Dodaj do ulubionych

Ciśnienie 133/95 mam się bać?

17.04.18, 12:37
Moja matka dziś mnie dorwała z ciśnieniomierzem i tyle mi wyszło. Oczywiście u matki histeria- tyle według niej mają starzy ludzie, którzy są chorzy. Ona się o mnie boi i w ogóle. Spokoju mi teraz nie da uncertain
Przez całe życie miałam niskie ciśnienie a tu proszę. Nie palę, nie piję kawy, nie nadużywam alkoholu, nie mam nadwagi, nie mam problemów z tarczycą (robiłam niedawno badania), wyniki krwi idealne, wszystko w normie, ginekolog zachwycony moimi jajnikami i endometrium wink jedyne co to od zawsze chrapię i to mocno. Oraz mam niedomykalność zastawki mitralnej, wrodzoną ale niedużą.
Iść gdzieś? Leczyć? Obserwować? Wziąć numerek do internisty? wink Czy rezerwować miejsce na cmentarzu?

--
Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
Edytor zaawansowany
  • maadzik3 17.04.18, 12:39
    Z tym cmentarzem to się nie spiesz, ale dolne za wysokie (górne ok). Jeśli to nie incydentalne ale takie masz to oczywiście wybierz się do lekarza jak najbardziej

--
    In God we trust, everybody else pays cash
  • kropkacom 17.04.18, 12:46
    Twoja matka powiadasz... big_grin

--
    "Ponieważ jestem tylko ostatecznie człowiekiem
    Jesteś w końcu tylko człowiekiem
    Nie zrzucaj winy na mnie Nie zrzucaj twojej winy na mnie"
  • heca7 17.04.18, 12:54
    big_grin Sam pobyt półgodzinny u matki jest stresujący.

--
    Na Halloween przebiorę się za okres. A potem spóźnię się i wszyscy będą się bali wink
  • kochamruskieileniwe 17.04.18, 13:34
    no to masz odpowiedz....
    Ja mam efekt "białego fartucha" - u lekarza zawsze mam podwyższone. Normalnie mam niskie.
    Lekarka mnie uspokoiła, i powiedziała, że to właśnie wyżej opisany syndrom i ona też tak ma big_grin
  • majenkir 17.04.18, 15:37
    kochamruskieileniwe napisała:
    > Ja mam efekt "białego fartucha" - u lekarza zawsze mam podwyższone.

Podobno to jest czestsze niz myslimy smile. Moj maz ma to samo. Malo tego, jak po dluzszym czasie niemierzenia sam sobie zmierzy, to tez na bank bedzie mial 150-140 (to drugie dobre). Taki wrazliwy, hehe wink

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • princesswhitewolf 18.04.18, 01:07
    ...z powodu lekko podwyzszonego cisnienia czy regularnych badan?

( jesli to pierwsze to pomysl o psychologu tez. To sie hipochondria nazywa albo syndrom wieku sredniego)
  • princesswhitewolf 18.04.18, 01:07
    no dobra, troche sobie zartuje
  • dziennik-niecodziennik 17.04.18, 12:49
    ?????
    Bez jaj. Jednorazowy pomiar nijak nie jest miarodajny.
    Pomierz sobie spokojnie, przez kilka dni, niekoniecznie rano, ale zapamietujac okolicznosci pomiaru (ile bylo wysilku, stresu itd przed pomiarem). Jak sie powtorza zle wyniki idz do lekarza pierwszego kontaktu.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • princesswhitewolf 18.04.18, 01:08
    dokladnie, tez mnie zdziwil ten ostry atak hipochondrii u niej na podst czegos takiego. Co bedzie dalej jak z wiekiem zacznie miec problemy ze zdrowiem, a kazdy takowe miewa od czasu do czasu?
  • nenia1 17.04.18, 12:49
    To jednorazowy pomiar? Ciśnienie zmienia się stale w ciągu dnia, wystarczy niepokój i może wzrosnąć, może matka cię nakręciła, ja swojej córce ciśnienia nie mierzę, bo mi to do głowy nie przychodzi smile Wyluzuj i sprawdź gdzieś ponownie, albo kup sobie ciśnieniomierz, jeśli się wyniki będą powtarzać wtedy skonsultuj się z lekarzem, ale to pomiar dla nadciśnienia łagodnego (górny jest ok).
  • heca7 17.04.18, 12:58
    Ok. Wybiorę się do internisty smile przynajmniej będę miała jakiś oręż w walce z histeriami matki.

--
  • jola-kotka 17.04.18, 14:35
    Do apteki kupic aparacik , sprawdzic przez tydzien , dwa razy dziennie , zapisywac jak wyjdzie wysokie isc do internisty dopiero wtedy smile
  • anika772 17.04.18, 12:56
    Przy dokładnie takim ciśnieniu rodzinna zleciła: badanie dna oka (początki retinopatii, na szczęście bardzo niewielkie i ustąpiły po roku), USG jamy brzusznej i tarczycy, badanie ginekologiczne, badania z krwi rozmaite. Chciała wykluczyć przyczyny chorobowe. Aha, i oczywiście zaleciła systematyczne pomiary.
    Ostatecznie stanęło na nadciśnieniu samoistnym. Pogodziłam się z tym, że muszę codziennie rano brać tabletkę. Mierzę ciśnienie tak z raz w tygodniu.
    A, też "całe życie" miałam niskie. To podwyższone wykryto mi "przy okazji" . Chyba mnie geny dogoniły, cała rodzina ma nadciśnienie.
  • heca7 17.04.18, 13:00
    To ja te wszystkie badania akurat miałam w ciągu ostatniego miesiąca. A u gina na usg byłam wczoraj smile Wszystko cud miód w idealnej normie.
    Tylko u okulisty nie byłam bo wzrok mam dobry- ale może się wybiorę?

--
  • anika772 17.04.18, 13:05
    Może się wybierz, to dno oka jest jednak dość ważne.
    I pomierz sobie jakiś czas to ciśnienie, jeśli podwyższone się utrzyma, to powinnaś pójść do lekarza. Weź spisane wartości ze sobą.
  • heca7 17.04.18, 13:07
    Dzięki smile

--
  • princesswhitewolf 18.04.18, 01:10
    >Ostatecznie stanęło na nadciśnieniu samoistnym

a nie bylo to oczywiste? To z wiekiem jest u co drugiej osoby przeciez. Dziwne by bylo gdyby wystapilo w wieku 20 lat
  • anika772 18.04.18, 20:31
    Na szczęście moja lekarka postanowiła jednak upewnić się, że nie jest to nadciśnienie wtórne.
  • aguar 17.04.18, 13:07
    Ale mierzyłaś to ciśnienie po co najmniej 15-minutowym odpoczynku i byłaś wtedy zrelaksowana? Bo jeśli nie, to się nie liczy. Wiesz, że jest coś takiego jak efekt białego fartucha? Może u Ciebie był efekt Twojej matki?
  • heca7 17.04.18, 13:08
    Taaa, zrelaksowana. U mamusi? wink

--
  • anika772 17.04.18, 13:14
    Ahhh, mamusia! Coś tam pamiętam o jej umiejętnościach podwyższania Twojego ciśnieniawink
  • werdipurke 17.04.18, 13:08
    zapisz sie do kardiologa
    echo zrób
    a w oczekiwaniu na wizytę zeszyt i pomiary 4-6 razy dziennie cosnienia, na ręce ktorą nie piszesz po minimum 15 minutach spoczynku oraz co wazne-po przebudzeniu rano zanim wstaniesz!!!!
  • berber_rock 17.04.18, 13:54
    werdipurke napisał(a):

> zapisz sie do kardiologa
    > echo zrób
    > a w oczekiwaniu na wizytę zeszyt i pomiary 4-6 razy dziennie cosnienia, na ręce
    > ktorą nie piszesz po minimum 15 minutach spoczynku oraz co wazne-po przebudzen
    > iu rano zanim wstaniesz!!!!

Jasne!
    A potem sie dziwia ze w Polsce kolejki do lekarzy.
    No jak ma nie byc, jak jedna z druga z powodu JEDNORAZOWEGO CALKIEM PRAWIDLOWEGO pomiaru ustawia sie w kolejce do specjalisty i czterech laboratoriow.
  • anika772 17.04.18, 14:21
    Fakt, jednorazowy, ale nie jest to wynik prawidłowy. Warto pomierzyć i poobserwować.
  • 1matka-polka 17.04.18, 14:30
    No, z nerwow skacze zazwyczaj gorne. Gdyby to byly same nerwy, to powinno byc np.150/80

--
    Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani.
    Mark Twain
  • werdipurke 17.04.18, 15:11
    ja jej sugeruje echo u kardiologa z uwagi na wade zastawki mitralnej a nie z uwagi na jednorazowy pomiar. na ten pomiar poleciłam 2 tygodnie mierzenia.
    cisnienie skacze ale raczej gorne nie dolne. dolne wwartosci prawie 100 to sugestia aby sprawdzic czy z resztą organow jest ok czyli jesli pomiary nadal bedą pokazywac podwyzszone dolne to sprawdzic serce i nerki
  • marcelina4 17.04.18, 13:17
    jeżeli nie mierzysz ciśnienia regularnie, to może teraz zacznij? takie ciśnienie to jeszcze nie koniec świata, ale podwyższone jest, to może być jednorazowy przypadek, ale żeby to stwierdzić potrzebny jest regularny pomiar w ciągu doby, ostatecznie można udac się do lekarza i zapytac o mozliwość zrobienia holtera ciśnieniowego, czyli dostajesz aparacik na całą dobę i cisnienie samo się mierzy, to jest dobre rozwiązanie i od razu wiesz, czy coś nie gra, aczkolwiek upierdliwe, bo ten mankiet do pomiaru ciśnienia pompuje się często i spać się z tym nie da smile
  • heca7 17.04.18, 13:22
    Ok. Do okulisty już się zapisałam. Do kardiologa najpierw muszę mieć z czym iść czyli jakieś pomiary mieć za sobą. Na szczęście wszystkich mam blisko.

--
  • 1matka-polka 17.04.18, 13:24
    Z nadvisnieniem to do internisty. Na nfz kolejki sa na pare lat do przodu.

--
    "Here is the solution to the American drug problem suggested... by the wife of our President: "Just say no"."
    Kurt Vonnegut
  • 1matka-polka 17.04.18, 13:22
    Zalezy, mnie nie przeszkadzal w spaniu.

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
  • zuleyka.z.talgaru 17.04.18, 13:17
    Zrób pomiar w domu, bez mamusi, po 15min odpoczynku smile
  • keskusta 17.04.18, 13:26
    No dokładnie. I jeśli wyjdzie Ci dobre daj sobie spokój z dnem oka, Holterem i pomiarami milion fazy dziennie
  • heca7 17.04.18, 13:46
    Uspokoiłam się trochę ale do okulisty i internisty pójdę.

--
  • amsterdama 17.04.18, 13:51
    Jak wyżej pisano- pomierz w warunkach domowych, w spokoju. Pamiętaj jednak, że chrapanie z bezdechem powoduje nadciśnienie.
  • koronka2012 17.04.18, 13:52
    Miałam podobnie, tzn. całe życie ciśnienie jak flak, a ni z gruszki ni z pietruszki skoczyło na wysokie, co wyszło zupełnie przypadkowo. Najpierw internista zalecił codzienne pomiary domowym ciśnieniomierzem, jak się okazało, że to nie jest jednorazowy skok - dostałam leki i wszystko się wyrównało. Biorę Nebivor (jest parę leków o różnej nazwie z tą samą substancją czynną)

Kardiolog ci na razie niepotrzebny.
  • heca7 17.04.18, 13:56
    Zacznę od internisty. Na szczęście już po sezonie grypowym i można się dostać praktycznie z ulicy wink

--
  • bo1 17.04.18, 22:43
    Zacznij od pomiarów. Przez kilka dni, kilka razy na dobę. Jak potwierdzi się, że ciśnienie systematycznie przekracza normę, to do lekarza. To rozkurczowe zwłaszcza wyszło duże. Dość często młodzi takie mają albo osoby długotrwale zestresowane. Ale nie ma co gdybać. Najpierw - pomiary.
  • bombalska 18.04.18, 00:48
    A masz stres w robocie lub w domu?

