Dodaj do ulubionych

Jaskra- leczenie operacyjne?

18.04.18, 20:02
Hej, czy znacie kogoś, kto miał jaskrę i leczenie operacyjne skutecznie ją wyleczyło?
W necie sprzeczne informacje- starsze artykuły mówią, że nie ma skutecznego leczenia, można tylko spowolnić rozwój choroby.
Nowsze (tak od 2016 r)- że obecnie można leczyć skutecznie jaskrę operacyjnie (laserem?)
Edytor zaawansowany
  • iliri 18.04.18, 20:19
    Jak najbardziej leczenie operacyjne może być skuteczne w leczeniu jaskry. A nawet nie może być, a po prostu jest. Oczywiście może się zdążyć, ze u kogoś nie zadziała tak, jakbyśmy chcieli, ale tak jest z wszystkimi zabiegami. Oczywiście operacja nie cofa zmian, które juz wystąpiły- takich metod leczenia jaskry nie ma. Ale ma zapobiec dalszym zmianom i to daje się uzyskać u większości pacjentów.
  • princy-mincy 18.04.18, 20:28
    Czyli im szybciej od diagnozy tym lepiej.
    A wiesz może czy to trzeba czekać do jesieni czy może nie ma znaczenia? Jaki jest okres rekonwalescencji i czy można szybko wrócić do pracy przy komputerze?
  • iliri 19.04.18, 21:00
    Nie trzeba czekać do jesieni- chociaż jakakolwiek operacja przy upałach to nie jest najlepszy pomysł. Jeśli wszystko po zabiegu jest ok, to do pracy przy komputerze można wrócić od razu. Chyba ze będą jakieś powikłania- zabiegi przeciwjaskrowe bywają nieprzewidywalne. Ale doczytałam niżej, ze nawet nie masz rozpoznanej jaskry. Wygląd nerwu wzrokowego przypominający zmiany jaskrowe zdarza się dość często u zdrowych osób. Jakie masz ciśnienie w gałce ocznej? Poza tym podstawowym leczeniem jaskry są krople. Operacje stosuje się, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi spodziewanych efektów, nie zamiast niego. Chyba ze chodzi Ci o zabieg laserowy SLT- może być stosowany zamiast leków. Tak wiec- spokojnie. Zrób badania, bo im szybciej zostanie wykryta choroba, tym lepiej, ale operacja raczej nie będzie na razie potrzebna. Nawet, jeśli jaskra się potwierdzi- a to nie jest takie pewne.
  • princy-mincy 19.04.18, 13:13
    up
  • karme-lowa 19.04.18, 14:30
    Długo chorujesz na jaskrę?
  • princy-mincy 19.04.18, 14:55
    Nie choruję, czekam na diagnozę.
    Za tydzień mam badanie dna oka i OCT.
    Pytam tak profilaktycznie, bo moja babcia miała, ma jej córka (a moja ciocia) ale to już od wielu lat, ja mam zmiany w tarczy nerwu wzrokowego wyłapane na kontrolnych badaniach w tym tygodniu, okulistka pytała o jaskrę w rodzinie i kazała nie odwlekać badań.
  • karme-lowa 19.04.18, 15:17
    Moja córka miała podejrzenie jaskry. Od 1,5 roku jest potwierdzona. Jest na 2 rodzajach kropli. Na razie jest opanowana. Co będzie dalej, nie wiem.
  • princy-mincy 19.04.18, 15:25
    Czy rozważaliście zabieg laserowy? To podobno daje efekty we wcześnie wykrytej jaskrze.
    Lekarkę spytam za tydzień.
  • karme-lowa 19.04.18, 18:49
    U nas jest jaskra innego pochodzenia. Na razie nie rozważamy operacji.
  • karme-lowa 19.04.18, 23:10
    Princy, jakie masz ciśnienie śródgałkowe?
  • princy-mincy 20.04.18, 07:50
    Nie wiem, pojęcia nie mam.
    Miałam we wtorek badania okresowe do pracy, takie co 3 lata.
    Tam okulistka powiedziała, że jest wyraźna zmiana w prawym oku, nieprawidłowy obraz tarczy nerwu wzrokowego już poza normą i że lewe oko jest zbudowane w porządku.
    Pytała o jaskrę w rodzinie i powiedziała, że mam zrobić badanie dna oka i jeśli mogę to też OCT. No i by z tym nie wzlekać.
    Jak sobie teraz myślę, to od jakiegoś czasu (pewnie ze 3-4 mce) czuję zwiększone ciśnienie w tym oku, ale kładłam to na karb zmęczenia oczu od komputera.
    Idę na badania we wtorek, wtedy będę wiedzieć jakie to ciśnienie.
  • karme-lowa 20.04.18, 09:50
    Jedne z lepszych badań to HRT.
    Powodzenia Princy☺.
  • alfa36 20.04.18, 10:29
    Dołączę się z pytaniem. Mam właściwe ciśnienie w oku, ale nerw w badaniu dna oka zdaniem okulistki nie wygląda dobrze. Miałam badanie OCT ale to nic nie wskazało (taka pani uroda). Ale.... moja mama ma od niedawna potwierdzoną jaskrę i tak myślę, czy badania OCT nie powinnam powtórzyć?
  • iliri 20.04.18, 15:56
    Jeśli masz dobre ciśnienie, pole widzenia i wynik OCT, to powtórz OCT za4-6 miesięcy. Najlepiej tym samym aparatem. W międzyczasie możesz ewentualnie skontrolować jeszcze ciśnienie. Jaskra u mamy oznacza, ze jestes w grupie ryzyka i możesz w przyszłości zachorować- ryzyko jaskry rośnie z wiekiem. Niekoniecznie juz teraz jestes chora- zdrowe osoby naprawdę miewają nerw wzrokowy mogący przypominać jaskrę, to nie jest jakaś nadzwyczajna sytuacja. Ale kontroluj się regularnie, nawet gdyby kolejne badania wyszły dobrze.
  • karme-lowa 20.04.18, 18:17
    Co najlepsze, moja córka nerw wzrokowy ma jak najbardziej ok.
    A ciśnienie skacze do 42.
  • princy-mincy 21.04.18, 08:03
    Karmelowa, a ile lat ma Twoja córeczka?
  • karme-lowa 21.04.18, 11:00
    Prawie 10.
  • princy-mincy 22.04.18, 09:33
    Kurczę, pewnie jako mama strasznie się denerwowalaś lub nadal denerwujesz.
    Ja jestem już dorosła i przeżywam mocno tę sytuację, choć diagnozy jeszcze nie mam.
    A u dziecka to pewnie bym panikowala okropnie.
  • karme-lowa 22.04.18, 10:26
    princy-mincy napisała:

> Kurczę, pewnie jako mama strasznie się denerwowalaś lub nadal denerwujesz.
    > Ja jestem już dorosła i przeżywam mocno tę sytuację, choć diagnozy jeszcze nie
    > mam.
    > A u dziecka to pewnie bym panikowala okropnie.
    Wiesz, najgorsza była ta niepewność. I to, że dziecko ma duży próg bólu więc czasem o ataku wiedziałam, jak było już po.
    Pewnie że się boję. Najbardziej tego, że nie zdążę na czas dojechać do szpitala😞.
    Ale dajemy radę. Córka jest bardzo dzielna.
    A u Ciebie będzie dobrze, zobaczysz😉.
  • princy-mincy 23.04.18, 08:36
    Trzymam kciuki za Twoją córeczkę i jej zdrowie.
  • alfa36 20.04.18, 23:38
    Dziękuję za wyjaśnienia. Swoją drogą dno oka badało mi 3 okulistów, dwóch z nich zauważyło nieprawidłowości w nerwie, jeden powiedział, ze wszystko ok. Rozumiem, ze tak czy inaczej muszę być pod kontrolą.
  • ewa_2009 20.04.18, 22:05
    Ja tak miałam. Z roku na rok wyniki się pogarszają (ale powoli). Lekarka twierdziła kilka lat temu, ze jakbym z takimi wynikami przyszła p raz pierwszy, to oceniłaby je jako dobre. Ale widząc wcześniejsze ma inne zdanie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.