Dodaj do ulubionych

Sezon smogowania otwarty

06.12.18, 10:09
MIeszkam niedaleko miejsca gdzie jakis czas temu płoneło wysypisko śmieci. Ale wtedy był alarm, wielki krzyk ze nas trują. Paliło sie 3 dni. Teraz ci sami co płakali ze są truci, codziennie!!! palą szajsem i mamy codzienny smog. Nie ejstem w stanie zrozumiec jak mozna sie pieklić o pożar ktory nas truje a nastpenie przez cały sezon grzeczy truć siebie (i innych ). Wyznawcy PISu mi zapewne napiszą ze to nie przez spalanie szajsu, ja sobie to wymyśliłam (ten smog) bo mi tak lewackie media powiedziały...zapewne stacja pomiarów jakości powietrze w okolicy tez jest lewacka i kłamie.
Edytor zaawansowany
  • nihiru 06.12.18, 10:29
    OMG! Zgadzam się co do meritum ale mam już serdecznie dość wyrzygiwania w każdym wątku tych "wyznawców PiSu".
    Posługując się klasyką: Polska nie dzieli się na wyznawców Pisu i wyznawców PO, tylko na mądrych i głupich, a to jest zupełnie inny podziałbig_grin

--
    ________
    Odebranie kobiecie prawa do zarządzania domowym budżetem odbieram jak traktowanie jej jak bezmózga i niewolnika.
    by Ad.a6
  • milva24 06.12.18, 10:53
    nihiru napisała:

: Polska nie dzieli się na wyznawców Pisu i wyznawców PO,
    > tylko na mądrych i głupich, a to jest zupełnie inny podziałbig_grin
    >

Pozwól, że się podpiszę.
  • hanusinamama 06.12.18, 11:42
    Dobrze ale jak narazie tutaj to ci prawoskrętni mi zarzucali ze smog to jest wymysł lewaków...
  • nowaczek1 06.12.18, 13:43
    A ja myślę, że jest duża korelacja między tymi podziałami. Im lepiej wykształceni wyborcy, tym mniejsze poparcie dla obecnego reżimu.
  • milva24 06.12.18, 14:05
    Wykształcenie nie jest równoznaczne z mądrością.
  • nenia1 06.12.18, 10:29
    O co mają do tego wyznawcy PIS-u czy lewackie media? Smog mamy od lat i od lat nic się z tym nie robi, albo robi niewiele.
  • turzyca 06.12.18, 10:40
    To że PiS aktywnie się do zwiększania smogu przyczynia. Skończył zaczęte za PO programy Ryś, Kawka i Prosument, które miały na celu zmniejszenie emisji przez ocieplanie domów, wymianę kotłów i produkcję prądu w domowych elektrowniach wiatrowych. Sztandarowo działa na rzecz górnictwa, zapowiadając rozwój energetyki opartej na węglu czy nie ograniczając jakości sprzedawanego węgla, a tylnymi drzwiami wpuszcza kiepski zagraniczny węgiel. W efekcie ani górnikom nie jest lepiej ani naszym płucom. Zrobiłby w zamian fabryki wiatraków, kierunki zamawiane na wydziałach lotnictwa i wszyscy byśmy byli do przodu.

--
    Kółka się kręcą?
  • nihiru 06.12.18, 10:51
    Ale co innego napisać "pis prowadzi złą politykę bo to i to i to", tak jak Ty napisałaś, a co innego pisać o "wyznawcach pisu", którzy z pewnością zaraz się rzucą na autorkę bo napisała o smogu.

Na forum wielokrotnie wyrażany był żal z powodu zalewu forum trollami, w tym trollami pisowskimi. I nie da się ukryć, ze tak jest rzeczywiście. Niestety, winne temu są panie, które prowadzą dyskusję w stylu Hanusinej.
    Kiedyś na forum udzielały się zwolenniczki różnych opcji politycznych. Jedne mówiły mądrzej, inne głupiej, ale dało się sensownie podyskutować, bez inwektyw z tytułu przynależności politycznej. Po zwycięstwie Dudy, a jeszcze bardziej po zwycięstwie PISu, zaczęła się taka nagonka na osoby przyznające się do sympatii pisowskich, że większość tego nie dała rady wytrzymać i się wyniosła, a zostały tylko trolle, na których żadna ilość wylewanych pomyj nie robi wrażenia.

--
    ------------------------------------------------------
    forum rządzi, forum radzi, forum nigdy Cię nie zdradzi
  • hanusinamama 06.12.18, 11:44
    Ake mnie osobiscie kilku "wyznawców PISu" własnie zarzucioło ze dałam sie nabrać na bajke o smogu. Ze to lewactwo i lewackie emdia wymysliły a ja sie nabrałam...bo przeciez smogu nie ma.
  • nihiru 06.12.18, 11:57
    Idiotów nie brakuje.
    Ale z postu startowego nie wynikało, że jest on częścią jakiejś dłuższej dyskusji, więc odebrałam go jako rytualną nawalankę pomiędzy "lawakami" a "prawakami" (skoro już mamy trzymać się konwencji forum), której mam już serdecznie dość.

--
  • hanusinamama 06.12.18, 12:29
    Moze niepotrzebnie napisałam. Dzisiaj dostałam odpowiedz tutaj ze smog i problem z eneretyką oparta na samym weglu to wymsył lewackich mediów, a ja jestem głupia bo sie dałam nabrac, bo smogu nie ma
  • nihiru 06.12.18, 12:35
    Wierzę, że można się zirytowaćbig_grin

--
    ________
    Odebranie kobiecie prawa do zarządzania domowym budżetem odbieram jak traktowanie jej jak bezmózga i niewolnika.
    by Ad.a6
  • natalia.nat 06.12.18, 12:01
    nihiru napisała:

> Ale co innego napisać "pis prowadzi złą politykę bo to i to i to", tak jak Ty n
    > apisałaś, a co innego pisać o "wyznawcach pisu", którzy z pewnością zaraz się r
    > zucą na autorkę bo napisała o smogu.

No tak. Tyle tylko, że to dzięki wyznawcom pisu mamy taką władzę. Sami się przecież nie wybrali. Dodatkowo większość zwolenników pisu nie widzi problemu w smogu i w innych zanieczyszczeniach naszej atmosfery, dla nich to wymysł eurokołchozu i lewaków.
  • nihiru 06.12.18, 12:32
    Nie znasz "większości zwolenników pisu" i stosujesz uogólnienia.
    Widzisz "pisowców" jako jedną, homogeniczną grupę i przypisujesz wszystkim cechy kilku najbardziej głośnych i zaperzonych trolli.

--
    ________
    by Ad.a6
  • natalia.nat 06.12.18, 15:23
    nihiru napisała:

> Nie znasz "większości zwolenników pisu" i stosujesz uogólnienia.
    > Widzisz "pisowców" jako jedną, homogeniczną grupę i przypisujesz wszystkim cech
    > y kilku najbardziej głośnych i zaperzonych trolli.

Ale ja nie muszę znać osobiście "większości zwolenników pisu", żeby wiedzieć, że uważają smog, zanieczyszczenia i konieczność dostosowań ekologicznych za wymysł lewaków i UE. Czytam, oglądam i interesuję się.
    Dokładnie tak samo mogę napisać, że "większość zwolenników pisu" popiera ich "reformę sądownictwa". To taki sam fakt.
    I wcale nie uogólniam, napisałam "większość", nie "wszyscy". Akurat zaperzony troll bardziej kojarzy mi się z tematami stricte politycznymi, tutaj raczej chodzi o zwykłą ignorancją i niedouczenie. I nie urodziłam się dzisiaj, odróżniam trolla od zwykłego "wyznawcy".
  • nihiru 06.12.18, 17:15
    W takim razie zapytam konkretnie: ilu znasz zwolenników pisu?
    Bo ja dosyć dużo i żaden nie uważa, że smog to wymysł lewactwabig_grin

--
  • natalia.nat 06.12.18, 17:34
    Znam sporo zwolenników pisu. I wszyscy uważają, że smog oraz zanieczyszczenia ze spalenia węgla to wymysł lewactwa i unii. big_grin
  • profes79 06.12.18, 11:46
    Ten kiepski zagraniczny węgiel często ma jakość lepszą niż to, co się wydobywa u nas. Jak jakiś czas temu chcieli opracować standardy jakościowe, żeby nie wpuszczać "ruskiego węgla" ze wschodu to się okazało, że węgiel ze wschodu w większym stopniu spełnia te standardy niż ten kopany na Śląsku i cały pomysł zdechł już na starcie. Teraz weszły w życie standardy które w zasadzie nic nie regulują bo normy sa takie, że 99% obecnie sprzedawanego węgla i tak je spełnia.

--
    Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
  • nenia1 06.12.18, 14:44
    turzyca napisała:

> To że PiS aktywnie się do zwiększania smogu przyczynia. Skończył zaczęte za PO
    > programy Ryś, Kawka i Prosument, które miały na celu zmniejszenie emisji przez
    > ocieplanie domów, wymianę kotłów i produkcję prądu w domowych elektrowniach wia
    > trowych.

O właśnie, i już się zaczyna. Zamiast o smogu znowu o polityce i stale w ten sam deseń.

• sumire 06.12.18, 15:02
    Emmm... to nadal jest o smogu moim zdaniem. Niestety w obecnej sytuacji, gdy władza nie tylko nie robi nic, ale wręcz podkreśla, że jej zdaniem problemu właściwie nie ma, nie sposób mówić o smogu, nie zahaczając o politykę. Polska właśnie dostała antynagrodę na COP24, za idiotyczne, sprzeczne z ideą szczytu wypowiedzi naszych polityków w czasie jego trwania. Zatem tak, to jest ściśle powiązane.
  • nenia1 06.12.18, 15:21
    Gdyby było o smogu, rozmawialibyśmy o smogu, o tu się znowu zaczyna licytacja i przerzucanie, który rząd bardzie nic nie robił. Bądźmy przynajmniej szczerzy - ze smogiem nie robi się nic od wielu lat.
  • sumire 06.12.18, 15:49
    Dobrze, wróćmy zatem do starego dobrego symetryzmu spod znaku "a PO"...
    Tak, żaden rząd nic szczególnego nie robił. Ten nie tylko nie robi, ale podkreśla, że robić nie zamierza. Naprawdę nie da się nie mówić o polityce, nie mówiąc o smogu, bo to JEST problem polityczny i TYLKO od rządzących polityków mogą wyjść decyzje ograniczające zużycie węgla, wściekłą deweloperkę i zabudowywanie korytarzy powietrznych, czy koniec końców wprowadzające drakońskie kary za wypuszczanie w powietrze toksyn, dla każdego od zakładu przemysłowego, po pana Józia z Rabki, który sobie ogrzewa dom, paląc plastikiem. Prawda jest taka, że świadomość ekologiczna przeciętnego Polaka jest dość niska, a tych, którzy z własnej inicjatywy dbają o środowisko wokół, jest ciągle bardzo mało. Dlatego musi iść wyraźny sygnał z góry, musi być odgórna edukacja, odgórne zakazy. Sygnał, który idzie z góry obecnie, brzmi "mamy wywalone na ten wasz smog". Żadna z poprzednich ekip u steru nie demonstrowała tego tak głośno i dobitnie. Zatem znowu - nie, nie da się mówić o smogu bez mówienia o polityce.
  • nenia1 06.12.18, 16:00
    Dobrze, niech będzie, poprzednie rządy nic nie robiły, ten nie robi nic BARDZIEJ. Powyzywajmy więc w eterze "lud ciemny i głupi", pogadajmy o przeciętnym Polaku, który jest tępy jak kilo gwoździ, w odróżnieniu od nas, ściągnijmy tym gadaniem parę trolli, wywołajmy kolejną gównoburzę i w poczuciu dobrze spełnionej misji wyjdźmy na powietrze zaciągnąć się tym samym od lat starym, znajomym smogiem.
  • sumire 06.12.18, 16:17
    Neniu, wiemy nie od dziś, że cenisz sobie symetryczne podejście. I dość regularnie na tym forum pojawiają się apele, by nie mówić brzydko o biednych wyborcach PiS, bo tylko się pogłębia podziały. Ale na Boga, nie próbuj zaprzeczać faktom, bo to śmieszne jest. Nie słyszałaś ostatnich wypowiedzi prezydenta, premiera i Szydła podczas COP? Nie pamiętasz ministra środowiska nazywającego smog problemem teoretycznym? Coś podobnego NIGDY wcześniej nie miało miejsca. Tak, smog zawsze był, nie, nigdy nie był traktowany równie beztrosko, co jest wielce niepokojące, biorąc pod uwagę, że problem się nasila. Poza tym nikt w tym wątku nie mówi o przeciętnych Polakach tępych jak kilo gwoździ, więc nie histeryzujmy może.
  • nenia1 06.12.18, 16:46
    sumire napisała:

> Neniu, wiemy nie od dziś, że cenisz sobie symetryczne podejście.

No widzisz jak pięknie i przewidywalnie smile I ta liczba mnoga, czyli ty i kto tam jeszcze? smile

Nie moja droga, cenię sobie wolność a nie wciśnięcie mnie w ramki gadania jednym głosem albo z jedną albo drugą wrogą sobie stroną. Tak, wolność czasem tak właśnie się kończy, bo łatwiej i milej klepać po pleckach kogoś, kto mówi tak samo. Więc nie robi na mnie wrażenia do której tam szufladki sobie mnie wciśniesz i czy będziesz przyklejać pozbawione sensu łatki w rodzaju "symetryzm" bo których odechciewa się cokolwiek tłumaczyć.

Ty musisz mieć lud ciemny i głupi, bo inaczej jeszcze by się okazało, że my sami jesteśmy ciemni i głupi zadowalając się gównianymi politykami od lat. I nie ważne, że smog dusi i zabija tak samo, że żaden polityk nie miał od lat odwagi by zadbać o zdrowie Polaków, ważne, że ojej, ojej, NIE BYŁO takich wypowiedzi.

Tylko wiesz, gdzie ja mam wypowiedzi? Tam gdzie smog nie dociera. Dla mnie się liczy to, że od ponad 30 lat strach zimą otworzyć okna i mniej lub bardziej poprawne wypowiedzi tego nie zmieniają.

Dla mnie liczy się konkret, a nie ciągłe ubolewanie, jak to ongiś lepiej bywało, choć jak się dobrze pogrzebie, to głównie w kunsztownych deklaracjach.
  • sumire 06.12.18, 17:45
    To może nie powinnaś mieć tych wypowiedzi tam, gdzie smog nie dociera, bo one mają przełożenie na działania. A raczej na ich brak. Wiatraki będziemy złomować, gospodarkę energetyczną będziemy opierać na węglu i już, alleluja i do tyłu. PiS ma tam, gdzie smog nie dociera to, że się tym smogiem dusisz i mówi o tym otwarcie, a co gorsza, mówi, że nie zamierza robić nic, by poprawić sytuację, ale dla Neni1 to tylko wypowiedzi, więc no problemo. Poza tym co komu przyjdzie z podkreślania, że PO też niewiele robiło? No niewiele robiło. Wszyscy się z tobą zgadzają w tym temacie. Ale nie ubijało inicjatyw proekologicznych na taką skalę i nie demonstrowało otwarcie i publicznie, że cała ta ekologia to dla nich fanaberia.

