Dodaj do ulubionych

kto sie orientuje w kredytach mieszkaniowych????

31.08.04, 08:18
zanim wybiorę sie do banku chciałabym sie czegos na ten temat dowiedziec od
was.Obydwoje z mężem pracujemy i chiclibysmy wziąźć kredyt mieszkaniowy.Jakie
są warunki , jakie propcentowanie, który najtańszy ile lats ie spałca(wiem ze
duzo) i czy są potrzebni jacys zyranci???Słowem napiszcie mi wszystko co o
tym wiecie
--
"zobacz sam jak Gumisie skaczą tam i siam...smile"
Edytor zaawansowany
  • anecik1 31.08.04, 08:27
    ja niedawno brałam taki kredyt i niestety nie mam miłych doświadczeń z banków.
    wszędzie naciągają na co się da. albo na jakąś walutę (czyli zupełnie nie wiesz
    ile będziesz płacić) albo oprocentowanie. najlepiej wybrać coś najmniej
    zmiennego. ja wybrałam kredyt gotówkowy z oprocentowaniem 3 m-czny WIBOR + 1%
    prowizji. jeśli prowizja jest większa niż 1% to już jest drogo. poza tym same
    opłaty przy składaniu wniosku są różne. w jednym banku miały wynosić 3,5 tys.
    zł- czyli najpierw ty musisz im tyle wpłacić żeby oni ci później wypłacili. ale
    są takie, gdzie ta opłata wynosi 1,5 tys. zł. kolejna rzecz. lepiej wybrać
    dłuższy okres spłaty bo są mniejsze obciążenie miesięczne, ale z możliwośćią
    szybszej spłaty, za którą nic nie płacisz. Żyranci nie są potzrebni- to
    mieszkanie które kupujesz idzie pod hipotekę banku. ja mam kredyt w Pekao BP,
    na 10 lat z oprocentowaniem w tej chwili około 7%, ale nie polecam tego banku,
    bo w grudniu się prywatyzuje i nie wiadomo co będzie dalej. Najgorszy i
    najdroższy był Pekao SA. ale poszukaj w m- banku czy fortis banku. czytałam są
    najlepsze pod względem kredytów mieszkaniowych.
    Powodzenia
    Nett
  • agata_to_ja 31.08.04, 11:36
    Właśnie będę zaciągała kredyt mieszkaniowy. Korzystam z porad instytucji
    doradczej zwanej Expanderem. Świadczą bezpłatnie usługi doradcze (pomoga wybrać
    najodpowiedniejszy dla ciebie kredyt), a także mogą pośredniczyć między Tobą a
    bankami, również bezpłatnie. Ponadto w sprawach kredytowych znają się bardzo
    dobrze na wszytskich procedurach związanych z operacją zakupu i sprzedaży
    mieszkań, więc pomogą uporządkować wszytskie czynności - co powinnaś zrobić czy
    załatwić najpierw, co później itp.
    Ponieważ wczoraj byłam u nich na pierwszej rozmowie, może napiszę Ci, a co
    pytali, czyli jakie dane musisz przygotować, aby wybrali dla Ciebie
    najodpowiedniejszy kredyt.
    1. jaka jest wartość nieruchomości, którą chcesz kupić i czy ma księgę wieczystą
    2. jaki będziesz miała wkład własny (jeśli jest to gotówka to nie ma problemu,
    ale jeśli inne mieszkanie, które chcesz sprzedać, to powinnaś mieć już na nie
    kupca i podpisaną umowę przedwstępną - wtedy banki uznają ci 100% jego
    wartości - albo przynajmniej musi ono byc zgłoszone do agencji nieruchomości -
    wtedy banki ci uznają nawet do 80% wartości tego mieszkania)
    3. w jakiej walucie chcesz wziąć kredyt - najniżej oprocentowany jest od lat
    frank szwajcarski, ale doradca twierdzi, że jeśli chcesz kredyt do 10 lat, to
    warto brać w PLN a jeśli powyżej to we frankach. Z czym nie do końca się zgadzam
    4. jakie możesz ponieść miesięczne obciążenia z tytułu rat
    5. ilu bedzie kredytobiorców (w moim przypadku ja i mąż) oraz ile osób liczy
    rodzina
    6. czy macie jakies inne stałe obciążenia (inne kredyty, raty itp)
    7. dochody rodziny netto
    8. co jest dla ciebie najważniejsze w kredycie (dla mnie na przykład mozliwość
    wcześniejszej spłaty bez ponoszenia dodatkowych kosztów oraz całkowity koszt
    kredytu)

Znając te wszystkie fakty doradca ci obliczy: na ile lat powinnaś wziąć kredyt
    przy możliwym dla ciebie obciążeniu miesięcznym i przy określonej kwocie
    kredytu. Oczywiście przedstawi ci jak to wygląda w różnych bankach.
    Jak widzisz trudno odpowiedzieć na pytanie, który kredyt jest nakorzystniejszy,
    bo to zależy dla kogo. Zależy od wysokości wkładu własnego i innych parametrów.
    Ja wpisując sobie do symulatora różne warianty finansowania mieszkania, które
    chcę kupić, otrzymuję za każdym razem inny ranking banków.
    Tak więc jeśli masz mozliwość skorzystania z expandera to polecam (oczywiście
    zależy, czy trafi sie na dobrego fachowca, ale ja chyba trafiłam dobrze). Aha,
    jest jeszcze taka zaleta, że składasz u nich jeden komplet dokumentów, a oni
    mogą złożyć wniosek do kilku banków. Jest to ważne szczególnie przy wątpliwej
    zdolności kredytowej, kiedy niektóre banki mogą odmówić udzielenia kredytu,
    masz zawsze więcej mozliwości.
    Może chaotycznie się wypowiadam, ale sorry, pisze z pracy, nie mogę poświęcić
    zbyt wiele czasu.
    Przeczytałam tego posta i brzmi on chyba troche jakbym pracowała w Expanderze,
    ale zapewniam, że tak nie jest. smile
    Aha, polecam zajrzeć na forum na Gazecie pt Kredyty mieszkaniowe, tam doradcy z
    tej fimry odpowiadaja na pytania. Można się tam wielu ciekawych rzeczy
    dowiedzieć, od samych kredytobiorców również.
    Pozdrawiam
    Agata
  • kubusala 31.08.04, 14:25
    Ja tez polecam expander
  • mruczek35 31.08.04, 16:02
    A ja nie polecam. Na pewno nie świadczą usług bezpłatnie - otrzymują od banku
    prowizję, tzn. to, co wynegocjują np. z prowizji jest ich.A można mieć tę kwotę
    w kieszeni - wystarczy samemu negocjować z bankiem. Byłam na takim spotkaniu w
    Expanderze i widziałam, jak pan z obsługi wyszukuje najbardziej odpowiedni dla
    mnie kredyt. Dokładnie to samo można zrobić korzystają z ich wyszukiwarki.
  • agata_to_ja 31.08.04, 21:27
    Mnie sama rozmowa z doradcą bardzo wiele dała. Uporządkowała znakomicie temat,
    pokazała inne możliwości i sposoby postępowania. jeśli ktoś sam sobie ze
    wszytskim poradzi, to oczywiście E nie jest potrzebny
  • agata_to_ja 31.08.04, 21:28
    aha, a mówiąc bezpłatnie miałam na myśli to, że JA im nic nie płacę
  • edziecko_gosiah 01.09.04, 10:05
    Ja również polecam Expandera. jak juz kilka emam napisało, ich usługi Cię nie
    obciążają - to bank dzieli się z nimi swoją prowizją od Ciebie - Ty płacisz
    tyle samo, bez względu na to czy robisz to bezpośrednio w banku czy za ich
    pośrednictwem.
    ja kosrzystałam z ich usłuch przy renegocjowaniu warunków kredytowych - kredyt
    wzięłam 2 lata temu i nie był najkorzystniejszy... po tygodniu miałam decyzję z
    banku z nowym % - mnie nic to nie kosztowało; to bank im zaplacił za
    podtrzymanie klienta (żebyśmy nie przenieśli kredytu do innego,
    korzystniejszego banku)....
    polecam Expandera - zawsze można zrezygnować z ich usług - do niczego Cię nie
    zobowiązują, a Ty masz spokój....
    biorąc kredyt np w walucie obcej (najkorzystniej w CHF) zwróć uwagę na to by
    wylata transzy kredytu była po średnim kursie NBP, tak samo ze spłatą
    poszczególnych rat!!!! bardzo dużo można stracić właśnie na tym 'spread'zie',
    czyli wypłata po niższym kursie, a spłata po wyższym.
    pozdrawiam, gosiah

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.