Dodaj do ulubionych

3 lata i nie czuje, że robi siku ?

20.02.19, 17:23
Hej! Potrzebuję porady. Mój syn w grudniu skończył 3 lata. Od maja zeszłego roku odstawiałam pieluchy, tzn.zakładałam tylko na noc. Niestety przez ten cały czas syn nie nauczył się robić siku do nocnika/toalety. Nocnik stawiałam zawsze w pomieszczeniu w którym akurat byliśmy, w lato pozwalałam biegać bez majtek po mieszkaniu. Syn w ogóle nie sygnalizuje, że chce zrobić siku. Popuszcza trochę w majtki, wtedy ja zazwyczaj zauważę, że ma mokre spodnie i prowadzę go do toalety lub na nocnik. Jeśli nie zauważę to zrobi do końca w spodnie i co najgorsze nie zasygnalizuje, że ma mokro. W ogóle mu to nie przeszkadza, może siedzieć mokry cały, nawet do skarpetek i nie powie nic.
Były dosłownie może z 2 dni kiedy syn powiedział, że chce iść siku. Nie mamy za to problemu z robieniem kupy- tutaj ładnie sygnalizuje i nie robi w majtki już od kilku miesięcy.
Nie mam już siły, z jednej strony z powrotem bym założyła jemu pieluchę bo już mam dość sprzątania i ciągłego prania (przebieram go czasami 5 razy!), ale z drugiej już tyle miesięcy walczę, że szkoda odpuścić.
Może ktoś z Was miał taką sytuacje? Wszystkie porady będą dla mnie cenne!
Edytor zaawansowany
  • ela.dzi 21.02.19, 07:30
    Tak, jest to możliwe, do tego trzeba dojrzeć. Teraz już bym nie zakładała pieluchy, ale zaskoczona jestem, że mimo tego, że nie jest gotowy cały czas kontynuowałaś. Możliwe, że przez to coś się w nim zacięło psychicznie.
  • juuuu7 21.02.19, 16:51
    Wedlug mnie popelnilas blad na samym poczatku rezygnujac z pieluchy...niepotrzebnie w to brnelas i moze cos sie w nim zablokowalo. Nie umiem doradzic jak to rozwiazac.
  • kamila111 21.02.19, 21:30
    Napisałam, że odstawiałam, a nie odstawiłam. Oczywiście, że robiłam przerwy w odpieluchowywaniu żeby nie narazic go na jakieś urazy. Na tydzień, dwa - po czym znowu próbowałam i tak próbuję od maja ubiegłego roku. Niestety widzę, że nie przeszkadza mu mokre ubranie. Może tak siedzieć i nie zasygnalizuje, że ma mokre ubranie.
  • juuuu7 25.02.19, 22:32
    To mysle ze powinnas wrocic do pieluch i sprobowac za miesiac. To nie ma byc walka, tylko gotowosc dziecka.
    A tak ogolnie syn dobrze sie rozwija? Mowi?
  • haus.frau 22.02.19, 13:39
    Miałam (i nadal trochę mam) podobnie z córką. Odpieluchowaliśmy na zasadzie "w tym roku zaczyna przedszkole, więc TRZEBA", ale córce nie przeszkadzały ani mokre majtki, spodnie, ani nawet kanapa czy dywan, zależnie gdzie akurat się trafiło. Od niemowlęcia nigdy nie płakała z powodu mokrej pieluchy, a i potem mokra w niczym jej nie przeszkadzała.

Kilka miesięcy przed przedszkolem zaczęłam od zdejmowania pieluchy gdy zrobiło się ciepło, i zakładania tylko na wyjścia/spacery. Nie pomogło. Przebieranie po 10 razy dziennie. Latem bieganie zupełnie bez pieluchy i krótko przed przedszkolem, jako że nie było efektów, zdjęliśmy definitywnie - sygnalizowała czasem, najczęściej nie zdążała do toalety, potrafiłam brać ze sobą 4 zmiany ubrań na zwykły spacer. Nawet posikany fotelik w samochodzie mieliśmy, dopóki nie założyłam podkładki, no dramat był.

W każdym razie nie wróciliśmy do pieluchy, nie wyobrażam sobie tego. Na szczęście nocą od samego początku było super, może 1-2 wpadki od początku się zdarzyły.

Najgorsze w tym wszystkim było oczywiście przebieranie poza domem (i pilnowanie, żeby nie posikała się np. w restauracji itp), no i potem uwagi pań przedszkolanek, że "to tak nie może być", krzywe spojrzenia itp.

Był taki moment, że mnie to totalnie dobijało, potrafiłam się zdenerwować na córkę i wtedy było tylko gorzej, temat zaczął być dla niej trudny, reagowała złością na prośby o pójście do toalety, bywała płaczliwa...

Odpuściłam. Stwierdziłam, że nie ma co stresować dziecka i siebie. Zrobiliśmy badania (wszystko ok), zresztą kontrole moczu robiliśmy wtedy regularnie. Przyzwyczaiłam się do torby z ubraniami na zmianę, przedszkolanki poinformowałam że zbadaliśmy i córka musi dojrzeć, i tyle.

I powiem tak - córka ma teraz 4,5 roku i jest już prawie ok. Zdarzają jej się kilka razy w tygodniu wilgotne majtki, ale wyłącznie wtedy, gdy zapomni się w zabawie albo ogląda bajki. Liczę, że i to jej (kiedyś) minie wink. Nadal tłumaczę i upominam, przypominam, ale już bez nerwów. Stwierdziłam że nie będę dziecka w nerwicę wpędzać z powodu konieczności prania ciuchów.

I Tobie radzę podobnie - nie stresuj synka, porozmawiaj z lekarzem i niech doradzi jakie badania zrobić na wszelki wypadek. A poza tym - spokojne rozmowy, ciuchy na zmianę, czasem jakieś książeczki (ale wszystko bez przesady). Powodzenia! smile
  • rulsanka 22.02.19, 19:58
    Zawracanie głowy takie odpieluchowanie. Przecież to wszystkich męczy i stresuje, a efekt żaden. Jeżeli dziecko po 1-2 dniach nadal leje w spodnie, to należy założyć pieluchę i poczekać miesiąc. Tydzień to za mało.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • zabka141 25.02.19, 20:21
    Zgadzam sie. Od 10 miesiecy go odpieluchowujesz! Nasluchalas sie glupot. Odpusc i poczekaj az wykaze wieksze zainteresowanie tematem. U nas w przedszkolu panie fajnie wyjasnily rodzicom na czym polega odpieluchowanie - to dziecko ma zglaszac potrzebe, jesli tego nie robi to trzeba poczekac.
  • juuuu7 25.02.19, 22:35
    Dokladnie tak samo uwazam. No chyba ze ktos lubi przebierac dziecko 5razy dziennie, prac dywany i kanapy...no ale to juz jego decyzja.
  • haus.frau 26.02.19, 09:57
    Jego jak jego. U nas córka do momentu kompletnego odstawienia pieluchy nie sygnalizowała w ogóle, potem też rzadko. No i co? Miała 3,5 roku a publiczne przedszkola w moim mieście nie przyjmują dzieci z pieluchą. Na prywatne nie mogliśmy sobie pozwolić. I co wtedy, Waszym zdaniem?
  • rulsanka 26.02.19, 10:14
    Zakładać pieluchomajtki i z przedszkolem tej kwestii nie dyskutować, tylko robić swoje. Przecież dla przedszkolanek przebieranie całego dziecka po każdym siku jest bardziej kłopotliwe niż zmiana pieluchomajtek (albo i nie, jeśli nie ma kupy, to może chodzić kilka godzin w tych samych pieluchomajtkach).

--
    Pomoc dla Zuzi
  • juuuu7 26.02.19, 10:46
    I panie z przedszkola wolaly przebierac dziecko kilka razy dziennie?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.