Dodaj do ulubionych

Pranie jedwabiu - ręcznie czy pralnia

10.07.17, 12:47
Chcę wyprać sukienkę z jedwabiu i zależy mi na czasie /pralnia ma terminy ponad tydzień/. Na sukience jest informacja że tylko pranie profesjonalne w pralni. Czy coś się stanie jak upiorę ją ręcznie? Podszewka to poliester z elastanem.
Edytor zaawansowany
  • 10.07.17, 13:01
    Ouuuu. Poszukaj ksiazeczki Lucyny Cwierczakiewiczowej pt "Porzadki domowe" (byl reprint przed kilkunastu laty), tam bylo szczegolowo opisane, jak prac suknie jedwabne. A takze aksamitne i z innych tkanin, jak czyscic i odswiezac strusie piora...lektura rownie zabawna, co pouczajaca.
    Ja praniem samodzielnym sp...lam sobie doszczetnie kiecke, ale widac robilam to nieumiejetnie.
  • 10.07.17, 13:08
    Ja jedwabne rzwczy piore sama - ręcznie w letniej wodzie i łagodnym płynie do prania, takim np dla dzieci
  • 10.07.17, 13:11
    piorę w pralce na specjalnym programie
  • 10.07.17, 13:16
    Sukienki jedwabne oddaje do pralni. Koszule i bluzki jedwabne prałam ręcznie (choć na metce znaczek - czyścić chemicznie), a od kiedy odkryłam program delikatny w pralce, to wrzucam je i piorę normalnie. Byc moze ich żywotność bedzie skrocona, ale mnie juz pranie ręczne nie relaksuje 😉

--
    Producentka hormonu szczęścia smile
  • 10.07.17, 13:35
    ale jaki to jedwab? bo jeśli ręcznie malowany to nie nadaje sie do prania w domu.
    Natomiast inny jedwab mozna doskonale prac w domu. Trzeba wyprac w letniej wodzie i w takiej płukac. Pierze się w roztworze z platkow mydlanych lub w szamponie, przez bardzo delikatne wygniatanie.
    Płucze sie 4 razy, do ostatniego plukania doadajemy łyżeczke cukru i łyżeczke kwasku cytrynowego (lub octu) na 1 litr wody.
    Po wyjeciu z wody suszymy zawijając w ręczniki (2-3) a po godzinie, jeszcze wilgotny, mozna wyprasowac, po lewej stronie (by Zofia Dzięgielewska).
    Oczywiscie, dotyczy to prawdziwego jedwabiu.
    Jedwab sztuczny mozna prac w detergencie , w letniej wodzie, w duzej jej ilosci ( sukienka swobodnie plywa).
    Sukienke wyjmujemy z wody i suszymy bez wyzymania/odciskania, na wieszku.
    Na ogół nie wymaga juz prasowania a jesli trzeba, to letnim żelazkiem.
  • 10.07.17, 14:36
    to jedwab tzw żorżetowy i nie jest malowany więc chyba zaryzykuję
  • 10.07.17, 14:43
    Z żorżetowym mam złe doświadczenie. Dwie bluzki prane w domu się zbiegły. Inne, z gładkiego jedwabiu znosiły nawet pranie w pralce (specjalny program, płyn do prania wełny i jedwaniu), więc ryzyk fizyk.
  • 10.07.17, 16:27
    ja mialam spodnice żorżetową i, faktycznie, "zbiegała' sie podczas prania. Musialam ja potem troszke przeprasować, zeby nieco rozprostowac i wszystko bylo w porzadku.
    Innymi słowy, ona nie to, że sie zbiegła, co włókna wracały do pierwotnego mocnego skrętu, który dalo się jednak odwrocic - żelazkiem.
    Poza tym, dopierala się bez problemu - a byla biala.
  • 10.07.17, 17:44
    Mnie bluzka, dyzajnerska nawet, szczęście, że z wyprzedaży, zbiegła sią na amen. Oddałam 12 letniej bratanicy.
  • 10.07.17, 15:35
    no więc ryzyk-fizyk.... wyprałam ją ręcznie w perwollu do jedwabiu i wełny w letniej wodzie. Teraz suszy się... mam nadzieję, że jeszcze ją założę...
  • 10.07.17, 19:31
    sukienka wyschła i nic złego się z nią nie stało...
    dzisiaj też wyprałam w pralce sweter z kaszmiru ale prałam w plynie do prania wełny ustawiając pralkę na program do wełny
  • 10.07.17, 17:43
    Ja dziś zaryzykowałam i uprałam ręcznie sweter z kaszmiru, schnie na suszarce i co chwila biegam patrzeć czy nic się nie dzieje smile Jedwabne mam tylko apaszki i te piorę zawsze ręcznie i jest wszystko ok (jedna ma już prawe 20 lat).
  • 10.07.17, 18:28
    Piorę w pralce, w trybie ręcznym bez odwirowywania. I później wieszam z wodą. Nic złego się nie dzieje.

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/9/sf/he/nft5/pfqFsbt6vee0Fe9lnA.jpg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.