Dodaj do ulubionych

2 godziny religii, a 1 historii w czwartej klasie

07.09.13, 23:53
Miałam nie zakładać wątku, bo już tyle na temat religii zostało powiedziane... Ale nie mogę... Jak to jest możliwe? Kto na to pozwolił? Dlaczego?
Obserwuj wątek
  • coca-cola100 Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 00:05
   haidi0111 napisała:

   > Miałam nie zakładać wątku, bo już tyle na temat religii zostało powiedziane...
   > Ale nie mogę... Jak to jest możliwe? Kto na to pozwolił? Dlaczego?

   Poczekaj jeszcze trochę i będzie pięć razy w tygodniu,historia to przeszłość na niej się nie zarobi a wpajanie religii dzieciom,wiesz jaka to inwestycja na przyszłość,liczą na to,że za parę lat te teraz dzieci zwrócą wszystko i jeszcze porządnie dadzą zarobić.
   • q_fla Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 09:18
    Nas to czeka w klasie trzeciej, w roku szkolnym komunijnym. Dwie lekcje religii w szkole i trzecia obowiązkowa w salce poprzedzona obowiązkową mszą św. Do tego trzeba zaliczyć wszystkie nabożeństwa typu roraty, drogi krzyżowe itp. Wszędzie wspomniane karteczki z nazwiskiem potwierdzające obecność. Nieobecności mogą usprawiedliwiane tylko zaświadczeniem od lekarza. Do tego obowiązkowe dodatkowe katechezy dla rodziców zakończone.... egzaminem, dla dzieci również egzamin końcowy.
    Po takim roku 80% dzieci nie chce słyszeć o uczestnictwie w jakimkolwiek nabożeństwie. big_grin
    --
    mój syn nie rozchorował sie bo załapał wirusa tylko dlatego że zmarzł na spacerze..miał kurteczke to Pani kazała mu ją zdjąć...
    by nikita_1979
    • attiya Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 18:15
     zamiast narzekać to albo się wypisz z owej instytucji - ona nie potrzebna jest do tego aby wierzyć w Boga, albo walcz z głupimi zasadami
     --
     Ale ksiądz powiedział: "Ula, takie jest życie. Do budowy hospicjum wrócimy, teraz mamy przed sobą budowę Chrystusa Króla".
    • jowita771 Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 21:39
     > Do tego obowiązkowe dodatkow
     > e katechezy dla rodziców zakończone.... egzaminem,

     A gdyby rodzic powiedział, że on to właściwie jest niewierzący, chodzić do kościoła nie zamierza, jedyne, co może zrobić to prowadzać dziecko, które bardzo wierzy i chce iść do komunii, to co zrobią?
     --
     Sądzę więc, że z Twoją d... wszystko w porządku. Nawet przejęła funkcje innych narządów. Taka d... to skarb.
     /by braktalentu/
     • plater-2 Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 22:12
      Art. 2

      UCZESTNICTWO W NAJŚWIĘTSZEJ EUCHARYSTII      Kan. 912 - Każdy ochrzczony, jeśli tylko prawo tego nie zabrania, może i powinien być dopuszczony do Komunii świętej.

      Kan. 913 - § 1. Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa.

      § 2. Jednakże dzieciom znajdującym się w niebezpieczeństwie śmierci wolno udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafią odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego chleba i mogą z szacunkiem przyjąć Komunię świętą.

      Kan. 914 - Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi. Do proboszcza należy również czuwać nad tym, by do Stołu Pańskiego nie dopuszczać dzieci, które nie osiągnęły używania rozumu albo jego zdaniem nie są wystarczająco przygotowane.

      Kan. 915 - Do Komunii świętej nie należy dopuszczać ekskomunikowanych lub podlegających interdyktowi, po wymierzeniu lub deklaracji kary, jak również innych osób trwających z uporem w jawnym grzechu ciężkim.

      Kan. 916 - Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy świętej ani przyjmować Komunii świętej, chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się. W takim jednak wypadku ma pamiętać o tym, że jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.

      Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kan. 921, § 2.

      Kan. 918 - Jak najbardziej zaleca się, ażeby wierni przyjmowali Komunię świętą podczas sprawowania Eucharystii. Proszącym jednak o nią dla słusznej racji poza Mszą świętą, należy udzielić, zachowując obrzędy liturgiczne.

      Kan. 919 - § 1. Przystępujący do Najświętszej Eucharystii powinien przynajmniej na godzinę przed przyjęciem Komunii świętej powstrzymać się od jakiegokolwiek pokarmu i napoju, z wyjątkiem tylko wody i lekarstwa.

      § 2. Kapłan, który tego samego dnia sprawuje dwa lub trzy razy Najświętszą Eucharystię, może przed drugim lub trzecim sprawowaniem coś spożyć, chociażby nie zachodziła przerwa jednej godziny.

      § 3. Osoby w podeszłym wieku lub złożone jakąś chorobą, jak również ci, którzy się nimi opiekują, mogą przyjąć Najświętszą Eucharystię, chociażby coś spożyli w ciągu godziny poprzedzającej.

      Kan. 920 - § 1. Każdy wierny po przyjęciu Najświętszej Eucharystii po raz pierwszy ma obowiązek przyjmować ją przynajmniej raz w roku.

      § 2. Ten nakaz powinien być wypełniony w okresie wielkanocnym, chyba że dla słusznej przyczyny wypełnia się go w innym czasie w ciągu roku.

      Kan. 921 - § 1. Wierni znajdujący się z jakiejkolwiek przyczyny w niebezpieczeństwie śmierci, powinni być umocnieni Komunią świętą na sposób Wiatyku.

      § 2. Chociażby tego dnia przyjęli już Komunię świętą, to jednak bardzo się zaleca, aby - znalazłszy się w niebezpieczeństwie śmierci - otrzymali ponownie Komunię świętą.

      § 3. Gdy niebezpieczeństwo śmierci trwa dłużej, zaleca się, aby Komunia święta była udzielana wielokrotnie, w poszczególnych dniach.

      Kan. 922 - Udzielenia Wiatyku chorym nie należy zbytnio odkładać. Duszpasterze powinni pilnie czuwać nad tym, by chorzy byli posilani wtedy, gdy są jeszcze w pełni świadomi.

      Kan. 923 - Wierni mogą uczestniczyć w eucharystycznej Ofierze i przyjmować Komunię świętą w jakimkolwiek obrządku katolickim, z zachowaniem przepisu kan. 844.

      • jowita771 Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 09.09.13, 15:19
       Nic nie ma o obowiązku odbywanie nauk przez rodziców. Brak wiary u rodziców nie wyklucza przecież dobrego przygotowanie dziecka, może być przygotowane wyłącznie przez katechetę.
       --
       Dobrze, że pan przyszedł. Właśnie takie coś jak pan jest mi potrzebne. Takie ni to ni owo.
  • skarolina Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 10:23
   haidi0111 napisała:

   > Miałam nie zakładać wątku, bo już tyle na temat religii zostało powiedziane...
   > Ale nie mogę... Jak to jest możliwe? Kto na to pozwolił? Dlaczego?

   Rodzice, wysyłając dzieci na religię w szkole.

   Fakt, nie oni jedni, ale nie ma popytu, nie ma podaży...
   --
   Dzieciaki ze szkół muzycznych
    • sarah_black38 Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 13:23
     nil.la napisał(a):

     > he he, a zobaczysz, autorko wątku w gimnazjum jest to samo - przez cały trzyle
     > tni cykl jest 4 godziny fizyki, geografii, chemii, biologii , a religii 6 godzi

     Uważasz, że gdyby religii w szkole nie było to dostałabyś sześć godzin chemii, biologii, fizyki, geografii? Pieniądze te poszłyby na bankiety, samochody , telefony i laptopy służbowe radnych/ministrów i całej armii innych urzędników. Czyli zostałyby przejedzone przez urzędasów.
     --
     Poddasze...
  • solaris31 Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 18:40
   ja tylko napiszę, że jest możliwa jedna godzina religii w tygodniu, trzeba się o to postarać po prostu.

   moja szkoła próbowała, bo dzieci mają bardzo dużo zajęć, dostalismy zgodę od jakiejśtam komórki odpowiedzialnej w kurii za nauczanie religii, ale nie zgodzili się - uwaga - RODZICE big_grin
   • kropkacom Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 21:47
    > kurii za nauczanie religii, ale nie zgodzili się - uwaga - RODZICE big_grin

    Chciałam napisać, ze to zaskakujące. Z drugiej strony tak sobie myślę, a może rodzicom w Polsce faktycznie na tym zależy. Czy powinnam napisać raczej: rodzicom w TEJ szkole zależy?
    --
    Blog
    "Run, you clever boy; and remember."
    • solaris31 Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 09.09.13, 10:53
     też byłam bardzo zaskoczona, i mimo, żem wierząca i praktykująca, z chęcią zzgodziłabym się na 1 religię w tygodniu.

     no ale widocznie tym rodzicom w tej szkole zalezało na 2 godzinach - cóż poradzić.

     a wszystkim krytykantom powyżej i poniżej porponuję - zamiast gadac farmazony o prowincji Watykaniu, zróbcie z tym coś - to jest możliwe, naprawdę!
   • cruzbos Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 08.09.13, 22:07
    Mnie się wydaje, że kiedyś, po wprowadzeniu 6-klasowej podstawówki, było 5 godzin w cyklu 3-letnim (klasy 4-6), ale pewna nie jestem. Jednak teraz dyrektor ma możliwość dołożyć każdej klasie 2 godziny tygodniowo na cykl 3-letni jakiegoś obowiązkowego przedmiotu. Bo minimalny wymiar godzin to 77 (polski 16, język obcy 9, matematyka 12, przyroda 9, historia 4, muzyka, plastyka, technik, informatyka, godzina wychowawcza po 3, w-f 12) a obowiązkowo musi być być 79 (25 w 4 klasie, 26 w 5 klasie i 28 w 6 klasie). Tyle że w większości pewnie dyrektorzy przeznaczają te godziny na polski i matematykę. W gimnazjum jest 6 godzin historii na cykl 3-letni, ale też dyrektor ma 2 godziny do zagospodarowania.
  • aandzia43 Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 09.09.13, 11:18
   Mnie się ciśnienie podnosiło na początku lat dziewięćdziesiątych i jeszcze chwilę potem. Chcieliśta konkordatu, to go macie.

   --
   Wg mnie burdele i agencje to raczej wstydliwe dowody ostatecznej męskiej kapitulacji. Gdy oferta własna jest już tak licha, że można tylko portfelem w śmieciach grzebac szukając jakie spady się trafia. By klasyk Gomory smile
  • idoli Re: 2 godziny religii, a 1 historii w czwartej kl 09.09.13, 17:28
   >moja szkoła próbowała, bo dzieci mają bardzo dużo zajęć, dostalismy zgodę od jakiejśtam >komórki odpowiedzialnej w kurii za nauczanie religii, ale nie zgodzili się - uwaga - RODZICE >big_grin

   właśnie o to chodzi, na forum i w rozmowach towarzyskich wszyscy oburzeni, że religii tyle i tyle, że księża tacy i tacy, ale gdy przychodzi co do czego to każdy siedzi cicho, bo jeszcze Pan Bóg pokarze i klątwę ześle.. Wypiszcie dzieci z religii i już, może od razu historii od tego nie przybędzie ale komuś się zaczną oczy otwierać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka