Dodaj do ulubionych

Mowa niespełna 3 latka

13.11.18, 11:13
Mój syn powtarza sylaby w niektórych słowach. Nie we wszystkich. Gada dużo, buduje całkiem złożone zdania, jego mowa jest wyraźna (opinia od paru osób nie przebywających z nim codzienne. ).
Ale mówi np. kokołderka, samochochodziki, parkukuje itp.
Rozwojowe to czy czas się z logopeda zobaczyć? Poprawiać go gdy tak mówi?
Edytor zaawansowany
  • rb_111222333 13.11.18, 11:24
    Nie wiem, czy jest to sprawa dla logopedy, zależy pewnie jak bardzo jest to nasilone. Ja wychodzę z założenia, że sprawdzić nie zaszkodzi, ale zdarzyło mi się wydać kasę na wizyty, które nie były potrzebne. Na pewno nie poprawiać, mówić poprawnie, ale nie poprawiać. Np jak synek mówi podaj mi tę kokołderkę, to możesz powiedzieć Chodzi Ci o tę zieloną kołderkę?, ale nie zwracaj mu uwagi, że powiedział coś niepoprawnie.
  • melancho_lia 13.11.18, 11:44
    Źle się wyraziłam, chodziło mi o to powtarzanie prawidłowo przeze mnie.
    To nie jest jakoś nasilone, większość słów nie ma tych powtórzeń. Ja akurat do logopedów mam trochę uraz, starszaka męczyłam logopedią (nienawidził ćwiczyć, chodzić na te zajęcia itp mimo że pani na rzęsach stawała) i nic to nie dało.
  • juuuu7 13.11.18, 12:22
    A w przedszkolu nie ma logopedy ktory moglby sie wypowiedziec na temat rozwoju jego mowy?
  • melancho_lia 13.11.18, 12:37
    Logopeda w przedszkolu zajmuje się przede wszystkim dziecmi, które nie mówią. Ale jedna z wychowawczyń jest też logopedą, w sumie mogę podpytać.
  • juuuu7 13.11.18, 13:00
    Nie, powinien zajmowac sie wszystkimi dziecmi i o kazdym wydac opinie. Takze ja na Twoim miejscu prosilabym o taka opinie
  • melancho_lia 13.11.18, 13:07
    Napisałam jak jest u nas. Nie mówię że na inne dzieci uwagi nie zwraca. Po prostu w trzylatkach najwięcej zajmuje się dziećmi nie mówiącymi.
    Żadne z moich dzieci w karierze przedszkolnej nie miało "opinii" od logopedy. Po prostu problem był zgłoszony wychowawczynuom, one przekazywały mi zalecenia i ćwiczenia do domu. Teraz jest wymóg opinii?
  • eowen 13.11.18, 13:55
    Badanie przesiewowe laryngologiczbe są obowiązkowe w przedszkolu.
    Ustawa www.portaloswiatowy.pl/projekty-aktow-prawnych-dla-oswiaty/zadania-specjalistow-projekt-rozporzadzenia-15584.html
  • melancho_lia 13.11.18, 14:09
    W sumie dobrze.
    Ale chyba kilka lat temu nie było.
  • eowen 13.11.18, 16:05
    Moja ma od 2 lat. W zeszłym roku zaczęła przedszkole i badanie było robione właśnie na samym początku - wrzesień/październik.
  • juuuu7 13.11.18, 16:23
    Moj synek chodzi do prywatnego przedszkola, plynnie mowi odkad skonczyl 2.5roku a przedszkole zaczal mając 3, i co roku we wrzesniu dostajemy opinie logopedyczna. Takze mysle, ze jakas podstawa prawna tego byc musi.
  • amiralka 15.11.18, 09:58
    Wiesz, skoro on jeszcze nie ma 3 lat, to wydaje mi się, że nie ma się co martwić, ale rzecz jasna, skoro w przedszkolu jest dostęp do logopedy to możesz zaalarmować i zapytać co o tym myślisz (najlepiej udać BARDZO zmartwionąwink Jednak by na forum nie wszystko wiemy, choć prawiewink
  • melancho_lia 15.11.18, 12:00
    To wiem, że forum tylko doradzić może. Na razie pani logopeda z ich grupy jest na zwolnieniu lekarskim, ale jak ja "upoluje" to zapytam.
  • amiralka 16.11.18, 21:58
    To daj znać, co powie, ciekawa jestem.
  • melancho_lia 17.11.18, 07:45
    Rozmawiałam z panią, nie zauważyła by w przedszkolu powtarzał sylaby, ale obiecała zwrócić na niego większą uwagę. W czwartek jest dzień otwarty będę mogła pogadać na spokojnie.
  • kociaczek456 19.11.18, 13:11
    To tak zwane echolalia, przestawki. dobry logopeda i synek nauczy sie nie przestawiać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.