Dodaj do ulubionych

Kanon lektur VII kl!!!!!!

27.07.17, 11:43
Jak w tytule...
Balladyna, Mały Książę, Kamienie na szaniec, II cz Dziadów, Janko muzykant, Opowieść wigilijna, Zemsta. To wszystko starsze miało w 2 gimnazjum (poza Jackiem muzykantem).
Kto to k...wa wymyślił. Już widzę jak moja 13 latka czyta Balladynę, Małego Księcia (piękna ale za trudna dla 12, 13 latka!!) i Dziady! Chyba przywiązana do kaloryfera, a gdzie zrozumienie lektury!!!!

Obserwuj wątek
      • rysiowa85 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 20:02
        wiesz ja znam rodziców którzy czytali Małego księcia dzieciom 6 letnim, co nie znaczy że są one w stanie go zrozumieć i że to lektura dla nich. (ja strasznie przeżywałam i płakałam jak mi to zafundowała moja matka)
        Tak uważam, ze żeby zinterpretować MK trzeba być emocjonalnie i intelektualnie bardziej rozwinietym niż 6, 9 i 10 latek. Nawet w 13 latków takich nie wierze.
        Ale może teraz młodzież taka nadwyraz rozwinięta. Miejmy nadzieje ...
        • memphis90 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 28.07.17, 00:00
          MK dzieci interpretują na różnym poziomie, stosownie do swojej dojrzałości.

--
          "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
          • rysiowa85 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 28.07.17, 20:47
            i proponujesz żeby w toku edukacji szkolnej wielokrotnie jako lekture czytały MK. Wątpie żeby to było możliwe logistycznie.
            Uważam, że lepiej gdy MK czytają kiedy są w stanie interpretować na jakimś poziomie. A nie traktować jako bajki która się podoba. Gdybym była nauczycielką to by było marnotrastwo że przerabiam z dziecimi taką ksiazkę gdy jeszcze niewiele mogą z niej zrozumieć, a nie mogę wtedy gdy mają większy potencjał (wiek przeze mnie proponowany to 14/15 lat). Zbyt ambitna lektura, tak jak zbyt łatwa nie ma sensu edukacyjnego, a chyba o to nam wszystkim chodzi (a nie o ambicje ematki pt ja czytałam MK w 3 klasie.. a moje dzieci czytały jak miały 9 lat itp.) Czym innym jest czytanie w domu/z rodzicem/samemu a czym innym czytanie z interpretacją której wymagać będzie nauczyciel

W wątku obok forumka o lekturach dla dzieci 12 letnich wpisuje Gombrowicza. Pewnie by go mogły czytać "na różnym poziomie, stosownie do swojej dojrzałości." Ale jaki tego sens
            p.s.
            I to nie jest tak ze kazda lektura jest dobra dla dzieci w każdym wieku, a one sobie tylko różnie interpretują.
            • joa66 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 28.07.17, 21:10
              Moim zdaniem nie warto czekać z przeczytaniem książki do czasu aż potencjalnie zrozumiemy jej potencjalnie najwyższy poziom. Tak naprawdę każdą lekturę odbieramy inaczej w miarę dorastania/starzenia się itd. Ja mam parę utworów, które czytam w kółko od lat, z kilkuletnimi przerwami - za każdym razem odkrywam coś nowego. Chyba wystarczy, że książka stanowi jakąś wartość na danym etapie.
            • maniaczytania Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 29.07.17, 11:12
              rysiowa85 napisał(a):

> I to nie jest tak ze kazda lektura jest dobra dla dzieci w każdym wieku, a one sobie tylko różnie interpretują.

Ja to trochę zmienię i rozszerzę - każda dobra lektura jest dobra dla ludzi w każdym wieku, a oni sobie tylko różnie interpretują wink

--
              Maniaczytania - blog
      • asia_i_p Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:18
        Parę cytatów z mojej ukochanej "Balladyny"
        "Ale bądź spokojną,
        Ja nie wyjawię tajemnicy światu
        Zostawię ciebie przeznaczeniem spójną
        Z ręką rycerza i ze zbrodni ręką;
        A ręka zbrodni dalej zaprowadzi."

"Cóż, córeczko miła?
        Czy ty już drżąca od łożnicy proga
        Chciałabyś uciec jak sarneczka?…"

"Nie płacz, najmilsza… bo ci będzie łzawy
        Głos odpowiadał nierycerskim echem…
        Ani mię trzymaj przymileń uśmiechem,
        Bo moje oczy olśnione po słońcu
        Drogi nie znajdą… Niech pierś uniesiona
        Ciężkim westchnieniem z krągłego robrońcu
        Czarów nie rzuca, niech twoje ramiona
        Wiszą ku ziemi jak uwiędłe bluszcze."

Poloniści, have fun w sprzedawaniu tego dwunasto- i trzynastolatkom. smile

--
        The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
    • andaba Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 11:51
      Nie przesadzasz??
      Przecież te lektury były w podstawówce już za naszych czasów - Zemsta na pewno w 7, Kamienie na szaniec w 6, Janko w 4, Małego księcia moi czytali w I gimnazjum, ja wcale. Opowieść wigilijną moje dzieci czytały na pewno w podstawówce, nie pamiętam, czy w 5, czy w 6.
    • semihora Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 11:52
      Nie bronię pomysłodawców, ale przed wprowadzeniem gimnazjów te lektury też były w programie podstawówki, niektóre chyba nawet wcześniej niż w 7 klasie, i jakoś dało radę je przeczytać oraz zrozumieć. Więcej wiary we własne dzieci tongue_out

--
      Dzisiejszy bunt jest jutrzejszym prawem, dzisiejsze bluźnierstwo jutrzejszym komunałem.
      • asia_i_p Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:02
        Balladyna była w liceum i tam porównywaliśmy z Szekspirem, to było ciekawe. W podstawówce miałam tylko fragmenty.

--
        The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
        • semihora Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 15:24
          Tak, w podstawówce "Balladyna" była we fragmentach i to dość zrozumiałych. W dalszym ciągu wydaje mi się reakcja wątkodajki zbyt histeryczna.

--
          Małpy nie sposób przekonać, by dała nam banana, obiecując jej, że po śmierci w małpim niebie otrzyma nieskończone mnóstwo bananów.
    • volta2 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 11:54
      Chyba przywiązana do kaloryfera, a gdzie zrozumienie lektury!!!!

oj to chyba po mamusi dziedziczy ten zapał do lektur!

mały książę, balladyna, kamienie to lektury zarówno z 7/8 klasy sp w czasach ośmiolatki jak i gimnazjalne z czasówm gimnazjalnych, 1 lub 2 klasa, czasem kamienie wypadały w 3.

rozumiem, że nikt cię do kaloryfera nie wiązał i dlatego nie przyswoiłaś w czasie gdy przyswajali równieśnicy?

• arwena_11 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 11:56
      Małego księcia moje dzieci przerabiały w 6 klasie szkoły podstawowej, podobnie jak opowieść wigilijną.
      Dziady i Balladyna - jedno w pierwszej klasie gimnazjum, drugie w drugiej.
      Janka muzykanta nie czytały w ogóle, jakieś inne nowele były - Siwy dym, kamizelka - jedno w 6 klasie podstawówki drugie w gimnazjum.
      Zemsta podobnie
      • mama303 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 21:08
        arwena_11 napisała:

> Zemsta podobnie

bosz, Zemsta dla współczesnego nastolatka!Jeśli już to na spektakl zaprowadzić. Precież to nie jest fajne do czytania, to sztuka teatralna.

--
        burakostwo, nieudacznictwo, brak kultury, brak ogłady, brak inteligencji. Raptem to, co gdzieś skrzętnie ukrywaliśmy, się wylało i nami zawłaszcza ? skwitował Linda.
          • mama303 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 28.07.17, 18:33
            arwena_11 napisała:

> Dla ciebie nie fajne, a jedna z niewielu lektur, która naprawdę się podobała mo
            > im dzieciom.

Twoje dzieci zatem są wyjątkiem, zramolała, nudna historyjka, niezrozumiały język. Naprawdę młodzieży to nie rusza.

--
            burakostwo, nieudacznictwo, brak kultury, brak ogłady, brak inteligencji. Raptem to, co gdzieś skrzętnie ukrywaliśmy, się wylało i nami zawłaszcza ? skwitował Linda.
          • mama303 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 28.07.17, 18:38
            maniaczytania napisała:

> Sztuki teatralne niefajne do czytania - od kiedy?
            to nie jest utwór do czytania! oczywiscie, że mozna sobie to przeczytać ale wieksza wartośc będzie miał taki utwór w teatrze. Po to jest on napisany. Nigdy nie rozumiałam dlaczego sztuki teatralne sie czyta????? W dobie internetu, gdzie można znaleźć doskonałe adaptacje z doskonałą gra aktorską! Dopiero gra aktorska może nadac takiej Zemście jaką wartośc, bo inaczej jest to mierny utwór.

--
              • mama303 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 28.07.17, 20:10
                maniaczytania napisała:

> dlatego, że jak napisałam wyżej, np. można woleć najpierw mieć własną interpret
                > ację, a nie tę, którą narzuci reżyser
                ale to jest utwór do przedstawienia na scenie, to jakbyś sobie scenariusze czytała. Można, czemu nie ale nie powinno to być lekturą obowiązkową. Autor napisał to w celu wystawienia w teatrze.

--
    • bei Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 11:56
      Zemstę mój przeczytał w piątej klasie , Małego Księcia w pierwszej (oczywiscie, ze nie zrozumiał tego tak, jak rozumie dorosły)opowieść wigilijną w czwartej, ale nie widzę go wcale przy Dziadach, Balladynie czy Kamieniach na szaniec.
      Ma wspaniałą polonistkę, teraz wszystko w jej rękach...

--
      olaromanska.blox.pl/html
    • asia_i_p Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:00
      No nie, akurat Małego Księcia bym się nie czepiała, chyba jako jedynego w tym zestawie. Córka przeczytała mając 10 lat i podobało jej się. Natomiast Kamienie na szaniec są mocno drastyczne, Janko Muzykant zresztą też. Balladyna, Zemsta, Dziady - trudny język, trzeba będzie ściągnąć wersje Biblioteki Narodowej, ale mogą się podobać. "Romea i Julię" przeczytała i to w przekładzie Paszkowskiego (nie miałam niestety Barańczaka) i chyba trochę dla szpanu obwieściła, że jej się podobało. Ciekawi mnie kwestia "Opowieści wigilijnej" - omawiali pod koniec szóstej klasy, jestem ciekawa, czy będą powtarzać?

Czy to już jest wszystko? Nic popularnego, żadnej Agathy Christie, dziecięcej fantastyki? Bo to są dwa opowiadania, trzy dramaty i jedna powieść - mało tego - to jest pełna lista?

--
      • arwena_11 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:07
        U moich dzieci ze dwie czy trzy lektury się powtórzyły w gimnazjum.
        W podstawówce mieli Hobbita i "Oskar i pani Róża" - w gimnazjum też. U córki wyszło ciekawie, bo w klasie jest ich 7 osób z dawnej podstawówki, więc wszyscy mieli te lektury w małym palcu.
        Jeszcze cos się powtórzyło, ale już nie pamiętam.
      • makurokurosek Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:47
        "Natomiast Kamienie na szaniec są mocno drastyczne,"

Kamienie na szaniec są dla ciebie mocno drastyczne ? W ósmej klasie przerabiałam " Medaliony" , które faktycznie są drastyczne, zwłaszcza opowiadanie o produkcji mydła z tłuszczu ludzkiego.
    • triss_merigold6 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:05
      Przecież te lektury też były w kanonie w podstawówce 30 lat temu.
      Oczywiście, "Janko Muzykant" to dno i kilo mułu, ale trudny nie jest.

Nie wiem z czego wnosisz, że te lektury są trudne. Na "Zemście", "Opowieści wigilijnej" i "Małym księciu" mój syn był ze mną w teatrze, "Mały książę" to książka interesująca dla 8-latków.
      • 1matka-polka Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:36
        No tak, Janko był inny, mimo stresowego wychowania, a zdrowe myślenie prostych ludzi, jest przedstawione w negatywnym świetle. Smuteczek.

--
        Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani.
        Mark Twain
        • truscaveczka Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:41
          Janko muzykant to była nowela dla dorosłych, mająca swój cel. A nie książka dla dzieci. Do dzisiaj mnie trzepie na samo wspomnienie, brr.

--
          Ci z was, którzy myślą, że wiedzą wszystko, są bardzo irytujący dla tych z nas, którzy rzeczywiście wszystko wiedzą. /Agatha Christie/
    • inguszetia_2006 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:14
      Witam
      Czytałam te lektury w podstawówce i żyję. Nie wspominam ich jako trudnych, czy niezrozumiałych. Ale niech ci będzie, że mnie minister z czasów PRL mocno skrzywdził.
      Gdzie mam się udać po odszkodowanie za tortury?;-P I czy się nie przedawniło?
      Pzdr.
      Ing
      • volta2 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 14:22
        I podziękuj PiS owi następnym razem.

ciekawe, mówisz że za naszych czasów szkolnych już pis nam panował? i że będzie panował za 100 lat?
        to jest nasz kanon, tu się nic niestety nie da zrobić.
        wiśniowego sadu nam żaden nie napisał. co ma do tego lub nie ma pis? a może wysuniesz śmiałą tezę i uznasz, że w gimnazjum (tym cudownym, które dawało niezwykłe szanse edukacyjne balladyny i reszty nie było?)
        • elf1977 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 14:35
          Kanon lektur ma obejmować nie tylko lektury polskie, ale i światowe. Kanon lektur powinien składać się z dzieł ważnych, ale i przyjemnych w lekturze.
          Tak, nigdy w gimnazjum nie omawiałam "Balladyny" w całości.
        • olena.s Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 15:52
          Już za naszych szkolnych czasow kanon lektur był przestarzały, nudny i z cyklu "wielkim poeta był". A nie z cyklu "zobaczcie, jaka swietna historia". Dzieciaki przywykają więc, że szkolna lektura to nuda i piła, nie czytają, biorą bryki (matko, ile się tegowydaje!), a zakończywszy formalną edukację przestają czytać, o czym co roku smutno informuje BN.
          Gimnazjum dawało nauczycielom szanse na wybranie tych pozycji, jakie postrzegali jako najodpowiedniejsze dla konkretnej klasy Czyli mieli wybierać pozycje z danych gatunków i formy. Teraz wrociły "lektury obowiązkowe", tzn nauczyciel ma nikłe mżliwości ruchu.
          Dla mnie cała podstawówka i pół gimnazjum, czyli jakoś do 8 klasy włącznie, powinna siedzec w poetyce "ależ super historia", zaś mordęgi wieszczów, straszliwe krajobrazy Orzeszkowej i cholerną żniwiarkę zostawiłabym na ostatnie lata edukacji, zwłąszcza, że je wydłużono.
          • volta2 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 16:11
            ja rozumiem, że ominął cię etap edukacji w gimnazjum ale nie pisz bzdur że nauczyciele mogli wybrać - bo nie mogli. a zawsze była lista lektur obowiązkowych i lektur uzupełniających i nie było zmiłuj. zmieniło się tylko to, że mogli sobie wybrać ale dalej z sienkiewicza, z prusa a nie z czegokolwiek co im się zamaniło. i tak się przystosowywały biblioteki szkole mając cały kanon na półkach a nie chwiliowe fascynacje każdej polonistki co przepracowała rok i zniknęła a na kolejny rok - kolejna fascynatka czegoś innego.
            • olena.s Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 16:23
              Obowiązkowych było sporo mniej. Co dawało o wiee więcej swobody nauczycielom. Tu masz całość, od podstawówki w górę sprzed trzech lat
              "Teksty kultury
              Teksty poznawane w
              całości – nie mniej niż 5 pozycji książkowych w roku szkolnym oraz wybrane przez nauczyciela teksty o mniejszej objętości, przy czym nie można pominąć autorów utworów oznaczonych gwiazdką".
            • elf1977 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 16:56
              Twoja arogancja sięga zenitu. Nie dość, że chamska, to jeszcze ignorantka.
              W gimnazjum były z tekstów omawianych w całości w ścisłej podstawie: "Zemsta", II część "Dziadów", powieść Sienkiewicza - "Potop" lub "Krzyżacy" lub "Quo vadis". Wybór innych tytułów zależał w mniejszym lub większym stopniu od nauczyciela - mógł część omówić, część odrzucić. Byle się zrealizował wytyczne podstawy programowej.
              W gimnazjum przepracowałam 16 lat, a Ty piszesz bzdury, w dodatku obrażając innych.
              • volta2 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 18:35
                no właśnie o tym piszę, że musiał zrobić sienkiewicza a nie wysłać go na zieloną trawkę i w zamian co mu się tam ubzdurało.

nie wiem, gdzie widzisz nieścisłość w mojej wypowiedzi. ani gdzie widzisz zenit.

wybór innych tytułów zawsze zależał w mniejszym stopniu od nauczyciela a w większym od tego, co widniało na liście lektur uzupełniających(dziś wymienionych jako "nie tłustym drukiem")
                och jak dobrze, że nie przepracowałam w gimnazjum 16 lat, mam dziś pogodniejszą naturę, może to dlatego?
          • elf1977 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 16:50
            Próbowałam to wyżej napisać. Ilość osób, którym nie przeszkadza kanon lektur zniechęcający do czytania, jest ogromna. Po co wracać do czegoś, co nikomu się nie podoba (albo podoba się nielicznym)? Mamy udawać, że dzieci dorosły do tego kanonu, jeśli wiadomo, że nie? To hipokryzja. Zresztą, nowy kanon lektur został skrytykowany przez większość praktykujących nauczycieli oraz ważniejszych dydaktyków i pedagogów.
    • saszanasza Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:25
      Pytanie tylko, dlaczego katować dzieci książkami sprzed 30 lat, o mało zrozumiałym języku, realiach, skoro aktualnie posiadamy mnóstwo uznanych na całym świecie, wartościowych pozycji książkowych, ktore zdecydowanie bardziej przemawiają do młodego pokolenia, niż te uznane za klasykę literatury. Uważam, że te klasyczne pozycje powinny być przerabiane co najmniej ma poziomie liceum, czy na kierunkach ściśle związanych z literaturą, a już na pewno na studiach na filologii -to powinny być książki dla pasjonatów a nie dla dzieci szkół "ogólnokształcących", których wiedza i zainteresowania niekoniecznie oscylują wokół Mickiewicza, Sienkiewicza czy Gąbrowicza.
      Ja rozumiem, że my jako "stare pokolenie" przerabiałyśmy te lektury, ale pytam dla ile z was uważa je za ciekawe i wartościowe pod względem edukacyjnym. Naprawdę tak chętnie je wtedy czytałyście?

--
      "Wycinka drzew jest po to, by po reformie Zalewskiej nauka nie poszła w las" TVN24
      • gat45 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:33
        Kanon lektur to w zamyśle spoiwo społeczne ; zbiór dzieł, które "wszyscy znają", do których można się odwołać w luźnej rozmowie wiedząc, że interlokutor zrozumie odniesienie. Według mnie manipulacje w tej materii powinny być bardzo ostrożne, żeby nie zerwać więzi między pokoleniami. Jasne, że niektóre pozycje trzeba wycofywać, żeby zrobić miejsce dla nowych, ale te cięcia powinny być bardzo, bardzo powolne i stopniowe.
        • gat45 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:37
          PS Pamiętam, jak za studenckich czasów poznałam parę moich rówieśników - studiowali architekturę - którym obce było pojęcie donkiszoterii. W głowie mi się nie mieściło, że ktoś mógł przejść przez cykl kształcenia do matury nie napotkawszy na postać Don Kichota.
          Teraz już mi się mieści, niestety crying
          • asia_i_p Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:41
            To, że pewne dzieła każdy powinien znać, to nie znaczy, że ma je czytać i omawiać na lekcjach. Anglicy nie mają problemu z tym, żeby Szekspira i starszą literaturę podawać młodzieży w opracowaniach lub przetłumaczone na język współczesny.

Ja sobie wyobrażam, że uczeń dużo bardziej lubiłby Słowackiego, gdyby na "Balladynę" poszedł do teatru, a w klasie omówił jedną scenę (choćby między Goplaną a Balladyną, kiedy Goplana sprawdza, czy Balladyna szczerze żałuje - to jest dobra scena).

--
            • joa66 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:46
              Anglicy nie mają problemu z tym, żeby Szekspira i starszą literaturę podawać młodzieży w opracowaniach lub przetłumaczone na język współczesny

I niektórzy Anglicy są tym załamani, zwłaszcza ci wykładający na wyższych uczelniach.

Ale zgadzam się z tym, że dużo (jeżeli nie najwięcej) zależy od sposobu omawiania lektury niż samej lektury. "Wybitny" nauczyciel jest w stanie zabic nawet najciekawszą dla młodziezy książkę.
              • joa66 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:55
                p.s. IMHO nie ma co się łudzić, że 100% mlodziezy szkolnej przeczyta 100% lektur szkolnych. Podobnie jak nie nauczy się 100% ze wszytskich przedmiotów, od polskiego przez biologię na informatyce koncząc. To jest jakaś baza, na której pracują wszyscy nauczyciele I wiadomo, że Jaś przeczyta 100% lketur , ale będzie miał tróję z biologii, Zosia nie przeczyta żadnej lektury, tylko same opracowania, ale będzie bardzo dobra z matematyki itd.
                • asia_i_p Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:17
                  Są jednak "przetestowane" książki, które czyta większość uczniów, nawet mało czytających. Na przykład ten "Oskar i pani Róża". "Harry Potter" czy "Baśniobór" w młodszych klasach. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" w najmłodszych. One powinny być na liście lektur obok klasyki, a z klasyki część powinno się czytać, a część poznawać na inne sposoby.
                  Trzeba rozdzielić edukację czytelniczą od historii literatury, a nie liczyć na to, że edukacja czytelnicza się sama zrobi przypadkiem przy okazji uczenia historii literatury.

--
                  • arwena_11 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:51
                    Moje dzieci przeczytały pierwsze dwie, Baśnioboru żadne nie ruszyło, tego ostatniego też nie. Córka w szkole miała jako lekturę Feliks Net i NIka, czy jakoś tak - wynudziła się jak mops, a ile pomstowała nad nią?
                    Za to Hobbita pochłonęli oboje.
                  • ewa_mama_jasia Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 14:11
                    W sumie każdej lektury można się "czepnąć". Nie tyle wartości, jakie przekazują, ale dopuszczalnego wieku. Oskar i pani Róża to książka o chłopcu umierającym na raka. Mądra, pouczająca, ale z samego założenia smutna. "Harry Potter i..." w zależności od części - to prezentacja różnych problemów społeczno - wychowawczych, łącznie z opisem nazizmu w całej jego krasie - terrorem, nadludźmi, podludźmi, polowaniem na podludzi itp. Oraz opis dojrzewania młodego człowieka do dorosłości jako jednostki i grupy społecznej, z całym zakresem popełnianych przez niego błędów, od drobnych po nieodwołalne. Ja bym chętnie dopuściła wszystkie części Pottera na różnym etapie wiekowym uczniów - od drugiej połowy podstawówki po szkołę średnią.

--
                    Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
                    • ewa_mama_jasia Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 14:45
                      Oczywiście ja jestem za czytaniem od początku edukacji. I czytaniem różnych pozycji. Chciałam tylko zauwazyć, że każdą książkę mozna oprotestować: od bajek poprzez przygodówki aż po pozycje z kanonu literatury. Nie mozna też skupiać się głównie na książkach najnowszych, bo one mają coraz bardziej ubogi język i konstrukcje składniowe i dotyczą coraz bardziej infantylnych rzeczy. Lektury sprzed 30 lat mają trudniejszy język, zawierają słowa których dzieciaki nie będą miały możliwości poznać (choćby krzesiwo, kołowrotek). Np. "Kajtkowe przygody" oprócz opisu prac polowo - gospodarskich na wsi pokazują kontrast pomiędzy życiem dzieci dawno temu a dziś - warunki zycia, zakres obowiązków domowych itp. Przestępstwem jest omawianie lektur bez naświetlenia warunków, w jakich dzieje się akcja a skupianiem na szczegółach, jak była ubrana Danusia podczas pierwszego spotkania ze Zbyszkiem albo jaki rozmiar rekawiczki miała Izabella.

--
                      Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
                      • arwena_11 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 28.07.17, 08:49
                        Widzisz, moja córka miała w pierwszej klasie świetnego polonistę ( wzdychają do niego do tej pory ), tak z nimi przerobił Krzyżaków, że wszystkim się lektura podobała. Tematy wypracowań były ciekawe i dawały dzieciakom pole do wykorzystania wyobraźni.
                  • kawka74 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 19:28
                    >"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" w najmłodszych.

smile
                    Ciekawa jestem, co by było, gdyby nauczyciel wybrał akurat tę część, gdzie jest mowa o ratowniczce zakochanej w kasjerce (czy tam odwrotnie). Połowa rodziców by się poprzewracała z wrażenia smile

--
                    'Donosi się, że pewien Bucki [...] przebiera się prawie każdej nocy w mundur administracji Newachowicza i pod taką ochroną przemyca wódkę przez warszawskie rogatki'. (1824)
            • makurokurosek Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:40
              "To, że pewne dzieła każdy powinien znać, to nie znaczy, że ma je czytać i omawiać na lekcjach. "

Jak chcesz poznać książkę nie czytając jej .

"Anglicy nie mają problemu z tym, żeby Szekspira i starszą literaturę podawać młodzieży w opracowaniach lub przetłumaczone na język współczesny. "

Później mamy takie sytuacje jak w obecnej chwili, że ludzie budują swoją opinię o sztuce której na oczy nie widzieli, no ale ktoś powiedział że jest obraźliwa i bluźniercza więc na pewno taka jest
                • arwena_11 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:49
                  A dlaczego tak twierdzisz? Bo nie znam nikogo z mojego pokolenia kto nie czyta książek. Za to obecna gimbaza i książki to jednak trudna sprawa. Sama mam w domu - córka książki pochłania, syn czyta jak musi. Woli jakieś naukowe czasopisma, czy o grach.
                  • elf1977 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:53
                    Odniosłam się do wypowiedzi makurokurosek. Przecież ci, którzy urządzają pikiety pod teatrem, nie znając sztuki, o której głośno krzyczą, to raczej nie młodzież gimnazjalna?
                    Swoją drogą, ja znam mnóstwo osób w przedziale 40 - 50+, które nic nie czytają.
                      • elf1977 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 17:01
                        Odnoszę się do tego, co działo się ostatnio, czyli do "Klątwy" wystawianej w Teatrze Powszechnym.
                        Uważam, że w teatrze powinno się wystawiać różne sztuki, również takie, które kogoś mogą uwierać.
                        Twoja wypowiedź nijak się ma do tego, o czym pisałam. Chodzę na te sztuki, które chcę obejrzeć, jestem jednak za wolnością, zarówno w doborze lektur dla uczniów, jak i wyboru książek\sztuk, które chciałabym poznać.
                        Człowiek (dorosły) po to ma rozum i wolną wolę, żeby mógł sam ocenić, co jest dobre, wartościowe czy złe.
                    • arwena_11 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 15:50
                      A przypomniała mi się afera z gimnazjalistami, których nauczycielka zabrała na sztukę chyba "Romeo i Julia". Tylko biedna nie poczytała recenzji i nie wiedziała, że w to wyjątkowo nowoczesna interpretacja ( aktorki z gołymi piersiami ) i nie nadaje się dla dzieciaków w tym wieku.
                  • truscaveczka Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:54
                    Ja znam tłumy całe, niestety. W sumie o książkach mogę pogadać z mężem i jedną koleżanką z realu plus kilkoma netowymi przyjaciółkami. Reszta nie ma nawyku. I przychodzą do mnie zapytać, jak ja nakłoniłam dzieci do czytania. No nie nakłaniałam w ogóle (co się ludziom w głowie nie mieści), po prostu jak odkryły, że mają narzędzie w postaci umiejętności czytania, to zaczęły z niego korzystać - jak ich rodzice, czytający co się da, żeby się literki nie marnowały.

--
                    Ci z was, którzy myślą, że wiedzą wszystko, są bardzo irytujący dla tych z nas, którzy rzeczywiście wszystko wiedzą. /Agatha Christie/
                • triss_merigold6 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 14:17
                  LOL. Tak sobie wmawiaj.
                  Ja się wychowałam na kanonie ośmiolatki w bardzo średniej osiedlowej szkole, a potem przeszłam znakomite liceum z bardzo dobrą polonistką i lansem na czytanie. Mój nastoletni syn czyta - dużo, szybko, chętnie, ale był uczony od początku, że świat literatury może być bardzo atrakcyjny. Lektury mu nie przeszkadzają, wręcz przeciwnie, znaczna część tych, które miał w szkole mu się podobała.
            • leyre1 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 17:02
              asia_i_p napisała:

Anglicy nie mają problemu z tym, żeby Szekspira i starszą literaturę podawać młodzieży w opracowaniach lub przetłumaczone na język współczesny

Maja problem, obecnie sie tego nie robi, jest w oryginale.

• asia_i_p Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 12:38
          Musi być balans między kanonem a takimi lekturami, do których uczniowie mogą się odnieść, podyskutować, poczuć je.

Mojej klasie średnia z polskiego skoczyła w półroczu, w którym omawiali "Oskara i panią Różę". I tę lekturę przeczytali wszyscy, nie w streszczeniu.

--
          • elf1977 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:26
            Masz rację. Różnica podstawowa między tym kanonem a gimnazjalnym jest taka, że wcześniej było parę w ścisłej podstawie, a reszta zależała od wyboru nauczyciela. I tak powinno pozostać, szczególnie, jeśli chce się dążyć do tego, żeby do reszty dzieci nie zniechęcić do czytania.
            Ja niektórych pozycji z nowej podstawy VII i VIII klasy nie omawiałam wcale albo omawiałam we fragmentach. Starałam się dopasować lektury do poziomu i zainteresowań uczniów, w zależności od klasy. Narzucanie sztywnego kanonu lektur to cofanie się...Nie ma się co cieszyć. Świat się bardzo zmienił od czasów mojego dzieciństwa, kanon lektur powinien choć trochę za nim nadążyć.
            • arwena_11 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:31
              Musi być coś sztywnego, bo inaczej będzie tak jak kilka lat temu na egzaminie gimnazjalnym z polskiego. Były jeśli sie nie mylę jakieś odniesienia do Syzyfowych prac - a okazało się, że nie wszyscy przerobili, bo część miała przerabiać w czerwcu, część nie przerabiała w ogóle.
              Skoro mamy sprawdzać wiedzę, to musi być jakiś punkt odniesienia. Tak jak z matmy dzieciaki muszą umieć konkretne zagadnienia - tak i powinny z polskiego.
              • elf1977 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:37
                I były lektury w podstawie oznaczone gwiazdką, czyli te, które muszą być omówione do egzaminu. Reszta powinna być ustalona przez nauczyciela, najlepiej częściowo przez uczniów.
                Egzamin, o którym wspominasz, był tak naprawdę przygotowany nieprawidłowo, ponieważ temat wypracowania powinien albo bazować na tekstach ze ścisłej podstawy, albo pozwolić uczniom na swobodny dobór lektur. Niestety, nie był to pierwszy przykład tego, że ci, którzy pracują w CKE, rozmijają się ze szkołą i praktyką.
                • arwena_11 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:41
                  No więc mnie się wydaje, że to co podano w pierwszym poście to lektury obowiązkowe. Pewnie można też inne przerabiać.
                  Moje dzieci przerabiały średnio jedną lekturę na miesiąc ( jeżeli to duże ksiązki ), lub dwie ( nowelki, opowiadania ). W roku szkolnym minimum 10 lektur. Tu mamy tylko 7, z czego jedna to ma kilkanaście stron.
                  • elf1977 Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 13:48
                    10 lektur w roku szkolnym (omawianych w całości) to wg mnie za dużo. Język polski to nie tylko lektury. Lepiej zrobić 5-6 porządnie, do tego całą gramatykę, nauczyć każdego pisać każdą formę i omawiać np. rzeczy związane z komunikacją, manipulacją, mediami, niż "trzaskać" kolejne lektury.
          • makurokurosek Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 14:35
            "Mojej klasie średnia z polskiego skoczyła w półroczu, w którym omawiali "Oskara i panią Różę". I tę lekturę przeczytali wszyscy, nie w streszczeniu."

Wow zasługują na oklaski za przeczytanie w całości 30 stronicowej książki. Nie lada wyczyn dla licealistów
            • asia_i_p Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 18:10
              Klasa gimnazjalna, nie licealna, książka około 80-90 stron, nie trzydzieści.

"Zemsta" była krótsza, większość z nich nie przebrnęła.

Może się zastanówmy, czy chcemy dzieciom pokazać, że czytanie to przyjemność, czy im udowodnić, że są półgłówkami. Bo nie są. Na docenienie pereł klasyki są za młodzi, ale w literaturze współczesnej dla swojego przedziału wiekowego potrafią wykryć, co im odpowiada.

Nie postuluję nieczytania klasyki w ogóle, tylko wyważenie klasyki i współczesnych pozycji, atrakcyjnych dla ucznia.

--
              • maniaczytania Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 18:52
                asia_i_p napisała:

> Klasa gimnazjalna, nie licealna, książka około 80-90 stron, nie trzydzieści.
                >
                > "Zemsta" była krótsza, większość z nich nie przebrnęła.

I myślisz, że 500-stronicowego Harry'ego Pottera ta większość by przeczytała?

--
                Maniaczytania - blog
              • makurokurosek Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 19:21
                Młoda przerabiala Oskara w klasie 5 czytała ja w formie ebook ilość stron 30 . Przeczytała ja w ciągu jednego popołudnia . Jeżeli dla twoich gimnazjalistów wyczynem jest przeczytanie tej książki to albo uczysz w szkole specjalnej albo bardzo bardzo podrzędnym gimnazjum
              • makurokurosek Re: Kanon lektur VII kl!!!!!! 27.07.17, 20:15
                podaję link do książki w formie pdf. Dokładnie 36 str, z czego pełnego tekstu to maks 28-29 stron. Jeżeli przeczytanie 28 stron tekstu jest problemem dla gimnazjalistów to ręce opadają.
                www.vismaya-maitreya.pl/ksiazki_itp/oskar_i_pani_roza.pdf