Brak pasów bezpieczeństwa w busach Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Moje dziecko pojechało sobie dziś na wycieczkę za miasto.
    Jeden z rodziców załatwił busik. Wszystko fajnie, tylko że fotelach pasów brak. Moje obawy dotyczące ewentualnych konsekwencji w przypadku kolizji, zostały chwilowo rozwiane, nic się nie stanie, kierowca doświadczony, a pasy są bardziej niebezpieczne niż ich brak.
    Czyżby?
    • Nic mnie tak nie irytuje jak przekonanie o szkodliwości pasów właśnie. Może dlatego że tak straciłam koleżankę i że dzięki pasom moja mama żyje? Zaraz pewnie znajdzie się tu 100 wpisów o tym jak to nie mam racji smile
      A wracając do tego busika - ciekawe jak by było z kontrolą. Wydaje mi się że busy są dopuszczone do ruchu bez pasów co jednak i tak mnie niepokoi. Moja córka także była na takich wycieczkach, nigdy się nie sprzeciwiałam ale Twoje obawy uważam za słuszne. Tylko co z tym zrobić?
      --
      >>Wyższa Szkoła Złudzeń i Nieuzasadnionego Zadowolenia z Własnych Dokonań<<
      • Podobno jako rodzic mogę się domagać fotelika.
        Tia, już to widzę, bo każda firma przewozowa dysponuje fotelikami dla dzieci.
        A nawet jakby dysponowała, lub dałabym własny, to jak go wpiąć, gdy pasów brak?
        • Pozostaje mieć nadzieje że przepisy szybko się zmienią. Jeszcze niedawno nie były przecież wymaganie pasy z tyłu samochodu smile
          --
          • > Jeszcze niedawno nie by
            > ły przecież wymaganie pasy z tyłu samochodu smile

Poprawcie, jeśli się mylę, ale nadal nie są wymagane, jeśli samochód nie jest oryginalnie w nie wyposażony. A więc jeśli takie samo prawo wprowadzą odnośnie busów czy autokarów, nic się nie zmieni. Musieliby wprowadzić wymóg montażu pasów nawet w starych autobusach i dać na to np. 2 lata. Przedsiębiorcom byłoby to nie w smak, ale mnie jako rodzica by to mało obchodziło.

A że rodzice i nauczyciele w większości lekceważą problem, to święta prawda. Na zebraniu w przedszkolu kiedy zapytałam o pasy w autokarze, cała sala spojrzała na mnie jak na kosmitkę.

Paradoks. Produkujemy samochody z sześcioma poduszkami + jedną dla pieszego, foteliki z atestami, samoloty z milionem systemów zabezpieczających, a dzieci nadal wozimy jak kartofle na targ.
        • ale ptrzeciez foteliki mozna przyniesc własne tylko foteliki tzreba przypiac pasami

• o jak mnei to denerwuje
      w przedszkolu syna był straszny bunt na wyjazd dzieci komunikacja miejska do teatru bo neibezpiecznie, koniecznie bus
      zapytałam tylko ja jedna o pasy w busie
      usłyszałam ze nie ma spokojnei jakby chodziło o sok pomaranczowy w kawiarni
      "no to raczej nic bezpieczniej tym busem nie bedzie"
      przedszkolanka wrecz bezczelnie odwróciła sie do mnei bokiem mówiac ciag dalszy

ot taka nieistotna sprawa - pasy - a ja glowe zawracam
      • No właśnie bezpieczniej jest jechać zwykłym autobusem, w którym pasów nie ma, ale ze względu na masę, podczas wypadku, jest mniej narażony niż mniejszy pojazd.
        I co mi z tego, że kierowca ma doświadczenie, jeździ spokojnie, jak wystarczy jakiś debil w tirze.
        A zresztą, nic już nie piszę, za dużo myśleć też niedobrze.
      • nowi-jka napisała:

> w przedszkolu syna był straszny bunt na wyjazd dzieci komunikacja miejska do te
        > atru bo neibezpiecznie, koniecznie bus
        > zapytałam tylko ja jedna o pasy w busie

to ja już wole komuniakacja miejska, niż busem.

Uwagi odnosnie braku pasów są jak najbardziej zasadne, ale ludnosc jest jeszcze w epoce kamienia łupanego. Niektórzy nawet w samochodach osobowych pasów nie zapinaja, albo robia maskarady i udawanie, by mandatu nie było.
        Jak wyglada sprawa z wożeniem dzieci w fotelikach. Tez wybieraja takie, by tylko policja sie nie przyczepiła, a przecież to nie chroni w ogóle. Chodzi mi o podupniki.

W autokarach widziałas kiedys pozapinanych pasami? Po co? Tyle, ze tak dochodzi do wypadku, tak jak pod Berlinem, czy w okolicach Miluzy we Francji, to wtedy pasy sie przydaja.

--
        tutiturum
        • Do ilu jeszcze będzie musiało dojść wypadków, by pasy w autokarach były obowiązkowe.
        • Raz jechałam autobusem, który miał pasy, to był kielecki PKS. I ja byłam jedyną osobą, która te pasy zapięła, reszta pasażerów patrzyła na mnie z politowaniem, bo przecież nie trzeba, mandatu nie dostaną.
          --
          dziecko to nie chwilowa zachcianka- dziecko to czlowiek, zobowiazanie na dziesiątaki lat-jak mozesz?
          to tak jakby odwrocic sytuacje- ty nie chcesz a maz przegryza gumki...co czujesz? /by mearuless/
          • > , bo przecież nie trzeba, mandatu nie dostaną.

Ten sam tekst z pasami i to samo z prowadzeniem po pijaku. "no przecież tu nigdy nie stoją, nie złapią cię" . Kuźwa jakby to o te kilka stówek chodziło a nie o życie ludzkie uncertain
            --
    • > nic się nie stanie, kierowca doświadczony,

Za innych uczestników ruchu też ręczy ten doświadczony kierowca?

a pasy są bardziej
      > niebezpieczne niż ich brak.

A to już są słowa jakiegoś debila.
      --
      A tu mam znów piżamę lila
      gdy przyjdzie chwila na jakieś słodkie sam na sam.
      W takiej piżamie do gustu damie przypadnie nawet zwykły cham.
    • Nie ma pasów- dziecko nie jedzie.
      I niech sobie kierowcą będzie Kubica ale czy Kubica odpowie za innych kierowców? No i skąd wiadomo, ze nic się nie stanie? to tacy ludzie co to wiedzą, ze się przewrócą i siadają ?
      Ech nie lubię bezmyślności.
      --
      Nie kupuj psów w sklepie!Nie dokładaj się do pseudohodowli!
    • Pytałam wczoraj osoby kompetentnej czy jest jakiś przepis, na który można się powołać by domagać się tych nieszczęsnych pasów.I dowiedziałam się jedynie tyle, że jako rodzic, ta osoba by tych pasów kategorycznie żądała. Super. Następnym razem kategorycznie zażądam i potupię nogami dla wzmocnienia efektu.
      Chyba spytam po prostu zwykłego policjanta.
      • Obowiazek wyposażenia w pasy dotyczy tylko nowych autobusow, rejestrowanych po 2007 roku- wtedy jest też obowizek ich zapinania. Pojazdy starsze pasow mieć nie muszą...
        • Bus, którym jechały dzieci na pewno był sprzed 2007 i to grubo.
        • Ahaaa, czyli jak niegdyś z pasami na tylnej kanapie... Średniowiecze uncertain
          Najgorsza jest jednak ta "świadomość społeczna" - nikt nie widzi problemu bo przecież przepisy nie wymagają.
          --
          • Czasami zazdroszczę tym, którzy się niczym nie przejmują, z moją wybujałą wyobraźnią mam przerobione wszelkie katastroficzne scenariusze.
          • Napisalam, co mniej więcej odpowie zapytany policjant- ze nie ma obowiązku w starszych pojazdach. Jeśli rodzicom zalezy na bezpieczeństwie dzieci, zawsze moga wybrać drozszy transport w firmie, zapewniajacej nowe pojazdy z pasami.
            • Moja odpowiedź nie odnosiła się do Ciebie tylko do obowiązujących przepisów, o których pisałaś smile
              --
              • OK. Ale w takim razie jak to widzisz- wchodzi przepis o pasach i dotyczy wszystkich pojazdów jezdzacych w kraju? Pomijając fakt, ze prawo nie moze działać wstecz, to jak to ma wyglądać? Przeróbka na koszt właścicieli? Czy zdajesz sobie sprawę z kosztów?
                I zwróć uwage, ze teoretycznie rynek może latwo wyeliminować tanszych przewoźnikow ze starymi busami bez pasow, ale jakos tak sie nie dzieje- jest zapotrzebowanie na przewozy mniej bezpieczne, ale tańsze jak widać.
                • Teraz to ja to widzę czarno. Po prostu żal że już dawno nie został wprowadzony przepis o pasach w busach, tak jak został wprowadzony we wspomnianych samochodach osobowych. Tez nie dotyczyło to początkowo aut gdzie nie było pasów montowanych fabrycznie, pamiętacie?
                  --
    • Tak mi się przypomniało, że parę miesięcy temu pisałam do polskibus.com - pierwszy raz miałam jechać z dzieckiem. Czy mają foteliki dla dzieci a jeżeli nie, to czy potrafią przynajmniej określić czy autokar będzie miał trójpunktowe pasy (bo kiedyś jechałam wersją z biodrówkami) żebym mogła własny fotelik wpiąć. Dostałam miłą "uspokajającą" odpowiedź, że fotelików na stanie nie posiadają, jaka wersja autokaru będzie podstawiona też nie potrafią odpowiedzieć, ale żebym się nie martwiła, bo kierowca nie będzie miał nic przeciwko przewiezieniu dziecka bez fotelika big_grin
      Po prostu witki mi opadły.
    • w Polskim Busie sa pasy i obowiązek zapisanania.
    • W znajomej firmie autokarowej stopniowo doposażają starsze autokary w pasy, bo jednak świadomośc w społeczeństwie rośnie i klienci coraz częściej żądają pojazdów z pasami, zwłaszcza jeśli mają jechać dzieci.

Coraz częściej podobno zdarzają się kursy z dorosłymi zapiętymi niemal w 100% przez większośc trasy - wystarczy kilka osób na poczatku podróży, które się zapną, potem wywiązuje się pogawędka i reszta też się zapina. Podobno najlepiej pozapinane jeżdżą pielgrzymki i wycieczki lekarzy smile
    • Bez pasów? Wczoraj miałam przyjemność dachować na symulatorze. W Markach pod Warszawą jest wystawa AutoLab Skoda i m.in. jest tam właśnie taki symulator. Oczywiście "dachuje się" w pasach, ale i tak wrażenie jest niesamowite i wychodzi się z samochodu na miękkich nogach. Bez zapiętych pasów, to musieliby tam ustawić grupę reanimacyjną do opatrywania połamanych rąk, nóg i rozbitych głów.
      Można też sprawdzić ile przy wypadku ważą przedmioty, ktore często wozimy luzem w samochodzie. Np. damska torebka- moja przy wypadku ważylaby ponad 60 kg, a ja sama prawie 3 tony. Mozna sprawdzic jak się widzi świat po tzw.spożyciu i wiele innych.
      Polecam tą wystawę każdemu kto ma blisko do Realu w Markach- wzrost świadomości bezpieczeństwa w samochodzie gwarantowany.smile

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Oferty

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.