Dodaj do ulubionych

5 porcji owoców i warzyw

12.07.18, 17:30
Podobno w stosunku 3 porcje warzyw i 2 owoców powinniśmy zjadać każdego dnia. Ba, gdzieś widziałam informację o 7 porcjach! No i mam pytanko, co to jest porcja? Szukałam w necie, odpowiedzi różne. Ponoć porcja to niewiele. Tyle co zmieści się w dłoni. Czy jak zjem dwa plasterki pomidora do kolacji, to porcja jest zaliczona, czy nie? Albo taka tarta ze szpinakiem na obiad.
Ponoć Polacy jedzą za dużo nabiału, a warzyw i owoców jakby za mało. A Wy pilnujecie tych owoców i warzyw i wiecie, co to jest porcja?
Edytor zaawansowany
  • zasiedziala 12.07.18, 17:39
    Warzywa i owoce pilnują się w moim domu same smile A tak serio, to nie śledzę doniesień w tematach żywnościowych, a już tym bardziej nie zamierzam kierować się radami obcych mi ludzi o tym co powinnam i czego nie powinnam jeść i w jakich ilościach. Jem to na co mam ochotę (poza tym, czego nie mogę ze względu na alergię), wtedy kiedy jestem głodna i tyle, żeby się najeść.

--
    Nienawiść szkodzi dzieciom i innym żyjątkom
  • maniaczytania 12.07.18, 17:41
    Porcja to między 80 a 100 g. Powinno się zjeść ok. 400g warzyw. Szklanka soku to też jedna porcji, no i się wlicza w te 5.

--
    Maniaczytania - blog
  • maniaczytania 12.07.18, 17:42
    Pierwszy link, jaki mi wyskoczył po wpisaniu w gugla mi to powiedział 😉

--
    Maniaczytania - blog
  • mamablue 12.07.18, 17:42
    Mania litości, chodzi mi o to, ile to jest po ludzku, a nie 80g! Mam te plasterki ważyć czy jak?
  • maniaczytania 12.07.18, 17:50
    Dwa plasterki to na pewno za mało, ale już 1 sztuka spoko.
    Jak nie masz wagi, to wystarczy sprawdzić w necie ile waży średnio dane warzywo zy owoc i już. Przecież to i tak ' na oko' bardziej się je, chyba że ktoś musi kontrolować ściśle dietę

--
    Maniaczytania - blog
  • meursalut 12.07.18, 18:05
    Zważ pomidora, dwa plasterki z niego to raczej nie 100 g.
  • majenkir 12.07.18, 18:50
    mamablue napisała:
    Mam te plasterki ważyć czy jak?

Jezeli tak Cie frapuja te porcje, to czemu nie? wink

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • meursalut 12.07.18, 17:42
    Takie coś znalazłam:
    "Światowa Organizacja Zdrowia zaleca spożywanie co najmniej 400 g warzyw i owoców dziennie. Może wydawać się dużo, jeśli jednak uświadomisz sobie, że średnie jabłko waży ok. 150 g, 400 g dziennie jest jak najbardziej osiągalne. Pamiętaj, że pięć porcji każdego dnia to zalecane minimum, a owoce powinny stanowić 2 z 5 porcji. Warzywa wybieraj jako 3 porcje z 5 i każdą kolejną."

www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/zasady-zywienia/5-porcji-warzyw-i-owocow-w-praktyce_42985.html
  • 1matka-polka 12.07.18, 18:32
    Uwielbiam te amerykańskie bzdury na temat odżywiania.

--
    "Tak długo trwało, zanim uświadomiliśmy sobie, że celem ludzkiego życia - niezależnie od tego, kto nim steruje - jest darzenie miłością tego, kogo akurat ma się pod ręką."
    Kurt Vonnegut
  • meursalut 12.07.18, 18:39
    Mnie są obojętne. Odpowiadam na post założycielski.
  • koralik37 12.07.18, 17:55
    Pilnuje zwłaszcza w jadłospisie corkiwink dwa plasterki to nie jest porcja. Ale caly duzy pomidor to owszem. Garsc owoców do jaglanki czy owsianki, soki, koktajle-zwłaszcza warzywne, bo owoce jakos wchodzą samewink sok pomidorowy, koktajl ze szpinakiem lub jarmużem, na przekąskę miseczka fasolki szparagowej lub bobu, marchewki przegryzane hummusem. Troche opcji roznych jest. I fakty
  • koralik37 12.07.18, 17:59
    Za szybko sie wyslalo: faktycznie jedzenie dużej ilości warzyw poprawia przemianę materii i zmniejsza ochote na mąkę, mieso, cukier.
  • lucy-luka 12.07.18, 18:17
    Powinno się jeść nie mniej niż 400 g dziennie w 5 porcjach. Tyle z teorii, w praktyce to wygląda tak, że jest to np.
    1. średnie jabłko, garść truskawek, duża różyczka kalafiora, mały pomidor, ogórek kiszony.
    2. 3 śliwki, miseczka malin, garść fasolki szparagowej, kilka rzodkiewek, kilka liści sałaty.
    3. banan, szkl. soku, kilka różyczek brokuła, 1 średni ogórek zielony gruntowy, 5-6 szt. pomidorków koktajlowych.

Jak widzisz to wcale nie tak dużo. U mnie w domu warzywa są zawsze do obiadu, do tego jakiś ogórek/pomidor/sałata do kanapek, owoc/owoce na podwieczorek i już smile
  • 1matka-polka 12.07.18, 18:47
    Nic nie pilnuje i nie wiem, co to porcja. Jem 2-3 razy dziennie, dużo mięsa, bo mnie stać a od owoców mam tylko wzdęcia.

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
  • banksia 13.07.18, 10:34
    "dużo mięsa, bo mnie stać"

OJP! tekst roku jak dla mnie 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
  • 1matka-polka 13.07.18, 10:43
    I póki mnie stać, i póki mięso jest łatwo dostępne.

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
  • sanrio 13.07.18, 13:30
    dużo mięsa, bo mnie stać

cholera, a ja głupia jem głównie rośliny i jajka...pewnie wszyscy myślą, że nie stać mnie na mięso sad

--
    ... jestem słodka jak miód...człowiek - ciacho...genetyczny cud...
  • jola-kotka 13.07.18, 13:56
    hehe smile
  • peonka 12.07.18, 19:09
    Nie pilnuję, ale na produktach w Anglii jest zawsze napisane, jaką porcja liczy sie jako 1 z 5. A więc na przyklad: pół puszki fasolki w sosie pomidorowym lub groszku z puszki, 7 pomidorkow cherry lub 1 średni normalnej wielkosci, 1 gruszka, 150 ml soku pomarańczowego wyciskanego.

--
    Operacja psa osób bezdomnych:
    pomagam.pl/operacja_Fafika
  • blimsien 12.07.18, 19:18
    sok tez sie liczy. chodzi o to, zeby w kazdym posilku (czyli jak jemy 4-5 razy) cos przemycic, albo miedzy posilkami tez.
  • 3-mamuska 12.07.18, 21:43
    Często na opakowaniach No.rzodkiewek napisane jest chyba 50g jako jedna z porcji warzyw.
    100ml czy szklanka soku 250 ml (nie pamietam dokładnie) to tez zaznaczone jako porcja.

Wystarczy zjesc do śniadania obiadu i kolacji np.1 pomidor/kilka rzodkiewek , surowka i papryka surowa.
    Na drugie sniadanie owoc i podwieczorek owoc. Albo do śniadania do owsianki owoce. Szklanka soku i juz.

--
    -----------------
    Życie ma ty­le ko­lorów, ile pot­ra­fisz w nim dostrzec.
  • princesswhitewolf 12.07.18, 23:05
    7 porcji wielkosci mojej dloni to masa zarcia.
  • princesswhitewolf 12.07.18, 23:07
    jestem wegetarianka ktora aktualnie chleba nie jada ani makaronow, ryz rzadko wiec nie jadam w zasadzie nic poza gotowanymi i surowymi warzywami. Zadna sensacja w sumie...
  • zetkaad 12.07.18, 23:16
    A pół krzaczka porzeczek to ile porcji? big_grin
    Zalecenia żywieniowe już tyle razy w ciągu mojego życia się zmieniły, że się nimi nie przejmuję
  • lodomeria 12.07.18, 23:20
    Serio za Twojego życia jakoś znacząco zmieniły się zalecenia co do ilości warzy w diecie???
  • manon.lescaut4 13.07.18, 10:44
    Pół krzaczka to jedna porcja, tak samo jak cały karton soku. Serio, pielęgniarka w UK mnie kiedyś szkoliła w tym zakresiesmile W sumie logiczne, bo porzeczki mogą mieć dużo tego i owego, ale nie maja czegoś, co ma np fasolka. Chodzi o różnorodność, a nie o wielkość porcji.
  • manon.lescaut4 13.07.18, 10:40
    Trzeba tez dodać, ze to nie musza być surowe warzywa, bio, eko czy niepoddane żadnej obróbce. Oczywiście fajnie jeśli i takie się znajdasmile Ale a propos ostatnich wątków, świeża domowa zupa jarzynowa nie z mrożonek ani półproduktów, spokojnie będzie 1 z 5. Kapucha do drugiego dania tezsmile Ziemniaki się nie liczą, a szkoda.
  • ertyla 13.07.18, 10:50
    Od dawna wiadomo, że to, co zjemy , liczymy w okresie mniej więcej tygodniowym, a nie dziennym.
    Porcje owoców i warzyw dziennie są umowne, żeby zachęcić do racjonalnego żywienia.
    Chodzi o to, co dostarczysz sobie orzez tydzień. Jak wciągniesz kilo czereśni na raz, a jutro poprawisz kilogramem jabłek, to raczej się też liczy wink
  • memphis90 13.07.18, 13:00
    Dla dorosłych jedna porcja to objętość filiżanki.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.