Dodaj do ulubionych

Pierwotna akumulacja kapitału

09.07.17, 13:56
Kolonie zapewniały kiełkującym manufakturom rynek zbytu i akumulację spotęgowaną dzięki monopolowi rynkowemu. Skarby, zagrabione poza Europą za pomocą rabunku, ujarzmienia i rzezi, wracały do kraju macierzystego i tu przeobrażały się w kapitał. - to Artur Domowsławski w "Polityce", w reportażu o roszczeniach do skarbu z hiszpańskiego wraku znalezionego u wybrzeży Kolumbii, cytuje Karola Marksa.

Ten sam autor w "Wykluczonych" (zbiór obszernych reportaży głównie o Ameryce Południowej) opisując przyczyny dzisiejszych migracji ekonomicznych, wskazuje m.in. na bezwzględną eksploatację ziem dawnych kolonii; makabryczne niszczenie środowiska przez koncerny państw zachodnich; niewolnictwo i ludobójstwo, które były źródłem zamożności zachodniej Europy i białej Ameryki Północnej. Kanady również, właśnie z okazji 150-lecia państwowości Kanady toczy się gigantyczna dyskusja o krzywdzie wyrządzonej First Nations.

To tak a propos szczytu G 20 i tłumionych dyskusji na temat odpowiedzialności zamożnego Zachodu za slumsy, fawele, rezerwaty dla autochtonów i los miliardów ludzi zamieszkujących tzw. Trzeci Świat.
Edytor zaawansowany
  • triss_merigold6 09.07.17, 14:07
    Żeby nie było, że jestem fanką Zandberga i jego programu wyrównywania poziomu życia w Polsce poprzez jeszcze większe opodatkowanie tych, którzy nijak z podatkiem nie mogą uciec (czyli mnie).
    Pragnę tylko, przy okazji debat na temat przyjmowania uchodźców/migrantów ekonomicznych, zwrócić uwagę KTO za to odpowiada i dlaczego nie Polska.
  • kaz_nodzieja 09.07.17, 14:31
    Bardzo dziękuję.
    Jesteś prawdziwą patriotką oraz feministką.

--
    Sport to nie jest zdrowie."Ja się kiedyś nabawiłam urazu kręgosłupa, którego konsekwencje odczuwam do dziś na zajęciach...uwaga....zdrowy kręgosłup!" Saszanasza
  • triss_merigold6 09.07.17, 14:38
    Nadaję odpowiednie proporcje zjawiskom.
    Polecam jeszcze lekturę "Wojen klimatycznych".
  • kaz_nodzieja 09.07.17, 15:25
    Najpierw muszę zacząć "Hydraulika" wink

--
    Sport to nie jest zdrowie."Ja się kiedyś nabawiłam urazu kręgosłupa, którego konsekwencje odczuwam do dziś na zajęciach...uwaga....zdrowy kręgosłup!" Saszanasza
  • triss_merigold6 09.07.17, 15:29
    Jeszcze nie zacząłeś, wyszło już nowe rozszerzone wydanie.
  • kaz_nodzieja 09.07.17, 15:43
    Nie zaczęłam, fizycznie i po części umysłowo jestem kobietą.
    Kupiłam 3 miesiące temu - może już wtedy było owe rozszerzenie wydanie?
    Obecnie czytam Poradnik Ksenofoba - Rosja wink
    Fajna seria, lekka. Polecam.

--
  • bywalec.hoteli 09.07.17, 20:23
    Myślałem, że to cytat z trzeciej serii Fargo smile
  • araceli 09.07.17, 17:20
    triss_merigold6 napisała:
    > zwrócić uwagę KTO za to odpowiada i dlaczego nie Polska.

Przeczytałam pierwszy post, oniemiałam - 'Triss w końcu zaczyna dostrzegać coś poza czubkiem własnego nosa'.... potem przeczytałam to i już wiem - guzik, nadal wypieranie jak u przedszkolaka.

Polska może nie wyzyskiwała trzeciego świata ale nie da się ukryć, że na tym wyzysku korzysta. Codziennie używasz przedmiotów, które tam wyprodukowano. Twoje koleżaneczki korposzczurki dostają pensyjkę od polskich filii zagranicznych koncernów.

Choćbyś nie wiem jak zaklinała rzeczywistość, że to tylko paserstwo.

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • olena.s 09.07.17, 17:54
    Oraz, na wypadek gdyby triss powiedzmy odnosila się do kryzysu uchodźców i w ogóle III świata - zwracam uwagę, że Grecja (a w zasadzie i Włochy) kolonii nie miały żadnych, a mają najtrudniejszą sytuację. Kolonii nie miała tez Skandynawia, która mimo to jest najsilniej zaangażowana w pomoc. Kolonii nie miało USA (co nie oznacza ich bezgrzeszności, ani ani).
  • asia-loi 09.07.17, 19:00
    olena.s napisała:

Kolonii nie miało USA (co nie oznacza ich bezgrzeszności, ani ani).

Tylko pozamykali tubylców w rezerwatach (resztę zamordowali). sad

--
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • kfugktru23 09.07.17, 19:05
    https://img.ifcdn.com/images/f57fdbc8fcda394408b4daf3ea253c03b31dfc2e13297439da288435eb5a9e71_1.jpg
  • asia-loi 09.07.17, 19:14
    Dobre. big_grin
  • olena.s 09.07.17, 19:18
    1. W dużej mierze nie było to USA ale imperium brytyjskie.
    2. Jednakowoż koloniści i Indianie poniekąd się zlali ze sobą, nastąpiło/uje jakieś stopienie
    3. Współczesni Indianie koszą straszliwa kasę na 'eksterytorialności' swoich terytoriów, które np. moga zakładac kasyna, choć sąsiednie stany na to nie zezwalają. Co wskazuje na jakieś ruchy zadośćuczyniające, nie żebym oceniała ich wystarczalność, słuszność, czy skuteczność.
    4. Napisałam, czy nie napisałam - w tym samym zdaniu, "(USA (...) co nie oznacza ich bezgrzeszności, ani ani)"?
    5. Triss podała swój cytat w kontekście ciągnięcia zysków z kolonii. Tu zwyczajnie takiej sytuacji nie było (chyba że weźmiemy pod uwagę Kubę). To USA BYŁO kolonią i z tego statusu się wyzwoliło.
    6. Indianie byli nomadami, i spotkał ich mniej więcej taki sam los, jak parę tysięcy lat wcześniej inne ludy wędrowne, na które natknęły się kultury rolnicze, osiadłe (praprzodkowie naszych kultur, he he), a które to ludy nie chciały przejąć nowomodnego uprawiania ziemi. Ponieważ było ono jednak o wiele efektywniejsze i wymagało jakiegoś rodzaju własności, a w każdym razie trwałej kontroli gruntu - wygrało.
    Nie uważam, żeby te rolne kultury, albo nowocześnie USA miały jakkolwiek (!) czyste ręce, ale proponuję oglądac sprawę we własciwych proporcjach
  • mdro 10.07.17, 09:39
    "1. W dużej mierze nie było to USA ale imperium brytyjskie" - największe prześladowania Indian (przesiedlenia do rezerwatów, wojny etc.) nastąpiły już za czasów Stanów Zjednoczonych.
    "6. Indianie byli nomadami" - nie wszyscy. Całkiem sporo było osiadłych, do przemieszczania się na nowe tereny zmuszali ich europejscy osadnicy.

--
    Nie widzę wpisów osoby, która pochwaliła się byciem ostatnią szują oraz etatowego ematkowego trolla kaz_nodzieja
  • c2h6 10.07.17, 11:08
    olena.s napisała:

> 6. Indianie byli nomadami, i spotkał ich mniej więcej taki sam los, jak parę ty

Siadaj, dwója.
  • triss_merigold6 09.07.17, 19:27
    USA co??? Toż współczesne Stany Zjednoczone i obchodząca 150-lecie państwowości Kanada zostały zbudowane na krwi i ziemi First Nations i - Stany Zjednoczone - na doktrynie Monroego, zakładającej interwencje w interesie USA w Ameryce Środkowej i Południowej. Weź mnie nie rozbawiaj.
  • ingryd 09.07.17, 19:41
    Dorzuce kilkaset lat orania niewolnicza bezplatna sila robocza afroamerykanow, bez niej US nigdy nie zbudowaloby swojego kapitalu. Indianie sie do tego nie nadawali, byli fizycznie zbyt slabi, dlatego tez praktycznie nastapila ich zaglada.
  • kaz_nodzieja 09.07.17, 19:22
    Co bierzesz?

--
  • nangaparbat3 09.07.17, 18:11
    I jeszcze jedno Triss, najwazniejsze: pomoc drugiemu, w tym wypadku uchodźcom, nie wynika z checi okupienia winy, tylko pomocy i podzielenia się. Dano mi więcej - więc mam dlug do spłacenia, nie przeklety dług Judyma, tylko dlug wdzięczności, wobec losu, Boga, przypadku - że mnie obdarowano.

--
    Deszcz wiosenny -
    I kaczki, których nie zjedzono,
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • kfugktru23 09.07.17, 18:23
    Poza tym nie trzeba sięgać do kolonializmu. Kto wytyczał granice w Afryce i na Bliskim Wschodzie? My, europejczycy. Często palcem po mapie nie pytając ludzi na miejsce w jakim państwie chcą mieszkać. Ale to pikuś. Te granice, co pokazuje Irak tuziemcy ignorują. Ale kto nie chce zmiany granic? My, europejczycy. Bo mamy fobie po dwóch wojnach.
  • triss_merigold6 09.07.17, 19:33
    My czy państwa, które dzieliły kontynent afrykański przy linijce? W czasie wytyczania prowizorycznych granic i stref wpływów Polski nie było nawet na mapie politycznej Europy.
  • kfugktru23 09.07.17, 19:39
    A Grecja była?
  • nangaparbat3 09.07.17, 20:06
    Kto by sie ta jakimis Grekami przejmował
    OT
    Grecki biznesmen zostal zatrzymany przez polskiego policjanta. Jakoś najpierw nie mogli sie dogadac, policjant mowi: Nie udawaj pan Greka, Grek wyjmuje paszport, a policjant dostaje ataku śmiechu. Grek urazony, i słusznie, jak my byśmy sie czuli gdyby obcy policjant wybuchal niepowstrzymanym smiechem na widok naszego paszportu? Grekowi dopiero po paru dniach ktos wyjasnil, w czym rzecz.

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • kfugktru23 09.07.17, 20:17
    Przykład Grecji podałem z innego powodu - skoro Grecja nie miała koloni to dlaczego ma ponosić koszty emigrantów?
  • nangaparbat3 09.07.17, 20:45
    No wiem.

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • triss_merigold6 09.07.17, 20:22
    Co do zasady, od 1830 r. owszem. Podział kontynentu afrykańskiego nastąpił później, a Grecja od końca XIX w. wyszarpywała swój większy kawałek tortu z rozpadającego się imperium osmańskiego.
  • nangaparbat3 09.07.17, 20:47
    To sie naszarpała.

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • iwoniaw 27.07.17, 20:21
    No nie? big_grin Normalnie jak Polska "wyszarpująca kawałek tortu" z rozpadających się imperiów tutejszych zaborców big_grin

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • ingryd 09.07.17, 18:47
    Ino tylko, aktualnie od 2004 roku Polska pelnymi garsciami czerpie srodki z kasy tych panstw ktore dorobily sie majateczku na tym 3 swiecie. Tak wiec jak najbardziej posrednio odpowiedzialnosc ponosimy.
    Litosciwie pomine udzial polskiej armii w rozpizganiu struktur etatycznych na obecnym terytorium EI (gdzie to, ach gdzie lezy stolica ISIS, Raka ?). Szlo sie rasia w rasie z wojskami Pentagonu ? A teraz, to nie my, to nie nasz problem ?
    7 tys osob na 38 mln !!! Amargedon istny î inwazja !!!
    Bref, "za nasza î wasza wolnosc" nalezy zminic za wasza kase î calujcie nas w dude !!!
  • kfugktru23 09.07.17, 14:11
    Ale Polska też czerpała z kolonializmu. Za złoto z Peru kupowano polskie zboże. Nad czym rozpaczali hiszpańscy rolnicy. I co de facto zniszczyło Hiszpanię. Podobnie zresztą kolonie angielskie wykończyły angielską szlachtę gdy wełna z antypodów okazała się tańsza od tej z Anglii.
  • joa66 09.07.17, 14:22
    Bo kolonie angielskie to...nie angielskie były. I nie Anglicy się na nich bogacili.
  • kfugktru23 09.07.17, 14:28
    pl.wikipedia.org/wiki/Nowa_Kurlandia
  • joa66 09.07.17, 14:41
    Przepraszam, jak to się ma do mojego postu?
  • kfugktru23 09.07.17, 14:44
    Na upośledzenie umysłowe nic nie poradzę...
  • joa66 09.07.17, 14:57
    aha....
  • gat45 09.07.17, 14:34
    Widzę, że czujesz się odpowiedzialna za stan ekonomiczny Ukrainy. Bardzo to ładnie o Tobie świadczy, brawo.
  • triss_merigold6 09.07.17, 14:37
    Ukraina nie była kolonią tylko częścią państwa polskiego przed II wojną światową (a i to niewielka część Ukrainy, ostatecznie Hołodomor czyli zagłodzenie 8-10 milionów chłopów ukraińskich zorganizował Stalin na obszarze USRR).
    Jeśli można mówić o odpowiedzialności to Polska swój moralny dług spłaca, Ukraińcy przyjeżdżają i pracują/studiują legalnie wystarczy posłuchać na ulicy.
  • kfugktru23 09.07.17, 14:38
    A I RP?
  • kfugktru23 09.07.17, 14:43
    www.newsweek.pl/wiedza/historia/ukraina-historia-polskiej-kolonizacji-newsweek-pl,artykuly,286899,1.html
  • triss_merigold6 09.07.17, 14:55
    Identycznie byli traktowani chłopi na obszarze całej I Rzeczypospolitej. Zniesienie pańszczyzny i przywiązania do ziemi dali im zaborcy, a nie rodzimi hreczkosieje z herbem po przodkach.
  • triss_merigold6 09.07.17, 14:49
    Może poczytaj sobie o władzach I Rzeczypospolitej? Kiedyż to Ukraina była KOLONIĄ?
    Gwoli ścisłości, pańszczyznę i przywiązanie chłopa do ziemi, które obowiązywały chłopskich mieszkańców Rzeczypospolitej szlacheckiej, uważam za równoważne z niewolnictwem, tu zgadzam się z Lederem ("Prześniona rewolucja").
  • kfugktru23 09.07.17, 14:54
    Zauważ że w godle I RP był tylko orzeł i pogoń.
  • kaz_nodzieja 09.07.17, 14:40
    Zgadza się.
    Ukraińcy są wszędzie.

--
  • nangaparbat3 09.07.17, 14:48
    Udajesz głupią?

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • triss_merigold6 09.07.17, 14:51
    Chyba Ty, jeśli porównujesz sytuację tej części współczesnej Ukrainy, która leżała w obrębie granic państwa do traktowania kolonii i ich mieszkańców przez - kolejność dowolna - BELGÓW (8 milionów wymordowanych przez króla Leopolda w Kongu), ANGLIKÓW, HISZPANÓW, PORTUGALCZYKÓW, FRANCUZÓW, NIEMCÓW.
  • kfugktru23 09.07.17, 14:59
    Zauważ że oprócz Konga były takie kolonie jak Algier - wypisz wymaluj Ukraina.
  • baltycki 09.07.17, 17:49

> Jeśli można mówić o odpowiedzialności to Polska swój moralny dług spłaca,
    > Ukraińcy przyjeżdżają i pracują/studiują legalnie wystarczy posłuchać na ulicy.

Celem wydawania Ukraincom pozwolen na prace jest dobro polskiej gospodarki, polskich przedsiebiorstw, a nie dobro Ukrainy, korzysc obywateli ukrainskich jest tylko skutkiem ubocznym.
    Zjedlibyscie mnie (i slusznie), gdybym napisal, ze Niemcy, umozliwiajac u siebie legalna prace/studiowanie obywatelom polskim, splacaja Polsce jakis dlug moralny.
    Nic nie splacaja, robia to dla wlasnych korzysci.

--
    Wrog mojej Ojczyzny jest moim wrogiem.
  • olena.s 09.07.17, 17:56
    Mtko, czy ty sama sebie czasem czytasz?
    Jezeli Polska spłaca w ten sposób dług moralny wobec Ukrainy, za I i II RP, to rozumiem, że rozgrzeszyłaś UK, bo przyjmuje wszak masowo potomków skolonizowanych Indusów i Pakistańczyków?
  • obrus_w_paski 10.07.17, 11:16
    Jeśli spłacać dług wdzięczności to może powinno się tez spłacić krajom które swego czasie przyjęły Polaków do siebie?
    Nie było np intensywnej emigracji Polaków do Syrii kilkadziesiąt lat temu?
  • triss_merigold6 10.07.17, 13:42
    Chyba raczej do Iranu. Ci z armią Andersa? Emigracją bym tych przemieszczeń ludności nie nazwała tylko efektem układu Sikorski-Majski i decyzji Anglii - Iran był totalnie zależny od mocarstw.
  • obrus_w_paski 10.07.17, 23:06
    Nie mam pojęcia, niestety z historii nigdy nie byłam dobra. Ale coś mi się kojarzy ze kiedy "arabska wiosna" doszła do Syrii to MSZ apelował do Polaków tam mieszkających, zeby wracali do kraju, kojarzę jakieś artykuły ze w Syrii mnóstwo polskiej emigracji było i to właśnie nie tak dawno. A jak już się okazało, ze w Syrii będą problemu, to kojarzę reportaże o tym jak sobie radzą Polki po powrocie z Syrii do kraju
  • nangaparbat3 09.07.17, 14:49
    Jesli chcemy być z nimi, to z calym dobrodziejstwem inwentarza. Jesli nie chcemy miec nic wspólnego z kolonialnym wyzyskiem, było nie przyjmowac dotacji. Albo je teraz oddajmy.

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • tiszantul 09.07.17, 14:58
    > Jesli nie chcem
    > y miec nic wspólnego z kolonialnym wyzyskiem, było nie przyjmowac dotacji. Albo
    > je teraz oddajmy.

za te dotacje Polska zapłaciła tak dużo, że obecnie dyskutuje się, czy nasz bilans wyszedł dodatni czy ujemny. Na ematkę ta wiedza dotrze za 10 lat. Na razie jest etap "unia nam daje pieniądze za nic, bo nas lubi".
  • kfugktru23 09.07.17, 15:00
    A co zapłaciła? Butami relax i małym fiatem?
  • szarsz 09.07.17, 15:27
    > dyskutuje się

Nie używaj słów, których znaczenia nie rozumiesz - jak rodzice nie nauczyli, to szkoła powinna. Nie "się dyskutuje", tylko "usiłuje wmówić suwerenowi".
  • nangaparbat3 09.07.17, 17:11
    Oczywiście że bilans ujemny. Wystarczy sie rozejrzec.

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • kfugktru23 09.07.17, 17:16
    Zwłaszcza te autostrady...
  • szarsz 09.07.17, 17:23
    budynki publiczne. Dopłaty bezpośrednie.
  • nangaparbat3 09.07.17, 17:55
    Oczyszczalnie ściekow.

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • ira_08 09.07.17, 18:08
    Od wejścia do UE autostradę mi pod miastem zwinęli sad
  • ira_08 09.07.17, 18:06
    Kto z kim dyskutuje? PiS z liczbami dyskutuje? Łatwo sprawdzić ile pieniędzy dostaliśmy i ile oddaliśmy.

> Na razie jest etap "unia nam daje pieniądze za nic, bo nas lubi".

Nie dlatego, że nas lubi. Wystarczy elementarna wiedza o UE, jej założeniach, sposobie działania. Daje, bo ma w tym interes. Wielkie rozszerzenie UE o Wschód nie odbyło się z dobroci serca i nikt o zdrowym umyśle tak nie twierdzi.
  • super_hetero_dyna 09.07.17, 19:23
    A jakże. Byle policzyć wszystko - drenaż gospodarki, likwidację polskiego przemysłu, globalne ocipienie, biurokratyczne regulacje itp. Saldo jest ujemne. A autostrad mielibyśmy trzy razy tyle, gdyby Niemcy, zamiast dawać "dotacje", uczciwie zapłacili za szkody spowodowane ich bandyckim napadem w 39.
  • kfugktru23 09.07.17, 19:34
    Kilka pytań:
    1. Na czym polega ten drenaż gospodarki?
    2. Jaki przemysł zlikwidowaliśmy po wejściu do Unii? Konkretne firmy poproszę.
    3. Czy globalne ocieplenie Polski nie dotyczy? Nie mamy Żuław?
  • super_hetero_dyna 10.07.17, 10:09
    1. Na masowym wycieku wypracowanego przez polskich obywateli majątku poprzez oszustwa banków ("kredyty" frankowe), sztuczki księgowe zachodnich firm w Polsce (np. transfer zysków przed opodatkowaniem w postaci horrendalnych "opłat licencyjnych" za znaki towarowe) .
    2. Stocznia Gdańska, Stocznia Szczecińska, Morska Stocznia Jachtowa im. Leonida Teligi, Huta "Jedność" w Siemianowicach Śląskich, Huta Będzin, Zakłady Radiowe im. M. Kasprzaka, ZR Diora Dzierżoniów, - to tylko niektóre przykłady.
    Po 1989 roku „zlikwidowano 1675 zakładów przemysłowych, czyli 33 proc. całego majątku, to europejski rekord” – mówi w wywiadzie dla najnowszego tygodnika „Przegląd” prof. Andrzej Karpiński.
    www.solidarnosckatowice.pl/pl-PL/mapa_wygaszonego_przemyslu.html
    Na miejscu każdego z tych zakładów powinna stać wielka tablica z niebieskim logo EU i napisem: ten zakład zniszczyła EU.
    3. Walka z "globalnym ociepleniem" to gigantyczne oszustwo forsowane w interesie najbogatszych państw, zainteresowanych w eksporcie swojej, w innym przypadku nie mającej ekonomicznego sensu, "energetyki odnawialnej".
  • kfugktru23 10.07.17, 14:05
    1. Podaj liczby a nie slogany.
    2. A co te zakłady produkowały? Coś co ktoś chciałby kupić?
    3 Globalne ocieplenie to fakt naukowy.
  • super_hetero_dyna 10.07.17, 18:51
    1. 2, 5, 10, 16, 36, 39, 43
    2. Statki, stal, elektronikę.
    3. Fakt naukowy to cykliczne zmiany klimatu, zależne od aktywności słońca. Ocieplenie z winy człowieka to oszustwo.
  • kfugktru23 10.07.17, 23:08
    Elektronikę? O czym ty bredzisz?
  • szarsz 10.07.17, 18:39
    > Po 1989 roku „zlikwidowano 1675 zakładów przemysłowych

DLACZEGO zlikwidowano te zakłady? Pytanie pomocnicze: Czy były to kwitnące perły przemysłu, przynoszące wielomiliardowe (na stare pieniądze) zyski?
  • super_hetero_dyna 10.07.17, 18:54
    Dlatego, że niemiecki plan Mitteleuropa zakładał likwidację w Polsce przemysłu ciężkiego.
  • szarsz 10.07.17, 19:03
    A. Ha. Coś na poparcie tej śmiałej tezy?

Bo ja sądzę, iż typowo socjalistyczne zarządzanie oraz typowo socjalistyczna praca miała w tym jednak większy udział.
  • livia.kalina 09.07.17, 23:28
    >Byle policzyć wszystko - drenaż gospodarki, likwidację polskiego przemysłu
    Ja pie...- to już jakaś schizofrenia - to Polska w ruinie czy rozkwit gospodarczy???
    >globalne ocipienie,
    z tym to się akurat urodziłeś. Co niby UE ma z tym wspólnego?
    >biurokratyczne regulacje
    Podaj jakąś jedną
  • super_hetero_dyna 10.07.17, 10:26
    > Ja pie...- to już jakaś schizofrenia - to Polska w ruinie czy rozkwit gospodarczy???

Po IIWŚ Niemcy, m.in. dzięki Planowi Marshalla, osiągnęły rozkwit gospodarczy. Czy to znaczy, że wojna ich nie dotknęła? Nie było bombardowań? Nie było masowego wywozu całych zakładów przemysłowych do Rosji?
    Zaiste, u niektórych osób numer buta jest większy niż iloczyn inteligencji.

>z tym to się akurat urodziłeś. Co niby UE ma z tym wspólnego?

Z czym się urodziłem? Zmiany klimatyczne, występujące na Ziemi cyklicznie od miliardów lat, to jedno, a "globalne ocipienie" czyli globalne oszustwo polegające na okłamywaniu ludzi przez media, że są winni "ociepleniu klimatu" i wobec tego muszą płacić wyższe podatki - to drugie.

> Podaj jakąś jedną

Obowiązkowa certyfikacja wielu wyrobów - kosztowna i długotrwała, do przełknięcia przez wielkie firmy zagraniczne o ogromnym potencjale, a eliminująca na samym starcie wielu małych przedsiębiorców.
  • kfugktru23 10.07.17, 14:09
    super_hetero_dyna napisał(a):

> > Ja pie...- to już jakaś schizofrenia - to Polska w ruinie czy rozkwit gos
    > podarczy???
    >
    > Po IIWŚ Niemcy, m.in. dzięki Planowi Marshalla, osiągnęły rozkwit gospodarczy.
    > Czy to znaczy, że wojna ich nie dotknęła? Nie było bombardowań? Nie było masowe
    > go wywozu całych zakładów przemysłowych do Rosji?
    A ha! Czyli PRL to był kraj mlekiem i modem płynącym tylko te burżuje go okradły.
  • szarsz 10.07.17, 18:40
    > Zaiste, u niektórych osób numer buta jest większy niż iloczyn inteligencji.

Skromność i samokrytyka zawsze w cenie.
  • szarsz 10.07.17, 18:41
    > Obowiązkowa certyfikacja wielu wyrobów

Których wyrobów?
  • kaz_nodzieja 09.07.17, 15:01
    Dlaczego nie mieliśmy przyjmować dotacji? Nie rozumiem korelacji.

--
  • joa66 09.07.17, 15:08
    Myślę, że z dotacjami sparwa nie jest tak prosta jak próbuje się pokazać (zaczynając ten podwątek możemy zacząc wzywać do wzrostu zysków firm sprzedających w PL itd - po co?)

Co nie zmienia sensu głownej wypowiedzi - czy mamy byc samotną wyspą na wspólczesnej mapie politycznej? Jeżeli nie, to kto ma być naszym sojusznikiem?
  • nathasha 09.07.17, 15:12
    Oczywiscie rozumiem ze polskie firmy oddadza tez wszystko co zarobily na rynkach zachodnich
  • joa66 09.07.17, 15:28
    Chcesz iść tą ścież ką? Dobra, i podatki, których nie płaciły w panstwach UE, w których inwestowały.

eot
  • nathasha 10.07.17, 08:59
    Jak masz pisac eot to nie pisz w ogole. Dla polskich firm otworzyl sie gigantyczny rynek zbytu ale caly czas sa przywolywane firmy calej pozostalej unii.majacej zarobic krocie na rynku panstwa owszem niemalego ale za to dosc biednego
  • triss_merigold6 10.07.17, 09:03
    Odwrotnie - to firmy zachodnie uzyskały gigantyczny rynek zbytu w Polsce oraz możliwość funkcjonowania praktycznie bez podatków lub z ogromnymi zwolnieniami z podatków + rezerwuar taniej siły roboczej.
  • kfugktru23 10.07.17, 14:11
    Śnij dalej.
  • szarsz 10.07.17, 18:44
    > firmy zachodnie uzyskały gigantyczny rynek zbytu w Polsce

Gigantyczny. Aha. W 89 przeciętnego Polaka było stać na wszystko, albowiem komunizm zapewnił nam przeogromną siłę nabywczą złotówki. I wcale to a wcale nie było tak, że jak "pan" przyjechał z rajchu ze stoma markami, to mógł przez miesiąc rozbijać się po knajpach... Ile masz lat, że zapomniałaś, jak było?
  • lea.letizia 10.07.17, 13:49
    Jesli chcesz w ten sposob to najpierw zalatwmy realne odszkodowania za II WŚ
  • triss_merigold6 10.07.17, 13:58
    I potop szwedzki. Wbrew pozorom to nie II wojna światowa była wydarzeniem najbardziej ekonomicznie degradującym i drenującym ówczesne ziemie Polski tylko właśnie potop szwedzki.
  • kfugktru23 10.07.17, 14:11
    I Najazd Brzetysława?
  • kfugktru23 09.07.17, 15:12
    Jak to kto? Putin.
  • kaz_nodzieja 09.07.17, 15:16
    Czechy, Słowacja i Węgry.
    Anglia i Francja - zdradziecki mąż, raz już zdradził.

--
  • kfugktru23 09.07.17, 15:20
    Węgry wybrały Putina - Orban już zebrze o gaz przesyłany przez Turcję. Czechy wybrały Niemcy - chyba się tam przeniosę. Słowacja jest za Putinem. Nikt wam nie pozostał... Jak w 1772...
  • triss_merigold6 09.07.17, 15:23
    WAM? A Ty przepraszam, obywatelem z urojenia jakiego kraju się czujesz?
  • kfugktru23 09.07.17, 15:25
    III RP. Wy to pogrobowcy PRL.
  • szarsz 09.07.17, 15:28
    > Czechy, Słowacja i Węgry.

Czechy są prozachodnie i oficjalnie "nie rozumieją" polskiej polityki. Słowacja i Węgry - proputinowskie. Czyli: Putin?
  • joa66 09.07.17, 15:29
    Ale one nie chcą tworzyć z nami spólki i co im zrobisz?
  • ira_08 09.07.17, 18:11
    Czechy nie chcą. Czechy trzymają się Niemiec. Węgry wybrały Putinowo, a Słowacja, no tak. Sojusz ze Słowacją wiele zmienia, nie będziemy samotną wyspą. Tatry, wody termalne, Zlaty Bazant - nikt nam nie podskoczy big_grin
  • szarsz 09.07.17, 20:21
    Zlaty Bazant od ponad dwudziestu lat należy do Heinekena, także ten.
  • nangaparbat3 09.07.17, 17:13
    >>czy mamy byc samotną wyspą na wspólczesnej mapie politycznej? Jeżeli nie, to kto ma być naszym sojusznikiem?
    Trump, który przy pierwszej okazji opchnie nas putinowi.

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • jesienna.nuta 10.07.17, 13:51
    "Jesli nie chcemy miec nic wspólnego z kolonialnym wyzyskiem, było nie przyjmowac dotacji. Albo je teraz oddajmy."

A oni nam oddadzą NASZE składki? Z każdego "otrzymanego" euro w Polsce zostawało jedynie 18 eurocentów sad
    O otwartym polskim rynku zbytu na ich towary nawet nie wspomnę sad

--
    http://emots.yetihehe.com/1/kotek.gif
  • szarsz 10.07.17, 18:46
    > euro w Polsce zostawało jedynie 18 eurocentów

Twierdzisz, że płaciliśmy 81 centów, w zamian uzyskując euro i to jest najgorszy biznes świata? Lepiej nie dostawać nic?
  • nangaparbat3 09.07.17, 18:07
    No i tyle. Nie bylismy w niczym lepsi, tylko mielismy niewolnikow miejscowych. Ale na Ukrainie czyLitwie nalozyły sie na to róznice etniczne. W Koronie wymyslilismy je sami - znaczy szlachta wymysliła, dopisując sobie sarmackie pochodzenie.
    I nigdy o tym szczerze nie podagalismy. Ostatnio miałam gośi z daleka i obejrzalam Panorame raclawicką, juz po dorosłemu. I co ujrzałam? Kosynierów wypuszczonych na baterię rosyjskich armat, a za nimi, w tyle, dość daleko, jazda, już nie w kosy i palki uzbrojona. Nigdy o tym szczerze i otwarcie nie rozmawialismy. Uwazamy się za dziedziców Polski szlacheckiej - a w wiekszości pochodzimy z chłopów. Sama niedawno odkrylam, że niektórzy z moich przodków mogli byli panów piłami rżnąć, bo z odpowiednich okolic. Myślę, że warto by sie było zmierzyć z dziedzictwem niewolnictwa w nas. Dla mnie wstrząsem byly "Popioły" Wajdy - ale podobno przekłamał. Nie wiem, bo powieść jest dla mnie nie do przeczytania, moze podejde do niej jeszcze raz jesienią, ale to już bedzie heroizm.
    W każdym razie myślę, ze to własnie niewolnicze dziedzictwo buduje nasz stosunek do uchodźców.
    Nif

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • super_hetero_dyna 09.07.17, 19:25
    Kto Ci takich bredni nakładł do głowy? Na wieczorowych kursach marksizmu-Leninizmu?
  • nangaparbat3 09.07.17, 19:34
    spadaj

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • super_hetero_dyna 09.07.17, 19:16
    Czy Marks pisał coś także o roli Żydów w finansowaniu i organizacji handlu afrykańskimi niewolnikami, jako źródle ich obecnej zamożności?
  • kfugktru23 09.07.17, 19:37
    Czyli to wina żydów? W Polsce nie więc antysemityzmu a pogrom kielecki zrobiły ufoludki?
  • olena.s 09.07.17, 19:38
    Poczytaj Marksa, to się dowiesz.
    Ja ze swojej strony mogłabym (gdyby skleroza mnie nie łupała) przytoczyć ci tutuł interesującej pozycji historycznej, której autorzy postawili interesująca tezę wyjasniającą, dlaczego Żydzi mają, na przykład, wyższy poziom wykształcenia, nieco wyższe IQ, czy też nieco wyższe dochody.
    Zdaniem autorów zadecydowało stworzenie poczatkach ery wymogu, aby każde dziecko płci męskiej uczyło się czytac i pisać. Choć krok ten powzięto na skutek konieczności związanej z życiem w diasporze, zdaniem autora powodował on odpadanie niektórych segmentów populacji od judaizmu i wtapianie się ich w lokalne społeczności, z czasem już jako chrześcijanie, politeiści, muzułmanie.
    Żydami pozostali więc tylko niektórzy, ci, którzy bardziej chcieli i których było stać na to, żeby posłać synów do szkoły, zamiast do kosy. A tak się złożylo, ze byli to częściej ci, którzy porzucili zawody rolnicze na rzecz miejskich, które z kolei promowały społecznie sprawność intelektualną. Zadecydowała więc selekcja zawodowa: na poczatku ery 80-90 procent Żydów było rolnikami, jak cały bliski wschód, a pod koniec pierwszego tysiąclecia - już zaledwie 10-20 procent. I Żydzi ci tym różnili się od otoczenia, że umieli pisać i czytać. Co kierowało ich w stronę zawodów wymagających bardziej złozonych umiejętności.
  • kfugktru23 09.07.17, 19:49
    Ta miejskość żydów zaczęła się mniej więcej od Dariusza. Potem Aleksander w każdym mieść osadzał Żydów. Powód był prostu - w mieście potrzebny był garnizon. Natomiast Żydzi to naród pustynny. Gdy jako naród powstawali, w Egipcie, takich plemion było sporo. A na pustyni można utrzymać się tylko w jeden sposób - z rabunków karawan. Było to więc bitne plemię. Dobrze było je mieć w mieście zamiast garnizonu. No i poza tym że umieli pisać mieli jeszcze dwa pożyteczne zwyczaje. Po pierwsze myli się. Co w tamtych czasach było ryzykowne biorąc pod uwagę brak uzdatnianej wody. A po drugie - wg żydowskiej religii raz w roku trzeba zjeść wszystkie zapasy. Chyba w szabat. I posprzątać magazyn żywności. A to oznacza brak szkodników. Te dwie kwestie oznaczają brak chorób. Co też miało znaczenie.
  • gat45 09.07.17, 20:09
    kfugktru23 napisał:

.... A po drugie - wg żydowskiej religii raz w roku trzeba zje
    > ść wszystkie zapasy. Chyba w szabat. I posprzątać magazyn żywności.

Na Paschę. Na pamiątkę wyprowadzenia (ucieczki) z Egiptu, kiedy to Izraelici w pośpiechu zapomnieli zabrać zakwasu chlebowego. Dotąd ortodoksyjny wyznawca judaizmu na Pessah nie ma prawa posiadać w domu żadnego sfermentowanego lub mogącego sfermentować zboża (np. możesz mieć w barku koniak, ale whisky proszę won), każdy okruszek chleba ma być wymieciony, itd.
    Ba, w przeddzień tego święta prezydent Izraela za tradycyjną ichnią złotówkę odsprzedaje zaprzyjaźnionej rodzinie muzułmańskiej, co roku tej samej) wszystkie państwowe zapasy zboża i pochodnych. Z piwem włącznie.
  • olena.s 09.07.17, 20:12
    Iiii tam. Jeszcze 500 lat po Dariuszu Zydzi głównie uprawiali ziemię, nie różnili od sąsiadów pod względem zawodowym, bo sąsiedzi też głównie parali się rolnictwem. Odwyrtnęło się dopiero w ciagu pierwszego tysiąclecia i tak wydatnie, z odwroceniem proporcji tylko u Żydów, u reszty ta zmiana następowała, owszem, ale znacznie wolniej.
    I nie, Zydzi nie zjadają żadnych zapasów. Wywalają na Paschę wszystko co sfermentowane, z chlebów zostaje tylko maca, ale wszystko inne może zostać. I to sie dziejeto raz do roku ,a to nie utrzymałoby to z dala żadnych myszy polnych.
    Nie, Zydzi niewątpliwie różnia sie stażem alfabetyzmu. Jeżeli między 60 rokiem ne, a 160 dociągnęli tak, że ponad połowa męskiej populacji umiała czytać, to na litość, kiedy doszła do tego Europa? 1600 lat później? Poleskie i wołyńskie miało taki wskaźnik (co prawda dla obu płci) jeszcze w II Rzeczpospolitej.
  • nangaparbat3 09.07.17, 20:18
    To chyba i tak sie nie da porównać, bo nie chodzi o po prostu alfabetyzacje, ale też o refleksję nad tym, co sie czyta.

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • olena.s 09.07.17, 20:31
    No jasne, że nie da się porównać. Ale żeby w ogóle zrobic jakiś początek musi byc CO porównywać. W Imperium Rzymskim - to sa oczywiście wszystko szacunki - czytało 15% populacji. W średniowiecznej Europie - poniżej 10 procent. Dopiero jakoś od wielkiej epidemii dżumy pomaleńku zaczęło sie to zmieniac, ale jeszcze w połowie XIX wieku w Anglii 30-40% podpisywało się na akcie małżenstwa krzyżykami....
    W każdym razie książka interesująca, przypomniałam sobie, nazywa się 'Garstka wybranych. Jak edukacja ukształtowała dzieje Żydów'.
  • nangaparbat3 09.07.17, 20:51
    Na mnie kiedys wielkie wrażenie zrobiło opowiadanie orzeszkowej, nie pamiętam tytułu niestety. W kazdym razie jest tam opisana żydowska spoleczność małego miasteczka, do ktorej nalezy bohater, wyróżniający się - mądroscia i znajomością ksiąg. Jest biedny jak mysz koscielna, ale jednoczesnie jest najlepszą partią i kazdy miejscowy "bogacz" jest gotow wydac za niego corkę (a w przyszlosci utrzymywać uczonego zięcia).

--
    Deszcz wiosenny -
    Chwalą go kwakaniem.
    Issa
  • kfugktru23 09.07.17, 21:03
    Ale to nawet nie kwestia inteligencji. Po prostu w starożytności nie było co czytać. Poczty nie było więc pisanie listów mijało się z celem. Utwory literackie tworzone były głównie dla teatrów. A książka jak rozrywka nie była popularna głównie ze względów finansowych - pisano na pergaminie lub papirusie. A to drogie materiały.
  • olena.s 09.07.17, 21:24
    Jejku. Wspomniana książka dowodzi, ze kiedy Jezus, syn Gamaliela, arckapłan, w 64 roku stworzył szkoły i obowiązek religijny uczęszczania do nich, i kiedy wskutek zburzenia świątyni judaizm przeformatował się z religii skoncentrowanej na obrzędach i ofiarach, w religię skoncentrowaną na modlitwie i studiowaniu Tory, uruchomiły się procesy powodujące odpadanie od judaizmu tych, którym zajecia intelektualne szły gorzej, i tych, których nie bylo stać na oderwanie dziecka od obowiązków w rodzaju pasania kóz. (Argument ma ten sens, że pomiędzy Ia IV wiekiem liczba Żydów na świecie spadła z około 4,5 miliona do 1,5 miliona albo nawet i mniej. Około miliona Żydów poniosło śmierć podczas buntów przeciwko Rzymianom i przydarzały się im rownież inne bardzo parszywe historyczne przypadki, ale i tak ta liczba znikniętych Żydów jest za duża. Autorzy są zdania, że zadziałało właśnie odpadanie od wiary tych, którzy nie byli w stanie spełniać wymogu studiowania Tory). Innymi słowy z całego narodu (a nie z przpadkowej arystokracji) odsiewali się mniej rokujący intelektualnie. Co oznacza, że średnia IQ w tej grupie etnicznej rosła.
  • gat45 09.07.17, 19:58
    Dodam : w carskim imperium w wieku XIX w licejach obowiązywał numerus clausus. Na przykład w Priwislanskim kraju, w obu liceach warszawskich (humanistyczne i realne), na podstawie egzaminu wstępnego przyjmowano na 100 miejsc 50 Rosjan prawosławnych, 45 polskich katolików i 5 uczniów wyznania mojżeszowego. Rosjanin dostawał się więc na dzisiejszych trójach, Polak - na dobrych i bardzo dobrych, a dla Żydów trzeba było organizować dodatkowe egzaminy wstępne, bo zawsze więcej niż pięciu zdawało wszystkie przedmioty na celująco. Ta "inteligencja inteligencji" to w dużej mierze wynik takiej właśnie selekcji.
  • triss_merigold6 09.07.17, 20:26
    Naród Księgi, to w zasadzie powinno wystarczyć za wyjaśnienie.
    A gdyby ktoś się czepiał, że 3 miliony Żydów na ziemiach polskich etc. to przypomnę, że migrowali na tereny Królestwa Polskiego z rosyjskich ograniczonych stref osiedlenia mocno poganiani falami pogromów.
  • nickbezznaczenia 09.07.17, 21:58
    Gdzieś musieli, a tam było najbliżej. tongue_out
  • miedzymorze 09.07.17, 22:32
    i wtedy moglismy przyjąć uchodźców innowierców, a teraz nie ? ;D

pozdr,
    mi
  • olena.s 09.07.17, 23:48
    Wtedy nikt nikogo nie 'przyjmował', tylko carat, rzadzący zarówno Moskwą jak Warszawą wywalił Żydów w kierunku na zachód (ale cały czas na terenach w jurysdykcji Rosji). Tak samo w innych kierunkach moskiewska władza wywalała Czerkiesów kilkdziesiąt lat wcześniej, czy Tatarów Krymskich albo Karaczajów kilkadziesiąt lat poźniej. (Zresztą m.in. Polakow tez wywalała - na przełomie lat 20/30 z terenów przygranicznych).
  • kfugktru23 10.07.17, 00:44
    Ale ponoć szczycimy się tym że gdy trwała hiszpańska inkwizycja to w Polsce przyjmowano uchodźców...
  • olena.s 10.07.17, 01:40
    Moim daniem sczycić możemy sie tolerancją relgijną, a nie przyjmowaniem uchodźców.... Polska nie byla żadnym dobrym wujkiem przyjmującym uchodźców, zabiedzonych i ciągnących węzełki (zresztą wtedy przecież zupełnie inaczej wyglądła kwestia 'emigracji', 'obywatelstwa', 'prawa pobytu') ale mi tam wcale nie przeszkadza, że sprowadzanie "obcych" było dla władców inwestycją, takim drenażem mózgów, albo drenażem mieczy. Osobiście lubię te napływy do Polski zakontraktowanych grup ludności: a to Olendrów, rolników, a to mieszczan i rzemieślników z Niemiec, a to Żydów, a to Czerkiesów. I o ile pamiętam, było nawet określenie rosyjskie na bojarów, którzy wiali do Rzeczpospolitej bo jednakowoż swoboda panowała w niej znacznie większa niz na świętej Rusi. Z tym, że w szczycie I RP, w XVI wieku, ludność etnicznie polska liczyła tylko 40%. Ponad 60% mieszkańcow państwa stanowiła ludność rosyjska, ukraińska, białoruska a także Litwini i Niemcy, Żydzi i Łotysze, Ormianie i Szkoci.
    A zirytowany nuncjusz tak napisał o Zygmuncie Auguście: 'z heretykami rad obcuje, w rozmowach i przy stole. Przyjmuje od nich listy, ich książki kupuje i czyta'.
    Fajne było to nasze multikulti.
  • larrisa 10.07.17, 08:26
    Nasze było fajne, ale jak się multikulti skończyło w Jugosławii, szczególnie na terenie obecnej Bośnia, do dziś można oglądać.
  • kfugktru23 10.07.17, 08:29
    Ale w Bośni zarówno chrześcijanie jak i muzułmanie mieszkali od zawsze. To granice się zmieniały. Jak przychodzili Turcy to część przeszła na islam. Jak przyszli Hasburdzy to część przeszła na chrześcijaństwo. Ale zawsze była jakaś mniejszość.
  • triss_merigold6 10.07.17, 08:38
    Mieszkanie razem od zawsze nie przeszkodziło w czystkach etnicznych, jak pokazują setki podobnych zjawisk w historii, to nigdy nie przeszkadza.
  • triss_merigold6 10.07.17, 08:37
    W II RP nigdy nie było zbyt fajne, liczba konfliktów na tle narodowościowym i klasowym, bo to były naczynia połączone, rosła. Apogeum był Wołyń.
    Codziennie powinniśmy Bogu dziękować, że wujek Stalin zajumał nam Kresy Wschodnie i uczynił z Polski kraj jednolity i bez konfliktów etnicznych.
  • kfugktru23 10.07.17, 08:44
    A getto ławkowe?
  • triss_merigold6 10.07.17, 08:48
    Getto ławkowe było prywatną inicjatywą korporacji akademickich, a nie odgórnie prowadzoną polityką państwa.
    Też zresztą jest antyprzykładem na rzekomo sielskie współistnienie różnych kultur i narodów, które jednakowoż ostro rywalizowały o ograniczone zasoby.
  • kfugktru23 10.07.17, 08:53
    Taaa... Jasne! A holocaust to była oddolna inicjatywa policjantów. W końcu nie znaleziono rozkazu Hitlera o holocauście...
  • triss_merigold6 10.07.17, 09:01
    Nie, oczywiście, nie było Konferencji w Wannsee. Nie ośmieszaj się.
  • szarsz 10.07.17, 08:47
    > wujek Stalin uczynił z Polski kraj jednolity i
    > bez konfliktów etnicznych.

Widzę wielbicielkę zbrodniarzy przeciwko ludzkości w formie. Obrzydliwość tego posta jest tak ogromna, że zatyka. Gdybyś Ty sama, będąc Polką, znalazła się w tym czasie po złej stronie granicy - nie miałabyś zbyt wielkich szans na przeżycie, szczególnie w latach 37 -38, w czasie trwania akcji polskiej. A ja nie wiem tylko, czy jesteś tak cyniczna, czy taka niedouczona.
  • triss_merigold6 10.07.17, 08:57
    Przepraszam, zaprzeczysz tezie, że duża liczba silnych i aspirujących mniejszości narodowych/etnicznych = potencjał do nasilających się konfliktów i rzezi? To było grane w tylu krajach, że można sypać przykładami, z Jugosławią na czele.

Uważam, że dobrze, że Polska stała się finalnie krajem jednolitym i bez Kresów za to z Ziemiami Zachodnimi. Koszt operacji upiorny, ale podobne operacje zmiany granic i przesiedleń/czystek odbywały się w całej Europie.
    Gdybym była po złej stronie granicy w czasie akcji Wołyń to tym bardziej marzyłabym o państwie bez mniejszości narodowych i konfliktów z nimi związanych. Sentymentu do Kresów nie mam żadnego, jak również nie mam rojeń na temat mocarstwowości Polski.
  • kfugktru23 10.07.17, 14:12
    czyli dobrze że Lwów jest poza Polską?
  • szarsz 10.07.17, 18:37
    > duża liczba silnych i aspirujących mniejszości narodowych/etnicznych

Wydarzenia w Rwandzie dowodzą, że jak nie ma mniejszości, to się je sztucznie tworzy i też się ludzie mogą zacząć mordować. Cywilizowani Belgowie ich podzielili tak skutecznie, że dobrzy katolicy zaczęli mordować innych dobrych katolikach. Przy poklasku równie dobrych katolickich księży.
  • kaz_nodzieja 11.07.17, 10:37
    Pisze o fakcie historycznym.
    Przy okazji przypomnijmy sobie drogie Siostry (braci chyba już nie ma) w klawiaturze jak do tego doszło i czy Zachód miał tu czyste rączki.

--
  • olena.s 10.07.17, 09:14
    II RP mała tak krótki żywot, że kładzenie jej na szali przeciwnej do kilkusetletniej I RP wydaje mi się dość ryzykowne. Była krajem zszywajacym się po 150 latach z trzech terytoriów, zapóźnionym rozwojowo w stosunku do zachodu o sto lat (w kaliskiem 1/4 osób powyżej 10 roku życia była analfabetami!), wciśniętym miedzy dwie dyktatury, biedym i mocno zniszczonym wojną. Nie udawaj, że możesz dowieść iż nieobecność bdaj cząstki tych czynników nie zmieniłaby całkowicie puzzli które układasz.
  • triss_merigold6 10.07.17, 09:16
    Czy zmieniło w Jugosławii, współczesnej - teraz - Macedonii (narastająca presja mieszkających tam Albańczyków)? Zauważ, że imperium ZSRR rozpadło się idealnie i błyskawicznie po szwach narodowościowych.
  • szarsz 10.07.17, 18:34
    > ZSRR rozpadło się idealnie i błyskawicznie po szwach narodowościowych.

Ty to już całkiem nam tu nową historię usiłujesz napisać. Baszkirzy mają swoje państwo? Czeczeni? Tatarzy? Jakuci? Udmurci?

A z drugiej strony, ilu Białorusinów w czasie upadku ZSRR czuło się BIAŁOrusinami?
  • olena.s 10.07.17, 09:07
    Aha. Mozesz tez oglądać ze zgrozą, jak skończyło się multikulti na wyspach brytyjskich (Brytowie, Normanowie, Saksonowie), w USA, Kanadzie i Australii, w Rosji, Indiach i Malezji.... Nie wiem czy większość, a nie chce mi się sprawdzać, ale bardzo, bardzo wiele państw jest tak multi, że mają po x języków narodowych, y religii.....
    Bez względu na stosunek do jakichkolwiek współczesnych zagadnień warto sobie spokojnie uświadomić, że państwa mono nie są żadną regułą, a państwa multi - żadnym wyjątkiem. Podejrzewam, że może być wręcz odwrotnie.
  • triss_merigold6 10.07.17, 09:19
    USA, Kanada, Australia są państwami tworzonymi przez fale imigrantów przy dokładnym wyrżnięciu autochtonów. W Indiach... hm konflikt w Kaszmirze jest Ci obcy?
    Nie twierdzę, że państwa mono są regułą i nigdy tak nie twierdziłam, nie imputuj z łaski swojej, bo to dość prostacka próba manipulacji.
    Twierdzę, że w wypadku małych i średnich krajów jest to bezpieczniejsze i sprzyja spoistości państwa.
  • nathasha 10.07.17, 09:31
    Wlasnie idealnie to widac po Polsce jakim jestesmy spoistym panstwem
  • olena.s 10.07.17, 09:33
    O braku reguły nie pisałam do ciebie, a do Larissy, tylko to cholerne drzewko nieczytelne.
    Konflikt w Kaszmirze oczywiście nie jest mi obcy - czemu miałby być? Ale Indie to są setki (!) języków i ludów, multum kultów poli i monoteistycznych, kilka dość zróżnicowanych typów antropologicznych. Oczywiście że sa tam awantury kastowe i religijne. Mimo nich Indie trwają w najlepsze.
  • olena.s 10.07.17, 09:37
    P.S. Swoją drogą ciekawe, jaki byś miała argument, gdyby tak ta cieśnina Beringa była nieprzechodnia tych x-tysięcy lat temu, i Kolumb faktyczne natrafiby na pusty kontynent, bo żadni eks-imigranci z Azji by się tam nie pałętali....
    I jeszcze jedno: ZSRR rozpadł się, chwała Bogu, ale nie zapomnij policzyć ludow zamieszkujących Rosję....
  • kaz_nodzieja 11.07.17, 10:41
    Aby jakoś to grało musi być olbrzymia dobra wola - i niestety z obydwu stron, a nie tylko kraju goszczącego o czym zdaje się na Zachodzie i Północy zapominać.

--
  • olena.s 11.07.17, 13:55
    Spadaj. Nie było żadnego "kraju goszczącego". Nikt nie był "gościem" - czy to Czerkieski kniaź, czy szkocki domokrążca jakoś ten kraj wzmacniał i budował. W pewnym sensie nie było wtedy narodów, a już na pewno ktoś uznany wówczas za Polaka, dziś niekoniczenie byłby za Polaka uznany, i na odwrót. Nieuznawani za Polaków obecnie uznwani by byli. Daviesa poczytaj.
  • kaz_nodzieja 11.07.17, 14:09
    Nie ma to większego znaczenia.
    Obie strony muszą wykazać dużo dobrej woli by wszystko w miarę grało.

--
  • olena.s 11.07.17, 14:10
    Jw
  • olena.s 11.07.17, 14:31
    J.w.
  • gat45 10.07.17, 08:50

> Naród Księgi, to w zasadzie powinno wystarczyć za wyjaśnienie.

Tak, oczywiście, powinno. Jak każdy frazes, po to one są.
  • triss_merigold6 10.07.17, 08:58
    To nie frazes tylko zwięzłe ujęcie istoty kultury, która premiowała naukę jako metodę na podtrzymanie tożsamości.
  • olena.s 10.07.17, 10:02
    Więcej niż naukę - obowiązek studiowania Tory nie ustawał z 18 urodzinami. Był ciągły i rozszerzony o obowiązek nauczania dzieci. Więc ci, którzy tego obowiązku nie spełniali rozluźniali więzi z judaizmem i po drodze gęsto odpadali od wspólnoty. A przybywali do niej ci (judaizm nie jest zamknięty, może doń przystąpić i żółty Aborygen, byle nie pod przymusem i nie dla korzyści w rodzaju małżeństwa), którym to nie przeszkadzało.
    Jest taki żarcik, który opowiadał bodaj rabin Sacks.
    Dokąd idzie pobożny Żyd po śmierci?
    Wśród szumu anielskich skrzydel, u stóp tronu Najwyższego dusze prawowiernych Żydów studiują Torę, prowadzą uczone dysputy wespół z prorokami Eliaszem, Abrahamem, Danielem, Mojżeszem, spiewaja psalmy z Dawidem.
    A jak wygląd piekło, do którego trafiają dusze nieprawowiernych?
    Dokładnie tak samo.
  • super_hetero_dyna 10.07.17, 13:19
    > Co kierowało ich w stronę zawodów wymagających bardziej złozonych umiejętności.

Na przykład zdolności organizacyjnych i rachunkowych, niezbędnych przy tak poważnej logistycznie i finansowo operacji, jak handel niewolnikami. To chciałaś napisać?
  • olena.s 10.07.17, 17:41
    A, ogólnie księgowość i bankowość, handel, stosunki międzynarodowe i tak dalej, Żydzi byli tu podobni do na przykład libańskich emigrantów do Ameryk. Zresztą - idźże, dyskutuj sobie z pracami historyków, albo czep się Murraya, tego od Bell Curve.
    A niewolnicy? Mój Boże, parszywy byl to pod tym wzgledem okres ludzkiej historii, cieszę się, że się kończy (a formalnie nawet Mauretania już niewolnictwo zdelegalizowała w ostatnich latach), ale niewolnictwo w różnych formach i odcieniach było pewnie wszędzie na świecie. I nim zaczniesz zapluwać się na Żydów rozważ, KTO też tych niewolników opychał i SKĄD ich brał? Mieszko z kumplami? Sąsiadów? Braci-Słowian? Prusów?
  • super_hetero_dyna 10.07.17, 21:49
    Tak. Mieszko z kumplami łapał Murzynów w Prusiech.
  • nickbezznaczenia 10.07.17, 22:01
    Nie, wystarczyli mu Słowianie.
  • olena.s 10.07.17, 22:45
    Też sądzę że raczej krajanami handlowano.
  • kfugktru23 10.07.17, 23:10
    Tym bardziej że arabowie skarżyli się nadmiar słowian a nie bałtów...
  • larrisa 10.07.17, 23:02
    olena.s napisała:

> A niewolnicy? Mój Boże, parszywy byl to pod tym wzgledem okres ludzkiej histori
    > i, cieszę się, że się kończy (a formalnie nawet Mauretania już niewolnictwo zde
    > legalizowała w ostatnich latach), ale niewolnictwo w różnych formach i odcienia
    > ch było pewnie wszędzie na świecie.

Mój Boże, to tak jak antysemityzm, a ty piszesz o nim zawsze jakby dotyczył wyłącznie Polski.
  • olena.s 10.07.17, 23:14
    Co prawda nie rozumiem, o co ci chodzi, ale miłej nocy.
  • asia_i_p 09.07.17, 23:07
    Ja nie do końca ogarniam ten sposób myślenia. Co z tego, że ustalimy, kto za to odpowiada? Trzeba raczej ustalić, co robić.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • kfugktru23 10.07.17, 00:45
    Kolejny atak trolli które chcą udowodnić że można mieć ciastko i zjeść ciastko.
  • triss_merigold6 10.07.17, 08:11
    Decyzje "co robić" nie leżą w gestii pojedynczych państw i rządów, ponieważ narastanie problemów ma skalę kontynentów i zupełnie nie chodzi o te kilka tysięcy osób z relokacji.
  • nathasha 10.07.17, 09:01
    No to skoro zupelnie o to nie chodzi to jaki problem je przyjac. Przyjelismy 80 tys Czeczenow, czy Polske zalala fala islamu i przemocy?
  • triss_merigold6 10.07.17, 09:20
    Czeczeni w znakomitej większości stlenili się do Niemiec, chwała Panu.
  • nathasha 10.07.17, 09:30
    No to tym bardziej, jaki problem sie zgodzic na przyjecie?
  • princesswhitewolf 10.07.17, 09:07
    Triss ale napisalas to tak jakby kraje zachodnie nie przeznaczaly duzego procentu swojego budzetu na pomoc innym krajom. UK wydaje bardzo duzo i ten procent ciagle rosnie.

http://img.huffingtonpost.com/asset/scalefit_630_noupscale/57d95a521800006c32bd156d.jpeg

tu jaka czesc swojego dochodu panstwa wydaja na pomoc
    https://pbs.twimg.com/media/CrbYEjeWcAAW22Z.jpg

http://cdn-3.english-for-students.com/images/111.png

No i trzeba zwrocic uwage na wielkosc panstwa. Biorac pod uwage wielkosc i ilosc wydana na pomoc, przecietny mieszkaniec UK wydaje duzo wiecej niz Amerykanin.

https://ichef-1.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/39FB/production/_93034841_chart2.png

UK nie przyjelo duzej ilosci uchodzcow i tylko kilkadziesiat tysiecy. Ale zbudowalo tysiace schronisk dla uchodzcow w krajach wokol Syrii.
  • triss_merigold6 10.07.17, 09:20
    I guzik to daje.
  • princesswhitewolf 10.07.17, 09:25
    daje, bez tego bylaby masakra totalna. Ale zobacz ponizej opisalam dlaczego nie daje na ile mogloby.

• princesswhitewolf 10.07.17, 09:12
    Teraz moje zdanie:

Uwazam, ze nalezy budowac szkoly w krajach 3ciego swiata i to powinno byc najwazniejsze. Edukacja i poziom swiadomosci moze zmienic bardzo wiele i to juz w ciagu 20 lat.

Ale problem polega na tym ze NIE DA SIE tak wejsc i budowac gdzies szkoly. Rzady tych krajow musza sie na to zgodzic. A niestety afrykanskim rzadom zalezy by ich spoleczenstwa nie byly za madre.
    Dawanie pieniedzy rzadom niestety powoduje ze oni to rozdzielaja jak chca. I tak do Etiopii plynely cale statki pelne pomocy ale rzad chcial poglodzic spoleczenstwo by ... przestali wystepowac przeciwko rzadowi.
  • jesienna.nuta 10.07.17, 10:34
    Polska NIGDY nie miała żadnych kolonii, więc Polska nie odpowiada za ludność zniewoloną przez Francję, Anglię, Hiszpanię i Niemcy. Niech tamci sami wezmą teraz odpowiedzialność za to, co zrobili.

--
  • kfugktru23 10.07.17, 23:11
    Czy Grecja miała kolonie? Czyli nie musi brać uchodźców a bierze...
  • jesienna.nuta 11.07.17, 11:06
    "Czy Grecja miała kolonie? Czyli nie musi brać uchodźców a bierze... "

To niech bierze i niech nie jęczy i nie zmusza nas do brania na siebie ich problemów.
    I niech ukrócą przede wszystkim u siebie proceder zarabiania na przemycie ludzi, handlu ludźmi i niech wyciągają ręki do całej Europy po pieniądze, które i tak zmarnują.

--
  • princesswhitewolf 11.07.17, 10:44
    jak nie?
    Wyspą św. Andrzeja, Wyspa św. Marii i skrawek lądu na kontynencie,Tobago
    turystyka.wp.pl/dawne-polskie-kolonie-w-afryce-i-ameryce-srodkowej-6079095484789889a

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka