Dodaj do ulubionych

Pytanie z serii: wy wszystko wiecie. Termin ważnoś

14.01.11, 11:21
Drogie emamy, znalazłam gdzieś w czeluściach kuchni big_grin krem budyniowy w proszku do karpatki i jest już przeterminowany. Jak rozumiem wywalić, tak?
--
Niedawno pojawiły się pierwsze na świecie mówiące pralki automatyczne. Oto jak działają: - Włóż proszę białe pranie... Dziękuję. Uwaga, dozuję proszek i nalewam wodę. (Po chwili) ... Halinaaa!! Na koszuli Stefana są ślady szminki!!!
Edytor zaawansowany
  • lilly_about 14.01.11, 11:27
    No raczej.
  • kotkowa 14.01.11, 11:28
    zalezy ile jest przeterminowany. taki w proszku pewnie ma dlugi termin waznosci, wiec jakis tydzien-dwa, nie robi chyba roznicy. Zawsze mozna sprobowac zrobic, jak bedzie cos nie tak, wywalisz.
    --
    http://www.suwaczki.com/tickers/km5si09k96as372m.png
  • kropkacom 14.01.11, 11:31
    Ciekawa jestem jak się takie suche produkty starzeją. Przyznam, że rodzina mi z Polski przywozi różne budynie w ilościach hurtowych. Ja wkładam do szafki i nie zawsze zużyję.
    --
    Niedawno pojawiły się pierwsze na świecie mówiące pralki automatyczne. Oto jak działają: - Włóż proszę białe pranie... Dziękuję. Uwaga, dozuję proszek i nalewam wodę. (Po chwili) ... Halinaaa!! Na koszuli Stefana są ślady szminki!!!
  • lilly_about 14.01.11, 11:40
    Ja nie używam przeterminowanych, chyba że byłoby to rzeczywiście raptem kilka dni przy takim suchym produkcie. Polskie lepsze?
  • kropkacom 14.01.11, 11:43
    Dla mnie lepsze smile
    --
  • agatina8 14.01.11, 12:17
    o dlugim terminie waznosci w lokalach gastronmicznych sanepid moze przedluzyc waznosc okresu do spozycia, wiec smialo moze spróbowac. Waznosc przydatnosci okreslaja normy, a te sa restrykcyjne...
  • joanna.pio 14.01.11, 11:28
    A bardzo przeterminowany? Jak np. kilka dni i użyjesz go dzisiaj, to nic się nie stanie.
    --
    Gadający pięciolatek...
    ...i brykający braciszek
  • bsl 14.01.11, 11:31
    wywal a krem zrob sama smile
    --
    Potíž se ženami je, že se snadno nadchnou pro úplné NIC a pak se za něj provdají.
  • kropkacom 14.01.11, 11:36
    A jak robisz? Specjalnie to tej karpatki robić nie chciałam. Wywalam co trzeba z szafki po prostu tongue_out
    --
  • tacomabelle 14.01.11, 11:33
    Termin przydatkości do spożycia nie oznacza, że dzień po jego upływie produkt jest zepsuty czy niejadalny. Jest to rekomendacja producenta, ze w tym czasie produkt na pewno zachowouje swoje wartości i "swieżośc". O ile trzeba być ostrożną w przypadku np. jogurtu czy wędliny, to proszek raczej nie powinien się "zepsuć" o ile jego temin przydatności minął niedawno.
  • mia_siochi 14.01.11, 12:04
    E tam, co w takim budyniu w proszku ma się zepsuć?

--
    http://www.suwaczek.pl/cache/95d91cff27.png
  • diegosia 14.01.11, 12:11
    Ano, ja bym pewnie z ciekawosci wyprobowala smile
    Jakis czas temu obejrzalam w tv dokument o zywnosci. Byla w nim m.in. mowa datach przydatnosci do spozycia. Przeprowadzony test - zupa w proszku - wykazal, ze przygotowana "swieza" zupa niczym sie nie roznila od przeterminowanej o 3 czy 5 lat (nie pamietam dokladnie), ofiar smiertelnych nie zanotowano smile

Ja trzymam sie daty w przypadku produktow swiezych - mleka, smietany, miesa... Wszystkie chemicznie przetworzone i sproszkowane dobra przerabiam bez mrugniecia okiem.