--
    Kazdy ma swojego trupa w szafie
  • princesswhitewolf 18.04.18, 01:05
    Cisnienie DIA podwyzszone. Nawet gdyby bylo to trwale to i tak lekarze niekoniecznie zapisuja zaraz amlodypine itd ale radza np...schudnac albo zaczac cwiczyc. Co do niedomykalnosci to mama( lekarz) mowi ze lepkosc krwi sprawdzac trzeba

> ginekolog zachwycony moimi jajnikami i endometrium wink

serio? Menopauzy nigdy nie bedziesz miec? No wez no z tym zachwytem... Oni tak dla jaj mowia.

cisnienie podwyzszone maja ludzie juz nie rzadko po 30 roku zycia, a po 40tce juz wielu.
  • heca7 18.04.18, 07:31
    No wiem że z przymrużeniem oka wink ale miło wiedzieć , że nic złego się nie dzieje.
    Mnie bardziej irytują te histerie rodzinne. Męża rodzice regularnie wieszcza mu ciężką chorobę a teść bez porozumienia bierze mu skierowanie na badania wink

--
  • blue_meerkat 18.04.18, 08:11
    "teść bez porozumienia bierze mu skierowanie na badania"
    Wspolczuje.
  • heca7 18.04.18, 08:54
    Po czym mąż pyta - co?! Znowu?! Ale teść m/w w tym wieku miał zawał i dlatego przenosi obawy na syna.

Kiedyś teściowa wzięła mu skierowanie ale mąż się opierał i się ptzeterminowalo. To teściowa poszła do przychodni po nowe. A lekarka do niej- a syn to ile ma lat? 43 odpowiada teściowa big_grin no ale co poradzisz na takich rodziców?

--
  • aguar 18.04.18, 09:01
    A wiesz, że to jest niezgodne z prawem? Udzielanie porad zdrowotnych jednej osobie dorosłej na temat innej, o ile nie ma odpowiedniego upoważnienia. To znaczy osobą mogącą mieć problemy jest tutaj lekarka. Wystarczy, że mąż ją trochę postraszy, to myślę, że to się skończy! (W tym sensie, że niech zadzwoni i poprosi grzecznie, żeby z tym skończyła, bo inaczej to zgłosi. Najpewniej wtedy powie teściom, że nie może rozmawiać z nimi o zdrowiu ich syna, co jest zgodne z prawdą.)
  • lady-z-gaga 18.04.18, 08:17
    Jestem w szoku czytając histeryczne wypowiedzi niektorych ematek, naprawdę latacie się całościowo przebadać po jednym, incydentalnym objawie? to jest dopiero prawdziwa choroba uncertain
    Heca, kup dobry ciśnieniomierz i nie rob nic, dopóki się przebadasz na spokojnie, o różnych porach. Co powiesz lekarzowi, jeśli teraz do niego pójdziesz? to, co napisałaś na forum? "ciśnienie badałam raz i przyszłam, bo matka mi kazała? "
    Gdybyś zamiast tu pisac, poszukała informacji w necie, to przekonałabyś się, ze nawet jesli chodzi o cisnienie rozkurczowe, to jeden zły wynik nie jest niczym niepokojącym. I owszem, jak najbardziej może wystąpić z błahych powodów.
  • aguar 18.04.18, 08:41
    Zgadzam się.
  • heca7 18.04.18, 08:49
    big_grin nie no spokojnie , poczytałam sobie o ciśnieniu w internecie. Pomierze przez tydzien/ dwa i zobaczymy.
    Do okulisty i tak pójdę bo powinnam zbadać wzrok.

--
  • 71tosia 18.04.18, 17:51
    a co jest zlego z tym ciśnieniem? Granica normy to o ile pamiętam 140/90. Wiec ciśnienie masz ciagle ok. No i ciśnienie trzeba mierzyc dość regularnie by się zorientować co się dzieje, wystarczy się np. niewyspac i już troche podskoczy.
  • paniusiapobuleczki 18.04.18, 18:27
    Ja w obecności mojej mamy oraz szkolnej pielęgniarki (nie jednocześnie) mam 140/90. W domu 120-128 na 80-85. Rodzice tez chcieli mnie do ich ulubionego kardiologa zapisywać.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka