wykup gruntu - obowiązkowo? Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Witam e-mamy smile Mamy mieszkanie spółdzielcze własnościowe. Spółdzielnia 2 lata temu wykupiła od miasta grunt z bonifikatą, po czym mieszkańcy dostali list z nakazem wpłacenia kwoty za wykup gruntu (my prawie 700 zł). Nie wpłaciliśmy, bo nie widzimy powodu/korzyści. Prześledziliśmy ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych oraz statut spółdzielni, dowiadywaliśmy się też w innej spółdzielni i zawsze wniosek był jeden: nie musimy wykupować gruntu jeśli tego nie chcemy. Dodam, że koszty aktu notarialnego ponosilibyśmy my. Wczoraj dostaliśmy monit ostateczny: jak nie wpłacimy kwoty + odsetki to sprawa trafi do sądu. Co robić? Nie potzrebujemy wykupować tego gruntu, ale jeśli prawo stanowi inaczej to chyba musimy. Proszę o radę.
    • dodam, że nie jesteśmy członkami spółdzielni, jeśli to ma znaczenie.
    • 700zł to chyba niedużo?
      Przeciez wykupując grunt na własność nie bedziesz płacic uzytkowania wieczystego?
      • andaba napisała:

> 700zł to chyba niedużo?
        > Przeciez wykupując grunt na własność nie bedziesz płacic uzytkowania wieczysteg
        > o?

dla mnie 700 zł wyrzucone w błoto to dużo, bo wykup gruntu ma sens wtedy gdy jest to zawarte w akcie notarialnym, co generuje dodatkowe koszty. Użytkowanie wieczyte płacę 7 zł na m-c. Dla mnie wykupowanie gruntu jest bez sensu, nie wiem tylko czy mogę się na to nie zgodzić.

• 14.03.12, 11:16
          podatek mieszkaniowy MUSISZ płacić bo taka jest ustawa każdego miasta

podatek gruntowy musisz płacić bo taka jest ustawa każdej gminy,powiatu,miasta

ale gruntu na własnośc nie musisz wykupić chyba,że mieszkasz w kamienicy lub mieszkaniu prywatnego inwestora.Wtedy wysokość podatku gruntowego oni ustalają i są to drastyczne podwyżki.
          SM i jej członkowie mają prawo pierwokupu plus zniżki tzn. spółdzielnia opłąca notariusza a ty płacisz za wpis do KW.Jest to kwota 20- 100 zł. Nie jest to obowiązkowe bowiem fajnie jak 100 % lokatorów wykupi grunt wtedy spółdzielnia ma z głowy obowiązek gruntowy, jeśli chociaż jeden lokator się nie zgadza nie ma mowy o namawianiu,karaniu.

p.s
          kwota / znizka na wykup jaką daje państwo/ urząd gminy zależy od dochodu.Jesli dochód przekracza 1560 zł/ os znizki nie ma. Płacisz za całośc czyli adwokat-podatek-KW
          • a-ronka napisała:

> podatek mieszkaniowy MUSISZ płacić bo taka jest ustawa każdego miasta

Nie ma czegoś takiego jak podatek mieszkaniowy.
            Jest podatek od nieruchopmości. Opłaca go każdy właściciel nieruchomości ( grunt, wyodrębniony lokal mieszkalny/garaż, użytkowy ). Tu jest mowa o ograniczonym prawie własnośći. Włascicielm jest spółdzielnia mieszkaniową. Ona opłaca podatek od nieruchomości którym obciąza ją gmina.

>
            > podatek gruntowy musisz płacić bo taka jest ustawa każdej gminy,powiatu,miasta

Przy uzytkowaniu wieczystym nie ma podatku od nieruchomości za grunt.
            Jest w to miejsce opłata za uzytkowanie wieczyste.
            Grunt stanowi własnośc jednostki samorządu terytorialnego lub skarbu państwa.

>
            > ale gruntu na własnośc nie musisz wykupić chyba,że mieszkasz w kamienicy lub mi
            > eszkaniu prywatnego inwestora.Wtedy wysokość podatku gruntowego oni ustalają i
            > są to drastyczne podwyżki.

Boże, co za bzdury.
            Podatek od nieruchomości nalicza i obciąża nim gmina właściciela nieruchomości. WYSOKOŚĆ STAWKI PODATKU UCHWALA RADA MIASTA W DRODZE UCHWAŁY.

> SM i jej członkowie mają prawo pierwokupu plus zniżki tzn. spółdzielnia opłąca
            > notariusza a ty płacisz za wpis do KW.Jest to kwota 20- 100 zł. Nie jest to obo
            > wiązkowe bowiem fajnie jak 100 % lokatorów wykupi grunt wtedy spółdzielnia ma z
            > głowy obowiązek gruntowy, jeśli chociaż jeden lokator się nie zgadza nie ma mo
            > wy o namawianiu,karaniu.
            >
            > p.s
            > kwota / znizka na wykup jaką daje państwo/ urząd gminy zależy od dochodu.Jesli
            > dochód przekracza 1560 zł/ os znizki nie ma. Płacisz za całośc czyli adwokat-po
            > datek-KW

Boszz.... odsyłam wyżej. Brakuje Ci podstawowej wiedzy z zakresu prawa podatkowego, administracyjnego i ustawy o gospod.nieruchomościami. Coś słyszałaś, ale nie wiesz co.

• Nie ma czegoś takiego jak podatek mieszkaniowy.
              > Jest podatek od nieruchopmości. Opłaca go każdy właściciel nieruchomości ( grun
              > t, wyodrębniony lokal mieszkalny/garaż, użytkowy ).

czyli gdy wykupię grunt i stanę się włąścicielem wyodrębnionego lokalu mieszkalnego to obowiązek płacenia podatku od nieruchomości spada na mnie? Nie płacę opłaty za użytkowanie wieczyste ale zamaist tego płcę podatek od nieruchomości? I gdzie tu korzyści?
              • iziula się myli co do obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości.
                Podlegają mu grunty/budynki/budowle niezależnie od tego, czy stanowią przedmiot własności czy użytkowania wieczystego. Będąc użytkownikiem wieczystym płacisz i opłatę za użytkowanie wieczyste i podatek od nieruchomości z tytułu posiadanego (w użytkowaniu wieczystym) gruntu.

• jedyna korzyść to taka, że jako cały blok możecie się wypiąć na spóldzielnię i zalożyć wspólnotę. Ale korzyści w opłatach itp. to raczej mieć nie będziesz.

--
                Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
            • przy UW płaci się zarówno opłatę za UW ja i podatek od nieruchomości

płaciliśmy tak przez kilka lat, zanim nie wykupiliśmy działki na wlasność
              --
              dobra rzona tem sie hlubi, gdy gotuje, co monż lubi
            • bo dziwnie interpretujesz ustawy.............na korzyść spółdzielni.Lokator to dojna krowa i kropka ?

Ja mieszkam we wspólnocie mieszkaniowej i troszkę tam działam więc bądz miła i zamiast namawiać do płacenia za bzdurę wyjdz z wątku.
              3/ 4 spółdzielni i wspólnot nie ma wyprowadzonego prawa dotyczącego gruntu i teraz próbuje zwalić winę na lokatorów ( vide wykup mieszkań przed 2000 r)
              Nie sil się więc na bzdurne dyrektywy spółdzielni bo wspólnota mieszkaniowe decyduje a nie p.prezes i walne zebranie przydupasków.
    • Przekształcenie prawa wieczystego uzytkowania na własnośc z bonifikatą!!! dochodzaca nawet do 90% jest korzystne. Twoje 700 zł wpłacone na ten cel jednorazowo nie znaczy nic przy kwotach którymi byłabyś obciązona z tytułu wieczystego uzytkowania gdzie gminy co 2 lata aktualizuja wartość gruntu do cen rynkowych.

Nie masz wyjścia, zapłacić musisz, mieszkasz w budynku spółdzielni mieszkaniowej twoja zgoda lub jej brak W TYM MOMENCIE nie ma już nic do rzeczy.
      Walne zgromadzenie podjeło decyzje za Ciebię. W mojej opinii korzystną.
      Jeśli nie zapłacisz, sprawa trafi do sądu i to sąd zadecyduję za ciebie, obciążając cie dodatkowo kosztami postepowania sądowego. Nie udowodnisz, że przekształcenie jest niekorzystne.
      Spółdzielnia wykazała się, zdążyła przekształcić grunt zanim zaczeła obowiązywać niekorzystna interpretacja trybunału konstytucyjnego, stwierdzająca niezgodność z konstytucją udzielanie bonifikat z tytułu przekształcenia.
      • iziula1 napisała:

>
        > Nie masz wyjścia, zapłacić musisz, mieszkasz w budynku spółdzielni mieszkaniowe
        > j twoja zgoda lub jej brak W TYM MOMENCIE nie ma już nic do rzeczy.
        > Walne zgromadzenie podjeło decyzje za Ciebię.

nieprawda ! Tu wspólnota nie ma nic do powiedzenia.
      • > Walne zgromadzenie podjeło decyzje za Ciebię. W mojej opinii korzystną.
        a jakie to ja będę miała korzyści? Nawet papiru nie będę miała, jeśli sama nie zapłacę za KW i notariusza.
        • mgoralska2 napisała:
          ,. W mojej opinii korzystną.
          > a jakie to ja będę miała korzyści?

korzyść, jak już napisano wyżej będziesz miała taką, że przyszłe podwyżki czynszu nie będą zawierały pozycji "podwyżka spowodowana podwyższeniem opłaty za użytkowanie wieczyste"

Nawet papiru nie będę miała, jeśli sama nie
          > zapłacę za KW i notariusza.

coś musiałaś źle zrozumieć.
          Nieruchomość wykupuje (będzie stroną aktu notarialnego) spółdzielnia mieszkaniowa, nie ty i akt notarialny o wykupie gruntu będzie zawierany między spółdzielnią (kupującym) a sprzedającym (jednostką samorządu terytorialnego/państwem) - dotychczasowymi właścicielami gruntu.

• Mamy tutaj dwie sprawy:
      1. spółdzielnia wykupiła grunt od miasta z bonifikatą czyli przekształciła użytkowanie wieczyste w pełną własność. Korzyścią jest niepłacenie użytkowania wieczystego, które płacili wszyscy w czynszu odpowiedni do wielkości swojego udziału(zależnego od powierzchni mieszkania). Spółdzielnia nie ma jednak prawa domagać się zapłacenia za takie przekształcenie do momentu kiedy nie zechce Pani wykupić odrębnej własności. Spółdzielnia w imieniu własnym przekształciła użytkowanie wieczyste w pełną własność i jest teraz pełnym właścicielem gruntu, na którym stoi blok.
      2. Wykupienie odrębnej własności jest całkowicie dobrowolne i nie ma obowiązku tego robić.
      W przypadku podjęcia decyzji o wykupie w odrębną własność ponosi się koszty aktu notarialnego (obecnie 868 zł), zamówienia rzutu mieszkania, wypisu z rejestru gruntu i w tym przypadku zapłacenia spółdzielni za dokonanie przekształcenia użytkowania wieczystego w pełną własność. Od momentu wykupienia gruntu w odrębną własność spółdzielnia zdejmuje udział ze swojego stanu, a gmina wystawia co roku indywidualną decyzję o podatku od nieruchomości ( o tyle powinien być pomniejszony czynsz).
      • Dziękuję za tak liczne odpowiedzi. Spółdzielnia powołuje się na art. statutu:
        "Koszty porządkowania stanu prawnego danej nieruchomości oraz koszty pozostałych prac przygotowawczych niezbędnych do określenia przedmiotu odrębnej własności lokali w poszczególnych nieruchomościach obciążają posiadaczy spółdzielczych praw do lokali w tej nieruchomości, niezależnie od tego czy są zainteresowani wyodrębnieniem własności lokali".

Oni, wymagając zapłaty za wykup gruntu, powołują się właśnie na porządkowanie stanu prawnego nieruchomości, jak to rozumieć?

• może TU Ci pomogą
      zastanawia mnie tylko jak możesz nie być członkiem spółdzielni i posiadać mieszkanie spółdzielcze ...
      --
      'Demokracja ma sens jedynie kiedy jest kontrolowana'

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Oferty

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Zadaj pytanie na Forum

Za darmo

Na każdy temat

Tysiącom użytkowników

Zapytaj

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.