Dodaj do ulubionych

Gołąbki - się zdziwiłam.

• takisobieludz Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 15:25
      Moje ulubione golabki maja farsz z mielonego twarogu wymieszanego z ugotowana na poltwardo kasza gryczana, podsmazona cebulka, sol, pieprz i obowiazkowo czarnuszka. Pieczone w brytfance i podawane z sosem koperkowym. Jajko dodajd, w sumie nie wiem czemu big_grin
    • jdylag75 Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 15:28
      U mnie w domu gołąbki zawsze były robione z ryżem, mieszanym z mięsem - tu nie ma znaczenia czy surowym czy wczesniej duszonym i potem zmielonym, z cebulką i dużą iloscią pieprzu - bez jajek, z racji tego ryżu funkcjonują jako samodzielne danie. Wersja z kaszą tez mi bardzo odpowiada, jako że kasza jest bardziej sypka od ryżu, może dodanie jajka jest całkiem ok.
      Możesz dodać do części farszu i wtedy ew. nie zepsujesz całej partii a zaspokoisz ciekawość.
        • truscaveczka Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 12.05.18, 19:53
          Trę ziemniaki jak na placki, odciskam wodę na sicie, wybieram z niej skrobię o fru do masy,. do tego cebulka i drobno pokrojona kiełbasa przesmażone, jajka, 1-2 na kilo masy, mąka pszenna (2-3 łyżki na kilo), sól, pieprz. Mieszam dokładnie , formuje podłużne naboje gołąbkowe i dalej standardowo, zwinięte fru do gara, podlewam bulionem i pyrchcę godzinę-półtorej (zależy od ilości) w piekarniku. Podaję z sosem pieczarkowym smile

--
          Ci z was, którzy myślą, że wiedzą wszystko, są bardzo irytujący dla tych z nas, którzy rzeczywiście wszystko wiedzą. /Agatha Christie/
    • kouda Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 16:35
      zawsze dodaje jajko, farsz sie lepiej trzyma
      a robie z ryzu lub kaszy i obowiazkowo surowego miesa smile
      kotlet pożarski jest bez jajka, bo jest z kurczaka
      to mieso ma mase kolagenu i po prostu nie potrzebuje juz scalacza, natomiast potrzebuje masla, zeby kotlety byly soczyste, a nie suche
      wieprzowiny, z ktorej robi sie golabki czy mielone traktuje sie jednak zupelnie inaczej
        • bialeem Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 17:46
          Ja ostatnio z indyka zrobiłamtongue_out Nie wiedziałam nawet, że trzeba ze świni. Babcia robiła z resztek rosołowych (drobiowych) i właśnie kaszy. Swoje pierwsze gołąbki też zrobiłam właśnie dlatego, że szkoda mi było kilku wygotowanych podudzi wyrzucać. Może to kwestia wielkopolska...

--
          Jak masz ochotę, to masz ochotę. Z ochotą się nie dyskutuje.
      • issa-a Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 17:50
        >to mieso ma mase kolagenu i po prostu nie potrzebuje juz scalacza.

tia...pod warunkiem, że wcześniej go nie umyjesz.
        Ja nie myję wylacznie do de volaile bo wtedy nic mi nie wycieka ze środka.
        W każdym innym przypadku jednak myje. Choc na zachod od nas raczej nie myja miesa, nigdy, to ja jakos tak lepiej sie czuje psychicznie.
    • triismegistos Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 16:43
      Gołąbki robię różniste, z ryżem, z kaszą taką czy owaką, z warzywami, z grzybami. Z mięsem raczej nie, wolę do ryzu/ kaszy dodać warzywa, grzyby, soczewicę. Z samym mięsem jadłam kiedyś, nie smakowały mi, ot, takie mielone kotleciochy zawinięte w kapustę. Jajko jest doskonale zbędne, myślę, że dają ci, którzy boją się, że im się to cudo rozwali. Hmmm... zjadłabym gołąbki, ale strasznie nie lubię robić, z kolei na kupne w ogóle nie mam ochoty. Weź mnie zaproś na gołąbki, mam mroczne przeczucie, że Twoje by mi smakowały.

--
      Ostatnie badania wykazały, że 42% Amerykanów ma nadwagę, a 34% jest otyła. Pozostali zjedli ankiety.
    • hosta_73 Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 16:46
      Gołąbki robiłam moze ze trzy razy w zyciu ale za to jadłam często. Wg rodzinnego przepisu gołąbki robi się:
      - z ryżem
      - z jajkiem
      - z mięsa ugotowanego wcześniej
      Jemy tylko sosem pomidorowym i ewentualnie popychamy chlebem.

--
      Zwierzę z meblem? Waran z komodo.
    • issa-a Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 17:46
      zawsze robilm z jajkiem.Pewnie tak, jak większośc, po prostu cześc miesa to były kotlety mielone a częśc na gołabki wiec jajo było, i cebula, tylko potem do gołabkow ryż.
      Niedawno prbowałam zrobic wg napotkanego przepisu w necie, bez jajka. Farsz byl suchy, jak wióry, rozsypywał się. Nie był smaczny, to był jednorazowy "wybryk".
      W kuchni staram sie spedzic czas minimalny wiec zawracanie sobie głowy z uprzednim duszeniem miesa a potem zmieleniem, to zdecydowanie nie dla mnie.
      Jeśli zostaje mi mieso duszone np z gulaszu czy bitek, to robie place po węgiersku (czy tam po cygańsku, a może i inaczej).
    • muchy_w_nosie Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 18:32
      A jadłam jarskie gołąbki i też były pyszne. Ja uwielbiam gołąbki dużego formatu, taki jeden na talerzu i oko mi się cieszy, jakoś zjedzenie pół kg mięsa mielonego na raz napawa mnie odrazą, no chyba że gołąbek ma wielkoś sajgonka ;P
    • sineado Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 19:57
      Ja robie z ryżem. Mięso tylko surowe. O kaszy to wiem że są tacy co tak robią, chociaż moje lepsze 😀
      O jajkach to nigdy nie słyszałam. Może rzeczywiście w celu związania składników, kasza jednak bardziej sypka niż ryż.
    • crea.tura Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 20:12
      Moje ortodoksyjnie domowe gołąbki były z:
      - ryżem (tak między 20 a 30 % potrawy) krótko gotowany oraz
      - surowym mięsem mielonym wieprzowym, bez jajka
      to wszystko owinięte w białą kapustę (później już w czasach korzystania z nowinek we włoską) i podawane w sosie własnym, najlepiej jeśli niektóre gołabki były lekko przypalone smile na koniec pieczenia smarowane przecierem pomidorowym, który koło sosu pomidorowego nawet nie leżał. Lubiłam te gołąbki, ale samej mi się robić nie chce. Czasem, jeśli jestem w jakiejś jadłodalni czy restauracyjce zamawiam gołąbki, bywają z kaszą pęczak i też mi smakują.
    • capa_negra Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 11.05.18, 23:58
      Przepisów bez liku. U mnie funkcjonują 2 wersje.
      Ugotowany ryż, surowe mięso mielone, przesmażona cebulka, mocno doprawione, zapieczone w piekarniku do tego sos pomidorowy
      Ugotowana kasza gryczana, odgotowane, uduszone z cebulką grzyby suszone, zapieczone w piekarniku do tego sos grzybowy.
      Obie wersje preferowane z kapustą włoską

--
      A weź ty takie rady zwiń w ciasny rulonik i rozważ znaczenie słowa czopek
    • margotka28 Re: Gołąbki - się zdziwiłam. 12.05.18, 22:09
      gołąbki albo wegetariańskie z kaszą albo mięsne, ale za to bez ryżu, kaszy i jajka. Ja robię w sosie własnym i podaję z ziemniakami, posypanymi koperkiem. Poza tym gołąbki robię tylko z kapustą młodą lub włoską. Z inną mi nie smakują.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka