Komentarze do artykułu

66-letnia kobieta urodziła dziecko. Późna ciąża nowy trend?

W szpitalu w Czernihowie na północy Ukrainy urodziło się dziecko. Nie ono jest tu jednak najważniejsze, ale jego niezwykła mama. Kobieta ma aż 66 lat, to w dodatku rodziła po raz pierwszy.

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

66-letnia kobieta urodziła dziecko. Późna ciąża... Dodaj do ulubionych

• 24.02.11, 19:31
    Mam nadzieje ze lekarz zrobil badania genetyczne dziecka i swtierdzil na ich podstawie ze matka nie jest matka genetyczna.
    Bo to ze 99,9% na swiecie kobiet w menopauzie czy po menopauzie nie jest w stanie zajsc czy donosic ciazy nie znaczy ze nie znajdzie sie jedna kobieta na bilion gdzies tam - zdrowa, z dobrymi genami ktora akurat moze ... Jesli ma dobre geny to pewnie bedzie zyla ze 100 lat jesli nie dluzej, czego jej zycze.

Jajniki nie zanikaja u kobiet. Komorki jajowe tez nie znikaja nagle po 60tce ...
    A jesli chodzi o poziomy pozostalych hormonow to zalezy do kobiety. Lekarze
    zwykle mysla w kontekscie statystyk i zapominaja ze pewne wyjati sa wyrzucane ze statystyk albo pomijane ....

Troche mnie smieszy nazywanie pewnego zjawiska "trendem" -jesli zjawisko wystepuej z czestotliwoscia raz na pare lat - i to po jednej kobiecie w panstwach gdzie mieszkaja miliardy czy biliony kobiet ....

Nawet kobiety stac na invitro to nie jest "cud" i nie jest w stanie spowodowac zeby powstal taki "nowy trend".
    Zajscie w ciaze i donoszenie ciazy po 60tce - nawet z pomoca invitro - ma znikome prawdopodopodbienstwo. wystarczy poczytac statystyki. Kobiety po 30 czy 40tce ktore probuja invitro maja juz czasami jakes 5-10% szans na ciaze ...

Nazywanie czegos co pojawia siebardzo rzadko "trendem" to niestety proba wmawiania ludziom ze kobiety sa glupie i ze teraz bedzie szturm na invitro po 60tce - ze zadna kobieta nie bedzie myslec po co dziecko na starosc ewentualnie co taka kobieta moze dac takiemu dziecku .. to jest co najmniej obrazliwe.
    Rosja i ukraina kiedys sie przejedzie na tym ignorowaniu i ponizaniu kobiet.

Mam nadzieje ze panowie tez nie beda probowac plodzic dzieci po 60tce ...
    To tez nie jest dobry trend ... to ryzyko wad wrodzonych i autyzmu ... a fe.
    Zaawansowany formularz
    • 25.02.11, 00:20
      A co to za brednie o tych 5%-10% procentach skuteczności in vitro po 30tce ???? Zaplodnieniu in vitro poddają się kobiety, ktore z roznych przyczyn nie moga naturalnie zajść w ciązę i powodzenie zabiegu nie ma wiele wspolnego z ich wiekiem, a już na pewno nie z tak przecietnym ( żeby nie powiedzieć młodym) jak 30 lat!
      Ludzie czytają na forach takie głupoty, powtarzają i potem statystyczny polski męzczyzna uważa, że kobieta przechodzi menopauzę tuż po 35tym roku życia...smile
      Tymczasem przecietny wiek "menopauzalny" dla Polek to 48 lat , nie mowiąc już o tym że menopauza jest procesem kilkuletnim i dopóki nie zajdą pewne zmiany, ryzyko zajścia w ciązę zawsze istnieje (moja babcia urodziła swoje trzecie, nieplanowane dziecko w 50 wiosnie zycia).
      Kolejny mit to ten, że w kolejną ciążę zajść jest łatwiej niż w pierwszą. To powszechne (błędne) przekonanie wynika z pewnego rachunku statystycznego:po prostu kobiety, które mają problemy z zajsciem w ciążę, zazwyczaj rodzą pierwsze dziecko dość późno, po wielu staraniach, bo nie mogły zajść w ciąże ani jak miały 20 ani 25, ani 30 lat. I zazwyczaj jest to ciąża wysokiego ryzyka. A te, ktore takich problemów nigdy nia miały (problemów natury hormonalnej, ginekologicznej itp) rodzą kolejne dzieci , po 20tce, 30tce, jeżeli trzecie to często po 40tce. I tyle.
      • 25.02.11, 00:26
        Jak dla mnie to chore jest.
        • 25.02.11, 07:27
          Wielka przesada. Rozumiem tak 41-44, różnie w życiu bywa choć i dziecko po 40 to późno, ale po 60 to jest chore. Nie czytałam artykułu.
        • 01.03.11, 14:29
          Dla mnie rodzenie po 45roku zycia jest chore, a poza tym w ktorym to kraju zyja miliardy,biliony kobiet?z tego co wiem jakby zsumowal nawet kobiety zyjace w jednym kraju na przestrzeni stu lat to i tak takie liczby nie wyjdabig_grin
          • 17.05.11, 10:11
            Chore uogólnienie, wiele kobiet rodzi po 45 roku życia, krótko po 50 też się zdarza, tyle że te dzieci mają zwykle dużo starsze rodzeństo. Znałam kobiety, które jeszcze doczekały się wnuków z takich późnych dzieci. Ale rzeczywiście chore jest sztuczne zachodzenie w ciążę przez staruszki. Szkoda tych dzieci.
      • 25.02.11, 08:29
        lilola napisała:

(moja babcia urodziła swoje
        > trzecie, nieplanowane dziecko w 50 wiosnie zycia).

Dzięki, uwielbiam takie pocieszające historiesmile

--
        Kura podchodzi do stołu i mówi:
        "Tu radość,
        gdy kura u stołu tak punktualna!"
      • 28.02.11, 09:41
        > Ludzie czytają na forach takie głupoty, powtarzają i potem statystyczny polski
        > męzczyzna uważa, że kobieta przechodzi menopauzę tuż po 35tym roku życia...smile

Ha, mnie już trzeci z rzędu ginekolog przekonuje, że 35 lat (czyli wiek, w jakim chciałabym urodzić) to za późno na dziecko - że trzeba już, teraz, bo płodność mi się kończy (a kto wie, czy już się nie skończyła...)
      • 01.03.11, 19:15
        > Zaplodnieniu in vitro poddają się kobiety, ktore z roznych przyczyn nie moga [
        > b]naturalnie [/b]zajść w ciązę i powodzenie zabiegu nie ma wiele wspolnego z ic
        > h wiekiem, a już na pewno nie z tak przecietnym ( żeby nie powiedzieć młodym)
        > jak 30 lat!

niestety mylisz sie: wiek jest takze bardzo wazny podczas IVF. Magiczna granica jest wiek 35 lat: potem plodnosc DRASTYCZNIE spada, takze wyniki IVF. Po 40 zazwyczaj korzysta sie z oocytow dawczyni.

• 25.02.11, 08:37
      Te kilka kobiet, które bardzo późno urodziły to jest trend? big_grin

A swoją drogą, autor artykuliku sam pisze, że kobiety rodzą coraz później swoje pierwsze dziecko. Spróbuj jednak kobiecie powiedzieć, że lepiej wcześniej niż później...
      --
      -Dlaczego płaczesz?
      -Ponieważ jestem głupia!
      -To nie powód do płaczu. Jedni płaczą ponieważ są smutni. Na przykład, ja płaczę ponieważ inni ludzie są głupi i to sprawia, że jestem smutny
      • 25.02.11, 10:53
        Ciekawe czy one myśla o tym, że bliżej im do końca ich życia niż dalej i że nie wychowają swoich dzieci bo odejdą. Niewiarygodne nastawienie na własne pragnienia.
        • 25.02.11, 11:02
          > Ciekawe czy one myśla o tym, że bliżej im do końca ich życia niż dalej

A ty juz swoj gajer do trumny wybralas? Naprawde myslisz, ze za 15-20 lat tak diametralnie zmieni ci sie myslenie , ze trescc twojego zycia bedzie stanowilo to, ze ci blizej niz dalej.? Szczegolnie, gdy bedziesz pelnym zycia okazem zdrowia?
      • 25.02.11, 11:05
        Wiesz co? Ja wiem, że im wcześniej (może nie licząc wieku naście), tym lepiej. Ale co? Mam iść do łóżka w celach rozrodczych w wieku 20 lat, zaraz jak ktoś się nawinie? Pewnie, że lepiej mieć dzieci za młodu, ale nie zawsze jest jak i z kim. Jak wszystko się powiedzie, urodzę pierwsze dziecko ledwie chwilę przed 30-tymi urodzinami? Mam się teraz pociąć, czy w ogóle zrezygnować z bycia matką, bo za późno?
    • 25.02.11, 19:18
      głupota do sześcianu. Takie dziecko ma spore szanse na szybkie sierotwo, opieke nad zdziecinniałymi , niesprawnymi rodzicami, brak kontaktu z nimi =- przepaśc pokoleniowa... Taka mamusia nie da rady daniac za kilkulatkiem po placu zabaw.
      Idiotyzm i skrajny egoizm.
      --
      Mój blog
    • 25.02.11, 19:31
      uważam że przed 40stką jest OK, po 40 tylko w szczególnych w(y)padkachbig_grin
    • 25.02.11, 19:40
      Na pewno ta Pani nie będzie cierpiała na syndrom pustego gniazda big_grin
      --
      http://www.suwaczki.com/tickers/4apfo0uufqlmahpy.png
    • 25.02.11, 21:07
      Hiszpanka, która urodziła bliźniaki bodaj w wieku 67 lat "bo jej mamusia dożyła 104, więc rodzina jest długowieczna" zmarła mniej więcej rok po urodzeniu synów.
      Oglądałam też film o Brytyjce, która zamarzyła sobie ciążę w wieku 70 lat. Odrzuciło mnie w momencie, gdy wydzwaniała gdzieś na Ukrainę w tej sprawie.
      Babcia, to babcia. I tyle.
      • 25.02.11, 21:09
        Młode kobiety też mogą umrzeć.
        --
        • 25.02.11, 21:24
          To prawda, ale raczej szanse, że przy młodej (a raczej: w normalnym wieku) matce dziecko się nią w naturalny sposób nieco dłużej nacieszy są jednak zdecydowanie większe.
          • 25.02.11, 21:46
            A co z młodymi kobietami w ciąży, które chorują na raka? Agata Mróz też długo po porodzie nie pożyła a każdy ją wychwala a nie krytykuje mimo że wiadomo było że nie pożyje raczej długo.
            --
            • 25.02.11, 22:09
              Nie pamiętam, jak to było w przypadku Agaty. Niektóre kobiety o nowotworze dowiadują się już w czasie ciąży (znam taki przypadek). I wówczas dokonują wyboru. "Mój" przypadek zakończył się happy endem.

Wiem, do czego zmierzasz. Spójrz jednak na NORMALNE sytuacje i NORMALNĄ kolej rzeczy: szanse, że kobieta 20-30-40 letnia osieroci małe dziecko są jednak ZNACZĄCO mniejsze, niż w przypadku matki, która rodzi dziecko w okolicach siedemdziesiątki. Mówię tu o świadomym zachodzeniu w ciążę (znam osobiście przypadek kobiety, której syn był młodszy od jej wnuka, a zaszła w ciążę podczas późnego - w kontekście wieku kobiety - klimakterium. Znam też i taką, która swojego "abrahama" świętowała z roczną córeczką. Też ciąża w trakcie menopauzy. To jednak trochę inne sytuacje, a i wiek - ciągle jeszcze nie tak "spektakularny").
            • 28.02.11, 21:56
              dziadków młodszych niż wspomniane mamusie...

--
              "Zrobcie tak: Trase linii XX zmiencie tak, aby pierwszy przystanek byl pod moim domem, a ostatni pod moja praca, linia YY powinna kursowac na trasie moj dom - zlobek mojego dzieciaka, linia ZZ zlobek - moja praca. Autobusy maja jezdzic nie rzadziej niz co 5 minut, najlepiej niech sie nigdzie po drodze nie zatrzymuja. Pozostale kilkaset tysiecy krakowian niech sie przesiada." (the_rapist)
      • 07.04.11, 17:16
        Ta Hiszpanka zdaje się miała problem z opieką nad maluchami po jej śmierci, nie było nikogo kto mógłby się nimi zająć.
    • 01.03.11, 02:04
      > i to po jednej kobiecie w panstwach gdz
      > ie mieszkaja miliardy czy biliony kobiet ....

Ekhm....
      "Miliardy czy biliony"?

Po pierwsze: ile znasz państw, wktórych mieszka choćby jeden miliard kobiet?
      Wskazówka: wiesz, ilu ludzi mieszka na Ziemi? Ilu w najliczniejszym państwie świata?
      Ilu z nich to kobiety?

Po drugie: miliardy czy biliony - wszystko jedno, tak? Wiesz, ile razy bilion jest
      większy od miliarda? Wskazówka: miliard sekund temu byłam już na świecie, ale
      bilion sekund temu wymarli neandertalczycy...
      • 01.03.11, 21:34
        Starsi ludzie też uprawiają seks, jesli ta kobieta nie pochodzi z bardzo bogatej rodziny, to sadze, ze to po prostu przypadek (wypadek) losowy.
        Jeden na miliony??

Jesli to świadome działanie- to widocznie nie ma barier dla pieniądza.
    • 07.04.11, 11:25
      późna ciąża? tym razem raczej zbyt późna.
      --
      Pozdrawiam!

moje zdjęcia ciążowe
      • 07.04.11, 12:40
        ciąża w tym wieku to zwyczajny egoizm. Spełnienie swojej zachcianki kosztem dziecka, którego rodzice nie dożyją prawdopodobnie jego pełnoletności. Mogła sobie lepiej chomika kupić jak jej było smutno..z psem też już bym nie ryztkowała.
        • 07.04.11, 12:49
          ciaza w kazdym wieku to egoizm
          zachodzaqc w ciaze nie masz zadnej gwarancji ze dozyjesz doroslosci dziecka
          ba nie masz nawet gwarancji ze konca ciazy dozyjesz
          --
          everything gardens
          • 07.04.11, 15:41
            niby gwarancji nigdy nie masz..ale większe prawdopodobieństwo na dożycie dorosłości dziecka na 20,30-latka a nie kobieta która na dobrą sprawę mogłaby być już prababcią. Może teraz czuje się jeszcze dobrze ale za 5lat już niekoniecznie i kto się wtedy zajmie dzieckiem? kto się z nim pobawi,pogania po parku..czarno to widzę.
            • 17.05.11, 10:28
              Dle mnie to jest po prostu obrzydliwe pod kazdym takze pod estetycznym wzgledem. Dzieci chca miec ladne, mlode matki, a nie pomaqrszczone staruszki.
  • Powiadamiaj o nowych wpisach

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.