--
    http://www.suwaczki.com/tickers/eoc9qmme8novsrid.png
  • joanna_poz 14.01.11, 12:16
    moj facet kiedyś pracował w branzy budyniowo/ kisielowo/ kremowej.
    można spokojnie to jeść jeszcze 2-3 miesiace po terminie.
  • echtom 14.01.11, 12:25
    > Ja trzymam sie daty w przypadku produktow swiezych - mleka, smietany, miesa...

Dokładnie - nabiał i mięso. Z innymi można poeksperymentować smile

--
    „Dzień ma dwadzieścia cztery godziny. Dodaj do tego noc i zdołasz wykonać robotę”
  • echtom 14.01.11, 12:22
    W środę znalazłam zachomikowaną gorzką czekoladę z datą ważności luty 2010. Konsumuję po trochu, żyję i mam się dobrze, ale dzieciom dla ich bezpieczeństwa nie daję wink

PS. W czasach kryzysu poczęstowałam gości ciastem z galaretką przeterminowaną o 2 lata. Sensacji nie było.

--
    „Dzień ma dwadzieścia cztery godziny. Dodaj do tego noc i zdołasz wykonać robotę”
  • andaba 14.01.11, 12:59
    Jak coś ma termin 2-5 dni wywalam jak się przeterminuje jeden dzień, natomiast jak cos ma ważność 1-3 lata to uznaję, że miesiąc w tą czy w tamtą nie zrobi róznicy.
  • baltycki 14.01.11, 13:04
    Wczoraj usmazylem nalesniki z resztki maki, ok 200g, na torebce byla data 05.11.2008..
    Nie, nie ruszala sie..
  • thaures 14.01.11, 13:30
    Moja siostra jest po chemii spożywczej- twierdzi, że sypkie produkty można jeść długo po terminie ważności. W to wierzę, chociaż ostatnio zrobiła mi wykład na temat przeterminowanych leków i tu trochę bym się wahała...
  • lola211 14.01.11, 14:42
    Ja bym uzyla, w koncu to proszek suchy jest.
    Niedawno zjadlam jogurt.Jak juz zjadlam i sie oblizalam, to spojrzalam na date przydatnosci- jogurt od miesiaca był przeterminowany.W smaku byl normalny.I w dodatku nic mi po nim nie bylo.Po terminie na pewno wywalam leki, a zywnosc przetworzona -biore na smak, zapach i oko.
    --
    Koci kalendarz- uratuj kocie życie
  • bbarbara 14.01.11, 15:27
    mysle ze spokojnie mozesz go zostawic, najwyzej jak w smaku bedzie nie bardzo to wywalisz
    tu masz cytat odnośnie terminów, a krem w proszku jest z tych co "najlepiej spożyc przed koncem" smile

Termin przydatności do spożycia lub data minimalnej trwałości.
    Termin przydatności do spożycia wyrażony jest jako "należy spożyć do: dzień, miesiąc, rok". W ten sposób znakowane są produkty nietrwałe mikrobiologicznie, łatwo psujące się. Oznacza termin, po upływie którego środek spożywczy nie może być przeznaczony do obrotu i do spożycia.

Pozostałe artykuły znakuje się datą minimalnej trwałości, oznaczającą datę, do której prawidłowo przechowywany lub transportowany środek spożywczy zachowuje pełne właściwości fizyczne, chemiczne, mikrobiologiczne, organoleptyczne, po jej upływie nie może znajdować się w obrocie handlowym. Data ta powinna być poprzedzona określeniem:

* "najlepiej spożyć przed: dzień, miesiąc, rok" w odniesieniu do produktów o trwałości nie przekraczającej 3 miesięcy, lub
    * "najlepiej spożyć przed końcem: miesiąc, rok" dla produktów o trwałości od 3 do 18 miesięcy lub "najlepiej spożyć przed końcem: rok" dla produktów, o trwałości przekraczającej 18 miesięcy.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka