Dodaj do ulubionych

Nie oburza nas brak reakcji Kościoła na pedofilię?

06.12.18, 23:09
Mapa pedofilii - bez echa, nawet tutaj na emamie reakcje to były raczej "eee, przecież to od dawna wiadomo".

Artykuły o Jankowskim? "Zieeew, przecież KAŻDY to wiedział".

Milion złotych dla ofiary - super, należy się. Ale zero refleksji na tym, dokąd taka amerykańska droga bajecznie wysokich sądowych odszkodowań prowadzi, że nie ma żadnej odpowiedzialności dla machny, która księdza kryła, że sprawy, które do sądu się nie nadają (przedawnienie, zmarły pedofil, zadłużona parafia czy biedny zakon) nie doczekają się choćby finansowego zadośćuczynienia.

Politycy jak jeden mąż, od lewa do prawa, mają lepsze rzeczy do roboty. Na opozycji na przykład przejmowania się nawzajem. A na jedną jedyną Scheuring-Wielgus leją się pomyje.

Za dwa dni kościoły nadal będą pękać w szwach. Tu na forum nadal się będzie dyskutować o sukienkach na chrzciny i prezentach na komunie...
Edytor zaawansowany
  • fornita111 06.12.18, 23:14
    No niestety. Powaznie sie zastanawiam, czy nie zaczac drazyc tematu z najblizszymi przyjaciolkami-katoliczkami. Ale do tej pory reagowaly zloscia i obraza- a ja naprawde nie chce im dokuczac. Sama mam do zrobienia jeszcze apostazje- moj grzech lenistwa i zaniechania, ze ciagle to odkladam. Nie wiem co jeszcze moge zrobic.
  • 35wcieniu 06.12.18, 23:40
    www.tokfm.pl/Tokfm/7,103094,23448370,kosciol-nawet-po-apostazji-bedzie-mogl-przetwarzac-twoje-dane.html

Przeczytaj sobie wink Tylko nie przed snem bo jak nie masz świadomości tych kwestii to Ci ciśnienie skoczy a wtedy się chyba źle śpi big_grin
  • majenkir 07.12.18, 03:26
    Ale przynajmniej znajomi i rodzina przestana "prosic na chrzestna" wink

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • lodomeria 06.12.18, 23:41
    Rozmawianie z katolikami, bez atakowania, na spokojnie to jest jedna z rzeczy, które można zrobić.

Nota bene, u dziadków na wsi, u ciotki w miasteczku jako takich gejów nie ma (w sensie wyoutowanych). Jedyne co widzieli, to jak młody ksiądz z lektorem się prowadzał, w lekcjach mu pomagał, na angielski do wioski dalej woził, albo jak inny ksiądz się do kobiety z gromadką dzieciaków garnął i się po jakimś czasie okazało, że wcale nie o tę kobietę chodziło (na to większość wioski by przystała, w końcu ksiądz to facet, wiadomo, że te bajki o abstynencji seksualnej to tak pro forma). Czy w takim kontekście dziwi kogoś homofobia na prowincji? No bo na kimś się to zranienie, rozczarowanie ideałami, dysonans poznawczy musi skupić...

Ale wiesz, co jeszcze możesz zrobić? W czym sęk? Potrzebujemy nie tyle polowania na czarownice, pokazowych procesów i oblewania pomników farbami. Potrzebujemy sprawnego państwa. Potrzebujemy polityków zainteresowanych zbadaniem systemowego przyzwolenia na przestępstwa w Kościele (pedofilia to jedno, są jeszcze kwestie finansów, lewych biznesów, wyłudzania nieruchomości, przejmowania edukacji, mediów, usług medycznych, mafijne powiązania na szczeblu władzy lokalnej, po sprawy takie jak handel narkotykami, czy ludźmi).
  • fornita111 07.12.18, 00:18
    Oj z tymi politykami to ciezka sprawa. Glosowalam i glosowac bede, ale poki co, to wg mnie priorytetem jest odsuniecie pisu od wladzy. Wiec pewnie bedzie mniejsze zlo i kolejni politycy wchodzacy KK bez wazeliny uncertain Byc moze Razem probowaloby dokonac tego o czym piszesz... ale oni mnie do siebie zrazili, wiec NIET, mojego glosu nie dostana.
  • lodomeria 07.12.18, 00:41
    Ponoć tylko krowa nie zmienia poglądów wink może warto zainteresować się konkretnymi rokującymi politykami i np. starać się im zapewnić mocne miejsce w partii?
  • pierwsza.strona1 07.12.18, 03:07
    Kosciol to instytucja niereformowalna. Tak jak ustroj komunistyczny.
  • 45rtg 07.12.18, 10:20
    pierwsza.strona1 napisała:

> Kosciol to instytucja niereformowalna. Tak jak ustroj komunistyczny.

Chiny.
  • mama.nygusa 07.12.18, 09:39
    Chyba przesadzasz, nawet moja tesciowa mocno zafiksowana w temacie ksiezy, zawsze powatza przy temacie pedofilii-jak tak mozna, jak to prawda nie powinien byc ksiedzem.

--
    alicia033 napisała:

> Znowu łżesz, nędzny katolu
  • zona_glusia 06.12.18, 23:53
    Mnie brak reakcji Kościoła na pedofilię oburza i nie dziwi. Po prostu nie spodziewam się po tej instytucji, hierarchii kościelnej, niczego poza działaniami pozorowanymi.
    Za to boli mnie brak reakcji ludzi i dawanie przyzwolenie zarówno politykom, jak Kościołowi na bezkarność.
    Przy czym rozumiem, że ktoś nie odchodzi z Kościoła, bo wierzy w Boga, czuje się z nim związany, ale niech coś robi, właśnie dlatego, że podobno "Kościół to wspólnota wszystkich wiernych", coś więcej poza modlitwą.
    Bardzo by mnie ucieszyło, gdyby na protest w Gdańsku w sobotę przyszło dużo ludzi.
  • fogito 07.12.18, 00:12
    KK to meska organizacja. Nie dziwi mnie ukrywanie procederow seksualnych. Toc panowie od zarania bez seksu obejść sie nie mogą. Lapia co pod reka. A zon nie maja wiec dzieci sa najłatwiejszym celem.
  • mrs.solis 07.12.18, 00:34
    Mnie bardziej oburza wasz brak reakcji. Ciagle swoje dzieci chrzcicie, posylacie do komunii i ciagle nie widzicie, ze kosciol to zwykla mafia. Te bardziej "swiete" ematki jakby im dziecko powiedzialo, ze ksiadz je macal to pewnie same zrobilyby wszystko, zeby sprawa nie wyplynela, bo co ludzie by powiedzieli.
  • aguar 07.12.18, 08:21
    "Ciagle swoje dzieci chrzcicie, posylacie do komunii"
    Nie robię tego, podobnie jak część ematek, a szczerze zachęcam inne!
  • aerra 07.12.18, 09:08
    Czemu "wasz"? Moje dziecko jest nieochrzczone, do komunii nie idzie (a akurat w 3 klasie jest), jesteśmy ateistami.
  • mrs.solis 07.12.18, 14:38
    Ja tez nie, ale wielu innych ciagle to robi i dlatego ta instytucja ma sie dobrze.
  • 45rtg 07.12.18, 10:21
    mrs.solis napisała:

> Mnie bardziej oburza wasz brak reakcji. Ciagle swoje dzieci chrzcicie, posylaci
    > e do komunii i ciagle nie widzicie, ze kosciol to zwykla mafia. Te bardziej "sw

Co proponujesz w takim razie zamiast tego? O ile jeszcze jako-tako można ochrzcić bez udziału Kościoła, to z komunią trochę nie za bardzo.
  • gulcia77 07.12.18, 14:06
    A po kiego grzyba chrzest i komunia? Żyć się bez tego nie da, czy jak? Ja jakoś żyję bez mała 42 lata wink

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"
  • 45rtg 10.12.18, 11:41
    gulcia77 napisała:

> A po kiego grzyba chrzest i komunia? Żyć się bez tego nie da, czy jak? Ja jakoś
    > żyję bez mała 42 lata wink

Znaczy się, w imię uwolnienia umysłu od nacisków będziesz innym mówić, co im potrzebne, tak?
  • ziazia17 11.12.18, 22:11
    O, moją wypowiedź usuniętosmile, ależ miło. Powtórzę jeszcze raz: nie wychylaj się z wiekiem, bo 42 lata temu nie chrzcili swoich dzieci tylko ubecy i sbecy. Nie rzucaj złego światła na swoich przodkówsmile

• mrs.solis 07.12.18, 14:36
    Pokaz mi fragment z biblii mowiacy o tym, ze dzieci maja isc do komunii. Dla odmiany chlopcy wg. biblii mieli byc obrzezani , a jakos nie sa.
  • 45rtg 10.12.18, 11:40
    mrs.solis napisała:

> Pokaz mi fragment z biblii mowiacy o tym, ze dzieci maja isc do komunii. Dla od

"Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy".
  • edelstein 07.12.18, 14:27
    Tzn kto konkretnie? Z tego co kojarze to raptem 4forumki, no chyba,ze reszta sie nie przyznaje

--
    "Decyzja o poczeciu nazlezy do dziecka. Jak nie zechce, to sie nie pocznie." by plater-2
  • agab51 07.12.18, 00:49
    Oburza.
    Ale ja już od dawna staram się trzymać od tej instytucji z daleka.

