Dodaj do ulubionych

Pierwsze słowo

28.04.19, 12:03
Witam.

Mój 14 miesięczny synek nic nie mówi, ani słowa. Nie naśladuje tez zwierząt ani innych dźwięków z otoczenia. Rozumie bardzo dużo, ale nie powtarza po nas nic.

Do kiedy ma czas....?
Jest sie czym martwić?
Edytor zaawansowany
  • rulsanka 28.04.19, 12:49
    Gesty powinien powtarzać. Słowa niekoniecznie, ale powinien mówić krótkie sylaby, którym będzie stopniowo przypisywał różne znaczenia (np. u mojego starszego syna słowo pa oznaczało lampę). Mój starszak w ogóle słów nie powtarzał, w znaczeniu, że ja coś mówię a on powtarza. Ale on w wieku 14m używał kilku-kilkunastu słów plus znaki z bobomigów. W wieku 17 m tych słów gwałtownie przybyło. W wieku 14m dziecko powinno umieć przywołać opiekuna mówiąc np. mama lub tata (oba te słowa mogą oznaczać obu rodziców). Poza tym dziecko w tym wieku dużo mówi w swoim języku, z gestykulacją, wygłasza mowy.

Po pierwsze sprawdźcie słuch. Rozumienie mowy czasem wystarcza do wykonywania prostych poleceń (skoro rozumie, to znaczy, że polecenia wykonuje?), ale nie wystarczy, żeby powtórzyć słowo. Na pewno słuch koniecznie do sprawdzenia, bo gdy dziecko słabo słyszy, to bardzo spowalnia jego rozwój.

Czy powtarza gesty? Macha pa pa? Pokazuje paluszkiem, co np. chce dostać?

--
    www.siepomaga.pl/nozka-julci
  • kasiaq 29.04.19, 22:48
    Słuch sprawdzany, wszystko ok. Palcem pokazuje.
    Gada ciągle po swojemu, w przerozny sposób łącząc sylaby. Polecenia wykonuje
  • juuuu7 30.04.19, 17:55
    Ale sluch badany teraz czy to przesiewowe badanie po urodzeniu?
    Porod bez komplikacji?
  • kasiaq 01.05.19, 08:37
    Po urodzeniu ( wyszlo niedobrze w lewym uchu) , pozniej jak miał około 2 miesiące (wyszło ok). Poród bez komplikacji
  • juuuu7 01.05.19, 12:53
    To, ze badanie w wieku 2mcy wychodzi dobrze, o niczym nie swiadczy. Trzeba zbadac sluch ponownie.
  • juuuu7 28.04.19, 19:24
    Odpowiedz sobie na pytanie jaki jest kontakt z dzieckiem-pokazuje palcem, dzieli wspolne pole uwagi, rozumie i wykonuje polecenia, jest komunikacja niewerbalna?
  • kasiaq 29.04.19, 22:45
    Wszystko to jest. Pokazuje palcem od 2 miesięcy. Gesty powtarza. Dzieli wspolne pole uwagi, odpowiada uśmiechem na uśmiech. Rozumie polecenia.
  • leni6 30.04.19, 06:13
    A gesty ? Papa, klaskanie, kręcenie głową na "nie" ?
  • kasiaq 01.05.19, 08:36
    Gesty powtarza, oprócz kręcenia głową na tak/nie

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.