Dodaj do ulubionych

Skandynawskie zwyczaje - jestem w szoku

23.02.17, 13:59
Kraje skandynawskie - zapewne błędnie i niesłusznie - zawsze kojarzyły mi się z eko czystością, najniższym poziomem za zachorowan na prochnice, dbanie zęby, higienę i ogólnie o otoczenie. I właśnie znajoma, która na stałe zamieszkała i pracuje w Danii brutalnie zweryfikowala to sielankowe wyobrażenie.
Laska spotyka się z Dunczykiem, bywa u lokalesow w domach towarzysko, była z Dunczykami na dwutygodniowym rejsie i wrażenia ogólnie słabe. Znaczy, syfiarze i brudasy, dobrze zarabiający ludzie chodzą z amalgamatowymi plombami i nie czują z tego powodu dyskomfortu. Śmiała się, że jak ktoś narzeka, że w Pl w autobusach śmierdzi, to powinien przejechać się miejskim transportem w Kopenhadze i to nie po żadnych arabskich dzielnicach tylko tych lepszych.
Faceta chyba zostawi, bo kształconemu typowi z dużej firmy nie przeszkadza włożenie poplamionych i niedowidzących ciuchów do pracy czy na randkę + gość nie może pojąć, dlaczego mocno dorosła kobieta używa kremu na noc i robi sobie manicure i pedicure. Najwyraźniej jest przyzwyczajony do zapuszczonych Dunek, które mają podejście " jak mnie panie Boże stworzyłeś taką mnie masz".
W domach też mają brudno i to ludzie, których lekkim twistem byłoby stać na pomoc domową. Nie bałagan tylko właśnie brud, czuć stechlizna i niepranymi rzeczami.
To mniej drastyczny fragment opisu i nie wiem czy kobieta nie przesadza.

Edytor zaawansowany
  • joa66 23.02.17, 14:02
    W Szwcji , Norwegii i Islandii też tak jest?
  • jan.kran 23.02.17, 14:37
    joa66 napisała:

> W Szwcji , Norwegii i Islandii też tak jest?

---------> Zapytaj się Ekspertki Triss , zna Europę jak własną kieszeń.Ja mieszkam tylko skromnie od 1983 roku w kilku krajach zachodnich i znam parę języków ale jak wyczytuję co osoby pokroju Triis i Kaznodziei wypisują to mam wrażenie że żyję w rzeczywistości równoległej.
    A swoją drogą jak czytam o koleżance Triss to myślę jaka Triss tacy znajomi.Plus że tego Duńczyka to z jakiegoś głębokiego odzysku uzyskała.
  • princess_yo_yo 23.02.17, 15:04
    A swoją drogą jak czytam o koleżance Triss to myślę jaka Triss tacy znajomi.Plus że tego Duńczyka to z jakiegoś głębokiego odzysku uzyskała.

to akurat jest calkiem normalne - nasi znajomi sa podobni do nas w ogromnej wiekszosci, tylko ze ludzie w miare rozgarnieci jednak zdaje sobie sprawe ze banka naszych znajomych to nie caly swiat i jedyny sposob na zycie smile
  • gris_gris 23.02.17, 15:12
    smile
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:05
    Nie, pan niebrzydki, zamożny, zdrowa żywność i sporty wodne, rodzina z Kopenhagi. Towarzystwo bezdzietne, 35-50, białe, pracujące, ukulturalniajace się.
    Pani nie jest z sanepidu, niemniej np.zmienia ręczniki, a srebrne plomby ostatni raz widziała przed 89' i u popegeerowskich chłopów, a nie u ludzi, których zdecydowanie stać na dentystę i protetyka.
  • cosmetic.wipes 23.02.17, 16:06
    Przypominam, że Riczard się przyznał do amalgamatu. Jest dunską fleją czy chłopem z PGRu?

--
    Jarozbaw - nasz narodowy manneken PiS.
  • triss_merigold6 23.02.17, 16:15
    Przyznał się do plomby z dzieciństwa, nie widać jej, zapewniam Cię, nawet przy szerokim uśmiechu. Dunczykom najwyraźniej widać na pierwszy rzut oka, bo nie sądzę, żeby kobieta oglądała ludzi przez lupę.
  • dyzurny_troll_forum 23.02.17, 14:38
    joa66 napisała:

> W Szwcji , Norwegii i Islandii też tak jest?

nie wolno zapominać o Finlandii i Wyspach Owczych!
  • bywalec.hoteli 23.02.17, 15:19
    dyzurny_troll_forum napisała:
    > nie wolno zapominać o Finlandii i Wyspach Owczych!
    Finlandia nie należy do Skandynawii. Zobacz na jakim półwyspie leży i czy jest to Półwysep Skandynawski smile
  • bywalec.hoteli 23.02.17, 15:29
    Prostuję swą wypowiedź: Finlandia częściowo leży na Półwyspie Skandynawskim, jednakże nie jest krajem skandynawskim. Co ciekawe, Dania należy do Skandynawii, mimo iż nie leży na tym półwyspie.
  • chicarica 23.02.17, 18:07
    Według blisko zaprzyjaźnionych ze mną Finów jak najbardziej jest krajem skandynawskim, a dodam że nie są to Finowie szwedzkojęzyczni bynajmniej.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • kj-78 23.02.17, 18:14
    Kraje nordyckie: Finlandia, Szwecja, Dania, Norwegia, Islandia. Kraje skandynawskie: Dania, Szwecja Norwegia. Pozdrawiam z tej ostatniej, gdzie tego rozroznienia czesto uzywa sie w mowie i w pismie wink
  • chicarica 23.02.17, 18:33
    Być może, tym niemniej, jak już powiedziałam, bywa że Finowie sami zaliczają się do Skandynawii.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • kalina_lin 23.02.17, 18:41
    Znani mi Finowie kategorycznie zaprzeczali, że są Skandynawami.
  • chicarica 23.02.17, 18:46
    Mnie wyjaśniono, bo też oczywiście znałam ten podział na nordyckie vs skandynawskie, że Finowie o poglądach bardziej nacjonalistycznych nie chcą być uznawani za Skandynawów. Ci moi raczej nacjonalistyczni nie są.

--
    ---
  • nickbezznaczenia 23.02.17, 20:53
    Finlandia nie jest Skandynawiątongue_out
  • zlotarybka_1 23.02.17, 14:06
    nooo... jak jedna znajoma ma takie doswiadczenia, to z pewniscia tak jest w calej Skandynawii.
  • kruche_ciacho 23.02.17, 14:06
    i na podstawie opinii JEDNEJ twojej znajomej podciagnelas kraje skandynawskie i ludzi tam zyjacych pod syfiarzy i brudasow?
    wez triss sie nie osmieszaj
  • andaba 23.02.17, 14:07
    Kupienie ubraniom okularów załatwia sprawę?
  • hallbera.jarlakappi 23.02.17, 14:43
    big_grin

--
    Księżniczka znana wcześniej jako czarnaalineczka vel rhaenyra wink
  • mallard 23.02.17, 14:58
    andaba napisała:

> Kupienie ubraniom okularów załatwia sprawę?

No trzeba by jeszcze zbadać jaka to wada wzroku jest, - na pałę kupować nie można.
    --
    Naucz się śmiać z samego siebie.
    Będziesz miał ubaw na całe życie...
  • mgla_jedwabna 23.02.17, 14:07
    Co to są niedowidzące ciuchy?

Poza tym - być może twoja znajoma trafiła po prostu na gościa, który akurat tak ma i takich też ma znajomych (bo czyściochy się z nim nie przyjaźnią).
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:07
    Niedoprane chyba miało być, piszę z tabletu, ktory co chwilę coś zmienia.
  • jan.kran 23.02.17, 15:13
    triss_merigold6 napisała:

> Niedoprane chyba miało być, piszę z tabletu, ktory co chwilę coś zmienia

----------> OT ale świadczy o tym jak się ludzie różnią. Ja piszę z ajpeda i ajfona , na każdym mam klawiatury w pięciu językach i mi się też zmienia ale czytam to co napisałam i poprawiam przed wysłaniem.
  • lucerka 23.02.17, 17:21
    Jan.kran, nigdy Cie takiej nie widzialam...

--
    http://tinyurl.com/6nc5cd
  • jan.kran 23.02.17, 17:35
    lucerka napisała:

> Jan.kran, nigdy Cie takiej nie widzialam...
    ----------> Jakiej ?
  • afro.ninja 23.02.17, 17:55
    wkurzonej
  • butch_cassidy 23.02.17, 14:09
    Hmm... chyba blisko mi do Skandynawii, bo kolor plomby (do tego sprowadzają się spostrzeżenia Twojej znajomej), nie ma dla mnie znaczenia.
    Natomiast wrażenie robi na mnie, gdy przy ograniczeniu prędkości, wszyscy jadą jak po taśmie, na tachometrach. W takich warunkach można się czuć bezpiecznie na drodze. Nawet jak w komunikacji publicznej średnio ładnie pachnie.
    Póki co u nad ponoć w komunikacji też jedzie (czytam tu narzekania), a na drodze, kto się dorwał do lepszej fury, to musi pokazać, że rządzi (nie dotyczy to 100% właścicieli tudzież użytkowników lepszych fur, ale ale jednak jest widoczne).
  • nenia1 23.02.17, 14:25
    butch_cassidy napisała:

> Natomiast wrażenie robi na mnie, gdy przy ograniczeniu prędkości, wszyscy jadą
    > jak po taśmie, na tachometrach. W takich warunkach można się czuć bezpiecznie n
    > a drodze.

Rozczaruję cię, ale gdy jeździliśmy zgodnie z przepisami autem po Norwegi, pomni na ogromne mandaty jakie grożą za przekroczenie prędkości (chyba najwyższe w Europie), niestety, ale często zniecierpliwieni tubylcy nas poganiali trąbieniem smile Oni dobrze wiedzą gdzie można jeździć szybko bo cię nie złapią i gdzie nie można bo złapią.
  • butch_cassidy 23.02.17, 14:31
    Być może, tym niemniej przez 2 tyg. najwyraźniej nie trafiłam na drogę, na której Szwedzi czuliby, że ich nikt nie złapie. Może poza jedną górską, gdzie nam przyjaźnie machali, a warunki wymuszały 40 km/h wink
  • nenia1 23.02.17, 14:36
    W Szwecji byłam krótko i głównie w Skanii, pisałam o Norwegii, tam sporo podróżowaliśmy.
  • butch_cassidy 23.02.17, 14:37
    Z kolei ja byłam w Szwecji. Ale Norwegię też chętnie bym odwiedziła, szwedzkie małe fiordy dały mi przedsmak tego, co czeka w Norwegii wink
  • nenia1 23.02.17, 14:46
    Pięknie tam jest. W sumie w każdym kraju znajdziesz piękne miejsca, ale w Norwegii nie musisz szukać smile
  • olinka20 23.02.17, 15:11
    W Szwecji i Finlandii nikt nie trabil. Bardzo mi sie podoba tamtejszą kultura jazdy.

--
    Mam odsmyczowe i odkuwetkowe zapalenie mózgu smilesmilesmilesmile
  • nenia1 23.02.17, 15:21
    Wiesz, kultura z pewnością jest, inna sprawa, że mają kosmiczne mandaty, chyba w Finlandii zapłacono najwyższy mandat na świecie,w każdym razie światowa czołówka. Tam mandaty nie maja górnej granicy smile
  • chicarica 23.02.17, 18:09
    Konkretnie to mandaty w Finlandii uzależnione są od zarobków. Jak mało zarabiasz, to mandaty nie są aż tak wysokie. Jeśli dużo - masz przekichane. Chodzi o to, żeby mandat był stosunkowo dotkliwy, a nie jak u nas, że przedsiębiorca Janusz dostanie 2 stówy i tyle to on wyciąga spomiędzy wysmarkanych chusteczek z kieszeni od razu.

--
    ---
  • nenia1 23.02.17, 18:35
    Gdzieś czytałam, że wielu bogatych przedsiębiorców Fińskich nie prowadzi samochodów tylko zatrudnia kierowców, płacąc im oficjalnie niskie pensje, aby mandaty też były niskie, w razie czego smile

• chicarica 23.02.17, 18:47
    Spryciarze hehe big_grin

--
    ---
  • kaz_nodzieja 24.02.17, 15:48
    Polak potrafi smile

--
    Sport to nie jest zdrowie."Ja się kiedyś nabawiłam urazu kręgosłupa, którego konsekwencje odczuwam do dziś na zajęciach...uwaga....zdrowy kręgosłup!" Saszanasza
  • wielki_uscisk 24.02.17, 20:04
    chicarica napisała:

> Konkretnie to mandaty w Finlandii uzależnione są od zarobków.

No właśnie nie byłem pewien czy to była Finlandia czy Norwegia smile
    Finlandia i mandaty powyżej 50,000 EUR [ang.]
  • wielki_uscisk 23.02.17, 23:38
    nenia1 napisała:

> Rozczaruję cię, ale gdy jeździliśmy zgodnie z przepisami (...)
    > często zniecierpliwieni tubylcy nas poganiali trąbieniem smile
    > Oni dobrze wiedzą gdzie można jeździć szybko bo cię nie złapią i gdzie nie
    > można bo złapią.

To byli polscy emigranci pewnie smileP
  • fuzja-jadrowa 24.02.17, 17:44
    > Rozczaruję cię, ale gdy jeździliśmy zgodnie z przepisami autem po Norwegi, pomn
    > i na ogromne mandaty jakie grożą za przekroczenie prędkości (chyba najwyższe w
    > Europie), niestety, ale często zniecierpliwieni tubylcy nas poganiali trąbienie
    > m smile Oni dobrze wiedzą gdzie można jeździć szybko bo cię nie złapią i gdzie nie
    > można bo złapią.

Zgadza się. Szczególnie na zadupiach norweskich mało kto przejmował się przestrzeganiem przepisów.
  • triss_merigold6 24.02.17, 20:03
    To znaczy, że coś kulawo z tym poziomem życia. Skoro mnie, pracującą w budżetówce na niekierowniczym stanowisku, stać na doplacenie do białej plomby dla pięciolatki czy kanałowe + plombe dla siebie nierefundowane na NFZ, to nie bardzo rozumiem cenowy problem ludzi zarabiających dobre 10x tyle w krajach o podobno lepszej opiece zdrowotnej.
  • sumire 24.02.17, 20:45
    Triss, może pojedź dokądś najpierw, a potem mów o poziomie życia tu i tam. Widziałam Kopenhagę i widziałam Warszawę. Gdyby przyszło mi wybierać, w którym z tych dwóch miast zamieszkać, jakoś specjalnie długo bym się nie wahała.
    Poza tym miej na uwadze, że ludzie zarabiający dobre 10x tyle na ogół muszą liczyć się z "nieco" wyższymi kosztami życia w swoich krajach. Fakt roztrząsania koloru plomb pominę, bo dla mnie kosmosem jakimś jest, że można w ogóle na to zwracać uwagę.
  • kaz_nodzieja 24.02.17, 20:48
    Ja też nie chciałabym mieszkać w Warszawie. Olbrzymie, bezduszne miasto, pełno bezdusznych korporacyjnych szczurków ciągle gdzieś pędzących, pełne narkomanów na dworcu i w komunikacji miejskiej.

--
    Sport to nie jest zdrowie."Ja się kiedyś nabawiłam urazu kręgosłupa, którego konsekwencje odczuwam do dziś na zajęciach...uwaga....zdrowy kręgosłup!" Saszanasza
  • mozambique 23.02.17, 14:15
    niedowidzące ciuchy ?

--
    ojciec A - "moje dziecko zjadło peta spod ławki"
    ojciec B - "moje wpadło do sedesu"
    ojciec C - " a ja raz odebrałem cudze dziecko z przedszkola"
  • sumire 23.02.17, 14:19
    Jeden Duńczyk i dwutygodniowy rejs to skandynawskie obyczaje. Topsz.
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:20
    Mieszka i pracuje tam od 2 lat, towarzystwo ma duńskie. Chyba po tym rejsie jej się ulało.
    Duński czy Szwedki, które widywalam w Polsce służbowo, panie pełniące różne funkcje publiczne i na eksponowanych stanowiskach miały zwykle niezłe jakościowo ciuchy i były zapuszczone - zero makijażu, fryzjera chyba w zeszłym stuleciu widziały, siwiejace włosy jak któraś była starsza, ręce niezadbane i nie mam na myśli braku lakieru na paznokciach.
  • sumire 23.02.17, 15:23
    Zero makijażu i siwiejące włosy to zapuszczenie? Bożesz ty mój big_grin
  • bi_scotti 23.02.17, 15:36
    Eh, te niezadbane siwe kobiety - tylko na odstrzal!
    http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2011/06/30/article-2009973-0CC97B7600000578-150_224x459.jpg
    https://cdn.thestage.co.uk/wp-content/uploads/2015/09/Pamela-Raith-Photography_Oliviers_Red-Carpet_058-Judi-Dench-326x159.jpg
    https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/44/ce/75/44ce75ffe0a4c95305c593f1facd8f2d.jpg
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:45
    Te przynajmniej fryzjera widziały.
  • tt-tka 23.02.17, 16:15
    Lomatulu, PRZYNAJMNIEJ fryzjera widzialy !
    Dobre i to, ale w zasadzie POWINNY sie umalowac, ufarbowac, a pewnie i zbotoksowac, bo ???
    Bo triss je surowo skrytykuje, albo jej znajoma ? Widac to kobitkom wisi. Nie gejsze, zachwycac nie musza.
  • riki_i 23.02.17, 15:49
    Nie wiem czy niezadbane, za to na pewno widać po nich wiek.
  • sumire 23.02.17, 15:52
    I prawidłowo. To, że po kobiecie widać wiek, to jest normalne zjawisko, cokolwiek miłośnicy Photoshopa sądzą na ten temat.
  • riki_i 23.02.17, 16:00
    Nie wiem czy prawidłowo. Jakoś wszyscy się teraz zachwycają na przykład taką Trojanowska. Która walnęła sobie parę zabiegów i operacji i po której akurat teraz wieku nie widać.
  • vaikiria 23.02.17, 16:02
    Wszyscy?
  • lodomeria 23.02.17, 21:34
    TROJANOWSKĄ?
  • jan.kran 23.02.17, 22:13
    Triss jest różnica między : zjechałam całą Europę turystycznie , Zośka co mieszka dwa lata w Danii mi powiedziała jak tam się naprawdę żyje i spotkałam Norweżkę na konfrencji co miała odrosty a jedna Szwedka a może Dunka nie miała tipsów ergo wszystkie Skandynawki to zapuszczone feministki .... a mieszkaniem w danym kraju Ja potrzebowłam średnio cztery lata na kolejny kraj w którym mieszkałam żeby w ogóle pojąć jak funkcjonuje bo inaczej wygląda lizanie przez szybkę a inaczej prawdziwe życie.
  • obrus_w_paski 23.02.17, 18:01
    Teojanowska podobnie jak torbicka od kilku lar wyglądają jak manekiny z niedobrze dobrana peruka.
  • vaikiria 23.02.17, 16:01
    A to źle? Jaki jest sens udawania, że jest się w innym wieku, niż naprawdę?
  • cosmetic.wipes 23.02.17, 16:08
    > na pewno widać po nich wiek.

O boże, to straszne big_grin

--
  • bi_scotti 23.02.17, 17:08
    riki_i napisał:

> Nie wiem czy niezadbane, za to na pewno widać po nich wiek.

Fizyczny czy mentalny? Bo z fizycznym to pewnie sporo mozna zrobic zeby go nie bylo "widac", bez porownania trudniej, czy wrecz impossible, z mentalnym! Jesli ktos ma problem z wlasna data urodzenia no to ma problem - raczje nieuleczalne, eh uncertain
    Siwe wlosy i zmarszczki nie sa wynikiem "zaniedbania", sa efektem zycia, myslenia, nabierania doswiadczen, uczenia sie - good things, zapewniam Cie, ze to sa naprawde good things! Cheers.
  • chocolatemonster 23.02.17, 18:29
    Bi! Próbujesz podjąć dyskusje z panem, który niedawno założył watek o zapuszczonej (według niego) Saszy Strunin. Ten pan nie ceni wiedzy i inteligencji tylko rozmiar 0 i botoks.
  • bi_scotti 23.02.17, 18:40
    Bo, jak nie raz i nie dwa, zauwazyl byl owze Riki, ja mam "dobre, pikajace serduszko" tongue_out Dlatego staram sie kiedy tylko sie dac niesc oswiaty kaganek, orac na ugorze tudziez tak ogolnie "give a chance" big_grin Poki my zyjemy i Riki moze jeszcze ktoregos dnia stac sie prawdziwym, dojrzalym, interesujacym mezczyzna - nie zamykajmy drzwi na taka ewentualnosc! Cheers.
  • chocolatemonster 23.02.17, 18:44
    Niepoprawna optymistka ale...za to i za wiele innych przymiotow tak Cię lubimy! Cheers!
  • nenia1 23.02.17, 15:24
    Bo tam jest równouprawnienie na znacznie wyższym poziomie, kobiety się nie malują i nie stroją, bo nie muszą, tak jak u nas mężczyźni.
  • hallbera.jarlakappi 23.02.17, 15:26
    twój stary się maluje czy zapuszczony jest ?

--
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:37
    A Ty golisz twarz i przycinasz brwi, bo ja nie?
  • hallbera.jarlakappi 23.02.17, 15:40
    brwi mam normalnej dlugosci a wlosy na brodzie mi nie rosna

czym się roznią usta, powieki czy rzęsy żeńskie od męskich, że jedne wymagają tapety tapety a te drugie nie ?

--
  • riki_i 23.02.17, 15:51
    Jak brwi masz normalnej długości, to znaczy że jeszcze się nie zacząłeś starzec. Potem zobaczysz...
  • hallbera.jarlakappi 23.02.17, 16:15
    potem czyli kiedy ?
    w jakim konkretnie wieku ?

--
  • nanuk24 23.02.17, 20:47
    A potem jej będą te brwi zasłaniać oczy. Z grawitacją się nie wygra.

--
    "Odkad zaczelam pracowac, staram sie odkladac polowe pensji. (...)Zaczelam to robic gdy bylam samotna matka i zarabialam 800pln miesiecznie, wiec nie kupuje opowiesci, ze sie nie da. " by tully.makker
  • hallbera.jarlakappi 23.02.17, 21:03
    big_grin

--
  • vaikiria 23.02.17, 15:59
    Makijaż nie jest obowiązkowy i nie ma nic wspólnego z higieną. Tak samo jak siwiejące włosy - to jest coś normalnego u starszych osób.
  • chicarica 23.02.17, 18:11
    Co do siwych włosów, to fakt. Nie jest to dla mnie oznaka zapuszczenia natomiast. Ja też wyluzowałam z farbowaniem.
    Co do reszty - no cóż, moja z kolei rodzina, na kierowniczych stanowiskach w sporym koncernie z branży FMCG i w Kopenhadze mieszkająca od ponad 10 lat, nie potwierdza i nie jest to też to, co ja na własne oczy tam widziałam choćby u ich partnerów.

--
    ---
  • wielki_uscisk 23.02.17, 23:44

> miały zwykle niezłe jakościowo ciuchy i były zapuszczone - zero
    > makijażu, fryzjera chyba w zeszłym stuleciu widziały, siwiejace włosy
    > jak któraś była starsza, ręce niezadbane i nie mam na myśli braku
    > lakieru na paznokciach.

"Ty Nimfo, znów o modzie?"
    http://www.stevehackman.net/wp-content/uploads/2016/05/JesusFacepalmSmall1.jpg

• sayyida 23.02.17, 14:23
    Abstrahując od anegdotycznego przypadku niedomytego Duńczyka.
    Co jest złego w amalgamatach?

--
    Tam, gdzie inni widzą problemy, ja widzę rozwiązania.
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:11
    Sądziłam, że kolor plomby dobiera się do koloru szkliwa, a plomba czy koronka czy implant mają się nie odróżniać. Dziecku też walisz amalgamat czy jednak dbasz, żeby nie wyglądało obciachowo?
    Inna bajka to wschodnie klimaty i złota szczęka jako dowód zamożności właściciela.
  • sayyida 23.02.17, 15:16
    Amalgamaty dziś chyba tylko NFZ robi, ale nie widzę przeszkód, żeby mieć takowy w zębach powyżej czwórek. Przecież ich nie widać?

--
    Tam, gdzie inni widzą problemy, ja widzę rozwiązania.
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:22
    Aha. Ok, nie mam więcej pytań w takim razie.
  • annajustyna 23.02.17, 15:25
    No tak, istnieja tez ludzie, ktorzy uwazaja, ze po co wstawiac od czworek koronki/mosty/implanty, przeciez nie widac uncertain.
  • princesswhitewolf 23.02.17, 15:28
    moj dentysta z doktoratem i bog wie jakimi osiagnieciami ma teorie ze amalgamaty sa trwalsze niz te z zywicy bialej ale trzeba je polerowac na zewnatrz.
    No i maja wade- wyglad.
  • wapaha 23.02.17, 15:34
    Ja nie mam doktoratu i bóg wie jakich osiągnięć ale też to wiedziałam - zalano mi zęby amalgamatem gdy byłam dzieckiem. Kilka miesięcy temu wymieniłam ostatni .
  • princesswhitewolf 23.02.17, 16:05
    kiedys nie bylo innego wyboru wapaha
  • wapaha 23.02.17, 16:49
    Kiedyś tak. Ale od dawna już jest. Można amalgamat wyrzucić i wymienić na wypełnienie kompozytowe, nawet z nfz . ( ma inny kolor niż płatne dopasowane do szkliwa ). Mogłam wymienić amalgamat już dawno temu ale nie wymieniłam bo nie miałam potrzeby, niby nic się nie działo. Nie miałam też czasu i kasy, by naraz wymienić 4 plomby ( tyle zębów mi spaprali- ponieważ poza tamtymi razami nie miałam w sumie żadnych problemów z zębami więc podejrzewam że wiercili by wiercić , zamiast leczyć ew.plamy próchnicze, impregnowac od razu wywiercili dziurę i załatali sreberkiem uncertain ). Gdy się zdecydowałam na pierwszy wymianę okazało się, że pod amalgamatem zaczął się rozwijać proces próchniczny. Jeszcze parę latek i bez żadnych objawów , bolesności i problemów potraciłabym z pewnikiem te zęby.
  • riki_i 23.02.17, 15:39
    Każdy wie, że są trwalsze i nie trzeba do tego posiadać doktoratu. Mam w gębie amalgamaty z głębokich lat 80 i nic się z nimi nie dzieje. Co nie zmienia faktu, że za żadne skarby świata nie pozwoliłbym dzisiaj zrobić sobie plomby z tego czegoś. Lodówki 'Mińsk' też były bardzo trwałe, ale chyba z innego powodu niż potrzeba posiadania oldskulowego eksponatu nikt by teraz tego nie zakupił.
  • cosmetic.wipes 23.02.17, 16:03
    Masz w gębie amalgamaty? Jesteś w takim razie Dunczykiem według triss big_grin

--
  • riki_i 23.02.17, 16:08
    Jej chodziło o widoczne amalgamaty. Żeby zobaczyć moje to się trzeba naprawdę natrudzić. smile
  • cosmetic.wipes 23.02.17, 16:12
    Triss pisała w starterze o WIDOCZNYCH amalgamatach? Możesz zacytować?

--
    Czasem aż oczy bolą patrzeć jak się przemęcza prezes Kaczyński Jarosław, naszego kraju tęcza!
  • triss_merigold6 23.02.17, 16:20
    Tak, chodziło o widoczne, bo ludzie nie przedstawiają się sobie z informacją "Czesc, jestem Bjorn i mam srebrne plomby". Chodzi o takie, które widać, tak jak kiedyś było widać srebrne czy złote zęby.

• princesswhitewolf 23.02.17, 16:06
    badania nad amalgamatem nie wykazaly szkodliwosci jego. Ale, niestety to zle wyglada i nawet 6tki juz sa widoczne i trza wymienic takowe...
  • annajustyna 24.02.17, 15:24
    To widac jakis przestarzale badania czytalas uncertain.
  • aandzia43 24.02.17, 00:02
    princesswhitewolf napisała:

> moj dentysta z doktoratem i bog wie jakimi osiagnieciami ma teorie ze amalgama
    > ty sa trwalsze niz te z zywicy bialej ale trzeba je polerowac na zewnatrz.
    > No i maja wade- wyglad.

Są trwałe, bo to bardzo twardy materiał. Ale nie o taką trwałość chyba ludziom chodzi. Amalgamat rtęci łączy się z powierzchnią ubytku mechanicznie: wciera się go po prostu. Od szybkości wcierania, siły i dokładności zależy powodzenie akcji czyli plomba dokładnie przylegająca do dziury w zębie, tak łopatoligicznie. Często się to nie udaje i owszem, mamy w buzi amalgamaty twardo trzymajace się zęba przez dwadzieścia lat, ale nieszczelne, odstające od brzegu ubytku i w konsekwencji piękną prichnicę pod tym amalgamatem. Wypełnienia kompozytowe łączą się z jamą ubytku adhezyjnie.. Wytrawioną (zmatowioną) powierzchnię ubytku smaruje się bondem, systemem łączącym. Utwardza się lampą i dopiero na to kładzie się kompozyt. Łączenie chemiczne, nie mechaniczne jak przy.akalgamacie.

--
    "Są dla wrażliwości niewieściej pewne odcienia tak wiotkie, jak wiotki jest obrąbek, oznaczający wycięcie jej szaty" Deotyma
  • riki_i 23.02.17, 15:33
    Jak się uśmiechniesz, to widać jak najbardziej, poza tym niezbyt zdrowe są te amalgamaty.
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:40
    OMG sądziłam, że plomby, których nie widać to takie minimum, jeśli tylko ktoś w ogóle chodzi do dentysty, tak samo jak czyszczenie z kamienia i polerowanie.
  • madzioreck 23.02.17, 17:38
    OMG, ale wiesz, że plomby pasujące do koloru zębów kosztują najmarniej 100 za sztukę? Zejdź na ziemię czasem.
  • triss_merigold6 23.02.17, 20:20
    I dla pracujących mieszkańców jednego z najzamozniejszych krajów. Danii cena plomby to problem?
  • snakelilith 23.02.17, 20:41

> I dla pracujących mieszkańców jednego z najzamozniejszych krajów. Danii cena pl
    > omby to problem?

Dania jest zamożnym krajem, sporo się tam zarabia, ale równie sporo kosztują życie i usługi. Kopenhaga jest bardzo drogim miastem. U mnie w Niemczech dentysta wycenił sobie wymianę małej, ale starej i ciut wypłukanej już plompy (nie wiem co tam mam, ale nie amalgamat, jakiś cement sprzed co najmniej 30 lat) na 117 euro. Znaczy się, 117 euro musiałabym zapłacić prywatnie za nowoczesny kompozyt, bo oczywiście usługa lekarska rozliczana jest przez ubezpieczenie. To wcale nie tak mało, nawet jak się dobrze zarabia, a w Danii jest pewnie jeszcze drożej. A duże dziury wypełnione kiedyś amalgamatem są tylko kosmetycznym problemem. Ja nie mam żadnych, ale mój mąż musiał wymienić i dentysta mówił, że dopóki amalgamat trzyma, lepiej go nie ruszać, bo po pierwsze, każda wymiana oznacza większą dziurę w zębie, a po drugie, najwięcej rtęci z amlagamatu przechodzi do organizmu właśnie podczas wymiany.
  • fuzja-jadrowa 24.02.17, 18:04
    > I dla pracujących mieszkańców jednego z najzamozniejszych krajów. Danii cena pl
    > omby to problem?

Oczywiście, że tak. Podobnie jest w innych, równie lub niewiele mniej zamożnych, krajach.
  • wielki_uscisk 23.02.17, 23:48

> OMG sądziłam, że plomby, których nie widać to takie minimum, jeśli tylko ktoś
    > w ogóle chodzi do dentysty
    , tak samo jak czyszczenie z kamienia i polerowanie.

A bo te amalgamatowe to można bez chodzenia u dentysty, np. u kowala?
  • princesswhitewolf 23.02.17, 16:07
    >poza tym niezbyt zdrowe są te amalgamaty

no wlasnie ponoc wcale nie i to bujdy. Tyle ze to wyglada dosc paskudnie. Ale klasc takei cos w 1-5tke dobrowolnie to nie pamimaju
  • wapaha 23.02.17, 17:02
    ponoc ponoc
    rtec jest zdrowa czy nie?
  • lusitania2 23.02.17, 20:43
    wapaha napisała:

> rtec jest zdrowa czy nie?

to zależy, w jakim związku występuje.
    Tak, jak reszta pierwiastków, tlen czołowym przykładem. Jako H2O jest niezbędny do życia, jako CO może łatwo i bezwonnie zabić.

--
    Szanowny Prezydencie!
    Błogosławione łono, które Ciebie nosiło, i piersi, które ssałeś.
  • wapaha 23.02.17, 15:32
    Nie chodzi o estetykę. To przestarzała technologia, mogąca mieć wpływ na organizm. OWszem były trwałe ale przez to że mogły siedzieć latami mogły latami organizm zatruwać. Amalgamat to stop w duzej mierze zbudowany z rtęci ( chyba nie musze to pisać czym jest rtęć i na temat jej szkodliwosci ) NFZ refunduje -bo są bardzo tanie. "Prawdopodobnie właśnie z tego powodu Polska nie podpisała Konwencji Minamata, przewidującej stopniowe zmniejszanie stosowania amalgamatu dentystycznego. Dokument, którego tekst został uzgodniony w styczniu 2013 roku, ma już 94 sygnatariuszy." ( dentonet.pl/amalgamat-vs-kompozyt/)
  • joa66 23.02.17, 16:23
    rtęć
  • butch_cassidy 23.02.17, 14:24
    gość nie mo
    > że pojąć, dlaczego mocno dorosła kobieta używa kremu na noc i robi sobie manicu
    > re i pedicure. Najwyraźniej jest przyzwyczajony do zapuszczonych Dunek, które m
    > ają podejście " jak mnie panie Boże stworzyłeś taką mnie masz".
    >
    To ja jeszcze dołożę:
    Jego rozumiem, jej za grosz. "Zapuszczenie" rozumiane jako brak przywiązywania wagi do tzw. (profesjonalnego, a więc kosztownego) zadbania bardzo mi się podoba smile Jest tyle sensowniejszych sposobów na wydawanie pieniędzy... smile Oczywiście każdy robi, jak uważa, ale trudno oczekiwać zachwytów od wszystkich niezależnie o podejścia. Jeśli granica byłaby czarno-biała, wolałabym podejście Duńczyków (wnioskując z opisu) od podejścia Polek (jw).
  • princess_yo_yo 23.02.17, 14:33
    nie rozumiem, kojarzylo ci sie z eko czystoscia a kolezanka nam tutaj reportuje ze nie segreguja smieci? nawet jesli odstawimy ten caly dowod anekdotyczny to od kiedy dania jest krajem skandynawskim?
  • lady-z-gaga 23.02.17, 14:45
    ^Od kiedy dania jest krajem skandynawskim?

A od kiedy nie jest?
  • ginger.ale 23.02.17, 14:53
    Od dawna: Szwecja, Dania, Norwegia.

pl.wikipedia.org/wiki/Skandynawia

--
    come to the dark side, we have cookies!
  • gris_gris 23.02.17, 15:15
    Finlandia nie jest!
  • nenia1 23.02.17, 14:34
    Dbanie o otoczenie oraz ekologia wcale nie musi iść w parze ze sprzątaniem w domu i ogólną dbałością o własny wygląd.
    Zresztą Duńczycy akurat jak wiem czy tak dbają o ekologię? Może teraz. Ale kiedyś wyrąbali sobie przecież większość lasów pod uprawy rolnicze, chyba im z 10% zostało z tego co mieli.
  • bi_scotti 23.02.17, 14:45
    A ja znam jedna obsessive-compulsive Kolumbijke, ktora jak nie czysci mieszkania to mysli o jego czyszczeniu, zawsze jest wypucowana i pieknie pachnaca takoz jej maz i dzieci oraz brat z rodzina. Ergo: Kolumbijczycy tacy sa a wlasciwie nalezaloby te obserwacje rozciagnac na cala Latin America, bo wlasciwie czemu nie?
    Triss, dzieki za poranna dawke humoru big_grin Cheers.
  • nanuk24 23.02.17, 20:57
    Moi przyjaciele są bardzo wysocy. Cała ich rodzina trzy pokolenia. Więc ich sąsiadka była pewna, że wszyscy Polacy są wysocy, gdy zobaczyła mnie, nie wierzyła, że jestem Polką big_grin
    I dokładnie to samo pomyślałam o niej, co teraz o Triss big_grin

--
    "Odkad zaczelam pracowac, staram sie odkladac polowe pensji. (...)Zaczelam to robic gdy bylam samotna matka i zarabialam 800pln miesiecznie, wiec nie kupuje opowiesci, ze sie nie da. " by tully.makker
  • katecat1 23.02.17, 14:42
    Kurczę, jeździłam autobusami i metrem w Kopenhadze i Sztokholmie i to zarówno latem jak i zimą- nie śmierdziało.Na ulicach, również mniejszych duńskich miasteczek, w hotelach, centrach handlowych,pubach, parkach, muzeach, na basenie spotykałam kulturalnych, zadbanych, pachnących i czystych ludzi - ale może to byli przyjezdni. Mój mąż często latał do Kopenhagi i Sztokholmu na tygodniowe delegacje, byliśmy na dwutygodniowych wakacjach w Danii, wszyscy byli normalni, ale widać to byli inni Duńczycy i Szwedzi.
  • zlotarybka_1 23.02.17, 14:46
    ja pracuje z kilkoma Dunczykami. Nie smierdzi od nich, ale jutro ich dokladniej obwacham i poprosze, zeby otworzyli paszcze coby te plomby posprawdzac.
  • jan.kran 23.02.17, 14:53
    Katekat , bo byłaś w mojej rzeczywistości a koleżanki Triss. Ja znałam taką jedną Niemkę że jakbym na jej podstawie osądzała cały naród to najgorsze filipińskie slamsy mogłyby się schować i mogłabym mówić że Niemcy to brudasy i śmieciarze.
  • wielki_uscisk 23.02.17, 23:57
    katecat1 napisała:

> Kurczę, jeździłam autobusami i metrem w Kopenhadze i Sztokholmie i to zarówno
    > latem jak i zimą- nie śmierdziało. Na ulicach, również mniejszych duńskich
    > miasteczek, w hotelach, centrach handlowych,pubach, parkach, muzeach, na
    > basenie spotykałam kulturalnych, zadbanych, pachnących i czystych ludzi

Przydarzyło mi się kiedyś wylądować w Sztokholmie.
    Metra i chodniki były zaśmiecone i zarzygane - kręciło się pełno bezdomnych i ludzi wątpliwej reputacji.

Powód?
    Imprezy (sobota, działo się to ok 3:00 nad ranem) i sikanie/rzyganie po kątach/resztki po fast-foodach to była norma.
    Około 8:00 już wszystko się świeciło i było czyste (ale to pierwsze wrażenie było trudne do zatarcia).

Więc być może tak samo jest z tą relacją z Danii: weekendowej pijalni Szwedów czy Norwegów (gdzie wódkę się kupuje na dowód osobisty, żeby Twoja depresja i problemy mogły być monitorowane przez państwo opiekuńcze, bo nie masz wystarczająco słońca i depresja prawdopodobna).
  • dyzurny_troll_forum 23.02.17, 14:49

W 2854 wątku Triss przekonuje (chyba głównie siebie), że Polska jest najwspanialszym krajem pod słońcem. A Wy łykacie wątasa jak młode pelikany....
  • jan.kran 23.02.17, 15:07
    dyzurny_troll_forum napisała:ą

>
    > W 2854 wątku Triss przekonuje (chyba głównie siebie), że Polska jest najwspania3
    > lszym krajem pod słońcem. A Wy łykacie wątasa jak młode pelikany....

-----------------> DTF , dla mnie to żr Triss ma kilometrowe kompleksy jest jasne jak na dłoni od dawna.Dlatego nie piszę kilometrowych komentarzy na temat Norwegii i tego jak tu ludzie żyją , przynajmniej nie na tym wątku bo Triss i tak wie że a Ameryce Murzynów biją.
  • vaikiria 23.02.17, 16:21
    Jak Polska może być wspaniałym krajem, jak żyją tu kobiety takie jak ja, które nie zamierzają udawać, że nie mają ani jednego siwego włosa, malują się z rzadka, paznokcie też zwykle niepomalowane.
  • rosapulchra-0 24.02.17, 05:44
    Napisałam dokładnie to samo, ale przyszła iwoniaw i skasowała mój post big_grin

--
    Strach w niektórych tematach to na forach nic innego niż zabieg stylistyczny. Retoryka trolli. Prawdziwy strach czuje forumka, która prosi aby trzymać kciuki za jej syna. by kropkacom
  • kobieta_z_polnocy 23.02.17, 14:53
    Glos z Danii:

- nie widze problemu z higiena osobista spoleczenstwa. Niedowidzace (??) i brudne ubrania to kwestia indywidualna.

- widzialam mnostwo domow dunskich. W zadnych nie bylo syfu i brudu.

- nie rozumiem problemu z amalgatami. Stan uzebienia chyba jest nawet znacznie lepszy niz u nas, ale to z obserwacji, nie statystyk.

- jeszcze nigdy nie czulam by smierdzialo w kopenhaskim metrze czy tez autobusach i pociagach.

- Dunczycy rzeczywiscie produkuja rekordowa liczbe smieci w Europie, ale sa tez w czolowce recyklingu

- maja bardzo ambitne plany dotyczace "zielonej energii", itd.

- rzeczywiscie rodowite Dunki sa zazwyczaj mniej "zrobione" niz Arabki czy kobiety z Europy Wschodniej: byle jak uczesane wlosy, byle jaki makijaz, jesli w ogole, workowate i obowiazkowo czarne ubrania. Czy to juz zaniedbanie - sprawa subiektywna.

- a ktory facet rozumie po co kobietom manicure i pedicure?

- (do innej forumki): Dania jest krajem skandynawskim. Zdania sa podzielone co do Finlandii - w zaleznosci od tego, kto sie wypowiada.
  • princess_yo_yo 23.02.17, 15:06
    sprawdzilam i najwyrazniej w nomenklaturze dania nalezy do krajow skandynawskich, zdecydowanie nie jest to intuicyjny rezultat jak dla mnie. dobrze jest sie nauczyc czegos nowego na starosc.
  • ginger.ale 23.02.17, 16:21
    Czyli jest jakiś pozytyw w tym całym wątku.

--
    come to the dark side, we have cookies!
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:31
    Facet nie musi rozumieć po co kobietom manicure i pedicure, byle nie wydziwial, że niepotrzebne i w ogóle dlaczego.
    Nigdy w życiu zaden facet nie zainteresował się po co chodzę do kosmetyczki i fryzjera, przyjmowali, że tak jest i już, a wygląd sam się nie zrobi.
  • kobieta_z_polnocy 23.02.17, 16:29
    No to moze ona trafila akurat na takiego, ktory sie autentycznie zdziwil i nie potrafil tego ukryc.

Wiesz, Dunczycy to narod do bolu pragmatyczny. Ma to swoje dobre i zle strony, jak wszystko, tym niemniej romantyzmu, flirtowania i prowadzenia czarujacej rozmowy raczej sie po nich nie nalezy spodziewac (uwaga, generalizuje!) smile Ten pan zdaje sie tylko potwierdzac regule, moze do przesady.
  • bazia8 23.02.17, 15:02
    No, ale na rejsie nie mieli ze sobą pralki, trochę wilgoci i za chwile nawet czyste ciuchy pachną stechlizna.
    Moja znajoma pracowała kiedyś jako au pair w domu dość bogatych Francuzów, twierdziła, że dopóki nie przyszła sprzątaczka to tez mieli bajzel na kółkach, marnowali tony jedzenia i nie traktowali domu jak świątyni. Mimo to, nie przyszło jej do głowy twierdzić, że mieszkańcy Europy Zachodniej to syfiarze

--
    Walczysz! Spada korona, podnosisz ją i dalej jesteś zwyciężczynią.
  • pulower8 23.02.17, 15:04
    Ty chyba Triss na starość w permanentny stan szoku wpadłaś big_grin
  • cosmetic.wipes 23.02.17, 15:09
    Na podstawie sposobu życia jednej z moich znajomych mogłabym wysnuć teorie, że Polacy to nieziemskie brudasy i fleje. Ale nie jestem kretynką i nie mam zwyczaju ekstrapolowac jednostkowych przykładów na całą populację.

--
    Zakładanie stanika na mokrą skórę jest jak walka wręcz z szatanem.
  • bywalec.hoteli 23.02.17, 15:11
    Dobrze, że nasze Polki tak dbają o siebie smile
  • hallbera.jarlakappi 23.02.17, 15:15
    i maja widzące ubrania big_grin

--
  • issa-a 23.02.17, 15:14
    przypuszczam, że w Danii są także wiezienia i przestępcy.
    czego to ma dowodzić?
    Moze niech kolezanka poszuka innych grup spolecznych jako znajomych i innych facetów do randokowania.
  • triss_merigold6 23.02.17, 15:27
    Innych niż np. ludzie z IT i PR duńskich firm, mieszkający w bardziej białych dzielnicach Kopenhagi we własnych mieszkaniach? Powiem jak się następnym razem pożali.

• issa-a 23.02.17, 16:09
    >Innych niż np. ludzie z IT i PR duńskich firm

a co to, IT i PR to jakies "paniska"?
    moze niech poszuka w innych dzielnicach miasta.
    chyba, że u koleżanki dziala to tak, ze swój na swego trafia.
    Powiem szczerze, ze ja w roznych sytuacjach bywalam, w różnych krajach UE i jakos na takie indywidua nie trafiałam. Nawet wtedy, kiedy mi pomagał Turek (w krajach UE) to był to wykształcony facet, na poziomie i szanujący moja odmiennośc kulturową. I plciową. Nigdy nie poczułam się w jego towarzystwie "gorzej".
  • triss_merigold6 23.02.17, 16:22
    Ależ ona nie czuje się gorzej przy nich, wręcz przeciwnie.
  • issa-a 23.02.17, 17:11
    >Ależ ona nie czuje się gorzej przy nich, wręcz przeciwnie.

no, ja myslałam, po tym fragmencie
    "Faceta chyba zostawi, bo kształconemu typowi z dużej firmy nie przeszkadza włożenie poplamionych i niedowidzących ciuchów do pracy czy na randkę..."
    że wręcz odwrotnie.
    Ale jeśli jej nie przeszkadza życie w slumsach to o co chodzi?
    Slumsy sa wszędzie na świecie i nie wszyscy tam żyją.
  • basiastel 23.02.17, 15:17
    niedowidzących ciuchów
    -----------------
    ??????????????
  • whooppsala 23.02.17, 15:19
    Znam 2 braci z Danii, jeden jest bardzo oszczędny, wręcz sknera, drugi wręcz przeciwnie - grosz się go nie trzyma, wiecznie kupuje jakieś niepotrzebne bzdety. Wniosek? Połowa Duńczyków jest sknerami, połowa marnotrawi pieniądze!
  • princesswhitewolf 23.02.17, 15:30
    >dobrze zarabiający ludzie chodzą z amalgamatowymi plombami i nie czują z tego powodu dyskomfortu

tzn beda sobie wyrywac z 7emki swietnie funkcjonujacy od 30 lat amalgamat aby zrobic wieksza dzure i wypelnic mniej trwala plomba?? Taaaa....
  • princesswhitewolf 23.02.17, 15:33
    Triss na sasiednim forum dowiedzialam sie od forumek ze ich dzieci nie biora prysznicow tylko maza sie gabka ( zapewne ta sama do dolu i gory i nigdy nie prana) tylko w punktach "strategicznych", prysznic raz na tydzien czy dluzej. Ponoc szkodzi to skorze. Sam zas ponoc sie prysznicuja i to jakos ich skorze nie szkodzi.

Zapewne nici dentystycznych te dzieci nie uzywaja, a i zapewne zebow mycie tez pozwala im sie opuscic...

Polacy to brudasy tez.

• sanrio 23.02.17, 16:22
    Princess, tak z ciekawości: masz kilka gąbek przeznaczonych do mycia różnych części ciała? Ja mam jedną i tak, myję nią górę i dół...to jakiś rażący błąd? (uprzedzając - gąbką nie myję okolic intymnych)

--
    dobra, teraz się skup, bo się wcielam w robota i będzie wstrząsający performance! <król Julian>
  • princesswhitewolf 23.02.17, 23:48
    no ale ten aspekt zaczynajacy slowo "uprzedzajac" wlasnie jest tu k l u c z o w y. tamte Panie mowily o myciu miejsc ktore nazwaly Strategiczne.
  • kitjensen 25.02.17, 20:26
    mieszkam w Dani 25 lat i powiem i tak i nie na to co napisane powyzej...dunczycy sa b rozni tak jak i inne narody ale np osoby z brudnymi zaniedbanymi mieszkaniami tez stac na pomosc do sprzatania za 100kr na godzine i znam Polki ktore sprzataly w brzydkich zagrzybionych zgraconych mieszkaniach jak rowniez w pieknych i czystych.Dunki sa mniej zrobione od Polek ale to juz sie zmienia w mlodej generacji co zauwazyla moja manikurzystka Polka.znam dwie Arabki ktore zmienily zawod kosmetyczki na pielegniarke poniewaz nie ma zapotrzebowania na te uslugi.Dunki dbanie o siebie uwazaja -sport odzywianie wycieczki nawilzanie skory a nie makijaz i farbowanie.To sie zmienia i wiele robi sobie operacje i wygladaja nawet ok.ja to jestem malowana lala i seksbomba nie chwalac sie hehhe a jestem urody b. sredniej ale co kto lubi ...oni cenia naturalnosc ..jest nawet piosenka o jakiejs dziewuszce co pudru nie znala i w butach na plaskim chodzila ale byla piekna jak szla rano po Kopenhadze zawsze mnie zadziwiala ta piosenka sorry za brak znakow ale cos sie zacielo...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka