Dodaj do ulubionych

koniec wspaniałego stulecia

13.04.16, 08:08

Nikt watku nie założył a tu taki historczny moment.
Czy ktoś jak ja oplakuje zakończenie serialu?

Ech, najgorsze że to zdążyło się naprawdę.

Edytor zaawansowany
  • stara-a-naiwna 13.04.16, 08:14
    był koniec czy dopiero będzie?
    jak siedziałam na macierzyńskim z dzieckiem to jak karmiłam kilka razy trafiłam na jakiś odcinek - ostatni mogła bym zobaczyć - żebym wiedziała "jak się skończyło"
  • lauren6 13.04.16, 08:17
    Wczoraj był ostatni. Dzisiaj się zaczyna 8 odcinkowy dokument o kręceniu WS. Potem będą puszczać WS: Sułtanka Kosem.
  • lauren6 13.04.16, 08:19
    Zakończenie było mocne, ale kto sobie wygooglał Sulejmana ten wiedział czego może się spodziewać. Okazuje się, że nawet krwawe gody w Grze o Tron mogą być lajcikiem uncertain
  • glicynia15 13.04.16, 08:32
    Ja zakończenie obejrzalam i wygooglowalam juz wcześniej smile
    ale całą akcja jak do tego doszło... Całą historia. Pięknie to pokazali.
    Czasami jak na namalowanym, pięknym obrazie. No i muzyka..

Czytam właśnie Sulejmana Wspaniałego Łatki.

I czy naprawdę to jedyną biografia Sulejmana po polsku ?
  • solaris31 13.04.16, 08:42
    big_grin no , historyczny smile

ja oglądam z odtworzenia, jestem jakieś 50 odcinków przed końcem.

historia prawdziwa, choć z dodaną fabułą - historia jak byk mówi, kim byli Osmanowie, w jaki sposób dochodzili do władzy - żal więc tym wszystkich trupów, ofiar, szczególnie dzieci. przecież Sulejman był dzieciobójcą. i ciekawe, że wielu jemu podobnych historia potępia / a choćby Nerona czy Kaligulę/, a tu samemu trzeba do podobnych wniosków dochodzić wink

ten serial jest znakomitym przykładem, jak można zbić ogromną kasę na własnej historii, i to człowieka, który nie wahał się zabić własnych dzieci. serial, szczególnie 2 pierwsze sezony, bardzo mi się podobał, szybka akcja, intrygi prowadzone po mistrzowsku, wnętrza, stroje. teraz ciśnienie spadło, jak zaczęłam oglądać 4 sezon. no ale dotrwam do końca, przecież muszę wiedzieć, co było dalej big_grin big_grin big_grin
  • hugo43 13.04.16, 09:04
    Fanki z Warszawy,dzis w DK Zacisze jest dzien turecki,wlasnie dla milosnikow tureckich seriali
  • glicynia15 13.04.16, 09:32
    Hugo dzięki smile
    Właśnie nie wiem czy lubie seriale tureckie bo ten jest szczególny. Współczesne chyba mniej mnie interesują smile
  • lauren6 13.04.16, 09:44
    Ciężko powiedzieć żebym była fanką tureckich seriali po jednym WS wink

Oglądałam kilka odcinków serialu Tysiąc i jedna noc. Jeśli tak wygląda współczesna Turcja to OJP. Rodzina całująca seniora rodu po rękach, synowa robiąca za służącą w domu teściów, rodzice wyrzekający się dziecka, bo nie zgodziło się na aranżowane małżeństwo i tym podobne klimaty.

Nie wiem na ile to fikcja serialowa, a na ile pokazanie prawdziwego życia. Gdzieś czytałam, że ten serial został zakazany w Iranie jako zbyt frywolny, bo kobiety chodzą bez chust na głowie, pracują, rozwodzą się itd.

Jeśli to ma być ta "postępowa" Turcja to bardzo słabo.
  • glicynia15 13.04.16, 10:08
    Hehe tak, tysiąc i jedna noc ma swój klimacik. Ale pewnie coś jest na rzeczy. Te spazmy matki bohatera że jego ukochana ma dziecko. Calowanie po rekach i mówienie do najbliższych kolegów per Pan "PAN ONUR" "PAN Kerem"
  • hugo43 13.04.16, 11:03
    A jak mowia w oryginale?pewnie abi onur?abi i abla to grzecznosciowe zwroty do osob starszych,wyzszych stanowiskiem itp.moja trzylatka do starszego brata tez mowi abi.
  • glicynia15 13.04.16, 12:01
    Ale oni nie są starsi ani wazniejsi. Tak mówi dziewczyna do kumpla męża.

Masz styczność z tureckim?
    Możesz nam o nim coś napisać ?
    Ja słyszałam tylko sisis simsim itp wink
  • lauren6 13.04.16, 12:04
    A widzisz, zwrocilam na to uwagę. W oryginale żona (seniorka rodu) mówi do męża "bej" czyli pan.
  • hugo43 13.04.16, 12:48
    Ja mam męża Turka i wiele lat mi zajęło rozgryzienie tych dziwnych z naszego punktu widzenia zależności rodzinnych czy społecznych. To trochę jak u Romów smile mają bezwzględny szacunek do starszych.
  • glicynia15 13.04.16, 09:31
    No koniecznie zobacz do końca. Co prawda bez Hurrem to juz nie to samo ale jest moc.
    Bez tego wahania to właśnie nie wiem... Jak było naprawde bo w filmie jednak pokazali że żałował.

Właśnie oglądam powtórkę na tvp historia wink
  • lauren6 13.04.16, 09:48
    W filmie chyba ułagodzili historię, bo w rzeczywistości Bayazyd zbuntował się przeciwko ojcu i zginął z jego rozkazu. W serialu obaj się wahali i całe zło w rodzinie spadło na Selima, a przede wszystkim na złą kobietę Nurbanu.

Co złego to kobiety w haremie, a nie ten dobry i poczciwy sułtan big_grin W zasadzie dopiero w ostatnich odcinakach jest powiedziane, że byłoby dużo mniej nieszczęść w tej rodzinie gdyby nie Sulejman.
  • glicynia15 13.04.16, 10:01
    To prawda. Nurbanu jako ta zła a nawet gorsza od Hurrem, hehe.

Ale faktem jest że oglądając ten film faktycznie zainteresowalam się historia tego okresu. Ta Żydówka która dała pieniadze Sulimowi naprawdę była osobistościa w Europie. I Matrakczy...
    Dużo odwołań do prawdziwych wydarzeń.
  • beata985 13.04.16, 10:48
    solaris31 napisała:

> big_grin no , historyczny smile
    >

szybka akcja,
    proszę Cię.....te wydłużone sceny nazywasz szybką akcją??. te powtóki co rusz?? szybko to miałam jak sobie nagrałam i obejrzałam 3 w czasie 1...big_grin
    ale dotrwałam do konca...już się cieszyłam że w koncu odgruzuję chałupę a Wy tu mi jeszcze z jakąś sultanką wyjeżdżacie....
    mam zamiar obejrzec ten dokument ale myslałam że to na 4 odc. sie skonczy.....wrr..

--
    czym się zajmuję w wolnych chwilach... big_grin
    mojafilcowabiżu
  • anty_nick 13.04.16, 09:47
    wreszcie.
  • julita165 13.04.16, 09:53
    A już od 25.04 kolejny hit, Wspaniałe Stulecie Kosem, tym razem o prawnuku Sulejmana i Hurrem sułtanie Ahmedzie i jego żonie Kosem, historycznie jeszcze lepszej intrygantce niż Hurrem. Znalazłam w necie i obejrzałam pierwszą część ( dostępna z angielskimi napisami )
  • nieproszonygosc 13.04.16, 14:07
    Serial Sułtanka Kosem jest dostępna z polskimi napisami na grupie Kosem Polska na fejsie. Polecam bardzo - po pierwszych 7 odcinkach serial rozkręca się bardzosmile teraz już 22 odcinek. Polska TV pokazuje krótsze o okrojone w niektóre sceny odcinki
  • misterni 14.04.16, 08:11
    Tylko, ze ten drugi serial o Kosem jest tak daleko od historii, że aż irytuje. Bajeczka taka.

--
    Wszystko można, co nie można, byle z wolna i ostrożna.
    Misterni
  • jowita771 13.04.16, 10:34
    Koszmarnie się ciągnął. Na początku oglądałam, potem dałam sobie spokój, bo za długie i miałam wrażenie, że ciągle jest ta sama akcja - Hurrem knuje przeciwko Ibrahimowi, Ibrahim knuje przeciwko Hurrem, i tak w kółko. Potem knucie przeciwko Mustafie. Gdyby twórcy tego serialu obejrzeli Cesarzową Ki, to sięgnęliby po baklawę i zgubili wątek, bo tam się działo szybko dla odmiany.
    --
    homoseksulaizm jest czyms
    niewlasciwym wrecz obrzydliwym [...]
    I prosze mi tu nie wyjezdzac z homofobia
    by vibe-b
  • lady-z-gaga 13.04.16, 11:18
    Ja już dawno obejrzałam w internecie, z ruskim dubbingiem, więc miałam traume podwójną big_grin
    ostatnio wróciłam, żeby po ludzku obejrzeć, na większym ekranie, słyszec głosy aktorów i język oryginału (na marginesie, zakochałam się w języku tureckim po tym serialu)
    Końcówka niestety bardzo smutna, aż się nie chciało oglądać, a z każdą koleją serią dłużyzny czyli sny, wspomnienia i myśli bohaterów zajmowały coraz więcej czasu smile chyba nikt nigdy nie rozciągnął tak akcji, jak reżyser tego filmu smile
  • glicynia15 13.04.16, 11:58
    Tak, język turecki ma coś w sobie. Nic nie rozumiałam jak mówili. smile
    Rozciagneli ale jak pięknie. Jakos podobały mi się te wspomnienia itp.
    A jak Hurrem umierala.. To zatrzymanie czasu ...
  • lauren6 13.04.16, 12:06
    A ja sobie te dłużyzny przewijałam smile
  • lady-z-gaga 13.04.16, 12:08
    Jak oglądałam w necie, to też to robiłamsmile
  • glicynia15 13.04.16, 12:14
    A ja napawalam się każdym kolorowym kadrem. smile
    Akcja nie był dla mnie tak ważna jak klimat.
  • lady-z-gaga 13.04.16, 12:17
    A co to za klimat, kiedy bohater przez 10 minut filmu idzie korytarzem, albo przechodzi z pokoju do pokoju? tongue_out smile
  • beata985 13.04.16, 12:28
    o tak...akcja....Sulejman patrzy w dal i wspomina stare dzieje recytując w myslach wiersz....oj wesoło u nas było ostatnio....tongue_out

--
    mojafilcowabiżu
  • glicynia15 13.04.16, 12:50
    Ej tam, jakby mi to przeszkadzalo to nie dalabym rady obejrzec 300 odcinkow wink
  • lauren6 13.04.16, 13:03
    To był bardzo dobry serial do oglądania bez specjalnej uwagi. Sulejman zaczynał swój wywód do Hurrem "o moja sułtanko", a ja na spokojnie szłam sobie do kuchni po herbatę wink

Końcówka serialu była trochę męcząca, ale teraz jestem bardzo ciekawa tego dokumentu o WS. Ma być o strojach, bizuterii itd.
  • beata985 13.04.16, 13:30
    no widzisz...a ja się tak katuję....z książkami tez tak mam czasami.....tongue_out
    a poza tym można było spokojnie kawy sie napić i oddychnąć godzinkę przed koncem dnia,...

--
    mojafilcowabiżu
  • glicynia15 13.04.16, 12:48
    Ja tam nie widziałam żeby ktoś 10 minut korytarzem szedł. To trochę tak jak z czytaniem Nad Niemnem. Ja te opisy przyrody lubiłam a ktoś inny nie. smile
  • glicynia15 13.04.16, 18:58
    a jak wrazenia po dodatku dot ubran i bizuterii ? troche niesamowite jak robili te stroje, korony itp. to sila tego serialu ...
  • beata985 13.04.16, 19:08
    ja byłam pod wrażeniem aktorek a zwłaszcza aktorów...tongue_out
    o ile na planie taki Selim czyBajazyd wyglądali niezbyt zachęcająco t ow rzeczywistości nawet ten Selim to niezłe ciacho,,,,,mimo, że rudzielec..
    no i aktorki- tu z kolei widziałam dużo podobieństw, w zasadzie każda był podobna a to do koleżanki mojej lub syna czy córki, a to do aktorki, a to do jakiejś piosenkarki naszej polskiej oczywiście...big_grin
    wg mnie niepotrzebnie wymienili młodą Hurem, wszystkich tak pięknie potrafili postarzeć to w zasadzie ją też mogli....

--
    mojafilcowabiżu
  • solaris31 13.04.16, 19:13
    hurrem wymienili z konieczności - Meryem uciekła z planu z powodu załamania nerwowego. dlatego scenarzyści wymyślili porwanie Hurrem, jej zniknięcie i powrót z nową, starszą aktorką.
  • beata985 13.04.16, 19:52
    a to nie wiedziałam, właśnie cały czas się zastanawiałam dlaczego wszystkich ucharakteryzowali na starszych a ją jedną wymienili.....

--
    mojafilcowabiżu
  • misterni 14.04.16, 08:59
    A ja uważam, że mimo iż ten zabieg z wymianą aktorki nie był zamierzony, to dobrze zrobił tej postaci. Hurrem wraca po kilkuletniej niewoli, po ciężkich przejściach, trudno zeby była taka sama. A to sztuczne postazanie postaci bylo właśnie irytujące. Polegalo na braku makijażu i przypruszeniu włosów siwizna. Nowa Hurrem była autentyczna i swietnie pasowała do roli dojrzałej kobiety po przejściach.

--
    Misterni
  • beata985 14.04.16, 09:20
    no ale tak sie starzejemy własnie, nie wymieniamy twarzy przecież. Jak kogoś spotykasz po latach to przecież rozpoznajesz oczy, rysy twarzy, sylwetke. Nie stoi przed tobą Ania w całkiem innej postaci...
    co jeszcze mnie w tej osobie zaskoczyło to to, że w sumie to młoda babka jest a w tych kostiumach wyglądała naprawdę poważnie.....

--
    mojafilcowabiżu
  • smoczy_plomien 14.04.16, 11:22
    Ja też wolałam "starą" Hurrem. Ta młoda strasznie mnie irytowała, była głupia, sama się pchała w kłopoty, nie wiedziałam, czy ona kocha sułtana czy po prostu jest jeb.ięta. Zupełnie nie czułam tej postaci. A stara Hurrem, dojrzała, mądra, działająca roztropnie, taktycznie i do tego z twarzy podobna do tej pierwszej aktorki. Zdecydowanie bardziej ją lubiłam niż tę pierwszą i tym bardziej jestem pod wrażeniem, bo z reguły podmianki aktorów mnie irytują. Ogólnie czwarta seria najbardziej trzymała mnie w napięciu, chociaż przykro się patrzyło, jak haremowe gierki zmieniły się w grę o życie.

Btw. czy tylko mnie to śmieszyło, że co się pojawiła jakaś dama z Europy to momentalnie jedynym jej marzeniem stawało się wskoczenie do łóżka "królowi całego świata"? wink
  • lauren6 14.04.16, 07:32
    Dla mnie to niesamowite, że tyle tego zrobili. Myślałam, że z czasem te ubrania przerabiają, żeby wyglądały na inne. A tu proszę, to wszystko nowe, zaprojektowane od zera stroje.

Myślałam, że zbroje w serialu to połączenie np kolczugi z pomalowanym styropianem, a nie 45 kg żelastwa. Podziwiam aktorów, którzy musieli w tym grać.

Ciekawe co teraz zrobią z tą całą biżuterią i ubraniami.
  • czar_bajry 13.04.16, 19:43
    Ja opłakuję zakończenie a tak naprawdę płakać zaczęłam od śmierci Mustafy.
    Chociaż uwielbiałam Hurem to jednak Mustafy mi żal ta śmierć tak naprawdę zmieniła wszystko.

--
    Tak żebym ja miała przedział dla siebie, bo ja też pracuję przez ileś tam czasu. Komfort pracy też bym chciała (...) bo w tym wieku to już muszę nogi wyłożyć – brzydko mówiąc, bo siedzenie 9 godzin to już jest nie na moje (...), to może młoda osoba – opowiada Witek.
    Misterni
  • solaris31 13.04.16, 21:29
    no właśnie - mnie się serial zatrzymał w momencie śmierci Ibrahima, no i drugi raz na śmierci Mustafy - co prawda w moim oglądaniu Mustafa jeszcze żyje, ale za 15 odcinków żył nie będzie - oglądałam ten odcinek w necie, jest okropny sad

Hurrem to ja akurat nie lubiłam od początku wink
  • kagrami 13.04.16, 21:52
    Mustafa miał wspaniałą rodzinę, bardzo lubiłam Mihrunisę..

--
    Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby. [Hipokrates]
  • thank_you 13.04.16, 22:16
    Obejrzałam z 10 odcinków tego serialu, w tym m.in. ten ze śmiercią Mustafy. Mimo iż pojęcia nie mam o co chodzi w tym serialu, to płakałam jak bóbr. ;-/

--
    Producentka hormonu szczęścia smile
  • solaris31 13.04.16, 22:28
    ja też ryczałam jak wściekła, i na pewno ryczeć będę - albo odpuszczę sobie ten odcinek. to wielka niesprawiedliwość, no ale cóż, historii zmienić się nie da.
  • thank_you 13.04.16, 22:33
    Do dziś dźwięczy mi w uchu ta muzyka. Makabryczne. ;-/

--
    Producentka hormonu szczęścia smile
  • misterni 14.04.16, 08:14
    Mustafy było mi żal, naromiast Ibrahim był okropna postacią

--
    Misterni
  • lauren6 14.04.16, 08:17
    Zgadzam się. Odliczałam odcinki, aż wreszcie ukatrupią Ibrahima. Postać podlejsza od Hurrem, do tego aktor zupełnie nie pasujący do roli. Wielki wezyr grany przez wielkiego miśka.
  • dziennik-niecodziennik 14.04.16, 10:51
    o o o. własnie.
    ja w sumie to rozumiem że Hatice go kochała itd i mogła sobie byc w żałobie i w ogole, ale strybić nie mogę czemu się tak sfochowała na sułtana i na Hurrem za jego śmierc. przeciez chyba widziała że ukochany przegina przeciwko sułtanowi okrutnie, znała zasady, mogła była przewidziec jak to sie skończy. a tu nie, okazuje się ze sułtan okrutny, a wszystko jest winą Hurrem - od rzeźb poprzez zdradę z Nigar az po nazywanie samego siebie sułtanem i teksty ze sułtan tańczy jak mu wezyr zagra.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • kagrami 13.04.16, 21:51
    Ostatni odcinek będzie w sobotę o 9:00 na TVP Historia smile Ja pracuję więc oglądam codziennie o 18 na Historii a powtórki są o 9.

--
    "Powiadają starzy Cyganie, że Bóg znika, gdy rozgniewają go ludzie, wówczas przychodzi czas magicznych zaklęć i przepowiadania przyszłości. Bez Boga w tle staje się ona łatwo przewidywalna." /Michał Kruszona "Rumunia"/
  • dziennik-niecodziennik 14.04.16, 10:53
    są powtórki na TVP Seriale, w dni robocze ok. 20.15. tyle ze to stare sezony, jeszcze na etapie kiedy Hatice szuka grobu Ibrahima.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka