Dodaj do ulubionych

Nie chwal dziecka swego!

29.12.17, 12:50
Kiedy jest się nadmiernie chwalonym, a potem idzie się do pracy, to pojawia się dezorientacja, albo absurdalne poczucie krzywdy. Taka osoba chce wszystko dostać – podwyżkę, wyższe stanowisko itd. I nie widzi w tym nic niestosownego. A to spotyka się z nieprzyjemnymi komentarzami grupy. Wtedy okazuje się, że praca wymaga wysiłku – komentuje ekspertka. Kaczmarkowska zauważa również, że problem pojawia się także wtedy, gdy taka przewartościowana osoba zderzy się z utalentowanymi rówieśnikami. – To może być paraliżujące doświadczenie. Do tej pory była przeświadczona, że jest wybitnie uzdolniona, a nagle okazuje się, że wokół niej jest więcej takich osób. Nie mobilizuje jej to jednak do walki, a powoduje dezorientację – podkreśla. Twardymi badaniami te obserwacje potwierdziła amerykańska psycholożka Carol Dweck. Idąc w ten sposób dokładnie na przekór swojemu środowisku, które w latach 80. i 90. podkreślało zalety afirmacji. Na efekty tej propagandy nie trzeba było długo czekać. W sondzie przeprowadzonej na Columbia University aż 85 proc. rodziców deklarowało, że dzieciom należy wmawiać, że są inteligentne. Dweck postanowiła to zweryfikować. Poświęciła 10 lat na badanie uczniów szkół w Nowym Jorku, by wychwycić zależność między pochwałami a osiąganymi rezultatami. Efekt? Okazało się, że dzieci, które były chwalone za swoje naturalne zdolności zaczynały unikać podejmowania nowych wyzwań. Bały się, że ponosząc porażkę, podważyłyby tę pozytywną dla nich, zewnętrzną ocenę. mam podobne wrażenia. Może dlatego że jestem obiektywny nie będąc rodzicem. Dziś wychowuje się złote dzieci. Które skończą w śmietnikach...
Edytor zaawansowany
 • kardla 29.12.17, 12:54
  UWAGA: teraz powiem coś bardzo głębokiego:

  Nie należy przesadzać w żadną stronę.
 • olena.s 29.12.17, 12:59
  Pisałam otym kiedyś. Jak ktoś lubi to prosze.
 • panna_lila 29.12.17, 13:45
  dzieci trzeba chwalić - chwalić za pracę i wysiłek, a nie za inteligencję, czy zdolności, bo to buduje poczucie własnej wartości a grupa rówieśnicza zawsze sprowadzi na ziemię.
 • olena.s 29.12.17, 13:49
  Tak. Zauważ też, jak bardzo stoi to w sprzeczności z pogardiwym "kujon" i pełnym atencji "zdolny, ale leń".
 • aguar 29.12.17, 14:42
  E tam! Dzieci nie są takie głupie. Mój ma 8 lat i już jakiś czas temu powiedział coś w stylu "Tobie się wszystko podoba, co zrobię, bo jesteś moją mamą." Czyli dobrze wie, że nie wszyscy będą tak nim zachwyceni jak rodzice. Ale gdyby nawet rodzice nie byli, to mogłoby to obniżyć jego poczucie własnej wartości.
 • janja11 29.12.17, 14:49
  Dzieciaka trzeba chwalić mądrze. Pochwała to rodzaj informacji, że to co robimy jest dobre i ma sens. Pochwała jest też nieocenionym narzędziem motywującym do dalszej pracy i doskonalenia się, a jak to się mówi "trening czyni mistrza".
  W przytoczonym tekście ważne jest sformułowanie " nadmiernie chwalony". Zatem ważne jest, aby pochwała nie była fałszywym pochlebstwem, ale była szczera i uzasadniona.
  To właśnie nie chwaląc swojego dziecka robimy mu krzywdę, odbierając mu motywację i pewność siebie.
 • jem.gluten.i.cukier 29.12.17, 16:15
  Można być rodzicem i umieć przeczytać wyniki badań, więc Twój obiektywizm nie jest tu do niczego potrzebny. To tak, żebyś się przypadkiem nadmiernie chwalony nie czuł smile A tak serio to nie odkryłeś Ameryki - od dawna znane są wyniki badań wskazujące na to, że chwalenie za talent, urodę i inne niezależne od dziecka rzeczy działa demotywująco i nie sprzyja podejmowaniu przez dziecko wyzwań.

  --
  ina_nova: "Nietypowe to są niedźwiedzie polarne na Zanzibarze".
 • rosapulchra-0 29.12.17, 16:23
  Cuda, Panie!
  Troll nic nie napisał o 500+!!! shock shock shock

  --
  Głupiemu praca nie pomoże, mądremu brak pracy zarobkowej nie zaszkodzi. by Vaikiria
 • panna_lila 30.12.17, 16:07
  Jak wazne jest wsparcie pokazuja reklamy p&g, mnie wzruszaja
  youtu.be/rdQrwBVRzEg

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka