Dodaj do ulubionych

Szkolna podstawa programowa - konieczna resekcja!

08.09.18, 11:46
Podziały społeczne stały się naszą polską specjalnością. Rodzice starszych podstawówkowiczów też się podzielili. Jedni widzą, że ich dzieci, szczególnie te w VII i VIII klasie, są przeciążone pracą, uczą się zbyt wiele godzin, a potem jeszcze muszą intensywnie pracować w domu. Przejrzeli podręczniki i mają jasność, że materiał z trzech lat gimnazjum został z większości przedmiotów upchnięty w dwóch latach. Wiedzą o braku korelacji z podstawa realizowaną w klasach IV-VI.
Są jednak i tacy, którym się wydaje, że oni w ośmioletniej podstawówce, to dopiero mieli materiał do przyswojenia. Wydaje im się również, że także mieli po osiem lekcji dziennie i mnóstwo zadań do domu.

Tych z drugiej grupy pewnie nic nie przekona, ale ci, którzy znają problem mogą coś dla swoich dzieci (i wnuków) zrobić. Zachęcam do podpisania sformułowanego właśnie apelu z żądaniem rewizji podstawy programowej. Mimo przykrej świadomości, że Anna Zalewska nawet w piekielnym kotle nie przyzna się do swoich błędów...

naszademokracja.pl/petitions/niech-men-bezzwlocznie-odchudzi-podstawe-programowa
Edytor zaawansowany
 • piernicola 08.09.18, 16:09
  No cóż, zamysł PIS-u jest taki, że elity sobie świetnie poradzą. Dolnym warstwom wszystko jedno, a ci pośrodku mogą sobie pisać nic nieznaczące petycje.
  Ja na przykład uważam, że w 8. klasie powinny być 2 biologie i 2 geografie, a nie po 1. Poza tym wcale nie uważam, żeby podstawa programowa była jakaś obszerna, oprócz polskiego i historii - i już widzę, jak Zalewska w podskokach "przyznaje się do swoich błędów". I nawet jestem zdania, że dobrze, że EDB jest w podstawówce, a nie tak, jak my mieliśmy PO w liceum.
 • maniaczytania 08.09.18, 18:06
  Ja na przykład uważam, że w 8. klasie powinny być 2 biologie i 2 geografie, a nie po 1. Poza tym wcale nie uważam, żeby podstawa programowa była jakaś obszerna, oprócz polskiego i historii - i już widzę, jak Zalewska w podskokach "przyznaje się do swoich błędów". I nawet jestem zdania, że dobrze, że EDB jest w podstawówce, a nie tak, jak my mieliśmy PO w liceum.

  Zgadzam się - też nie uważam, żeby podstawa była za 'duża', z historii zresztą też.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 08.09.18, 20:55
  Co z tego, ze beda 2 godziny chemii, jesli materialu trzeba tyle wtloczyc w dzieci, ze trzeba by bylo 4 godzin zeby to zrobic uczciwie i dobrze.
  No chyba, ze nie chodzi wcale o to, żeby to było zrobione dobrze...

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 08.09.18, 21:01
  tyle samo godzin chemii było w gimnazjum

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamma_2012 08.09.18, 21:13
  W gimnazjum uczeń miał na koniec egzamin z chemii i musiał go dobrze zdać.
 • mamalgosia 08.09.18, 22:02
  Ale materiał był rozłożony na 3 lata.
  Jestem nauczycielem z 24letnim stażem i zapewniam cię, że jest różnica, czy masz materiał wtłoczyć w siebie w 3 lata czy w dwa. To ma znaczenie

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • mamalgosia 08.09.18, 22:03
  Możesz dla próby wyznaczyć sobie do wkucia tysiąc słówek z języka obcego w dwa dni i w trzy.

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 08.09.18, 22:19
  ale dokładnie w tyle samo godzin, więc liczba lat nie ma znaczenia

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 08.09.18, 22:41
  A zrobilas ten eksperyment z uczeniem sie slowek?

  Zapewniam cie, ze jest roznica, czy dziecko ma cos przyswoic w dwa lata czy w trzy. Nawet jesli nauczyciel gada do niego przez tyle samo czasu.

  Moze sprobuje inaczej: czy gdybys sie miala nauczyc jezyka chinskiego , fizyki kwantowej i geografii Afryki, to wolalabys miec na to 2 lata czy 3?

  I mam jeszcze jedno pytanie: jakie masz doswiadczenie praktyczne w zawodzie nauczyciela? Bo ja ucze od 1994

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 08.09.18, 22:52
  jeśli jesteś nauczycielem, to powinnaś wiedzieć, że to, czy się czegoś nauczysz nie zależy od lat, a od ilości czasu poświęconego na naukę.
  Np. kto lepiej będzie znał angielski - ten, kto będzie się go uczył przez 2 lata 4 razy w tygodniu po godzinie, czy ten co 3 lata 2 razy w tygodniu?

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 08.09.18, 23:08
  Nie odpowiedziałaś na pytanie, jakie jest twoje doswiadczenie w tym zawodzie. Ani na to, czy wolalabys miec czas na przyswojenie w/w zagadnien 2 czy 3-letni.
  Ze wzgledu na utrwalanie wiedzy zdecydowanie lepszy jest dluzszy czas. Czy uwazasz, ze dzieci ucza sie tylko na lekcjach? Bo ciagle porownujesz tylko ilosc lekcji. Czas ma ogromne znaczenie.
  I jeszcze jedno: skomasowanie. Znowu posluze sie przykladem (choc czuje, ze to bez sensu): wolalalabys miec dzis czas na nauczenie sie 100 slowek, ukladu krwionosnego zaby i sytuacji w Europie po I wojnie swiatowej, czy moze wolalabys miec jeszcze do tego dodatkowo zagadnienia optyki i 20 zadan ze stalej dysocjacji?

  Dlaczego uwazam, ze bez sensu? Bo jestes slepa wyznawczynia, totalnie odporna na myslenie w tej kwestii. Przykre i smutne.

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 08.09.18, 23:34
  bo nie uważam, żebym na to pytanie musiała odpowiadać.
  Pytanie o to, czy wolałabym mieć 2 czy 3 lata jest głupie - jakbyś zapytała uczniów to pewnie woleliby mieć 5 lat. A to, czy chemia (materiał ten sam, ilość godzin ta sama) była w gimnazjach w 2 czy 3 lata zależało wyłącznie od dyrektora, który układał plan - więc wcale nie wszędzie było więcej (pozornie) czasu.
  Ty nie odpowiedziałaś mi na pytanie - kto będzie lepiej znał angielski - 3 lata 4 x tydzień, czy 2 lata 2 x tydzień.
  I tak, wiem, że nie tylko na lekcjach - to miałam na myśli pisząc, że nauka nie zależy wprost od lat, a od czasu poświęconego na naukę.
  Co do skomasowania to się zgadzam - to jest kłopot, aczkolwiek dzieci mają duże pokłady chłonności, zwłaszcza, jak się oderwą od smartfonów wink

  Zupełnie niepotrzebnie dokładasz do dyskusji wątek 'wyznawczy', bo nie ma nic wspólnego z moimi wypowiedziami w tym temacie.

  --
  Maniaczytania - blog
 • chocolate-cakes 08.09.18, 23:43
  Ja nawet nie mówię teraz o klasie ósmej. Mówię na przykład o liceum 3 letnim i o fizyce. Koleżanka mi mówi, że w klasie pierwszej jest fizyka ogólna, takie podstawy, nic trudnego. Ale jeśli ktoś wybiera poziom rozszerzony to ma ogromny materiał do nauki w półtora roku. Doświadczony nauczyciel mówi, że lepiej dla ucznia byłoby nauczyć się tego w dwa i pół roku, nawet przy odpowiednio mniejszej liczbie godzin. Bo potrzebny jest czas na przyswojenie i poukładanie sobie tego w głowie. Trzeba pamiętać, że uczeń nie ma tylko fizyki, ale dużo innych trudnych przedmiotów. Codziennie 7-8 lekcji. On nie ma czasu wszystkiego normalnie przyswoić i utrwalić.
 • mamalgosia 08.09.18, 23:52
  Popelniasz błąd przedstawiajac rozsadne argumenty. To nie jest droga, ktora mozna dotrzec do osob z klapkami na oczach

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 08.09.18, 23:57
  Ty mnie próbujesz przekonać, że 2 lata - w sumie 4 godziny w tygodniu to jest dużo mniej i gorzej niż 3 lata w- w sumie 4 godziny w tygodniu. Gdyby przez te 3 lata było po 2 godziny chemii w tygodniu, to bym się mogła zgodzić, że wiedza gimnazjalisty z chemii jest większa. I kto tu ma klapki na oczach?

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 09.09.18, 00:18
  Nie probuje cie przekonac, bo wiem ze to niemozliwe.
  Tylko ze prawda jest taka jak pisze

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • makurokurosek 09.09.18, 00:23
  "Ty mnie próbujesz przekonać, że 2 lata - w sumie 4 godziny w tygodniu to jest dużo mniej i gorzej niż 3 lata w- w sumie 4 godziny w tygodniu."