I nie, nie muszę mieć ciemnego i głupiego ludu, sugerujesz coś, czego nigdy nie napisałam. A bardzo nie lubię, gdy ktoś robi coś takiego.
  • nenia1 06.12.18, 18:09
    Od wypowiedzi nic się nie zmienia. Rozumiesz? Takich czy owakich. Więc wybacz, że nie omdlewam z wrażenia nad wypowiedziami tej czy drugiej strony. Nie podkreślam, że coś mówiło PO, to ty stale musisz mieć podział na jednych i drugich, podkreślam, że WSZYSCY politycy zrobili jedno wielkie g...w temacie i nie ma co się teraz znowu brandzlować PIS-em i ich elektoratem, bo wszyscy jesteśmy w tym temacie takim samym elektoratem, robionym w konia przez polityków wszelkiej maści, więc nie twórzmy wrażenia, że kiedyś było lepiej, a oni jacyś ciemni, za oknem było i jest tak samo i w tym problem, a nie w tym co mówi PIS, co mówi PO, co mówi SLD czy kiedyś AWS, bo mówić można różne rzeczy ale działać nie było komu. I cała para idzie w gwizdek, kolejny temat, z którego robi się polityczne przepychanki, przykład idzie z góry, politycy skaczą sobie do gardeł, bo: to wy/nie to wy, a my zamiast zacząć rozliczać WSZYSTKICH polityków, walnąć ręką w stół, znowu bawimy się w grę "znajdź 10 szczegółów różniących obrazki" która stale utrzymuje te same twarze na powierzchni.

• 1matka-polka 06.12.18, 18:38
    "I cała para idzie w gwizdek, kolejny temat, z którego robi się polityczne przepychanki, przykład idzie z góry, politycy skaczą sobie do gardeł, bo: to wy/nie to wy,"
    Dziel i rządź - wydanie współczesne, zwane szumnie demokracją.

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
  • sumire 06.12.18, 18:49
    Czy ty w ogóle czytasz, co ja piszę? Bo mam wrażenie, że jeśli ktoś tu się brandzluje, to ty - podkreślaniem, jak to wszystkie władze nic nie robiły.
    A ja oczekuję od obecnej, żeby coś do ****y nędzy zrobiła, zamiast twierdzić beztrosko, że ona nie widzi problemu. Bo jak sama piszesz, przykład idzie z góry. Ja nie mam niestety mocy, by przywalić potężne grzywny smrodzącym sąsiadom.
  • turzyca 06.12.18, 15:55
    >Bądźmy przynajmniej szczerzy - ze smogiem nie robi się nic od wielu lat.

Bądźmy szczerzy - mijasz się z prawdą. Wymieniłam konkretne programy zainicjowane kilka lat temu i zakończone po ostatnich wyborach. Oczywiście można było zrobić więcej, np. wprowadzić regulacje dotyczące jakości węgla, ale nie da się powiedzieć, że nie robiło się nic. Da się za to powiedzieć, że nastąpił zwrot w tym zakresie.

--
    Wróżenie z fusów.
  • nenia1 06.12.18, 16:08
    Czyli dalej ping pong. Tyle programów wymieniłaś, no i popatrz, a Komisja UE jakoś ich nie doceniła i wlepiła nam karę za smog za przekraczanie norm w sposób ciągły od 2007 roku.
  • e_dyta27 06.12.18, 17:01
    dokładnie, polskie miasta już od conajmniej dekady przodują w smogowych w rankingach Europy. Tak jest od dawna, a nie nagle się smog objawił po zwycięstwie tej czy innej partii. Mnie też już głowa boli od tego politykowania, uogólniania, dzielenia na szlachetnych i altruistycznych a po drugiej stronie złych i głupich. No i oczywiście założyciel wątku politycznego zawsze się do tych światłych zalicza, niezależnie od tego po której stronie jest.
  • caponata75 06.12.18, 11:37
    A na przykład to, iż pisowski minister stwierdził, że smog to problem czysto teoretyczny?
    krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,21205048,smog-to-problem-teoretyczny-organizacje-zaniepokojone-opinia.html
  • hanusinamama 06.12.18, 11:44
    I tu na e-mamie tezmi wmawiano ze to jest bajka, mit...
  • stephanie.plum 06.12.18, 11:06
    boszszsz, przeczytałam:
    "sezon na samogwałty"

mnie dziś chyba żadna kawa nie pomoże.

--
    idę tam, gdzie idę
  • nihiru 06.12.18, 11:41
    No cóż, zdecydowanie przyjemniejszy temat niż smogbig_grin

--
    ________
    by Ad.a6
  • stephanie.plum 06.12.18, 11:52
    to się nawet logicznie łączy w całość, jest smog, trzeba tkwić za szczelnie zamkniętymi drzwiami i oknami, więc co tu robić...

--
    idę tam, gdzie idę
  • znowu.to.samo 06.12.18, 13:42
    No nie? W takiej sytuacji nic innego nie pozostaje
    😝😝😝

--
    *Jeśli nie masz po co żyć, żyj innym na złość*
  • mama.nygusa 06.12.18, 11:45
    Juz pisalam nie raz, bzdury gadacie z tym paleniu smieci itp.Sama pale weglem, najlepszej jakosci jaki dalo sie kupic, a kupic dobrej jakosci wegiel to nie bylka z maslem, o nie.
    Zakazac sprzedazy slabej jakosci wegla.Pamietam jak ze 3 lata temu sasiedzi kupili, zapewne nieswiadomie(o wiecej ten provblem sie nie powtorzyl) wegiel czy inny groszek marnej jakosci, boszsze jak im czarny dym z komina lecial, ale co mieli zrobic, tez wyrzucic i kupic inny.Na gazowe czy olejowe niestety niewielu stac, mnie tez nie.Inni sasiedzi olejowe mieli przez 2 sezony i szybciutko wrocili do tradycjnego pieca bo nie wytrzymali finansowo, a biedni nie sa.

--
    alicia033 napisała:

> Znowu łżesz, nędzny katolu
  • hanusinamama 06.12.18, 11:55
    Ja mam sasiada ktory ma wulkanizacje i pali opony. Ma wielki piec wrzuca pociete opony i pali sie "jak ta lala". Sam sie chwalił....
  • mama.nygusa 06.12.18, 12:04
    ok, ile ludzi ma wulkanizacje>Ten sasiad, ktoremu kopcilo nie ma wulkanizacji.

--
    alicia033 napisała:

• sumire 06.12.18, 12:25
    Ech. Parę dni temu widziałam w sieci film wrzucony przez strażaka, który gasił składowisko opon. Jego kombinezon od wewnątrz w czarnym świństwie - od wewnątrz, podkreślam. A oni mają aparaty, które ich chronią przed wdychaniem toksyn. Może pan sąsiad powinien zobaczyć, czym częstuje ludzi dookoła, chociaż do pewnej grupy ludzi i tak nie dociera.
  • stephanie.plum 06.12.18, 13:10
    no ale to chyba nie jest zgodne z prawem?
    może trzeba donieść na smrodziarza, albo przynajmniej zapytać w gminie, czy znalazłby się na takiego sposób.

u nas "nawet" pisowcy w gminie już ogarniają, że radosna zgoda na smrodzenie nie jest trendy.

--
    idę tam, gdzie idę
  • nihiru 06.12.18, 13:19
    Niekoniecznie.
    Ostatnio kuzyn, który przeniósł się na jakąś wieś w kieleckim opowiadał, że tamtejszy "sawuar wiwr" nie zabrania palenia śmieciami w piecu. Wymaga jedynie, żeby to robić tak, żeby dym sąsiadowi w okna nie leciał:/.
    A jak w nieświadomości żona zgłosiła takiego palacza straży, to w ogóle nie chcieli przyjąć zgłoszenia, bo okazało się, że jest nim wójtuncertain

--
  • stephanie.plum 06.12.18, 13:24
    nawet w tak beznadziejnej sytuacji warto zgłaszać, nie? może szczebel wyżej?

niech ten wój...t wie, że nie ma ogólnego przyzwolenia.

--
    idę tam, gdzie idę
  • rb_111222333 06.12.18, 13:14
    To zgłoś go na policję albo sm. Samo się nie zrobi
  • nutella_fan 06.12.18, 16:52
    Ja zglaszam i nic z tym nie robią.
  • ykke 06.12.18, 18:30
    hanusinamama napisała:

> Ja mam sasiada ktory ma wulkanizacje i pali opony. Ma wielki piec wrzuca pociet
    > e opony i pali sie "jak ta lala". Sam sie chwalił....

A Ty co na To, he?

--
    Izka

"Dzień bez śmiechu to dzień stracony"
  • leann32 06.12.18, 13:02
    Jestem za ogromnymi karami finansowymi za palenie syfem. Normalnie donos na policje, podjazd i kara taka ze w piwty pojdzie.
    Poki co nie dziala. Sasiad palil opony i butelki to przyjwchali po 30 minutach i dostal upomnienie. Na drugi dzien zas tym palil.
  • simply_z 06.12.18, 13:10
    No ale problemem nie jest tylko palenie. W duzych miastach jak Krakow, codziennie tysiace busow, samochodow smrodzi i kopci, na czele z dieselami. Kolejna kwestia zabudowywanie kwartalow miasta, walenie blokowisk, galerii, szeregowek i co za tym idzie, miasta nie sa przewietrzane.
  • mamalgosia 06.12.18, 13:21
    W Krakowie normy sa przekraczane max 200%. W Rybniku 1000%. Ruch samochodowy to pikus w porownaniu z piecami w domkach

--
    misiedlakazdego.blox.pl/html
  • simply_z 06.12.18, 13:25
    Mylisz sie co do Krakowa. Zabudowywanie korytarzy wentylacyjnych plus scisle otoczanie pierscieniem zabudowy miasta, ma bardzo duzy wplyw na smog. Dodam, ze w tym roku ( ktory byl wyjatkowo cieply, wiec ludzie nie palili w piecach), normy powietrze byly wielokrotnie przekroczone.
  • mamalgosia 06.12.18, 15:09
    Nie mylę się. Sprawdzam codziennie. Wskazania nigdy nie przekraczaja 200, max 300% normy. U nas bywa 100%. Na przykład od wczoraj, dzisiaj do południa rzygalismy z tego smrodu

--
  • simply_z 06.12.18, 15:37
    Ale ja nie kwestionuje norm smogu, wskazuje tylko jego przyczyne.
  • mamalgosia 06.12.18, 17:59
    Ale nieprawdziwą. Samochody to nikły ułamek

--
  • aerra 06.12.18, 14:22
    A skąd. W zeszłym roku wielokrotnie było powyżej 600%. W tym, fakt, akurat w samym Krakowie chyba ze dwa razy przekroczyło 300% (aczkolwiek nie sprawdzam całego Krakowa codziennie), ale w takich Zielonkach, Skale, spokojnie już w tym roku kilka-kilkanaście razy było powyżej 1200%
  • mamalgosia 06.12.18, 15:11
    A ja sprawdzam codziennie. I mówię tylko o Krakowie - tam gdzie wprowadzono zakaz paliw stałych. Brawo za decyzje. Są efekty

--
  • aerra 06.12.18, 15:34
    No to masz, dzisiaj, przed chwilą, Prądnik Czerwony, PM10 219%, PM2,5 270%
    A dziś wcale nie jest tak źle.
  • aerra 06.12.18, 15:37
    Dzisiaj rano, o 5, Prądnik Biały dla odmiany: PM10 400%, PM2,5 prawie 700%
  • mamalgosia 06.12.18, 18:01
    400% to nadal nie te pułapy co u nassad
    Poza tym ja pisałam o centrum Krakowa. Nad te skrajne dzielnice to już powietrze napływa z miejsc, gdzie nie zakazano paliw stałych

--
  • mamalgosia 06.12.18, 17:59
    No toż mówię: 219%. Dla nas to niestety ulga gdy mamy takie wskazaniasad pomysl, jak może być przy 1219% sad sad

--
  • lauren6 06.12.18, 15:33
    > ale problemem nie jest tylko palenie. W duzych miastach jak Krakow, codziennie tysiace busow, samochodow smrodzi i kopci, na czele z dieselami

To dlaczego problem smogu występuje tam tylko w sezonie grzewczym?

Daj spokój. Trują nas przede wszystkim ludzie palący w piecach śmieci, opony itd. Za przyłapanie na tego typu praktykach powinny być takie kary pieniężne, że towarzystwu nie oplacałoby się wkładanie syfu do pieców
  • simply_z 06.12.18, 15:39
    Jak w sezonie grzewczym? o czym ty gadasz, codziennie w lecie widze wyraznie lune/smuge smogu, Poprawia sie jak spadnie deszcz lub zawieje halny. Zreszta...wieczny prezydent tylko wydaje zezwolenia na stawianie kolejnych potworkow typu Avia itd..
  • aerra 06.12.18, 15:45
    Poza sezonem grzewczym smog jest bez porównania mniejszy i jest to smog innego rodzaju.
    Z to co pamiętam ze statystyk ruch samochodowy generuje 4% smogu.
    Zabudowywanie korytarzy powietrznych to już inna sprawa i to akurat jest duży problem. Przy czym jednej rzeczy się nie przeskoczy - Kraków leży w niecce i spływa do nas wszystko z okolicy - i już tu zostaje (o ile nie będzie porządnie wiać/lać). Jeśli nie poprawi się stopień generowanie smogu w okolicznych miejscowościach, to żeby Kraków się skichał, to i tak nie da rady rozwiązać problemu, możemy go tylko nieco zmniejszyć.
  • simply_z 06.12.18, 15:48
    Owszem ale nadal istnieje, wiec nie jest tak, ze poza sezonem grzewczym oddychamy ambrozja. W zasadzie zawsze to powietrze mniej lub bardziej smierdzi. Poza tym takjak mowisz polozenie, blokada od strony gor i mamy efekty jakie mamy.
  • mamalgosia 06.12.18, 18:02
    nie wiem co widzisz, ale nie masz racji. Poza sezonem grzewczym problemu nie ma

--
  • kokosowy15 06.12.18, 20:15
    Ależ jest! Tylko dominują nie pyły lecz tlenki azotu, benzo-a-piren i inne trucizny, znacznie gorsze niż PM 10. Pyły także są, że startych klocków hamulcowych, opon, jezdni. Spaliny w elektrociepłownich są oczyszczanie na poziomie niedostępnym w innych technologiach (np pył wychwytywany jest na poziomie 99,6%), odsiarczanie. Problemem pozostaje CO2, ale on nie truje.
  • mamalgosia 06.12.18, 20:37
    U nas nie. W moim mieście komunikacja ma bardzo znikomy udział w smogu. Daleko nam do Los Angeles. Za to do Średniowiecza blisko

--
  • simply_z 06.12.18, 15:40
    a co do palenia, to fakt, wczoraj przeszlam sie Karmelicka..smrod syfow palonych w kamienicach prawie mnie zabil. Gdzie jest straz miejska..uncertain
  • sumire 06.12.18, 15:46
    Nie tylko. Latem w Krakowie też bywa smog, mniej uciążliwy dla nosa, ale za to widoczny. Kraków leży w niecce, rzadko wieje na tyle mocno, by "przewietrzało" miasto, a korytarze powietrzne zostały starannie zabudowane biurowcami i osiedlami, więc całe to badziewie po prostu wisi tu w powietrzu. Jedynym ratunkiem bywa bliskość Tatr i halnego od czasu do czasu.
  • kokosowy15 06.12.18, 17:09
    Smog pochodzący z samochodów jest również w miastach, w których mieszkań nie ogrzewa się, a już na pewno nie piecami. W Los Angeles, w Atenach, też mieszkańcy truja się i umierają od smogu. Fakt, że spaliny są w Polsce tylko częścią zanieczyszczeń nie znaczy, że nie trzeba z nimi walczyć, najlepiej ograniczając ruch samochodów.
  • mamalgosia 06.12.18, 18:04
    W moim mieście 80% smogu pochodzi z palenisk domowych, a 2% z samochodów. Tak więc ograniczanie ruchu samochodowego jest śmiesznym działaniem. Szczególnie w dni jak dziś, kiedy otrzymuję z Urzędu Miasta komunikat, że mam nie przebywać na powietrzu, a do pracy dostać się muszę i dzieci do szkół

--
  • mamolka1 06.12.18, 18:35
    My żyjemy w tym samym mieście..
    Na zewnątrz jak na tą porę roku ciepło i proszę jakim cudnym powietrzem oddychamy
    www.rybnik.com.pl/wiadomosci,smog-w-rybniku-idziemy-na-rekord,wia5-3266-38965.html
    I tak jest od bardzo dawna, żart z moich czasów szkolnych ( a stara dupa jestem ) - przyjeżdża Ślązak nad morzem i źle mu się oddycha... Wezwany lekarz zaordynował: pod rurę wydechową go dajcie bo nieprzyzwyczajony do świeżego powietrza ..
    I tak, 90% syfu pochodzi z domków, w lecie tego nie ma... Ludzie to lekceważą bo przywykli a tych którzy zgłaszają traktują jak szpiclów. I dzieci nie chorują im id syfu w powietrzu tylko od zimna - więcej ubranek/czapeczek i będzie ok 😣
    Bardzo powoli się to zmienia

--
    www.siepomaga.pl/serce-julka/
  • mamalgosia 06.12.18, 20:38
    Bardzo powoli ze względu na deputaty i mentalność jaskiniowców.

W jakiej dzielnicy mieszkasz?

--
  • mamolka1 06.12.18, 21:08
    Gotartowice

--
  • kokosowy15 06.12.18, 19:51
    To skąd smog w Atenach? Latem?
  • mamalgosia 06.12.18, 20:39
    Ależ ja zupełnie nie mówię o Atenach i wydawało mi sie, że Aten ten wątek nie dotyczy.

W moim mieście domki jednorodzinne trują, nie ma co do tego wątpliwosci. Jasne, że samochody emitują spaliny, ale to trochę tak jakby się przejmowac kałużą, ignorując powódź

--
  • kokosowy15 06.12.18, 20:50
    Wątek dotyczy smogu i źródeł jego powstawania. Może u Ciebie jeżdżą inne samochody, może obowiązują inne prawa przyrody, ale ilość zanieczyszczeń powodowanych przez samochody jest taka sama w każdym miejscu. Udział procentowy może być oczywiście inny.
  • mamalgosia 07.12.18, 09:01
    Jesli jeżdżą 4 samochody przez dwie godziny, a dymi 10 kominów przez 24 godziny, to chyba logiczne

--
  • jolie 06.12.18, 20:57
    Latem w czasie upałów (jak w tym roku) zwiększa się stężenie toksycznego ozonu. Gdy lato jest suche, bezdeszczowe, powietrze jest również złe.
  • aerra 06.12.18, 14:19
    Znajomy ostatnio opowiadał (mieszkają w miejscowości tuż pod Krakowem), że odwoził dziecko na zajęcia sportowe (też miejscowość pod Krakowem, paręnaście km od nich) i widzi jak z domu niemalże obok szkoły leci totalnie czarny, śmierdzący dym. Wkurzył się, znalazł sobie numer telefonu gdzie zadzwonić i dzwoni. Powiedzieli mu, że w zasadzie to oni nic nie mogą, mogą wysłać informację dalej, może wpadnie tam ktoś skontrolować za jakiś czas. No ok. Sprawdził potem. Kontrole w tej wsi rocznie są mniej więcej 2 (słownie: dwie!). I nie to, że dwa razy przyjadą, skontrolują zgłoszone wcześniej gospodarstwa, pobiorą próbki, nie nie. DWA domy zostały skontrolowane w zeszłym roku, w poprzednim jeden, w jeszcze poprzednim trzy. I z tego co podpytywał to mnie więcej wygląda to tak, że przychodzą i pytają czym się pali. I dostają odpowiedź: a skąd, my nie palimy śmieciami, absolutnie!
    Fakt, że po 2 miesiącach pobieranie próbek popiołu to o kant dupy...
  • simply_z 06.12.18, 15:40
    niestety..tak to dziala.uncertain
  • bei 06.12.18, 16:36
    najczęściej chodzi o pieniądze, eko to zawsze oznacza drożej. Ludzi zwyczajńie nie stać na ogrzewanie prądem, gazem, czy lepszym węglem. Znam historie, ze mieszkańcy kradną plastiki z recyklingu by mieć co spalać w piecu.

--
    poland.afs.org/
  • sumire 06.12.18, 16:57
    Nie zawsze, zwłaszcza że nadal można dostać całkiem spore dofinansowanie na szczeblu lokalnym. I jednak, jeśli kogoś stać na dom wart przynajmniej kilkaset tysięcy złotych pod Krakowem, to znaczy, że stać go też na to, by nie palić w piecu plastikiem. Większość takich trucicieli to nie są ubogie babcie, ale zwykłe chytrusy lub ludzie, którym po prostu nie chce się zaprzątać głowy jakąś tam ekologią.
  • kokosowy15 06.12.18, 17:13
    Niekazdy właściciel domu pod Krakowem wybudował go sobie lub kupił. Znaczna część je odziedziczył i nie stać ich ani na termomodernizacja ani na ekologiczne ogrzewanie.
  • sumire 06.12.18, 17:47
    Skoro ich nie stać na utrzymanie domu, to cóż - można sprzedać i kupić wygodne mieszkanko z CO.
  • mama.nygusa 06.12.18, 18:48
    A CO W BLOKU z czego sie ogrzewane?
    Jeszcze jedna kwestia, gaz miejski jest o wiele tanszy niz ten w bankach.3 rzecz ja lubie mieszakac w domu smile

--
    alicia033 napisała:

• nihiru 06.12.18, 17:54
    Teraz powinno pojawić się zdanie, że "jak go nie stać, to niech sprzeda i zamieszka w mieszkaniu"smile
    Tylko kto kupuje domy starsze niż 10 lat? Widzę, ile u nas ogłoszenia wiszą....

--
    ________
    by Ad.a6
  • lauren6 06.12.18, 18:08
    Odziedziczył dom - źle. Nie odziedziczył, nie stać go na kredyt - jeszcze gorzej. Dorosłe życie kosztuje. W mieście nikt z nikim się nie piesci gdy nie stać to na czynsz. Jeśli dom się nie sprzedaje to znaczy, że cena jest za wysoka.
  • kokosowy15 06.12.18, 20:02
    Już widzę te kolejki chętnych do kupna piecdziesiecioletniego lub starszego domu. I każdy chce dać taka cene, żeby na mieszkanie wystarczyło. Ty, jak zwykle jesteś zwolenniczką utylizacji ludzi których nie stać. Gdzie solidaryzm społeczny?
  • mamalgosia 06.12.18, 18:06
    Sorry, bei, zupełnie nie masz racji. 9 na 10 śmierdzieli stac na coś innego. Tylko zwyczajnie są chytrzy i nie mają ochoty "wyrzucać" pieniędzy. Fakt, że jest drogo i rząd nie robi nic, żeby to poprawić (a wręcz przeciwnie), ale to nie usprawiedliwia. Jakoś przeciwko drogim telewizorom, telefonom, samochodom nikt nie protestuje, tylko grzecznie kupuje. Takich naprawde biednych jest mało, przynajmniej tu na Śląsku. Za to chamów z deputatami cała masa

--
  • ykke 06.12.18, 18:37
    mamalgosia napisała:

> Sorry, bei, zupełnie nie masz racji. 9 na 10 śmierdzieli stac na coś innego. Ty
    > lko zwyczajnie są chytrzy i nie mają ochoty "wyrzucać" pieniędzy. Fakt, że jest
    > drogo i rząd nie robi nic, żeby to poprawić (a wręcz przeciwnie), ale to nie u
    > sprawiedliwia. Jakoś przeciwko drogim telewizorom, telefonom, samochodom nikt n
    > ie protestuje, tylko grzecznie kupuje. Takich naprawde biednych jest mało, przy
    > najmniej tu na Śląsku. Za to chamów z deputatami cała masa
    >
    Zgadzam się.

--
    Izka

• sumire 06.12.18, 18:58
    Otóż to. Dym wali nierzadko nie z walących się chatek na kurzej stopce, ale z całkiem ładnych domów z dwoma garażami w ogrodzie. Dzielnice willowe to niezłe generatory smogu.
  • mamalgosia 06.12.18, 20:40
    U nas dom przyjęć dymi jak krematorium. A terminy trzeba u nich zaklepywać na kilka lat naprzód, więc na pewno biedakami nie są

--
  • nutella_fan 06.12.18, 16:49
    Ja jestem wyznawcą PiSu a smog mnie martwi i wkurza niemiłosiernie. Nie myśl stereotypami.
  • starczy_tego 06.12.18, 23:09
    Ojej, i nie odczuwasz dysonansu, ze twoja partia ma Ciebie i Twoje dzieci głęboko w de?
  • nutella_fan 07.12.18, 12:41
    Odczuwam. Ale inna partia rządząca też miała mnie i moje dzieci w dupie. Ta przynajmniej jest w zgodzie z moją religią.
  • starczy_tego 08.12.18, 13:21
    o jaka piękna racjonalizacja smile religia na raka nie pomoże. poprzednicy nie obiecywali, że Polska będzie węglem stać, tak więc oszukujesz samą siebie.
  • ykke 06.12.18, 18:36
    Co Ty z tym robisz? Czy zwrocilas komuś uwagę, czy dzwoniłaś do SM z interwencją? Czy wywiesiłas chociaz sasiadom na furtce ostrzegawczą kartkę? Dopóki Polacy będą uważać, że lepiej nie psuć stosunków z sąsiadem, doputy będzie w kraju syf, kiła i mogila. I to się tyczy wszystkuego- i palenia śmieci ì trzymania psa na łańcuchu, i przemocy domowej. Sąsiad zawsze ślepy i gluchy w imię dobrych stosunków .

--
    Izka

• mamolka1 06.12.18, 19:00
    To do mnie? Bo na telefonie pod moim postem a na drzewku pod założycielki...
    Ja jestem ta wredna picz która robi zdjęcia i donosi na biednych sąsiadów.
    Więcej zrobić nie mogę

--
  • nutella_fan 06.12.18, 19:16
    Ja albo zdjęcia albo filmy kręcę na komórce. Problem że to potem nikogo nie interesuje (dzwoniłam i na policję i do urzędu miasta), więc mój zapał osłabł. Na razie kupiłam wszystkim maski.
  • ruckola 06.12.18, 19:28
    Nic nie mów. Mieszkam na osiedlu, gdzie praktycznie każdy ma kominek. Musieliśmy kupić oczyszczacz powietrza, bo zaczęłam się dusić. Rzygam tym smrodem. Sama przestałam palić. Jeszcze rozumiem mrozy, ale na dworze +6 a pół osiedla zadymione bo se ludzie atmosferę robią uncertain

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.