Dodaj do ulubionych

egzamin gimnazjalny - kto zdaje?

18.04.16, 13:23
Mam pytanie odnośnie dzisiejszego zadania opisowego, czyli charakterystyka postaci literackiej walczącej o wolność: jak to jest, czy ktoś wie, czy musiała to być postać z lektury szkolnej???? Bo moje dziecko opisało postać literacką SPOZA lektur .... choć w sumie trafnie .. i podobno dobrze napisał tytuł autora i nazwę postaci.
Może być? Jak myślicie.
Edytor zaawansowany
  • niennte 18.04.16, 16:54
    Może być.

--
    Anonimowość w sieci - i prawie pełna wolność wypowiedzi - (...) sprawia, że odhumanizowujesz swojego interlokutora. (Kazik Staszewski)
  • kagrami 18.04.16, 17:18
    OK, dzięki za odpowiedź!

--
    Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby. [Hipokrates]
  • mamma_2012 18.04.16, 17:07
    Moja opisała postać spoza lektur i nauczycielka powiedziała, że świetnie wybrała.
    A generalnie jak wrażenia?
  • kagrami 18.04.16, 17:14
    No to dobrze, mam nadzieję że nazwisko autora dobrze napisał, sprawdzę jak wrócę do domu.
    Wrażenia? To się okaże w czerwcu...
    Ogólnie mój syn jest ścisłowcem i twierdzi że historię napisał na ok.72% cieszy się, ja średnio wink Mam nadzieję że jutro i pojutrze będzie miał więcej pkt.
    Ważne, żeby wystarczyło do wybranej szkoły...

--
    Mądry człowiek powinien wiedzieć, że zdrowie jest jego najcenniejszą własnością i powinien uczyć się, jak sam może leczyć swoje choroby. [Hipokrates]
  • kagrami 18.04.16, 17:17
    A u was jak wrażenia? big_grin

--
    "Powiadają starzy Cyganie, że Bóg znika, gdy rozgniewają go ludzie, wówczas przychodzi czas magicznych zaklęć i przepowiadania przyszłości. Bez Boga w tle staje się ona łatwo przewidywalna." /Michał Kruszona "Rumunia"/
  • chocolate_cake 18.04.16, 17:36
    Moja córka też wybrała postać z innej książki niż lektura szkolna.
    Z zadań zamkniętych z polskiego ma 19/20 ( według jakiegoś klucza, zobaczymy) a z historii gorzej ale jak na jej wiedzę to super. Jutro będzie gorzej. A w środę luz
  • mamma_2012 18.04.16, 17:41
    E, a u nas, podobno najgorszy dzień odbędnionywink
  • mamma_2012 18.04.16, 17:48
    I ponoć historia była trudna.
    Po jutrzejszym dniu już mam nadzieję, że tylko pełen relaks, chociaż widząc rozbieżności w wynikach egzaminów próbnych, to i ja zupełnie wyluzuję popołudniu, jak podsumuje wyniki (mam nadzieję).
    Chociaż szkola już zaklepana, to jakieś emocje sąwink
  • grey_delphinum 18.04.16, 18:19
    Z polskiego córka ma jeden błąd w zamkniętych (czyli ok), ale martwi się, co z wypracowaniem. Wybrała postać z "Kamieni na szaniec" - standard wink
    Z historii - trzy błędy. Nie najgorzej.
    Jutro ścisłe, powinno być ok, ale czas pokaże.
  • ruscello 18.04.16, 18:28
    Moja siostra też kogoś z Kamieni na szaniec. To chyba tradycja, bo 10 lat temu też coś o nich pisałam big_grin
  • niennte 18.04.16, 18:35
    O tyle niebezpieczne, bo dzieci mylą bohaterów i błędnie przypisują im pewne dokonania lub cechy. A to błąd rzeczowy.
    Ciekawam, czy wybiorą Igrzyska śmierci III.
    Ano, niedługo się przekonam smile

--
    Anonimowość w sieci - i prawie pełna wolność wypowiedzi - (...) sprawia, że odhumanizowujesz swojego interlokutora. (Kazik Staszewski)
  • mamma_2012 18.04.16, 18:51
    O tą książkę lubi, ale wybrała coś innego, z ich własnego szkolnego kanonu. Chyba szkoda, że nauczyciele nie podkreślali wystarczająco mocno, że bohater literacki, to nie bohater polskiej klasyki (akurat córka zaryzykowały kogoś z klasyki światowej)
  • chocolate_cake 18.04.16, 19:04
    A Igrzyska Śmierci to dobrze czy źle? wink
  • niennte 18.04.16, 19:06
    Dobrze, jeżeli przytoczy się wydarzenia z ostatniego tomu.

--
    zresztą to NIE z resztą...
  • kagrami 18.04.16, 21:08
    Ufff, przytoczył w akapicie chyba czwartym (podobno charakterystyka jakiś schemat ma mieć).

--
    "Powiadają starzy Cyganie, że Bóg znika, gdy rozgniewają go ludzie, wówczas przychodzi czas magicznych zaklęć i przepowiadania przyszłości. Bez Boga w tle staje się ona łatwo przewidywalna." /Michał Kruszona "Rumunia"/
  • kagrami 18.04.16, 21:06
    Właśnie mój syn pisał o Katniss Everdeen smile

--
  • mamma_2012 18.04.16, 18:46
    To u nas też jakieś punkty poleciały właśnie na historii, co trochę ją zasmuciło, ale zobaczymy, co będzie jutro.
  • arwena_11 18.04.16, 18:41
    Mój to nie humanista, jak polonistka kiedyś stwierdziła, to poetą on nie będzie. Ale wrócił zadowolony.
    Historię i wos sprawdzili od razu w szkole ( w przerwie pomiędzy egzaminami ) i w domu sprawdziliśmy razem - 1 błąd.
    Polski, którego się bardziej bał - teoria max a z wypracowania zadowolony - opisywał z lektury.

Jutro matmy się nie boi, najciężej będzie z fizyką, na której na próbnych urywał 2-3pkt.
    Środa lajcik - próbne podstawowe na maxa a rozszerzone średnio na 95%, więc to będzie sztuka dla sztukismile
  • grey_delphinum 18.04.16, 18:52
    Arwena, Twój syn to miszczu wink w takim razie. Ty jesteś z Krakowa, czy coś pomyliłam?
  • arwena_11 18.04.16, 18:57
    Warszawasmile
    Syn to tzw cholernie zdolny leń. Czyli jak mu pójdą dobrze egzaminy, to może weźmie się za wyciąganie ocen, bo plany ma ambitne jeśli chodzi o licea tongue_out
  • grey_delphinum 18.04.16, 19:02
    A jednak źle skojarzyłam.

Ale to dobrze, nie będzie mojej córce robił konkurencji w rekrutacji wink
    U nas też plany ambitne, ale zobaczymy, co z tego wyjdzie. Oceny córka ma ok, egzamin będzie decydujący.

• arwena_11 18.04.16, 19:04
    smile
  • arwena_11 18.04.16, 18:59
    a i on w klasie dwujęzycznej - więc podstawowy angielski to dla nich trochę jest śmieszny. Jeśli sie nie mylę, to oni na wyższym poziomie zdawali test do tej klasy 3 lata temu. A rozszerzony się nie liczy - czyli pisanie go to sztuka dla sztuki
  • chocolate_cake 18.04.16, 19:09
    Podstawowy angielski jest bardzo prosty. Dzisiaj zrobiłam przykładowy klasie pierwszej gimnazjum. Grupa tzw niższa już dziś napisała na 85% średnio. Wyższa praktycznie max.

