Dodaj do ulubionych

Dziecko nie mówi

23.07.18, 19:25
Witam, bardzo niepokoję się o dziecko mojej koleżanki. Dziecko ma 30 miesięcy i nic nie mówi jedynie wydaje dziwne dźwięki, piskliwe. Nigdy nie gaworzyła, gdy czegoś chce np. pić po prostu wskazuje paluszkiem na picie. Kiedyś wszędzie było jej pełno, nie potrafiła ustać w jednym miejscu, w sklepach ściągała zabawki z półek i ubrania z wieszaków. Teraz gdy spotykam się z koleżanką potrafi przesiedzieć grzecznie w wózku w ogóle się nie wiercąc i nie domagając się wyjścia z wózka. Nie interesują jej place zabaw ani jazda na rowerku. Potrafi stać w jednym miejscu przez półtorej godziny jak "słup soli". Czy takie zachowanie może wskazywać na autyzm?
Edytor zaawansowany
  • juuuu7 23.07.18, 20:55
    Nie wiem co dolega dziecku, ale na pewno wymaga diagnostyki. Kolezanka nie widzi problemu?
  • marta3301 23.07.18, 21:03
    nie widzi, twierdzi, że na mowę przyjdzie jeszcze pora.
  • juuuu7 24.07.18, 10:42
    A dziecko do zlobka/przedszkola nie chodzi?
  • marta3301 24.07.18, 10:49
    Nie chodzi.
  • juuuu7 24.07.18, 13:31
    Mozesz probowac jej delikatnie zwrocic uwage. Zalezy jakie macie relacje, bo niestety istnieje prawdopodobienstwo, ze sie obrazi na Ciebie...generalnie w ktoryms momencie do niej dotrze, ze dziecko nie rozwija sie dobrze. Szkoda tylko, ze moze to byc pozno, a dziecku moznaby pomoc juz teraz.
  • rb_111222333 24.07.18, 17:00
    Moja córeczka też ma 2.5 roku i widzę, że potrafi się różnie zachowywać w towarzystwie, a inaczej ze mną. Np. jak poszłyśmy z moim bratem na spacer, to przeszliśmy po prostu z punktu A do punktu B, jak chodzimy same, to biega w te i we wte, ciężko ją okiełznać, cały czas mamy postoje, bo coś ją interesuje. Tak samo, jak byłyśmy na wizycie w przedszkolu, to nie odezwała się ani słowem, chociaż na co dzień pięknie i dużo mówi. Może po prostu onieśmielasz tę dziewczynkę?
  • melancho_lia 24.07.18, 18:56
    A jak mała zachowuje się przy bliskich? Mój synek ma 2 lata 7 mcy i był taki czas że odzywał się tylko przy nas (czyli rodzicach i rodzeństwie). Do pań w żłobku, w sklepie, na placu zabaw nic, zero. A w domu przemowy całymi zdaniami.
    Może tam też jest podobna sytuacja, dziecko mówi tylko nie przy obcych.
  • juuuu7 24.07.18, 20:40
    Ale tutaj chyba tak nie jest. Bo wtedy mama nie mowilaby, ze dziecko ma jeszcze czas na mowe, tylko poinformowalaby, ze w domu mowi pelnymi zdaniami a obcych sie wstydzi.
  • melancho_lia 25.07.18, 12:19
    Może nie miała już ochoty na takie tłumaczenia. Z doświadczenia powiem że większość obcych osób dalej drąży temat i jeszcze bardziej zagaduje.
  • makaryna20 27.07.18, 10:32
    Napisałam posta i mi skasowało. Niemowienie w tym wieku jeszcze nic nie znaczy. Mama ma racje. Jeśli chodzi o autyzm lub Aspergera takie dzieci generalnie różnią sie tym ze po prostu żyją w swoim świecie i maja swoje zabawy, izolują sie od grupy, mie integrują sie z nią. Potrafią zbaczać z tematu rozmowy. Tak bylo z moim synem. W aspergerze dzieci przejawiają tzw fiksacje, np. Budownictwo, angielski, kosmos, matematyka, wybrana dziedzina i ta tez je bardzo interesuje. W autyzmie dzieci trzepoczą raczkami, wydają dziwne dźwięki, bądź tez zamykają sie w swoim świecie, kręcą sie w kolko. Bywają nadpobudliwe. Ważne: Takie zachowania obserwuje sie raczej w większej grupie, stad np. U mnie wyszło wszystko w przedszkolu. Z mowa możesz spróbować zasugerować koleżance suplementacje d3 ( od września 2000 jedn. Dziennie) i polecam galomega formuła Iq (kwasy omega 3 i 6). Po trzech miesiącach powinna byc zdecydowana poprawa, potem utrzymujesz dawkę podtrzymującą. Poczytaj proszę bo musiałabym wykład zrobic😉 moze byc tez tak ze dziecku magnezu brakuje. Przydałyby sie badania. Jeśli mama sie nie zgadza i tak wcześniej czy później wyda sie czy to cos poważniejszego. Życzę zdrowia i powodzenia. U mnie nikt nie zauwazyl nic z bliskich. Fajnie ze sie martwisz o koleżankę. Pozdrawiam i zdrowia życzę.
  • camel_3d 29.07.18, 04:28
    Zapomnialas o odrobaczeniu i integracji sensorycznej...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.