• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego

zwolnienie lekarskie na dziecko Dodaj do ulubionych

• 28.10.13, 13:52
    jak długo mozna byc na zwolnieniu lekarskim jako rodzic chorego dziecka i jak to sie przeklada na wynagrodzenie ( ile % dostanie matka , ojciec za to ze opiekuje sie chorym dzieckiem )

w Polsce i w innych krajach

w RC jezeli jestes samotnym rodzicem mozesz 18 dni , jezeli malzenstwo; 9 dni matka pozniej ojciec równiez 9 dni , platne jest 65% pensji

--
    „Jakież dziwne są te ludzkie charaktery! Nawet miłują tak, jakby nienawidzili!”Fiodor Dostojewski
    Edytor zaawansowany
    • 28.10.13, 13:57
      Nie wiem jak z ilością dni czy sa limity, ale ja dostaję 100% wynagrodzenia. Więc jak jestem chora nie idę do mojego lekarza tylko od pediatry - zawsze zarażam się od niej i kurujemy się w duecie.
      • 28.10.13, 14:02
        tutaj jest o tyle dobrze wink, że zwolnienie na dziecko masz placone od 1 dnia zwolnienia, zwolniene "na siebie " od 3 dnia, takze wiekszosc bierze urlop jak ma, pobyt w szpitalu jest placony jak normalne zwolnienie
        --
        „Jakież dziwne są te ludzkie charaktery! Nawet miłują tak, jakby nienawidzili!”Fiodor Dostojewski
    • 28.10.13, 14:04
      60 dni w roku kalendarzowym dla matki lub ojca.
      płatne 80%.
      • 28.10.13, 14:10
        Moje biuro rachunkowe daje mi formularz zwrotu pobranych % wynagrodzenia (trzeba tylko wpisać, że jest się jedyna osobą, która w tym czasie może się dzieckiem opiekować) i ZUS je odsyła na konto. Dowiedz się w swojej firmie dlaczego tak nie robia.
        • 28.10.13, 14:12
          nie wiem co robi Twoje biuro rachunkowe ale moja firma stosuje się do przepisów ZUS:

proszę ze strony ZUS:

Wysokość zasiłku
          Zasiłek opiekuńczy przysługuje w wysokości 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
          • 28.10.13, 14:14
            myślisz, że ZUS bezprawnie odsyła mi kasę ? big_grin
            • 28.10.13, 14:39
              ale co odsyła?
              skoro mały pracodawca to zus po prostu jest płatnikiem zasiłku w wysokości 80% podstawy
              za dni zwolnienia z wynagrodzenia jest odpowiednie potrącenie
              • 28.10.13, 19:54
                Nie wiem, nie znam się od tego mam biuro rachunkowe. 80% dostaję na konto z firmy, brakujące 20% od ZUS. Nic nie mam potrącane.
                • 28.10.13, 21:03
                  Też tak mam...w budżetówce...
    • 28.10.13, 14:07
      Polska:
      60 dni, zasiłek pielęgnacyjny (chyba tak sie to zwie) 80 procent pensji za jakis tam okres rozliczniowy.Wię gdy wtedy były jakieś premie, nagrody itp, moze wyjsc i 100 procent tej obecnej pensji.
      Na zasiłek wypelłnia sie odpowiedni papier do ZUS
      • 28.10.13, 14:13
        pisze o jednorazowym zwolnieniu , i placone jest 60 %
        --
    • 28.10.13, 14:10
      W Norwegii nie ma zwolnienia na dziecko. Jest 10 dni dla ojca i 10 dni dla matki, ale to nie jest zwolnienie, po prostu mówisz w pracy że dziecko chore i już. Chyba, że to trwa dłużej niż 3 dni pod rząd, wtedy pracodawca może, ale nie musi, poprosić o zaświadczneie od lekarza.
      Jak się te w sumie 20 dni wyczerpie to urlop, albo inne "sztukowanie".

U mnie w firmie bardzo idą na rękę w tej sprawie, bo większość pracowników to cudzoziemcy i wiadomo, że na przysłowiową babcię nie ma co liczyć, więc ja np. po prostu nie przychodzę do pracy, mówię, że dziecko chore i tyle, mejle sprawdzam co jakiś czas i odbieram telefony jak akurat mogę - taka niby praca z domu. Ale mój szef też cudzoziemiec i też ma małe dzieci i też co chwila "pracuje z domu" albo dzieci przyprowadza ze sobą do firmy, bo jak nie jedno, to drugie chore, więc rozumie jak to jest.

--
      http://www.suwaczki.com/tickers/bl9cdf9hgg11vm6o.png
      • 28.10.13, 14:33
        a te 10 dni jest platne ?
        --
        • 28.10.13, 14:35
          tak, i to chyba nawet 100%, z tym, że pracodawca odbiera to sobie od lokalnego "zusu"

--
          http://www.suwaczki.com/tickers/bl9cdf9hgg11vm6o.png
          • 29.10.13, 18:03
            No właśnie, a jak to jest z elastycznością pracy w Norwegii?

W Polsce jednak w większości firm jest negatywna postawa do pracy z domu i pracownik musi wysiedzieć te dupogodziny w firmie, nawet jakby świat dookoła by się walił. Za granicą, nawet jeśli nie ma tych 60 dni zwolnienia, może być wbrew pozorom łatwiej, jeśli jest zdrowsze podejście do pracy zdalnej w przypadku np. choroby dziecka.
    • 28.10.13, 14:41
      W Polsce ZUS wypłaca zasiłek opiekuńczy za zwolnienie (opiekę) na dziecko
      60 dni w roku kalendarzowym, bez względu na ilość dzieci, łącznie dla obojga rodziców, płatne 80% wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
      www.zus.pl/default.asp?p=4&id=433
      --
      <a href="http://fotoforum.gazeta.pl/photo/9/rg/hd/e1pb/P3qY9caaliF8us0btX.jpg" target="_blank"
    • 28.10.13, 15:38
      UK: nie istnieje zwolnienie lekarskie na dziecko. Mozna wziasc zwolnienie w naglych wypadkach by pojsc do lekarza I zorganizowac opieke nad dzieckiem. Zwolnienie bezplatne, chyba ze pracodawca w umowie zgodzil sie placic. Na opieke nad dzieckiem mozna wziasc urlop lub bezplatny rodzicielski, za zgoda pracodawcy.
      • 28.10.13, 18:48
        i to jest jedna z sytuacji gdy matki/ rodzice w Polsce nie doceniaja swojej uprzywilejowanej sytuacji... tylko narzekaja. Podobnie z panstwowymi przedzskolami ktorych w wielu krajach nie ma!
        • 28.10.13, 18:53
          No tak, tylko z kolei biegające na zwolnienie matki są piętnowane często przez pracodawców i współpracowników. Ten medal ma dwie strony.
          --
          "Rasizm w stosunku do czarnych, antysemityzm - są już passe. Teraz trzeba pilnować, by nie obrażać uczuć rosyjskich komunistów oraz arabskich terrorystów! " Frustracja XXI wieku by lech.boleslaw.w
          • 28.10.13, 19:02
            tutaj tez , uwierz
            --
            • 28.10.13, 19:05
              Nie twierdze, że tutaj nie.
              --
              "Rasizm w stosunku do czarnych, antysemityzm - są już passe. Teraz trzeba pilnować, by nie obrażać uczuć rosyjskich komunistów oraz arabskich terrorystów! " Frustracja XXI wieku by lech.boleslaw.w
            no wiesz jak sa na zwolnieniu tygodniami... ale jak raz na jakis czas to chyba kazdy szef to zrozumie, bez przesady. My z mezem bralismy na zmiane aby bylo fair ale moje dzieci nie mialy zbyt duzo infekcji, zobaczymy jak w tym roku bedzie. No i czesto ja bylam na 1-3 najtrudniejsze dni a potem zostawala babcia czy niania. Wyjatek szpital - bylam z nimi zawsze w szpitalu.
            • 28.10.13, 19:10
              u nas mąz brał prace z domu. dobrze, ze ma taka mozliwosc, inaczej byloby kiepsko , ale pierwsze dwa dni ja siedzialam w domu, nikt jak nie musi w domu nie zostaje nie oplaca sie , ale czasami trzeba
              --
              • 28.10.13, 19:54
                najma
                w szpitalu nie byly z powodu infekcji ale np. dusznosci, alergii czy problemu chirurgicznego, ale zwykla infekcja wirusowa trwa czesto 5 dni albo lekarz zaleca by dziecko tyle w domu pobylo. Malo infekcji wg mnie to starszy - 1 gora 2 choroby na rok, mlodszy moze 3-4 na rok czyli 2 na polrocze.
                • 28.10.13, 20:01
                  bergamotka77 napisała:

> najma
                  > w szpitalu nie byly z powodu infekcji ale np. dusznosci, alergii czy problemu c
                  > hirurgicznego

Ale to sa powazne sprawy. Astma ktora musi byc leczona szpitalnie, alergia...

, ale zwykla infekcja wirusowa trwa czesto 5 dni albo lekarz zalec
                  > a by dziecko tyle w domu pobylo. Malo infekcji wg mnie to starszy - 1 gora 2 ch
                  > oroby na rok, mlodszy moze 3-4 na rok czyli 2 na polrocze.

5 dni x 6 infekcji (dwoje dzieci) = 30 dni - to duuuuzo.

Kiedy moje dzieci byly male (wtedy wiecej infekcji lapaly) to trzeba bylo z nimi zostac w domu z powodu infekcji 1-6 dni w roku na dwoje.
                  • 28.10.13, 20:15
                    Twoje dzieci... To są tylko twoje dzieci, a nie wszystkie dzieci.
                    --
                    • 28.10.13, 20:30
                      kropkacom napisała:

> Twoje dzieci... To są tylko twoje dzieci, a nie wszystkie dzieci.

No ale ja nie pisze o innych dzieciach. Pytam bergamotke i jej idaje przyklad wlasnych.
                      • 28.10.13, 20:34
                        Po co jej przykład twoich? Ma się sugerować?
                        --
                        • 28.10.13, 20:44
                          kropkacom napisała:

> Po co jej przykład twoich? Ma się sugerować?

Dla porownania. A poza tym ja dyskutuje z nia a nie z toba wiec sie nie wtryniaj z laski swojej bo nic oprocz durnych zaczepek nie chcesz wniesc.
                  • 29.10.13, 00:42
                    najma
                    pisalam ze tylko na 1-3 dni zostajemy jednorazowo, one czesto choruja w pakiecie. Starszy zostaje z babcia - ma juz 11 lat wiec gora tydzien kazde z nas jest "na opiece".
                    Dusznosci to nie tylko astma, astmy tfu tfu nikt u mnie nie ma - sarszy mial laryngitis czyli ostre zapalenie krtani, wyrosl na szczescie. Alergia to tez pobyt diagnostyczny byl - w dzien na oddziale po poludniu do domu. No ale co to ma znaczenie, o zcym to swiadczy twoim zdaniem?
            • 28.10.13, 19:20
              bergamotka77 napisała:

ale moje dzieci nie mialy zbyt duzo infekcji, zobaczymy jak w tym roku bedzi
              > e. No i czesto ja bylam na 1-3 najtrudniejsze dni a potem zostawala babcia czy
              > niania. Wyjatek szpital - bylam z nimi zawsze w szpitalu.

Hmmm no skoro potrzebne byla opieka nad chorymi dziecmi dluzej niz 1-3 dni i byly leczone w szpitalu to raczej byly powaznie chore. Ile dla ciebie to nieduzo infekcji?
            kropkacom napisała:

> No tak, tylko z kolei biegające na zwolnienie matki są piętnowane często

Bieganie nie jest obowiazkiem, jest prawem

Ty takiego prawa nie masz
            • 28.10.13, 19:06
              No mi ono nie potrzebne. Dziękuje za przypomnienie big_grin
              --
              • 28.10.13, 19:07
                Przepraszam za błąd.
                --
              • 28.10.13, 19:43
                Ty=obywatelka tamtejsza

(piskorz)
                • 28.10.13, 20:02
                  Co ma piernik do wiatraka?
                  --
                  • 28.10.13, 20:06
                    Wyobraz sobie, ze wiekszosc emgirantek jest przylgupia, a jak chcesz zrodel to se ich poszukaj.
                    • 28.10.13, 20:09
                      Jak chcesz...
                      --
          • 28.10.13, 19:16
            W uk nie ma zwolnien lekarskich na dzieci, mozna wziac wolne gdy dziecko jest chore - urop albo bezplatny - wolne na dziecko chore czasem jest platne choc nie 100% -zalezy od pracodawcy. Nie ma to jednak wiekszego znaczenia bo dzieci chorujacych powaznie jest przecie niewiele. Powaznie mam na mysli na choroby przewlekle wymagajace opieki rodzica. Na dzieci jest tez kilka tygodni w roku rodzicielskiego - jest nieplatny.
            Mamy dwoje dzieci (10 i 6) zadnej rodziny, babc itp oboje pracowalismy, ja mialam przerwy na macierzynski i jakos problemu z brakiem zaolnien lekarskich na dzieci nie mielismy, wlasciwie nie dokonca rozumiem w czym problem?
            • 28.10.13, 19:20
              najma78 napisała:
              > wlasciwie nie dokonca rozumiem w czym problem?

Żaden problem - po prostu w Polsce jest pod tym względem LEPIEJ.

--
              Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
              • 28.10.13, 19:26
                araceli napisała:

> Żaden problem - po prostu w Polsce jest pod tym względem LEPIEJ.

Pod jakim wzgledem jest lepiej? Tym ze dzieci w wieku 1-7 lat przebywaja z powodu chorob wiecej w domu niz w przedszkolu czy szkole czy tym ze jest ogromne bezrobocie zwlaszcza wsrod kobiet i wiekszosc z tego prawa do zwolnienia lek na dzieci nie korzysta w obawie przed konsekwencjami ze strony szefa i czesto zlym spojrzeniem kolegow w pracy?
                • 28.10.13, 19:32
                  OJP! Emigrantkom ZAWSZE źle!

Ponoć jesteście tutaj, żeby wymieniać się 'doświadczeniami' ale jak przychodzi co do czego to wychodzi szydło z worka - prawdziwy powód to poplucie sobie na ojczyznę.

--
                  Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.
                  • 28.10.13, 19:38
                    araceli napisała:

> OJP! Emigrantkom ZAWSZE źle!
                    >
                    > Ponoć jesteście tutaj, żeby wymieniać się 'doświadczeniami' ale jak przychodzi
                    > co do czego to wychodzi szydło z worka - prawdziwy powód to poplucie sobie na o
                    > jczyznę.

Calm down, darling smile nie masz argumentow, wyluzuj. Ja tez mieszkalam w pl i do pracowalam w budzetowce i nawet tam pamietam jak "mile" byly widziane zwolnienia lekarskie na dzieci. W prywatnym sektorze byl dramat - kolezanki upychaly chore dzieci gdzie mogly. Inna sprawa ze kiszenie ich tygodniami z powodu katarkow i kaszelkow bylo przesada.
                    • 28.10.13, 19:41
                      A co mnie obchodzi Twoje zdanie na temat 'jak mile brać zwolnienie'?

Dyskutujemy ile przysługuje zwolnienia na chore dziecko i czy jest ono płatne. U Ciebie nie ma czegoś takiego, można jedynie wziąć urlop bezpłatny. U Ciebie jest GORZEJ pod tym względem. Tak ciężko to wydusić?

--
                      Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
                      • 28.10.13, 19:43
                        no taka dyskusja to sie gowno dowiemy jak jest w innych krajach wink
                        --
                        • 28.10.13, 19:48
                          bsl napisała:

> no taka dyskusja to sie gowno dowiemy jak jest w innych krajach

A co, po ilosci zwolnien lekarskich na dzieci chcesz wybrac kraj i sie do niego przeniesc? No to pl wypada najlepiej pod tym wzgledem so far. Tyle ze to w teorii bo w praktyce to juz tak sielsko anielsko nie jest patrz sytuacja na rynku pracy uncertain
                          • 28.10.13, 19:50
                            no rozgryzłas mnie smile)))))
                            --
                            • 28.10.13, 19:55
                              bsl napisała:

> no rozgryzłas mnie smile)))))

smile no coz...
                        • 28.10.13, 20:00
                          Przeciez nie przyznaja, ze cos w Polsce lepiej
                          • 28.10.13, 20:05
                            baltycki napisał:

> Przeciez nie przyznaja, ze cos w Polsce lepiej

Araceli napisala przeciez ze jest lepiej, bo jest az 60 dni zwolnienia na chore dzieci.
                              najma78 napisała:
                              > Araceli napisala przeciez ze jest lepiej, bo jest az 60 dni zwolnienia na chore
                              > dzieci.

Araceli nie jest emigrantką. Emigrantce na ematce przez klawiaturę to nie przejdzie big_grin

--
                              Gdzie wszyscy myślą tak samo - nikt nie myśli zbyt wiele.
                              • 28.10.13, 20:13
                                araceli napisała:

> Araceli nie jest emigrantką. Emigrantce na ematce przez klawiaturę to nie przej
                                > dzie big_grin
                                >
                                Przejdzie, przejdzie jesli to faktycznie jeste lepiej. Ale jest tylko w teorii, bo w praktyce juz nie. A ty araceli doskonale o tym wiesz.
                                • 28.10.13, 20:16
                                  najma78 napisała:
                                  > Przejdzie, przejdzie jesli to faktycznie jeste lepiej.

W skrzywionym spojrzeniu emigrantki NIGDY nie będzie lepiej.

W każdym razie dzięki za obnażenie tej obłudy. Niby chcecie dyskutować i dowiadywać się jak jest gdzie indziej a tak naprawdę chodzi tylko o krytykę. Wszędzie wbić szpilę... 'jest lepiej ALE przecież u Wasz Murzynów biją' big_grin

--
                                  Gdzie wszyscy myślą tak samo - nikt nie myśli zbyt wiele.
                                  • 28.10.13, 20:19
                                    to ja zadalam pytanie i ja chcialam sie dowiedziec , powod ?? dyskusja w pracy z matka ( samotna ) ktorej dziecko choruje bardzo czesto, wiec zaczelysmy sie zastanawiac jak to jest w innych krajach bo tutaj zadne kokosy
                                    --
                                a prosze bardzo jako emigrantka : Tak, pod wzgledem praw rodzicielskich w Polsce jest moim zdaniem lepiej. O wiele lepiej.
                                • 28.10.13, 20:32
                                  kandyzowana30 napisała:

> a prosze bardzo jako emigrantka : Tak, pod wzgledem praw rodzicielskich w Polsc
                                  > e jest moim zdaniem lepiej. O wiele lepiej.

Wow, a to w uk ktos ci prawa rodzicielskie ogranicza?

A skoro jest tak dobrze to czemu tak malo dzieci w pl sie rodzi? Hmmm, ciekawe?
                                  • 29.10.13, 14:29
                                    pytanie jak z serii z wątku o szacunku dla uczniów w amerykańskich szkołach.
                                    I tak jak w tamtym przypadku to nie poszanowanie ucznia wpływa na ilość postrzeleń w szkołach bo decydują o tym inne zmienne (jak choćby dostęp do broni), tak w PL o ilości urodzeń decydują inne czynniki niż możliwość korzystania z 60dni zwolnienia.
                                    • 29.10.13, 16:05
                                      mid.week napisał(a):

> w PL o ilości urodzeń decydują inne czynniki niż możliwość korzystania z 60dni
                                      > zwolnienia.

Oczywiscie, ze inne, tylko bzdura jest argument jakie to dobro jest te 60 dni zwolnienia na dziecka skoro faktycznie wieksza czesc osob zdolnych do pracy nie mozliwosci skorzystac roznych przyczyn np nie pracuja na etacie, nie pracuja wogole, tego rodzaju zwolnienia sa niemile widziane wiec w praktyce sie nich nie korzysta itp. To sa m.in przyczyny niskiego przyrostu naturalnego - miedzy innymi bo oprocz fatalnej sytuacji na rynku pracy to koszty utrzymania, trudnosci w opiece na rynku pracy, nieciekawa sytuacja na rynku mieszkaniowym itp. A wszystkie te czynniki sa powiazane. 60 dni zwolnienia lekarskiego a tle ogolnej zlej sytuacji nie jest zadnym dobrem, wlasciwie jest bez znaczenia.
                                      • 29.10.13, 16:24
                                        nasze zycie na tle wieczności też jest bez znaczenia smile
                                        • 29.10.13, 16:49
                                          mid.week napisał(a):

> nasze zycie na tle wieczności też jest bez znaczenia smile

Tiaaa wink
                                      • 29.10.13, 17:03
                                        najma78 napisała:
                                        > Oczywiscie, ze inne, tylko bzdura jest argument jakie to dobro jest te 60 dni

To jest dobro. KROPKA. Zejdź z tonu 'a u Was Murzynów biją' bo to narzekactwo na siłę jest tylko żałosne.

--
                                        Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.
                                        • 29.10.13, 17:44
                                          araceli napisała:

> To jest dobro. KROPKA. Zejdź z tonu 'a u Was Murzynów biją' bo to narzekactwo n
                                          > a siłę jest tylko żałosne.
                                          >
                                          Dobrem mozna to nazwac pod warunkiem ze jest to dostepne dla wszystkich dla ktorych to powstalo a tak nie jest. Dobrem tez jest wtedy gdy korzystanie z tego nie ma negatywnego wplywu a w tym wypadku tez tak nie jest. Brak ci argumentow na obrone tego twojego "dobra" uncertain
                                          • 29.10.13, 19:31
                                            najma78 napisała:
                                            > Dobrem mozna to nazwac pod warunkiem

Powtórzę, bo ie dotarło: Zejdź z tonu 'a u Was Murzynów biją' bo to narzekactwo na siłę jest tylko żałosne.

--
                                            Bycie niewierzącym nie oznacza, że jest ci WSZYSTKO JEDNO.
                                      • 29.10.13, 18:41
                                        najma78 napisała:

> Oczywiscie, ze inne, tylko bzdura jest argument jakie to dobro jest te 60 dni z
                                        > wolnienia na dziecka skoro faktycznie wieksza czesc osob zdolnych do pracy nie
                                        > mozliwosci skorzystac roznych przyczyn np nie pracuja na etacie, nie pracuja w
                                        > ogole, tego rodzaju zwolnienia sa niemile widziane wiec w praktyce sie nich ni
                                        > e korzysta itp.

Oj najma, najma, dobrze by było gdybyś miała choć zielone pojęcie w temacie, w którym się wypowiadasz. Ile to lat poza PL?
                                        Zasiłek opiekuńczy na dziecko przysługuje również osobom pracującym na umowę-zlecenie i osobom prowadzącym działalność gospodarczą, w tym tzw, samozatrudnionym, więc już nie pisz więcej o etacie, bo to zwyczajnie nieprawda.
                                  • 29.10.13, 14:35
                                    najma78 napisała:
                                    > A skoro jest tak dobrze to czemu tak malo dzieci w pl sie rodzi? Hmmm, ciekawe?

A dlaczego w Niemczech? Wskaźnik mają podobny do PL mimo mnożących się na potęgę imigrantów.

--
                                    Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
                                    • 29.10.13, 14:42
                                      może Niemcy dzieci imigrantów wysyłaja do UK aby zachować czystość etniczną?
                            kłamiesz big_grin
                            --
                • 28.10.13, 19:37
                  najma78 napisała:

> i wiekszosc

Ile %%?
                  Źródło?
                  • 28.10.13, 19:40
                    baltycki napisał:

> najma78 napisała:
                    >
                    > > i wiekszosc
                    >
                    > Ile %%?
                    > Źródło?

Wyobraz sobie wiekszosc a jak chesz zrodel to se ich poszukaj.
                    • 28.10.13, 19:47
                      Wyobraz sobie wiekszosc emgirantek przylgupia, a jak chcesz zrodel to se ich poszukaj.
            • 28.10.13, 20:04
              Ten bezplatny rodzicielski to dla dzieci do 5 roku zycia tylko.
                Szwecja-120 dni w roku na dziecko do 12-tego roku zycia. 7 dni bez zwolnienia lekarskiego, od 8-mego dnia potrzebne jest zwolnienie.Od 12-16 roku zycia zwolnienie od 1-wszego dnia choroby. Rodzice moga sie tymi dniami dzielic jak chca, mozna wybierac od 1/4 dnia do 1 calego dnia, czyli w zasadzie kazdy z rodzicow ma mozliwosc czesciowo pracowac, czesciowo zajmowac sie chorym dzieckiem. Platne 80%. Rodzice moga tez zdecydowac, ze np. pracujaca babcia bedzie siedziec z chorym dzieckiem w domu, wtedy babcia dostaje 80% swego wynagrodzenia.
                --