Moja też zdaje angielski więc chociaż w środę będzie luz smile
  • arwena_11 18.04.16, 19:17
    a nie uważasz, że dla klasy dwujęzycznej branie pod uwagę tylko poziomu podstawowego jest śmieszne? Przecież na maxa to oni napisaliby go trzy lata temu.
    Z tego co syn mówi, to egzamin wstępny do klasy dwujęzycznej był cięższy niż ten rozszerzony. Z tego co pamiętam to wstępny pisali na poziomie B1/B2
  • chocolate_cake 18.04.16, 19:27
    Pewnie że tak.
    Ale to są jakieś ogólnopolskie wytyczne.
  • mamma_2012 18.04.16, 21:25
    U nas pani dawała go w podstawówce, tak dla sprawdzenia i podbudowania samooceny, chyba od czwartej klasy SP, ale tam też nawet dla leniuchów było 5 godzin języka od początku.
  • mamma_2012 18.04.16, 19:20
    A u was po trzeciej klasie zdają FCE, czy CAE? Moja córka bez olimpiadowych osiągnięć, ze spokojem podchodzi do tego pierwszego, ale w grupie ma wielu laureatów i dla nich, podejrzewam CAE, to nie wyczyn.
    Ten podstawowy gimnazjalny, to jak odpytywanie gimnazjalisty z czytanek z początków edukacji.
  • arwena_11 18.04.16, 19:28
    Do FCE, tylko nieobowiązkowo. Moje dziecko oczywiście nie widziało potrzebysad
  • mamma_2012 18.04.16, 19:33
    U nas też nieobowiązkowo, ale chyba wszyscy, którzy nie mają to podchodzą (może the beściaki do CAE).
    Córka widzi potrzebę, bo musi dostarczyć do zagranicznej szkoły.
  • arwena_11 18.04.16, 19:38
    a gdzie się wybiera do liceum?
  • mamma_2012 18.04.16, 21:17
    Złoży też do polskich, ale tak na poważnie to dopiero po wynikach i ocenach na koniec.
    Nie ma laureata więc top topów, z rekrutacją po zaświadczeniach laureata olimpiady odpada.
    Więc może Hoffmanowa, może Reytan, Poniatowski?
    Ale ją ciągnie gdzieś dalej, już ma miejsce w wybranej szkole w Anglii, więc tu nie mamy ciśnienia.
  • arwena_11 18.04.16, 21:29
    U nas Batory dwujęzyczna lub Reytan ( faworyt syna, ale ja mam mieszane uczucia, bo wiem jak tam było kiedyś) w ostateczności Kochanowski.
    W sumie zależy od ocen na koniec - musi trochę powyciągać, bo totalnie olewał do tej pory, a czwórki nie wystarczą.
    Klasy - mat geo-ang lub mat hist wos. W ostateczności jakiś mat fiz. Odpadaja na pewno biol-chemy
  • mamma_2012 18.04.16, 21:49
    Batory w klasie dwujezycznej z IB, chyba, nie prowadzi rekrutacji na punkty, a wyłącznie laureatów, a córka nie ma tytułu. U niej biol-chemy są najwyżej, w związku ze studiami.
    Pożyjemy, zobaczymy, co będzie jutrowink
  • arwena_11 18.04.16, 22:01
    ale nas nie interesuje IB tylko zwykła dwujęzyczna.
  • mamma_2012 18.04.16, 22:12
    Nawet nie wiedziałam, że mają dwujęzyczne bez IB. Akurat Batoremu antyreklamę porobili nasi znajomi absolwenci, więc chyba jest poza kręgiem zainteresowań.
    Zresztą, o ile co do gimnazjum, miałam sugestie, a potem się nasłuchałam, że to i tamto, to teraz tylko odpowiadam na pytania (i odradziłam jedno LO, bo może miło, ale bez szans na edukację)
  • arwena_11 18.04.16, 22:20
    Mają. Chyba jeden biol-chem i mat geo właśnie.

Syn woli Reytana mat-geo-ang. Ja odradzam, ale się uparł. W Batorym uczy jego historyczka z gimnazjum i bardzo go namawia
  • mamma_2012 18.04.16, 22:23
    A co nie tak z Reytanem?
    Ma tam jakiś znajomych i ponoć ok, oni są bardzo przekonującywink
  • arwena_11 18.04.16, 22:36
    Mam złe wspomnienia z własnego pobytu tam. No i boję się, żeby nie było jak kiedyś - szkoła niewiele robi, a wyniki ma dlatego że większośc lecie na korkach. Niestety jeszcze uczy tam paru nauczycieli, którzy mnie uczyli - taki beton nauczycielski.

Poza tym na forach nieciekawe opinie, potwierdzające to co sama pamiętam.
  • dorala 19.04.16, 20:45
    Kurcze, syn skończył Reytana 2 lata temu. Pomimo że oceny miał takie sobie (byłyby lepsze gdyby się przyłożył), maturę zdał bardzo dobrze. Dziś jest studentem Wydziału matematyki UW. I nigdy przez całą swoją edukację nie korzystał z korepetycji. My możemy Reytana z czystym sumieniem polecić.
  • turzyca 20.04.16, 14:18
    Reytan jak i Rej miały opinię szkół z dobrymi wynikami nauczania, ale łamiących psychikę. Do tego stopnia że jak absolwentka Rejtana dostała zaproszenie na pogrzeb koleżanki to była zaskoczona, że to był wypadek a nie samobójstwo.

--
    Dzenderowy potfur A.D. 1904
  • arwena_11 20.04.16, 22:40
    Za mojej bytności były trzy samobójstwa.
  • mamma_2012 18.04.16, 21:56
    A oceny, jeśli podciągnie, a nie popuści sobie, to pomogą, bo ona zawsze na stypendiach itakichtam leciaławink
  • chocolate_cake 18.04.16, 19:31
    Racja ale dla wielu dzieci z mniejszych miast cudem jest napisanie podstawy na 60%. Tak słyszałam. A test ma być dla wszystkich gimnazjalistów w kraju.
  • arwena_11 18.04.16, 21:14
    W sumie to dla mojego dziecka to lepiej, ale on sam twierdzi, że mało sprawiedliwe
  • rpd000 20.04.16, 13:43
    Chyba od tego roku liczy się z waga 0,12, a podstawowy 0,08 (np. tu: ko.poznan.pl/pub/ftp/rekrutacje/D2015000194201.pdf ) Zmienił się system przeliczania punktów. Oczywiście angielski zawsze jest bardzo łatwy i nie mam pojęcia, czy wszyscy zdają rozszerzony język. Jednak wg. nowego rozporządzenia uczniowie niezdający rozszerzenia byliby stratni o 12 pkt rekrutacyjnych? Warto przejrzeć rozporządzenie -trochę się zmieniło, progi wzrosną oceniam średnio o 5-6 punktów do lepszych szkół.
  • rpd000 20.04.16, 13:45
    Oj. przepraszam w najbliższych 2 latach jeszcze angielski po staremu.
  • myfaith 20.04.16, 17:23
    Po staremu czyli jak sie bedzie liczyc ? Tez mnożąc przez 0.2 jak pozostale?
  • chocolate_cake 20.04.16, 17:56
    Tak. Jeszcze teraz i za rok liczy się tylko angielski podstawowy
  • kagrami 20.04.16, 22:22
    Szkoda, bo podobno u nas w podstawowym 2 błędy a ten rozszerzony PODOBNO bęzbłędnie...

--
  • kagrami 20.04.16, 22:22
    Szkoda, bo podobno u nas w podstawowym 2 błędy a ten rozszerzony PODOBNO bęzbłędnie...

--
  • arwena_11 20.04.16, 22:48
    u nas podstawowy na maxa, a w rozszerzonym pytanie jak ocenią wypracowanie. Ale liczy na minimum 95%
  • koala0405 18.04.16, 19:37
    moja córka też opisała postać z poza lektury szkolnej i wybrała z literatury światowej
  • grey_delphinum 19.04.16, 17:06
    I jak dzisiaj?

U nas rozpacz po przyrodniczych - kilka błędów. Szkoda sad

Matematyka w miarę, ale też nie jakoś rewelacyjnie...
  • arwena_11 19.04.16, 17:12
    No moje dziecko jak zwykle zadowolonetongue_out, matematyka podobno na 100% - znaczy twierdzi że wszystko ok. Za to przyrodnicze coś koło 80-85?, nie wiem dokładnie, bo teraz śpi, wieczorem zrobimy i sprawdzimy z tym co w necie. Ale tu wiadomo było, że na fizyce 2-3 pkt na pewno straci, bo ostatnie dwa lata kiepska nauczycielka była
  • arwena_11 19.04.16, 17:12
    a i syn ogólnie zadowolony z przyrodniczych,
  • grey_delphinum 19.04.16, 17:16
    A czy w necie są na pewno dobre odpowiedzi? Mogą zdarzyć się pomyłki?
  • arwena_11 19.04.16, 17:20
    jak patrzyłam z historii to są dobre, tylko trzeba czytać z pytaniami, bo było kilka wersji testów np. pozamieniane np teksty źródłowe i dziecko A mogło mieć prawidłową odpowiedź XY, a dziecko B na to samo pytanie YX.
    Z polskiego był test rozwiązany przez nauczycieli jakiejś szkoły - więc zakładam, że dobrze. Ale jak słucham kolegów syna - polski zamkniete pytania to był banał tongue_out
  • grey_delphinum 19.04.16, 18:27
    Kurczę, sama juz nie wiem...
    Dlaczego w przyrodzie w zadaniu 2 nie może być odp, że wskazane zwierzę (salamandra plamista) należy do płazów, bo ma gruczoły jadowe? Czytam teraz różne zestawienia i tam gruczoły jadowe są wymienione jako cecha charakterystyczna płazów - tak samo jak fakt, że ich larwy mają skrzela...
    Czy ja nie widzę czegoś oczywistego w treści tego zadania, co sugeruje tylko jedna możliwą odpowiedź, czy to zdanie jest bez sensu w samej swojej istocie????
  • mamma_2012 19.04.16, 18:38
    Chyba dlatego, że nie każdy płaz ma gruczoły, ale każda jego larwa ma skrzela.
  • grey_delphinum 19.04.16, 18:41
    No tak, ale akurat salmandra ma - jest napisane w treści zadania
  • arwena_11 19.04.16, 18:51
    właśnie z synem zrobiłam te testy, matma wszystko dobrze w przyrodniczych 2 błędy, z salamandrą zrobił dobrze.
    Syn mówi, że gady tych skrzel nie mają, a gruczoły jadowe czasami mają.
  • mamma_2012 19.04.16, 18:40
    Kilka to miał praktycznie każdy, także spokojnie.
    U nas matma miała być na 100, ale po sprawdzeniu okazało się, że cośtam uciekło, reszta bardzo dobrze, choć jako całość też nie na maksa.
  • mamma_2012 20.04.16, 14:01
    A czy ktoś mi może pomoże i podpowie, gdzie szukać zeszłorocznych progów punktowych do szkół (Warszawa), ale z podziałem na klasy i programi minimalnymi, a nie tylko ze średnią?
  • dido_dido 20.04.16, 14:14
    Chodzi o licea?
    forum.gazeta.pl/forum/w,1129,158088028,158088028,PROGI_2015.html

I z poprzednich lat też są.
  • grey_delphinum 20.04.16, 17:29
    A czy ktoś ma link do takiego zestawienia, ale dla Krakowa?

Poza tym, jak sądzicie, czy ze względu na to, ze teraz inaczej liczy się piątki na świadectwie, progi punktowe ulegną obniżeniu?
  • kagrami 20.04.16, 22:26
    U nas historia i przyrodnicze po około 75%, a matematyka, polski i j.ang po 1-2 błędy, więc ogólnie może być... Z j.polskiego jeszcze nie wiadomo jak będą ocenione prace pisemne...

--
  • grey_delphinum 20.04.16, 22:44
    U nas historia - 2 błędy, polski 1 błąd, matematyka - strata chyba 4 pkt, przyroda 6 błędów sad , angielski 1 błąd (rozszerzenie bezbłędnie...), nie wiadomo jak otwarte z polskiego - ogólnie niezbyt dobrze, córka zawiedziona, bo ambicje miała duże.

Kagrami, skąd jesteś (jeśli można zapytać)?
  • arwena_11 20.04.16, 22:56
    No u nas na razie tylko 3 błędy - 1 historia i 2 przyrodnicze. Ale nie wiadomo jak wypracowanie z polskiego - chociaż liczy na dużo punktów, bo kilka razy pisali charakterystykę z kamieni na szaniec w różnych odsłonach - syn się śmieje że już na pamięć zna wink, no i angielski rozszerzony nie wiadomo - w sensie wypracowania. Ogólnie dziecko mi świętuje z klasą u kolegi - jutro nie idą do szkoły tongue_out
  • kagrami 21.04.16, 09:20
    Katowice

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.