  Na zrozumienie każdego tematy zwłaszcza z przedmiotów ścisłych musisz mieć czas, na poukładanie sobie w głowie, poćwiczenie, i nawet porobienie doświadczeń. Mając fizykę w poniedziałki i środy nie jesteś w stanie poniedziałkowego materiału opanować na tyle by móc na jego bazie przyswajać wiedzę przekazywaną w środę.
 • maniaczytania 09.09.18, 00:32
  makurokurosek napisała:

  > Mając fizykę w poniedziałki i środy nie jesteś w stanie poniedziałkowego materiału opanować na tyle by móc na jego bazie przyswajać wiedzę przekazywaną w środę.

  Jak to? To w gimnazjum tak się dało, a w podstawówce już nie da rady?

  --
  Maniaczytania - blog
 • makurokurosek 09.09.18, 00:40
  "Jak to? To w gimnazjum tak się dało, a w podstawówce już nie da rady?"

  Ano się nie da bo w gimnazjum na 5 przedmiotów ( historia, geografia, biologia, fizyka, chemia ) 1max 2 z nich były 2 x w tygodniu a reszta raz. Można było przerwę między przedmiotami w całości wykorzystać na ten jeden przedmiot , trudno to zrobić gdy wszystkie pięć przedmiotów jest dwa razy w tygodniu. Przypomnę, że każdy nauczyciel ma prawo do niezapowiedzianych kartkówek z trzech ostatnich lekcji i tak w podstawówce wychodzi to 1,5 tygodnia tak w gimnazjum 3 tygodnie. Naprawdę nie widzisz różnicy w opanowaniu tego samego materiału w czasie o połowę krótszym.
 • arwena_11 10.09.18, 08:58
  No popatrz - a w liceum mojego syna uważają, że tydzień przerwy między lekcjami ( przedmioty nie rozszerzane typu geografia, wos, fizyka, chemia, biologia itd ) - to za dużo i robili w 1 semestrze np fizykę i chemię - dwie godziny w tygodniu a w drugim biologię i geografie/wos .
 • mamma_2012 10.09.18, 09:10
  Jesteś pewna, że właśnie dlatego, żeby się więcej nauczyli czy może jednak, bo tak było im wygodniej organizacyjnie?
 • arwena_11 10.09.18, 11:47
  Tłumaczenie było takie, ze po tygodniu dzieciaki nic nie pamiętają z tego co było - bo przez tydzień nikt nie zajrzał do książki/zeszytu
 • makurokurosek 10.09.18, 20:53
  "No popatrz - a w liceum mojego syna uważają, że tydzień przerwy między lekcjami ( przedmioty nie rozszerzane typu geografia, wos, fizyka, chemia, biologia itd ) - to za dużo i robili w 1 semestrze np fizykę i chemię - dwie godziny w tygodniu a w drugim biologię i geografie/wos ."

  Dlaczego więc nie zrobili wszystkich przedmiotów po 2 w jednym semestrze bo tak właśnie mają uczniowie klasy 7 gdzie zarówno fizyka, chemia, geografia, biologia, historia, niemiecki jest po 2h/ tygodniowo
 • arwena_11 10.09.18, 21:05
  Bo podstawa programowa przewiduje jedną godzinę na tydzień?

  Za to w gimnazjum syn miał dużo więcej godzin niż wymagała podstawa. Codziennie miał po 7-8 lekcji, raz 9. I tak 3 lata - tylko to gimnazjum prywatne
 • arwena_11 10.09.18, 21:06
  A u córki było podobnie.

 • makurokurosek 10.09.18, 21:48
  "Bo podstawa programowa przewiduje jedną godzinę na tydzień?"

  Skoro mogli skumulować fizykę i chemię tak by przerobić ją w jednym semestrze po 2h,to dlaczego nie pozostałe przedmioty. Skoro uważasz, że jest to takie zarąbiste rozwiązanie należało domagać się kumulacji pozostałych przedmiotów
 • arwena_11 10.09.18, 22:18
  Bo nauczyciele nie mieli by pracy? Jakby wszystko zrobili w semestr - to co robiliby w drugim semestrze?

  Pamiętaj, że mówimy o szkole państwowej. A i cudowne to nie było - ale nie z przeładowania tylko dlatego, że dziecko które sobie nie radziło w szkole - miało problem ze zmianą. Po semestrze miało ocenę roczną np z fizyki i chemii a nie miało oceny z wosu i biologii.

  Jak mówię - moje dzieci w gimnazjach prywatnych miały dużo więcej lekcji niż przewidywała podstawa ( np chemii syn miał 2 lekcje tygodniowo przez 3 lata, podobnie biologii, fizyki czy geografii ) Matematyki miał 5-6h w tygodniu, polski chyba podobnie - o 7 czy 8 h angielskiego nie wspominam. W klasie 3 gimnazjum miał zajęcia z polskiego do egzaminu co drugą sobotę a matematykę codziennie przez cały pierwszy tydzień ferii.
  Plastykę załatwili na szczęście na zielonych szkołach.

 • makurokurosek 10.09.18, 22:29
  "Bo nauczyciele nie mieli by pracy? Jakby wszystko zrobili w semestr - to co robiliby w drugim semestrze?"

  Prowadziliby te zajęcia z inną klasą.

  "Pamiętaj, że mówimy o szkole państwowej. A i cudowne to nie było - ale nie z przeładowania tylko dlatego, że dziecko które sobie nie radziło w szkole - miało problem ze zmianą. Po semestrze miało ocenę roczną np z fizyki i chemii a nie miało oceny z wosu i biologii."

  Dlatego tym bardziej należało walczyć aby wszystko hurtowo zaliczyli w jednym semestrze.
 • mamma_2012 09.09.18, 07:02
  Zdradzę ci sekret. Dzieci uczą się też w domu, często lecą na korkach, żeby się naprawdę nauczyć i wtedy to czy lekcja jest raz czy dwa w tygodniu robi bardzo dużą różnicę.
 • maniaczytania 09.09.18, 00:05
  bo Ty piszesz o czymś innym. O tym, że trzeba coś więcej opanować w krótszym czasie.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 09.09.18, 13:19
  Bo dokładnie tak w praktyce jest.

  Ale myślę, że pisanie z tobą nie ma sensu. Widać, że tu więcej osób wypowiada się sensownie w tym wątku i też do ciebie nie dociera, więc w sumie po co

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • morekac 10.09.18, 07:29
  >Trzeba pamiętać, że uczeń nie ma tylko fizyki, ale dużo innych trudnych przedmiotów. Codziennie 7-8 lekcji.

  W obecnym systemie od kl 2 LO ma głównie przedmioty rozszerzone, czyli poza fizyką pewnie również matematykę i sumie nie tak dużo godzin (polski, języki, wf, histspoł). Jeśli będzie pracował systematycznie - to sobie ułoży.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • mamalgosia 08.09.18, 23:50
  Przykro mi, koncze, bo ciezko sie rozmawia z osoba nie znajaca sie na temacie, a probujaca sie wymadrzac.

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • morekac 09.09.18, 05:38
  >jeśli jesteś nauczycielem, to powinnaś wiedzieć, że to, czy się czegoś nauczysz nie zależy od lat, a od ilości czasu poświęconego na naukę.

  A ty, jeśli masz chociaż odrobinę rozumu, powinnaś wiedzieć, że doba ma zaledwie 24h i za cholerę nie chce mieć więcej. W rezultacie dzieciaki szkolne siedzą po trzydzieści godzin w tygodniu w szkole (albo i dłużej), żeby jako tako odrobić lekcje i nauczyć się - potrzebują pewnie kolejnych dziesięciu (a mam na myśli zdolnych i ogarniętych uczniów, chociaż są w mniejszości)- co już daje więcej niż etat wg prawa pracy. Mają nie spać czy nie prowadzić życia towarzyskiego?
  Nie mają jednego przedmiotu do nauki, tylko muszą ogarnąć kilkanaście przedmiotów w tym samym czasie - więc tak, czynnik czasu jest istotny.
  Gdybyś miała jakąkolwiek wiedzę na temat procesu uczenua się, wiedziałabyś też, że do trwałego zapamiętania materiału potrzebne są też powtórki - otóż taką powtórką było też przygotowanie do egzaminu z przedmiotów przyrodniczych czy humanistycznych. Aby uprzedzić twoje mądrzenie: nie, nie będą powtarzać, bo mają do powtarzania polski i matematykę a zasoby czasu dość ograniczone. Skupią się ewentualnie na tym, co im daje punkty do szkoły, resztą będą martwić się później. I słusznie. Kwestia priorytetów, rozumiesz.
  Z pewnością będą słabiej umieli ten sam materiał niż ludzie po 3 latach gimnazjum.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • chocolate-cakes 09.09.18, 09:39
  Morekac
  100/100
 • mamma_2012 09.09.18, 06:53
  Kiedy mają ten czas poświęcać dzieci wracające po dziesiątej lekcji, to po pierwsze?
  Po drugie są jeszcze ograniczenia wynikające z działania mózgu. Więcej nauczysz się ucząc się przez tydzień po godzinie niż jednego dnia 7.
 • naggina 10.09.18, 07:19
  Wiesz koszmarna abnegatko 😣😣😣😣że czas rozłożenie (znaczy że w 2a nie 3 lata) ma kapitalne znaczenie? Czy ty coś wiesz o mózgu o psychologii uczenia???? Wiesz zajmij się swoim poletkiem na ktorym się znasz a nie pisz tych piramodalnych glupot😢😢😢

  --
  --nothing is ever easy in the world of men---
 • arwena_11 10.09.18, 09:01
  A ty wiesz, że jak były rozłożone te 4h to zależało od dyrekcji? I nie musiały być na 3 lata?
 • maniaczytania 10.09.18, 09:04
  To akurat jest starannie ignorowane przez niektóre osoby w tym wątku 😉

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 10.09.18, 20:42
  Ale nie wszystkie przedmioty byly w ten sam sposob rozlozone, prawda? Czyli JEDNOCZESNIE bylo mniej nauki.
  Rece opadaja, ze takie podstawowe sprawy trzeba tlumaczyc i to jeszcze bez skutku.


  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • chocolate-cakes 08.09.18, 23:10
  mamalgosia napisała:

  > Ale materiał był rozłożony na 3 lata.
  > Jestem nauczycielem z 24letnim stażem i zapewniam cię, że jest różnica, czy mas
  > z materiał wtłoczyć w siebie w 3 lata czy w dwa. To ma znaczenie
  >

  Też jestem nauczycielem z podobnym stażem i zgadzam się w 100 %.
  Uczeń też potrzebuje czasu na przetwarzanie informacji i ułożenie sobie w głowie.
 • iwoniaw 10.09.18, 08:21
  Też jestem nauczycielem z podobnym stażem i zgadzam się w 100 %.
  > Uczeń też potrzebuje czasu na przetwarzanie informacji i ułożenie sobie w głowi
  > e.


  Dokładnie. Zresztą - wystarczy wiedzieć _cokolwiek_ o procesach zapamiętywania i uczenia się, żeby pojąć to, o czym wyżej pisała morekac - oprócz momentu wysłuchania/przeczytania jakiejś partii materiału potrzebny jest _czas_ na utrwalenie tego w głowie (i nie mam nawet na myśli powtórek czy konieczności ponownego tłumaczenia, by zrozumieć, tylko zwyczajne zaabsorbowanie zrozumiałych już i poznanych treści). Przykładów na to podano mnóstwo, najbardziej obrazowy jest chyba tez z pytaniem, czy lepiej opanuje się dany materiał pracując z nim pięć dni po godzinie czy jednego dnia przez pięć godzin. No ale to są oczywiście argumenty dla ludzi bez klap na oczach i posługujących się rozumem choć w minimalnym stopniu, a nie dla tub propagandowych deformy piszących tu na zlecenie.


  --
  'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
  'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
 • morekac 10.09.18, 08:37
  Ma trwałe zapamiętanie potrzebna jest powtórka po dniu, po miesiącu, po półroku. W sumie nie ma znaczenia, czy delikwent będzie się uczył w systemie : 1h przez 5 lat czy 5h przez rok , kluczowe jest, że musi mieć czas na pracę własną : czyli robienie zadań, nauczenie się słówek dowolną metodą czy jakiś innych pamięciówek. A czas oznacza też to, że młody człowiek jest w miarę wypoczęty a nie po 10 lekcjach.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • iwoniaw 10.09.18, 08:40
  kluczowe jest, że musi mieć czas na pracę własną :
  > czyli robienie zadań, nauczenie się słówek dowolną metodą czy jakiś innych pami
  > ęciówek. A czas oznacza też to, że młody człowiek jest w miarę wypoczęty a nie
  > po 10 lekcjach.


  Tak. A oprócz tego do trwałego zapamiętania potrzebny jest ten czas pomiędzy zapoznaniem się z tematem a powtórką/ćwiczeniem. No i spać też trzeba, zwłaszcza w tym wieku.


  --
  "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
 • arwena_11 10.09.18, 08:52
  A to już zależy. Gimnazja mogły same ustalać kiedy i w jakim wymiarze będą zajęcia. Mogły zrobić np 2+2 - czyli w dwa lata zrobić program.
 • makurokurosek 10.09.18, 12:17
  Nie znam ani jednego gimnazjum które wszystkie pięć przedmiotów ( geografia, fizyka, chemia, biologia, historia) miały w systemie 2+2 w jednym roku, a tak mają uczniowie klasy 7 . W ósmej na szczęście biologia i geografia jest raz w tygodniu więc przynajmniej taki plus
 • mamalgosia 10.09.18, 20:43
  To jest jakos starannie przez manie pominietewink

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • ewa_mama_jasia 08.09.18, 18:14
  Po było w podstawówce. Albo od siódmej albo w ósmej klasie.

  --
  Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
 • aerra 08.09.18, 20:32
  Ja miałam w liceum. I to na 100%, bo facet był maniakiem strzelania i jak się chodziło na zajęcia na strzelnicę szkolną, to były u niego duże fory. Strzelnicę mieliśmy w LO.
 • maniaczytania 08.09.18, 20:32
  u mnie i w podstawówce, i potem w liceum w I klasie.

  --
  Maniaczytania - blog
 • ewa_mama_jasia 08.09.18, 18:16
  Może w ósmej jest nacisk na przedmioty egzaminacyjne? Bo w siódmej są 2 biologie, geografie, fizyki i chemie.

  --
  Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
 • maniaczytania 08.09.18, 18:22
  to na pewno. Fizyki, chemie dalej są po dwie. Historie też. Biologia i geografia zostały zmniejszone do 1 godziny.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamma_2012 08.09.18, 20:12
  To się zdziwią dzieciaki, którym się klasa z rozszerzoną biologią czy geografią zamarzy. Nauczyciele będą od nich wymagać tego samego co od tych po gimnazjum, które są z materiałem na bieżąco, bo uczyły się do egzaminu.
 • maniaczytania 08.09.18, 20:34
  mamma_2012 napisała:

  > To się zdziwią dzieciaki, którym się klasa z rozszerzoną biologią czy geografią zamarzy. Nauczyciele będą od nich wymagać tego samego co od tych po gimnazjum, które są z materiałem na bieżąco, bo uczyły się do egzaminu.

  A co, będą w tej samej klasie?


  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 08.09.18, 20:50
  Nie, ale będą miały tych samych nauczycieli.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 08.09.18, 21:02
  którzy będą ich uczyć według różnych podstaw programowych, więc nie będą wymagać tego samego

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamma_2012 08.09.18, 21:10
  Będą i co im zrobisz?
 • maniaczytania 08.09.18, 21:24
  będą, nie będą - na razie to sobie możemy tak popisać, bo jak będzie naprawdę, to się okaże dopiero za rok.


  --
  Maniaczytania - blog
 • mamma_2012 08.09.18, 21:38
  Nie trzeba, bo już przed wakacjami nauczyciele sugerowali starszym rocznikom, że się pod szczęśliwą gwiazdą urodzili.
  Zresztą reforma i jej skutki są przedmiotem rozmów i dyskusji licealistów z nauczycielami.
 • maniaczytania 08.09.18, 21:41
  niezbyt dobrze to świadczy o tych nauczycielach - oni uczą Twoje dziecko?

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamma_2012 08.09.18, 21:50
  Tak, i będą uczyli kolejne roczniki, bo bez Jasia liceum będzie istnieć, a bez nich nie.
 • maniaczytania 08.09.18, 21:57
  tylko wcześniej czy później i tak będą się musieli przestawić na nową podstawę, bo starej po prostu nie będzie - w zasadzie jeden rok - pierwsza klasa po gimnazjum. Wszystkie kolejne roczniki będą już szły nową.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamma_2012 08.09.18, 22:04
  No to się wtłoczą za kilka lat, jeśli nie odejdą na emeryturę. Jakie to pocieszenie dla najbliższych kilku roczników?
 • maniaczytania 08.09.18, 22:20
  ale tego nie wiesz, a dalej ciągniesz.
  Jak napisałam wyżej - możemy się tak przerzucać - będą, nie będą, wtłoczą, nie wtłoczą -okaże się za rok i wrócimy do tego wątku, ok?

  --
  Maniaczytania - blog
 • makurokurosek 08.09.18, 23:22
  "ale tego nie wiesz, a dalej ciągniesz."

  Biorąc pod uwagę reformę sześciolatków, dokładnie można przewidzieć co będzie. Przy wprowadzaniu sześciolatków do szkól też zapewniano, że nauczyciele będą inaczej do nich podchodzić, aniżeli do siedmiolatków i owszem zaczęli podchodzić ale kilka lat po pierwszych liczniejszych grupach sześciolatków w szkołach , czyli gdzieś cztery lata temu, a sześciolatki liczniejszą grupą poszły do szkół 8-9 lat temu.
 • maniaczytania 08.09.18, 23:38
  i tu dochodzimy do dość ważnego punktu - najsłabszym ogniwem każdej reformy, nawet najlepiej przygotowanej, jest niestety czynnik ludzki - oporny i nieprzewidywalny. I dlatego różnego rodzaju zmiany powinny być częste (tak, wiem, jestem pewnie w tym 1 % ludzi, którym zmiany nie przeszkadzają i szybko się do nich adaptują).

  --
  Maniaczytania - blog
 • makurokurosek 08.09.18, 23:47
  "i tu dochodzimy do dość ważnego punktu - najsłabszym ogniwem każdej reformy, nawet najlepiej przygotowanej,"

  Problem w tym, że ta reforma jest najgorzej przygotowaną reformą i nawet najlepszy nauczyciel nie jest w stanie naprawić błędów jej twórców, bo zwyczajnie nie ma na to czasu, a nawet gdyby się uparł i charytatywnie prowadził zajęcia dodatkowe to nie mają na to czasu uczniowie. Umysł ludzki nie jest w stanie przez długi czas pracować na pełnych obrotach.
  Ta reforma jest po prostu tragiczna i nie ma niczego co mogłoby ją wybronić, nie ma ani jednego plusu za to ogrom minusów i strat.
 • iwoniaw 10.09.18, 08:25
  Ta reforma jest po prostu tragiczna i nie ma niczego co mogłoby ją wybronić, ni
  > e ma ani jednego plusu za to ogrom minusów i strat.


  Otóż to. A na pytanie o wskazanie choć jednego plusa tej reformy nawet dyżurna propagandystka nabiera wody w usta i co najwyżej napisze, że "nie widzi minusów" (tych, które widzi każdy, kto ma żywe dziecko w szkole w rocznikach krytycznych i młodsze...)


  --
  "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
 • mamma_2012 08.09.18, 21:11
  Skąd taki pomysł? Są szkoły, gdzie to uczniom zależy, żeby tam być, a nie nauczycielom
 • mamma_2012 08.09.18, 21:03
  Nie będą. Ale nauczyciel będzie wymagał tego samego od absolwenta podstawówki i gimnazjum.
 • mamalgosia 08.09.18, 23:14
  Pracuje w liceum i oczywistym dla mnie jest, ze jesli realizacja mojego programu bedzie wymagala od ucznia np znajomosci weglowodorow, to ja nie bede miala czasu ani mozliwosci zeby z nim to powtarzac. I niestety nie bedzie moglo miec dla mnie znaczenia, czy uczen mial spokojne 3 lata na przyswojenie wiedzy z mojego i z innych przedmiotow, czy tez nial te sana wiedze wtlaczana przez dwa lata mial na szybko (i czesto pobieznie, za co trudno winic nauczycieli, bo zostali postawieni pod murem dokonania niemozliwego)

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • margotka28 08.09.18, 16:15
  ja bym to rozszerzyła o szkoły średnie. Mój syn, będąc w technikum w klasie o profilu mechanicznym ma jedną (słownie jedną) fizykę w tygodniu, za to dwie religie (co prawda nie chodzi) oraz przedmiot o wdzięcznej nazwie e-sport, na którym grają online w gry,, które sobie sami wybrali. No i cztery wf-y. Także tego wink
 • ewa_mama_jasia 08.09.18, 16:43
  Poważnie w technikum mechanicznym jest tylko jedna fizyka? Bez komentarza. Esport rozumiem, ukłon w stronę klienta żeby go skusić. Tak samo jak powstały klasy mundurowe (a przynajmniej spora ich większość) - żebyś skusic klienta do szkoły o niskim poziomie, oferując coś co mu się wyda atrakcyjne. 4 wfy to o połowę za dużo, dzieciaki i tak masowo kombinują zeby się z niego zwolnić.

  --
  Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
 • morekac 09.09.18, 05:41
  Margotka, jeśli jest w 1 klasie i ma rozszerzenie z fizyki, to będzie miał tę fizykę w starszych klasach.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • tanebo2.0 08.09.18, 16:35
  A w petycji jest zrzeczenie się 500+?
 • wheels.of.fire 08.09.18, 17:52
  A co ma piernik do wiatraka?

  --
  "Nadal bym mu dała, a Tobie nie" (Pani-Noc o Rafale Trzaskowskim do mnie)
 • makurokurosek 08.09.18, 23:48
  Bez mrugnięcia okiem zrzekłabym się 500 + i 300+ gdyby tylko wycofano tą idiotyczną i szkodliwą reformę.
 • bei 09.09.18, 00:33
  Tanebo, przecież nie wszyscy dostają 500 plus

  --
  poland.afs.org/
 • chocolate-cakes 08.09.18, 16:44
  Ja się zgadzam. Co prawda kompletnie mnie to osobiście nie dotyka ale żal mi tych dzieci.
  Ciekawe czy ich rodzice głosowali na PiS? Powiem jeszcze, mnóstwo ludzi w Polsce nadal ufa Zalewskiej i PiS. Jak to możliwe, nie wiem. Jestem z miejsca, gdzie PiS nie wygrał wyborów. Trójmiasto.
 • mamalgosia 08.09.18, 23:22
  To jest mozliwe
  Tak samo jak w latach 30tych ubieglego wieku ludzie ufali Hitlerowi i kochali go.
  Charyzma, mistrzostwo manipulacji, docenienie tych dotychczas uwazanych za gorszych (mniej wyksztalconych, nierobow, prymitywow), a jak jeszcze dolozysz pieniadze, to niestety dziala bardzo sprawnie.
  To sekta

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • ewa_mama_jasia 08.09.18, 17:09
  Dokładnie.

  --
  Jasiek urodził się 23.10.2005r. o godz. 18.20
 • ga-ti 08.09.18, 19:17
  No niestety pokrzywdzeni są najbardziej obecni ósmoklasiści, bo nie dość, że muszą nadrabiać materiał w dwa lata, to jeszcze będą konkurować z absolwentami gimnazjów, którzy mieli trzy lata na realizację materiału.
  Mam nadzieję, że ci, którzy idą nowym programem od klasy 4 będą mieli nieco łatwiej. Zajrzałam do podręcznika od biologii w klasie 5, zaczynają dopiero biologię i raczej ma to ręce i nogi, zaczyna się od jednokomórkowców i idzie dalej przez organizmy najprościej zbudowane, jak za dawnych lat. A obecni ósmoklasiści (a teraz siódmo) dostali podręczniki do biologi pierwszy raz do rąk w klasie 7, a tam na start budowa człowieka.
  Współczuję memu dziecku, obecnie ósmoklasiście.
 • maniaczytania 08.09.18, 19:26
  ga-ti napisała:

  > No niestety pokrzywdzeni są najbardziej obecni ósmoklasiści, bo nie dość, że muszą nadrabiać materiał w dwa lata, to jeszcze będą konkurować z absolwentami gimnazjów, którzy mieli trzy lata na realizację materiału.

  Do jednej klasy idą?


  --
  Maniaczytania - blog
 • ga-ti 08.09.18, 19:59
  Pamiętam żale rodziców sześciolatków, które poszły do pierwszej klasy, niestety wiele było głosów, że nauczycielki narzekają, że dzieci niegotowe, że wolno pracują, że nie są w stanie sprostać stawianym im wymaganiom, że panie nie miały nigdy tak infantylnych uczniów itp. Owszem, nauczycielki nieprzygotowane do pracy z sześciolatkami, stawiały im nierealne wymagania.
  I teraz analogicznie, do szkoły średniej trafi absolwent podstawówki, myślisz, że nauczyciele przywykli od lat do uczniów po gimnazjach, z określoną wiedzą na start, będą wyrozumiali dla niedouczonych uczniów? Skoro nauczycieli w podstawówkach nie było stać na empatię, to myślisz, że nauczyciele szkół średnich się nią wykażą?
  Obiecanki pani minister jakoś do mnie nie docierają.
  A podstawy programowe dla szkół średnich na rok szkolny 2019/2020 są? Podręczniki są? Czasu jakby coraz mniej.
 • mamma_2012 08.09.18, 20:18
  10/10
  Nauczyciel, który od 20 lat dostawał dzieciaki, które do końca gimnazjum były zmuszone uczyć się wszystkiego, żeby dostać możliwie dużo punktów na egzaminie bardziej lub mniej świadomie zgotują absolwentom podstawówek piekło.
 • maniaczytania 08.09.18, 20:39
  Przecież nie będą szli tym samym programem, więc bez przesady. A poza tym ja jednak wierzę w dobre przygotowanie nauczycieli do nauczania.

  > A podstawy programowe dla szkół średnich na rok szkolny 2019/2020 są?

  Od ponad pół roku.


  --
  Maniaczytania - blog
 • molik28 08.09.18, 20:51
  Ja nie wierzę.
 • molik28 08.09.18, 21:16
  Przykład. Przyszedł nauczyciel uczyć dzieci historii w podstawówce. Wcześniej uczył w LO. Najpierw nastraszył stawiając nierealne wymagania, a na koniec odpuścił w drugą stronę, bo musiałby chyba oblać połowę uczniów. Wszystkim popodwyższał oceny. Sama jak zobaczyłam w librusie to pomyślałam, że chyba się pomylił przy wpisywaniu ale na świadectwie też była taka ocena. Wielce kompetentny. Syn był tak zdziwiony swoją oceną końcową, że dobrze, że reakcję i komentarz pokazał w domu bo jakby takie zdziwienie zademonstrował w szkole to byłoby to aż nie na miejscu. Normalnie się śmiał. I weź wytłumacz co pan miał na myśli tak robiąc
 • arwena_11 10.09.18, 09:09
  W 8 klasie szkoły podstawowej przyszedł do nas fizyk wykładający też na PW. Na 1 semestr w klasie było 20 dwój ( wtedy nie było jeszcze jedynek ) kilka 5 i parę 3. Ale facet tłumaczył świetnie. Dzięki niemu poszłam na mat-fiz ( zdawałam egzamin z fizyki do LO ). Ale po rabanie odpuścił - i przestał właściwie wymagać. Zdali wszyscy z ponaciąganymi porządnie ocenami.
  Znienawidziłam fizykę w LO
 • mamma_2012 08.09.18, 21:01
  Nie rozśmieszaj mnie. W najlepszych szkołach trzon kadry jest w wieku przedemerytalnym lub już po. Nikt z tych ludzi nie będzie na odchodne bawił się w inne nauczanie pierwszej A i B
 • maniaczytania 08.09.18, 21:03
  będą inne podstawy i podręczniki, serio nie będą inaczej uczyli?


  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 08.09.18, 23:19
  Porownalam podstawe z mojego przedmiotu.
  Dla nowego liceum jest o dwa dzialy wiecej (przy tej samej liczbie godzin, haha). Obie podstawy - dla 3letniego i dla 4letniego zakladaja, ze przychodzi uczen z ta sama wiedza.
  Tak ze niestety fakty sa inne niz twoja i Zalewskiej wizja.
  Tym gorzej dla faktow?wink
  A wlasciwie sad sad

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 08.09.18, 23:41
  to chemia? To przychodzą z tą samą wiedzą.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 08.09.18, 23:55
  No wlasnie zalozenie jest, ze powinni. A tak nie bedzie. Bo w tych warunkach nie sa w stanie tego osiagnac.

  Ale ty "wiesz" lepiej.

  Wiesz co, moze zaloze sobie watek na temat literatury staroskandynawskiej i bede sie tam wymadrzac. Kompletnie sie na tym nie znam, wiec uzyskam efekt taki, jak twoje wpisy w watkach o oswiacie i nauczaniu.

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 09.09.18, 00:07
  skąd wiesz, że nie będzie? Nie nauczysz ich?
  Z takim założeniem nie powinnaś uczyć.

  --
  Maniaczytania - blog
 • makurokurosek 09.09.18, 00:19
  Jestem chemikiem po techniku chemicznym i polibudzie i widzę ile materiału i w jakim tempie uczniowie muszą opanować i o ile z chemii nieorganicznej można dość szybko braki nadrobić o tyle z chemii organicznej, w której każdy kolejny temat jest ściśle połączony z poprzednimi tematami jakikolwiek niezrozumienie tematu wywołuje lawinę.

  "Z takim założeniem nie powinnaś uczyć."
  Próbowałam pomóc córce w 7 klasie z chemii, i spasowałam nauczycielka aby wyrobić się z materiałem gnała tak szybko, że nie było czasu na gruntowne jego przerobienie, przećwiczenie i utrwalenie. Młoda mając matkę mgr.inż technologii chemicznej jest z chemii nogą.
 • mamalgosia 09.09.18, 00:22
  No i kolejny rozsadny wpis myslacej osoby i do tego majacej doswiadczenie w zawodzie... Czyli wpis kompletnie nie majacy znaczenia, mania przeciez "wie".
  Szkoda czasu i nerwow

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 09.09.18, 00:31
  w jakim zawodzie - makurokurosek nie jest chyba nauczycielką, tylko chemikiem.


  --
  Maniaczytania - blog
 • makurokurosek 09.09.18, 00:44
  Co nie zmienia faktu, że wiem ile czasu wymaga opanowanie tematu z przedmiotów ścisłych które jak wiemy trzeba ZROZUMIEĆ, a nie wykuć. Wiem również, jak wygląda nauka osób które temat wykuły i nie rozumieją go ni w ząb.
 • maniaczytania 09.09.18, 01:02
  Każdemu zajmuje inną tego czasu ilość. Jedni rozumieją szybciej, innym i dziesięć lekcji na jeden temat nie wystarczy. Niestety w szkole zawsze będą pokrzywdzeni, którzy potrzebowaliby więcej czasu - żeby to zmienić, trzeba by było na każdym przedmiocie dzielić na grupy.

  --
  Maniaczytania - blog
 • makurokurosek 09.09.18, 01:36
  "Każdemu zajmuje inną tego czasu ilość. Jedni rozumieją szybciej, innym i dziesięć lekcji na jeden temat nie wystarczy. Niestety w szkole zawsze będą pokrzywdzeni, którzy potrzebowaliby więcej czasu - żeby to zmienić, trzeba by było na każdym przedmiocie dzielić na grupy"

  Szkoda tylko, że w ten sposób marnuje się całe dwa roczniki, które nie potrzebują więcej czasu od swoich kolegów na naukę tego samego materiału, tylko którym skraca się im ten czas o połowę.
  Ciekawe ile ty sama wytrzymałabyś gdyby szef podniósł ci normę dwukrotnie, ale wiadomo jako tuba propagandowa nie możesz przyznać że ta reforma jest do dupy i nie ma ani jednego plusa. W sumie niczym nie różnisz się od arcybiskupa Michalika który twierdzi, że dzieci go gwałcą. Jesteś tak samo zakłamana i za zbrodnie innych zrzucasz winę na ofiary.
 • morekac 09.09.18, 05:44
  >Ciekawe ile ty sama wytrzymałabyś gdyby szef podniósł ci normę dwukrotnie, ale wiadomo jako tuba propagandowa

  No przecież podniosłaś Mańce normy i biedaczka musi się uwijać na forum w pocie czoła. I radzi sobie, pacz pani, jaka z niej dzielna kobieta.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 09.09.18, 09:09
  Jeżeli już to nie dwa razy, a o jedną trzecią.
  Poza tym X raz - 4 godziny na cykl to tyle samo czasu, zwłaszcza że materiał ten sam.
  W której klasie jest Twoja córka?
  Bo ja efekty reformy obserwuję na swoim dziecku i jego kolegach - na razie żadnych negatywnych nie widzę. Poza jednym i tu jest poważny minus - biologia, ci co będą chcieli na biol-chem są bardzo pokrzywdzeni w tych trzech przejściowych rocznikach, muszą bardzo dużo nadrobić poza szkołą.
  A z tym biskupem to pojechalaś - a ze zbrodniarz to już trochę o histerię załączam, wyluzuj trochę, bo się nerwicy przez ten rok nabawisz. Ja nie zamierzam.

  --
  Maniaczytania - blog
 • makurokurosek 09.09.18, 09:35
  Moja córka jest w ósmej klasie negatywy widzę zarówno na biologi ( usuniętą materiał jednej klasy ), geografii ( usunięto materiał jednej klasy), chemii i fizyki ( tak szybkie tempo przerabiania materiału prowadzi do jego niezrozumienia), historii z której dzieciaki nie dowiedzą się, że między Chrobrym a Jagiełło wiele się działo, bo pani Zalewska uznała że historia z przed 1800 roku jest im zbędna.
  Matematyka, której materiał muszą przerabiać szybciej bo został w porównaniu do gimnazjum okrojony o 2 działy za to godzinowo wywalono im cały jeden rok
 • makurokurosek 09.09.18, 10:43
  "Jeżeli już to nie dwa razy, a o jedną trzecią."
  Jeżeli dla ciebie stosunek 1.5 tygodnia do 3 tygodni to 1/3 to albo jesteś ulomna intelektualnie albo świadomie wprowadzasz ludzi w błąd ,
 • maniaczytania 09.09.18, 12:01
  Jeżeli dla Ciebie stosunek 3 lat do 2, to dwa razy to gratuluję.

  --
  Maniaczytania - blog
 • makurokurosek 09.09.18, 13:52
  Cały kurs skrócił się o 1/3 natomiast tempo pracy wzrosło o połowę , bo do tej pory uczniowie mieli 1 lekcje w tygodniu wiec kartkówka pisali w czwartym tygodniu teraz mają 2 h tygodniowo wiec kartkówka piszą w drugim tygodniu 4 do 2 to jest 2 , co znaczy ze uczniowie mają dwa razy mniej czasu na opanowanie materiału
 • maniaczytania 09.09.18, 14:17
  kurs chemii - 4 godziny na trzy lata gimnazjum, 4 godziny na dwa lata (7 i 8 klasa) - gdzie tu skrócenie o 1/3 kursu? Tempo owszem wzrosło, ale nie dwa razy.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 09.09.18, 15:35
  Jeszcze trochę i się okaże, że po reformie jest i mniej materiału do opanowania i dłuższy na to czassmile smile

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • mamma_2012 09.09.18, 15:41
  Przy spokojniejszym tempie wyniki na egzaminie z chemii były słabe. Myślisz, że narzucenie szybszego pomoże?
 • maniaczytania 09.09.18, 17:22
  przypominam, że w niektórych gimnazjach rozkład godzin był taki sam - 2 + 2 - w jednym roku nie było wcale - masz gdzieś wyniki egzaminów tych gimnazjów?

  --
  Maniaczytania - blog
 • arwena_11 10.09.18, 09:11
  Nie skrócił się. Były gimnazja, gdzie te 4h były upchnięte w dwa lata. W pierwszym roku zaliczali michałki i żeby nie być przeładowanym - przenieśli część przedmiotów od 2 klasy.
 • morekac 09.09.18, 11:10
  Mańka, czy ty aby z wykształcenia i z zamiłowań nie jesteś humanistką?

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 09.09.18, 12:04
  Pudło. Już kiedyś pisałam - i to, i to - w sensie i humanistyczne, i ścisłe. Matura (stara) z matmy na 5 (6 nie było).

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 09.09.18, 12:27
  W jakim sensie i humanistyczne, i ścisłe?
  Też zdałam wiele lat temu maturę z matematyki na 5, ale po latach niezajmowania się bardziej skomplikowanymi działaniami matematycznymi, musiałam mocno przysiąść nad książkami, by pomóc w tym czy owym własnym latoroślom. Bo pewnych rzeczy nie używam, to i zapomniałam. Fizyki musiałabym się chyba uczyć od początku, biologii tak samo (zresztą sporo zmieniło się od moich czasów, jeśli chodzi o rozkład i objętość materiału).

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 09.09.18, 17:20
  skończyłam dwa kierunki - na uniwerku i na politechnice.
  Z matematyki daję radę spokojnie pomagać jak na razie, z chemii oraz fizyki też.

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 09.09.18, 18:18
  Nie pytałam, co kończyłaś, tylko czy cały czas pracujesz przy użyciu przedmiotów humanistycznych i ścisłych jednocześnie. Bo tylko to gwarantuje pewność, że dziecko nie ma większych braków. Niestety, jeśli tego nie używasz na codzień (np. w pracy), to twoja wiedza jest niekompletna i możesz pewnych rzeczy nie pamiętać po prostu. Nie jest to nic nagannego ani strasznego zresztą - niemniej uważałabym z byciem samozwańczym guru w zbyt wielu dziedzinach.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 09.09.18, 18:27
  pytałaś - "czy ty aby z wykształcenia i z zamiłowań nie jesteś humanistką?" wink

  Jeśli chodzi o korzystanie codzienne, to tak, głównie humanistyczne z domieszką matematyki wink I owszem, zgadzam się, moja wiedza jest niekompletna i wielu rzeczy nie pamiętam, na razie jednak, na poziomie szkoły podstawowej - ogarniam wink Czasem z pomocą podręcznika, żeby sobie przypomnieć pewne rzeczy. Pewnie na poziomie liceum odpadnę wink

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 09.09.18, 18:53
  Na biologii już , zdaje się, poległaś?

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 09.09.18, 19:17
  Na biologii nie ma na razie niczego bardzo trudnego, więc nawet nie zaglądam wink
  Zresztą biologia była tym przedmiotem, z którego miałam 3 na świadectwie maturalnym (co nie przeszkodziło mieć świadectwa z paskiem wink ) - nigdy za nią nie przepadałam, więc i dziecięciu wybaczam brak zainteresowania przedmiotem - ani mnie, ani pewnie jemu, nie będzie ona raczej potrzebna poza podstawowym zakresem.

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 09.09.18, 19:37
  No to będzie dzieciątko miało biologię do matury. I nie pomożesz, nawet gdybyś jeszcze cokolwiek pamiętała. Się trochę pozmieniało.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 09.09.18, 19:53
  będzie musiało sobie jakoś poradzić wink

  Tak dla ścisłości - biologii nie będzie miało do matury - w 4 klasie już jej nie ma, tak, jak i geografii, chemii oraz fizyki.

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 09.09.18, 19:59
  Zależy, kim twoje dziubdziuś będzie chciał zostać. Nie chcę cię martwić - to się zmienia.
  BTW: jeśli ktoś zamierza zdawać maturę z fizyki czy geografii, to trochę słabo, że już nie będzie jej miał, nie uważasz?

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 09.09.18, 20:13
  Jeśli moje dziecko po mnie i swoim ojcu coś odziedziczyło, to świadomość tego, co mu będzie potrzebne w przyszłości, a co nie - nie musisz się więc martwić - biologiem nie będzie wink

  BTW -dlaczego ma nie mieć? I tak będzie miał więcej i dłużej niż w obecnym liceum plus rozszerzenie.

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 09.09.18, 20:28
  Ale czy twierdzę, że to coś złego? Tylko trochę głupio, jeśli przedmiotów zdawanych na maturze nie będzie w klasie maturalnej - a jeśli ktoś nie wybiera się na studia humanistyczne, powinien jednak mieć maturę z geografii/fizyki/chemii/biologii (niepotrzebne skreślić). Po co jest 4 klasa w nowym systemie zatem?

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 09.09.18, 21:08
  w 4 klasie będzie miał, jeśli takie wybierze rozszerzenie.

  A wiesz, jak to działało do tej pory w 3 -letnim?

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 10.09.18, 06:52
  Wiem, bo córki były w tym systemie.
  Akurat godziny rozszerzeń zależały od szkoły - u starszej mieli po 5 h przez 2 lata przedmiotów rozszerzonych - czyli mogli mieć matematyki 9 h (5 + 4 podstawy) , angielskiego -5 przez 3 lata, biologii czy geografii - 5 przez 2 lata. Młodsza miała układ jakiś inny układ, typu geogr- 2+4+4 (odp. 1kl, 2kl, 3kl), matma 7-7-7, angielski 3-6-6. Siostrzenica miała coś po 8h matematyki i po 6 fizyki - głowy nie dam, musiałabym się dopytać.
  Do tego oczywiście w 1 kl- sporo przedmiotów, często po 1h (kończyli kształcenie ogólne z gimnazjum i taki był też program w zawodówkach, więc jeśli liczysz, że chemii mają teraz 2+2, to przed reformą w kształceniu ogólnym dla wszystkich były 4h chemii w gimnazjum + 1 w szkole ponadgimnazjalnej + kilka działów w ramach przyrody w kl 4-6 sp), a od II klasy poza rozszerzeniami polski, historia i społeczeństwi, języki, wf. W sumie było tych godzin od 25 do 30 od II LO czyli luzik w porówaniu z gimnazjum i I LO.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 10.09.18, 09:02
  Dzięki za wyjaśnienie. Teraz będzie podobnie, bo rozszerzenia zostają.

  morekac napisała:

  > więc jeśli liczysz, że chemii mają teraz 2+2, to przed reformą w kształceniu ogólnym dla wszystkich były 4h chemii w gimnazjum + 1 w szkole ponadgimnazjalnej + kilka działów w ramach przyrody w kl 4-6 sp)

  Trudno mi się połapać, czy dla Ciebie lepiej to więcej tych godzin czy mniej. Teraz będzie 2+2, a w ponadpodstawowych +1 w branżowych i +4 w liceach i technikach w kształceniu ogólnym.

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 10.09.18, 11:43
  Będą mieli tyle godzin rozszerzeń, co teraz czy mniej?
  Godzin w szkole będą mieli poniżej 30 czy powyżej?
  Pamiętam, że w LO miałam jakieś 34-36h. Wszystkiego po trochu, rozszerzenia jakoś niespecjalnie obciążające w sensie godzin - a mimo to od 3 klasy większość nie przejmowała się absolutnie nauką przedmiotów niematuralnych. Bo trzeba być jakimś szaleńcem, by minimum 50h w tygodniu spędzać na spełnianiu wymagań nauczycieli.
  Nie powiem, szkoła szła nam na rękę, dość niemrawo szukając obsady na historię czy rosyjski. W 4 klasie już nawet nauczyciele nie udawali, że wszystkie niematuralne przedmioty to czysta fikcja. Szkoła uchodzi za dobrą i dzisiaj, uchodziła za dobrą i wtedy (blisko 80% ludzi dostało się na studia w 1 podejściu - blisko 30 lat temu). Wdzięczna jestem nauczycielom, że nie robili wtedy problemów, ale myślę, że wszystkim byłoby łatwiej bez tych wszystkich fikcyjnych list obecności. 😉

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • molik28 10.09.18, 15:07
  Pewnie właśnie dlatego, że skupialiście się na tym co istotne i nauczyciele wam na to umożliwili.
 • taki-sobie-nick 10.09.18, 21:26
  i nauczyciele wam
  to umożliwili.

  Umożliwili wam to lub pozwolili na to.
 • maniaczytania 10.09.18, 20:48
  masz taki sam dostęp, jak i ja do tego, żeby to sprawdzić smile

  --
  Maniaczytania - blog
 • morekac 10.09.18, 21:46
  Myślę, Mania, że zrozumiesz, o co biega, gdy twoje dzieciątko będzie miało 35h lekcji w tygodniu, 13 czy 14 przedmiotów, a każdy nauczyciel będzie uważał swój przedmiot za najważniejszy na świecie. Będą "motywowali" uczniów słowami "branżówka czeka", a twoje dzieciątko nie będzie miało czasu na porządne uczenie się do matury.
  Moin zdaniem akurat 2 lata przed maturą to czas na zakończenie kształcenia ogólnego i porządne przygotowanie się do egzaminów maturalnych. A porządne oznacza po prostu posiedzenie nad książkami - również samemu oraz przeżycie nawet i 10 h w tygodniu jednego przedmiotu.
  To akurat dobre przygotowanie do studiów.
  Tymczasem w polskiej szkole nieodmienne ględzi się o konieczności wykształcenua ogólnego, za nic mając to, że matura jest przede wszystkim przepustką na studia i ma świadczyć o zdolności do poradzenia sobie na tych studiach, nie zaś świadectwem tego, że posiadacz matury będzie umiał prowadzić błyskotliwą dyskusję i o fizyce kwantowej , i o mitologii greckiej bez względu na swoje predyspozycje i zainteresowania. Niestety, wszystkiego nie da się ogarnąć - materiał do nauki puchnie.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • maniaczytania 10.09.18, 22:10
  Słuchaj, ja nie wiem, jak działa ten system w liceach z rozszerzeniami, bo nie potrzebowałam do tej pory tej wiedzy. Ty wiesz więcej, bo masz córki, które do 'nowego' liceum chodziły, a dostęp do rozporządzenia o ramowych planach nauczania masz taki sam, jak ja - i chyba też się interesujesz tym, jak będzie miała zajęcia zorganizowane Twoja córka.
  Ale niech będzie - sprawdziłam, ale nie do końca się w tym łapię, więc może mi wyjaśnisz:
  godziny podstawowe plus rozszerzenia w liceum 4-letnim kształtują się tak - 1 klasa - 26 + 4, 2 kl. 29 + 5, 3 kl. - 25 + 7, 4 kl. - 19 + 6. I to jest określone w tabelce - obowiązkowe zajęcia edukacyjne.
  Ale oprócz tego jest jeszcze taki punkt poniżej:
  "2. Na przedmioty w zakresie rozszerzonym (dodatkowo, poza wymiarem godzin określonym dla przedmiotów w zakresie podstawowym), wymienione w podstawie programowej kształcenia ogólnego, w czteroletnim okresie nauczania, należy przeznaczyć:
  1) w przypadku języka polskiego, wiedzy o społeczeństwie, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz filozofii – po 8 godzin tygodniowo;
  2) w przypadku języka obcego nowożytnego, historii, geografii, biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz informatyki – po 6 godzin tygodniowo."

  Jak obliczyć te godziny rozszerzeń? Ile przedmiotów się rozszerza?

  --
  Maniaczytania - blog
 • chocolate-cakes 10.09.18, 22:43
  Zwykle uczeń wybiera dwa przedmioty na poziomie rozszerzonym. Są takie szkoły, że może wybrać więcej, tak jest u mojej córki, ona ma więcej rozszerzeń, jeden język jako dwujęzyczny, drugi rozszerzony i do tego jeszcze dwa inne przedmioty, dwujęzyczne i jednocześnie rozszerzone. Syn w tym samym liceum miał angielski, matematykę i wos. Każde z nich mogło jeszcze coś wybrać, tylko że byłoby to już za dużo. Ale plan pasował tak, że by się dało.
  Normalnie to jest jakaś określona liczba godzin, którą trzeba mieć z tych przedmiotów rozszerzonych w całym cyklu, ale dokładnie nie pamiętam.
  Uczeń deklaruje to na koniec klasy pierwszej. To wszystko może się nieco różnić między szkołami.
 • maniaczytania 10.09.18, 23:04
  dzięki. Coś już się rozjaśnia, choć dalej nie wiem, jak odnieść to do tej liczby godzin w rozporządzeniu wink

  --
  Maniaczytania - blog
 • anoraak 09.09.18, 20:45
  : Tak dla ścisłości - biologii nie będzie miało do matury - w 4 klasie już jej nie ma, tak, jak i geografii, :chemii oraz fizyki.

  Serio w 4 klasie nie ma tych przedmiotów ? nawet na profilu biol chem ? Czy może już profili nie ma, bo się gubię w tej deformie.
 • maniaczytania 09.09.18, 21:15
  Na profilach pewnie będzie, bo do podstawowej liczby godzin dochodzą jeszcze rozszerzenia.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamalgosia 09.09.18, 13:20
  chyba ani to, ani towink

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • mamalgosia 09.09.18, 00:20
  Zalosne

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • mamma_2012 09.09.18, 06:48
  Oprócz twoich „mundrości” są jeszcze fakty. Fakty potwierdzają, że uczniowie po trzyletnim gimnazjum byli słabi z chemii, fizyki i matematyki. Skąd to wiemy? Zdawali egzaminy, które wypadały bardzo przeciętnie, delikatnie mówiąc, chociaż uczyli się w bardziej komfortowy sposób i jeszcze powtarzali do egzaminów.
  Nauczyciel liceum jest zobowiązany do zrealizowania swojego programu, a nie tego z podstawówki.
 • makurokurosek 09.09.18, 00:07
  "Przecież nie będą szli tym samym programem, więc bez przesady. A poza tym ja jednak wierzę w dobre przygotowanie nauczycieli do nauczania.
  "

  Rozumiem, że jako elektorat Pisu wypierasz rzeczy oczywiste, ale prawda jest taka, ze ta reforma ma same minusy i ani jednego plusu, a nauczyciele będą mieli w poważaniu okrojony materiał i nadrabianie braków z podstawówki
 • mamalgosia 09.09.18, 00:22
  No cos Ty. W "Wiadomosciach" mowili inaczej wink

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • maniaczytania 09.09.18, 00:27
  kula w płot - nie oglądam.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamma_2012 09.09.18, 06:57
  Nie jesteś psychofanką reformy, nie oglądasz Wiadomości, przecież to oczywiste😂
 • maniaczytania 09.09.18, 08:59
  Nie odpowiadam za Twoje wizję na mój temat.

  --
  Maniaczytania - blog
 • mamma_2012 09.09.18, 09:17
  Nie musisz😉
 • huexido 10.09.18, 07:55
  Maniu rzucona na odcinek edukacja, będą konkurować o miejsca w tej samej szkole, a szkoły z gumy nie są, ilość klas dla 8-klasistów będzie mniejsza niż normalnie byłaby, bo trzeba dać tyle samo miejsca gimnazjom. I to jest błąd tej reformy. Jakiekolwiek peany i przekazy tego nie zmienią. A już najbardziej wkurzające jest, że traktuje się rodzica w tej sytuacji jak idiotę, no bo w czym problem skoro nie będą w tych samych klasach.
  Poza tym pobieżna, wyrywkowa i źle ułożona edukacja będzie skutkować brakami na dalszym etapie. Juz wyżej głosy są, że jeśli coś powinno być przerobione, a nie jest, to nikt z uczniem nie będzie tego powtarzał. A nie będzie, bo albo kucie i powtórki do egzaminu albo nowy materiał. I potem w szkole średniej będą dzieciaki z kosmicznymi brakami, zaległościami i dramat bo gorsze niż te gimnazjalne. Nie każdy nauczyciel to zrozumie. Bądźmy realistami, semestr kończy się w grudniu, egzamin jest w okolicach świąt. To nie są 3 lata w dwa, to zaledwie półtorej roku przy przepakowanej podstawie.
  Żal dzieciaków, przez ten rok dorośli wyładują na nich stresy, będą naciskać na naukę bardziej niż powinni bo kumulacja, a realnie po prostu część z tych dzieci JEST skazana na porażkę. A pani Z, która problemów nie widzi, w nagrodę pojedzie grzać ciepłe krzesełko do znienawidzonej UE.
 • taki-sobie-nick 08.09.18, 23:11
  sjp.pl/resekcja
 • jan.nowak.7 08.09.18, 23:49
  Nie, nie, jak najbardziej chodzi o resekcję namiarowych treści, których nauczyciele i tak nie są w stanie wprowadzić podczas lekcji (a o utrwaleniu i wyćwiczeniu wiedzy w ogóle nie ma mowy). Badania zlecone przez rzecznika praw obywatelskich pokazały jednoznacznie, że nauczyciele wszystkich przedmiotów w klasach siódmych deklarują, że szkolne godziny dają im szanse na przerobienie średnio 60% materiału. Teraz odejmijmy sobie od tego godziny, które statystycznie dzieciom przepadają z powodu przeróżnych uroczystości i nieobecności nauczyciela - tego jest znacznie więcej niż może się wydawać. A zastępstwa w większości szkół to fikcja literacka. I już można się przestać dziwić, że tyle jest do przerobienia/utrwalenia/wyćwiczenia w domu. I że korepetytorzy mają pełne ręce roboty.
 • taki-sobie-nick 08.09.18, 23:54
  jan.nowak.7 napisał:

