Dodaj do ulubionych

rocznica komunii- co robić?

27.04.14, 20:53

12 maja mój syn obchodzi rocznicę komunii, nie mam pojęcia czy zaprasza się babcie i chrzestnych na tę uroczystość, czy po mszy jakiś poczęstunek?? jeśli tak to jaki??obiad, ciasto, samo ciasto? jak to wyglądało u was, prosze poradzcie, szczerze powiem, ze nie mam ochoty nic robic, z drugiej jednak strony, nie chcę skrzywdzić dziecka
Edytor zaawansowany
  • fituq 27.04.14, 20:58
    telepie mną jak każdą pierduułę określa się jako "krzywdę dziecka".
    no wmawiaj temu biednemu dziecku, że fakt iż mu się nie zrobi imprezy na każdą okoliczność to dla niego musi być trauma z którą sobie nie poradzi emocjonalnie i za krzywdę uzna..
  • feniks_z_popiolu 27.04.14, 20:59
    Nic nie robiłam. I z tego co widziałam większość była bez rodzinnej obstawy
  • estragonka 27.04.14, 21:01
    u nas tak samo
  • marzeka1 27.04.14, 21:02
    Nic nie robiłam, byliśmy z dzieckiem w kościele i tyle- do głowy by mi nie przyszło, by robić jakąś komunię bis.
  • drosetka 27.04.14, 21:08
    nie mówię komunie bis, sama myślałam ze też nie będziemy tego specjalnie świętować, ale znajoma dziś mi zabiła ćwieka, bo mówi ze zaprasza rodzinę, robi tort i obiad, to juz sama nie wiem, dlatego pytam
  • majaa 21.03.19, 13:26
    Chce, to zaprasza i robi. Ty nie chcesz, więc nie zapraszaj i nie rób, obowiązku nie ma. W czym problem? Tylko nie popadaj w paranoję i nie opowiadaj bzdur, że brak takiej imprezy to jakaś krzywda dla dziecka.
  • bominka 27.04.14, 21:09
    Byla tylko babcia. A po mszy poszlismy spacerkiem,robiac zdjecia w plenerze do restauracji,bo to byla pora obiadowa. Z obserwacji wokol w kosciele,raczej gosci nie bylo widac u innych.
  • drosetka 27.04.14, 21:14
    dziękuję za normalną odpowiedź
  • dlania 27.04.14, 21:37
    Moja starsza w ogóle nie była na rocznicy, bo mielismy inne plany na weekend.

--
    "Kiedyś myślalam, że te wszystkie memy i niby śmieszne teksty, że facet rozwija sie do 6. roku życia a potem tylko rośnie, to tylko taka kokieteria. Otóż nie" (by totorotot)
  • barbibarbi 27.04.14, 21:07
    A to trzeba coś robić? A dlaczego niby? Bo co? A dwurocznicę czy trzyrocznicę też trzeba obchodzić? A to skrzywdzenie dziecka to o co chodzi? Dziecko będzie cierpieć, jak nie zobaczy babci z ciotką przy stole zajadającą sałatkę z majonezem?
    Czego to ludzie nie wymyślą!
    Nawet przez myśl by mi nie przeszło, żeby cokolwiek robić.
  • bei 27.04.14, 21:31

U nas jest obchodzona bardzo kameralnie, tylko domownicy.
    Najważniejsza jest msza, w domu obiad świąteczny, jeśli pogoda pozwoli to pojedziemy w jakieś fajne miejsce na spacer....
    olaromanska.blox.pl/html

www.dlaleszka.cba.pl/
  • amast 21.03.19, 13:31
    > A dwurocznicę

Nie wiem jak teraz, ale kiedyś na Mazowszu w czwartej klasie (2 lata po 1 komunii) było coś, co się nazywało komunią generalną. Nie tak uroczyste i wystawne jak 1 komunia, ale jednak wydarzenie.
  • mdro 21.03.19, 14:02
    W której diecezji? Bo nie w warszawskiej.

--
    "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
  • amast 21.03.19, 14:03
    Na pewno w płockiej.
  • misterni 27.04.14, 21:36
    Moja córka kategorycznie odmówiła uczestniczenia w rocznicy komunii, także w ogóle nie poszła i nie było żadnego świętowania.
    --
    Misterni
  • misterni 27.04.14, 21:37
    Gdyby jednak chciała uczestniczyć, pewnie zrobilibyśmy jakiś bardziej uroczysty obiad, albo zamówili stolik w restauracji. Nic ponadto .
    --
    Misterni
  • bominka 27.04.14, 21:54
    W moja rocznice moja mama zaprosila moja chrzestna,i nie pamietam czy byl uroczysty obiad,raczej nie. Ale wydarzenie bylo delikatnie zaakcentowane.
    Ja z kolei jako matka chcialam rowniez szczegolniej ten dzien przezyc,chcialam,zeby corka czula,ze jest to bardziej wyjatkowy dzien od pozostalych. Stad pomysl,o ktorym pisalam wczesniej.
  • burina 28.04.14, 00:17
    Dla mnie to była okazja, żeby sprawdzić, podsumować, co z tej 'dorosłej' religijności zostało. A w ramach obchodów była wycieczka do pobliskiej miejscowości z bardzo zabytkowym sanktuarium.

W sumie, to byłoby mi chyba żal koleżanki, której komunia dziecka kojarzyłaby się tylko z koniecznością postawienia na stole tortu.
  • marghe_72 28.04.14, 00:27
    Nie wiem co wypada ale my po mszy poszliśmy po prostu na spacer. Bez ogonów w postaci dziadków wink

--
    miszmasz-marghe.blogspot.com/
  • wegatka 28.04.14, 00:59
    Po mszy rocznicowej starszej córki zwyczajnie przyszliśmy do domu i zjedliśmy obiad - taki, jak w każdą inną niedzielę. Nie zapraszaliśmy żadnych gości. Natomiast młodsza córka nie była na swojej rocznicy, ponieważ w tym samym dniu była komunia mojego chrześnika.

Zdziwiłam się jednak bardzo, gdy koleżanka zapytała mnie gdzie wyprawiam rocznicę - w domu, czy w restauracji.
    Potem ona się bardzo zdziwiła, gdy jej powiedziałam, że nigdzie wink
    --
    http://gify.magazynek.org/pictures/Cia%C5%82o/Oko,%20oczy/194.gif
  • minerallna 28.04.14, 01:34
    Mi komunie już trzy razy pozmieniały plany weekendu majowego.
    I to mocno pozmieniały. I kosztowały sad
    Żadne rocznice nie interesują mnie. I więcej nie chcę marnować tylu dni na fajny wyjazd- bo komunia...
    --
    http://supergify.pl/images/stories/impreza/tany/ballo011.gif
  • kornelia_sowa 21.03.19, 13:07
    Nikt ci nie kazal przeciez marnowac weekendow na komunie.
    Czemu je zmarnowalas, co cie ZMUSIŁO?
  • minerallna 28.04.14, 01:39
    drosetka napisał(a):
    (...) 12 maja mój syn obchodzi rocznicę komunii, nie mam pojęcia czy zaprasza się babcie i chrzestnych na tę uroczystość, czy po mszy jakiś poczęstunek?? jeśli tak
    to jaki??obiad, ciasto, samo ciasto? jak to wyglądało u was, prosze poradzcie,
    szczerze powiem, ze nie mam ochoty nic robic, z drugiej jednak strony, nie chcę
    skrzywdzić dziecka (...)

A taki zwyczaj jest mi obcy.

--
    http://supergify.pl/images/stories/impreza/tany/ballo011.gif
  • atteilow 28.04.14, 07:09
    Ustawowo nic sie nie robi. Idźcie do kosciola, a potem na rower.
  • saszanasza 28.04.14, 08:30
    Nikogo nie zaprosiliśmy, nic nie wyprawialiśmy. Po kościele do domu, potem syn umówił się z kolegami, więc przypuszczam że u znajomych sytuacja wyglądała podobnie.
    --
    http://i62.tinypic.com/oiu22t.jpg
  • olewka100procent 28.04.14, 08:43
    skrzywdzić dziecka ? haha spoko , to ja jestem wyrodna matka bo strasznie swoje skrzywdzę nie robiąc cyrku z komunią
  • aniadawid1 28.04.14, 10:39
    My zaprosiliśmy tylko dziadka, który nie mógł być na komunii z powodu choroby, później w domu obiad i tyle.
  • ulka13 28.04.14, 10:54
    Żadnych gości, żadnych poczęstunków, co więcej, po mszy poszliśmy na obiad do moich rodziców jak w każdą inną niedzielę. Ja moim dzieciom w dzień rocznicy wręczyłam album ze zdjęciami komunijnymi na pamiątkę. Rocznica to była mobilizacja dla mnie, żeby w końcu kilka zdjęć wywołać i do albumu powkładaćsmile
  • volta2 28.04.14, 10:56
    mój starszy nie miał w ogóle rocznicy - chyba nic takiego w naszym kościele nie funkcjonowało, przynajmniej rok po komunii, może jest organizowana później?
  • babsee 28.04.14, 11:39
    Ja robie obiad ale zwyczajny obiad i babcia zaoferowala sie ze upiecze tort. Wiec bedzie troche uroczyscie, ale na bank nie tak jak na Komunie, ze sto przystawek, obiad z 4 mięsami itp.
    A robie ze względu na 2 fakty-moje dziecko jest wkręcone i do kosciola chodzi, na spowiedz pierwszopiątkową kazdą również, a fakt drugi-ja pamietam, ze z mojej Rocznicy wrocilismy do domu, przebralam sie w normalne ciuchy i bylo mi jakos smutno, ze nic sie nie dzieje.

zaprosilam tylko dziadkow i babcie-4 osoby, bez chrzestnych.Kameralnie ale żeby dziecko wiedzialo, ze to tez uroczysty moment.
    --
    "Mniej nerwów mnie kosztuje izolacja od ludzi niż akceptowalne
    społecznie funkcjonowanie z nimi"( by Triss)
  • penelopa40 28.04.14, 12:25
    babcia, chrzestna, ja i dziecko, byłyśmy we 4 na mszy rocznicowej, potem poszłyśmy do pobliskiej kawiarenki na lody, finał.
  • ga-ti 28.04.14, 16:00
    U nas też w tym roku rocznica, a termin pokrywa się z terminem mego porodu smile
    Na mszy będzie babcia no i może przyjadą drudzy dziadkowie. Jeśli przyjadą to na 2 dni min. więc chcąc nie chcąc trzeba będzie zrobić obiad, kawę i ciacho jakieś. Zresztą teściowa się dopytywała, kogo zapraszamy na rocznicę i moje stwierdzenie, że tylko dziadków, bo ja będę albo rodziła, albo z noworodkiem, ewentualnie w pełnej gotowości, jakoś nie podziałało na jej wyobraźnie uncertain
    Reasumując najchętniej widziałabym lody po mszy, ewentualnie obiad i ciacho. Bez spinania się i tylko w najbliższym gronie.
    A dziecko się zgadza i w pełni rozumie.
  • werualta 28.04.14, 17:43
    mój syn ma mszę rocznicową swojej komunii w jedną z niedziel maja
    Idziemy do kościoła, różnica będzie taka, że na tę mszę musi założyć strój komunijny. Może przyjdzie na tę mszę babcia, dziadek chory. Nikogo nie zapraszamy, nie celebrujemy. Będę przygotowana jedynie z ciastem i kawą. Może ktoś zechce przyjść wieczorem.
  • monika3411 29.04.14, 05:27
    Po mszy poszliśmy na spacer i na lody. Bez babć, ciotek i innych smile
  • alicjazkrainyprzyglupow 29.04.14, 06:42
    Moja kuzynka ma w tym roku obchodzi rocznicę, tak samo uroczyście jak komunię - zaproszenia, śniadanie i obiad w restauracji, kolacja z ogniskiem w domu. Uroczystość od godziny dziewiątej do północy. Wypasione prezenty mile widziane. Zaproszona jestem, nie idę ze względów ideologicznych.
  • solejrolia 29.04.14, 07:34
    nieźle! komunia bis.
    ale moja siostra tez zrobiła po raz drugi komunię (tylko że w domu, nie w restauracji) ale była powtórka gości, i nawet prezenty. byłam zaskoczona, bardzo mocno. i nieprzygotowana na taką fetę.

ja rocznicy, jako takiej, nie wyprawiałam, zwłaszcza, że córka miała bunt i nie chciała uczestniczyć.
    (to była reakcja na to co przeżywała rok wcześniej - przed komunią siostry zakonne tak dzieci wymeczyły, zestresowały, że bała się, że msza rocznicowa to będzie powtórzenie tego, że też będzie długa msza, i tłoczna. nawet na próbę do rocznicy ani razu iść nie chciała.
    tak, księża i siostry naprawdę potrafią zniechęcić do uczestnictwa w życiu kościołaindifferent)
    potem jakoś się z córką dogadałyśmy, udobruchałam ją, ale jak tylko wróciła do domu z mszy, to jak najszybciej chciała wyskoczyć z sukienki, i poszła się bawić. nawet obiad był zwyczajny, bo "nie zyczyła" sobie żadnego uroczystego akcentowania rocznicy.
    córka chciała to dosłownie odbębnić. jak odbębniła, to uff, mam to z głowy.
    --
    ...mogłabym być miła dla niektórych ludzi, ale oni sami mi na to nie pozwalają...
  • zuzanna56 29.04.14, 13:38
    Był obiad dla babć ale na luzie wink
  • joannabis 21.03.19, 12:04
    Pewnie hej mnie zaleje, bo po co i na co .... Moje dzieciaki były razem u komunii i rocznicę mają w tym roku. Ponieważ wypada to w dzień Matki właśnie zapraszamy rodzeństwo nasze, rodziców i chrzestnych na obiad z deserem do restauracji. Mało jest czasu żeby spędzać go wspólnie, więc staramy się wykorzystać każdą okazję.
  • bei 21.03.19, 12:22
    Dla nas to było święto bardzo kameralne, nie zapraszaliśmy nikogo, obiad po mszy byłtylko w gronie domowników. Podglądaliśmy z dzieckiem zdjęcia, powspominaliśmy jakie towarzyszyły emocje i tyle.
  • barbibarbi 21.03.19, 12:29
    OMG, jaka krzywda? Jakieś wymyślne ceregiele, rocznica rocznicy dziesiętnicy, co to ma być? Idź z dzieckiem w fajne miejsce, na konie pojeździć, na łódce popływać, cos sobie kupcie, spędźcie razem czas, a nie takie bzdury i dyrdymały. Bo co? Obowiązek to jakiś? W starym testamencie zapisane, że rocznica musi być? A katabasy się cieszą i na tacę zbierają.
  • babcia.stefa 21.03.19, 12:37
    Nie wiem, czy zwyczaje aż tak bardzo się zmieniły przez lata, ale za moich czasów nie robiło się nic. Msza z rodzicami i tyle.

--
    "Dobrze ze dzieki PiS zostałaś zmuszona zeby zacząć szanować bliskich"
    asmarabis
  • ichi51e 21.03.19, 12:40
    w za malej sukience rodzice wykopali mnie do kosciola na 12:30 po czym nawet nie pamietam czy wzieli na lody. imprezy nie bylo.

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.