Dodaj do ulubionych

Dostałam unijną pomoc żywnościową

08.01.12, 12:12
Dostałam, chociaż jej nie potrzebuję. Dostałam nie po raz pierwszy. Dostałam nie od instytucji, ale od sąsiadki, która również tej pomocy nie potrzebuje, a - jak się wyraziła - "ma już tego pełne tapczany, nie ma gdzie trzymać". Sąsiadka jest podopieczną MOPS. Wcześniej dostałam taką żywność od innej sąsiadki, która - jak mi się wydawało - z pomocy społecznej nie korzysta. Musiałam mieć wtedy bardzo głupią minę, gdy próbowałam zrozumieć o co tu chodzi, skąd sąsiadka to ma i dlaczego mi to daje. Wydawało mi się czymś niemoralnym przyjęcie tego. Jakbym głodnego z jedzenia okradała. Okazało się, że jakaś koleżanka/kuzynka/szwagierka dostaje tę żywność od instytucji (nie wiem nawet kto to dystrybuuje) i też rozdaje, bo nie potrzebuje. O co tu chodzi?
Czy ta żywność trafia nie do tych, do których powinna? Cóż, to zawsze będzie mieć miejsce w tego typu mechnizmach pomocowych, pytanie jaki procent tej żywności trafia w niewłaściwe ręce. Jeśli nikły, to uważam, że nie ma problemu. Ale ilość tej żywności, która trafia do mnie zastanawia mnie bardzo. Naprawdę nie jestem uboga, nigdy nie korzystałam z MOPSu, sąsiedzi proponują mi tę żywność nie z litości smile, ale dlatego, że naprawdę im zbywa.
Czy może rodzaj pomocy jest źle dobrany, czyli beneficjent ma pełne tapczany mąki, ale nie ma na węgiel i podręczniki? Z tego co wiem to na tego typu potrzeby udzielana jest pomoc celowa na zasadzie zwrotu kosztów. Więc to nie tu jest problem. Wygląda na to, że tej pomocy (żywnościowej) jest po prostu za dużo. Albo rzeczywiście trafia zupełnie nie tam gdzie powinna.

Ja widzę tutaj jeszcze taką kwestię: ta żywność to są proste produkty typu mąką, kasze, ryż, makarony itp. I mam wrażenie, że problem w dużej mierze polega na tym, że nie da się postawić dzieciom mąki na stół i powiedzieć "smacznego". Z tym trzeba coś zrobić. A dla niektórych rodzin to już jest problem. Po co robić coś z mąki, skoro można kupić gotowe. Po to, żeby zaoszczędzić? No tak, ale to trzeba się po pierwsze wysilić nad tą mąką, a po drugie umieć przewidywać i oszczędzać. A problemem takich rodzin jest nie brak pieniędzy (bo oni pomocy materialnej otrzymują całkiem sporo), ale życiowa niezaradność. A na to tapczany pełne mąki nie pomogą. Ale co pomoże?
Edytor zaawansowany
 • melancho_lia 08.01.12, 12:35
  Fakt, ta unijna pomoc trafia w dziwne miejsca. Ostatnio się dowiedziałam w dalszej rodzinie, że ktoś tam korzysta z takiej pomocy mimo, że sam sobie świetnie radzi- po prostu dostałam torbę tych produktów, z tekstem "macie, bo my i tak tego już mamy dużo..."... Nie spytałam skąd to otrzymują. Kiedyś słyszałam, ze jak się należy do jakiegoś tam stowarzyszenia emeryckiego to taką pomoc się otrzymuje- nie sprawdzają wtedy czy rzeczywiscie jest potrzebna...)
 • dzoaann 08.01.12, 12:40
  ostatnie wakacje spedzilam czesciowo na wsi u ciotki... ciotka ze wsia zadarla, to pomocy nie dostaje. A pewnie by pod nia podpadala, bo emeryturke ma biedniutka A u nich wyglada to tak, ze pomoc w paczkach przywoza do wioskowej swietlicy i rozdziela soltys temu z kim ma uklady...
  --
  http://images.okazje.info.pl/p/inne/4786/th100/pluszak-looney-tunes-diabel-tasmanski-24-cm.jpg
 • z_lasu 08.01.12, 13:19
  Ciekawe... Czyli jak to jest rozprowadzane na wyższym szczeblu? Na każdą wioskę/gminę tyle samo? W przeliczeniu na mieszkańca? I potem lokalne władze decydują komu dać? A nie ośrodki pomocowe typu MOPS?
 • przeciwcialo 08.01.12, 14:06
  U nas w parafii taka pomoc dostaja rodziny które złozyły wniosek do MOPS. Proboszcz podkresla że bez wniosku nie da bo przepisy go obowiązuja.
  Mi sasiadka czasem słodycze ze swojej paczki daje - herbatniki, wafelki dla dzieci albo mleko w proszku bo ona z powodu choroby nie wykorzysta a nie zawsze ma wpływ na skład paczki. Sąsiadka samotna, skromnie żyjąca.
 • dzoaann 08.01.12, 14:49
  nie mam pojecia, wiem jak to wyglada "od dołu", czy jest to zgodne z prawem nie mam pojecia, pewnie nie. Tak to tylko wygladalo na tej wsi, a jak jest gdzie indziej i jak powinno byc to nie wiem.
  --
  http://images.okazje.info.pl/p/inne/4786/th100/pluszak-looney-tunes-diabel-tasmanski-24-cm.jpg
 • pysiaczek1234 08.01.12, 17:01
  Też nie wiem na jakiej zasadzie to działa, kto tym zarządza i nad ty czuwa ale miałam koleżankę której pomagałam ładować produkty do samochodu, ona była w ciąży i odbierała to z Mopsu dla członków rodziny męża. Ludzie posiadają sklepy spożywcze w mieście, mają samochody w firmie kurierskiej, i rozwożą lody do sklepów okolicznych. Czyli mają kupe kasy, działalności gospodarczych też sporo a po znajomości dostają żywność z MOPSu , która pewnie przydała by się biedniejszym. Dziewczyne znam od wielu lat więc bzdur nie piszę, ona sama się z tego śmiała, że wystarczy wiedzieć jak to załatwić.
  A mnie kiedyś, 8 lat temu odesłano z kwitkiem gdy chciałam dostać pieniądze za urodzenie dziecka!!!!!!!!! Pani powiedziała mi, że jak mieszkam z rodzicami to nic mi się nie należy!!!!!! Mieszkałam z teściami, teść na ręcie, teściowa sprzątaczka, mąż dorabiający grosze, ja ucząca się w liceum! Wysłała mnie wtedy z kwitkiem a za urodzenie należały się pieniądze każdej matce! Wcisnęła mi kit, ja miałam prawie 18 lat posłuchałam i poszłam , i do dziś nie pójde i nie poproszę o nic tam się należy tylko "znajomym" pań pracujących!
  ZResztą załatwiałam rodzinne i to też miałam problemy dopóki ktoś znajomy nie poszedł z moimi papierami, wszystko było dobrze wypełnione a baba kombinowała żebym nie zdąrzyła na czas. Znajoma dała radę szybko to załatwić bez zbędnych papierów i bezemnie!
 • kiszczynska 08.01.12, 18:49
  pysiaczek1234 napisała:

  > A mnie kiedyś, 8 lat temu odesłano z kwitkiem gdy chciałam dostać pieniądze za
  > urodzenie dziecka!!!!!!!!! Pani powiedziała mi, że jak mieszkam z rodzicami to
  > nic mi się nie należy!!!!!! Mieszkałam z teściami, teść na ręcie, teściowa sprz
  > ątaczka, mąż dorabiający grosze, ja ucząca się w liceum!

  Patologia, nic dziwnego ,ze latwo zbyć.
  licelaistki mezatki... z dziecmi
  boze
  boie
  boze
 • pysiaczek1234 08.01.12, 19:26
  No widzisz i ta patologia bez pomocy z MOPSU dała sobie świetnie radę , pewnie zdecydowanie lepiej od Ciebie .
 • kiszczynska 08.01.12, 19:37
  pysiaczek1234 napisała:

  > No widzisz i ta patologia bez pomocy z MOPSU dała sobie świetnie radę , pewnie
  > zdecydowanie lepiej od Ciebie .


  Niestety nie lepiej. Jest m i zwyczajnie wstyd za takie wpadki. SLow nie ma.
 • pysiaczek1234 08.01.12, 19:40
  Wstyd to kraść trollu.
 • pysiaczek1234 08.01.12, 19:44
  Zanim kogoś obrazisz słowem , którego nie znasz skorzystaj z google będzie Ci łatwiej zrozumieć znaczenie, słownik też jest wskazany.
  Odszukaj sobie znaczenie słowa patologia.
 • kiszczynska 08.01.12, 20:00
  pysiaczek1234 napisała:

  > Zanim kogoś obrazisz słowem , którego nie znasz skorzystaj z google będzie Ci ł
  > atwiej zrozumieć znaczenie, słownik też jest wskazany.
  > Odszukaj sobie znaczenie słowa patologia.


  właśnie jej odpowiadam
  zaszłaś i od razu do ołtarza poszliście?
 • pysiaczek1234 08.01.12, 20:05
  A no nie zaspokoje twojej ciekawości troliku, okradający matkę.
 • kiszczynska 08.01.12, 20:18
  pysiaczek1234 napisała:

  > A no nie zaspokoje twojej ciekawości troliku, okradający matkę.

  wole byc trollem, chociaz nie jestem, ale ja bym z brzuchem do ołtarza nie poszla!
  WSTYD!
 • wiecznie-zapominam-login 08.01.12, 20:51
  Coś się dziewczyny czepiła?
  To nie twoja sprawa czy z brzuchem szła do ołtarza!
  Jak masz jakiś kłopot to przeanalizuj sytuację w swojej rodzinie czy brzuchatych niezamężnych nie było a nie będziesz czyjejś moralności pilnować tongue_out
 • kiszczynska 08.01.12, 23:22
  wiecznie-zapominam-login napisała:

  > Coś się dziewczyny czepiła?
  > To nie twoja sprawa czy z brzuchem szła do ołtarza!
  > Jak masz jakiś kłopot to przeanalizuj sytuację w swojej rodzinie czy brzuchatyc
  > h niezamężnych nie było a nie będziesz czyjejś moralności pilnować tongue_out

  najlepiej to plazem puscic i udac ze to norma
  prawda?
  szkdoa tylko, ze potem dzieci cierpią i nawet swiadczen taka mama odebrać nie potrafi!

  wstyd!
 • pysiaczek1234 08.01.12, 23:29
  Ty się o moje dzieci nie martw ja nie muszę , matki wykorzystywać żeby mieć na utrzymanie .
 • kiszczynska 09.01.12, 00:35
  pysiaczek1234 napisała:

  > Ty się o moje dzieci nie martw ja nie muszę , matki wykorzystywać żeby mieć na
  > utrzymanie .


  Wstyd mi za ciebie, bo z brzuchem wróciłaś
  Lata licealne to nie jest czas ciąż.
  I nic nie ltumaczy takiego zachowania

  Więcej skormnosci!
 • wiecznie-zapominam-login 09.01.12, 08:38
  > najlepiej to plazem puscic i udac ze to norma
  > prawda?
  > szkdoa tylko, ze potem dzieci cierpią i nawet swiadczen taka mama odebrać nie p
  > otrafi!
  >
  > wstyd!

  a skąd w tobie przekonanie że ty to komuś masz puścić płazem lub nie? Podstarzałym moherowym beretem jesteś czy jak? Sorry ale ja mam większy szacunek do nastolatki która wpadła ze swoim chłopakiem i chce dziecko wychować niż do tej co ją krytykuje bo sama już nastolatką nie jest to i wie że jej się to nie przytrafi.tongue_out
  I żeby była jasność .....ja zaszłam w ciążę kilka lat po ślubie smile ale nie mam 100% pewności że gdybym przyszłego męża spotkała 10 lat wcześniej to moje życie potoczyło by się inaczej.
  Współczuję twojemu otoczeniu konieczności obcowania z Tobą jako osobą która uważa że ma prawo "nie puszczać komuś czegoś płazem" mimo że jej to nie dotyczy.
 • kiszczynska 09.01.12, 17:52
  słuchaj, nie wtrącaj się do nieswoich rozmów.
 • wiecznie-zapominam-login 09.01.12, 22:19
  kiszczynska napisała:

  > słuchaj, nie wtrącaj się do nieswoich rozmów.

  słuchaj kobieto to jest FORUM i każdy ma prawo wypowiadać się tam gdzie ma na to ochotę. smile
 • mgla_jedwabna 08.01.12, 19:50
  Patologia nie patologia, becikowe jej się należało. Baby z gminy zwyczajnie ją okradły.
 • pysiaczek1234 08.01.12, 19:56
  EEEEEEE żadna patologia, to troll!
  Podpucha, zresztą marna.
 • kiszczynska 08.01.12, 20:19
  mgla_jedwabna napisała:

  > Patologia nie patologia, becikowe jej się należało. Baby z gminy zwyczajnie ją
  > okradły.


  Oczywiście, ze tak. młoda byla to trudnej roboty nie miały.
  Dlatego jestem m.in za kara mseirci...
 • atojaxxl 08.01.12, 12:47
  Chyba mamy wspólną sąsiadkę.
  A tak na poważnie - od pewnego czasu nie kupuję mąki, oleju, ryżu i kaszy , te produkty otrzymuję od sąsiadki, która z kolei znosi je z różnych instytucji pomocowych. Korzysta z magazynów MOPSu, PKPSu, z kościoła (codziennie chleb, drobne pieczywo, drożdżówki), ze szkoły - paczki dla czwórki dzieci, produkty kupowane są przez Radę Rodziców ze środków zdobytych podczas pikniku rodzinnego i kilku kiermaszów.
  Jak sama twierdzi - patrzeć już nie może na olej (doskonałej jakości), dzieci jedzą obiady w szkole, podwieczorki w świetlicy przykościelnej.
  Rewanżuję się od czasu do czasu słodyczami, ciastem domowym, przyborami szkolnymi. I też nieraz zastanawiam się, jakimi drogami ta pomoc idzie, skoro potrzebujący nie wykorzystują otrzymanych darów. Nie zazdroszczę jej sytuacji, czworo dzieci w podstawówce to naprawdę wyzwanie, ale to chyba nie o to chodzi, żeby "tylko dawać rybę".
 • zefirek1612 08.01.12, 12:59
  ja dostaję od teściowej. co mąż wraca z odwiedzin to torbę makaronów, kasz, płatków, musli, herbatników mąki, cukru, pieczywa, krupniku, pomidorówki i gulaszu przywozi. Teściowa z kościoła dostaje. I też źle jej się nie powodzi. Nie powiem, jestem wdzięczna. Wykorzystujemy wszystko prócz płatków (nie jemy codziennie na śniadanie, staram się robić z nich panierki) zup i gulaszu bo są obrzydliwe;-/ jak można ludziom coś takiego dawać? z założenia dla biednych to znaczy jakiś shit? odrzuty? teściowej Pusia ponoć nie chce tego jeść...
  --
  niepogodzona.blogspot.com/
 • z_lasu 08.01.12, 13:21
  W tym wypadku problem nie polega na tym, że ci ludzie dostają rybę, tylko na tym, że są tymi rybami zasypywani. A może za te pieniądze można by im było naprawdę pomóc.
 • gku25 08.01.12, 12:59
  Dostałam kiedyś od szefa w pracy jako premię 4 paczki makaronu. Skąd miał? Nie wiem.
  --
  www.kochamylaure.pl/
 • natkakoperku 08.01.12, 13:15
  Ja się kiedyś starałam o taką pomoc żywnościową z MOPS-u ale pani powiedziała że się nie kwalifikujemy bo mamy ładne mieszkanie i rodzice jeszcze żyją.To właśnie rodzice mają nam zapewnić żywność a nie opieka...Wtedy dosłownie nie miałam co do garnka włożyć.Gdyby nie sąsiadka to byśmy głodowali.
  --
  Pozdrawiam Paula i Mateuszsmile
 • z_lasu 08.01.12, 13:23
  No, tak właśnie podejrzewałam, że do naprawdę potrzebujących ta pomoc nie dociera, chociaż wręcz zalewa tych, którzy jej nie potrzebują. Dlatego zasadniczo jestem przeciwnikiem pomocy anonimowej.
 • pysiaczek1234 08.01.12, 19:29
  O to to następnym argumentem przy rodzinnym był fakt posiadania mieszkania na własność.
 • anorektycznazdzira 08.01.12, 22:00
  natkakoperku napisała:
  > Ja się kiedyś starałam o taką pomoc żywnościową z MOPS-u ale pani powiedziała ż
  > e się nie kwalifikujemy bo mamy ładne mieszkanie i rodzice jeszcze żyją.To właś
  > nie rodzice mają nam zapewnić żywność a nie opieka...Wtedy dosłownie nie miałam
  > co do garnka włożyć.Gdyby nie sąsiadka to byśmy głodowali.

  Oooo, byłam kiedyś w prawie identycznej sytuacji. A że usiłowałam wtedy skończyć studia i nie umrzeć z głodu razem z dzieckiem, to jeszcze usłyszałam, że nikt mi się przecież do cholery nie każe uczyć!!! big_grinbig_grin
  To wtedy wyrobiłam sobie pogląd, że w niektórym MOPSach są zatrudniani upośledzeni ludzie- zakłady pracy chronionej zapewne tongue_out
 • pysiaczek1234 08.01.12, 22:45
  Dokładnie argumentem jest fakt posiadania rodziców , nawet wtedy gdy się z nimi nie mieszka tylko na swoim! Nie rozumiem instytucji MOPS-u i cieszę się , że nie muszę żebrać u nich o pomoc.
 • halapta 08.01.12, 13:11
  nt
 • z_lasu 08.01.12, 13:16
  No właśnie się zastanawiam jak to się odbywa. Nie wiem kto i jak to rozprowadza, jakie są kryteria itd. Ale podpytam sąsiadkę, bo mnie to ciekawi coraz bardziej. Żywność jest opisana jako "Pomoc EU", "Bank Żywności" i "Agencja Rynku Rolnego".
 • marzeka1 08.01.12, 13:21
  Cóż, to wszystko pokazuje tylko, jak bardzo chory i wadliwy jest nasz system pomocy społecznej- zarówno ten "państwowy" jak i "kościelny".
 • sotto_voce 08.01.12, 20:38
  jak bardzo chory i wadliwy jest nasz system po
  > mocy społecznej- zarówno ten "państwowy" jak i "kościelny
  Akurat TEN chory system nie jest ani państwowy, ani kościelny, lecz nosi nazwę Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej (program pomocy żywnościowej, o który prawdopodobnie chodzi nazywa się PEAD).
  No ale WPR jest zgodna z polską racją stanu, toteż wszystkie opcje polityczne bronią jej i będą bronić jak niepodległości.
 • salinas 08.01.12, 13:24
  A ja zapytam się , czy ta żywność kością w gardle wam nie staje? Bierzecie coś co się wam nie należy i zamiast na forum wyrażać swoje ,,święte" oburzenie nie zgłaszacie tego odpowiednim władzom ... do MOPSU, proboszcza ???? I wcale nie będzie to denuncjacja tylko sprawiedliwość społeczna, bo tyle w kraju biedy ... niepojęte !!!!!!
 • salinas 08.01.12, 13:26
  >ja dostaję od teściowej. co mąż wraca z odwiedzin to torbę makaronów, kasz, płatków, musli, herbatników mąki, cukru, pieczywa, krupniku, pomidorówki i gulaszu przywozi. Teściowa z kościoła dostaje. I też źle jej się nie powodzi. Nie powiem, jestem wdzięczna. Wykorzystujemy wszystko prócz płatków

  Dlaczego bierzesz????? Biedna jesteś????
 • rosapulchra-0 08.01.12, 13:37
  No raczej.
  --
  Moja babcia jest zagorzałą katoliczką. I ja po babci też jestem za gorzałą.
  anielska.blog.pl/
 • zefirek1612 08.01.12, 13:45
  no dobra, napiszę tak jak z_lasu: to nie moralne źle mi z tym, ale skoro to już nie mieści się mojej teściowej w tapczanie...
  lepiej ci?
  --
  niepogodzona.blogspot.com/
 • salinas 08.01.12, 13:56
  zefirek1612 napisała:

  > no dobra, napiszę tak jak z_lasu: to nie moralne źle mi z tym, ale skoro to już
  > nie mieści się mojej teściowej w tapczanie...
  > lepiej ci?

  Możesz teściowej rękę podać. Warte jesteście siebie!

  Zgłoś to gdzieś! Nie musisz teściówki palcem wskazywać, ale powiedzieć o źle dystrybuowanej żywności. Żeby władze przyjrzały się swoim ,,wolontariuszom ".
 • zefirek1612 08.01.12, 14:18
  przed chwilą rozmawiałam z koleżanką przez tel co w GOPSie pracuje pytałam też o to co robią gdy ktoś oddaje to co dostał. To ich nie interesuje. to jest już tej osoby żywność ma prawo podzielić się z kim chce. Jeśli sprzedaje to proszą o taką informację na piśmie. Jeszcze się nie zdarzyło by ktoś taką złożył.
  --
  niepogodzona.blogspot.com/
 • przeciwcialo 08.01.12, 15:14
  Ktoś niżej napisał że trzeba donieść na pismie imiennie.
 • z_lasu 08.01.12, 13:36
  Tak jak pisałam w pierwszym poście - przyjęcie tej żywności wydało mi się wysoce niemoralne i w ogóle za pierwszym razem miałam problemy ze zrozumieniem sytuacji: sąsiadka, która nie bieduje ma żywność pomocową i jeszcze ją rozdaje. Ale jak widzę - również z tego wątku - tej żywności jest tyle i że da się nią i bogatych i biednych wykarmić. Może tu działają jakieś różnice psychologiczne - Unia daje wychodząc z założenia, że kto nie potrzebuje ten nie weźmie, a w Polsce działa mechanizm "dają, to brać". Od instytucji bym nie wzięła. Ale jak mi sąsiadka mówi, że ma tego pełne tapczany i już nie ma co z tym robić? Wzięłam, ale właśnie (na forum) zastanawiam się co dalej. Bo zdaję sobie sprawę, że sytuacja jest chora.
 • koza_w_rajtuzach 08.01.12, 15:36
  a w Polsce
  > działa mechanizm "dają, to brać

  to chyba nie do końca tak. Mam sąsiadkę, która ma pełno dzieciaków, mąk, płatków itd. dostają za dużo, nie są w stanie tego wykorzystać, choć dzieci codziennie na śniadanie jedzą płatki z mlekiem, a w takich płatkach czy mąkach jak za długo postoją to lęgną się mole spożywcze. Sąsiadka twierdzi, że jeśli odmówią wzięcia żywności, to wtedy więcej już nic im nie dadzą, uznając, że nie potrzebują, a potrzebują, tylko po co im 40 paczek mąki? Wiem, że rozdawanie tej żywności innym osobom jest zabronione. Sąsiadka kiedyś przyniosła trochę żywności mojej mamie, z 10 paczek mąki i podobną ilość płatków, trochę też słoików z gotową żywnością i dokładnie to zapakowała, żeby nikt nie dowiedział się, że ona tą żywność rozdaje, mojej mamie także kazała nikomu się nie wygadywać, że przyniosła jej jedzenie, bo mogłaby mieć przez to problemy.

  --
  Klara (styczeń 2006)
  Staś (styczeń 2009)
 • claudel6 09.01.12, 11:20
  Idź na forum Pomocne Mamy. Tam są rodziny, które czasami w tygodniu nie mają co do garnka włożyć. Dziewczyny pomogą wskazać tych, którzy są sprawdzeni (że są naprawde potrzebujący). Może znajdzie się ktoś w Twojej miejscowości.
 • przeciwcialo 08.01.12, 15:12
  Puknij sie w głowe. Mam do proboszcza donosic że sasiadka słodyczami z paczki dzieci mi czestuje??? Musiałbym byc ostatnim chamem żeby to zrobic. To upokorzyłoby ta kobietę strasznie.
 • figrut 08.01.12, 13:24
  Jeśli ktoś nie przekracza kryterium dochodowego na członka w rodzinie, to może się o taką pomoc starać w opiece społecznej. Są to zwykle płatki kukurydziane, mąka, kasza, ryż, konserwy z gotowymi daniami, czasami masło, ser, mleko itp. Pomoc wygląda tak, że na jednego członka rodziny przypada sporo tych płatków, makaronów, mąki, kasz i nie za bardzo ludzie mają co z tym zrobić, bo zanim zjedzą połowę, to już kolejna pomoc w takich samych produktach idzie, więc rozdają to, czego mają nadmiar. Bierz bez zahamowań. Mnie też sąsiadka zasypuje płatkami kukurydzianymi i kaszką manną, a ja do pracy nadmiar wożę i dziewczyny zadowolone, bo kupować nie muszą.
 • z_lasu 08.01.12, 13:29
  > Mnie też sąsiadka zasypuje płatkami kukurydzianymi i kaszką manną, a ja do pracy nadmiar
  > wożę i dziewczyny zadowolone, bo kupować nie muszą.

  Yyyy... i wszystko gra, tak? Dają to brać, biją to wiać. Naprawdę nie widzicie tego globalnie? Że to są źle wydane pieniądze? I że znaczna część tej żywności ostatecznie się jednak zmarnuje?
 • figrut 08.01.12, 16:48
  O źle wydane pieniądze to się można burzyć, gdy nierobom z wyboru i alkoholikom płaci się rachunki za prąd i gaz, ale nie wtedy, kiedy ktoś tą żywność jednak spożytkuje. Bogaty raczej nie weźmie, ale taki, który żyje z ołówkiem w ręku weźmie chętnie. Nie widzę nic złego w tym, że korzystają z tego również te osoby, które jakoś żyją od wypłaty do wypłaty, ale kryterium dochodowego nie spełniają. Złe to jest robienie opłat za nierobów, którym pracować się zwyczajnie nie chce, bo opłaty zrobi za nich opieka, a zaoszczędzone pieniądze pójdą na wlew do gardła.
 • z_lasu 09.01.12, 04:14
  > O źle wydane pieniądze to się można burzyć, gdy nierobom z wyboru i alkoholikom
  > płaci się rachunki za prąd i gaz, ale nie wtedy, kiedy ktoś tą żywność jednak
  > spożytkuje.

  Wiesz, ale ta żywność nie jest przeznaczona dla mnie. Ktoś za nią zapłacił nie dla mnie. Sąsiadka mi ją oddała, ale przecież gdyby dostała inną rodzajowo pomoc to by nie oddała. I o to mi chodzi, żeby za te pieniądze kupić potrzebującym to, czego potrzebują. Systemowo, bo ja oczywiście sąsiadkę wspieram nawet jak nie dostaję od niej makaronu wink

  A problem rodzin alkoholowych to jest właściwie nierozwiązywalny - jak to zrobić, żeby dzieci miały dobrze (bo niczemu nie winne), alkoholicy mieli źle i żeby równocześnie dzieci z rodzicami nie rozdzielać. No nie da się smile
 • ciociacesia 08.01.12, 13:57
  bo znam potrzebujaca, ale kurde taka sierota ze jak jej za reke nie wezme i nie zaprowadze to bedzie siedziec i plakac...
  --
  'Dzieci i szklanek w domu nigdy za wiele' by mama eps
 • piekielna-diablica 08.01.12, 13:25
  mnie to ostro wnerwia bo nie dostają tego potrzebujący naprawdę tylko cwaniaki - ojciec mi mówił że można to kupić na bazarach od ludzi typu wolumen, namysłowska, olimpia (to wszystko w Warszawie) za parę groszy
  --
 • andaba 08.01.12, 13:33
  Zgadza się, ja tez dostaję czaem taką żywność - od ciotki, która niegdyś dostawała z urzędu w związku emerytów (już nie dostaje, bo jednak za wysokie dochody mają - ciotka sie wcale nie statrała, dawali to brała) i od pewnej samotnej matki, która z mopsu korzysta, ale takiego badziewia nie jada. Moje dzieci owszem, jadają. W sumie to dobre rzeczy są, normalne, smaczne mleko, ser zółty czy topiony, płatki kukurydziane, dżem wiśniowy...
 • a.nancy 08.01.12, 14:20
  piekielna-diablica napisała:

  > mnie to ostro wnerwia bo nie dostają tego potrzebujący naprawdę tylko cwaniaki
  > - ojciec mi mówił że można to kupić na bazarach od ludzi typu wolumen, namysłow
  > ska, olimpia (to wszystko w Warszawie) za parę groszy

  nie wiesz, czy to wszystko cwaniaki
  może dostają za dużo jedzenia, a nie starcza im na inne potrzeby - lepiej sprzedać niż oddać sąsiadce, która też nie potrzebuje albo wywalić.

  --
  A ja wdycham Londynu grypogenne opary
  I kosztuję Paryża zgniłowonny roquefort,
  Po La Manczy się błąkam, w Rzymie szukać mam wiary,
  Bezskutecznie za swój pragnąc brać każdy port.
 • piekielna-diablica 08.01.12, 14:29
  z opowiadań mojego ojca wynika że ci co sprzedają mają wymalowaną na twarzy patologię i alkoholizm
  --
 • w_miare_normalna 08.01.12, 13:35
  Ja widzę tutaj jeszcze taką kwestię: ta żywność to są proste produkty typu mąką
  > , kasze, ryż, makarony itp. I mam wrażenie, że problem w dużej mierze polega na
  > tym, że nie da się postawić dzieciom mąki na stół i powiedzieć "smacznego". Z
  > tym trzeba coś zrobić. A dla niektórych rodzin to już jest problem.

  wiesz powiem ci tak- kiedy ide do kosciola po zywnosc (a otrzymuje ja od ok. 3-4 miesiecy) i dostaje paczke platkow sniadaniowych, make, paczke chlebkow zytnich i puszke zupy pomidorowej to sorki, ale troszke jestem rozzalona.

  np. w kosciele gdzie chodzi moja kumpela paczka jest co miesiac, ale dosaje maslo, olej, platki, mleka, czekolady dla dzieci itd.

  jest roznica prawda ?


  --
  Mama Roksany, ur. 16/06/2008 .
 • z_lasu 08.01.12, 13:47
  Ja to widzę tak: jeśli obie paczki mają tę samą wartość, to nie powinno być Ci przykro, ale pod warunkiem, że jesteś w stanie te ilości mąki i płatków przejeść. Bo jeśli nie, to są to właśnie wyrzucone pieniądze, a nie pomoc.

  Czy jednak rodzaj pomocy szwankuje, tak? Ta pomoc trafia we właściwe ręce, ale jest "źle zmaterializowana"? Wiadomo, że z samej mąki nic nie zrobisz, musisz mieć inne składniki. I nie dostajesz ani tych składników, ani na te składniki, ale za to masz pełen tapczan mąki, tak?
 • imasumak 08.01.12, 14:04
  Sądzę, że paczka płatków i puszka zupy pomidorowej raz na kwartał to nie jest nadmiar - o takich ilościach pisała w_miarę_normalna.
  --
  kliknij
  jeśli chcesz nakarmić zwierzaka w schronisku
 • kozica111 08.01.12, 13:37
  W szoku jestem że wy przyjmujecie to jedzenie.Powinno trafić do potrzebujących, jest niewłaściwie dystrybuowane czyli de facto kradzione osobom w potrzebie, wy współuczestniczycie w tym, biorąc i milcząc....sad
 • andaba 08.01.12, 13:45
  Ja osobiście wyrzutów sumienia nie mam, przecież te osoby i tak nie przestaną brać, bo jednocześnie musiałyby się przyznać, że im niepotrzebne, co za tym idzie zrezygnować z zasiłków, dopłaty do opału, stypendium i innych.
  Ma to trafić do śmieci, to ja wolę wziąć...
 • zefirek1612 08.01.12, 13:50
  andaba źle robisz, udawaj święte oburzenie i bierz tak jak te powyżej, wtedy cię nie zlinczują.
  przecież to takie niemoralne, kradzież! ale jak dają to no to przecież wezmę bo zmarnowanie tego w tapczanie u sąsiadki jeszcze większy grzechwink
  --
  niepogodzona.blogspot.com/
 • kali_pso 08.01.12, 14:31

  Chyba nie rozumiesz- biorąc te rzeczy nakręcasz spiralę rozdawnictwa źle kontrolowanego.
  Ty nie weźmiesz, nie weźmie pani X,Y,Z to osoba, która chce Cię obdarować mąką, bo "ma jej całe tapczany" w końcu będzie musiała sie pofatygowac i powiedziec, że ma za dużo i już niepotrzebuje, skorzysta kto inny ...a może władze MOPS-u sie w końcu zatsanowią, że po co brać akurat to, skoro ludzie w rejonie tego mają- może w innym rejonie własnie mąki brakuje?

  A tak- niby nic a jednak koło sie nakręca i dalej kręci. Nie ma co udawac- bierzesz w tym procederze udział, nie rozgrzeszaj się tak szybkowinkp
  --
  "Nihilizm to poza, a nie doktryna. Proszę spróbowac postawic świeczkę pod jądrami nihilisty, a przekona się pan, jak prędko zobaczy światło egzystencji"

  Andreas Corelli
 • zefirek1612 08.01.12, 14:42
  koleżanka z gopsu mi powiedziała że oni wiedzą co mają do rozdania dopiero jak to przyjedzie więc nie mogą się zastanowić po co to brać skoro ludzie mają za dużo.
  sama opieka nie ma nic przeciwko rozdawnictwu.
  nic nie zmienicie. bijecie głową w mur.
  --
  niepogodzona.blogspot.com/
 • przeciwcialo 08.01.12, 15:07
  Ale niektóe lepiej sie poczuja moralnie jak moim dzieciom ciaska od sasiadki zaszkodza wink
 • z_lasu 08.01.12, 13:51
  O to, to. Właśnie to chciałam napisać. Że prawdopodobnie beneficjenci nie mogą się przyznać, że im to niepotrzebne, bo to ograniczy pomoc jaką otrzymują, a jaka jest im potrzebna. Ja dostałam od sąsiadki to, czego jej zbywa: mąki, kasze, makarony. Ale być może ta pomoc, którą ona otrzymuje jest o wiele bogatsza (może oleje, dżemy, słodycze...). I to wykorzystuje. Nie wiem czy może odmówić przyjęcia samej mąki. Ale się dowiem.
 • marzeka1 08.01.12, 13:57
  No chory jest ten system i tyle- skoro jakaś tam samotna matka dostaje, ale unosi się honorem (?),Że ona tego nie je i oddaje- znaczy: nie potrzebuje i tyle.
  To wczoraj w innym wątku posypały się gromy na Caritas i kk, jak to obdziela źle i w ogóle "samo zuo", a widać, że system walnięty jest na różnych poziomach i w różnych organizacjach.
  Brak sensownej kontroli , a potem są takie kwiatki, jak dziecię, które odnosi cały obiad do wywalenia na szkolnej stołówce, a na zwróconą uwagę odpowiada " no przecież to z opieki"- czyli od małego roszczeniowa postawa "a co, należy mi się".
 • kozica111 08.01.12, 14:07
  To może poprzyjmy tez kupowanie od złodziei kradzionych rowerków, telefonów komórkowych i radioodbiorników do samochodów,na wszelkich maściach bazarkach.. w końcu kraść i tak będą...
  można poudawać że się nie wie czemu te gadżety tańsze niż te nabywane legalną drogą, co ma się rowerek zmarnować...
 • mamakasienki1 08.01.12, 14:08
  Dostaliśmy jakiś czas temu taką żywność od teściowej, która z kolei otrzymała od dalszej rodziny, oni nie mogą tego przejeść to rozdają na prawo i lewo.
  My świetnie sobie radzimy i żadne pomoce nigdy nie były nam potrzebne, teściom zresztą te nie.
  Jakieś gulasze co to ich nigdy nawet nie otworzyliśmy i pewnie w śmieciach wylądują, bo nie mamy komu oddać. Kasze, płatki, kawę zbożową, nie mogę zwyczajnie nie potrafię tego używać. Mam blokadę, wiem że to normalne jedzenie ale są setki rodzin, które byłyby wdzięczne za takie jedzenie, nam nie jest potrzebne.
  --
  Kasieńka ma dziś...
  Majeczka ma dziś...
 • przeciwcialo 08.01.12, 14:22
  Gulasze wystaw przy smietniku z adnotacja że zdatne do spozycia- szybko ktos je weźmie. Albo do schroniska jakiegos oddaj.
 • schiraz 08.01.12, 17:53
  > Dostaliśmy jakiś czas temu taką żywność od teściowej, która z kolei otrzymała o
  > d dalszej rodziny, oni nie mogą tego przejeść to rozdają na prawo i lewo.
  > My świetnie sobie radzimy i żadne pomoce nigdy nie były nam potrzebne, teściom
  > zresztą te nie.
  > Jakieś gulasze co to ich nigdy nawet nie otworzyliśmy i pewnie w śmieciach wylą
  > dują, bo nie mamy komu oddać. Kasze, płatki, kawę zbożową, nie mogę zwyczajnie
  > nie potrafię tego używać. Mam blokadę, wiem że to normalne jedzenie ale są setk
  > i rodzin, które byłyby wdzięczne za takie jedzenie, nam nie jest potrzebne.

  To napisz mi po co to wzięłaś, wiesz, że nie przełkniesz, wiesz, że wyląduje na śmietniku, to po jakie licho to wzięłaś?? Zupełnie bez złośliwości pytam.
  --
  ------
  Milcz, albo powiedz coś takiego co jest lepsze od milczenia.
 • z_lasu 09.01.12, 04:18
  > To napisz mi po co to wzięłaś, wiesz, że nie przełkniesz, wiesz, że wyląduje na
  > śmietniku, to po jakie licho to wzięłaś??

  Mnie też to zadziwiło. Ja wzięłam mając pewność, że u mnie się nie zmarnuje. Gdybym miała jakiekolwiek wątpliwości czy będę miała co z tym zrobić to bym nie brała.
 • sarah_black38 08.01.12, 14:10
  marzeka1 napisała:

  > No chory jest ten system i tyle- skoro jakaś tam samotna matka dostaje, ale uno
  > si się honorem (?),Że ona tego nie je i oddaje- znaczy: nie potrzebuje i tyle.
  > Brak sensownej kontroli , a potem są takie kwiatki, jak dziecię, które odnosi c
  > ały obiad do wywalenia na szkolnej stołówce, a na zwróconą uwagę odpowiada " no
  > przecież to z opieki"- czyli od małego roszczeniowa postawa "a co, należy mi s
  > ię".

  Naprawdę biedni ludzie wstydzą się tej pomocy otrzymywać , stąd też te odmowy.
  Pracuję w szkole i wiem,ze dzieciaki z prawdziwej biedy wstydzą się jeść darmowe obiady.
  Te z postawą roszczeniową to raczej pochodzą z domu, gdzie możliwości zarobkowania są tylko mamuśce lub tatusiowi nie chce się, bądź cwani są ,że hej ...
  --
  Poddasze...

  brawo
 • marzeka1 08.01.12, 14:15
  Tyle że w szkołach, z którymi ja mam kontakt, nie ma napisane "te obiady" to MOPS, jeśli tamto dziecko rzuciło takim tekstem, znaczy cwane z domu, rośnie kolejne pokolenie do opieki społecznej.
 • sarah_black38 08.01.12, 14:16
  > Tyle że w szkołach, z którymi ja mam kontakt, nie ma napisane "te obiady" to MO
  > PS

  W małej społeczności wszyscy wszystko o sobie wiedzą , niestety ...
  --
  Poddasze...

  brawo
 • kropkacom 08.01.12, 15:28
  > Naprawdę biedni ludzie wstydzą się tej pomocy otrzymywać , stąd też te odmowy.

  Takie gadanie nakręca sytuacje, ze niedługo dzieci będą umierać z głodu, bo honor i wstyd... Fuj!
  --
  "Oh, look now what the cat brought in: The Oncoming Storm!"
 • zefirek1612 08.01.12, 14:13
  -oni towar mają z PCK i to PCK decydują ci dana gmina dostanie do rozdania ludziom i w jakiej ilości
  -dana osoba może powiedzieć że nie chce mąki bo ma jej pod dostatkiem i nie wykluczona to jej z programu pomocowego
  - sygnały o tym że ktoś się z tym dzieli to lepiej że oddaje niż ma wyrzucić, jeśli sprzedaje to proszą o to na piśmie a rzadko kto się na to decyduje
  --
  niepogodzona.blogspot.com/
 • przeciwcialo 08.01.12, 14:18
  Mam herbatnikami gołębie nakarmic jesli je dostane od sasiadki biednej ale niemogacej ich zjeśc z powodu stanu zdrowia?
 • spicy_orange 08.01.12, 14:25
  sąsiadka może powiedzieć w MOPS, że z racji choroby nie może jeść herbatników i prosi by jej ich nie dawali, bo i tak się u niej zmarnują. Więcej zostanie w magazynie dla innych.
  --
  karma dla Psitula w Zabrzu:
  www.karmimypsiaki.pl/
 • przeciwcialo 08.01.12, 14:31
  Ale oni mają informacje o jej stanie zdrowia. Paczki sa przygotowywane chyba jakos odgórnie.
 • kozica111 08.01.12, 14:42
  Paczkę można podzielić, zresztą przykład z herbatnikami deko naciągany, jeśli ma cukrzycę to niewiele z paczki dla niej, ale jeśli poinformuje myślę że uda się paczkę przepakować lub pomóc jej inaczej, dając choćby zapomogę na paski.

  Zastanówcie się jak byście się poczuły gdybyście dowiedziały sie że wspomagacie kogoś kto wasza pomoc rozdaje i to osobom niepotrzebującym, skoczyłby gul jakby sie okazało że Jurek Owsiak kasę wydał na wakacje w Honolulu? Oj skoczyłby skoczył, a postępujecie podobnie a raczej ułatwiacie takie postępowanie...
 • przeciwcialo 08.01.12, 15:05
  Jaki naciagany. To cukrzyk nie może dostac ciastek aby kogos poczestować? Byłoby ok gdyby zaprosiła na s na herbatke i podała je na talerzyku a dane dziecku do reki tak cie w oczy kłują?
 • zefirek1612 08.01.12, 14:38
  a dlaczego nie mogą ich zjeść dzieci jej sąsiadki?
  deliberujecie dziewczyny o czymś co jest niemożliwe. nie da się wyliczyć racji żywnościowej na jednego człowieka tak, by starczyło a się nie zmarnowało i było tanio. to jest niemożliwe. to nie jest nawet kwestia ryby i wędki. raczej chodzi o odciążenie domowego budżetu, bo jak jest mąka i olej to dokupi się jajko i już jest "zapchaj dziura". A że niektórzy sobie z tym nie radzą? Opieka czy kościół ze swoją żywnością tu już nie pomogą na czyjąś dupowatość.
  jednemu ta mąka i płatki starczą, innemu zabraknie a jeszcze inny się podzieli bo ma za dużo. Gdyby można było coś z tym zrobić to już dawno by coś z tym zrobiono, ematka nie jest tu odkrywcą.
  --
  niepogodzona.blogspot.com/
 • kozica111 08.01.12, 14:45
  Oj da sie, da, ważne by nie zakładać dla spokoju sumienia ze się nie da.Nie mam nic przeciwko dzieleniu się, problem w tym że u nas w Polsce bywają ludzie, dzieci naprawdę głodne....

  A idę o zakład że wielu tych "potrzebujących" i wyłudzających paczki psom na darowanym makaronie zupkę gotuje...wstyd.
 • kali_pso 08.01.12, 15:01
  Gdyby można było coś z tym zrobić to już dawno by coś z tym zrob
  > iono, ematka nie jest tu odkrywcą.

  Oj tak, podobne argumenty przyświecaja też tym, którzy twierdzą, że korupcji i łapownictwa sie nie da wyeliminować, ściągania na egzaminie i innych tego typu praktyk...wszyscy tak robią, czemu więc nie my?winkP
  To, że coś wydaje się nie do wyeliminowania oznacza, że wolno mi to robić? Że mnie to rozgrzesza?
  --
  "Nihilizm to poza, a nie doktryna. Proszę spróbowac postawic świeczkę pod jądrami nihilisty, a przekona się pan, jak prędko zobaczy światło egzystencji"

  Andreas Corelli
 • caroninka 08.01.12, 15:57
  Sasiadka powinna podziekowac i zostawic je dla innych. Ona bierze i rozdaje nie potrzebujacym, sama nie moze ich zjesc, a dla dzieci dien pozniej ich braknie. Moja przyjaciolka wrecz sie poplakala,gdy jej syn czekajac na ciastka dostal ich mala paczuszke na dwa tygodnie, a sasiadka po znajomosci kartonami slodycze wynosila z PCK...
  --
  http://www.suwaczek.pl/cache/a74bac7e26.png
 • przeciwcialo 08.01.12, 16:07
  Nie rób z niej ubezwłasnowolnionej osoby. ma prawo poczęstowac kogos ciastkiem, ba obiad moze ugotowac z tych drów i kogos na niego zaprosic. Juz wy tam wiecie najlepiej jak innym ludziom życie układac. Mnie nie chodzi o te pieprzone herbatniki ale radośc tej kobiety że moze coś komus dac tak z czystej sympatii. Nie daje mi makaronu czy oleju.
 • kozica111 08.01.12, 14:55
  www.pfpd.org/?page_id=2
 • andaba 08.01.12, 15:22
  Sąsiadka daje wam makarom z logo WE

  a) zgłaszacie do mopsu (gopsu)
  b) bierzecie, ale zanosicie do mopsu i mówicie skąd macie
  c) bierzecie i zanosicie np do noclegowni dla bezdomnych lub komuś, kto potrzebuje
  d) nie bierzecie, bo co tam, najwyżej do smieci wrzuci, ale wy w procederze nie bierzecie udziału
  e) bierzecie i zjadacie ze smakiem
  f) inne - wymień jakie

 • kali_pso 08.01.12, 15:31

  Nie biorę, ale pocztą pantoflową szukam możliwości oddania tego tym, którzy nie mają...
  --
  "Nihilizm to poza, a nie doktryna. Proszę spróbowac postawic świeczkę pod jądrami nihilisty, a przekona się pan, jak prędko zobaczy światło egzystencji"

  Andreas Corelli
 • kali_pso 08.01.12, 15:32
  i oczywiście informuję o tym sąsiadkę...podwieźć to też do kogoś mogę...
  ...
  --
  "Nihilizm to poza, a nie doktryna. Proszę spróbowac postawic świeczkę pod jądrami nihilisty, a przekona się pan, jak prędko zobaczy światło egzystencji"

  Andreas Corelli
 • echtom 09.01.12, 10:10
  Wybieram opcję "e". Wydaję na żarcie dla dużej rodziny połowę dochodów, po opłatach zostaje mi niewiele na całą resztę. Według państwowych kryteriów jestem bogata i nie łapię się na żadną pomoc. Gdybym na tych darowanych przez sąsiadkę mąkach i makaronach zaoszczędziła parę dych, kupiłabym sobie ładny płaszcz w outlecie wink

  --
  - Języki obce?
  - ... Nie.
  - A słabo?
  - Słabo to francuski.
 • z_lasu 08.01.12, 16:47
  No, teraz wyjdzie na to, że winne głodu polskich dzieci są te, co pomogły sąsiadce przejeść nadmiar.

  Ja się zgadzam, że to nie tak powinno wyglądać. Ale jeśli nie wezmę tej żywności od sąsiadki, to weźmie ją kto inny. Założenie "gdyby nikt tej żywności nie wziął" jest sprzeczne z mechanizmami ludzkiej psychiki. Jeżeli ktoś proponuje żywność "bo u mnie się zmarnuje", to większość ludzi tę żywność przyjmie - nie tylko ci co głodują. Jak widać z tego wątku tej żywności (typu mąki, kasze) jest dużo za dużo i tu potrzeba zmian systemowych. Tylko jak je zapoczątkować? Nic nie zmienię mówiąc "nie, dziękuję" i na tym kończąc temat.
 • magdagg2 08.01.12, 16:07
  ide ja se razu pewnego ulica, jakos przed swietami to bylo, przechodze obok instytucji ktora daje te dary. na przeciwko tejze instytucji jest przystanek autobusowy. a na tym przystanku przy smietniku cala reklamowka platkow, kasz, musli z Unii Europejskiej uncertain i teraz jak lepiej?tak-zostawic przy smietniku tuz pod oknami darczyncy?czy lepiej oddac komus, kto mimo ze nie potrzebuje pomocy, to zje to? najlepiej byloby takie osobie nie brac wogole ale jak daja to bierze.
 • z_lasu 08.01.12, 16:37
  > ale jak daja to bierze

  Pytanie kluczowe: czy może odmówić? Tzn. odmówić przyjęcia akurat mąki, nie rezygnując całkowicie z pomocy.
 • eliszka25 08.01.12, 18:11
  problem moim zdaniem polega na tym, ze ta pomoc jest bez glowy robiona. tez dostalam juz nie pierwszy raz rzeczy z tej pomocy. nie sa to rzeczy zbedne, ale takie, ktorych rodzina otrzymujaca pomoc np. nie lubi, czyli kawe inke. ja bardzo lubie, a u nas nie ma. glowny problem jest taki, ze nikt tych ludzi nie pyta, co im tak naprawde potrzebne, tylko co jakis czas dostaja cale kartony makaronu, ryzu, kawy, puszek roznych itd. znam 4-osobowa rodzine, ktora ma na swoje utrzymanie niecale 2 tys. zl i pomoc jak najbardziej im sie przyda, ale ilosc np. paczek z makaronem jest z d... wzieta, bo musieliby zywic sie makaronem posypanym ryzem, zeby to zjesc. jednak w tym przypadku pomoc i tak trafia w "dobre rece" bo kobieta nadmiar oddaje rodzicom, ktorzy maja 1500 zl emerytury lacznie, wiec im tez sie przyda. mnie sie ta inka dostaje, bo oni nie pija.

  niestety, otrzymujacy pomoc nie maja wplywu na to, co w paczce jest. natomiast zrezygnowac z pomocy tez za bardzo nie moga, bo de facto pomocy potrzebuja i nie moga z niej zrezygnowac calkowicie, wiec wziecia paczki tez odmowic za bardzo nie moga. jak dla mnie po prostu system rodzielania tej pomocy jest do d.....
 • przeciwcialo 08.01.12, 18:18

  >
  > niestety, otrzymujacy pomoc nie maja wplywu na to, co w paczce jest. natomiast
  > zrezygnowac z pomocy tez za bardzo nie moga, bo de facto pomocy potrzebuja i ni
  > e moga z niej zrezygnowac calkowicie, wiec wziecia paczki tez odmowic za bardzo
  > nie moga. jak dla mnie po prostu system rodzielania tej pomocy jest do d.....
  Dokładnie.
 • hermenegilda_zenia 08.01.12, 18:00
  Na wasze szczęście, nie będziecie już się musiały martwić, co zrobić z niepotrzebnym nadmiarem, bo jak czytam:
  Program PEAD w 2012 r. zostanie zmniejszony do 1/5 wielkości z roku 2011. Liczba dystrybuowanych produktów zostanie ograniczona do 3.
  Jest to skutek skargi, którą wniosły Niemcy w związku z ich zdaniem nieprawidłowym wykorzystaniem środków ww. wymienionym programie.
  Pewnie Niemiaszki dowiedzieli się, gdzie tak naprawdę trafia lwia częścią takich zapasów - nie do tych naprawdę głodnych i biednych, ale cwaniaków podobnych do piszących tutaj na forum.
  Szkoda tylko, że ukrócając ten proceder żywność nie trafi już także do tych, którzy rzeczywiście jej potrzebują, a nie wypychają sobie nią tapczany.
 • figrut 08.01.12, 18:18
  > Szkoda tylko, że ukrócając ten proceder żywność nie trafi już także do tych, kt
  > órzy rzeczywiście jej potrzebują, a nie wypychają sobie nią tapczany.
  Gdyby ta pomoc była bardziej urozmaicona, nikt nie wypychałby nią tapczanów, tylko spożytkował na własne potrzeby. Mam sąsiadów których jedyny dochód to pieniądze z obierania cebuli. Są zasypywani płatkami kukurydzianymi, mąką, kaszą z warzywami, makaronem. Nigdy nie wydają mleka, sera, masła, oleju, ale nadmiar mąki już tak. Jeśli dostaniesz 5 butelek oleju na 5 osób w rodzinie, za dwa miesiące kolejne 5 , to czy jesteś w stanie to zużyć jeśli rocznie wypadnie Ci tych litrów oleju 30 ? Pewnie nie, bo to już nadmiar i tak sprawa ma się z mąką, kaszą i innymi w nadmiarze. Mieszkam w biednym miasteczku i tu, według Waszych wizji zarobkowych większość nie powinna być w stanie wyżyć za swoje zarobki. Większość z Was dziwi się, jak można utrzymać 3-5 osobową rodzinę za 2000zł. miesięcznie, a tu proszę, w tym wątku ktoś, kto nie przekracza kryterium dochodowego na członka rodziny kwalifikującego do takiej pomocy (jeśli się nie mylę, to 500zł. z kawałkiem na osobę) już nie powinien skorzystać z takiej pomocy, choć np. te 1580zł. ma na troje, bo mu się według kryterium dochodowego nie należy. Punkt widzenia przestaje być zależny od punktu siedzenia, a zaczyna być zależny od założonego wątku...
 • hermenegilda_zenia 08.01.12, 18:54
  Wybacz, ale przy programach zakrojonych na taką skalę nie ma możliwości pytania każdego, kto wyciąga rękę po pomoc, czego mu akurat w tej chwili brakuje. Pakiety z żywnością są standardowe i są magazynowane, zresztą zdroworozsądkowo zapasy takiej żywności nie obejmują produktów łatwo lub szybkopsujących się (jak np. mleko) - to chyba nie jest trudne do zrozumienia. Poza tym fakt, że z funduszy unijnych przekazywana jest żywność nie oznacza, że masz zapchać sobie spiżarnię i nie wydawać ani złotówki na jedzenie. Nie myl programów pomocowych z koncertem życzeń, a tutaj widać, że polska roszczeniowość nawet w takim przypadku ma się całkiem dobrze. Ale właśnie o to chodzi - w wątku piszą takie, które nie są naprawdę potrzebujące, bo osoby, których nie stać na zakup żywności własnym sumptem biorą co dają bez wybrzydzania, bo i tak jest to dla nich duże wsparcie.
 • madzioreck 09.01.12, 01:10
  Ale może odnieś się do przykładu z 30 litrami oleju konkretnie...
 • andaba 08.01.12, 19:45
  figrut napisała:


  a tu proszę, w tym wątku ktoś, kto nie przekracza kryterium dochodowego n
  > a członka rodziny kwalifikującego do takiej pomocy (jeśli się nie mylę, to 500z
  > ł. z kawałkiem na osobę)


  Mylisz się, to jest 351 zł na osobę. Chyba, że ktos mieszka sam, to wtedy jest to chyba 500 z hakiem.
 • kozica111 08.01.12, 19:22
  To nie zawsze jest cwaniactwo, czasem po prostu brak refleksji że biorąc odbiera się naprawdę potrzebującym.
 • z_lasu 09.01.12, 04:03
  > Liczba dystrybuowanych produktów zostanie ograniczona do 3.

  Niech zgadnę: będą to kasze, mąki i makarony? suspicious

  > Szkoda tylko, że ukrócając ten proceder żywność nie trafi już także do tych, kt
  > órzy rzeczywiście jej potrzebują, a nie wypychają sobie nią tapczany.

  I tak nie trafiała, jak widać z tego wątku. Za to zalewała niepotrzebujących akurat takiej pomocy. Co nie znaczy, że niepotrzebujących pomocy w ogóle. Obarczanie winą za złą dystrybucję pomocowej żywności i złe rozpoznanie potrzeb beneficjentów akurat sąsiadów, z którymi beneficjenci się podzielili jest hmmm... absurdalne?
 • jowita771 08.01.12, 18:21
  Ja kiedyś dostałam od kogoś z rodziny kaszę. Ta osoba za kaszą nie przepada, a ja lubię. A wzięła, bo pewnie głupio jej było wybrzydzać. To nie jest bogata osoba, ale z MOPSu nie korzysta, emerytka.

  > , kasze, ryż, makarony itp. I mam wrażenie, że problem w dużej mierze polega na
  > tym, że nie da się postawić dzieciom mąki na stół i powiedzieć "smacznego". Z
  > tym trzeba coś zrobić. A dla niektórych rodzin to już jest problem.

  Tu pewnie masz sporo racji. Pamiętam taki artykuł o ludziach, którzy są stałymi klientami organizacji pomocowych. Ci ludzie dostawali ubrania, ale chodzili w nich, aż się kompletnie pobrudziły, a potem dostawali nowe. O praniu nie pomyśleli. Mieli takie nieżyciowe podejście, a wielu rzeczach nie mieli pojęcia. Może dobra byłaby jakaś pomoc organizacyjna, typu pokazanie, co można zrobić z podstawowych produktów. Czyli np. ktoś mógłby nauczyć upiec proste ciasto. Pewnie wiele osób miałoby takie umiejętności w nosie, ale jestem pewna, że jakaś część by skorzystała. Założę się, że jest całkiem sporo ludzi, którzy takich rzeczy nie umieją, bo nie mieli skąd się tego nauczyć.
  --
  Nie o te Hiny chodziło
 • l.e.a 09.01.12, 13:47
  Jest dokładnie tak jak piszesz, dlatego od tego roku każda gmina ma obowiązek zatrudnić asystenta rodzinnego, który właśnie tego typu działań się podejmie. Czyli będzie uczyć prać, sprzątać, gotować. To co dla nas jest czymś oczywistym i banalnym, niekoniecznie jest dla ludzi, którzy wychowywali się bez miłości i jakichkolwiek wzorców.
  --
  "Everyone can use the hammer as an instrument to manifest God's love."
 • kol.3 08.01.12, 18:43
  Potwierdza to moje obserwacje, że pieniądze z UE są w dużej części marnotrawione, źle kierowane.
  Sporo pieniędzy idzie na program Kapitał Ludzki. Nie wiem co ma zmienić w życiu pracownika zaliczenie 50 godzinnego kursu języka angielskiego. Kwalifikacji mu to nie podnosi bo jak języka nie znał tak nie zna.
 • mgla_jedwabna 08.01.12, 19:48
  problem w dużej mierze polega na tym, że nie da się postawić dzieciom mąki na stół i powiedzieć "smacznego"

  I nie chodzi tu bynajmniej o lenistwo w gotowaniu. W końcu ile można jeść mąki, kaszy i makaronu? Każda gospodyni wie, że to akurat są produkty, które "wychodzą" najwolniej. W międzyczasie trzeba zaś kupować mięso, wędliny, ryby, jajka, nabiał, masło, olej, owoce, warzywa, przyprawy, o wydatkach poza-żywieniowych nie wspominając.

  Moim zdaniem lepiej byłoby, gdyby taka pomoc składała się nie tylko z produktów sypkich, ale i puszkowanych (owoce, warzywa, tuńczyk, mielonka lub szynka, pasztety). Przechowanie i transport równie łatwe, a pożytek większy.

 • andaba 08.01.12, 19:52
  mgla_jedwabna napisała:

  W końcu ile można jeść mąki,
  > kaszy i makaronu? Każda gospodyni wie, że to akurat są produkty, które "wychod
  > zą" najwolniej.


  No to beznadziejna ze mnie gospodyni, bo mąki mi wychodzi kilkadziesiąt kilo miesięcznie.
  No ale co ja tam wiem...
 • kozica111 08.01.12, 19:58
  No bo to zależy kto co z tej mąki robi, są tacy co sami chleb pieką, robią sporo pierogów, klusek.
  Puszka dobra rzecz ale tuńczyk, ananas są postrzegane mimo woli jako produkty "luksusowe" i nie taka jest jakby idea pomocy najuboższym, zresztą w ubogich rodzinach ten makaron czy mąka szybko znikną.
 • mgla_jedwabna 09.01.12, 13:33
  Puszka tuńczyka kosztuje 5zł w handlu detalicznym, na cele pomocowe kupuje się hurtem, więc na pewno tuńczyk w darach kosztowałby dużo mniej. Jakie luksusy?

  Tymczasem gdyby zamiast całego tapczany ryżu dać ludziom np. ryż, kukurydzę i tuńczyka w proporcjonalnych ilościach, to mogliby z tego zrobić sałatkę. A nie tapczany ryżem wypychać i zastanawiać się "kupić puszkę kukurydzy czy środek do czyszczenia toalety".

  Nawet ubogie rodziny, jadające chleb ledwie obłożony na śniadanie, kluski na obiad i kaszę na kolację, potrzebują też jeść jakieś produkty białkowe i jakieś warzywa. Nawet do pierogów trzeba przecież coś wsadzić!
 • agni71 08.01.12, 20:14
  andaba napisała:

  >
  >
  > No to beznadziejna ze mnie gospodyni, bo mąki mi wychodzi kilkadziesiąt kilo mi
  > esięcznie.
  > No ale co ja tam wiem...

  Kilkadziesiąt kilo miesięcznie????

 • imasumak 08.01.12, 23:25
  Co w tym dziwnego, gdy się ma dużą rodzinę?
  --
  kliknij
  jeśli chcesz nakarmić zwierzaka w schronisku
 • pysiaczek1234 08.01.12, 20:04
  Wszystko było by ok, gdyby tą żywność dostawały osoby na prawdę potrzebujące i one by oddawały nadmiar, bo się zmarnuje. Tą żywność oddają zazwyczaj osoby, które biorą ją bo biorą a z reguły nieźle sobie radzą. Tym co potrzebna pomoc na prawdę jest trudno, im się stawia warunki odpracowywania za grosze tego co otrzymali z MOPS-u a osoby żyjące w na dobrym poziomie biorą tą żywność ale jakoś w pracach społecznych to ich nie widać.
  Wystarczy w dniu odbioru żywności znaleźć się obok budynku MOPS-u to zobaczycie jakimi furami ludzie podjeżdżają i biorą tą żywność, sama się zdziwiłam.No cóż w Polsce wszystko jest możliwe.
  I nie boli mnie to , że dziewczyny z tego wątku korzystają z tej żywności bo ktoś ma nadmiar, lepiej jak one to wykorzystają niż ktoś wywali na śmietnik. Tylko po co osoby , które mają nadmiar żywności, pełne tapczany , biorą dalej tą żywność raz nie można powiedzieć nie dziękuję, posiadam jeszcze nadmiar i lepiej żeby dostał to ktoś kto nie ma?
 • mama_sylwia 09.01.12, 01:11
  Właśnie dzis zastanawiałam sie nad tym tematem i zwróciłam uwage mojej babci. Moja babcia ma dobrą emeryturę dobrze jej sie podowdzi ale ze należy do jakiegoś tak stowarzyszenia emerytów dostaje jak to mówi " dary z Uni". Powiedziała mi ze nie potrafi tych rzeczy wziąść do buzi, ze ją je obrzydzają więc te wszystkie kasze, makarony gotuje psom ... I tu moje zszokowanie. Mówie więc do niej , że skoro obrzydzają ja produkty z "darów" i kupuje wszystko w sklepiku bo stać ja na to .... to po co wogóle je bierze. Próbowałam jej wytłumaczyć ze są rodziny którym bardzo by sie te produkty przydały i niejedno dziecko miało by dzieki temu ciepły posiłek w domu , a ona je dla psów gotuje ... To mi powiedziała ze ona płaci składki na stowarzyszenie i dlatego dostaje produkty z Unii a jak inni chcą to niech tez płacą składki . Gdy dyskusja weszła na temat pieniedzy i płacenia składek zakończyłam dyskusje bo z moja babcia na temat pieniędzy dyskutować sie nie da ...powinna mieć zamiast oczu 5 złotówki smile ...
  Ja osobiście nie potrafię pojąc takiego postępowania. W życiu nie wzięłabym czegoś co jest mi osobiście niepotrzebne a innym osobą bardzo by sie przydało. Nie rozumiem tej całej Unijnej pomocy .... a i to tylko dla emerytów bo należa do stowarzyszenia i płacą składki ... sad
 • claudel6 09.01.12, 11:38
  Jak to czytam, aż przykro mi się robi… sad
 • mgla_jedwabna 09.01.12, 13:37
  A może nie przesadzajmy z sądzeniem po pozorach? Może np. ta extra fura, w którą ładuje się artykuły pomocowe, należy do sąsiada, którego uprawniona do pomocy emerytka poprosiła o pomoc?

  Moja mama jako emerytka o niewysokich dochodach właśnie taką pomoc otrzymuje. Kiedyś poszłam to odebrać za nią, żeby nie musiała dźwigać. Ubieram się dobrze, nikt nie musi wiedzieć, że to dzięki ciuchlandom, wyprzedażom i umiejętności komponowania ciekawych elementów.

  Ktoś nieznający sytuacji mógł skomentować "laska jak z okładki luksusowego pisma, a po unijne płatki rękę wyciąga".
 • pysiaczek1234 09.01.12, 14:21
  NIe przesadzam, moje miasto jest niewielkie, ludzie się znają i jak mówię sama pomagałam koleżance jak była w ciąży pakować to do auta i wnosić do niej do domu, a biedna to ona nie jest. Wtedy też widziałam jakie osoby odbierają te paczki, bo podpisać się tam też trzeba , że się odebrało.
 • claudel6 09.01.12, 11:39
  Apel do dziewczyn, które dostają to jedzenie, a nie jest im potrzebne: idzcie na forum Pomocnych mam – może któras matka, której pomagamy jest z waszej miejscowości i byłaby chętna takie jedzenie przejąć.
  Jest też forum Oddam/przyjmę, na którym jest więcej ludzi - nie ma tam sprawdzania potrzebujących tak jak na Pomocnych, ale zauważyłam, ze to forum raczej obserwują ludzie potrzebujący, z niskimi dochodami, a nie łowcy okazji.
  Oddałam przez nie sporo rzeczy i nigdy nie miałam poczucia, że trafiają w niewłaściwe ręce.
 • l.e.a 09.01.12, 13:17
  Jestem zbulwersowana tym co tu czytam. Znam osobiście kilkanaście rodzin, które biedują i które błagają wręcz o żywność. Rodziny te korzystają z MOPS i Caritasu ale MOPS u nas z tego co się orientuję żywności nie wydaje, ma natomiast talony na obiady też nie dla wszystkich ! Caritas w mieście ma od czasu do czasu żywność, tej żywności jest jednak cholernie mało albo znika w niewyjaśniony sposób ( czyżby trafiała tam gdzie nie trzeba min. do niektórych tu forumowiczek ??? ) że dla wszystkich nie starcza. Podam przykład rodziny 8 osobowej. 2 rodziców i 6 dzieci: 2kg mąki, 1kg cukru, 2 paczki makaronu, 1 paczka ryżu i to wszystko na okres 3-4 tygodni... Mało tego, przed Świętami tej rodzinie odmówiono przydziału żywności, bo przecież ja im pomagam uncertain Chciałam to zgłosić do proboszcza ale rodzina jest tak zaszczuta i tak strasznie się boi, że prosiła aby nie zgłaszać. Nie mniej mam zamiar tę sprawę poruszyć przy okazji spotkań organizacji pozarządowych i kościoła w czasie spotkania z władzami miasta.
  --
  "Everyone can use the hammer as an instrument to manifest God's love."
 • pysiaczek1234 09.01.12, 14:28
  L.E.A. oczywiście , że trzeba tą sprawę poruszyć . Ja myślałam, że każdy MOPS otrzymuje tą żywność i przydziela ludziom. Te paczki nie są aż tak małe. Tam było mleko, kasza, mąka makarony i jakieś inne produkty, sporo tego było u koleżanki. I nie wiem ogólnie jak ktoś może powiedzieć, że brzydzi się tego jeść? Przecież to normalna żywnośc jest.
 • l.e.a 09.01.12, 14:43
  Ponieważ założyłam niedawno fundację, w której min. staramy się pomóc ludzion zagrożonym wykluczeniem społecznym, biedą, patologią itd. mamy zamiar współpracować na bieżąco z MOPSem ( otwarty na współpracę ) i Carirtasem - chociaż u nas z tą instytucją a raczej paniami wydającymi dary bardzo trudno się dogadać. I z informacji od osób w trudnej sytuacji życiowej wynika,że żywności bardzo brakuje, a czasem jej w ogóle nie ma uncertain I jak czytam,że gdzieś się marnuje to mnie jasny szlag trafia uncertain
  -
  "Everyone can use the hammer as an instrument to manifest God's love."
 • andaba 09.01.12, 14:52
  No bo tej zywności nie jest wcal tak wiele - co to jest na kilkuosobową biedną rodzinę kilka paczek makaronu, trzy kilo mąki i 10 topionych serków, że nie wspomnę o kilku litrach mleka.

  Tyle, że sporo osób, które dostają tę zywność jej nie potrzebuje, bo w zupełności stać ja na to, żeby sobie makaron (który sie nie rozłazi) czy serek topiony kupić. I te osoby wydają jedzenie dalej, do tych, którzy ją zjedzą.

  Owszem, może powinni dokładniej spradzać do kogo to idzie, ale myslę, że tak naprawdę to trudno to sprawdzić.
 • eliszka25 09.01.12, 14:48
  no wlasnie widzisz i to jest moim zdaniem ten absurd. niektorzy sa zasypywani wrecz zywnoscia, a inni nie dostaja wcale, choc naprawde bardzo by im sie przydala. widzialam jak wygladaja te paczki z zywnoscia i naprawde 4-osobowa rodzina nie jest w stanie zjesc tyle makaronu, ryzu i kaszy. musieliby zywic sie tylko tym, a i tak by nie zjedli. moi znajomi dziela to na 2 rodziny, a i tak maja w nadmiarze. owszem, sa to produkty, ktore mozna dlugo przechowac, pokombinowac z innymi rzeczami, ale wlasnie, POTRZEBNE SA TEZ TE INNE RZECZY. ja sobie nie wyobrazam diety zlozonej z kaszy na sypko, ryzu na sypko, makaronu z wody i do tego suche platki, bo wychodzi na to, ze tak maja sie te rodziny zywic, zeby to zjesc. lubie makaron, ryz i kasze, platki tez u nas w domu sa dosc "chodliwe", ale kurcze, na dluzsza mete nie da sie jesc WYLACZNIE tego. najbiedniejszemu obrzydnie, jak bedzie codziennie na sniadanie, obiad i kolacje dostawal kasze na przemian z ryzem, a dla urozmaicenia makaron.

  tu nie chodzi o to, ze w tych paczkach maja byc lososie i kawiory. po prostu wystarczyloby, zeby ktos puknal sie w leb i zastanowil, czy faktycznie 4-osobowa rodzina da rade zjesc 30 kg ryzu w ciagu miesiaca. ja na nasza czworke gotuje na raz duzy kubek ryzu i to starcza jako dodatek do jednego obiadu, wiec z kg ryzu ladnych kilka obiadow mi wyjdzie, a wiadomo, ze nikt nie zywi sie wylacznie ryzem. nie wiem, kto wymyslil taki system rozdzielania tej pomocy zywnosciowej, ale moim zdaniem jakis kompletny idiota.
 • andaba 09.01.12, 14:54
  tu nie chodzi o to, ze w tych paczkach maja byc lososie i kawiory. po prostu wy
  > starczyloby, zeby ktos puknal sie w leb i zastanowil, czy faktycznie 4-osobowa
  > rodzina da rade zjesc 30 kg ryzu w ciagu miesiaca.

  Pokaż mi rodzinę, która dostaje z mopsu 30 kg miesięcznie. Z tego co wiem jest to najwyżej 3 kilo, a nawet znacznie mniej.

  Kiedys widziałm wielkanocne paczki robione w kosciele - kg ryżu, opakowanie kakao, jakies jeszcze dwa produkty - to kilo ryżu było po prostu żałosne.
 • miedzymorze 09.01.12, 15:18
  eliszka25 napisała:

  > no wlasnie widzisz i to jest moim zdaniem ten absurd. niektorzy sa zasypywani w
  > nadmiarze. owszem, sa to produkty, ktore mozna dlugo przechowac, pokombinowac z
  > innymi rzeczami, ale wlasnie, POTRZEBNE SA TEZ TE INNE RZECZY. ja sobie nie wy
  > obrazam diety zlozonej z kaszy na sypko, ryzu na sypko, makaronu z wody i do te
  > go suche platki, bo wychodzi na to, ze tak maja sie te rodziny zywic, zeby to z
  > jesc.

  Ale to ma być pomoc, jakaś podstawa, a nie całkowite wyręcznie rodziny w kwestii żywnościowej. Sugerujesz że powinni dostawać pakiety do przyrządzania posiłków ? Codziennie rano świeże i w porcjach ?
  Ryż, makaron i kasza, to są b. dobre bazy do rozmaitych dań, każdy student Ci powie, ile z tego można zrobić fajnych rzeczy. O resztę trzeba się zatroszczyć samemu, a jak komuś się nie chce - to niech wcina makaron z wody, sorry.

  pozdr,
  mi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.