Dodaj do ulubionych

3-latka siusia w majtki

22.05.19, 14:16
Corka (3 lata 1 miesiac) od zeszlych wakacji chodzi bez pieluchy. Pielucha zakladana jest tyko przed spaniem i corka sciaga ja tuz po obudzeniu. Problem polega na tym, ze jak idzie do toalety to juz ma mokre majtki. Czesc siuku robi w majtki, idzie do toalety i tam robi reszte. Majtki i sponie zawsze do zmiany. Tylko gdy chce kupe ma suche majtki - wtedy kupe i siuku robi do toalety. To juz 10 miesiecy i wciaz nic sie nie zmienia. Czy to moze byc jakas dolegliwosc, ktora trzeb zbadac? Czy tylko blokada/przyzwyczajenie? Ciezko mi od niej wydobyc czy ona w ogole czuje, ze sie zbliza siku. N razie mamy zlecone badanie usg zeby ocenic pojemnosc pecheza....Moze macie jakies sugestie?
Edytor zaawansowany
  • juuuu7 22.05.19, 14:36
    Ja juz Ci chyba kiedys napisalam, ze moim zdaniem zdjelas pieluche nieodpieluchowanemu dziecku, zdecydowanie za wczesnie dla niej. Niestety nie wiem jak to naprawic teraz.
    Na pewno badania to dobry kierunek zeby wykluczyc problemy. Corka mowi? Potrafi powiedziec, kiedy chce jej sie siku?
  • biankao 24.05.19, 12:02
    Moze, ale ona sama chciala zdjac a i przedszkole sie zblizalo (poszla jako 2 i pol-latka). Jak chcialam sie poddac, to panie w przedszkolu nalegaly zeby to ciagnac no i tak jest do dzis bez wiekszych zmian. Mówi, ale jak powie, że chce siusiu to juz ma mokre majtki i tylko druga polowe robi do toalety. Nie wiem czy czuje dopiero jak popusci czy wyksztalcila taki dziwny nawyk czy to jakis problem medyczny...
  • camel_3d 25.05.19, 11:42
    bo te polskie przedszkola sa jakies swirniete. Dzieci musza byc wszytskie jednakowe i tyle. A zdarzaja sie inne i juz.. nie kazde dziecko w wieku 2.5 lat jest gotowe.

W niemeickich przedszkolach takiego stresu nie ma. Kolega mlodego nosil do 4 roku zycia. Mial problemz z oproznieniem calego pecherza. Szedl do toalety, robil siku, potem zakladal spodnie, a po kilku minutach splywala reszta...
    Opiekunki nie mialy problemu z tym, ze mial pieluche. Sam ja potem zdjal, kiedy byl w 100% gotowy.

Dla mnei takie podejscie przeszkola jest chore. No wzieliby zmeinili dziecku pielucha i tyle...

No albo dawaj 5 par majtek i tyle.
  • gvalchca 22.05.19, 17:28
    Miałam podobny problem, nie "zawsze", ale "często" i pojawiło się w trochę starszym wieku (juz jakiś czas po odpieluchowaniu). Regularnie córa trzymała mocz do ostatniej chwili i czasem faktycznie moczyła majteczki. Nie było to każde siku, ale powiedzmy jedno na dwa dni minimum. Była przebadana u nefrologa, bo przy okazji były ZUM-y. Nic nie wyszło, wszystko prawidłowo. Ale warto to sprawdzić i interweniować, bo to się trochę nakręca - tj. wstrzymywanie moczu może "uniewrazliwiac" system ostrzegania o przepełnionym pęcherzu.
    Co robiliśmy? Minimum nerwów, bo ewidentnie był to problem emocjonalny. Tłumaczyliśmy, że to ważne, wprowadziliśmy też zasadę wyprawy do toalety (całej rodziny, żeby to nie była "kara") przed każdym wyjściem na spacer, dłuższą podróżą samochodem itp. Pani psycholog poradziła nam też zabawę z balonikiem - nalalismy tam wody z wyjaśnieniem, że to pęcherz i trzeba go opróżnić jak jest trochę wody, a nie jak już jest bardzo dużo. Z grubsza tyle. Plus czas, cierpliwość, wsparcie. Córa ma teraz prawie 6 i nadal now jest fanką częstego chodzenia do toalety, ale "przetrzymanie" już jej się zdarza sporadycznie.
  • biankao 24.05.19, 12:10
    No alasnie zastanawiam sie czy w jej przypadku to uniewrazliwienie juz nie nastapilo bo to popuszczanie jest notoryczne od poczatku.... Ja juz sie nie denerwuje, na poczatku i owszem, ale to sie juz ciagnie tyle, ze traktuje to jako cos normalnego, ze musze ja przbrac. Sprobuje ten pomysl z balonikiem, dzieki. Co do chodzenia razem to oczywiscie tak robimy glownie przed wyjsciami. Robi to niechcetnie, ale chodzi i choc wczesniej mowila, ze jej sie nie chce to okazuje sie, ze zawsze robi sporo.
  • gvalchca 24.05.19, 13:21
    Zawsze możesz przejściowo spróbować wprowadzić chodzenie do toalety "na budzik", tj. co stałą ilość czasu. Ja tego nie robiłam, bo córa z natury jest dość buntownicza i nie chciałam jej zrazić. Ale jeśli dobrze to sprzedasz, to może się udać... Powodzenia i cierpliwości!
  • gvalchca 24.05.19, 13:28
    Aha, wizyta u nefrologa dziecięcego nie zaszkodzi... Chociaż w wieku 3 lat moczenie dzienne jest jeszcze w normie.
  • zuza99 23.05.19, 09:36
    Wiesz, i starszym dzieciom zdarza się... najczęściej, bo są tak zajęci zabawa, że wstrzymuja do końca a potem nie zdarzają. Spróbujcie wyprzedzić kilka razy, sami posadzić na toalecie, zanim zawola. Następnie pochwalić, pokazać, że majteczki suche.
  • biankao 24.05.19, 12:04
    No, ale jej sie nie zdarza caly czas. Tylko podczas robienia kupy i siku i kupa laduja w 100% w toalecie. Oczywiscie zdarza sie, ze idzie z mojej inicjatywy zwlaszcza przed jakims wyjsciem i wtedy zwracam uwage na te suche majtki, ale jak ja nie zainicjuje pojscia do toalety to sama robi to gdy juz jest za pozno....
  • ela.dzi 23.05.19, 13:11
    Uważam, że tylko czas pomoże. Jak pamiętasz mój młodszy synek jest w tym samym wieku i dopiero niedawno ogarnął, że dwójeczki nie robimy w gacie. Z jedyneczką nie mieliśmy takich problemów, od kilku miesięcy kontroluje, choć często zdarza mu się popuścić przed sikaniem, ale od razu czuje i daje sygnał, że chce sikać. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że w końcu wychodzimy z pieluch na wyjścia.
  • biankao 24.05.19, 12:05
    Mam nadzieje, ale boje sie ze to taki nawyk, ze czeka jak juz popusci i dopiero wtedy wola i idzie do toalety i nie wiem jak to naprostowac, zeby szla troche wczesniej znim popusci....
  • baba_za_kolkiem 24.05.19, 15:44
    A gdybyś pytała co jakiś czas tak wyraźnie "Czy chce ci się teraz siusiu?", nie wiem czy wiesz o co mi chodzi, ja tak pytałam młodego na początku odpieluchowywania, bo chciałam się przekonać czy on rzeczywiście czuje to parcie na pecherz. Zatrzymywalam go w bawie i pytalam, wyraznie tak zeby nie gdzies w przelocie ale by dziecko dokladnie sprobowalo wyczuc to. Czy chce ci sie teraz siusiu? Czy czujesz w brzuszku że siusiu chce wyleciec? Bo moze ona tego parcia nie czuje? Przy samym siku. Przy kupie jest inne parcie.
  • biankao 27.05.19, 14:42
    Witajsmile pytam czy chce, czy czyje i zawsze odpowiada, ze nie a 5 minut później siusia z majtki. Nie wiem czy faktycznie nie czuje czy po prostu nie chce jej się siadac...
  • agrafa83 24.05.19, 19:46
    Tak z ciekawości, po co ta pielucha na noc? Może mała myśli: w nocy mogę sikać w pieluchę i zapomina że w ciągu dnia już jej nie ma, i dopiero jak poczuje mokre majtki to kojarzy, że pieluchy już nie ma? To wciąż maluch, ale macie pieluchowa niekonsekwencję smile w przedszkolu też majtki mokre? Jak na to reagują panie prsedszoolanki?

--
    http://www.suwaczki.com/tickers/mhsvclb1x9dzmepl.png
  • ivanova 24.05.19, 22:19
    Nocna pielucha to norma w tym wieku. Moj tez leje w nocy na potęgę, w dzien prawie niema wpadek (moze kilka przez rok).
  • agrafa83 25.05.19, 08:49
    Ja swoje 2 córki odpieluchowalam bliżej 3 urodzin i żadna nie moczyła się w nocy, jak ściągnęliśmy pieluchy to raz na zawsze smile kurcze, dla mnie byłoby mylące : w nocy nie muszę się kontrolować, a w dzień tak. Trzeba znaleźć złoty srodek

--
    http://www.suwaczki.com/tickers/mhsvclb1x9dzmepl.png
  • ela.dzi 25.05.19, 13:07
    U moich dzieci też nie tak było, ale znam wiele dzieci, które w nocy moczyły się długo. Za moczenie w nocy odpowiadają inne mechanizmy niż za dnia. Jeśli to Cię interesuje, to poczytaj o roli wazopresyny w zagęszczaniu moczu.
  • biankao 25.05.19, 23:58
    Rozumiem, ale w nocy bardzo dużo siusia. Po nocy Pielucha napompowana na maksa.
  • juuuu7 26.05.19, 10:25
    Synek odpieluchowany w dzien w wieku 2.5roku-zero wpadek. Ale na noc zakladalam jeszcze pieluche-zawsze była na maksa mokra. Jak mial 2.9 - zdjelam na noc i zero wpadek-nigdy mu sie nie zdarzylo zmoczyc lozko...takze podejrzewam, ze sikal rano po wstaniu😂
  • ivanova 26.05.19, 11:28
    Moj sika jak śpi, rano leci do lazienki ale pielucha po nocy przesikana. Sika nawet ma drzemkach w przedszkolu (nie zawsze). Ma 3,5 roku. Probowalam zdjac na noc pieluche ale po trzech dniach prania wszystkiego odpuscilam.
  • camel_3d 25.05.19, 11:39
    >To juz 10 miesiecy i wciaz nic sie nie zmienia.

bo nie byla gotowa do zdjecia pieluchy. Zrobilas to pod wplywm otoczenie lub z jaiekos onnego powodu. Niektore dzieci sa gotowe w wieku 2 lat, a inne w wieku 3.5.

Moze nei potrafi utrzymac jeszcze moczu.

Moze, jak wiele dzieci po prostu zapomina i dopiero w ostatnim momencie biegnie. Tak ma sporo dzieci.

Ale skoro juz idzie, to znaczy, ze wie, ze chce siku. Moze po prostu idzie za pozno i tyle.

Pieluchy bym juz nie zakladal.
  • karla792 06.06.19, 13:03
    Wiesz mój mały tez miał problemy z sikaniem, ale w nocy potrafił się zmoczyć. Czy mała chodzi do przedszkola? Albo czy ma chroniczny katar? Wiecznie chora, przeziębiona itd? Mój syn bynajmniej tak miał i przeczytałam, że to mogą być owsiki. Poszłam do lekarki dała mi jeden pyrantel, a po 2 tygodniach drugi- nic nie pomogło. Oczywiście pranie sprzątanie cały czas. Lekarka mi powiedziała, ze tam może jakiś wirus czy coś. Ale ja dalej szłam w zaparte, że ma owsiki. Zrobiłam badania w laboratorium wprowadzili mnie tu u mnie w mieście w błąd i powiedzieli że jeden plasterek na badania wystarczy i oczywiście nic nie wyszło. Zaczęłam szukać przyczyny no i cały czas naprowadzało mnie to na owsiki. Wysłałam do felixa tam na ich stronie jest dokładnie napisane jak zrobić te badania, ze potrzeba 3 próbek i wyszły owsiki. To nie koniec bo powiedziałam swojej lekarce, że do wyleczenia potrzebny jest Zentel i to dwie dawki, a po 10 dniach powtórka. Wreszcie mi zapisała i już po drugiej dawce na drugi dzień po podaniu wszystko ustąpiło, a po 10 dniach powtórzyłam. Dziecko przez pól roku nie miało żadnego już kataru, żadnych przeziębień, sikania w nocy wszystko ustąpiło, co sama lekarz się zdziwiła.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.