Dodaj do ulubionych

Taka infekcja..

07.12.19, 10:32
Syn miał lekki katar, który przerodził się w napady kaszlu w nocy. Po kilku dniach wystąpiła gorączka, i kaszel aż do wymiotów. Temperatura nocą do 39, w dzień 38 (mierzona pirometrem więc niezbyt precyzynie). Nurofen działał ale tylko 4-5 godzin, paraceamol działać przestał. Po po 5 dniach zbadałam krew, crp 60. 6 dnia gorączka minimalnie spadła w dzień ale na wieczór znów. Pediara nic nie usłyszała w oskrzelach ani płucach ale dala antybiotyk. Po 1-2 dobach temperatura zaczęła spadać, zdarza się stan podgorączkowy.

Co myślicie? Antybiotyk byl zasadny?

Syn nadal kaszle, mówi przez nos, jedna dziurka się zatyka. No ale czuje się dużo lepiej.
Obserwuj wątek
    • rulsanka Re: Taka infekcja.. 07.12.19, 13:17
      Trudno powiedzieć. Samo crp nie jest zbyt miarodajne. U niektórych szybko rośnie i osiąga duże wysokości nawet w błahych infekcjach. Dobrze jest zawsze robić morfologię z rozmazem. Na miejscu lekarza zapewne przepisałabym antybiotyk, bo gorączka od kilku dni, crp, duży kaszel.
      Jako ja wykupiłabym receptę i obserwowała, czy dziecko czuje się raczej normalnie (apetyt, energia), czy się przelewa, marudzi, nie je - wtedy antybiotyk bez wahania. Jeżeli poza gorączką samopoczucie byłoby ok, to pewnie bym poczekała z podaniem, skoro były oznaki, że gorączka spada. Ale uważam, że przesłanki do podania antybiotyku były.
      • indjanek Re: Taka infekcja.. 07.12.19, 15:24
        Samopoczucie słabe, marudzenie, płacz o wszystko, apetyt zerowy. Gorączka w nocy silna, syn nie mógł spać.

Po przyjściu od lekarza się zawahałam, że jest lepiej ale to było bardzo chwilowe, gorączka troszkę się zmniejszyła, nie całkowicie. Nie wiem jak długo można "leczyć" nurofenem?
              • rulsanka Re: Taka infekcja.. 09.12.19, 19:42
                Tak, ale: to co napisałam powyżej. Samo crp to zbyt mało, by jednoznacznie potwierdzić lub wykluczyć infekcję bakteryjną. Do interpretacji wraz ze stanem ogólnym i objawami chorobowymi (najważniejsze!), morfologią krwi. Są osoby, którym szybko rośnie crp i osiąga duże wartości przy wirusach. Oraz osoby, jak ja, które mają niskie crp choćby nie wiem co się działo.
                • eowen Re: Taka infekcja.. 10.12.19, 13:20
                  Ruslanko, trochę siejesz demagogią. Nie spotkałam się z przypadkiem zakażenia bakteryjnego, silnego bez podwyższonego CRP. Ja wiem, że interesujesz się medycyną i często wypowiadasz się w tych tematach tonem specjalisty, ale lekarzem nie jesteś. Więcej, mam podejrzenie, że nie miałaś zbyt dużego doświadczenia okołomedycznego w swoim życiu. Opierasz swoją wiedzę na literaturze fachowej bądź internecie, natomiast to nie zawsze jest miarodajne. Jak w przypadku dyskusji o drgawkach gorączkowych - ja znam z autopsji, widziałam, rozmawiałam na ten temat z kilkoma lekarzami, Ty nie, ale i tak wiedziałaś lepiej ode mnie smile

Reasumując, 60 crp u małego dziecka to wysoki poziom, wskazujący na infekcję bakteryjną. Jeśli jeszcze lekarz podczas wywiadu zdobył dodatkowe informacje potwierdzające jego przypuszczenia, to nic dziwnego, że dał antybiotyk.

PS Moje dziecko ostatnio miało CRP ponad 200 i morfologię wskazującą na infekcję bakteryjną. Teoretycznie powinna trafić do szpitala z podejrzeniami sepsy (co zresztą już kiedyś przerabialiśmy). Natomiast jej obraz kliniczny był dobry, gorączka sama spadała i ma sporą historię choroby, więc lekarze w uzgodnieniu ze mną nie podali jej antybiotyku. Dziecko było zdrowe jak rydz po 2 dniach.
                  Natomiast, jak pisałam na początku, nie spotkałam się z odwrotnym przypadkiem - że ktoś ma infekcję bakteryjną, a CRP ma w normie.
                  • rulsanka Re: Taka infekcja.. 10.12.19, 23:42
                    "a CRP ma w normie"

Nie pisałam, że w normie, tylko że niskie. Czyli w granicach wirusowego i to w dolnym zakresie. Ale w normie też bywa.
                    Moje dzieci jeszcze nigdy nie miały "bakteryjnego" crp. Crp było w normie lub tuż powyżej przy infekcjach bakteryjnych (silne zapalenie oskrzeli, angina paciorkowcowa). Lekarka z forum zdrowie małego dziecka pisała, że przy atypowym zapaleniu płuc (mykoplazma, chlamydia) crp może nie być podwyższone.
                    Ja miałam crp w granicach 5 przy infekcji zatok, w której lekarze wypowiadali się, że byłam krok od zakażenia mózgu i sepsy. Przy anginie paciorkowcowej też crp jednocyfrowe.
                    Należy robić morfologię z rozmazem. Przesunięcia w krwinkach białych to znacznie lepszy wyznacznik rodzaju infekcji niż crp.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka