Dodaj do ulubionych

Kto powinien zająć się babcią?

11.10.17, 18:29
Babcia ma dwoje dzieci a każde z tych dzieci ma dzieci. W sumie trzech wnuków. Na jednego z wnuków, zostało przepisane mieszkanie babci - umowa darowizny, więc zachowek. Ani dzieci, ani wnuki nie kwapią się do opieki.
--
W co motłoch bez dowodów uwierzył, jakże byśmy to mogli dowodami obalić?
Fryderyk Nietzsche
Edytor zaawansowany
  • mamablue 11.10.17, 18:31
    Wszyscy. Najczęściej ci, którzy mieszkają najbliżej. Darowanie mieszkanie można odkręcić.
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:32
    Ale nikt nie chce, w tym problem.

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • tt-tka 11.10.17, 18:36
    1matka-polka napisała:

> Ale nikt nie chce, w tym problem.
    >
    Zatem mozliwosci sa nastepujace
    - dom opieki
    - znalezienie osoby, ktora ZECHCE zajmowac sie babcia dozywotnio. W zamian za mieszkanie smile
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:38
    Ale mieszkanie już zostało przepisane, jakieś 20 lat temu.

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • arwena_11 11.10.17, 18:57
    Darowiznę można cofnąć.
  • edelstein 11.10.17, 18:59
    Po 20latach

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • arwena_11 11.10.17, 19:36
    Tak po 20 latach też.
  • iwoniaw 11.10.17, 20:14
    Niby na jakiej podstawie? To nie była warunkowa darowizna, z tego co autorka pisze.

--
    "Jakby im tak odjąć trochę jedzenia a dołożyć roboty, to zaraz by się im głupot odechciało"
  • arwena_11 11.10.17, 21:04
    Link dałam niżej
  • mozambique 12.10.17, 10:42
    raczej nie. MOzliwosci cofniecia darowizny sa bardoz skąpe i z tylko z drastycznych powodów ( np. wnuk próbowałby zabicbabcie)

--
    ojciec A - "moje dziecko zjadło peta spod ławki"
    ojciec B - "moje wpadło do sedesu"
    ojciec C - " a ja raz odebrałem cudze dziecko z przedszkola"
  • lusitania2 11.10.17, 19:01
    1matka-polka napisała:

> Ale nikt nie chce, w tym problem.
    >
    no to mops pozywa solidarnie wszystkich zobowiązanych do ponoszenia kosztów opieki nad babcią.
    To gdzie ten problem?

--
    Szanowny Prezydencie!
    Błogosławione łono, które Ciebie nosiło, i piersi, które ssałeś.
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:08
    Ale czym zobowiązanych?

--
    "Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo ja jestem największym skuwrynsyem w tej dolinie."
    Psalm 23
  • arwena_11 11.10.17, 19:43
    KRiO
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:33
    Poza tym babcia już się nie nadaje do samodzielnego życia. Ktoś ją musi wziąć.

--
    Religia powstała, gdy pierwszy oszust spotkał pierwszego głupca.
    Wolter
  • mamablue 11.10.17, 18:34
    A kto ma największe mieszkanie?
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:36
    Dobre pytanie, wszyscy maja bardzo duże...

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:37
    A prawnie można kogoś zmusić?

--
    Fryderyk Nietzsche
  • arwena_11 11.10.17, 18:58
    Tak prawnie - zobowiązane są dzieci, w drugiej kolejności wnuki. Darowizna była zwykła czy z dożywociem?
  • edelstein 11.10.17, 18:59
    Do osobistej opieki nie mozna nikogo zmusic

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • arwena_11 11.10.17, 19:35
    Ale można kazać im wyskoczyć z kasy na płatną opiekunkę/dom opieki.

Inaczej mówiąc - do zapewnienia opieki są zobowiązane dzieci. A czy zrobią to osobiście czy komuś zapłacą - to nie ma znaczenia.
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:00
    zwykła

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
  • edelstein 11.10.17, 18:34
    Na serio uwazasz,ze ktos musi?na serio dziwisz sie ze nikt nie chce?

--
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:35
    Gdybym miałą jakieś ugruntowane zdanie na ten temat, to bym się nie pytała.

--
  • edelstein 11.10.17, 18:40
    Ja mam ugruntowane zdanie na ten temat, od opieki sa domy opieki a nie ludzie pracujacy zawodowo i majacy dzieci.

--
  • arwena_11 11.10.17, 18:59
    Dom opieki kosztuje - renta nie wystarcza. Czyli ok dom opieki a rodzina wyskakuje z alimentów, żeby go opłacić.
  • madzioreck 25.10.17, 17:20
    arwena_11 napisała:

> Dom opieki kosztuje - renta nie wystarcza.

Opiekunka w domu też kosztuje i śmiem twierdzić, że więcej, niż dom opieki. Rezygnacja z pracy, żeby opiekować się osobiście, też kosztuje, nie każdego stać, a raczej mało kogo stać.
  • milka_milka 25.10.17, 17:47
    Opiekunka nie kosztuje więcej.

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • ryszardos12 11.10.17, 19:42
    A od wychowywania dzieci są domy dziecka. W wolnym kraju nikt nie powinien być zmuszany do opieki nad dziećmi, a szczególnie ludzie pracujący zawodowo!
  • edelstein 11.10.17, 21:03
    Pudlo.Od opieki sa zlobki,orzedszkola i szkoly.

--
  • kruche_ciacho 11.10.17, 21:42
    Rowniez w nocy?
  • stephanie.plum 11.10.17, 21:17
    otóż to...

--
    jest dobrze, ale nie beznadziejnie
  • dzikka 12.10.17, 14:11
    wszyscy mogą się złożyć na dom opieki. Podejrzewam, ze jak nikt nie chce wziąć to będzie jej zarówno "dobrze" w domu opieki jak i u kogokolwiek z rodziny.
  • edelstein 11.10.17, 18:33
    Znalezc babci dom spokojnej starosci.

--
  • asia-loi 11.10.17, 18:40
    edelstein napisała:

> Znalezc babci dom spokojnej starosci.

edel, Polska to nie Niemcy. W Polsce na miejsce w państwowym domu starców, czeka się bardzo długo. A w prywatnych jest bardzo drogo. Jeżeli babci nie starczy emerytury, to rodzina będzie musiała się dołożyć finansowo. Pytanie czy będą chcieli.

--
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • koronka2012 11.10.17, 18:45
    Nie wszędzie i nie zawsze czeka się bardzo długo. Mojej babci udało się załatwić miejsce w miesiąc, tak się akurat złożyło, no i dom opieki na uboczu, z dala od miasta. Poza tym sytuacja nie wymaga chyba natychmiastowej akcji.
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:45
    A ile kosztuje na miesiac taki prywatny dom spokojnej starosci?

--
    Dorota Masłowska
  • asia-loi 11.10.17, 18:49
    1matka-polka napisała:

> A ile kosztuje na miesiac taki prywatny dom spokojnej starosci?
    >

To zależy od "domu. Musisz sama sobie wyguglać w interesującym Cię rejonie Polski.
    Ja np. na szybko znalazłam taki za 2700 zł na miesiąc + cena środków pielegnacyjnych.
    www.pl.medicus-zlatna.pl/?page_id=248&lang=pl

--
    Gdy jedna osoba cierpi na urojenia, nazywamy to szaleństwem.
    Gdy wielu ludzi cierpi na urojenia, nazywamy to religią.
  • arwena_11 11.10.17, 19:02
    Państwowe też kosztują. Znajomi dopłacają do domu opieki dla dziadka ok 1600 zł, do tego dom pobiera 70% jego emerytury. Bo koszt domu to X, jak 70% emerytury nie pokrywa tej kwoty - gmina ściga rodzinę lub przejmuje majątek takiej osoby.
  • manala 11.10.17, 19:44
    Gmina nie ma prawa przejąć majątku osoby chyba, że wyraża ona na to zgodę. Rodzina (dzieci, wnuki) są zobowiązane do pokrywania kosztów pobytu w DPS jeśli dochód w ich rodzinie przekracza 1540zł/na głowę lub 1900 (w przypadku osób samotnych). Koszt DPS w moim mieście 3700. Koszt prywatnego domu w mojej okolicy to +/- 3000.
  • arwena_11 11.10.17, 19:47
    Było parę spraw, gdzie gmina wystąpiła o sprzedaż mieszkania na pokrycie kosztów - nie wiem jak się to skończyło.

W sumie miało sens. Bo mieszkanko rodzina przytuli, a my wszyscy mieliśmy utrzymywać starszą osobę w dps, bo rodzina się nie poczuwała.
  • manala 11.10.17, 19:52
    Na razie nie ma regulacji prawnych, które by to umożliwiały. I bardzo dobrze. Moim zdaniem.
  • arwena_11 11.10.17, 20:00
    A ja uważam, że źle. Bo spadek chętnie - ale płacić za opiekę już nie?

Albo po śmierci gmina wystawia rachunek i przedkłada go spadkobiercom. Nie widzę powodu płacenia z podatków na osoby mające rodziny i majątek
  • manala 11.10.17, 20:14
    A uważasz, że 3700 to uczciwa cena za opiekę nad starszą osobą która w końcu całe życie płaciła składki na ubezpieczenie społeczne? Jak ta stawka ma się do średniej polskiej emerytury? Kogo stać na dopłacanie do opieki 1800zł miesięcznie w sytuacji gdy ciężko pracując zarabia np. 2500? Gdybu gminy nie zawyżały kosztów opieki w domu POMOCY SPEŁECZNEJ to i więcej ludzi byłoby skłonnych partycypować w kosztach. Przy takich stawkach jednak to uważam, że bardzo dobrze iż ustawodawca nie daje prawa sięgać po majątki osób starszych.
  • manala 11.10.17, 20:24
    Jak to możliwe, że według opieki społecznej dorosły człowiek ma się utrzymać za 1900zł miesięcznie lub za 1540zł miesięcznie a babcia w DPS (której już naprawdę niewiele rzeczy materialnych potrzeba) utrzymuje się za 3700 +?
  • aankaa 11.10.17, 21:33
    manala napisała:

> Jak to możliwe, że według opieki społecznej dorosły człowiek ma się utrzymać za
    > 1900zł miesięcznie lub za 1540zł miesięcznie a babcia w DPS (której już napraw
    > dę niewiele rzeczy materialnych potrzeba) utrzymuje się za 3700 +?

rzuć okiem ile kosztuje utrzymanie więźnia (który wg obecnego prawa nie ma obowiązku pracy). To się dopiero zdziwisz
    finanse.wp.pl/ile-tak-naprawde-kosztuje-utrzymanie-wieznia-6115787107829377g

--
    jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
  • manala 11.10.17, 21:37
    Tak, tak wiem ile to kosztuje. Ciekawe czemu nie każą się rodzinie zrzucić? Matka, ojciec? Żona?
  • iwoniaw 11.10.17, 21:41
    Ciekawe czemu nie każą się rodzinie zrzucić?

O, widzę że byś się odnalazła w wątku obok, gdzie pojawiły się postulaty wywalania z roboty ojca osoby podejrzewanej o popełnienie zbrodni big_grin
    Może jeszcze za nabój powinni płacić, jak w Chinach? Zwłaszcza taka matka/ojciec/żona dzieci, za przestępstwa wobec których delikwent siedzi, no nie?

--
    Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
    Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
  • manala 11.10.17, 21:47
    To było ironiczne pytanie. Ale to na tej samej zasadzie - arwena pisała o ojcu pijaku, który odszedł od rodziny a teraz państwo zmusza dzieci tego pijaka do łożenia na jego utrzymanie 1600zł miesięcznie...I to zupełnie legalnie, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Takie przypadki nie są odosobnione choć owszem, można próbować wykazać 'niesprawiedliwość społeczną'.
  • panterarei 12.10.17, 14:11
    czy ty koniecznie musisz się wypowiadać się na tematy, na których się nie znasz? Zobacz sobie na treść art. 64 i 64a ustawy o pomocy społecznej

--
    "Natenczas onegdaj azaliż plwasz waść do strawy pozostawionej w holu?"
  • manala 12.10.17, 14:19
    Akurat znam się lepiej niż cały Mopr w moim mieście. Dwa razy odwoływanłam się od ich decyzji i dwa razy wygrałam...gdybym miała świadków pozwalalabym ich w sprawie cywilnej i bym wygrała.
  • arwena_11 11.10.17, 21:44
    Na szczęście to się ma zmienić i więźniowie będą pracować na swoje utrzymanie.
  • tt-tka 11.10.17, 21:51
    To juz bylo. W czasie, gdy nie bylo bezrobocia smile
    Nie ma pracy, niewielu pracodawcow chetnych jest do zatrudniania skazanych nawet mimo b. zachecajach (dla platnika) stawek.
  • iwoniaw 11.10.17, 21:52
    Bardzo jestem ciekawa, jak ich zamierzasz do tego zmusić. Zwłaszcza w sytuacji, gdy pracy nie ma nawet dla 100% chętnych przebywających na wolności.

--
    "Jakby im tak odjąć trochę jedzenia a dołożyć roboty, to zaraz by się im głupot odechciało"
  • arwena_11 11.10.17, 22:03
    www.sw.gov.pl/strona/ministerialny-program-pracy-wiezniow
  • tt-tka 11.10.17, 22:18
    Tak, tak, A Jaki ma pojecie o tym, co robi, potrafi wdrozyc i przewidziec skutki smile
    Naprawde duzo madrzejsi od niego mysla nad tym od cwiercwiecza, nawet probuja cos zdzialac. Krotka pilka - kiedy pracy nie wystarcza dla wszystkich, nie dostana jej wszyscy.
  • panterarei 11.10.17, 22:51
    To idź się zatrudnij za darmo w dpsie jako opiekun i jako sprzątaczka. I jeszcze intendentka i kucharka.

--
    "Natenczas onegdaj azaliż plwasz waść do strawy pozostawionej w holu?"
  • manala 12.10.17, 06:16
    Jeszcze jakieś 3 lata temu dps kosztował.do 2500. (i to jest moim zdaniem uczciwa cena). Potem ktoś wpadł na to, ze przecież da się z rodzin dpi więcej bo hmm...rynek na to pozwala...I nagle te koszty podskoczyly dramatycznie. W DPS mieszka ok. 100 osób. Jedzenie jest zbiorowe więc koszty nie aż tak wielkie. Opiekunek całego tabunu też nie ma. I wcale nie jest tak trudno o miejsce w dps..w mniejszych miejscowościach gdzie ludzie zarabiają mniej ludzi nie stać na dps.
  • tt-tka 12.10.17, 09:26
    Koszty podskoczyly, bo wszystko drozeje. 100 osob zuzywa odpowiednio wiecej wody na przyklad, myc trzeba, prac trzeba. Bywa, ze myc/przepierac kilka razy dziennie.
    Idz stan przed depeesem i policz pracownikow. Tylko uczciwie, od za kwadrans szosta rano ! Opiekunki na dwie lub trzy zmiany, pielegniarka, sprzatajacy, obsluga kuchni, biura, palacz, rehabilitant... podlicz ich miesieczne pensje, ubezpieczenie, koszty utrzymania i konserwacji budynku, srodki czystosci...
  • manala 12.10.17, 13:57
    Tak..tylko moja mama utrzymywała się mieszkając sama za pewnie ok. 1200zł miesięcznie. Po oddaniu kasy do Mopru moja rodzina miałaby się utrzymać za 1540zł na głowę. A utrzymanie babci 3800. Coś tu jednak jest nie halo. Tym bardziej, że to podobno pomoc społeczna i pewnie kasę jakąś od państwa dostają. Aha i w prywatnym domu place jakieś 2700 + leki...
  • manala 12.10.17, 14:05
    I utrzymujemy się też za mniej niż 1540...na głowę...
  • arwena_11 11.10.17, 20:28
    Koszty powinny być ustalone rzetelnie, ale opieka nie jest tania. Wiem ile moi rodzice płacili Ukraince za opiekę nad babcią - i to zapewniając jej wikt i opierunek. A było to w 2001 roku.
    Albo się opiekujesz sam - albo płacisz. Opieka, czynsz, energia, księgowość itd - to wszystko są koszty.

Uważasz, że kto ma ponosić te koszty? Społeczeństwo? A rodzina przygarnie spadek? Jak nie chcesz partycypować - to cię gmina zmusi alimentami. Coraz więcej wygranych spraw przez gminy przeciwko dzieciom starszych osób o alimenty.
  • manala 11.10.17, 20:57
    Uważam, że koszty powinny być ustalone na poziomie średniej emerytury a nie jakieś odjechane. I teraz wyobraź sobie sytuację, że Twoje dziecko dorasta. Zaczyna pierwszą pracę a tu zonk. Z tych 2500, które tam zarobi ma oddać 600 opiece społecznej. Za resztę ma spłacić kredyt zapłacić rachunki i się utrzymać. I jeszcze ubrać się ma.
    Tak, uważam, że państwo i społeczeństwo powinno się również poczuwać do opieki nad osobą starszą i chorą. Ja się składam na więźniów, osoby niepełnosprawne, chorych wymagających drogiego leczenia, pijaków i innych osobników żyjących z zasiłków. Składam się na kobiety w ciąży na zwolnieniach lekarskich, młode matki, beneficjentów 500+, itd. Nie rozumiem więc czemu osobie starszej nie przysługuje pomoc państwa. Oczywiście, rodzina też powinna się poczuwać jednak w granicach rozsądku.
  • arwena_11 11.10.17, 21:11
    Jak moje dziecko zacznie zarabiać to ja będę około 50 - więc nie przewiduję w normalnej sytuacji bycia niezdolną do samodzielnego życia. Jak będę starsza - to mam jakiś majątek, za który spokojnie sobie kupię opiekę.

A według ciebie, moje dziecko miałoby wziąć majątek w spadku i nie dać od siebie nic? No niestety jak nie chce pomóc - to nie dostanie spadku, bo ja pod śmietnikiem nie wyląduje czy w jakimś najtańszym dps - żeby tylko dzieci miały spadek po mnie.

Rodzice te dzieci wychowywali, utrzymywali itd. Potem idzie to w drugą stronę.

Mąż mojej koleżanki i jego siostra mają zasądzone na ojca ( alkoholika który ich zostawił ) coś ok 1600 zł. Ale ojciec ma mieszkanie. Zostało ono wynajęte i z tego są te alimenty płacone.
  • manala 11.10.17, 21:16
    A gdyby nie miał mieszkania? Nadal byłoby ok? Płacić 1600 na drania, który miał ich w d...e jak byli mali?

• arwena_11 11.10.17, 21:21
    Gdyby nie miał - to pewnie by walczyli w sądzie. Było mieszkanie, olali.

Zresztą w takich przypadkach rodzina może wykazać, że alimenty byłyby niezgodne z zasadami współżycia społecznego. Ale takich spraw nie jest dużo. Zazwyczaj jednak rodzina chętnie spadek przytula.
  • konsta-is-me 12.10.17, 13:08
    A w jaki sposob sa zobowiązane do pokrywania kosztow, jesli koszt opieki przekracza wrecz ich dochody?
  • joa66 11.10.17, 19:05
    I dlatego Polski masowo wyjeżdżają do Niemiec opiekować się staruszkamismile
  • leni6 11.10.17, 18:38
    Odkręcić darowiznę, sprzedać mieszkanie i z tych pieniędzy opłacić opiekę. Jak to bedzie za mało to na resztę się zrzucić.
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:39
    Kto ma odkręcać tę darowiznę?

--
    "Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo ja jestem największym skuwrynsyem w tej dolinie."
    Psalm 23
  • tt-tka 11.10.17, 18:42
    1matka-polka napisała:

> Kto ma odkręcać tę darowiznę?
    >

Darczynczyni rzecz jasna. Jezeli jest niezdolna do czynnosci prawnych, jej pelnomocnik/opiekun czy kto tam zostal upowazniony do pilnowania finansow.
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:47
    A jeśli nikt, bo jest sprawna umysłowo?

--
    Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani.
    Mark Twain
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:48
    Ok.

--
    Mark Twain
  • leni6 11.10.17, 18:47
    Jak dla mnie to osoba która dostała mieszkanie powinna sama z siebie je oddać, ale jak nie chce to pozostaje nacisk rodziny i droga prawna.
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:48
    Większa połowa rodziny stoi po stronie właściciela mieszkania.

--
  • milka_milka 11.10.17, 19:40
    Nie istnieje "większa połowa. "

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:42
    Mój błąd. Przyznaję się.

--
  • rosapulchra-0 11.10.17, 21:23
    Patologiczna rodzina zatem.

--
    Można mieć wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie podstawowe. by Figrut
  • 1matka-polka 11.10.17, 21:27
    Ulzylo?

--
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:49
    Zresztą umowa darowizny nie zobowiązuje do niczego.

--
    Wolter
  • koronka2012 11.10.17, 22:42
    1matka-polka napisała:

> Zresztą umowa darowizny nie zobowiązuje do niczego.

Ależ zobowiązuje.

Zgodnie z prawem jeżeli darczyńca po wykonaniu darowizny popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek dostarczać mu środków utrzymania.
  • 1matka-polka 12.10.17, 07:03
    Ale nie opieki 24/7

--
  • edelstein 11.10.17, 18:53
    Z jakiego powodu powinna je odddac i podstawa prawna .

--
  • arwena_11 11.10.17, 19:03
    www.infor.pl/prawo/darowizny/wykonanie-i-odwolanie-darowizny/293933,Kiedy-mozliwe-jest-odwolanie-darowizny.html
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:10
    "Niewdzięczność darczyńcy może obejmować stosunkowo szerokie spektrum nagannych etycznie zachowań wobec darczyńcy, takich jak np. nieudzielanie pomocy w chorobie, agresja etc. Musi to być jednakże działanie lub zaniechanie podjęte świadomie i w nieprzyjaznym wobec darczyńcy zamiarze."
    Pytanie do prawnika, czy brak opieki całodobowej, to rażąca niewdzięczność? suspicious

--
    Mark Twain
  • arwena_11 11.10.17, 19:33
    Brak opieki osobistej to pewnie nie - ale nie zapewnienie opieki to już pewnie tak. Radziłabym iść do prawnika od spraw rodzinnych.
  • mary_lu 11.10.17, 18:38
    Ale jakiej opieki potrzebuje babcia, jakie ma finanse? Nakłonić do opieki kogoś - bez sensu, po co babci ktoś, kto będzie z nią "za karę".
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:39
    Na razie potrzebuje tylko jeść, umyć się i do toalety. Nie wiadomo, co będzie dalej.

--
    Fryderyk Nietzsche
  • edelstein 11.10.17, 18:46
    Tylko? Przeciez to 24godzinna opieka to tylko?

--
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:50
    Jasne. Chodzi mi o to, że później będzie tylko gorzej.

--
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:40
    Nie wiem ile ma tej emerytury ale sama się utrzymuje.

--
    Wolter
  • koronka2012 11.10.17, 18:42
    Prawnie i moralnie w pierwszym rzędzie zobowiązany do opieki jest obdarowany. Pytanie czy jest pełnoletni?
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:44
    Jest pełnoletni ale nie poczuwa się.

--
    Fryderyk Nietzsche
  • koronka2012 11.10.17, 18:47
    No to nic się nie da zrobić o ile babcia nie wystąpi o alimenty na pokrycie kosztów opieki.
    Odwołanie darowizny jest ciężkie i wymaga twardych dowodów niewdzięczności, które trudno zgromadzić (zeznania świadków to nie to samo co dokumenty).
  • edelstein 11.10.17, 18:48
    Podaj pofstawe prawna wg ktorej zobowiazany jest do opieki osobistej obdarowany ? To nie byla darowizna z dozywociem

--
  • koronka2012 11.10.17, 22:44
    edelstein napisała:

> Podaj pofstawe prawna wg ktorej zobowiazany jest do opieki osobistej obdarowany
    > ? To nie byla darowizna z dozywociem

Nie musi być to darowizna z wpisanym dożywociem, bo zasada wynika bezpośrednio z KC.
    Art. 897. Jeżeli po wykonaniu darowizny darczyńca popadnie w niedostatek, obdarowany ma obowiązek, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia, dostarczać darczyńcy środków, których mu brak do utrzymania odpowiadającego jego usprawiedliwionym potrzebom albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. Obdarowany może jednak zwolnić się od tego obowiązku zwracając darczyńcy wartość wzbogacenia.
  • kozica111 11.10.17, 18:49
    Ten kto ja kocha.
  • 1matka-polka 11.10.17, 18:52
    Chyba nikt, i chyba sobie na to zasłużyła.

--
    Dorota Masłowska
  • pelissa81 11.10.17, 19:09
    wlasmie sad strasznie to skutne ze 2 dzieci z duzymi mieszkaniami nie chce mamy. Nie musza osobiscie, ale na zmiane, z opiekunka,i, cokolwiek. Naprawde patrze na swoja corke i mam nadzieje, ze nie bedzie obojetna dla mnie. Nie zasluze mam nadzieje

--
    "Kto chce, szuka sposobów. Kto nie chce, szuka powodów."
  • joa66 11.10.17, 19:03
    A kto teraz mieszka w tym darowanym mieszkaniu?
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:06
    Babcia.

--
  • joa66 11.10.17, 19:09
    To jeżeli babci zgodzi się na dom opieki, to mieszkanie można wynająć, a dochód przekazać na dopłacanie do domu opieki (czyli będzie emerytura, pewnie nie cała i dochód z wynajmu)
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:13
    Czyli cały czas wszystko skupia się na tym obdarowanym? Reszta rodziny już nie musi się dokładać, bo obdarowany zgarnął całą pulę?

--
    Mark Twain
  • joa66 11.10.17, 19:15
    Nie do końca , ponieważ obdarowany nic w takim układzie nie traci (teraz nie ma dochodu z mieszkania i nie będzie miał)
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:18
    No tak ale mieszkanie jest w średnim stanie i bez remontu dużo za wynajem nie będzie. To kto z rodziny ma dopłacić resztę, żeby starczyło na dom opieki?

--
    Psalm 23
  • arwena_11 11.10.17, 19:32
    To sprzedać mieszkanie i z tej kasy dopłacać do domu opieki.
  • manala 11.10.17, 19:49
    Prawnie zobowiązani są wszyscy - nie tylko obdarowani.
  • arwena_11 11.10.17, 19:51
    Prawnie zobowiązane to są dzieci ( pierwsza linia ), dopiero jak ich nie ma - wnuki
  • rysiowa85 11.10.17, 19:18
    to chyba nawet najsensowniejsze
    skoro babcia sie utrzymuje terz to ma pewnie minimum 1200 emerytury plus odstepne za wynajem niech bedzie 800 zł (u mnie w miescie to najniższa cena ) . to juz daje 2 tysiace. Jak dzieci dorzuca po 200-300 złotych powinno wystarczyć. Inna spawa że moze tam są jakieś animozje i czesc rodziny ktora zostala pozbawiona darowizny nie chce płacić
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:21
    I do tego wystąpi o zachowek po śmierci, co powoduje, że obdarowany ma tym bardziej wywalone...

--
    Mark Twain
  • joa66 11.10.17, 19:28
    A można występować o zachowek (co najmniej ) 20 lat po darowiznie?
  • arwena_11 11.10.17, 19:29
    Tak, jak nie była to darowizna z dożywociem - to każda darowizna na rodzinę wchodzi w masę spadkową, niezależnie od tego kiedy została dana.
    Jakby była na obcego - to termin graniczny jest 10 lat.
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:31
    Tak jak pisze arwena.

--
    Fryderyk Nietzsche
  • undoo 24.10.17, 04:37
    Znasz prawnika, ktory taka sprawe przeprowadzi?
  • joa66 11.10.17, 19:34
    Nie ma tym bardziej bo i TAK zyskuje, nawet gdyby zapłacił zachowek.
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:36
    Ale czuje się na przykład pokrzywdzony, bo nie tak miało być.

--
    Wolter
  • joa66 11.10.17, 19:51
    Ale czuje się na przykład pokrzywdzony, bo nie tak miało być.

A to jakaś osoba upośledzona i zakładała, że na 100% babcia padnie trupem na ulicy w kwiecie wieku i problemów nie będzie?
  • 1matka-polka 11.10.17, 20:12
    Nie miało być zachowku!

--
    Dorota Masłowska
  • joa66 11.10.17, 20:16
    I osoby, które się zrzekły zachowku to na pewno z myślą, że obdarowany pożałuje nawet wynajęcia mieszkania na opłacenie domu opieki? W rodzinie jest konflikt, nikt nie rozstrzygnie na forum "kto ma rację". Odpowiedź jest prosta - nie dogadają się, to będzie droga sądowa. A w dogadywaniu się argument "a emama mówi..." ma hmmm.... zerową wartość.
  • iwoniaw 11.10.17, 20:27
    I osoby, które się zrzekły zachowku

No właśnie wg tego, co pisze autorka, to osoby niczego się nie zrzekły, a wprost przeciwnie - obecny (od 20 lat) właściciel mieszkania (z którego i tak nie korzysta w żaden sposób, bo mieszka tam babcia, więc sytuacja jest z jego punktu widzenia taka, że w testamencie mu to mieszkanie babcia zapisała) ma jak w banku, że reszta spadkobierców ustawowych zażąda od niego kasy, jak tylko babcia oczy zamknie, bo się z tym nie kryją.
    Jednocześnie nikt się nie poczuwa do zajęcia się babcią (ani osobiście, ani jej sprawami jako takimi, czyli poszukanie opiekunki, dochodzącej pomocy czy DPS) - zdaniem autorki dlatego, że babcia "zasłużyła" na brak zainteresowania i uczucia.
    No więc nie wiem, gdzie dylemat. Póki nic się nikomu nie stanie i sąsiedzi/pogotowie/policja nie zacznie szukać rodziny i domagać się od niej (np. via MOPS i sąd) jakichkolwiek świadczeń wobec babci, cała "słusznie i zasłużenie" ignorująca problemy babci rodzinka może spać spokojnie, czyż nie? Potem, gdy babcia już umrze, się jeszcze w sądzie poszarpią o forsę od właściciela mieszkania i zakończą jakiekolwiek relacje wzajemne uncertain

--
    Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
  • 1matka-polka 11.10.17, 21:01
    Nikt się nie zrzekł niczego.

--
    Mark Twain
  • arwena_11 11.10.17, 20:23
    A kto mu powiedział, że nie będzie zachowku? Ktos się zrzekł?
  • 1matka-polka 11.10.17, 21:04
    W momencie darowizny babcia razem ze swoja córką obiecały wnuczkowi, że cale mieszkanie będzie jego.

--
    Fryderyk Nietzsche
  • arwena_11 11.10.17, 21:36
    Wiesz, pozostali spadkobiercy nie mogą odpowiadać za to, że babcia i matka są niedouczone. Nieznajomość prawa kosztuje.

No chyba, że to miała być darowizna z dożywociem. Wtedy nie ma zachowku, za to reszta ma z głowy problem opieki nad babcią tongue_out
  • 1matka-polka 11.10.17, 21:43
    Nie ma dożywocia.

--
  • asia_i_p 12.10.17, 06:36
    No to musi to przeżuć i przymierzyć się do nowej rzeczywistości.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • ryszardos12 11.10.17, 20:02
    Nie wiem gdzie Wy mieszkacie, ale u mnie w bloku jest conajmniej kilka mieszkań na wynajem odziedziczonych po rodzicach i stoją puste od 2 lat. Nie w każdym mieście mieszkania są natychmiast rozchwytywane.
  • loola_kr 11.10.17, 19:16
    Ciekawe co to za człowiek z babci skoro nikt jej nie lubi.... ani w nikim nie na nawet odrobiny poczucia obowiązku...
  • arwena_11 11.10.17, 19:31
    Ale mieszkanko już lubi? Jak babci nie lubi - niech odda mieszkanie i ma z głowy.
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:34
    Nawet jeśli by oddał, tylko niby dlaczego, to nadal nie będzie miał kto się zająć babcią. Ani nie będzie się kto miał zająć wynajmem tego mieszkania, ani nie będzie nikogo chętnego do dokładania się do domu opieki...

--
    Fryderyk Nietzsche
  • arwena_11 11.10.17, 19:50
    Będzie się miał kto zająć - spokojnie znajdziecie osobę, która zaopiekuje się babcią w zamian za mieszkanie.
  • kagrami 26.10.17, 09:23
    Dzieciak jest pewnie jeszcze młody i głupi. Ja w wieku 17 lat byłam w szoku jak zobaczyłam jak się moja koleżanka zajmuje swoją babcią: myje ją itd. Uważam, że rodzice obdarowanego powinni się zająć babcią i to bez dyskusji.

--
    "Powiadają starzy Cyganie, że Bóg znika, gdy rozgniewają go ludzie, wówczas przychodzi czas magicznych zaklęć i przepowiadania przyszłości. Bez Boga w tle staje się ona łatwo przewidywalna." /Michał Kruszona "Rumunia"/
  • loola_kr 11.10.17, 19:36
    tak, powinien oddać, babcia by miała z czego opiekę zapłacić.
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:42
    Ale on nie chce i nikt go najwyraźniej nie może zmusić.

--
    Dorota Masłowska
  • joa66 11.10.17, 19:48
    No to zostaje droga sądowa i tyle, nie ma co szukać rad
  • agrypina6 11.10.17, 19:44
    No cóż, nie ma chętnych z rodziny, więc trzeba znaleźć dom opieki lub jakąś osobę za kasę.
  • woman_in_love 11.10.17, 19:44
    a reszta niech ma przestrogę by nie dawać wnusiom darowizn w postaci mieszkań. Raz, że to głupie, a dwa i tak niesprawiedliwe wobec innych wnuków.
  • 1matka-polka 11.10.17, 19:46
    Zwłaszcza kiedy ma się 3 wnuków, a daje jednemu i w dodatku z ciążącym zachowkiem.

--
    Mark Twain
  • nangaparbat3 11.10.17, 21:05
    Powinni się opiekować wszyscy, każdy na miare mozliwości, wspierając się nawzajem.

--
    Już jesień
    czy to wszystko jest życiem
    małej cykady
    Buson
  • basiastel 11.10.17, 21:10
    co oznacza "więc zachowek"?
  • 1matka-polka 11.10.17, 21:19
    Że będzie trzeba oddać część wartości mieszkania pozostałym spadkobiercą

--
    Dorota Masłowska
  • 1matka-polka 11.10.17, 21:19
    Spadkobiercom

--
    Psalm 23
  • arwena_11 11.10.17, 21:34
    A dokładnie to 50% tego co dostali by w przypadku ustawowego dziedziczenia. Czyli de facto 50% mieszkania idzie na zachowek.
  • bistian 11.10.17, 21:32
    basiastel napisała:

> co oznacza "więc zachowek"?

Zachowek się nie należy, bo do otwarcia testamentu od darowizny upłynie ponad 10 lat.
  • arwena_11 11.10.17, 21:33
    10 lat dotyczy tylko darowizny dla osób OBCYCH. Nie ma żadnej granicy na darowizny dla członków rodziny.
  • stephanie.plum 11.10.17, 21:36
    może namówić babcię na eutanazję?
    na pewno nie chciałaby być dla nikogo ciężarem.

--
    jest dobrze, ale nie beznadziejnie
  • lidek0 12.10.17, 07:44
    Najlepiej nie wtrąć się w cudze życie, nie wiem co do opieki ma przepisane mieszkanie - jak babcia nie przepisze to trzeba ja olać? Przestań wymyślać problemy smile

--
    Lidek mama Maćka /ur.08.06.2001/
    Aniołek VIII 1996 Aniołek XI 1997 Aniołek IX 2005
    zapraszam na forum Dla starających się
  • aqua48 12.10.17, 09:21
    W pierwszym rzędzie dzieci babci, a w drugim wnuk na którego zostało przepisane mieszkanie. Sam fakt zapisu jeśli bez wzmianki, że to w zamian za opiekę, dzieci babci z tej opieki nie zwalnia..
  • 1matka-polka 12.10.17, 09:26
    Zapisu i wzmianki nie są wiążące w polskim prawie.

--
    Dorota Masłowska
  • aqua48 12.10.17, 16:16
    1matka-polka napisała:

> Zapisu i wzmianki nie są wiążące w polskim prawie.

Ale gramatyku obowiązuju.
    Co za bzdury że zapis mieszkania nie jest ważny? Był przeprowadzony zgodnie z prawem, to jest ważny. Nie zwalnia to dzieci z opieki nad matką.
  • 1matka-polka 12.10.17, 16:35
    Daj spokój, i tak mnie ten słownik w smartfonie doprowadza do szału...Zapis mieszkania (umowa darowizny) jest ważny ale tylko zgodnie z obowiązującym prawem, żadnych dodatkowych warunków nie można dodawać.

--
    Mark Twain
  • aqua48 12.10.17, 17:22
    1matka-polka napisała:

> Daj spokój, i tak mnie ten słownik w smartfonie doprowadza do szału...

smile

>Zapis mieszkania (umowa darowizny) jest ważny ale tylko zgodnie z obowiązującym prawem,
    >żadnych dodatkowych warunków nie można dodawać.

Zgodnie z obowiązującym prawem można notarialnie zapisać mieszkanie w tzw dożywocie - to jest darowizna za opiekę. Jeśli nie było takiej umowy z wnukiem, to opiekują się dzieci babci.

• 1matka-polka 12.10.17, 09:27
    Po co sie wypowiadac ze znastwem, kiedy sie nie ma pojecia?

--
    Wolter
  • mozambique 12.10.17, 10:47
    co wy bredzicie o odwołaniu darowizny ? prawo znacie ?

Odwołanie – niewdzięczność obdarowanego
    Zgodnie z brzmieniem art. 898 kc. darczyńca może odwołać darowiznę nawet już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności, przy czym musi ona mieć miejsce po zawarciu umowy darowizny.

i dalej :
    Rażąca niewdzięczność nie doczekała się niestety kodeksowej definicji, podobnie zresztą jak inne sformułowania, takie jak „zasady współżycia społecznego” czy „dobra wiara”. Ich określenie pozostawiono praktyce sądowej i orzeczeniom sądowym. W doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że przez pojęcie rażącej niewdzięczności należy rozumieć tylko takie czynności obdarowanego (działania lub zaniechania), które są skierowane przeciwko darczyńcy z zamiarem nieprzyjaznym. Może tu chodzić przede wszystkim o dwie sytuacje:

Dopuszczenie się przestępstwa przeciwko darczyńcy,
    Naruszenie przez obdarowanego obowiązków wynikających ze stosunków osobistych łączących go z darczyńcą (np. obowiązek udzielenia pomocy w trudnej sytuacji).
    Zobacz również: Z jakich powodów można odwołać darowiznę?

Znamion rażącej niewdzięczności nie wyczerpują z reguły czyny nieumyślne obdarowanego, a także drobne czyny nawet umyślne, ale nie wykraczające w określonych środowiskach poza zwykłe konflikty życiowe (rodzinne). O istnieniu lub nieistnieniu podstaw do odwołania darowizny z powodu rażącej niewdzięczności decydują w każdym wypadku konkretne okoliczności, rozważane na tle zwyczajów panujących w określonym środowisku społecznym.

Sam fakt cofnięcia darowizny musi być jednak mocno uzasadniony. Warto zatem przedstawić przykładowe przesłanki mogące wpłynąć na ważność odwołania:

• czyn lub zaniechanie będący przejawem rażącej niewdzięczności musi być wymierzony bezpośrednio, lub pośrednio w darczyńcę;
    • zarówno działanie, jak i zaniechanie musi być rażącym naruszeniem norm społecznych i rodzinnych takich jak: przemoc fizyczna czy psychiczna, znęcanie się, nieudzielenie pomocy, niewypełnienie obowiązku alimentacyjnego, przemoc psychiczna, zaniedbanie, kradzież czy oszustwo.

Co ważne - jak wskazuje w swoim orzecznictwie Sąd Najwyższy - rażąca niewdzięczność co do zasady nie występuje w sytuacji, gdy obdarowany dopuszcza się nieumyślnie działań godzących w dobra darczyńcy.

--
    ojciec A - "moje dziecko zjadło peta spod ławki"
    ojciec B - "moje wpadło do sedesu"
    ojciec C - " a ja raz odebrałem cudze dziecko z przedszkola"
  • iwoniaw 12.10.17, 10:56
    No więc właśnie. Już widzę sąd, który uznaje za "rażąco niewdzięcznego" obdarowanego mieszkaniem, który przez +20 lat pozwala darczyńcy z tego mieszkania nadal korzystać i nie czyni żadnych zakusów na jego dobrostan.

Faktem jest, że obowiązki wobec babci (prawem nakazywane) mają przede wszystkim jej dzieci. Dziwne, że żadne się nie poczuwa do zajęcia sprawami starej matki (i nie mówię tu o przejęciu opieki 24/7, tylko o zorganizowaniu pomocy lub DPS-u) - czekają, aż MOPS via sąd ich zmusi czy jak?

--
  • 1matka-polka 12.10.17, 11:11
    Też się nad tym zastanawiam... Może mają nadzieję, że w koncu umrze...

--
  • tt-tka 12.10.17, 11:39
    Moral z tej historii jest taki - nie darowywac niczego, nie obdarzac, nie robic zapisow. Co moje, zachowac do konca, bo nigdy nie wiadomo, kiedy sie przyda. Na wypadek, gdyby nikt nie kwapil sie do opieki.
  • dzidzia_ch 25.10.17, 15:05
    U nas niestety podobny cyrk sad.
    Babcia 90 lat,upiera się na samodzielne mieszkanie.
    Teściowa zajmuje się na codzień ,ale dzwoni ciągle i histeryzuje do słuchawki że nie daje rady.
    Druga córka pracuje zawodowo i w tygodniu nie ma czasu zająć się babcią.
    Jedna wnuczka na miejscu ,ale ma dwoje małych dzieci.
    No i my 300 km dalej z teoretycznie obiecanym mieszkaniem po babci ,ale nic noe jest zapisane.
    Chyba nie muszę mowić że wszyscy patrzà w naszą stronę i oczekują że zajmiemy się babcià.
    Dodam tylko że babcia całe życie pomagała finansowo jednej i drugiej córce i nadal to robi.

--
    Aniołek (5.X.2009)
    Oleńka
    Antos
  • mozambique 25.10.17, 15:09
    zaraz, czy ty na innym forum nie piszesz ze wlasnei tą babcie wzieliście do swojego miasta i tu juz cholery dostajesz od jej wymagań ?

--
    by Niezatapialna Armada :
    "Ptak zamachał skrzydłami i odleciał. Czymże , ach czymże byłby bez skrzydeł?"
    Nielotem? Pingwinem, strusiem? Jest wiele możliwości.
    Na przykład Kiwi.
  • dzidzia_ch 25.10.17, 22:04
    Jeśli to do mnie pytanie to nie i nie ma takiej opcji.

--
    Aniołek (5.X.2009)
    Oleńka
    Antos
  • zlababa35 26.10.17, 17:24
    Nie, to Shell była big_grin

--
    He had it coming
    He only had himself to blame
  • milka_milka 26.10.17, 18:16
    Ni jeśli mieszkanie babci ma być dla Was, to się nie dziwię, że są wobec Was oczekiwania.

--
  • dzidzia_ch 26.10.17, 19:27
    Ma byc ,ale zrzec się musi ciotka i matka męża czyli w praktyce będą oczekiwać pieniędzy.
    Nie mam kasy żeby im zapłacić.
    Mieszkania w takim stanie jakie jest sprzedać się nie da,ostatni remont w latach 70.

--
    Aniołek (5.X.2009)
    Oleńka
    Antos
  • bei 25.10.17, 17:14
    Rodzina powinna wspólnie ustalić, kto, kiedy i w jaki sposób może zaopiekować się babcią.
    Babcia ma dzieci, to one jak i wnuk, który dostanie cześć mieszkania (jak już ustaliłyśmy- dzieci babci wystąpią o zachowek😊powinni podzielić się opieką. Pozostałe wnuki powinny wspierać rodziców i pomagać w opiece nad babcią.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.