Dodaj do ulubionych

Co z tym olejem palmowym???

09.06.18, 22:26
O co chodzi z tym,że olej palmowy musi być praktycznie wszędzie-w gotowych ciastkach i ciastach ,mrożonkach z warzywami,wszelkich półproduktach , czekoladzie,no generalnie trudno coś bez tego oleju kupić.
A kilka dni temu był na gazecie filmik jak orangutan próbuje walczyć z buldożerem,który masakruje las-jego dom.Właśnie po to,by pozyskiwać ten cholerny olej.
Serce się łamie.
I nie za bardzo jest jak ten olej bojkotować,tak po prostu ideologicznie ,bo wtedy nic nie da się właściwie kupić. Przeglądałam dzisiaj produkty w Lidlu przy zakupach-nie kupiłam ciastek,które syn lubi,bo mają ten olej w składzie. Ale co z tego? Co znaczy moja jedna niekupiona paczka ciastek w skali tego barbarzyństwa ?
Czy ematka zwraca uwagę na to,by nie kupować produktów z tym olejem? W kosmetykach też jest?
I czemu właściwie - to mnie nurtuje on jest taki niezbędny,nie można go zastąpić rzepakowym czy słonecznikowym,uprawianym bez szkody dla zwierząt i środowiska? Chodzi o koszty czy o co? Czyja to polityka?Taniej jest zmasakrować jakiś las w Malezji niż wysiać rzepak w polu w miejscu gdzie nie ma zwierząt?
Nie rozumiem nic z tego,naprawdę.

Edytor zaawansowany
  • joa66 09.06.18, 22:28
    Bo jest taniej - pozornie i krótkowzrocznie. I tak, Twoja niekupiona jedna paczka ma znaczenie. Orangutan Ci dziękuje (mówię serio, też widziałam film)
  • raczek47 09.06.18, 22:32
    No i tego nie rozumiem- jak to może być taniej?
  • danaide 09.06.18, 22:39
    Koszt produkcji różnych składników jest różny. Olej palmowy jest tańszy niż masło. Syrop glukozowo-fruktozowy jest tańszy niż cukier. Itd.
  • joa66 09.06.18, 22:41
    Rozumiem, że jest taniej na całym etapie produkcji - od dostępności tanich/darmowych surowców , po obróbkę (maszyny i ludzie).

Co nie zmienia faktu, że też wielu rzeczy nie rozumiem. Niedawno oglądałam program m.in. o produkcji ziemniaków w Egipcie, na Saharze. Pola nawadniane są ze wodą z naturalnych zbiorników wodnych znajdujących się pod pustynią. Problem polega na tym, że te zasoby są nieodnawialne, czyli niedługo tej wody już nie będzie (ciekawe jaki to ma wpływ na powiększanie się pustyni ). Ziemniaki egipskie można też kupić w Polsce - w supermarketach, na bazarach itd. I też nie pojmuję (poza prostą odpowiedzią "globalizacja") po jaką cholerę uprawa ziemniaków na eksport do Europy musi się odbywać w Egipcie takim kosztem.
  • znowu.to.samo 13.06.18, 08:39
    Pieniądze kochana, lobby nie śpi i wszędzie wepchnie wszystko co tylko się opłaca, choćby był to export ziemniaków z egiptu do pl. Co ich obchodzi że zasoby wody sie skończą i inne tego typu nieistotne pierdoły. Kto by o to się martwił.

--
    *Jeśli nie masz po co żyć, żyj innym na złość*
  • astrum-on-line 13.06.18, 09:00
    Nie rozumiem sensu transportu ziemniaków z Egiptu do Polski. Truskawek z Chin do Polski. Ogórków z Chin do Polski.

Staram się kupować te warzywa i owoce, które wyrosły w pobliżu. Nie widzę sensu wypalania litrów ropy na transport pomidorów z Hiszpanii.

Staram się nie kupować słodyczy z cukrem glukozowo-fruktozowym, ale jest wszędzi. Chciałabym nie kupować nic z olejem palmowym, ale już prawie nigdzie w składzie nie ma oleju palmowego, jest olej roślinny. Przypuszczam, ze skoro nie informują, że olej jest rzepakowy, słonecznikowy czy jakiś tam, to jest to mało subtelnie zakamuflowane użycie oleju palmowego. Czasem już tracę siły na walkę z wielkim kapitałem.
  • znowu.to.samo 13.06.18, 09:31
    Bo przecież konsument nasz pan i on chce mieć truskawki czy brokuły przez cały rok, a nie tylko w sezonie. Nikt nie pomyśli jaką chemią to wszystko jest traktowane, by mogło dotrzeć przez pół świata aż tutaj

--
  • lodomeria 13.06.18, 11:44
    Już dawno i nieprawda: obecnie w wielu wypadkach konsumenci muszą kupować to, co się sklepom najbardziej opłaca sprzedawać, albo co sobie sklepy wymyśliły, że konsument lubi.
  • astrum-on-line 13.06.18, 23:24
    100 % racja. I naprawdę trzeba mieć sporą siłę woli i zaparcie, żeby kupować to co się rzeczywiście potrzebuje i co jest dla nas korzystne.
  • ala.maciejka 09.06.18, 22:36
    Pieniądze. Ten olej jest tańszy.
    A każda niekupiona paczka ciastek ma znaczenie.
  • danaide 09.06.18, 22:38
    raczek47 napisała:

> I nie za bardzo jest jak ten olej bojkotować,tak po prostu ideologicznie ,bo wt
    > edy nic nie da się właściwie kupić.

Nic z przesłodzonej taniochy może nie. Ale nie jest prawdą, że w ogóle się nie da.
  • 1matka-polka 09.06.18, 22:38
    Mleko modyfikowane zawiera olej palmowy😎

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • brenya78 09.06.18, 22:40
    "Ale co z tego? Co znaczy moja jedna niekupiona paczka ciastek w skali tego barbarzyństwa ?"

Powiedziało 8 miliardow ludzi...
  • berdebul 09.06.18, 22:42
    Nie kupujemy niczego z olejem palmowym, wlasnie ze względu na orangutany.

Jest tani, bardzo tani, w porównaniu z innymi tłuszczami.
  • raczek47 09.06.18, 22:50
    Ale tak naprawdę niewiele wtedy można kupić.
    A co z kosmetykami? Mają też ten olej?.
    Jak on jest opisany w kosmetykach?
  • joa66 09.06.18, 22:54
    Nie wiem. Przyznam, że odpadam przy czytaniu składu kosmetyków (rozmiar, kolor czcionki plus nazwy substancji)
  • rulsanka 09.06.18, 23:48
    Palmate lub Palm Kernelate.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • aankaa 10.06.18, 00:06
    producenci kosmetyków coraz częściej domagają się deklaracji, że surowce, które kupują są "palm-oil-free"
    i jeśli takich nie dostaną szukają innych dostawców

--
    jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
  • berdebul 10.06.18, 00:11
    Tak, jest używany rownież w kosmetykach. Trzeba czytać etykiety, albo skanować kody (w alarmach w aplikacji skanujące mam miedzy innymi olej palmowy).

Nie kupuję słodyczy (nawet ulubionej milki...), sosów i zup (w tym tajskich past), gotuję od podstaw w domu, pytam o składy w restauracjach itd.
  • aankaa 10.06.18, 00:16
    pytam o składy w restauracjach
    ===
    nie chciałabym być drugim (w kolejności) klientem twojego kelnera

--
    jako jedyny gatunek na ziemi znosimy jajo przed wybudowaniem gniazda - K. McCloud
  • truscaveczka 10.06.18, 09:09
    No patrz, ja też pytam (z powodów innych, alergia na pokładzie). I kelnerzy nie mają problemu z odpowiadaniem, to - szok - część ich pracy.

--
    Ci z was, którzy myślą, że wiedzą wszystko, są bardzo irytujący dla tych z nas, którzy rzeczywiście wszystko wiedzą. /Agatha Christie/
  • landora 12.06.18, 21:00
    A możesz mi polecić tę apkę?
  • berdebul 13.06.18, 11:02
    Eat informed, E-inspect. Darmowe i dobre.
  • disco-ball 06.07.18, 19:46
    Jakiej używasz aplikacji?
  • chocolatemonster 09.06.18, 22:50
    I szkodliwy dla zdrowia. A ciastka mozna upiec i beda zdrowsze i lepsze np owsiane z orzechami.
  • truscaveczka 10.06.18, 09:10
    O ile dzieci takie ciastka zjedzą - moje nie zje, plus od orzechów umrze tongue_out To też nie jest takie zerojedynkowe, choć całym sercem jestem przeciwko olejowi palmowemu.

--
    Ci z was, którzy myślą, że wiedzą wszystko, są bardzo irytujący dla tych z nas, którzy rzeczywiście wszystko wiedzą. /Agatha Christie/
  • memphis90 10.06.18, 09:23
    W sensie nie zje ZADNYCH domowych ciastek, za to zje kupne byle co?

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • pani-noc 13.06.18, 08:13
    Znaczy, że wiele dzieci ma alergie na orzechy, więc te herbatniki z olejem palmowym są dla nich mniej niebezpieczne niż domowe owsiane z orzechami.
  • astrum-on-line 13.06.18, 09:04
    Ale w domu możesz upiec z czym chcesz. Na przykład bez orzechów.
  • memphis90 14.06.18, 12:01
    Otóż to... Orzechy w domowych ciastkach nie są obowiązkowe....

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • chatgris01 09.06.18, 22:56
    Nie kupowac.
    Jest nieekologiczny i niezdrowy.
    We Francji pomalu zaczynaja od niego odchodzic, teraz, zeby zachecic nabywce, na produktach bez oleju palmowego (a jest ich coraz wiecej) drukuja wołami na opakowaniach "BEZ OLEJU PALMOWEGO".
  • lodomeria 09.06.18, 23:29
    W niektórych krajach nawet Nutella jest bez oleju palmowego. Dopóki nie będziemy bojkotować, dopóty będziemy traktowani jak kolonia.
  • feliz_madre 13.06.18, 08:17
    A których? Bo specjalnie czytałam etykietki we Włoszech, Francji i Anglii - tam jest.
  • melmire 10.06.18, 10:48
    We Francji Carrefour ma wszystkie swoje produkty bez oleju palmowego, skoro moga we Francji, mogliby i w Polsce!

--
    "Miotali tuowiami, co wspomagało bólowi świerzo przebitych stóp."
    "Pogoda ucichła za oknem, firanka, która była ozdobą na oknie przestała się chrzamotać"
  • rulsanka 09.06.18, 23:35
    Przede wszystkim z oleju palmowego robione jest mydło. A o tym cisza. Dlatego ja kupuję tylko mydło, które ma w składzie wyłącznie tłuszcz zwierzęcy (sodium tallowate) a nie oparty na oleju palmowym (sodium palmate).

--
    Pomoc dla Zuzi
  • joa66 09.06.18, 23:40
    Dlatego ja kupuję tylko mydło, które ma w składzie wyłącznie tłuszcz zwierzęcy (sodium tallowate)

Mam nadzieję, że nie z orangutana wink
  • 1matka-polka 10.06.18, 08:47
    😂

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • lodomeria 09.06.18, 23:44
    Jest jeszcze parę innych opcji...
  • rulsanka 09.06.18, 23:46
    Ale w przypadku mydła w kostce, którego używam do konkretnych celów, akurat tallowate mi najbardziej odpowiada.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • chatgris01 09.06.18, 23:46
    Uzywam tylko marsylskiego na oliwie z oliwek i alepskiego na oliwie z oliwek i oleju laurowego.
  • chatgris01 09.06.18, 23:48
    "oleju laurowym"
  • alfa36 12.06.18, 23:17
    W rosmanie znajdę?
  • chatgris01 13.06.18, 08:19
    W rosmanie to watpie, ale widywalam w polskich sklepach netowych i w niektorych stacjonarnych aptekach, w dziale "kosmetyki ekologiczne".
  • hiacynta333 09.06.18, 23:36
    Nie kupuje nic z olejem palmowym i z syropem glukozowo fruktozowym.
    To prawda że zostaje mały wybór.
    Szukałam ostatnio margaryny, takiej do smarowania, no i nie kupiłam, wszystkie zawierały ten cholerny olej.
    Doszłam do wniosku, że zdrowsze jednak masło, ale co dla córki weganki?
  • chatgris01 09.06.18, 23:41
    Oliwa z oliwek? Chleb polany dobra oliwa jest pyszny.

A maslo naprawde jest zdrowsze od margaryny.
  • disco-ball 06.07.18, 19:49
    Moje dzieci nie jedzą masła. Zostaje oliwa, majonez, awokado. Przez olej palmowy w składzie wege " masełka" odpadają
  • lodomeria 09.06.18, 23:43
    Awokado.
  • blata 10.06.18, 00:57
    Skąd?... www.youtube.com/watch?v=05oMsK0-jjA
  • rulsanka 09.06.18, 23:47
    "Nie kupuje nic z olejem palmowym"

A mydło?

--
    Pomoc dla Zuzi
  • hiacynta333 10.06.18, 00:25
    muszę posprawdzać składy smile Jeśli coś mam, to kupione nieświadomie sad
  • takisobieludz 12.06.18, 20:36
    Margaryny nie lubie, na maslo mam szlaban. Kanapki smaruje musztarda, serkiem bieluchem (no ale to juz nie dla weganki ale moze sa jakies weganskie serki?) Lub smaruje pedzelkiem namoxzonym w dobrym oleju z ziolami. Aaa! No i wszelkie masla orzechowe.
  • znowu.to.samo 13.06.18, 08:31
    To jest niezłe smarowidło bez oleju palmowego
    ekosfera24.pl/margaryna-weganska-bez-oleju-palmowego-225g-naturli-bio.html kupuje często na promo

--
  • hanusinamama 25.06.18, 21:14
    Oliwa z oliwek albo awokado. I serio pisze prawie rok musiałam być na diecie bezmlecznej (dzieciak miał skaze białkową). Sorry ale margaryny to suf, nie karm tym córki. Utwardzane oljeje to syf. Dojrzałe mango albo oiliwa z oliwek. Ja tak jadłam rok , teraz moge masło to mi sie odwidziało
  • student_zebrak 26.06.18, 08:04
    mango czy avocado?

--
    Government is the great fiction, through which everybody endeavors to live at the expense of everybody else.
  • lodomeria 26.06.18, 09:00
    Awokado. Mango to jednak zbyt odległa alternatywa dla masła, n'est-ce pas?
  • al_sahra 10.06.18, 07:16
    raczek47 napisała:

> I nie za bardzo jest jak ten olej bojkotować,tak po prostu ideologicznie ,bo wt
    > edy nic nie da się właściwie kupić.
    >

Nie dam głowy za kosmetyki, ale jakoś nie umiem sobie wyobrazić, żeby w jakichkolwiek produktach spożywczych, które kupuję, był olej palmowy. Naprawdę da się żyć bez śmieciowego jedzenia, różnych czipsów, ciastek, batonów, margaryny, płatków śniadaniowych, paczkowanego chleba i innych tego typu paskudztw.

Niestety z kosmetykami jest gorzej, bo pochodne oleju palmowego, pod różnymi nazwami, są w bardzo wielu produktach.
  • znowu.to.samo 12.06.18, 20:10
    Ja bardzo pilnuje by tego oleju nie jeść, ale nie ze względów ideologicznych. Po prostu to jest straszne świństwo. Udaje mi sie go uniknąć bo na codzień nie kupuje mrożonek, słodyczy, żadnych chipsów czy innych przekąsek, margaryn, chleb razowy itd

--
  • znowu.to.samo 12.06.18, 20:11
    *chleb tylko razowy,

--
  • ykke 12.06.18, 20:28
    Weź przestań, e matka ma głęboko w ........ torturowane kurczaki, świnie i krowy we własnym kraju, to nie sądzisz, że obchodzi ja orangutan I jego las na Sumatrze czy innym Borneo....Ma byc smacznie. Może też obejrzyj filmik z fermy kurzej, transportu i uboju swin, posluchaj jak rozpacza krowa gdy odbieraja jej cielaka, a jakze- na cielecinkę.itd? Mowie serio. Ludzie musza cos zmienic w swoim.panowaniu nad światem. Jest tragicznie.
    Ja osobiscie nie tkne z polki nic z olejem palmowym.
    Jestem.naiwna.Nie rozumiem jak to możliwe, że z tym całym złem niszczenia świata nie da się nic zrobić i jak bardzo człowiek ma wypaczony umysł, że rządza pieniądza nie pozwala spojrzeć dalej niż na czubek własnego nosa.

--
    Izka

"Dzień bez śmiechu to dzień stracony"
  • ykke 12.06.18, 20:29
    Żądza, oczywiscie😶

--
    Izka

"Dzień bez śmiechu to dzień stracony"
  • hosta_73 12.06.18, 21:12
    staram się nie kupować produktów z olejem palm. w składzie ale... zakupy zajmują mi więcej czasu bo nie pamiętam które to były produkty i czytam składy, przy których najczęściej się poddaję (czcionka). Wiem że są aplikacje ale nie znalazłam nic na telefon z windows, jeśli znacie to poproszę.

Tłum składa się z jednostek.

--
    Zwierzę z meblem? Waran z komodo.
  • kokosowy15 12.06.18, 21:23
    Ponad 50% oleju palmowego wykorzystuje się do produkcji tzw biopaliwa, więc to co jecie lub wycieraczkę w skórę to drobny pryszcz!
  • lodomeria 12.06.18, 21:36
    Jedna sprawa to produkcja oleju, a druga to jego wpływ na organizm.

Tak czy siak, moje rezygnowanie prędzej czy później przyczyni się do całej lawiny takich małych kamyczków.
  • znowu.to.samo 12.06.18, 22:06
    ykke jedyna nadzieja że ludzie przestaną w ten sposób traktować zwierzęta bo przestanie się to opłacać/nastąpi jakiś krach/ choroba. Innej możliwości nie widzę. W europie prubóje się coś z tym zrobić ale w innych biedniejszych częściach świata nikt nue zawraca sobie głowy takimi duperelami

--
  • mamusia1999 12.06.18, 22:00
    Znam problem od lat, bo wykładałam go córce - najpierw wegetariance, potem wegance - jako przyklad pozornych korzyści . Wtedy w każdym wegetariańskim smarowidle był olej palmowy. Ale to sie jednak zmienia na szczęście. Udaje nam się żyć bez. Nawet do zrobsobiekrem wysłałam zażalenie, jak mi łaskawie do paczki dodali "prezencik" w postaci tygielka oleju palmowego.
  • dorotkamaskotka 12.06.18, 22:03
    raczek47 napisała:

można go zastąpi
    > ć rzepakowym czy słonecznikowym,uprawianym bez szkody dla zwierząt i środowiska
    > ? Chodzi o koszty czy o co? Czyja to polityka?Taniej jest zmasakrować jakiś las
    > w Malezji niż wysiać rzepak w polu w miejscu gdzie nie ma zwierząt?
    > Nie rozumiem nic z tego,naprawdę.
    >
    Ty na prawdę wierzysz w zdrowy, ekologiczny olej rzepakowy? Na zachodzie uznawany jest tylko jako biopaliwo. Obecnie rzepak jest wyłącznie GMO i dodatkowo masowo opryskiwany Roundupem, bo to by w jednym czasie dojrzał i był łatwy do zbioru kombajnem. Olej rzepakowy jest w praktyce niezniszczalny - nie jełczeje w przeciwieństwie do oliwy, oleju lnianego czy innych. W procesie tłoczenia przemysłowego powstaje bardzo wysoka temperatura w której to olej zmienia skład chemiczny....Na ten temat jest sporo filmików na youtubie. Ogólnie dostępny olej rzepakowy nie ma nic wspólnego z tłoczonym na zimno olejem rzepakowym w kulturze Indii lub Japonii.
    Zwróć uwagę, że oleju rzepakowego nigdy nie ma w żywności dla niemowląt i małych dzieci...
  • znowu.to.samo 13.06.18, 08:18
    Niby można kupić olej rzepakowy tłoczony na zimno, rzekomo ekologiczny. Jednak ja sie tyle naczytałam na ten temat że już sama nie wiem...dodatkowo na opakowaniu stoi że nadaje się do smażenia a w internetach mnóstwo artykułów o tym że jednak nsleży używać tylko do sałatek
    Ja ostatnio odchodze od smażenia na rzecz pieczenia...

--
  • lodomeria 13.06.18, 08:51
    Ja to do dziś nie mogę uwierzyć w to, że w Polsce nie ma producentów takiego prawdziwego, uczciwego, tradycyjnego oleju rzepakowego. Tyle sie od rolników nasłucham o tej złej unii, o utrudniających życie przepisach, o wyższości Polski i konieczności obrony "wartości", a jak idę na targ, to tylko siąść i płakać nad beznadziejną jakością jedzenia i świadomością jego producentów.
  • memphis90 14.06.18, 12:05
    Jak spryskasz pole roundupem, to żaden rzepak nie wyrośnie...

--
  • 1matka-polka 14.06.18, 12:41
    Roundupu sie uzywa do szybkiego wysuszenia (desykacja) rzepaku.

--
    "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
    Kurt Vonnegut
  • rulsanka 14.06.18, 13:33
    Aha, czyli opryskuje się przed zbiorem? Dzięki za info, ciekawe.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • 1matka-polka 14.06.18, 13:37
    No. Byla afera wielka o to.

--
    "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
    Kurt Vonnegut
  • 1matka-polka 14.06.18, 13:40
    www.agrofoto.pl/forum/topic/72343-kiedy-pryskacie-swoje-rzepaki-randapem/?page=3
    Kiedy pryskacie swoje rzepaki randapem?

--
    Dorota Masłowska
  • kronopnica 25.06.18, 21:02
    Ja prdl z tym roundupem... A tu jeszcze przesympatyczna sprawa np z przejmowaniem przez Biedrę rynku. Oprócz bardzo sezonowych i drogich produktów, jakieś 90 procent towaru to tam najtańszy badziew. Dobrych delikatesów ze świecą szukać, a ekosklepy drogie jak zoraza... Staram się wszystko sobie gotować, ale żywność jest tak fatalna u nas i na coraz więcej rzeczy trzeba uważać. Słyszałam o chemii w płatkach owsianych, warzywa też mają coraz więcej syfu a coraz mniej witamin (najnowsze badania). Dramat. Sami się z tej chciwości wykończymy. Niemożność myślenia perspektywicznego w ludzkości poraża wręcz...
  • redheadfreaq 13.06.18, 07:14
    Bardzo się staram nie kupować niczego z tym olejem. Nie zawsze mi wychodzi, ale próbuję. Więc jest nas więcej.

--
    - On twierdzi, że ją kocha. (granatowe_tulipany)
    - twierdzi, twierdzi. To sie rymuje z "pierdzi", ale poza tym nic naprawde nie znaczy.(minor.revisions)
  • panirogalik 14.06.18, 13:26
    Tak, ja nie kupuję żadnej żywności w której jest olej palmowy. Zawsze czytam skład a jeśli jest on niejasny albo niepełny (np ciastka w cukierni, piekarni, sprzedawczynie nie wszystko wiedzą), rezygnuję z takiego zakupu całkowicie. Ale nie dla orangutanów tylko dla zdrowia. Poza tym, gotowych, przetworzonych produktów kupuję mało.
  • aaa-aaa-pl 25.06.18, 21:19
    Ktoś jednak kupuje ten olej...
  • student_zebrak 26.06.18, 08:02
    tylko wyrodna matka truje dziecko gownem
    od tego masz podany sklad na etykiecie.......

--
    Ludzie, jeśli tylko im się na to pozwoli, chcą żyć na cudzy koszt.
    F Bastiat
  • student_zebrak 26.06.18, 08:02
    tylko wyrodna matka truje dziecko gownem
    od tego masz podany sklad na etykiecie.......

--
    Everyone wants to live at the expense of the state. They forget that the state wants to live at the expense of everyone.
  • zabka141 26.06.18, 09:32
    Rozwiazaniem nie jest bojkot oleju palmowego w ogole, tylko bojkot tego z niezrownowazonych zrodel, co mozna sprawdzic firma po firmie lub przez certyfikat. Olej palmowy jest bardziej sustainable od zamiennikow, pod warunkiem ze z sustainable zrodel.

"Consumers should not boycott palm oil

They should boycott unsustainable palm oil. McCoy says: “Palm oil is an incredibly high-yielding vegetable oil, which means that anything replacing it will have to use more land - that does not solve the issue of deforestation and associated land use change. Better to get palm oil production ‘right’ to avoid leaking the issue elsewhere to another commodity.”"

www.google.de/amp/s/amp.theguardian.com/sustainable-business/2014/nov/26/10-things-you-need-to-know-about-sustainable-palm-oil

• kaftan70 26.06.18, 14:34
    Cześćsmile Oczywiście, że Twoja niekupiona paczka ciastek ma wpływ. Coraz więcej osób ma świadomość, jakie spustoszenie sieje uprawa i rezygnuje z produktów z olejem palmowym. Nie wspominając o zdrowiu! Konsumenci decydują, w która stronę to będzie zmierzać. Jeśli producenci odczują to finansowo, poszukują innych rozwiązań. Tak było z jajkami "3"- jeszcze kilka lat temu uchodziłam za wariatkę, że się upieram, żeby nie kupować "3", nawet znajomi nie rozumieli, a dziś duże hipermarkety odchodzą od sprzedaży "3", bo klienci zaczęli kupować "0" i "1". Za jakiś czas zobaczysz na opakowaniach: "bez oleju palmowego" smile Masz głos, masz wpływ.
  • disco-ball 02.07.18, 15:34
    Nie kupuje, da się spokojnie
    Poza tym jest syfiasty
    dziecisawazne.pl/olej-palmowy-w-produktach-spozywczych/
  • marutax 06.07.18, 18:57
    Może warto - jeśli ktoś zna jakieś pewniaki - podzielić się nazwami produktów bez oleju palmowego? Takich zwykłych, codziennych, kupowanych w marketach. To pomogłoby osobom, które nie mają czasu na przestudiowanie etykiet kilkudziesięciu produktów podczas zakupów z dzieckiem. Zwłaszcza w przypadku produktów, gdzie olej palmowy pojawia się w 95% oferty - a te pozostałe 5% trudno znaleźć.
  • joa66 06.07.18, 19:06
    O tyle trudne, że firmy zmieniają skład nie zmieniając nazwy produktu. Nie dotyczy to tylko oleju palmowego.
  • marutax 06.07.18, 19:13
    Niestety... Ale zawsze to jakaś szansa i wskazówka, na jakie marki zwracać uwagę i co sprawdzać. Gorzej, jeśli czas na zakupy jest ograniczony, a trzeba kupić konkretny produkt - choćby te ciastka. Sporo osób po przestudiowaniu piątej etykiety dochodzi do wniosku, że nie ma czego szukać, bo i tak nie znajdzie, za to marnuje czas. Po czym kupuje byle co ;-/
  • joa66 06.07.18, 19:15
    Ciastka herbatniki?

One zwykle mają bardzo "atrakcyjną" listę składników, nawet bez oleju palmowego.
  • raczek47 06.07.18, 19:10
    Ja już coraz sprawniej ogarniam składy zarówno żywności,jak i kosmetyków.
    Odkładam na półkę z powrotem wszystko co ma w składzie nazwę: palmitate.Tyle się nauczyłam😊 choć naprawdę wiele rzeczy trzeba odłożyć. Ale mnie to nie przeszkadza.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka