Dodaj do ulubionych

Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przestepswo

01.06.18, 20:00
Mowili, pisali o tym cos w Polsce?
Feministka Germaine Greer - sama ofiara gwaltu, gdy miala niecale 19 lat - zaskakujaco inaczej o gwalcie: 'most rape is bad sex' not 'violent crime'.

Czyli ze to nie tyle ma byc widziane ciezkie przestepstwo, co nieudany, nieproszony seks. Z drugiej strony mowi o tym, ze niektorzy gwalciciele powinni miec wytatuowane "R" (od "raper") na policzku albo rece - oraz 200 godzin publicznych robot. Poddaje pod watpliwosc statystyki, ze 70% zgwalconych cechuje stres pourazowy (post-traumatic stress) - porownujac do 20% wsrod weteranow wojennych, ktorzy widzieli okrucienstwa typu ich przyjaciel rozsadzony przez bombe.

Mowi, cytuje oryginal:

"Instead of thinking of rape as a spectacularly violent crime - and some rapes are - think about it as non-consensual... that is bad sex. Sex where there is no communication, no tenderness, no mention of love."
Greer, 79, criticised the way the legal system handles rape cases and treats victims.

Greer also questioned a statistic which said 70% of rape victims had suffered post-traumatic stress disorder (PTSD), compared with 20% of conflict veterans.

"What the hell are you saying? Something that leaves no sign, no injury, no nothing is more damaging to a woman than seeing your best friend blown up by an IED is to a veteran?"

Greer was raped shortly before her 19th birthday but did not report it to police because she was not "angry enough".

news.sky.com/story/germaine-greer-says-most-rape-is-bad-sex-not-violent-crime-11390855
www.independent.co.uk/news/uk/germaine-greer-rape-punishment-hay-festival-crime-a8376876.html
Delikatnie mowiac takie spojrzenie i to feministki (kiedys zgwalconej) wywolalo spora burze w mediach, srodowiskach feministycznych i nie tylko.
Obserwuj wątek
    • zlababa35 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 20:59
      Właśnie za agresywne udowadnianie mi, że tezy z tego badziewia są słuszne, wyprosiłam jedną osobę już całkowicie ze swojego życia. Mam nadzieję, że skutecznie i trwale. Plus gn.j pojechał obroną pedofili - że nie rozumie, jak za zgwałcenie dziecka można dostać identyczną karę, jak za zabójstwo. Szczerze, mam nadzieję, że ktoś go kiedyś zgwałci tongue_out.

--
      Just gonna stand there and watch me burn
          • zlababa35 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 21:14
            Ma też dzieci z pierwszego związku...
            Widujemy go sporadycznie z młodą, ale za każdym razem, jak go widzę, marzę o wyprodukowaniu machiny do podróży w czasie. Szczerze, czasami wolałabym do dziś być bezdzietna i samotna, niż mieć dziecko właśnie z nim.

--
            • bergamotka77 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 21:22
              Rozumiem i wspolczuje. Ale co Cię do diabła do niego przyciągnęła? Bo jakoś to dziecko sobie zrobiliście i nie wskutek przemocy seksualnej jak podejrzewam? Zawsze mi się wydawało ze kochanków można mieć r8znych ale na ojca dziecka wybiera się kogoś wartościowego.

--
              "Moze kogos zainteresuje historia kobiety, ktora zostala matka jako dziecko a w momencie kiedy powinna ta matka zostac, zostanie babcia. Ku przestrodze oczywiscie!" asmarabis o mnie smile
              • zlababa35 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 21:29
                Bergamotko, kilkanaście lat temu byłam zakompleksioną, zahukaną młodą (jeszcze) kobietą o nieciekawym życiu, nisko płatnej i gów...nej pracy, a najbliższe koleżanki wybywały sukcesywnie w siną dal (tj. za mąż wink). Chciałam mieć dziecko, prawdopodobnie byłam tak zdesperowana, żeby być z kimś i mieć to dziecko, że wtedy przełknęłabym wszystko. Tak naprawdę, to raptem od jakichś 2 lat dopiero po raz pierwszy czuję, że mam jakąś kontrolę nad własnym życiem i że podąża ono w zadowalającym mnie kierunku.
                Dodam, że tatuś jest mistrzem w nawijaniu makaronu na uszy, pracowaliśmy w tej samej branży, wiem, że grubo cwaniaczy i potrafi wmawiać klientom, że czarne nie jest czarne, a białe nie jest białe. No i wypatrzył sobie wtedy młodszą, zakompleksioną, sfrustrowaną własnym życiem głupią d...peńkę sad.

--
                • bergamotka77 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 21:38
                  Rozumiem i szacun ze potrafisz podejść do tego już z dystansem. Strasznie szkoda mi takich jak Ty młodych dziewcząt i to masakra, że kobiety w Polsce często sie wychowuje na nieświadome swojej wartości zahukane dziewczynki, które nie ośmielaja się mieć wymagań czy oczekiwań wobec faceta. Bardzo Cię podziwiam ze dałaś sobie radę pomimo takich doświadczeń.

--
                  "Moze kogos zainteresuje historia kobiety, ktora zostala matka jako dziecko a w momencie kiedy powinna ta matka zostac, zostanie babcia. Ku przestrodze oczywiscie!" asmarabis o mnie smile
                  • zlababa35 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 22:00
                    Dla mnie motorem zmian było obojętne i zlewcze podejście do jakichkolwiek innych potrzeb dziecka, niż tych podstawowych dla biologicznego przetrwania, że tak to ujmę. Szkoda, że o siebie samą nie potrafiłam wcześniej zawalczyć i się z tego wyplątać. Byłam typową uzależnioną od faceta, a on przepięknie i po mistrzowsku to rozgrywał.

--
      • no_easy_way_out Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 21:23
        >Mam nadzieję, że skutecznie i trwale. Plus gn.j pojechał obroną pedofili - że nie rozumie, jak za zgwałcenie dziecka można >dostać identyczną karę, jak za zabójstwo.

???
        ale w sensie, ze mysli ze to ludzi kompletnie psychiczni, ktoryh trzeba odciac od swiata, ale nie w wiezieniach tylko w psychiatrykach (specjalnych moze?) - czy w sensie ze uwaza, ze to "nic takiego " ??
      • morekac Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 22:19
        zlababa35 napisała:

> Plus gn.j pojechał obroną pedofili - że nie rozumie, jak za zgwałcen
        > ie dziecka można dostać identyczną karę, jak za zabójstwo. Szczerze, mam nadzie
        > ję, że ktoś go kiedyś zgwałci tongue_out.
        >

Och, za zgwałcenie dziecka można dostać identyczną katę jak za włamanie się na czyjeś konto w mediach społecznościowych. To tak a propos drakońskich kar za gwałty,

--
        -------------------------------------------------------------
        "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
    • majenkir Re: 01.06.18, 21:42
      no_easy_way_out napisał:
      > Feministka Germaine Greer - sama ofiara gwaltu, gdy miala niecale 19 lat - zask
      > akujaco inaczej o gwalcie: 'most rape is bad sex' not 'violent crime'.

Teraz kazdy nieudany seks bedzie nazywany gwaltem wink
      www.vanityfair.com/hollywood/2018/01/aziz-ansari-accused-of-sexual-misconduct
      W koncu faceci zaczna sie bac kobiet i z seksu nici tongue_out.

--
      http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
      Abby&Prada
    • turzyca Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 21:44
      Nie czytałam całego tekstu, ale ona ma rację od strony powiedzmy narracji sprawcy. Normalnemu facetowi trudno sobie wyobrazić, że dopuści się gwałtu, bo gwałt to przeciez jakaś napaść w parku. A on nie siedzi w krzakach po nocy, więc nie gwałci. A że laska podczas imprezy mówiła, żeby jej dać spokój? Oj tylko droczyła się, przecież wiadomo, że "nie" znaczy "tak, tylko się wstydzę."
      Reszty w tym kontekstu tej wypowiedzi nie oceniam, ale tę wypowiedź można zrozumieć z sensem.

--
      "Zaproszenie wykonane jest z białego gładkiego papieru i ma zaokrąglone rogi. Na rzeczenie Klienta rogi mogą pozostać ostre."
        • bergamotka77 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 22:13
          Ja myślę że dla niektórych kobiet gwałt jest gorszy niż śmierć. Niemało z nich odebrało sobie życie po takim zbrukaniu. A do tego konsekwencje typu weneryki, HIV czy ciąża... Nasienie gnoja wewnątrz Ciebie - trzeba nie mieć mózgu żeby to lekceważyć. Greer może marzyla o gwalcie (sa takie kobiety) i miała wbrew swojej woli fun. Bardzo szkodliwe brednie rozpowszechnia. Mol niby nie gwalcil ale też mówił "Co chcesz gumke bo jestem czarny? Białego faceta byś o to nie poprosiła?" I na takie rasistowskie dictum laski się lapaly. Mam koleżankę, która próbował poderwać i czytałam o nim reportaże i widzę jak to działa 🙁

--
          • turzyca Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 22:30
            Dla niektórych owszem, ale nie dla wszystkich. Gwałt nie jest wyjątkiem wśród wydarzeń potencjalnie traumatycznych, jego siła rażenia zależy od wielu czynników.
            Znam kobietę, która mówiąc o gwałcie powiedziała, że nie jest to najgorsze jej doświadczenie życiowe, nawet nie na podium.

--
            Entropia i chaos dnia codziennego
            • memphis90 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 09:34
              Ja bym zrozumiała taką narrację, gdyby wyszła z ust pokolenia, które rzeczywiście (!) doświadczylo wojny. Pomyślcie sobie o pokoleniu naszych babek, które przeżyło przejście Armii Czerwonej - mogli zabić całą rodzinę, zamordowac dzieci ma oczach matki, spalić dom i obejście, obciąć dla zabawy piersi czy usta; w tym kontekście jeśli jeden facet tylko wsadził i wyjął, to - rzeczywiście- no sign, no injury, w domu wszyscy zdrowi, nikt w obozie nie zginął, żyjmy dalej i cieszmy się, że okropienstwa wojny są za nami. Ale to jedyny kontekst, który usprawiedliwia taki pogląd.

--
              "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
              • turzyca Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 10:40
                Ta babka, o której myślę, w kategorii gorszych przeżyć życiowych wymieniła m.in. śmierć dziecka oraz zmuszenie do uśmiercenia hodowanych gołębi.
                Dla niej dużo większą traumą było nie przymuszenie do czynności seksualnych ale do skrzywdzenia kochanych istot. W przypadku gwałtu najgorsze podobno było czekanie na wyniki testów, bo wtedy jeszcze nie było nowoczesnych terapii, bała się, że nie zostanie matką. Zaszła w ciążę w ciążę w ciągu roku od wydarzenia. Zresztą bardzo młodo i w ogóle od tego pytania zaczął się temat - kiedy jest dobry czas na ciążę.

I naprawdę nie mnie to oceniać, co to mówi o jej wrażliwości. Że cudzy ból męczy ją bardziej niż własny, że bycie sprawcą jest gorsze niż bycie ofiarą.

--
                "Zaproszenie wykonane jest z białego gładkiego papieru i ma zaokrąglone rogi. Na rzeczenie Klienta rogi mogą pozostać ostre."
      • dziennik-niecodziennik Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 23:25
        Mysle ze dokładnie o to tu chodzi - "violent crime" to raczej "brutalna zbrodnia", a nie "ciezkie przestepstwo". Gwalt to czesto nie jest brutalna zbrodnia i faktycznie nie zostawia fizycznie sladow przestepstwa. Bo pijana do nieprzytomnosci czy zacpana kobieta sie nie broni, tylko lezy. Bo czasem facet jest na tyle silniejszy ze wystarczy ze przytrzyma ręce ofiary i robi co chce. Bo czasem zastraszy. A czasem kobieta jest tak przekonana ze tak byc powinno ze nawet nie pomysli o bronieniu sie...
        A "bad sex" to tez nie w sensie seksu kiepskiego czy nieudanego, tylko zlego. Niewlasciwego. Tak jak "zly dotyk".

--
        "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
        Pietrek + Solejuk wink
    • ida_listopadowa Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 22:12
      Wiecie co, ja to inaczej zrozumialam. Ze gwalt to NIE TYLKO sytuacja, w ktorej jest uzywana przemoc (violent act), w ktorym ofiara broni sie i placze. Gwalt to tez taki stosunek seksualny, ktory jest nakierowany tylko na męzczyzne, w ktorym tylko on jest zadowolony. A ona nic z tego nie ma, zostalo jej cos zabrane, ukradzione, zostala potraktowana przedmiotowo, ktos sie nia masturbowal. Stosunek seksualny bez czulosci, nakierowania na dawanie. To co kiedys nazywalismy "wykorzystaniem" Greer nazywa wprost gwaltem
      • memphis90 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 09:44
        Bardzo ładna interpretacja i pod Twoim postem mogłabym się podpisać, ale chyba jednak nie o to chodziło autorce, skoro kawałek dalej podważa zespół stresu pourazowego. Z drugiej strony - gdyby rzeczywiście za gwałt uznać każdą sytuację, w której facet potraktował kobietę jak dmuchaną lalkę i zmasturbował się na jej ciele, to statystyka stresu pourazowego spadnie.

--
        "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
      • al_sahra Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 15:00
        ida_listopadowa napisała:

> Wiecie co, ja to inaczej zrozumialam. Ze gwalt to NIE TYLKO sytuacja, w ktorej
        > jest uzywana przemoc (violent act), w ktorym ofiara broni sie i placze. Gwalt t
        > o tez taki stosunek seksualny, ktory jest nakierowany tylko na męzczyzne, w kto
        > rym tylko on jest zadowolony. A ona nic z tego nie ma, zostalo jej cos zabrane,
        > ukradzione, zostala potraktowana przedmiotowo, ktos sie nia masturbowal. Stosu
        > nek seksualny bez czulosci, nakierowania na dawanie. To co kiedys nazywalismy "
        > wykorzystaniem" Greer nazywa wprost gwaltem

Ale Greer nic takiego nie powiedziała. Ona wyraźnie stwierdziła, że ”most rape is just bad sex”, a nie że ”most bad sex się rape”.
    • konsta-is-me Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 01.06.18, 23:49
      "What the hell are you saying? Something that leaves no sign, no injury, no nothing is more damaging to a woman than seeing your best friend blown up by an IED is to a veteran?"

To w koncu kto to mowi?
      Ona czy to czyjs komentarz?
      Z artykułu nie jest jasne.
      Tak samo jak statystyki o weteranach i post traumatic stress (zamieniam sie biscotti bo brakuje mi polskich slow, ech).
      Swoja droga to dla mnie oczywiste, ze stres pourazowy (tak to sie nazywa?) zgwalconej jest DUZO GORSZY niz zobaczenie rozrywanego kolegi.
      Mniej wiecej taki jak miedzy "mi urwalo noge a koledze urwalo noge".
      Co to w ogole ma byc??
    • anorektycznazdzira Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 07:29
      Z punktu widzenia biologii, gwałt jest zamachem na zasoby- samica wybierając partnera zarządza swoimi genami i tym, z kim się potencjalnie rozmnoży. Gwałt to skorzystanie przemocą z zasobów, energii i wysiłku jakie kosztuje organizm samicy "wyprodukowanie" potomstwa". Odbiera jej możliwość takiego, jakie by sobei życzyła.
      Na poziomie technicznym gwałt to przemoc, często urazy, w tym trwałe.
      Dlatego gwałt to nie jest QRVA coś, co i tak chciałaś zrobić, ale coś nie pykło, to jest coś jak brutalny rabunek z uszkodzeniami ciała i zabranie unikalnych i bardzo cennych dóbr. Jak napady rabunkowe tej klasy staną się rozmową, która nie dostarczyła radości, to przyznam porypanej pani rację.

--
      medal ma dwie strony: dobrą i nienajgorszą- Murakami
      • turzyca Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 09:01
        A ja mam nieodmiennie wrażenie, że tu powstaje g...burza wywołana złym tłumaczeniem. Tłumaczeniem, które jest tak złe, że myli z gwałcicielem muzyka. Dziennik podała lepsze tłumaczenie.

--
        "Mój sąsiad uczy się grać na klarnecie, teraz już mu to jakoś wychodzi, ale wcześniej byłam przekonana, że to jakiś dziwne zwierze wydaje odgłosy godowe. " by Mondovi
        • al_sahra Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 14:55
          turzyca napisała:

> A ja mam nieodmiennie wrażenie, że tu powstaje g...burza wywołana złym tłumacze
          > niem.

Ale Greer wygłosiła to przemówienie po angielsku i wywołała konsternację i oburzenie w całym angielskojėzycznym świecie. Sugerujesz, że publicyści z The New York Times i Guardian nie zrozumieli, o co jej chodzi?
          • turzyca Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 15:13
            W jej przemowie było sporo innych wzbudzających kontrowersję wątków. Np. żeby zmniejszyć obostrzenia w udowodnieniu gwałtu ale jednocześnie zmniejszyć karę. Obydwie części propozycji wywołują protest, u różnych grup, z różnych przyczyn.

Nie jestem pewna, czy ta kwestia, o którą my się tu spieramy może wywoływać wątpliwości.

--
            Pani Grzyb tlumaczy
            • al_sahra Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 15:33
              turzyca napisała:

> Nie jestem pewna, czy ta kwestia, o którą my się tu spieramy może wywoływać wąt
              > pliwości.

No to może ja się zgubiłam, bo nie jestem pewna, o co tu (na forum?) się spieramy. Greer powiedziała szereg rzeczy, które wzbudziły oburzenie, m. in. że kobiety oskarżające Weinsteina robią to dla rozgłosu (co brzmi raczej nieszczerze w ustach pani, która publicznie wygaduje prowokacyjne bzdury, żeby zareklamować swoją książkę). Ale teraz najbardziej cytowane jest jej stwierdzenie, że ”most rape should not be viewed as a violent crime, but bad sex”. To nie jest kwestia tłumaczenia.
    • memphis90 Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 09:25
      Weterani "widzieli przyjaciela rozrywanego bombą" - ofiary gwałtu same zostały rozerwane od środka cudzym penisem, pięścią czy jakimś przedmiotem. Weterani wiedzą, na co się piszą, sami stosują przemoc, zabijają- ofiary gwałtu tymczasem nie zgłaszają się do dobrowolnie do tej roli.

A może pani nie została zgwałcona przed 18, pewnie miała po prostu kiepski seks, z "no tendeness", "no mention of love"?

--
      • minniemouse Re: Gwalt=zly,nieproszony seks;nie ciezkie przest 02.06.18, 23:51
        Pani Greer popelnia blad na wstepie porownujac PTSD weteranow wojennych z ofiarami gwaltow - nie porownuje sie gruszek z jablkami, nie porownuje sie co gorsze rak czy Alzheimer bo tego nie da sie po prostu porownac.
        Gwalt jaki pani Greer przezyla rowniez nie daje jej prawa do oceniania ani osadzania co czuja inne ofiary gwaltu.
        mam zreszta watpliowsci, biorac pod uwage podejscie do gwaltow w latach w jakich jej sie to przydarzylo, czy aby na pewno dzis nie przemawia przez nia jej wlasna tlumiona dekadami trauma a dokladnie - frustracja i zgrzozknienie za brak terapii, pomocy, opieki jaka sie jej nalezala wtedy. ze zamiast otrzymać to wszystko, musiala brutalna, ohydna przemoc emocjonalnie zablokowac co eufemistycznie nazywa "nie byla dosc wsciekla'" - dla mnie wyznanie smutne i tragiczne, bo oto mamy zgwalcona nastolatke ktora z miejsca rezygnuje z pomocy bo wie z jej nie otrzyma. wmawia wiec sobie ze "nic sie nie stalo" i zyje z tym do dzisiaj. (i teraz sa efekty)

Poza tym o ile fizycznie gwalt istotnie nie musi byc brutalny , agresywny i zostawiac fizycznych sladow to jest to bezwzględnie zawsze akt brutalnej emocjonalnej przemocy wobec kogos. i zostawia slady na psychice do konca zycia.
        i tu nie o czym debatowac.
        Nie znaczy nie, i nie ma w tym miejsca na "bad sex".
        No znaczy jasno = "no sex"

Minnie

--
        Można mieć wszystko. Po prostu nie można mieć wszystkiego jednocześnie. Oprah Winfrey
        Letnie trendy ponizej
        Obowiazkowa nauka SV w szkolnictwie?...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka