Dodaj do ulubionych

ZUS ,niepłacone składki - co teraz? :(

12.07.12, 19:42
Witam

Może Wy mi doradzicie. Prowadziłam działalność ,jednak zbankrutowałam i zawiesiłam ją. Niestety nie wiedziałam, że po dwóch latach zawieszenie wygasa i firma znowu zaczyna działać. Tak więc działała a ja byłam tego nieświadoma. Oczywiście dochody były zerowe. Z moich obliczeń wynika ,że jestem winna ZUS-owi jakieś 15 tys sad - tak więc jestem dzisiaj w stanie prawie przedzawałowym. Z tego co słyszałam można to rozłożyć na raty albo nawet umorzyć (choć to pewnie mało realne). Dodam ,że sama wychowuje córkę i zarabiam marne 1500zł - czy oni wezmą to w ogóle pod uwagę? Co mam napisać w takim piśmie?

Dzięki
Edytor zaawansowany
 • anorektycznazdzira 12.07.12, 19:47
  Powiem szczerze, że pierwsze słyszę o takiej zasadzie- muszę sprawdzić co z ex-firmą męża...
  15 tysięcy to strasznie dużo, za jaki to okres czasu? Wydaje mi się nienormalne, ze żadne zawiadomienia i wezwania nie przychodziły. Pamiętam, że jak kiedyś mieliśmy jakieś zaległości, to po może kwartale już wezwania były. A tu tyle? Bardzo dziwne, a może ktoś tam coś w ZUSie zaniedbał i ten fakt Ci pomoże?
  --
  -mamo, nie poszłam na imprezę do K. (ja: ???) no bo nie miałam czasu, wyszykować kreację i w ogóle...
  -dziecko, TY?! KREACJĘ?!
  -maaaamo, chodzi mi o wypastowanie glanów.
 • barwoteka 12.07.12, 19:56
  Na razie w zusie nie byłam. W pierwszej kolejności wybieram sie zamknąć działalność raz a dobrze. Oczywiście żadne pisma nie przychodziły. Ale z tego co czytałam i słyszałam ZUS właśnie tak postępuje - nie odzywają się a potem PYK - po tobie uncertain
  Firma była zawieszona do 2010 roku ,tak więc od dwóch lat działa mimo ,że ma zerowe dochody. Wszędzie piszą ,że mimo tego składki trzeba płacić. Ja byłam nieświadoma i myślałam że działalność jest cały czas zawieszona.
 • brown_aurelia 12.07.12, 20:05
  działalność zawieszasz na jakiś okres czasu, potem możesz ją zamknąć, ale trzeba to zgłosić wcześniej - widocznie przeoczyłaś datę ustania zawieszenia.
  Aż dziwne, że zus nic nie przysłał, bo mi już po 1 czy 2 przyszło pisemko, że zalegam za jeden miesiąc.
  jedyne co można zrobić, to rozłożyć to na raty, odroczyć termin spłaty.
  Zus nie odpuści raczej...
 • gk102 12.07.12, 20:07
  mojafirma.infor.pl/temat-dnia/119819,Zawieszenie-dzialalnosci---obowiazki-ubezpieczonego.html
  chyba strach ma wielkie oczysmile
 • ib_k 12.07.12, 20:20
  Niestety nie wiedziałam, że po dwóch latach zawieszenie wygasa i firma
  > znowu zaczyna działa

  o ile nic ostatnio się nie zmieniło, to nie ma czegoś takiego w przepisach, po zawieszeniu, o ile nie odwiesisz lub nie wyrejestrujesz DG, urząd wzywa cię do uzupełnienia i, po chyba 30 dniach, sam wykreśla z ewidencji przesyłając info do zus
 • prezent.urodzinowy 12.07.12, 20:26
  Dziiiiwne... nigdzie nie piszą o automatycznym "odmrożeniu" DG, wręcz przeciwnie - po max. 2 latach zawieszenia jest automatycznie zamykana!

  www.wirtualnemedia.pl/artykul/zawieszenie-dzialalnosci-gospodarczej-maksymalnie-na-dwa-lata#
  helpdesk.eu-go.gov.pl/web/guest/moj-epk/-/asset_publisher/4OzY/content/nie-wznowienie-dzialalnosci-po-uplywie-24-miesiecy-zawieszenia
  Dowiedz się dokładniej, co się stało...

  Sprawdzałaś tu, czy Twoja firma jest aktywna?
  prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx
 • barwoteka 12.07.12, 20:36
  Tyle ,że nie przyszło mi żadne pismo o wykreśleniu ,zupełna cisza...
 • barwoteka 12.07.12, 20:39
  Przyszło mi pismo z US ,że w 2010r. nastąpiło wznowienie działalności (czyli po dwóch latach) i ,że mam uzupełnić deklaracje VAT-7k. Stąd dowiedziałam się iż moja firma działa od dwóch lat...
 • kacha_m4 12.07.12, 21:07
  Chyba nie pocieszę.Bliska mi osoba ma 18 tys zadłużenia w ZUS,nie warto nawet pisać wniosku o rozłożenie na raty,bo prawie nigdy ZUS się na to nie zgadza,zaległości przechodzą do komornika z Urzędu Skarbowego, który po wczesniejszym umówieniu się przyjeżdża do domu i pobiera ustaloną kwotę i tak po woli,miesiąc w miesiąc aż do całkowitej spłaty.
  --
  www.kinomaniak.tv/pp/kmach
 • barwoteka 12.07.12, 21:16
  Tyle ,że ja nie mam swojego domu. Mieszkam u rodziców i zarabiam 1500zł. Więc komornik przyjdzie i zabierze mi całą wypłatę???
 • anorektycznazdzira 12.07.12, 22:01
  Całej nie zabierze, to na bank, bo jest ustawowa kwota wolna od zajęcia i zabiera to, co ponad tę kwotę zarabiasz. Nie jest niestety duża, nie pamiętam, 6-9 stów, musiałabyś sprawdzić,wujek Google pewnie wie.
  --
  -mamo, nie poszłam na imprezę do K. (ja: ???) no bo nie miałam czasu, wyszykować kreację i w ogóle...
  -dziecko, TY?! KREACJĘ?!
  -maaaamo, chodzi mi o wypastowanie glanów.
 • kasik2222 13.07.12, 08:29
  idź do gminy zamknąć. Złoż koniecznie deklaracje vat 7. I złóż w zus wyrejestrowanie, z datą sprzed dwóch lat. Deklaracji nie było w zus, w razie czego próbuj złożyć zerowe. Ale ja bym wyrejestrowała na druku zus zwua. I pytaj w zus czy to wystarczy, może jakieś pismo wyjaśniające sytuację jeszcze?. Ja pracuję w kadrach, i często zdarza się , że kogoś wyrejestrowuje się z opóźnieniem, ale ze wsteczną datą. I składek za tą osobę się wtedy nie płaci. Tyle że to dotyczy pracowników. Myślę że to może wystarczyć.
  --
  może dla świata byłeś tylko człowiekiem, dla mnie byłeś całym światem...
 • ib_k 12.07.12, 21:38
  nie panikuj, widocznie do us nie doszła informacja o wykreśleniu, napisz pismo wyjaśniające, że nastąpiło wykreślenie z ewidencji z wniosku urzędu i po sprawie
  i załatw tą sprawę do końca, sprawdź w urzędach czy wszystko jest załatwione
 • barwoteka 12.07.12, 21:45
  Nie rozumiem dlaczego więc wiele osób mówi mi że nastepuje to wznowienie samoczynne... nawet księgowa uncertain skoro wyraźnie jest napisane w tych artykułach że wykreślają... jedna osoba tłumaczyła mi ,że wykreslenie to jedno a płacenie składek do zus to zupełnie odrębna sprawa...
 • myszmusia 12.07.12, 21:58
  bo wykreslasz działalnosc w jednym urzedzie, a zaprzestanie płacenia składek zgłaszasz zupełnie gdzie indziej niestety.A w zusie jak nie wypełnisz miliona kretynskich kwitów i nie dopilnujesz wprowadzenia w system to sami raczej niz niestety nie zrobia.
  --
  -----------------------------------
 • barwoteka 12.07.12, 21:48
  Kobieta w US powiedziała mi ,że po 2 latach nastąpiło wznowienie...
 • ib_k 12.07.12, 22:07
  słuchaj, nie nastąpiło żadne wznowienie, owszem nie dopełniłaś procedur i za to możesz dostać grzywnę ale nie ma podstaw abyś płaciła składki od działalności której nie prowadziłaś (może być kontrola czy rzeczywiście nie prowadziłaś działalności w okresie zawieszenia i po nim)
  po prostu idź do urzędu miasta/gminy weź zaświadczenie, że zostałaś skreślona z listy przedsiębiorców i z odpowiednimi pismami wyjaśniającymi złóż w zus, us i urzędzie statystycznym, być może twój urząd nie dopełnił formalności przesłania tego do w/w urzędów po skreśleni twojej DG
 • yoko0202 12.07.12, 22:46
  Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o wznowienie działalności w terminie 24 miesięcy od dnia zawieszenia działalności, organ ewidencyjny z urzędu dokonuje wykreślenia przedsiębiorcy.
  Wynika to z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
  naprawdę ciężko mi uwierzyć, że osoby których się pytałaś (księgowa, pracownik US itp.) nie znają przepisu tej ustawy....  --
  Śpieszmy się kochać mężczyzn, tak szybko dochodzą.
 • barwoteka 12.07.12, 22:56
  Tak ,napisałam to dla podpuchy... rzeczywiście super atrakcyjny temat... bo ja nie mam co robić tylko wymyślać historyjki i pisać na forum..

  Rozmawiałam z kobietą z US i ona wyraźnie mi powiedziała ,że od 2010 r. działalność została wznowiona i za ten czas mam złożyć brakujące deklaracje. Powiedziała ,że w sprawach ZUSu sie nie orientuje.
 • satoja 12.07.12, 23:08
  Zorientuj się w swoim urzędzie miasta gdzie masz wpis do DG jaki jest status wpisu. Gdyby go nie wykreślili to naciskaj że to niemożliwe i nawet ...rozpuść mor.ę... delikatnie rzecz biorąc, że co to znaczy jak przepisy mówią jasno, ze po 2 latach wpis ma być wykreslony z urzędu. W US możesz napisać oświadczenia, że działalności nie wznowiłaś. Dopóki się da, to upieraj się, że działalności nie podjęłąś. I zacznij od sprawdzenia w ceidg..
 • yoko0202 12.07.12, 23:10
  arwoteka napisała:

  > Tak ,napisałam to dla podpuchy... rzeczywiście super atrakcyjny temat... bo ja
  > nie mam co robić tylko wymyślać historyjki i pisać na forum..
  >
  > Rozmawiałam z kobietą z US i ona wyraźnie mi powiedziała ,że od 2010 r. działal
  > ność została wznowiona i za ten czas mam złożyć brakujące deklaracje. Powiedzia
  > ła ,że w sprawach ZUSu sie nie orientuje.

  to ja może powtórzę - NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI, żeby jakikolwiek urząd bez Twojej wiedzy i Twojego wniosku w tej sprawie automatycznie wznowił Twoją własną działalność
  aby zawiesić działalność, trzeba złożyć wniosek i aby ją odwiesić również trzeba złożyć wniosek.
  jeżeli w ciągu 24 miesięcy od złożenia wniosku o zawieszenie, przedsiębiorca nie złoży wniosku o odwieszenie, to organ rejestrowy wysyła przedsiębiorcy przypomnienie z wezwaniem do odwieszenia działalności, i w przypadku braku reakcji sam anuluje wpis do ewidencji działalności gospodarczej.
  jeżeli nie złożyłaś wniosku o odwieszenie działalności, to nie ma takiej opcji, żeby organ odwiesił Twoją działalność, chyba że ktoś się pod Ciebie podszył i złożył wniosek o odwieszenie z Twoim podpisem.
  ponadto, w przypadku zawieszenia działalności, wyrejestrowujesz się przecież z zus-u, więc aby ponownie zaczęli naliczać Ci składki to musieliby mieć od ciebie formularz rejestracji (zgłoszenie do ubezpieczeń) składane przy odwieszaniu działalności

  sorry, ale to co piszesz kupy się nie trzyma, przejrzyj może swoje papiery, co tam naprawdę było składane, i pochodź po urzędach i się dopytaj o co chodzi, bo na BANK żaden urząd sam z siebie automatycznie nie odwiesił Ci działalności bez złożenia przez Ciebie jakichkolwiek papierów w tej sprawie.

  --
  Śpieszmy się kochać mężczyzn, tak szybko dochodzą.
 • satoja 12.07.12, 23:21
  dodam jeszcze, ze to co panie w US potrafią wciskać podatnikom to często się kupy nie trzyma a tym bardziej przepisów
 • barwoteka 12.07.12, 23:31
  Więc powinnam składać teraz w US tą zaległą deklaracje VAT-7k czy sie wstrzymać dopóki sie nie dowiem wszystkiego dokładnie?
  Niestety moja dawna księgowa jest poza zasięgiem i nawet nie mogę z nią na ten temat porozmawiać uncertain
 • satoja 12.07.12, 23:43
  Chyba nie czytasz co już napisane. Twierdzisz, ze nie wznawiałaś działalności gospodarczej. Więc po 2 latach zawieszenia powinna być wykreślona z urzędu. W urzędzie miasta zdobądź tego potwierdzenie, sprawdź co tam urzędnicy wpisali lub nie wpisali, dopilnj by wpisali to co trzeba że firmy niet. Wtedy żadnych deklaracji w us, zus skłądać nie musisz.
 • hermenegilda_zenia 12.07.12, 21:57
  Po pierwsze doinformuj się u osób kompetentnych a nie na forum, bo mamusie niekoniecznie mają aktualne informacje, a po drugie powtarzają niesprawdzone niusy, na zasadzie, jedna pani drugiej pani. Jeżeli rzeczywiście będziesz musiała zapłacić taką kwotę to pisanie odwołania absolutnie ma sens i pomimo wypisywanych tu bzdur instytucje takie jak ZUS czy US rzeczywiście czasem rozkładają należność na raty, czasami umarzają jakąś jej część, ale trzeba walczyć! W najbliższej rodzinie mam radcę prawnego, który pisał takie odwołania i bardzo często udawało się wiele zwojować. Najlepiej jak poprosisz ZUS o wykładnię, czy podstawę prawną, na mocy której dowalono ci te 15 tys., oczywiście na piśmie, nie na gębę.
 • panna.sarabella 13.07.12, 11:13
  > Po pierwsze doinformuj się u osób kompetentnych a nie na forum, bo mamusie niek
  > oniecznie mają aktualne informacje, a po drugie powtarzają niesprawdzone niusy,
  > na zasadzie, jedna pani drugiej pani.

  nno niekoniecznie. Ja akurat znam temat od podszewki i zapewniam, ze działalnosć po tych dwóch latach nie miała prawa być wznowiona tylko wykreślona. Tak jak już jedna dziewczyna napisała, procedura w 2010 roku była taka: po upływie 2 lat zawieszenia wysyłało się pismo do przedsiębiorcy o zaistniałej sytuacji i wzywało do złożenia wniosku o wykreślenie bądź wznowienie działalności. Jeśli delikwent sie nie pojawił po 30 dniach wydawało się decyzję o wykreśleniu wpisu z urzędu. I koniec działalności. Nikt nie mógł wznowić jej bez twojego wniosku!!! Najpierw wyjaśnij więc to w twoim urzędzie (tam gdzie zakładałaś działalność).
 • marta-zs 13.07.12, 13:44
  Sprawdz tutaj prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx czy oby napewno jestes dalej przedsiebiorcą, po wpisaniu odp. danych powinny wyjsc pelne informacje o zawieszeniach i zamknieciach lub trwaniu dg.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.