Dodaj do ulubionych

Kolejny quiz .Inwokacja.

29.06.15, 19:03
wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/13,129662,5430,Jak-dobrze-pamietasz-Inwokacje--Sprawdz-sie-i-poro.html
Ja sie tylko rabnelam na zbożu - życie. Podeśle Młodej ona od dwunastego roku zycia recytuje Inwokacjne na zawołanie i bezbłędnie.Czy możemy w związku z tym głosować jesienią ?
Obserwuj wątek
    • mondovi Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 19:10
      A jaki związek ma znajomość wiersza sprzed niemal 200 lat z tym, że chcesz współcześnie fundować komuś realia społeczno-ekonomiczne?

--
      nie lubię pustych głów, pustych słów i pustych butelek
        • jan.kran Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 20:14
          Dla mnie dowodzi tego ze moje dzieci sa polskimi patriotami , znają nie tylko datę urodzenia Mickiewicza , Inwokacje i Dziady i inne starocie ktore uważam każdy powinien znać ale moja corka zna doskonale programy Korwina - Mikke , Grzegorza Brauna, bardzo dokładnie przeczytała i zna generalnie współczesna scenę polityczna bo sie do Polski wybiera.
          Syn poprzestał na Witkacym i polskim punku , heavy metal i jazz ze szczególnym uwzględnieniem Stanko i Urbaniak bo gra na trąbce ale mimo ze sie do Polski nie wybiera to zna podstawy polityki polskiej choć z oddali.
          Poza tym dodam ze w Norwegii każdy uczeń szkoły średniej zna średniowieczne sagi. , moje dzieci tez , proste podstawy znajomosci kultury danego kraju.
          • aankaa Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 20:38
            moja corka zna doskonale programy Korwina - Mikke , Grzegorza Brauna, bardzo dokładnie przeczytała i zna generalnie współczesna scenę polityczna bo sie do Polski wybiera

jeśli na stałe i dłużej niż 5 lat - może
            reszta rodziny - nie
            • jan.kran Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 01.07.15, 11:06
              kk345 napisała:

> > moja corka zna doskonale programy Korwina - Mikke , Grzegorza Brauna,
              > To akurat nie jest powód do przechwałekbig_grin

------> Dla mnie jest smile))) Po pierwsze trzeba poznać przeciwnika. A po drugie moje corka bardzo intensywnie zapoznaje sie ostatnio z Polska rzeczywistością .Wczesniej tez sie interesowała ale teraz z powodu planów na następny rok bardziej.
              Zapoznaje sie tez intensywnie z niedawna przeszłością ale to z powodu magisterki.Godzinami ogłada PKFtongue_outPPP analizuje slogany ,seriale, skecze, przemówienia.

• arwena_11 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 19:28
        no właśnie odkryłam, że nadal pamiętam Inwokację, podobnie jak i wiele innych wierszy. Moje dzieci pewnie uczyły się może 1/10 wierszy.
        Syn przerabiał Pana Tadeusza we fragmentach i nie uczył się nic na pamięć, a ja i inwokację pamiętam i koncert Jankiela.
        Szkoda, ze tak mało wierszy się dzieciaki uczą, to ćwiczy pamięć.
    • edelstein Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 19:42
      Hymn 10na10,Inwokacja 10na10.Nigdy nie glosowalam i glosowali nie bede.
      --
      "...ich bin ein schlechtes Vorbild na und wer sagt was schlecht ist?ich passe nicht in dein Konzept, egal mir geht es prächtig (...)
      die Welt ist klein denn ich betrachte sie von oben,ich bin unerzogen,abgehoben(...)das ist meine Sache, warum ist das ein Problem, weil ich`s nicht heimlich mache?"
      • bi_scotti Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 19:55
        Czy sie chce, czy sie nie chce kody kultorowe w glowie siedza. "Pana Tadeusza" nie przeczytalam i zapewne juz nie przeczytam. W tescie zrobilam jeden blad (zlocisty zamiast bursztynowy) i ciekawe czego to dowodzi? wink
        BTW, nie przeczytalam tez (i zapewne nie przeczytam) Trylogii tudziez nie dokonczylam "Chlopow", ale tez dziwnie podejrzewam, ze gdyby byl jakis quiz ze znajomosci okreslonych szczegolow to mogloby sie okazac, ze chcac-nie-chcac "pamietam" big_grin Cheers.
        • asia_i_p Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 20:23
          Przeczytaj "Pana Tadeusza".
          Mój mąż przeczytał późno, na studiach, jeszcze ostatnio sobie odświeżał i za każdym razem jest zachwycony, tylko mówi, że to zdecydowanie nie dla dzieci. A gust literacki macie zbliżony, bo on też zna na pamięć jakieś 95% piosenek Kaczmarskiego, flirtowaliśmy pożyczając sobie śpiewniki.
          • menodo Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 00:42
            Ja też polecam Pana Tadeusza. Jest odjazdowy big_grin
            Oraz Chłopów.

Ps. Kaczmarskiego uwielbiałam z czasów Starej Prochowni - z koncertów z Gintrowskim i Łapińskim.
            Jego twórczość emigracyjna bardzo mnie rozczarowała.
          • bi_scotti Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 18:21
            To ja jeszcze poczekam ... moze kolo 70tki mnie najdzie na czytanie Mickiewicza. Jakis czas temu wrocilismy do Norwida ... i jakos nas zawiodl, juz nie jest "taki" jak za dawnych, mlodych lat ... podobnie Slowacki "padl" kompletnie przy kolejnym (doroslym? dojrzalym?) czytaniu, wiec tym mniej mnie ciagnie do Adama, ktory zawsze byl dla mnie meczacy i taki troche kuchenny. Dzieki nieprzerwanemu trzydziestoleciu bywania w Startford na kolejnych adaptacjach Wielkiego Barda, udaje nam sie odkrywac tyle smakow/znaczen/tekstow/podtekstow w tworczosci WS, ze juz inni (nawet polscy wink ) poeci/literacy nie sa az tak niezbedni do przezycia wink I dziele sie tymi odczuciami nie ze "snobizmu" tylko jako swiadectwo zmieniajacych sie gustow. Life.
            • daisy Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 01.07.15, 17:16
              Scotti, przeczytaj Pana Tadeusza koniecznie. Jest w dużych fragmentach inteligentny, złośliwy i śmieszny bardzo.
              I jeśli masz takie zdanie o Mickiewiczu, to koniecznie przeczytaj jego najnowszą, amerykańską biografię, autorstwa Romana Koropecky'ego, Adam Mickiewicz. Życie romantyka. Podobno fantastycznie się czyta!
              wink
              --
              Fajna książka dla dzieciaka
            • memphis90 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 01.07.15, 21:04
              Ja też polecam lekturę "Pana Tadeusza". Nie jak nudną lekturę, jak opowieść, która dziwnym zbiegiem okoliczności się rymuje wink O ile wiele z młodzieńczych lektur jest zupełnie niestrawnych w wieku dojrzałym, to akurat z PT jest wprost przeciwnie.

A wiesz, co jadały tam kobiety po imprezce? Polewkę piwną z twarogiem!
              --
              "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
        • lady-z-gaga Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 20:51
          niestety, wpisałam bez namysłu
          gdybym sobie głośno zaczęła powtarzać, to wiedziałabym, że nie może byc złocisty, ilość sylab się nie zgadza smile

nieprawidłowo pyta o dzięcielinę, wersja oficjalna to "Co p
          > ała?"

big_grin
          • jan.kran Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 21:00
            My mamy taka świecka tradycje ze czytamy Dziady w odpowiednim momencie , ja raz na rok czytam PT , uwielbiam a moja corka zna Wesele tam i z powrotem.
            Osloanska Polonia głosowała na Kukiza , proszę we mnie niczym nie rzucać bo zanim sie zorientowałam jacy sa kandydaci to było za późno było zeby sobie wyrobić jakiś papier i nie. G glosowalam , byłam pewna ze Komorowski zwycięży.
            Jak chodzi o jesień to mnie zwisa i powiewa czy mam prawo czy nie , sama myśl ze PiS ma jakakolwiek szanse. Mnie motywuje zeby nasze trzy głosy oddać rozsądnie.
        • baltycki Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 20:55
          Jestes pewna, ze pyta o dzięcielinę, a nie o panieński rumieiec?

--
          W moim mieście Muzułmanie mieszkają wszędzie, nie ma jakichkolwiek gett tego rodzaju. /rosapulchra/
          www.youtube.com/watch?v=DSQHWeXXRwM
      • czarna9610 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 20:27
        9/10 padłam na ludzie smile. Janie_Kran jeśli chodzi o głosowanie, to dla mnie jest sprawa bardziej skomplikowana. Tu nie chodzi o znajomość "Pana Tadeusza" czy daty bitwy pod Grunwaldem. Po prostu pewne problemy istotne dla nas z oddalenia mogą wyglądać nieco inaczej. Polonia jest bardzo liczna , ale my tu żyjemy i jesteśmy na to co sejm uchwali a prezydent zatwierdzi bardziej
        skazani. Ewentualnie możemy sobie pośpiewać "Bo tutaj jest jak jest"
      • najma78 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 20:50
        5/10 ale kazda odpowiedz strzelalam. Nie znam na pamiec inwokacji i nie pamietam czy wogole polecono sie uczyc. Nie przeczytalam 'Pana Tadeusza'. Nie znosze okresu romantyzmu, tych patriityczno-cierpietniczych tworow brrr.
          • najma78 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 23:41
            nickbezznaczenia napisał(a):

> To biedna jesteś.

Ja tak nie uwazam smile

> Pan Tadeusz to arcydzieło. Na twoim miejscu bym nadrobiła.

pan tadeusz to nudna, napisana archaicznym jezykiem, bardzo przecietna epopeja, ktora na swiecie jest nieznana. Mozna sie tym zachwycac, pozwol ze ja nie bede, bo wg mnie nie ma czym. Znam aecydziela wiec mam porownanie.
          • arwena_11 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 08:27
            widzę że ty z frakcji "Słowacki wielkim poetą był".

Pan Tadeusz ma fajny temat ( ja akurat uwielbiam romantyzm ), czyta się dobrze, bo ma rytm, ale te opisy mogą wykończyć. Sama treść to tak max 50%.
            Przeczytałam, ze dwa fragmenty znam na pamięć, ale żebym się zachwycała? Niekoniecznie.
              • arwena_11 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 09:12
                Byłam w liceum. Ja temu dziełu nie odbieram tego że jest dobrze napisane, lekko itd.
                Samego Mickiewicza bardzo lubię, ale w Panu Tadeuszu dlugie opisy mnie nużyły, akcja mi się podobała, ale żebym wpadała w zachwyt to nie. Do książek, którymi się zachwycałam, wracałam wiele razy. Wiersze Mickiewicza lubię, do Dziadów wracam chętnie, ale Pan Tadeusz jakoś mi nie podszedł.
                • nangaparbat3 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 15:54
                  Ja w liceum w ogole "Pana Tadeusza" nie przeczytalam, po prostu nie bylam w stanie.
                  --
                  Ktora z poniższych nie jet dyscypliną lekkoatletyczną, w której zawodnicy czymś rzucają?
                  a)rzut oszczepem/b)rzut młotem/c)rzut dyskiem/d)skok o tyczce
                  • echtom Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 16:10
                    Ja właśnie w liceum i bardzo mi się podobał. Wcześniej poległam w 7. klasie SP, tzn. dojechałam do księgi 4, a potem zupełnie się pogubiłam, o co się kłócą smile

--
                    "Czasami zastanawiał się nad rolami płciowymi. Odkąd kobiety mogą wybierać same, czemu zdecydowana większość wybiera mężczyzn trochę starszych, wyższych, silniejszych i zarabiających przynajmniej trochę więcej niż one? Czemu skazują się dobrowolnie na gorszą pozycję, jeśli tego nie chcą?"
            • nickbezznaczenia Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 08:34
              Nie i wyobraź sobie,że nawet specjalnie romantyzmu nie lubię.
              Natomiast Pan Tadeusz to dzieło doskonałe w każdym calu.
              Opisy pysznie wycyzelowane i widać ową łatwość słowa oraz radość z pisania.

arwena_11 napisała:

> widzę że ty z frakcji "Słowacki wielkim poetą był".
              • nangaparbat3 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 08:42
                nickbezznaczenia napisał(a):

> Nie i wyobraź sobie,że nawet specjalnie romantyzmu nie lubię.
                > Natomiast Pan Tadeusz to dzieło doskonałe w każdym calu.

Bo ono bardzo klasyczne jest smile

--
                Przeciętny Polak odwiedza filharmonię raz na 117 LAT.
        • nangaparbat3 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 23:43
          Aż Ci zazdroszczę, bo mozesz przeczytać po raz pierwszy.
          Sama przeczytalam "Pana Tadeusza" dopiero kolo 40 i wpadlam w zachwyt, tzn czytając znajdowalam się w stanie bezbrzeżnego i nieustającego zachwytu. Nie ma w nim NIC z polskiego cierpietnictwa, nie jest to żadna "narodowa epopeja", tylko cudowny migotliwy poemat, żadnych męczennikow nie ukazuje, raczej warchołów i pieniaczy, i mnostwo tam przedniego dowcipu.
          --
          Ktora z poniższych nie jet dyscypliną lekkoatletyczną, w której zawodnicy czymś rzucają?
          • jan.kran Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 23:57
            Najma ja tez znam arcydzieła , nawet w oryginale sporo w tym starożytne i mam porównaniesmile))))))Nie zmuszAm Cię do czytania i lubienia PT ale skąd w Tobie tyle negacji do wszystkiego co polskie . Kompleksiki ?
          • turzyca Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 06:38
            Ja miałam to szczęście, że miałam mądrą nauczycielkę, która zakazała nam czytać PT jak epopeję, mieliśmy starać się czytać dla przyjemności. I udało mi się nie popsuć sobie lektury, z braku narzuconej czołobitności dostrzegłam to, co zachwyciło pokolenia.

Ale jak myślę o przerabianiu lektury, to muszę myśleć o tym, jak mi ta książka ginęła. Miałam bowiem własny egzemplarz, duży format, twarda oprawa, wysokiej jakości papierze. W moim pragmatyzmie uznałam, że zamiast targać to tomiszcze wypożyczę lżejsze wydanie z biblioteki szkolnej. Wypożyczyłam i któregoś dnia wychodząc do szkoły nie mogłam znaleźć, wypożyczyłam więc kolejne, które też mi przepadło, przed wypożyczeniem trzeciego uratowało mnie zajrzenie do sypialni rodziców. Na jednym nachkastliku leżała jedna książka, na drugim druga. Moi rodzice odkryli Pana Tadeusza na nowo...
            --
            Czajniczek Pana R.
            • nangaparbat3 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 06:48
              Jaka piekna historia smile
              I rzeczywiście mialaś mądrą nauczycielkę; często myślę, jak mordujemy najlepsze utwory szkolnym "przerabianiem", zresztą nie tylko o literaturę chodzi, jakoś tak jest, ze najciekawsze tematy szkoła przerabia na wyschnietą sieczkę.
              --
        • katriel Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 00:06
          Niezmiennie, nieodmiennie, codziennie mnie wzrusza
          Dziewięć tysięcy wersów Pana Tadeusza.
          Ich ogrom, ładność, mrok i blask łaskawie lśniące
          Spadają na mnie niczym gwiazdy spadające.
          Przywykłem, przygnieciony ważką ich lekkością,
          Mieszać nierzeczywistość ich z rzeczywistością,
          Tak, iż mych zmysłów zestaw w rym się trwale wgryzł:
          Wzrok, dotyk, węch, smak, słuch i nawet szósty zmysł.

Gdy w środku środka lokomocji, miasta środkiem
          Jadę, mam omam, żem jest het, za Nowogrodkiem;
          Dzicz wkoło, ja wesoło wędruję przez chaszcze;
          Wtem z chaszczy niedźwiedź straszny paszczą na mnie klaszcze.
          Ubiwszy go, jem bigos, który się wyrabia
          Z kapusty, w której się uprzednio czołgał Hrabia;
          Róg wpada w ucho, bigos w brzucho, wódka w krtań;
          Po wódce niczym mrówka biorę się do pań.

Kto się w tych dań obfitość wwąchasz oraz wsłuchasz,
          Pojmiesz, że Pan Mickiewicz zdolny to był kucharz,
          Który, niezestawialne zestawiając smaczki,
          Z polskich bebechów zrobił narodowe flaczki.
          Zbigosił je i zbiesił, czyniąc sztuki osią;
          Popieprzył Telimeną, polukrował Zosią;
          Wydestylował ducha pszenno-żytnich strzech
          I tak Robaka zalał, że zapiera dech.

Lecz cóż ja - podczas naszych obcesowych czasów,
          Żądz niskich, średnich płac i wysokich obcasów,
          Gdy świat przebiera miarkę, zdążając do kreski,
          Czuję się sam jak niedźwiedź głupi i litewski.
          Lub jak szlachecka mucha gnuśna, eleacka,
          Którą Wojskiego packa rozpłaszcza znienacka.
          Lub jak otarta z wąsów Sędzi słona łza -
          Szczęściem, wbrew pandemonium, Pan Tadeusz trwa.

(Jacek Kowalski: Dlaczego Pan Tadeusz)

--
          An adventure is only an inconvenience rightly considered.
          (G.K.Chesterton)
    • bufo.bufo Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 21:03
      A kto niby ustala takie kryteria, że znajomość Pana Tadeusza miałaby świadczyć o czymkolwiek co wiąże się z prawem wyborczym?
      Dla mnie prosta matematyka: wyjechałaś z kraju, zatem ta rzeczywistość już Cię nie interesuje. To po co głosować? To trochę tak, jakbyś chciała mieć głosować w wyborach do samorządu studenckiego na uczelni, z której zrezygnowałaś i zamieniłaś na inną smile
      --
      Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi?
    • klamkas Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 23:34
      Znam na pamięć kilka wierszy Goethe'go. Znam niemiecki, z grubsza ogarniam sytuację polityczną (w tym w okresie wyborczym interesują mnie kandydaci/partie/programy). Mogę głosować w Niemczech, mogę?!
      • jan.kran Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 23:55
        klamkas napisała:

> Znam na pamięć kilka wierszy Goethe'go. Znam niemiecki, z grubsza ogarniam sytu
        > ację polityczną (w tym w okresie wyborczym interesują mnie kandydaci/partie/pro
        > gramy). Mogę głosować w Niemczech,

--------> A masz niemiecki paszport ? Ja po niemiecku mowie prawie jak po polsku , znam świetnie realia ale papieru nie mam.Mam francuski paszport ale tam sie na wybory nie pcham choć mnie zapraszają bo język znam ale polityka francuska jest mi odległa .Natomiast polska koszula jest mi bliska ciału prawo do polskich dokumentów mam i je sobie wyrobie i zagłosuje:o)
    • najma78 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 29.06.15, 23:47
      Jan Kran i jej dzieci majace polskie paszporty moga glosowac bez wzgledu na to czy znaja na pamiec Inwokacje czy nie maja pojecia co to jest. Jam na razie takie prawo daje polski ustawodawca, a jak sie emtkom nie podoba to moga wplynac na zmians prawa. Na tym m.in polega demokracja. Po co wiec te durne komentarze typu gdzie kto moze czy nie moze glosowac. Jak w piaskownicy.
      • lady-z-gaga Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 08:52
        Przeciez wszyscy wiedzą, że prawo im na to pozwala, nie żołądkuj się.
        Natomiast samo prawo budzi uzasadnione wątpliwości, a próby uwiarygodnienia go sentymentalnymi więzami, albo związkami rodzinnymi są po prostu mało przekonujące.
        Dlaczego np w wyborach samorządowych głosujemy w miejscu zamieszkania? a może ktoś wolałby w innej dzielnicy, albo w innym mieście, bo tam się urodził, chodził do szkoły, ma tam rodzinę, zna wszystkich... wink
      • jan.kran Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 19:41
        najma78 napisała:

> Jan Kran i jej dzieci majace polskie paszporty moga glosowac bez wzgledu na to
        > czy znaja na pamiec Inwokacje czy nie maja pojecia co to jest. Jam na razie tak
        > ie prawo daje polski ustawodawca, a jak sie emtkom nie podoba to moga wplynac n
        > a zmians prawa. Na tym m.in polega demokracja. Po co wiec te durne komentarze t
        > ypu gdzie kto moze czy nie moze glosowac. Jak w piaskownicy.

--------> I pod tym sie podpisuje.

• joa66 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 20:24
          No właśnie janwink Przepisy dają Ci prawo do głosowania. Po co więc te ckliwe historie mickiewiczowskie?wink To miał być argument? wink Trochę słaby.

p.s. Mickiewicza nie czytałam i nie mam w planach smile
    • jowita771 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 08:46
      10 prawidłowych, ale ja obudzona w środku nocy inwokację powiem bezbłędnie. Ze dwa tygodnie temu córce recytowałam w samochodzie, bo rozmawiałyśmy akurat na temat Mickiewicza.
      --
      Zaszła w ciążę bez jego wiedzy
      /by rosapulchra/
    • echtom Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 10:09
      Uff, dyszka, ale trochę się zmóżdżałam, przypominając sobie poszczególne wersy. W czasach szkolnych znałam na pamięć mnóstwo tekstów - m. in. długie fragmenty "Pana Tadeusza" i "Balladyny", "Redutę Ordona" i "Świteziankę".

--
      "Czasami zastanawiał się nad rolami płciowymi. Odkąd kobiety mogą wybierać same, czemu zdecydowana większość wybiera mężczyzn trochę starszych, wyższych, silniejszych i zarabiających przynajmniej trochę więcej niż one? Czemu skazują się dobrowolnie na gorszą pozycję, jeśli tego nie chcą?"
    • memphis90 Re: Kolejny quiz .Inwokacja. 30.06.15, 15:35
      Nie pamiętałam zupełnie wersu z Niemnem, ale jaka inna rzeka miałaby być- przecież nie Jangcy wink
      --
      "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka