Dodaj do ulubionych

podwójne obywatelstwo - Polska - Kanada - podróż

15.05.17, 20:21
Czy któraś praktycznie wie jak to wygląda? Czytam, że obywatel Polski posiadający podwójne obywatelstwo musi posługiwać się przy wylocie w Polski polskim paszportem, ale nie wlecę do Kanady nie wyrabiając do paszportu polskiego ETA. A jak chce wyrobić eTA i piszę że mam również obywatelstwo kanadyjskie to mam info, że muszę podróżować na kanadyjski paszport... No i nie wiem co robić...
Ambasada Kanady w warszawie ma mnie totalnie w odwłoku i nie odpowiada...
HELP
Edytor zaawansowany
  • 15.05.17, 20:34
    off top - to ETA jest już obowiązkowa?

To droga przez mękę - mnie "zapytała" o numer starej wizy , a skąd na Boga mam to pamietać/ znaleźć? Miałam do wyboru skłamać, że kiedykolwiek wizę miałam - jak przyznałam, że miałam, to bez wpisania jej numeru nie mogłam przejść do kolejnego okna. Na szczęście w 2015 to było jeszcze testowane i nie było obowiązkowe.
  • 15.05.17, 20:36
    p.s. kiedyś znalazłam cos takiego, może sie przyda:

travel.stackexchange.com/questions/52100/i-have-two-passports-nationalities-how-do-i-use-them-when-i-travel

If you have the same name in both passports (that is, same first name and last name, minor variations are OK), and both countries accept dual citizenship (if you're not sure, find out here), the basic formula is:

Show the airline the passport of the country you're going to
    Show immigration the passport for the country you're in

• 15.05.17, 20:51
    Dzięki, i tak właśnie myślałam zrobić, ale doczytałam , że polska straż graniczna widząc mój kanadyjski paszport bez żadnej pieczątki stwierdzi, że przekroczyłam jako obywatel Kanady czas 90 dni przebywania w Polsce i jak się dowie, że jestem obywatelem polski to powinnam mieć polski paszport, a do polskiego paszportu n ie będę mieć eTA...
    Nigdzie nie jest napisane (albo nie doczytałam) czy mam lecieć na polski paszport czy tylko mieć ważny i ewentualnie pokazać.
  • 16.05.17, 05:10
    Jakie pieczatki w dzisiejszych czasach? Ogolnie chodzi o to zeby w jednym kraju decydowac sie na jedno obyatelstwo jak wjezdzasz jako Polak to wyjezdzasz jako Polak co na kolejnej granicy pokazesz to kwestia twojej umowy z tamtym krajem co to kogo w Pl obchodzi.

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • 16.05.17, 06:25
    Normalne pieczątki wink Np z państw, które do UE/EEA nie należą.
  • 16.05.17, 15:47
    deedee0 napisała:

> Dzięki, i tak właśnie myślałam zrobić, ale doczytałam , że polska straż granicz
    > na widząc mój kanadyjski paszport bez żadnej pieczątki stwierdzi, że przekroczy
    > łam jako obywatel Kanady czas 90 dni przebywania w Polsce i jak się dowie, że j
    > estem obywatelem polski to powinnam mieć polski paszport, a do polskiego paszpo
    > rtu n ie będę mieć eTA...
    > Nigdzie nie jest napisane (albo nie doczytałam) czy mam lecieć na polski paszpo
    > rt czy tylko mieć ważny i ewentualnie pokazać.

Jezeli jesteś polskim obywatelem to wedle prawa polskiego opuszczasz kraj na polskim paszporcie. To że paszport musi być ważny to chyba oczywiste🍁🍁. Od kilku lat straż graniczna jest zaopatrzona w system zastępujący pieczatki.... to już przeżytek. Paszport kanadyjski też musi być ważny 🍁🍁.

--
    [O!]
  • 16.05.17, 16:32
    No właśnie mam problem, mam pieczątkę wjazdu do Kanady, nie mam żadnej potwierdzającej , że wyjechałam/wjechałam do Polski, czyli żadnego dowodu, że opuscilam Kanadę. Mam się martwić, że kiedyś mi zarzucą, że nielegalnie siedziałam w Kanadzie sto lat?
  • 16.05.17, 18:16
    joa66 napisała:

> No właśnie mam problem, mam pieczątkę wjazdu do Kanady, nie mam żadnej potwierd
    > zającej , że wyjechałam/wjechałam do Polski, czyli żadnego dowodu, że opuscilam
    > Kanadę. Mam się martwić, że kiedyś mi zarzucą, że nielegalnie siedziałam w Kan
    > adzie sto lat?

Jezeli nie masz pieczątki i nie jesteś zaznaczona w systemie to możesz mieć kłopot. Nielegalny pobyt w Kanadzie, najgorsze ze musisz to jakoś odkręcić. Rozumiem, że masz tylko polski paszport.

--
    [O!]
  • 16.05.17, 18:43
    Dlatego trzymam boarding passy big_grin
  • 15.05.17, 20:47
    Podejrzewam, ze rozumiem gdzie widzisz problem.
    Tyle, ze go tam nie ma tongue_out
    Wylatujac z Polski przy check-in dajesz do zeskanowania swój paszport kanadyjski, czlowiekowi ze strazy granicznej przechodząc przez kontrole paszportowa pokazujesz polski paszport a na lotnisku w Kanadzie legitymujesz się paszportem kanadyjskim.
  • 15.05.17, 20:53
    Aż taki misz masz smile
    A jak powrót?
    w Toronto przy checkiin daje polski, przy kontroli kanadyjski?
  • 15.05.17, 21:03
    a nie lepiej pokazywac wszedzie tylko kanadyjski? ktos sie bedzie pytal czy nie ma przypadkiem polskiego jesli slowem po polsku sie nie odezwie?
    W drodze powrotnej tez bym pokazala wylacznie kanadyjski.
  • 15.05.17, 21:22
    Po co ma autorka ma łamać przepisy, jak może bez problemu ich przestrzegac? Już jej opisano prawidłową procedurę.
  • 16.05.17, 06:19
    No i jak by tak zrobiła to po upływie 90 okazałoby się że w PL jest nielegalnie...
  • 16.05.17, 10:17
    ok, pozniej doczytalam, ze ona mieszka w pl.
  • 15.05.17, 20:54

Moja kuzynka posiadając obywatelstwo amerykańskie i polskie - wlatywała na polskim paszporcie a wylatywała z USA na amerykańskim.
    Ostatnio lecąc do USA zabrała tylko na Okęcie paszport amerykanski no i nie mogła wylecieć bo celniczka powiedziała że skoro wjechała na polskim to i na polskim ma wyjechać ( no i ma obywatelstwo polskie)
  • 15.05.17, 21:28
    Od 20 lat nie mam polskiego paszportu. Uzywam kanadyjskiego. Problem tylko bedziesz miala jak zechcesz byc w Polsce dluzej niz 90 dni.
    Po drugie mozesz miec 2 paszporty przy sobie, w Polsce pokazujesz polski,a przy wjezdzie do Kanady kanadyjski.
  • 15.05.17, 21:55
    Ja mieszkam w Polsce, lecę do Kanady na wycieczkę smile
  • 16.05.17, 00:16
    Mam również dwa paszporty Pl i Can. I robie tak jak poradzono mi w ambasadzie - przed polskim urzędnikiem pokazuje polskie dokumenty a przed kanadyjskim - kanadyjskie. Ty jako obywatelka Kanady nie musisz mieć eta a polskiego urzędnika guzik tk obchodzi czy masz / nie masz eta bo mu pokazujesz tylko polski. Na lotnisku w CA pokazujesz tylko paszport CA a w Polsce z powrotem już tylko Pl (jako obywatelka UE bo inaczej moglabys być tylko 90 dni na paszporcie CA). Wiem, że skomplikowane ale tak to działa... Za tydzień do mnie z polski przylatuje moja mama, też na podwójnym obywatelstwie - nie ma problemow, bo latała tak juz wcześniej - zasada polsku urzędnik polskie papiery, kanadyjski kanadyjskie i będzie ok.
  • 16.05.17, 03:51
    Ja od wielu lat nie mam polskiego paszportu w ogole, bo mi sie nie oplaca, i nie mam problemu z uzywaniem zagranicznego przy wjezdzie i wyjezdzie z Polski. Ostatnio nawet urzednik paszportowy przy wyjezdzie pytal sie czy nie mam jakiegos polskiego dokumentu, bo w paszporcie nie mogl znalezc stempla wjazdu, ale nie mialam i tez mnie z klaju wypuscil.
    W ogole to bylo smiesznie, bo ja mowiaca bez akcentu po polsku mialam paszport zagraniczny, a moja corka mowiaca z akcentem, miala paszport polski smile.

--
    Internet... You start reading about sequoias and two hours later you know everything about Russian Revolution
  • 16.05.17, 15:30
    evee1 napisała:

> Ja od wielu lat nie mam polskiego paszportu w ogole, bo mi sie nie oplaca, i ni
    > e mam problemu z uzywaniem zagranicznego przy wjezdzie i wyjezdzie z Polski. Os
    > tatnio nawet urzednik paszportowy przy wyjezdzie pytal sie czy nie mam jakiegos
    > polskiego dokumentu, bo w paszporcie nie mogl znalezc stempla wjazdu, ale nie
    > mialam i tez mnie z klaju wypuscil.
    > W ogole to bylo smiesznie, bo ja mowiaca bez akcentu po polsku mialam paszport
    > zagraniczny, a moja corka mowiaca z akcentem, miala paszport polski smile.
    >

Gdyby strażnik graniczny był złośliwy (a często się to zdarza) to mógłby zatrzymać ciebie i córkę do wyjaśnienia. On dobrze wie kiedy przekraczasz granice - ma to na swoim monitorze, dziś żadne stemple nie są potrzebne.

--
    [O!]
  • 16.05.17, 15:56
    "On dobrze wie kiedy przekraczasz granice - ma to na swoim monitorze, dziś żadne stemple nie są potrzebne." Chyba jednak nie do końca, bo sama spotkałam się z tym gdy strażnik wkurzał się na brak stempli, całkiem niedawno. Problem pojawił się przy nieeuropejskim paszporcie, a wlot i wylot z UE w różnych krajach Schengen. Bilety lotnicze (wlotu) jako dowód nieprzekroczenia 90 dni dopiero go przekonały. Więc nie wiem na ile te systemy europejskie są zintegrowane. Normalnie cały czas w paszportach nieeuropejskich stawiają pieczątki przy wjeździe do Schengen - wtedy poprostu ktoś zapomniał.
  • 16.05.17, 09:27
    ze 100 lat nie latałam już poza Europę...
    Czy jak się robi odprawę przez internet to podaje się nr paszportu? Jeśli tak to którego podać? (z Polski do Kanady) - kanadyjski?, a pokazywać polski?
  • 16.05.17, 10:14
    to zalezy dokad sie leci, czasem sie podaje nr paszportu a czasem nie. Podalabym kanadyjski, bo jak podasz polski to sie spytaja o nr eta.
  • 16.05.17, 20:40
    deedee0 napisała:

> ze 100 lat nie latałam już poza Europę...
    > Czy jak się robi odprawę przez internet to podaje się nr paszportu? Jeśli tak t
    > o którego podać? (z Polski do Kanady) - kanadyjski?, a pokazywać polski?

Nie zapomnij wykupic ubezpieczenie bo twoje kanadyjskie już dawno nie jest aktualne.

--
    [O!]
  • 16.05.17, 20:52
    kandyjski, polski jest ci tylko potrzebny zeby pokazac polskiemu celnikowi na 'granicy'
  • 16.05.17, 09:32
    > ale nie wlecę do Kanady nie wyrabiając do paszportu polskiego ETA.

lini lotniczych kanadyjskich nie obchodzi to. Przeciez strazy granicznej mozesz pokazac kanadyjski paszport. Strazy granicznej nie obchodzi co pokazalas liniom lotniczym.Nie cuduj.

Zawsze pokazuje w UK na granicy angielski paszport, a w Polsce polski. Nikt jeszcze o nic nie mial pretensji
  • 16.05.17, 10:12
    obchodzi, do Kanady to nie wiem, bo eta jest nowe ale np. do usa jak potrzebny jest nr esta to sprawdzaja zanim cie do check-in dopuszcza.
  • 16.05.17, 10:35
    nie zrozumialas zupelnie o czym napisalam: Na granicy kanadyjskiej strazy granicznej legitymuje sie kandadyjskim paszportem: zadnego eta czy esta nic nie jest potrzebne jesli pokazuje paszport obywatela.

W Polsce strazy granicznej pokazuje polski paszport

Liniom lotniczym pokazuje jaki chce, A jak zapytaja o wize czy co tam to mowi ze ma 2 paszporty

(Esta do USA jest zupelnie niezwiazane z przelotem liniami i linie cie nie legitymuja z Esta. Legitymujesz sie strazy granicznej a raczej wczesniej wklepujesz w komputer po przylocie swoj numer esta, potem tylko szybka przeprawa przez bramke ze straznikiem)
  • 16.05.17, 16:27
    no niestety ale zawsze zanim mnie dopuscili do check-in to przeprowadzali kontrole wiz/esta. Nie wiem czy to linie lotnicze czy kto dokladnie, ale bez tego nie pozwoliliby mi nawet oddac bagazu.
  • 16.05.17, 20:48
    wtedy po prostu pokazujesz tez (albo tylko) paszport ktory nie wymaga od ciebie wizy/ innych formalnosci wjazdowych.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.