Dodaj do ulubionych

Lęk przed zasnieciem

12.04.18, 22:54
Synek 2l 4m, ostatnio za kazdym razem jak sie kladziemy spac (ja z nim leze), po pewnej chwili mowi ze chce wstac, wyjsc, bawic sie. Prosi aby "zrobic dzien", wyglada jakby bal sie ciemnosci. Czy to czeste w taakim wieku? Pozwalalm mu isc do pokoju bo nie chce aby mial traume, nakrecal sie, plakal I swoj lek "karmil" ale widze ze czesto jest juz mocno spiacy. Przytulam, pokazuje gwiazdki I robie kolejne proby polozenia sie wspolnie spac, czasem pomaga a czasem od nowa to samo. Przeczekac, robic cos innego?
Edytor zaawansowany
  • camel_3d 12.04.18, 23:18
    z tego co piszesz, to raczej on ma ochote na zabawe i wyczail, ze jak powie, zeby byl dzien to pozwolisz mu do pokoju isc.. i sie pobawic.

a poza tym to dzieci maja rozne dziwne pomysly ..jak sie boi ciemnosci to albo zostan z nim az usnie..ale moze cie wciagac w zabawe..i nie usnie smile albo wlacz mu male swiatelko.

moj 9 latek od jakiegos czasu spi z lampkna bo boi sie suchego zombi,,,,
  • ga-ti 17.04.18, 22:06
    Jeśli widzisz, że dziecko jest zmęczone i powinno już spać, a kombinuje to poszukajcie sprzymierzeńców wink male światełko, lampka nocna z jakimś ciekawym bohaterem, kształtem itp. pluszak, autko, figurka jakaś, może latarka taka w rękę, by sobie pokój oświetlał. Poszukaj, czego się boi, poczytajcie książeczki o lęku (o ciemności jest sporo, nawet ktoś w Bobie Budowniczym chyba bał się ciemności, i Franklin sie bał, i Mysia Marysia i pewnie jeszcze wielu innych bohaterów).
    Mój bał się złodziei (pomogły opowieści poparte sprawdzeniem, że mamy porządne drzwi, zamki, wszystko zamknięte), a wcześniej wzorów na starej szafie (zakleilismy kolorowymi naklejkami), światełka kontrolnego w jakimś sprzęcie (zakleiliśmy), dziwnego kinkietu (zmieniliśmy) wink
    Powodzenia.
  • aga.aga22 17.04.18, 23:09
    Tak, właśnie mi się wydaje, że oprócz lęku przed zasypianeim jest też lęk przed ciemnością, bo synek się mnie pyta co to za cień, albo żebym zrobiła dzień. Nie mówi że się boi ale na pewno mu to zajmuje główkę. Do tej pory spał sobie około 12 1,5h, najczęsciej, a wieczorem około 19.30-20. Jak nie spał w dzień to nawet o 18.30.
    Teraz nie chce zasypiać w dzień (mniej więcej od kiedy zaczęło się ciepło, ale może to bez związku), a wieczorem po kąpieli dostaje nowego "zycia" i zasypia po 21, wczesniej bawiąc się, albo chichrając, nawet jak leży ze mną godzinę w pokju to ciągle mnie zagaduje. Dodatkowo jest płaczliwy i wpada łatwo w histerie i podejrzewam tez zęby - piątki, co nam ostatnio dentystka potwierdziła.
    Co do lampki - nie miał jeszcze, i na pewno zainwestuję. Czy jakąs polecacie? Czy taka z Ikea typu chmurka czy gwiazdka jest ok? czy lepiej taka zwykła stołowa? Co powinna mieć. Synek nie ma jeszcze swojego pokoju urządzonego, z óznych względów, zabawki są w dużym, spi sam w pokoju chociaż zawsze ja z nim zasypiam. Najczesciej przesypia całą noc. Chcę mu zrobić pokoik (tzn kupić normalne łóżko (ale takie dla 2 osób)), namiocik, regał na książeczki zabawki, ale czekam na wakacje, jak wyjedziemy, wtedy jak wroci to juz do nowego pokoju. Bo tak to boje sie ze jakby mial z dnia na dzien spac w innym pokoju to bedzie szok.
    Czy polecicie jakies konkretne ksiazeczki, tytuły? Synek chetnie oglada i czyta, więc to na pewno dobry trop.
    Dziekuje
  • leni6 18.04.18, 12:56
    Wpada w histerie pewnie dlatego że jest zmecozny. Spróbuj mu te drzemke przesunąć na później po prostu. Moim zdaniem z tego opisu wynika że on nie jest dość śpiący o tej godzinie a nie ze czegoś się boi. Takie szaleństwo wieczorem to jest oznaką że już minęła pora odpowiednia na zasypianie.
  • ofrelka 18.04.18, 19:44
    Kicia Kocia nie może zasnąć

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.