Dodaj do ulubionych

Czy to może być jelito drazliwe?

26.11.18, 13:01
Dziewczyny wy tu wszystko wiecie. Od jakiegoś czasu boli mnie z lewej strony pod zebrami. Boli od ok 3 lat ale obecnie się nasililo. Robiłam 2 razy usg - nie widziano anomalii robiłam enzymy trzustkowe też w normie.Robiłam rok temu gastroskopie też bylo wszystko ok.Co kilka dni mam zaparcia nigdy nie mam biegunek. Mam wrażenie że jestem cala zapchana i zagazowana. Espumisany średnio pomagają. Wyglądam na 5 - 6 miesiąc ciazy. zwlaszcza w godzinach popoludniowych i wieczornych. U gina byłam w zeszłym miesiącu też ok. Mam skierowanie na kolonoskopie ale termin badania na za 2 miesiace. Oglnie wstałam dzisiaj z bólem lewego boku i mega gazami . W dzień jak rozchodze się jest lepiej. Czy tak się objawia jelito drazliwe bo ja mam z tyłu glowy rak trzustki. Ps. nie chude- przy169 waze 70 kg. Jestem nerwowa, czy jelito drazliwe może boleć pod lewym zebrem?
Edytor zaawansowany
  • aqua48 26.11.18, 13:54
    A nie próbowałaś diety eliminacyjnej? Idź do alergologa.
  • agaaa80 26.11.18, 14:01
    Nie próbowałam. Czasami mam wrażenie ze wzdyma mnie nawet po wodzie mineralnej. Oczywiście n iegazowanej wink
  • aquella 26.11.18, 14:10
    Tyle że nie odżywiasz się samą wodą mineralą. Aqua dobrze radzi -dieta el. pod kontrolą lekarza
  • kosmos_pierzasty 26.11.18, 14:16
    A jak z nerwami?
    I ogólnie wyeliminowałaś to, co może powodować wzdęcia?
    Na zaparcia to siemię lniane czy cascara sagrada, ale jak sama zauważyłaś, warto szukać przyczyn, a nie leczyć skutki. Dodatkowo przecież zaparcia mogą być przyczyną wzdęć.
  • kosmos_pierzasty 26.11.18, 14:17
    I czy nie spinasz brzucha nieświadomie?
  • agaaa80 26.11.18, 14:23
    Z tym spinaniem nieświadomym to bardzo możliwe. Bo jak się porozciagam na gumowej piłce to mi trochę lepiej. A z jedzeniem raz mogę jeść dużo i tlusto i czuję się super ,innym razem zjem sam chleb z maselkiem i zdycham.
  • kosmos_pierzasty 26.11.18, 14:26
    A czy zauważyłaś związek tych problemów raczej z dietą czy raczej ze stresem?
  • cauliflowerpl 26.11.18, 14:31
    Moze to klucie to wlasnie od gazow, to charakterystyczne: rozciagasz sie, gazy sie przemieszczaja i przestaje bolec.

"A z jedzeniem raz mogę jeść dużo i tlusto i czuję się super ,innym razem zjem sam chleb z maselkiem i zdycham. "
    Moze masz celiakie?
    Popieram diete eliminacyjna. Mialam podobnie, tez myslalam, ze mam raka wszystkiego, wyszla zwykla nietolerancja laktozy wink
  • cauliflowerpl 26.11.18, 14:39
    Ta celiakia to przyklad oczywiscie.
    Moze po prostu masz objawy w zaleznosci od tego, nie ILE jesz i czy ciezkie czy lekkie, ale CO jesz. Moze byc sobie super lekkostrawnie, a jeden niewinny skladnik wszystko zepsuje.
  • kosmos_pierzasty 26.11.18, 14:35
    To może należy wyjąć kij z pupy wink
    Oczywiście żartuję, nawiązując do ulubionych forumowych powiedzonek smile, ale nie tak w stu procentach, bo te powiedzonka (nie tylko na forum) skądś jednak się biorą - nasi przodkowie nie mieli dostępu do takich badań jak my, ale byli niezłymi obserwatorami.
  • memphis90 26.11.18, 22:27
    Kij w pupie tłumaczyłby zaparcia... 😋

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • mandre_polo 26.11.18, 14:39
    Jeśli to drażliwego to wszystko to co nie zdiagnozowane.
    Przejdź na zupy, gotowane warzywa. Zobacz czy będzie mniej gazów. Dużo pij bo zaparcia to brak płynów
    A wątrobę sprawdzałaś? Wskaźnik z badania krwi
  • mrs.solis 26.11.18, 14:45
    Zanim zdiagnozujesz u siebie jelito drazliwe poczekaj na kolonoskopie. Mialam duzego polipa i tez czulam sie zapchana, zagazowana plus zaparcia. Do czasu kolonoskopii mozesz zastosowac diete fodmap moze pomoze na wzdecia. Oprocz tego bralam leki i suplementy, zeby nie miec zaparc. Jelito moze bolec pod lewym zebrem, bo tam zakreca i idzie w dol. www.pocztazdrowia.pl/artykuly/fodmap-dieta-o-ktorej-nikt-nie-chce-mowic
  • mandre_polo 26.11.18, 15:31
    Fodmap jest dość łatwe to stosowania. A cukier nie jest dobry dla naszego organizmu. Jeszcze lata temu nie było takiego
  • zonda-m 26.11.18, 14:49
    Poczytaj o SIBO. Dość łatwo się tego nabawic. Ból w tej okolicy może być od gazów.
  • agaaa80 26.11.18, 15:06
    Dziękuje dziewczyny za wskazówki. Wiecie jak wpisuje w Internet bol pod lewym zebrem to głównie rak trzuski wyskakuje więc jeszcze bardziej się boję.
  • kosmos_pierzasty 26.11.18, 15:07
    Spokojnie - ból może być od wzdęć. Nie daj się zwariować smile
  • cauliflowerpl 26.11.18, 15:08
    Rak czegos wychodzi niezaleznie od tego, jakie objawy wpiszesz wink W google zawsze predzej czy pozniej wychodzi rak.
  • fil.lo 26.11.18, 15:13
    Haha. To fakt. W internecie zawsze się okaże, że masz rakawink
  • sasha_m 26.11.18, 15:06
    Jeśli badania są ok, spróbowałabym z dietą eliminacyjną. Odkąd przestałam jeść surowe warzywa, zapomniałam o wzdęciach i gazach. Na śniadania jadam zupy, w ciągu dnia też gotowane. Przy okazji takiej diety siłą rzeczy pieczywo wyeliminowało się samo.
  • fil.lo 26.11.18, 15:12
    Też doradzam dietę eliminacyjną. Może to nietolerancja glutenu albo laktozy? Albo jakaś alergia pokarmowa? Objawy nie muszą wcale występować od razu po zjedzeniu tego, co Ci szkodzi, czasem trudno połączyć jedno z drugim. Ja po ośmiu miesiącach różnych niemiłych objawów i badań przypadkiem wpadłam na to, że szkodzi mi laktoza. Odstawiłam mleko, znacznie ograniczyłam inny nabiał i wszystko przeszło jak ręką odjął.
  • cauliflowerpl 26.11.18, 15:20
    Ja po ponad roku. W dodatku zylam w przeswiadczeniu, ze:
    - w jogurtach jest malo laktozy (zawsze mowili, ze kotom mleka nie dawac, bo laktoza, ale jogurt juz mozna wink )
    - w kawie z maszyny w pracy mleka jest tyle, co kot naplakal (taaaa, ale W PROSZKU!! a ono ma laktozy 10 razy tyle, co zwykle).
    A juz nawet do gina prywatnie pognalam w poszukiwaniu raka jajnika big_grin (teraz sie z tego smieje, taaaa)
  • kosmos_pierzasty 26.11.18, 15:22
    cauliflowerpl napisała:

> A juz nawet do gina prywatnie pognalam w poszukiwaniu raka jajnika big_grin (teraz si
    > e z tego smieje, taaaa)

Też to przerobiłam smile 300 mnie ta fobia kosztowała wtedy...
  • mrs.solis 26.11.18, 17:30
    W sumie nie ma sie co smiac. Rak jajnika daje objawy gastryczne. Uwazam, ze lepiej sie sprawdzic.
  • cauliflowerpl 26.11.18, 17:33
    Wiem, wiem, właśnie dlatego, dowiedziałam się od koleżanki, że takie są objawy i zbladłam.
    Mało się o tym mówi w porównaniu z rakiem szyjki macicy.
  • karen_ann 26.11.18, 15:14
    Miałam coś podobnego, trzustka ok, pomogły zioła na trawienie szczególnie to:Green Black Walnut Wormwood Complex
    Do tego kupiłam tatarak i sproszkowany piołun brałam z gozdzikami wg Clark i pomogło, ewentualnie lewatywa smile
  • mrs.solis 26.11.18, 17:28
    Zapomnialam jeszcze. Zrob usg jajnikow.
  • agaaa80 26.11.18, 17:32
    Zrobiłam. Bo wcześniej mialam tendencje do torbieli . Ale na szczęście jest ok.
  • memphis90 26.11.18, 22:26
    Sprawdź tolerancję laktozy i wodorowy test oddechowy na zespół jelitowego przerostu bakteryjnego. I alergie. Zespół jelita drazliwego i tak jest diagnozą z wykluczenia, tj musisz wykluczyć wszystko, co nie jest jelitem drazliwym... Ostatnio dużo się też mówi o nieprawidłowym składzie flory jelitowej w kontekscie jelita drazliwego.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • kosmos_pierzasty 27.11.18, 07:34
    Ewentualnie na takie niekorzystne bakterie można próbować olej z oregano i miód akacjowy.
  • nahelero 26.11.18, 23:34
    Tylko i wyłącznie dieta Low FODMAP'S. Meczylam się całe życie. Wzdęcia, bóle pod zebrami promieniujace do pleców. Koszmar. Miałam konsultacje z dietetykiem, który współpracował przy tworzeniu tej diety w Monash University w Australii. Ulga jest ogromna, wiem co mi szkodzi, a co nie. Zacznij od odstawienia laktozy, glutenu, cebuli i czosnku.
  • agaaa80 26.11.18, 23:45
    A możesz napisać swój przykładowy jadłospis z jednego dnia- byłabym wdzięczna. Bardzo dużo mówi się czego nie można a co jest dozwolone ?
  • nahelero 27.11.18, 00:03
    Poszukaj w internecie produktów, które szkodzą i które są ok. Tam nie ma jadłospisu, to jest sposób odżywiania. Wiem co mogę, czego nie i tak gotuję. Np.chleb i makaron bezglutenowy, ryż, kasza gryczana są ok. Kiedyś jadlam 1 awokado dziennie i nie wiedziałam co jest, bo wzdecie było ogromne a awokado szkodzi jak masz IBS. Tak samo pieczarki, szparagi, brokuły.. Ale fasolka szparagowa, marchew, ziemniaki, cukinia, oberżyna są ok. Z owoców ogólnie małe ilości. Najlepsze są truskawki, maliny i jagody, ale jezyny już nie. Mozna jedną mandarynke na raz, a o jabłkach czy gruszkach zapomnij. To jest sposób odżywiania, który się adoptuje na codzień. Później wchodzi w krew. Czasem muszę sprawdzić co można co nie, bo nie pamiętam wszystkiego. Mi ogromną ulgę zrobiła zmiana mleka na bezlaktozy (a pije tylko do kawy), odstawienie awokado, pieczarek, cebuli, czosnku, glutenu i szparagow. Co ciekawe można sery np. Cheddar, parmezan, brie, gouda, nawet troche mozzarella-maja mało laktozy i mi nie szkodzą. Ale jogurt wzdyma mnie od razu, że wyglądam jak w 7 miesiącu.
  • cauliflowerpl 27.11.18, 07:08
    Nie, nie TYLKO I WYŁĄCZNIE.
    Takie objawy daje masa przypadłości, których dietą się nie wyleczy. Między innymi wspomniany wyżej rak jajnika czy chłoniak, z tych najbardziej hardkorowych.
    Zawsze trzeba zrobić komplet badań, żeby wyeliminować te przyczyny (co autorka już zrobiła, i dobrze).
  • nahelero 27.11.18, 07:21
    Jeśli to jest IBS to to tylko Low FODMAP'S. Oczywiście też miałam robionych szereg badań zanim to stwierdzono. Dieta powinna być kontrolowana przez dietetyka, przynajmniej na początku.
  • memphis90 27.11.18, 07:29
    Ale ideą IBS jest to, że różne produkty szkodzą różnym osobom. Szczególnie, że możesz mieć postać biegunkową, zaparciową lub mieszaną, dla których zalecenia dietetyczne są odmienne - i próbuje się wprowadzić te ograniczenia, ale zawsze zalecenia są indywidualne, a nie "odstaw jezyny, ale oberżynę można, natomiast awokado szkodzi". Tak samo jak nie istnieją żadne przesłanki ani zalecenia do rutynowego włączania wszytstkim diety bezglutenowej.

--
  • nahelero 27.11.18, 07:33
    Dlatego potrzebna jest konsultacja u dobrego dietetyka. Ale zazwyczaj laktoza, gluten i cebula szkodzą najbardziej każdej postaci IBS.
  • mebloscianka_dziadka_franka 27.11.18, 09:03
    U mnie problemy z jelitami to prawdopodobnie sprawka zaawansowanej endometriozy - mam zrośnięty cały jeden jajowód i jajnik z jelitami. Wiem o tym dopiero od tego miesiąca, ale prawdopodobnie chorowałam już od dawna, o czym świadczyły objawy.
    I nawet mIałam tak jak ty ból w lewym boku trwał jakieś pół roku to trwało, robiłam sigmoidoskopię i nic nie wykazała. Zaszłam w ciąże i ból po prostu zniknął i do tej pory nie wrócił, a jestem 5 lat po porodzie. Moja diagnoza - ciąża mnie wyleczyła z dziwnego bólu, co by się zgadzało, bo ciąża może wyciszyć endometriozę smile Niestety ciągle mam różne jelitowe dolegliwości, no i sama endometrioza też postępuje. Więc może być w końcu gorzej. Więc możesz próbować diagnozowac w tym kierunku, zwłaszcza jeśli do jelitowych problemów dochodzą bolesne, długie, krwawe miesiączki.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.