  > Nie, nie, jak najbardziej chodzi o resekcję

  W takim razie eliminację. Resekować to ci dentysta może ząb. tongue_out
 • fogito 09.09.18, 08:23
  Moze zamiast walczyc o obcinanie materialu zacznijcie walczyc o zwiekszenie liczby godzin nauk scislych w tygodniu moj 14,5 l syn jest w systemie brytyjskim i ma 3x45 minut fizyki, 3x45 minut chemii i 2x45 minut biologii i 4x45 minut matematyki. Jego program wykracza daleko poza polską podstawe programową. . Bedzie w kwietniu zdawal egzamin osmoklasisty, ale dla niego to jest banalnie łatwe w porownaniu z egzaminami z IGCSE za rok. Swiat nam odjedzie jak zamiast uczyc bedziemy ciagle ucinac material. I uwaga wyrzucic zbedne godziny z planu tygodniowego i spokojnie da sie nauki scisle rozszerzyc. Syn ma codziennie 8 godzin, ale np. Religia jest dla chetnych po lekcjach. Reasumując walczcie o usuniecie z planu pustych godzin na p..du..ty. bo jest ich wiecej. W polskiej szkole problemem jest narnowanie czasu a nie przeladowany material.
 • morekac 09.09.18, 08:29
  Fogito, da się dodać wtedy i tylko wtedy, gdy obetnie się inne godziny.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • mamma_2012 09.09.18, 08:32
  I pod warunkiem, że znajdą się nauczyciele, a to w wielu
  Miejscach jest problem
 • fogito 09.09.18, 09:34
  No wlasnie o tym pisze.
 • mamma_2012 09.09.18, 08:31
  No to, jako nauczycielka plastyki, zostałabyś bezrobotnawink
 • fogito 09.09.18, 09:34
  Serio? Art w szkole syna jest do wyboru na egzamin. 3×45. Syn wybral WF. Mnie nie przeszkadzałby brak zajec artystycznych w klasach 3, bo w 8 juz nie ma jak wiesz. Wole uczyc tych co chca a nie tych co musza. Poza tym ucze klasy od 4 do 7 wuev serio wystarczy. Plus angielski w mlodszych. Mam za duzo pracy No j ci biedni gimnazjalisci ktorym nic sie nie chce..
 • mamalgosia 09.09.18, 10:59
  Fogito, a ile maja godzin historii/wosu?

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • fogito 09.09.18, 11:23
  Syn historii juz nie ma. WOS jako taki nie istnial wcale. Ci co wybralu historie na egzamin maja chyba 3x w tygodniu.
 • morekac 09.09.18, 11:37
  Zatem widzisz - uczą się czegoś kosztem wywalenia czegoś innego. A w polskim systemie jest idea, by uczyć się wszystkiego po łebkach i niczego porządnie. 14-15 latki godzin z pewnością nie mają dużo mniej niż twój dziubdziuś i nie są skretyniałymi leniami.

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • fogito 09.09.18, 11:48
  Sugerujesz, ze moj syn jest skrenialym leniem? Dobrze sie czujesz?. On teraz rozpoczął liceum stad tez wybiera profilowanie. Podstaw uczyl sie przez 9 lat. Teraz jest w 10 klasie. Polski system jest zly, bo uczy wszystkiego po trochu a niczego dobrze. I na dodatek za dlugo i nieefektywnie. I nad zmiana tego trzeba pracowac a nie ucinac program z science. To akurat jest obowiązkowe dla wszystkich do matury.
 • paniusiapobuleczki 09.09.18, 11:52
  Polski system w liceum, ten który powoli wygasa i który pisowcy krytykują jako kurs przygotowujący do matury, był dobry. Pozwalał nauczyć się dobrze wybranych przedmiotów.
 • mamalgosia 09.09.18, 13:22
  ale historia jest wszędzie.
  Moja klasa biolchem ma 4 chemie i 3 historie. Ma to sens?

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • molik28 09.09.18, 19:33
  A ja uważam że LO jako kurs przygotowawczy do matury to był bdb pomysł. Przecież LO ma przygotować do studiów. Powinniśmy kształcić specjalistów. Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.
 • pyza-wedrowniczka 09.09.18, 20:04
  A ja się nie zgodzę. Powinniśmy kształcić ludzi, którzy mają jak najssrsda wiedzę ogólną, inteligentnych i obeznanych w wielu tematach. Od specjalistycznej wiedzy są studia (chociaż też uważam, że traktowanie ich tylko jako praktycznego zdobycia zawodu jest złe). Moim zdaniem w ostatnich latach za bardzo dominowało podejście, że celem liceum jest przygotowanie do matury tylko i wszystko inne jest nie ważne. Nigdy nie wiadomo, co się nam przyda.
 • morekac 09.09.18, 20:44
  pyza-wedrowniczka napisała:

  > A ja się nie zgodzę. Powinniśmy kształcić ludzi, którzy mają jak najssrsda wied
  > zę ogólną, inteligentnych i obeznanych w wielu tematach. Od specjalistycznej wi
  > edzy są studia (chociaż też uważam, że traktowanie ich tylko jako praktycznego
  > zdobycia zawodu jest złe). .

  Cóż, żeby iść na jakieś studia, trzeba mieć wiedzę wystarczającą, by sobie na tch studiach poradzić. A to, co się na maturze nazywa rozszerzeniem, to jakieś podstawy dopiero - z punktu widzenia wiedzy specjalistycznej, zdobywanej na studiach.
  Problem polega na tym, że kiedyś tę wiedzę trzeba przyswoić - a raczej trudno przyswajać, jeśli ma się do ogarnięcia przynajmniej 10 przedmiotów i trzydzieści parę godzin do spędzenia w szkole. Więc albo się olewa różne niepotrzebne z punktu widzenia maturzysty przedmioty i przyswaja na zasadzie zakuć, zaliczyć na na najniższą zaliczająca i zapomnieć albo człowiek nie wgłębia się w dziedziny, które go interesują /są mu potrzebne.
  W pierwszym przypadku - nie udawajmy, że uczniowie zdobywają wykształcenie ogólne.
  W drugim przypadku - nie udawajmy, że maturzyści będą przygotowani do studiów. Nie będą.  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • morekac 09.09.18, 19:55
  Nie, no skąd? Nadinterpretujesz (czyżby jednak ten rozszerzony wf cię trochę bolał?)
  To ty masz takie zdanie o gimnazjalistach i ogólnie wszystkich uczniach w polskim systemie. Nic nie umieją i nic im się nie chce.
  Polski system na poziomie liceum wreszcie zaczął być nieco sensowniejszy - co z tego, jak zaraz z tym skończą?

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • fogito 09.09.18, 21:51
  Boli mnie? On ma 2 h aktywnego WF w postaci pilki noznej, 3h anatomii i fizjologii. Trenuje codziennie po 2h pilke nozna. Chyba dobrze, ze muzyki nie wybrał skoro wiaze swoja przyszlosc ze sportem.
  Ucze 7 klas gimnazjalnych. Widze jakie maja oceny i co umieja. Mam u nich zastępstwa z innych orzedmiotiw. Zdanie mam wyrobione.
 • morekac 10.09.18, 06:29
  Czyli u ciebie tradycyjnie: synek najdoskonalszy, jego rówieśnicy - jakieś niewydarzone tłuki.
  I chyba jednak ten wf cię boli, skoro aż tak zareagowałaś i aż tak się rozpisujesz.
  Z Barceloną już pertraktowaliście?

  --
  -------------------------------------------------------------
  "Pan Zenek z Bemowa: Dla mnie super sprawa, że niedziela jest wolna. Uważam, że powinni zamknąć sklepy także w sobotę. Jestem na zakupach tylko ze względu na żonę, która chciała zrobić je przed wolną niedzielą.
 • fogito 10.09.18, 15:11
  Masz jakiś problem ale nie wiem jaki. Poki co pertraktujemy z Realem tongue_out
 • mamalgosia 09.09.18, 13:21
  Ano właśnie. A nasze dzieciaki mają wszystko. I to nie wf zamiast plastyki itd.

  Historia to już w ogóle przesada. Pełno jej wszędzie na każdym etapie nauczania, a wymagania bardzo duże.
  Bo nasz naród ma się w historii pławić, a nie iść do przodu

  --
  misiedlakazdego.blox.pl/html
 • molik28 09.09.18, 19:56
  Po prostu trzeba będzie uświadomić dziecko, że ma się uczyć tylko tego co dla niego ważne i na maturze, a reszta aby zdać. Lepiej niech się dobrze przygotuje do matury. Na niektóre dobre państwowe studia ciężko się dostać, a spać też trzeba.
 • bei 09.09.18, 19:43
  Myślisz, ze to coś pomoże?🙁, przecież nikt naszego zdania nie będzie brał pod uwagę.

  --
  poland.afs.org/
 • 45rtg 10.09.18, 12:06
  Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
 • dorotkamaskotka 10.09.18, 13:09
  45rtg napisał: >
  > Dziękuję, won.

  Są tacy, którym przy braku argumentów opada poziom samokontroli i resztki kulturysad

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.