--
    Wczoraj było za wcześnie. Jutro będzie za późno. Dzisiaj jest TEN DZIEŃ.
  • lodomeria 07.12.18, 01:12
    Ale czy to wystarcza? Twoje pieniądze tam i tak idą, Twoje dzieci są przez nich uczone, Twoi politycy na wszelkie msze i poświęcenia latają jak oszalali, nawet to, jak Cię lekarz leczy już od nich zaczyna zależeć.
  • agab51 07.12.18, 08:23
    Lekarza sobie wybrałam sama, takiego co mi odpowiada. I leczy mnie tak, jak ja mu zapłacę :-p .
    Moje dziecko lata temu, bo już na początku edukacji szkolnej , zrezygnowalo z religii, i uważa się za ateistkę. Ma to po mężu, który również jest ateistą, nawet nieochrzczonym ( w naszym pokoleniu to byla rzadkość).
    Politykow nie ja wybrałam, na protesty, owszem chodzę . Jestem zdecydowanie za rozdziałem polityki od kościoła i czekam na taką partię, która nam to obieca i wykona.
    Przede wszystkim jednak
    Mam świadomość, że takich osób jak ja, przynajmniej w moim środowisku, jest coraz wiecej. Coraz więcej osób odwraca się od kościoła oraz od wiary, to jest proces, i on trwa.
    W klasie córki w LO żadne dziecko (!) ŻADNE DZIECKO nie zapisało się na religię.

--
    Wczoraj było za wcześnie. Jutro będzie za późno. Dzisiaj jest TEN DZIEŃ.
  • mia_mia 07.12.18, 00:50
    Nie „nawet na emamie”, a ”nawet tu na emamie”. Dla mnie szokiem było, jest i będzie, że nawet tu jest mnóstwo kobiet mających dzieci, czyli matek, broniących, usprawiedliwiający, zamykających oczy.
    I te idiotyczne wymówki, że nasz ksiądz jest fajny, ma podejście do dzieci, a one by zauważyły, gdyby coś się działo, że to tylko nagonka na kościół. Na tym
    Podejściu kościół żeruje i od lat nic się nie zmienia i pomimo natłoku faktow, dla polskiego katolika ksiądz to świętość większa niż Jezus czy Bóg, więc gdzie tu mówić o ochronie dzieci. Może za 50 lat coś się zmieni w tym kraju, w naszym pokoleniu nie ma szansuncertain
  • lodomeria 07.12.18, 01:08
    mia_mia napisał(a):

> Nie „nawet na emamie”, a ”nawet tu na emamie”.

Nie bardzo rozumiem, jaką różnicę widzisz wink Dla mnie sens jest ten sam. Dodałabym jeszcze, że emama nie jest typową suwerenką, że mamy tutaj osoby raczej wykształcone, dobrze zarabiające/dobrze usytuowane materialnie, obyte w świecie, raczej z dużych miast. A już co jak co, emama umie się wypowiedzieć sprawnie na piśmie i zaangażować się w sprawę, jak ta poruszy jakąś strunę w jej duszy.
  • evee1 07.12.18, 02:38
    Uwaga, staram sie rozmawiac na spokojnie smile.
    > że mamy tutaj osoby raczej wyk
    > ształcone, dobrze zarabiające/dobrze usytuowane materialnie, obyte w świecie, r
    > aczej z dużych miast. A już co jak co, emama umie się wypowiedzieć sprawnie na
    > piśmie i zaangażować się w sprawę, jak ta poruszy jakąś strunę w jej duszy.
    No dobrze, to jakiej reakcji bys oczekiwala od osoby, ktora jest wierzaca, chce praktykowac swoja wiare, jednoczesnie zdaje sobie sprawe, ze instytucja KK jest chora, ale jednak nie jest wypelniona wylacznie czarnymi owcami?
  • lodomeria 07.12.18, 02:50
    Wiesz, co zrobił Jezus jak zastał handlarzy w świątyni? Mniej więcej takiej reakcji bym się spodziewała.

A poza tym, to bym się spodziewała wymuszenia demokracji, respektowania praw człowieka (równość kobiet), wykorzenianie feudalistycznych naleciałości. A przynajmniej choćby czasowego odcięcia od kasy.

I powiem Ci, że sama jestem osobą "wierzącą", a w każdym razie mam duże potrzeby duchowe, lubię ładną oprawę i rytuały. Jednocześnie na tyle na serio traktuję nauczanie Jezusa, myśl chrześcijańską, żeby bez żalu nie postawić nogi w przybytku będącym pod kontrolą przestępców, żeby nie tęsknić za byciem ciemną masą usprawiedliwiającą największe podłości instytucji KK.
  • evee1 07.12.18, 04:02
    > A poza tym, to bym się spodziewała wymuszenia demokracji, respektowania praw człowieka (równość kobiet),
    > wykorzenianie feudalistycznych naleciałości. A przynajmniej choćby czasowego odcięcia od kasy.
    Ale w jakis sposob konkretnie? Pisac petycje, organizowac marsze przeciwko?
    Rozumiem, ze powinno sie przede wszystkim przestac chodzic do kosciola i nie korzystac z zadnych sakramentow?

--
    Internet... You start reading about sequoias and two hours later you know everything about Russian Revolution
  • gulcia77 07.12.18, 07:21
    evee1 napisała:
    > Rozumiem, ze powinno sie przede wszystkim przestac chodzic do kosciola i nie ko
    > rzystac z zadnych sakramentow?
    Sama sobie odpowiedziałaś na pytanie.

--
  • 45rtg 07.12.18, 10:37
    gulcia77 napisała:

> evee1 napisała:
    > > Rozumiem, ze powinno sie przede wszystkim przestac chodzic do kosciola i
    > nie ko
    > > rzystac z zadnych sakramentow?
    > Sama sobie odpowiedziałaś na pytanie.

Dobra, dobra. Spróbuj konkretnie odpowiedzieć, a nie udawać, że wzięłaś na poważnie pytanie retoryczne.

• gulcia77 07.12.18, 14:10
    Ale co konkretnie? Uważam KRK za organizację przestępczą, sama nie należę i nigdy nie należałam, a z sekty, w której byłam wychowywana odeszłam sama. Religia nie ma żadnego znaczenia, acz za przestępczość powinna być pociągnięta do odpowiedzialności.

--
  • 45rtg 10.12.18, 11:42
    gulcia77 napisała:

> Ale co konkretnie? Uważam KRK za organizację przestępczą, sama nie należę i nig

Se uważaj. A ja nie. I prawo też nie.

• szarsz 07.12.18, 08:56
    Będę, ja patrzę z zewnątrz i właśnie to widzę: nie ma innej skutecznej drogi niż choćby czasowe odejście od kościoła. Rozejrzyj się po świecie, przeczytaj spotlight: kościół w USA i watykan zaczął reagować dopiero wtedy, kiedy stanął na krawędzi bankructwa.

A poza tym, serio nie jestem w stanie pojąć zgody na zaspokajanie duchowej potrzeby, modlitwy, przez człowieka, który ciągnie za sobą co najmniej grzech tak potwornego zaniechania.
  • tairo 07.12.18, 11:11
    Możesz zacząć od tego, że na kolędzie zapytasz księdza, co myśli o pedofilii w KK i jak zamierza z tym walczyć.
  • 45rtg 07.12.18, 11:47
    tairo napisała:

> Możesz zacząć od tego, że na kolędzie zapytasz księdza, co myśli o pedofilii w
    > KK i jak zamierza z tym walczyć.

A Ty tak już zrobiłaś?
  • tairo 07.12.18, 12:39
    Ja?
    Ja nie jestem katoliczką, nie chodzę do kościoła, nie chrzczę dzieci i od lat nie mieszkam w Polsce.
  • 45rtg 07.12.18, 12:42
    tairo napisała:

> Ja?
    > Ja nie jestem katoliczką, nie chodzę do kościoła, nie chrzczę dzieci i od lat n
    > ie mieszkam w Polsce.

No ale chcesz walczyć z pedofilią w Kościele, to co za problem przyjąć księdza po kolędzie i porozmawiać z nim?
  • tairo 07.12.18, 12:44
    Miałabym wpuścić do domu kolesia z organizacji, która chroni pedofili?
    Chyba na głowę upadłeś.
  • 45rtg 07.12.18, 12:57
    tairo napisała:

> Miałabym wpuścić do domu kolesia z organizacji, która chroni pedofili?

A co, myślisz, że ci w domu weźmie i ochroni pedofila? Wykręty, wykręty... Przy okazji kolędy każdy może porozmawiać z księdzem. Tyle tu płaczów gimboateistów, że im ministrant do drzwi zapukał... Sezon się zbliża nawet. Zaraz będzie okazja. Chcesz, żeby przeprowadzać rozmowy umoralniające z księżmi? Daj dobry przykład.
  • mia_mia 07.12.18, 12:47
    Jeśli przeszkadza ci złodziejstwo i chcesz walczyć z kradzieżami zapraszasz sobie złodzieja na rozmowę?
  • 45rtg 07.12.18, 12:54
    mia_mia napisał(a):

> Jeśli przeszkadza ci złodziejstwo i chcesz walczyć z kradzieżami zapraszasz sob
    > ie złodzieja na rozmowę?

Gdybym uważał (analogicznie do tego, co głosi tairo), że rozmawianie ze złodziejami przemówi im do sumienia i przestaną, to tak, oczywiście. A co?
  • tairo 07.12.18, 12:56
    Pokaż, gdzie niby napisałam, że "rozmawianie ze złodziejami przemówi im do sumienia i przestaną.
  • 45rtg 07.12.18, 12:58
    tairo napisała:

> Pokaż, gdzie niby napisałam, że "rozmawianie ze złodziejami przemówi im do sumi
    > enia i przestaną.

I teraz będziesz się wykręcać, że forum.gazeta.pl/forum/w,567,167273719,167273719,Nie_oburza_nas_brak_reakcji_Kosciola_na_pedofilie_.html?p=167275239 napisałaś z zupełnie inną intencją, niż to, że rozmowa z księdzem miałaby coś zmienić.
  • tairo 07.12.18, 13:05
    Wykręcać? Bo ty sobie wydumałeś, że mam jakąś intencję?
  • 45rtg 07.12.18, 13:07
    tairo napisała:

> Wykręcać? Bo ty sobie wydumałeś, że mam jakąś intencję?

No jak się coś pisze, to z jakąś intencją.
  • mia_mia 07.12.18, 13:01
    Ale nikt z nas nie wierzy, że rozmowy pomogą, bo ani nie zmienią pedofili ani nie ograniczą krycia. Jedyne co pomoże to odcięcie od kasy i puste kościoły, więc osoby nie chodzące nic nie mogą zrobić poza protestami typu wieszanie bucików czy nagłaśnianie i przypominanie kolejnych przypadków.
  • 45rtg 07.12.18, 13:02
    mia_mia napisał(a):

> Ale nikt z nas nie wierzy, że rozmowy pomogą, bo ani nie zmienią pedofili ani n

No to po co tairo babuli o zagadywaniu do księdza po kolędzie?

• mia_mia 07.12.18, 13:06
    Bo możesz mu powiedzieć, że dopóki kościół się nie zmieni kopertę będziesz przekazywał na inny cel. To zadziała.
  • 45rtg 07.12.18, 13:09
    mia_mia napisał(a):

> Bo możesz mu powiedzieć, że dopóki kościół się nie zmieni kopertę będziesz prze
    > kazywał na inny cel. To zadziała.

A, to nie tylko mam na Wasze polecenie rozmawiać na konkretny temat z księdzem, ale jeszcze mam powiedzieć to, co mi każecie?

Dobra, dobra. Sprawa jest banalnie prosta: przyjmujecie księdza po kolędzie i mówicie mu to wszystko same. Macie z tym jakiś problem?
  • gulcia77 07.12.18, 14:18
    Ja na przykład nie mam żadnego. Brat mojego jest księdzem misjonarzem. Od prawie dwudziestu lat wie, co sądzę o religii en masse, a o KRK zwłaszcza. Mój chłop się śmieje, że pewnie dlatego w Papui-Nowej Gwinei wylądował.

--
  • aerra 07.12.18, 14:26
    Ja nie mam.
    Ale do mnie nie przychodzą odkąd powiedzieliśmy, że jesteśmy ateistami, ale jak ksiądz ma ochotę, to możemy porozmawiać. Nie chciał.
  • bazia8 07.12.18, 02:33
    Nasz ksiądz jest fajny - to zdecydowanie moje ulubione hasło. Mam wysypkę, gdy to słyszę.

Za każdym razem, kiedy ktoś przekonuje mnie, że to tylko komunia, tylko chrzest, proszę, by nie narzekał 5 minut później na czarną mafię, bo umrę ze śmiechu. Obrażają się, nic nie poradzę.

--
    Jestem atrakcyjna i bardzo szczupla, mam bardzo dobry metabolizm (Cichociemno)
  • zona_glusia 07.12.18, 10:10
    bazia8 napisała:

> Nasz ksiądz jest fajny - to zdecydowanie moje ulubione hasło. Mam wysypkę, gdy
    > to słyszę.
    Czemu nie? Ksiądz może być fajny. Zawsze zachęcam do sprawdzenia jego fajności. Porozmawiania w czasie kolędy na temat, co kościół robi w sprawie pedofili. Zamówienia mszy w intencji ofiar pedofili. Zebranie podpisów. Może reakcja na te nieśmiałe próby poruszenia tematu da wiernym do myślenia.
  • 45rtg 07.12.18, 10:23
    mia_mia napisał(a):

> Nie „nawet na emamie”, a ”nawet tu na emamie”. Dla mnie szokiem było, jest i bę
    > dzie, że nawet tu jest mnóstwo kobiet mających dzieci, czyli matek, broniących,
    > usprawiedliwiający, zamykających oczy.

Ktoś tu bronił jakiegoś napastowania dzieci? W wykonaniu duchownego w szczególności? Jakiś przykład? Poza może oczywistymi głupotogadaczami typu tiszantula, czy elki?

• olena.s 07.12.18, 02:09
    MI w tej kwestii już dawno opadły ręce. Z tym, ze ja wierzę, iż pieniądz potrafi - dotkliwie trafiwszy - wymusić radykalną zmianę systemu.
  • mrs.solis 07.12.18, 02:53
    Mi ostatnio szczeka opadla jak zobaczylam polskich politykow tanczacych z Tadziem i pelen kosciol katotalibow klaszczacych niczym tresowane malpy. Zastanawia mnie to "chwala ojcze", czy mieli na mysli boga czy oni do Tadzia tak spiewali?
  • majenkir 07.12.18, 03:29
    A to nie to samo? big_grin

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • milva24 07.12.18, 09:09
    big_grin
  • mrs.solis 07.12.18, 14:52
    No wlasnie obawiam sie , ze nie. Jak widac Polak potrafi nawet swojego polskiego boga ma.
  • zona_glusia 07.12.18, 09:53
    Politycy PO mają po prostu większe wyczucie stylu. Nie tańczą u Rydzyka ani publicznie, za to intensywnie wspierają i wspierali kościół. I zawsze powiedzą, że są ważniejsze sprawy niż rozliczenie go z pedofilii. Patrz ostatnia wypowiedź posłanki PO.
  • olena.s 07.12.18, 10:58
    Bo niestety swoboda światopoglądowa (aborcja, rozdział KK i państwa, etc) jest ważna (w kontekscie wyborów) tylko dla skrajnych skrzydeł. Wszystkie mniej skrajne i centrowe używają jej wyłącznie jako przydatnej lub kłopotliwej monety przetargowej.
    Dlatego albo kasa i odszkodowania, albo kiedyś szaleńczy gniew ludzi ich zmieni/zmiecie.
  • al_sahra 07.12.18, 04:32
    > Ale zero refleksji na tym, dokąd
    > taka amerykańska droga bajecznie wysokich sądowych odszkodowań prowadzi, że ni
    > e ma żadnej odpowiedzialności dla machny, która księdza kryła, że sprawy, które
    > do sądu się nie nadają (przedawnienie, zmarły pedofil, zadłużona parafia czy b
    > iedny zakon) nie doczekają się choćby finansowego zadośćuczynienia.

Ja bym nie lekceważyła amerykańskiej sprawiedliwości opartej na pieniądzu smile. Odszkodowania idą nawet w setki milionów dolarów, wiele kościołów zamknięto, diecezje musiały wyprzedać kościelny majątek i zbankrutowały (oczywiście Watykan się wypiął i na razie jest nie do ruszenia, mimo usiłowań).
  • lodomeria 07.12.18, 06:25
    Ale setki ofiar, które nie miały na tyle mocnych dowodów, żeby te setki milionów wygrać w sądzie, nie zaznały sprawiedliwości, a wręcz zostały kolejny raz skrzywdzone.
    O umyciu rąk od odpowiedzialności wspólnoty, systemu nie wspominając gdy uda się zawczasu wykluczyć z kapłaństwa/zakonu oskarżonego.
    O symbolicznym oddaniu gruntu wszelkim wierzącym w teorie spiskowe oszołomom, którzy wyrosną na gruncie polikwidowanych kościołów nie wspominając.
  • 45rtg 07.12.18, 10:29
    lodomeria napisała:

> Ale setki ofiar, które nie miały na tyle mocnych dowodów, żeby te setki milionó
    > w wygrać w sądzie, nie zaznały sprawiedliwości, a wręcz zostały kolejny raz skr
    > zywdzone.

No sorry, Winnetou, ale jak się nie ma dowodów, to się nie wygrywa spraw w sądzie. Taki lajf i na tym polega sprawiedliwość. Jak to sobie wyobrażasz, żeby dostawać odszkodowania (albo nawet wyroki skazujące kogoś) bez udowodnienia winy lub odpowiedzialności?

• jowita771 07.12.18, 06:15
    Oburza. Akurat ja uważam, że odszkodowania finansowe to jedyna droga, żeby biskupi zaczęli cokowiek robic. Na ich suminie bym nie liczyła, ich można uderzyć tylko po kieszeni, żeby poczuli.
    A ze swej strony zrobiłam, co mogłam - odeszłam z kk i wychowuję dzieci bez chrztu itd.

--
    Zaszła w ciążę bez jego wiedzy
    /by rosapulchra/
  • lodomeria 07.12.18, 06:20
    Jak ta jedyna droga działa, można się przekonać np w USA. Wszyscy specjaliści zajmujący się tym problemem przestrzegają przed daniem się złapać w pułapkę bajecznie wysokich odszkodowań dla paru jednostek.
  • lia.13 11.12.18, 22:09
    Np kto przestrzega? Ty wysłanniczką Kk jesteś?
  • mamaaspiama 07.12.18, 06:59
    www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,100865,24248549,poslanki-pis-i-po-komisji-ws-pedofilii-w-kosciele-nie-chca.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_Gazeta_Wyborcza&fbclid=IwAR3OZHpHscsks5ak3JesZNBDnWNwZ2JYGFxDoPFSmGiGemPDw7qLvk2G904
  • lodomeria 07.12.18, 07:09
    No więc o tym mowa. Skazywanie pojedynczych sprawców i brak pociągania do odpowiedzialności tych wszystkich, którzy odwracali oczy, bo są ważniejsze sprawy nie zmieni niczego sad
  • zona_glusia 07.12.18, 09:56
    O właśnie sad a taka komisja ws pedofili jest konieczna.
  • nutella_fan 07.12.18, 07:13
    Tak samo jak nas oburza brak reakcji ludzi na smog.
  • chicarica 07.12.18, 07:22
    Dla mnie to jest przykład, po pierwsze, totalnej kultury gwałtu i braku poszanowania dla praw dziecka, to po pierwsze. I tak jest lepiej, bo przynajmniej się o pedofilii w ogóle mówi. W latach 80 dziecko raczej jeszcze wp... dostawało jeśli twierdziło że wujek czy proboszcz się do niego dobierał.
    Po drugie, jak widać, społeczeństwo jeszcze kocha swojego oprawcę. Szanuję Irlandię i Hiszpanię za to, że po ujawnieniu skandali z przemocą, wykorzystywaniem, pedofilią, kradzieżami dzieci, społeczeństwo jednak pokazało sporego fucka Kościołowi. W Polsce to najwyraźniej jeszcze nie ten moment, więc nadal będziecie się chrzcić i komunizować, a księża będą rządzić krajem. Taki mamy klimat.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • milva24 07.12.18, 07:36
    Mnie osobiście już to zwisa. Przestałam chodzić do Kościoła, dziecko nie chodzi na religię, księdza chodzącego po kolędzie nie przyjmuję.
  • chicarica 07.12.18, 07:39
    Muszę powiedzieć, że mnie osobiście to nie zwisa. Podobnie jak nie zwisają mi inne krzywdy dzieci wyrządzane przez ludzi, z którymi nie mam nic wspólnego.

--
    ---
    Sundry: "Chcesz dowcipu, obejrzyj komedię. Chcesz inteligencji, idź do Mensy. To jest forum, tu się tylko bzdury wypisujesmile"
  • milva24 07.12.18, 07:52
    Nie sama krzywda mi zwisa bo dzieci zawsze szkoda ale próba walki z tym. Skoro ani państwo ani rodzice tych dzieci nie widzą problemu, że o instytucji kościoła nie wspomnę.
  • lodomeria 07.12.18, 07:44
    Nie zwisa Ci to, że mieszkasz w kraju, w którym jest mafia, której nawet gwałcenie dzieci uchodzi na sucho a wręcz politycy najróżniejszych opcji te gwałty usprawiedliwiają???
  • milva24 07.12.18, 07:50
    A co ja personalnie mogę zrobić? Z oazowej dziewczyny w kilka lat przeszłam do agnostycyzmu, z prywatnej kasy złotówki na kościół nie daję bo z państwowej to wiadomo, podpisuję różne petycje krążące w necie i próbowałam uświadamiać znajomych zanim wyszłam na oszołoma. Co jeszcze Twoim zdaniem mogę zrobić?
  • lodomeria 07.12.18, 08:00
    Chodzić na protesty, pisać/chodzić do lokalnych polityków, wspierać akcje takie jak mapa pedofilii (także finansowo). Rozmawiać z dziećmi, wymagać od szkoły. Nie odpuszczać znajmomym (aczkolwiek może znaleźć bardziej skuteczny sposób na rozmowy z nimi).
    Pewnie coś jeszcze, co w tej chwili nie przychodzi mi do głowy.
    W każdym razie na pewno nie usprawiedliwiać się, tak jak większość ciemnej masy w tym kraju, że "co ja mogę, niech ktoś inny za mnie załatwi".
  • milva24 07.12.18, 08:18
    Wybacz ale mam co robić, nie mam zwyczajnie czasu na chodzenie na protesty/chadzanie po politykach. Jeżeli wierni tego kościoła nie zamierzają nic z tym robić czuję się usprawiedliwiona.
  • mrs.solis 07.12.18, 14:59
    Otoz to!!! Jak w Bostonie zlapali ksiedza z polskiej parafii za tresci pedofilskie w komputerze, to wiecie co zrobili rodzice z polskiej szkoly??? Zaplacili za prawnika zeby siedziec nie poszedl , a jedna pani zatrudnila go do swojej firmy, bo do Polski widocznie nie mial po co wracac.
  • katja.katja 07.12.18, 07:57
    Nie oburza bo to nic nowego, trzymam się od tej insytucji z dala i mało obchodzi mnie co mówi np. w telewizji jakiś dziadek w różowych szatkach i dziwnej czapce na łbie.
    Jedynie co mnie drażni na tym forum, że katolików można obrażać, ale przedstawicieli innej religii już nie.

--
    Każda forumka uważająca mnie za mężczyznę niech wpłaci tutaj:
    dzieciom.pl/podopieczni/4405
  • kosmos_pierzasty 07.12.18, 09:14
    Oburza od dawna, nie od filmu "Kler", który nota bene uważam za wielce pożyteczny. Oburza mnie robienie świętego z osoby, która przymykała oczy na cały ten proceder i kult takiego człowieka sad Uważam, że KK to jedna z najbardziej szkodliwych instytucji na świecie.
    Z kościołem ja i moja rodzina nie mamy nic wspólnego.
    I co z tego wynika?
  • lauren6 07.12.18, 09:50
    Zacieram ręce patrząc jak polski kościół dokonuje samozaorania. Do dewot to oczywiście nie dotrze, ale młodzi ludzie z racji wieku są dużo bardziej wyczuleni na zakłamanie i niesprawiedliwość społeczną.

Rozwód kościoła i państwa jest już przesądzony, bo ta instytucja nie cofnie się przed niczym by nachapać się jeszcze większą ilością pieniędzy. Pytanie tylko które młode pokolenie walnie pięścią w stół.
  • fornita111 07.12.18, 10:01
    Pytanie, czy ja tego walniecia doczekam sad Dewoty wychowuja dewoty, niby dlaczego ktotes kolejne mlode pokolenie ma byc lepsze?...
  • aguar 07.12.18, 10:25
    "Pytanie, czy ja tego walniecia doczekam sad"
    Mam takie same obawysad
  • aerra 07.12.18, 14:32
    Ile dzieci nie chodziło na religię w twojej klasie?
    W mojej zero, potem był jeden, którego matka została wciągnięta do świadków Jehowy i przestał chodzić. W ogóle w całej podstawówce to może na palcach jednej ręki można było policzyć tych, którzy nie chodzili.
    W LO też chodzili wszyscy, do 18-tki. A potem może ze 3 osoby zrezygnowały.

W klasie mojego dziecka nie chodzi 5 osób na 18. A to klasa 3, czyli komunijna, zobaczymy ile w przyszłym roku będzie.
  • iwles 07.12.18, 10:01

Ale to chyba powinno chodzić o oczyszczenie kościoła w tych dewiantów, doprowadzić do ich skazania i wymusić przepisy prewencyjne.

Przecież nawet gdyby na całą Polskę zostało tylko 10 wierzących, to kościół istnieć nie przestanie, a ofiarę (dziecko) zawsze sobie znajdą, nawet na placu zabaw sad

• cauliflowerpl 07.12.18, 10:23
    "Przecież nawet gdyby na całą Polskę zostało tylko 10 wierzących, to kościół istnieć nie przestanie"
    Myślisz?
    www.tvp.info/6616205/z-czego-utrzymuje-sie-polski-kosciol
    "Finansowanie Kościoła w Polsce opiera się w około 80 proc. na dobrowolnych ofiarach wiernych."

Nie będzie wiernych, nie będzie kasy, budynki niszczeją, księża nie mają co do gara włożyć, zmniejsza się liczba parafii.
    W Hiszpanii jest 6000 parafii bez księży. Niektórzy księża obskakują i po 15 wiosek. Wielu wiosek nie obskakują wcale, to wierni muszą się przemieszczać, jeśli chcą być na mszy. Starsi niedołężnieją, młodych msza nie interesuje, sytuacja przypomina równię pochyłą.
  • aerra 07.12.18, 14:39
    W Portugalii chyba podobnie.
  • cauliflowerpl 07.12.18, 10:04
    Wiele osób powie Ci, że "należy odróżnić wiarę od instytucji". I że chodzi do kościoła dla boga a nie dla księdza.
    Moim zdaniem instytucję da się przyprowadzić do porządku wyłącznie brakiem kontaktu z nią samą. Parafia bez chrztów, ślubów, pogrzebów, uczestników mszy nie ma racji bytu. Nie utrzyma się.

Gdyby każda sprawa nadużyć księży kończyła się zgodnym bojkotem ze strony całej parafii, szybko proboszczowie ukróciliby nadużycia.
    No ale w Pasterkę kościoły będą pękać w szwach, boć przecie Bóg się rodzi, pięknie jest, nastrój wzniosły i kolędy tak pięknie śpiewają.
  • hanusinamama 07.12.18, 10:31
    Tez tak uważam. Po pierwsze można wierzyć w Boga będąc "niekoscielnym". I tez uwazam, ze dopiero w momencie jak koscioły bedąpuste może coś sie osiągnie....chociaz nie wiem czy do konca. Cały zarząd koscielny myśle ze ma w d.... czy ludzie chodzą do koscioła, bo oni wielka kase maja z naszych podatków. Jakby uciac finansowanie KK z kasy panstowowej, niech parafianie sami sie na KK skłądają to myśle ze kosciół musiałbys ie zmienić....niestety znowu dla kasy
  • nihiru 07.12.18, 10:48
    hanusinamama napisała:

> , bo oni wielka kase maja z naszych podatków. Jakby uciac
    > finansowanie KK z kasy panstowowej, niech parafianie sami sie na KK skłądają t
    > o myśle ze kosciół musiałbys ie zmienić....niestety znowu dla kasy

Nie przeczę, że nie dostają, ale nie jest prawdą, że utrzymują się głównie z podatków.
    Tutaj masz dwa szacowania:
    biznes.onet.pl/wiadomosci/finanse/ile-zarabia-kosciol/753rjn
    Są mniej więcej zgodne co do kwoty dotacji państwowej - nie mniej niż 2 mld zł, różnią się co do szacowania kwoty z datków - 1,5 mld a 6 mld to duża różnica.
    Do tego dochodzą dochody z administrowania cmentarzami, dotacje unijne, zwolnienia.

Co do jednego wszyscy są zgodni: datki na tacę to duża część dochodów Kościoła w Polsce. W przeciwieństwie np.: do Kościoła w Niemczech, gdzie jest coś w rodzaju podatku kościelnego. Kiedyś przypadkiem przeczytałam, że (chyba) Ratzinger bardzo nad tym podatkiem ubolewał, bo doprowadził do tego, że księża niemieccy bardziej przypominają urzędników państwowych niż kapłanów.

--
    ------------------------------------------------------
    forum rządzi, forum radzi, forum nigdy Cię nie zdradzi
  • nihiru 07.12.18, 10:51
    zapomniałam drugiego linka wkleić:
    www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/policzylismy;ile;zarabia;kosciol;z;budzetu;1;6;miliarda;taca;1;2;miliarda;,6,0,936710.html

--
    ________
    Odebranie kobiecie prawa do zarządzania domowym budżetem odbieram jak traktowanie jej jak bezmózga i niewolnika.
    by Ad.a6
  • angazetka 07.12.18, 10:08
    Komisja jak w cywilizowanych krajach? - "A po co, przecież U NAS Kościół ma historyczne zasługi".
    Jestem zła. Oburzona. Zniesmaczona. Nawet nie postawą Kościoła, ale polityków.
  • 45rtg 07.12.18, 10:18
    lodomeria napisała:

> Mapa pedofilii - bez echa, nawet tutaj na emamie reakcje to były raczej "eee, p
    > rzecież to od dawna wiadomo".

Bo "mapa pedofilii" jest bez sensu i nieprzemyślanym pomysłem posłanki Szlezwig-Holstein.

> Artykuły o Jankowskim? "Zieeew, przecież KAŻDY to wiedział".

No skoro każdy wiedział, a delikwent od dekady nie żyje, to w sumie co za sensacja teraz?

> Milion złotych dla ofiary - super, należy się. Ale zero refleksji na tym, dokąd
    > taka amerykańska droga bajecznie wysokich sądowych odszkodowań prowadzi, że ni
    > e ma żadnej odpowiedzialności dla machny, która księdza kryła, że sprawy, które
    > do sądu się nie nadają (przedawnienie, zmarły pedofil, zadłużona parafia czy b
    > iedny zakon) nie doczekają się choćby finansowego zadośćuczynienia.

Nie ma czegoś takiego, jak "odpowiedzialność machiny". A za organizację przestępczą to się zakonu, mimo najszczerszych chęci gimboateistów, uznać nie da, żeby sama przynależność skutkowała karą. Odpowiedzialność jest człowieka i trzeba mu ją udowodnić. Takie prawo, co poradzę. Tak sobie umyśliło patriarchalno-opresyjne społeczeństwo, że nie da się furtiana posadzić za to, że nie zamknął furty, przez co pedofil wyszedł na miasto z klasztoru, jak każdy inny zakonnik. Przykładowo.

> Politycy jak jeden mąż, od lewa do prawa, mają lepsze rzeczy do roboty. Na opoz
    > ycji na przykład przejmowania się nawzajem. A na jedną jedyną Scheuring-Wielgus
    > leją się pomyje.

Nie pomyje, tylko brecht, bo to jest jakaś katastrofa intelektualna, niestety.

> Za dwa dni kościoły nadal będą pękać w szwach. Tu na forum nadal się będzie dys
    > kutować o sukienkach na chrzciny i prezentach na komunie...

A co to ma za związek? (TSD, pękać w szwach to będą za dwa tygodnie bardziej)
  • hanusinamama 07.12.18, 10:32
    To jeszcze napisz czemu ta mapa nie ma sensu? Samo pisanie "nie ma sensu" bez uzasadanienia....jest bez sensu
  • 45rtg 07.12.18, 10:42
    hanusinamama napisała:

> To jeszcze napisz czemu ta mapa nie ma sensu? Samo pisanie "nie ma sensu" bez u
    > zasadanienia....jest bez sensu

Pisałem, jak było o niej głośno. Trzeba było zapamiętać.
    A dla tych, którym Bilobil potrzebny: bo poza funkcją propagandową nic nie daje. Lokalizacje są byle jakie i nie dają żadnej konkretnej informacji. Co więcej, weryfikacja prawdziwości tych danych jest mizerna, skoro to się ma w dużym stopniu opierać na wiadomościach prasowych i radosnych doniesieniach "społecznych". Co jeszcze więcej, przy tych wszystkich wadach i braku pewności, jest to doskonałe narzędzie do stygmatyzowania ludzi przypadkowo pasujących do znaczka na mapie. To tak na szybko.

• sumire 07.12.18, 10:53
    "posłanki Szlezwig-Holstein"

Ale z ciebie nędzne chamidło jest.
  • nihiru 07.12.18, 10:22
    Chciałam tylko zauważyć, że Sekielski zbiera pieniądze na porządny film o pedofilii w polskim Kościele. Nie taki jak "Kler", którego jedynym skutkiem jest to, że ludzie sobie porechotają, tylko taki, jak reportaż Spotlight (nie mylić z filmem): wskazujące osoby, mechanizmy. To może stać się przyczynkiem do rozpoczęcie konkretnej walki z tym zjawiskiem.
    Zbiórka jest pod tym linkiem, ostatnia szansa, żeby się dołożyć, bo już mu niewiele zostałobig_grin.
    patronite.pl/sekielski

Mimo, że do kościoła uczęszczam, jestem całym sercem za tym, żeby ten film powstał.

--
    ________
    Odebranie kobiecie prawa do zarządzania domowym budżetem odbieram jak traktowanie jej jak bezmózga i niewolnika.
    by Ad.a6
  • kotomama 07.12.18, 14:04
    Swoje już dołożyłam.

--
    - Poproszę Marlboro w miękkiej.
    - 15,50 zł.
    - Albo dorzuci mi pani jeszcze honor i godność Polaka.
    - Proszę, razem będzie 515,50 zł
  • sumire 07.12.18, 10:25
    Oburza. Nie tylko brak reakcji Kościoła, ale też brak reakcji władz i polityków, generalne rozmywanie sprawy. No i powszechne "mój ksiądz jest fajny, więc nie ma problemu". Ale myślę, że póki ludzie solidarnie nie odwrócą się od tych drabów, i póki draby nie odczują skutków finansowych, inaczej nie będzie. Tylko że to nie nastąpi szybko. A Kościół z pewnością nie zareaguje, jeśli jedynym komentarzem papy Frania w sprawie jest to, że gejów nie powinni przyjmować (ze szczególną dedykacją dla wierzących w jego postępowość).
  • dziennik-niecodziennik 07.12.18, 10:34
    niesłusznie łaczysz wiare szeregowego człowieka z przewinami Kościoła.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • martishia7 07.12.18, 11:08
    Słusznie, słusznie. Może swoja wiarę kultywować gdzie indziej, niekoniecznie legitymując przestępczą organizację.
  • nihiru 07.12.18, 11:18
    wiara to nie buty, że jednego dnia mogę kupić tym sklepie, a drugiego w innym.
    Chodzi o uczestnictwo w mszy św i sakramenty.

--
    ________
    by Ad.a6
  • martishia7 07.12.18, 11:23
    Są inne kościoły. Też chrześcijańskie.
  • dziennik-niecodziennik 07.12.18, 13:10
    Ale to nie jest to samo.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • martishia7 07.12.18, 13:13
    No to skoro ktoś koniecznie odczuwa potrzebę, żeby łowić perły na dnie szamba, to niech się nie dziwi, że potem trochę śmierdzi.
  • aguar 07.12.18, 12:52
    "Chodzi o uczestnictwo w mszy św i sakramenty."
    A powinno chodzić o to, aby wybierać dobro, a nie zło. Obrządki mają znaczenie drugorzędne.
  • dziennik-niecodziennik 07.12.18, 13:01
    To ze ktos wierzy nie znaczy ze wybiera zlo.
    To tak jakby powiedziec "placisz podatki - to znaczy ze popierasz rzad". To bez sensu.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • tairo 07.12.18, 13:02
    To, że ktoś wierzy, owszem, nie znaczy.
    To, że ktoś praktykuje religię zorganizowaną, już tak.
  • martishia7 07.12.18, 13:03
    Podatki są usankcjonowane przymusem państwowym. Forma praktykowania wiary - to wybór.
  • aguar 07.12.18, 13:18
    "placisz podatki - to znaczy ze popierasz rzad"
    Podatki są obowiązkowe, korzystanie z obrzędów - nie.
  • nihiru 07.12.18, 13:06
    Proponuję dokształcić się co to są sakramenty i czym różni się msza od nabożeństwa takiego jakie istnieje w kościołach protestanckich.
    Bardzo łatwo komuś, kto sam nie ma takiej potrzeby, wołać, żeby inni też z niej zrezygnowali.

--
    ________
    by Ad.a6
  • tryggia 07.12.18, 15:39
    Ale, mam nadzieję, odróżniasz obrządek od sakramentu?

--
    cndnvn
  • tairo 07.12.18, 12:54
    To nie da się wierzyć bez tych rytuałów na pokaz?
  • 45rtg 07.12.18, 12:59
    tairo napisała:

> To nie da się wierzyć bez tych rytuałów na pokaz?

Chcesz, jako ateistka, jak rozumiem, pouczać wierzących, jak prawidłowo powinni wierzyć i tę wiarę praktykować?
  • tairo 07.12.18, 13:01
    Nie.
  • 45rtg 07.12.18, 13:10
    tairo napisała:

> Nie.

Czyli co, forum.gazeta.pl/forum/w,567,167273719,167273719,Nie_oburza_nas_brak_reakcji_Kosciola_na_pedofilie_.html?p=167275765 znowu tak bez sensu i bez celu piszesz?
  • nihiru 07.12.18, 13:09
    tairo napisała:

> To nie da się wierzyć bez tych rytuałów na pokaz?

kto na pokaz, ten na pokaz.
    a kto nie, to nie.
    uważasz się za kompetentnego, aby sądzić, kto do której grupy należy?

--
  • tairo 08.12.18, 00:43
    Nie, nie uważam się za kompetentną, by sądzić, kto do której grupy należy. Zadałam pytanie.
  • owmordke 08.12.18, 11:53
    nihiru napisała:

> Chodzi o uczestnictwo w mszy św i sakramenty.

Czy sakrament jest nadal wazny jesli udziela go pedofil lub ktos kto kryje pedofili?
  • bo_gna 07.12.18, 10:52
    Oburza, ale czy karałabyś szkołę za to, że w szkole jest nauczyciel pedofil? Hmm czemu nie mogę iść do kościoła albo ochrzcić dziecka? Bo są przypadki pedofilii? Chyba więcej jest nauczycieli pedofilów, to mam dziecka nie puszczać do szkoły? Katolik nie wierzy w księdza tylko w Boga, a ksiądz jest człowiekiem, który też może być przestępcą. Uważam, że jedyną metodą jest wprowadzenie kar dla osób, które wiedzą o pedofilii a nic nie robią oraz uświadamianie dzieci i ludzi na wsiach, żeby reagowali natychmiastowo na takie zachowania. Wydaje mi się też, że kościół powinien w końcu odejść od celibatu. Przydałoby się, aby organizacje kobiece zaczęły walczyć o takie rzeczy jak edukacja dzieci w tym zakresie, bo kobiety to nie tylko aborcja.
  • fornita111 07.12.18, 10:58
    Tak, w kazdej polskiej szkole dyrektor, ktory krylby nauczyciela pedofila, zostalby ukarany, gdyby to nie wydalo. Tylko w KK pedofilia jest zamiatana pod dywan na ta skale. Praktykujac, wspierasz zbrodnicza organizacje. Tak po prostu.
  • nihiru 07.12.18, 11:06
    Nie tylko w KK.
    Pamiętam, że nie tak dawno był skandal z ukrywaniem pedofilii w szacownej BBC:
    wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/Wielka-Brytania.-Kulisy-afery-gangow-z-Telford
    Szukając informacji o tej aferze, znalazłam przy okazji inną, z udziałem czołowych polityków:
    www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1172483,Skandal-pedofilski-w-Wielkiej-Brytanii-Na-liscie-20-bylych-prominentow

Naprawdę nie tylko KK.

--
  • fornita111 07.12.18, 11:14
    Nie tylko, fakt. Ale u nas w Polsce? Znasz druga instytucje, ktora by cos takiego na taka skale uskuteczniala?
  • szarsz 07.12.18, 11:46
    Nihiru - moze jednak dokonczysz: jak się skończyła sprawa z bbc, jak w kk?
  • nihiru 07.12.18, 12:05
    Wiem, że afera w BBC skończyła się wyrokami.
    Afery w KK zdecydowanie nie uważam za skończoną. Wręcz przeciwnie - mam nadzieję, że ona się dopiero zaczyna (w sensie: że będą wychodziły na jaw kolejne tuszowane przypadki, które doprowadzą do skazania winnych i wprowadzenia procedur chroniących przed powtórzeniem tego skandalu, a nie w sensie: że pedofilia będzie nadal kwitła:/).

W tym kontekście przypominam jeszcze raz:
    patronite.pl/sekielski

--
    ________
    by Ad.a6
  • szarsz 07.12.18, 15:38
    No skoro wiesz, to weź nie rozmydlaj i nie usprawiedliwiaj. Co miało na celu przywołanie przykładu bbc? Przekonanie kogokolwiek, że gdzie indziej jest gorzej a przynajmniej równieźle? Nie jest, a Ty usiłujesz taktyką na bitego murzyna zamazac krzywdę tysięcy dzieci. To obrzydliwe jest.
  • bo_gna 07.12.18, 11:28
    Ale nie mówie o kryciu tylko o samym fakcie, że okazało się, że tam takowy pedofil pracował. Nie znam skali pedofilii w kościele, film nie jest wyznacznikiem standardów panujących w kościele, znam kilku księży i zrobili akurat wiele dobrego dla społeczności (zbiórki na chorych, organizowanie atrakcji dla emerytów, zbiórki dla domów dziecka, muzyczne występy, budowa placu zabaw), modląc się w kościele nie wspieram zbrodniczej organizacji, czasem wrzucę im złotówkę, żeby naprawili dach zabytkowego kościoła.
  • fornita111 07.12.18, 11:38
    "Nie mowie o kryciu, nie wiem o kryciu, nie chce wiedziec." Oszukuj sie dalej.
  • tairo 07.12.18, 12:37
    > modląc się w kościele nie wspieram zbrodniczej organizacji, czasem wrzucę im złotówkę, żeby naprawili dach zabytkowego kościoła

Tak, modląc się w kościele i wrzucając złotówkę wspierasz zbrodniczą organizację, niezależnie od tego, jak bardzo udajesz, że tego nie robisz.
  • 45rtg 07.12.18, 12:41
    tairo napisała:

> > modląc się w kościele nie wspieram zbrodniczej organizacji, czasem wrzucę
    > im złotówkę, żeby naprawili dach zabytkowego kościoła
    >
    > Tak, modląc się w kościele i wrzucając złotówkę wspierasz zbrodniczą organizacj
    > ę, niezależnie od tego, jak bardzo udajesz, że tego nie robisz.

No i takie nadinterpretacje powodują, że ludzi chcących ograniczać wpływy Kościoła uważa się za pociesznych oszołomów.

• mia_mia 07.12.18, 12:44
    Księża pedofile pomiędzy gwałceniem dzieci prowadzą zbiórki, akcje, są mili czym zdobywają serca wiernych, którym się w głowie nie mieści, że tak wspaniała osoba może być zła.
    Wrzucając złotówkę utrzymujesz ich. Zamiast na tacę wpłacaj na organizacje walczące z tą patologią.
  • 45rtg 07.12.18, 13:00
    mia_mia napisał(a):

> Wrzucając złotówkę utrzymujesz ich. Zamiast na tacę wpłacaj na organizacje walc
    > zące z tą patologią.

A jak dla mnie ważniejsze jest dofinansowanie remontu dachu, niż wsparcie jakiejś organizacji?
  • mia_mia 07.12.18, 13:04
    No to finansuj remont dachu pod którym ksiądz skrzywdzi dziecko, tylko nie mow, że nie uczestniczysz w procederze.
  • 45rtg 07.12.18, 13:10
    mia_mia napisał(a):

> No to finansuj remont dachu pod którym ksiądz skrzywdzi dziecko, tylko nie mow,
    > że nie uczestniczysz w procederze.

No tak, bo jakby się z tego dachu lało na organy, to by nie skrzywdził.
  • mia_mia 07.12.18, 13:33
    Możesz pisać co chcesz, możesz sobie wmawiać co chcesz, nie zmieni to faktu, że idąc w niedzielę do kościoła, dając pieniądze na tacę uczestniczysz w procederze. Dopóki kościoły i kieszenie będą pełne kler nic ze sobą nie zrobi.
  • 45rtg 07.12.18, 13:36
    mia_mia napisał(a):

> Możesz pisać co chcesz, możesz sobie wmawiać co chcesz, nie zmieni to faktu, że
    > idąc w niedzielę do kościoła, dając pieniądze na tacę uczestniczysz w proceder

Spoko. A Ty, płacąc za bułkę w sklepie, uczestniczysz w zabijaniu ludzi na drogach, bo tiry wożące mąkę na te bułki od czasu do czasu kogoś zabijają.
  • szarsz 07.12.18, 15:41
    Ach, no tak, bo ksiądz to się potknął i wpadł członkiem prosto w odbyt dziecka. Wypadek taki.
  • 45rtg 10.12.18, 11:44
    szarsz napisała:

> Ach, no tak, bo ksiądz to się potknął i wpadł członkiem prosto w odbyt dziecka.
    > Wypadek taki.

Wypadek, nie wypadek - zabijają.
  • owmordke 08.12.18, 11:56
    A piekarze solidarnie zatuszowuja te przypadki i wysylaja winnych tirowcow na placowke na Malcie czy innym Madagaskarze.
  • 45rtg 10.12.18, 11:45
    owmordke napisała:

> A piekarze solidarnie zatuszowuja te przypadki i wysylaja winnych tirowcow na p
    > lacowke na Malcie czy innym Madagaskarze.

A poza jednym Wesołowskim (chociaż i to nie jest pewne) to kto się tak jeszcze poza polską jurysdykcję wydostał?
  • lodomeria 11.12.18, 22:12
    George Pell, jak mu się zaczął grunt pod nogami palić, to go przyjaciel Franciszek ministrem finansów Watykanu zrobił. Potem odstawiał szopki, że nie może podróżować, cyrki były ze zorganizowaniem przesłuchania przez sąd australijski w Watykanie. A parę tygodni później przyłapano go, jak w przebraniu próbował niepostrzeżenie do Australii wrócić.

A z naszego podwórka, to są konkretne nazwiska, Wracamy do sprawy ks. Wincentego Pawłowicza, którą opisaliśmy 30 października. Za molestowanie ministrantów duchowny odsiedział trzy lata, po czym biskup Andrzej Dziuba wysłał go do parafii pod Odessą

ale też jest po prostu taka kultura, ja od dziecka nią nasiąkałam: ksiądz w parafii miał burzliwy romans z parafianką, parę tygodni później uroczyście żegnaliśmy go przed wyjazdem na misję do Afryki.
  • szarsz 11.12.18, 22:56
    A ten, co do rodzącej jego, jak się okazało, nie dziecko, pogotowia nie wezwał? Na Ukrainę go przenieśli, a o możliwym zawieszeniu przypomnieli sobie dopiero, jak sprawa się rypła, bo go ktoś na tej Ukrainie wypatrzył.

A jak było z Paetzem? Tam po prawdzie nie chodziło o dzieci, tylko o kleryków, więc sprawa nie nadawała sie dla prokuratora. Ale kto nie ma dziur w mózgu, ten pamięta, ileż tam było mataczenia w samym kościele. Jak trudno było powiadomić papieża o tym, co się dzieje, bo na każdym kroku ktoś próbował sprawie ukręcić łeb.
  • lodomeria 12.12.18, 00:08
    szarsz napisała:

> A jak było z Paetzem? Tam po prawdzie nie chodziło o dzieci, tylko o kleryków,
    > więc sprawa nie nadawała sie dla prokuratora.

Mobbing i molestowanie seksualne podwładnych to nie sprawa dla prokuratora???
  • angazetka 07.12.18, 13:49
    > Nie znam skali pedofilii w kościele,

Przez ostatnią dekadę, gdy ukazywały się raporty o pedofilii w kolejnych krajach, byłaś pod kamieniem?
  • sumire 07.12.18, 11:10
    Bo kościół ich chroni. Jest współwinny, tuszując sprawy, zrzucając winę na ofiary, bagatelizując ich cierpienie. Jest pierwszą instytucją, która powinna reagować w takich sprawach, ale nie reaguje. Jest odpowiedzialny, choć od tej odpowiedzialności się uchyla i dlatego kościół jako całość powinien ponieść konsekwencje tego, co się w nim dzieje.
    Co do tej wiary, dla wielu polskich katolików Bóg to to samo, co ksiądz, a może i ksiądz ważniejszy - nawet gdy spojrzysz na wpisy niektórych naszych forumowych żarliwych katoliczek, Boga tam za dużo nie ma. Zatem nie jestem do końca pewna, czy aby wszyscy katolicy istotnie w Boga wierzą.
    I bardzo wątpię, by kościół odszedł od celibatu, biorąc pod uwagę, że przyczyna jego wprowadzenia była czysto finansowa. Zresztą to ma bardzo niewiele do rzeczy, pedofile miewają żony/mężów i dzieci, a księża, jak wiadomo, celibat zachowują raczej wybiórczo.
  • martishia7 07.12.18, 11:22
    > Oburza, ale czy karałabyś szkołę za to, że w szkole jest nauczyciel pedofil?

Nie, ale to nie jest trafne porównanie. Mówimy raczej o sytuacji, gdy w szkole jest nauczyciel pedofil, dziecko pod wpływem traumy w końcu zdobywa się na odwagę i idzie pożalić się dyrektorowi (no bo w końcu dyrowi można ufać, nie?), a dyrektor mu mówi, żeby nie opowiadał takich kłamstw, bo to brzydko, pan od wf to świetny człowiek, a jak nie przestanie opowiadać oszczerstw, to już dyrektor zadba, żeby miał nieodpowiednie z zachowania. Dzieciak mimo wszystko decyduje się powiedzieć rodzicom, którzy nawet mu wierzą, więc postanawiają uderzyć prosto do kuratorium, ale kurator mówi, że w tej szkole nigdy skarg nie było, więc państwo coś sobie chyba wymyślają, i niech może lepiej dzieciak zmieni szkołę, bo chyba grozi mu niezdanie z wszystkich przedmiotów, bo nagle zaczął się źle uczyć. Więc rodzina z dzieciakiem się wyprowadza do innego powiatui, bo tu się już nie da żyć i dzieciakowi grozi, że podstawówki nie skończy. I ta historia powtarza się 10 razy, dyrektor ma w nosie, kurator ma w nosie, a jak zaczyna się robić nieprzyjemnie, to przenosi pana nauczyciela do innej szkoły, a w ostateczności na edukacyjna placówkę misyjną na Dominikanę. A wszystko to dzieje się za wiedzą Ministra Edukacji. To jest adekwatne porównanie.
  • olena.s 07.12.18, 11:37
    Otóż to.
  • bo_gna 07.12.18, 11:44
    Tylko w szkole hierarchia jest prosta, w przypadku księdza chyba zazwyczaj problem jest taki, że dziecko mówi rodzicom, a rodzice nie wierzą/nie chcą wierzyć i nie reagują.
  • martishia7 07.12.18, 11:50
    Tak, tak. Dalej sobie tłumacz, że to są pojedyncze przypadki, o których przełożeni nie mają ZIELONEGO pojęcia. I w ogóle nie zamiatają pod dywan. Nigdy, nikt.
  • zona_glusia 07.12.18, 12:23
    bo_gna napisała:

> Tylko w szkole hierarchia jest prosta,
    W Kościele jest jeszcze prostsza. Ksiądz podlega biskupowi w o wiele większym stopniu niż jakikolwiek nauczyciel dyrektorowi szkoły.
  • tairo 07.12.18, 11:27
    > Przydałoby się, aby organizacje kobiece zaczęły walczyć o takie rzeczy jak edukacja dzieci w tym zakresie,
    > bo kobiety to nie tylko aborcja.

Nie tylko organizacje kobiece o to walczą. Ale za to wszystkie spotykają się z histeryczną krytyką, że SEKSUALIZACJA DZIECI.
  • bo_gna 07.12.18, 11:35
    to poproszę o jakiś przykład gdzie walczą o lekcje na temat obrony przed przemocą seksualną, wątpię by ktoś śmiał coś takiego krytykować
  • tairo 07.12.18, 11:38
    Lekcją na temat obrony przed przemocą seksualną jest np. lekcja o wyrażaniu granic i entuzjastycznej zgodzie. Powszechnie potępiana jako "potwór dżender".
  • cauliflowerpl 07.12.18, 11:40
    Program SKOLAE w mojej prowincji.
    "Wojewódzka" radna od edukacji właśnie dostała ochronę, bo z racji wprowadzenia programu edukacji seksualnej, dotyczącego również tematu przemocy seksualnej, zaczęła otrzymywać pogróżki.
  • bo_gna 07.12.18, 11:59
    może dla dobra dzieci, trzeba te programy tak budować by istotą była obrona przed przemocą a nie kwestia nauki o orientacji seksualnej? bo do tego jeszcze społeczeństwo nie dorosło widocznie, takie organizacje powinny to widzieć i proponować coś co będzie akceptowalne i istotne dla bezpieczeństwa dzieci
  • cauliflowerpl 07.12.18, 12:07
    Jak chcesz dzieciom wytłumaczyć co to przemoc SEKSUALNA bez wytłumaczenia im, co to seks?
    Jak chcesz wytłumaczyć chłopcom, że jeśli bez ich zgody obmacuje ich mężczyzna to TEŻ jest przemoc SEKSUALNA nie poruszając zagadnienia homoseksualizmu?
  • sumire 07.12.18, 12:09
    Dla dobra dzieci te programy powinny obejmować OBA zagadnienia.
    Dla dobra dzieci również kościół powinien bezwzględnie traktować pedofilów w swoich szeregach, współpracować i z rodzicami, i z odpowiednimi organami, a nie zamiatać sprawę pod dywan.
    Kwestię "społeczeństwo nie dorosło" pominę litościwie. Społeczeństwo nigdy nie dorośnie, jeśli ciągle będzie się ustępowało oszołomom, które wszędzie widzą homopropagandę.
  • tairo 07.12.18, 12:35
    Jakiej nauki o orientacji seksualnej? Z Gościa Niedzielnego te brednie wyciągnęłaś?

NIE DA SIĘ uczyć o przemocy seksualnej bez wyjaśnienia, co to jest seks.
  • olena.s 07.12.18, 11:35
    I jeszcze dżender wprowadzajo niewiniątkom.
  • aguar 07.12.18, 11:49
    A właśnie w czasie edukacji seksualnej duży nacisk położony jest na to, że seksu zawsze ma się prawo odmówić, jak nie być ofiarą, co zrobić, gdy się jest ofiarą, do kogo zwrócić o pomoc itd.
  • cauliflowerpl 07.12.18, 11:30
    Na tym właśnie polega presja społeczna i odpowiedzialność zbiorowa organizacji.
    Jeśli jakiś polityk coś przeskrobie i wyjdzie to na jaw, to partia często pozbywa się go ze swoich szeregów bo wie, jak może to wpłynąć na przyszłe poparcie dla całego ugrupowania, nie tylko dla tego jednego polityka.
    Wielokrotnie wielkie i niewielkie firmy publikowały komunikaty z przeprosinami, bo ich pracownik palnął coś durnego w sieci i potencjalni klienci poczuli się urażeni.

Pojedynczy ludzie paradoksalnie wcale tak bardzo nie boją się grzywny czy więzienia. Natomiast organizacje bardzo boją się utraty źródła finansowania. I w kulejącym systemie wymiaru sprawiedliwości, bardzo dobrym sposobem na wymuszenie na szefach tych organizacji, by ukrócali takie praktyki swoich podwładnych jest pokazanie im, że za każdym takim przypadkiem przyjdzie spadek dochodów ich "firmy".

Wyobrażasz sobie, że w czwartek skazują księdza za pedofilię, a w niedzielę NIKT w całej Polsce nie idzie do kościoła? Wikary Nowak w więzieniu, przeciętnemu biskupowi pewnie zwisa i powiewa. Natomiast "Jak wynika z raportu KAI - w małej parafii, do której przynależy niecały tysiąc osób, przeciętna wysokość datków na tacę wynosi 487 zł, w trzytysięcznej parafii – 2300 zł, w ośmiotysięcznej – 3000 zł, a w dużej parafii około 4000 zł.*"
    W skali Polski... nie chce mi się szukać danych i mnożyć.

www.bankier.pl/wiadomosc/Z-czego-utrzymuja-sie-parafie-i-jakie-maja-dochody-2626725.html
  • cauliflowerpl 07.12.18, 11:33
    Inaczej: nie skazują, bo tu już jest po ptokach i sprawiedliwość się dokonała.
    W czwartek wychodzi na jaw, że proboszcz miał sygnały o pedofilii, albo o niej doskonale wiedział, ale nic z tym nie zrobił albo wręcz to ukrywał.
  • kolibeer2 07.12.18, 11:34
    i co myślisz, że pozamykają wszystkich biskupów i papieża?
    a dla JP2 "odbiorą" beatyfikację i za karę zabiorą pomniki?
    z tym szacowaniem, gdzie jest więcej pedofilii też bym była ostrożna
    jeśli zdarzyłoby się nauczyciel pedofil i wyszłoby to na światło dzienne, to czy dyrektor uczestniczy w zmowie milczenia i po cichutku przenosi do innej szkoły gdzie nauczyciel dalej może pracować z dziećmi?
    chodzi przecież o to, że KK w Polsce potrafi tylko ubolewać nad krzywdą, którą sami czynią - żadnej refleksji, realnych działań czy reformy

--
    Jędza_do_kwadratu
  • madami 07.12.18, 12:06
    Gdyby w obowiązkowej szkole czy to podstawowej czy ponadpodstawowej był pedofil i szkoła by to ukrywała to z mojej strony dym byłby na pół Polski nie dlatego, że BYŁ tylko dlatego, że ukrywała i nic z nim nie zrobiła. Szkoła jest utrzymywana z moich podatków i nie ma prawa działać poza prawem. Ukrywanie przestępstwa to też przestępstwo
  • zona_glusia 07.12.18, 12:19
    bo_gna napisała:

> Oburza, ale czy karałabyś szkołę za to, że w szkole jest nauczyciel pedofil? Hm
    > m czemu nie mogę iść do kościoła albo ochrzcić dziecka? Bo są przypadki pedofil
    > ii? Chyba więcej jest nauczycieli pedofilów, to mam dziecka nie puszczać do szk
    > oły?

To porównanie jest nieprawdziwe.

Nauczyciel pedofil nie jest tak bezkarny jak ksiądz. Dyrektor szkoły nie będzie tak bardzo chętny do krycia pedofila jak biskup. Dyrektor szkoły za krycie pedofila poniesie odpowiedzialność, a biskup nie poniesie żadnej. Aparat państwowy jest w stanie w przypadku nauczyciela zadziała w miarę skutecznie, w przypadku księdza nie. Bo ksiądz wyjedzie na Ukrainę, albo na papierach dyplomatycznych do Watykanu (przypadki powszechnie nagłaśniane), albo prokurator będzie interweniował w jego sprawie (znany przypadek księdza z Tylawy, który molestował dziewczynki i prokuratora Piotrowicza, który go publicznie bronił).
    Bardzo też odradzam domaganie się sprawiedliwości w instytucjach kościelnych. Ofiary pedofili, które tego próbowały, były zaszczuwane.
  • mia_mia 07.12.18, 12:38
    Wyobrażasz sobie, że kuratorium nauczyciela pedofila za karę przenosi do innej szkoły i jeszcze nic nie mówi rodzicom dzieci tam się uczących?
    Zniesienie celibatu nic nie da, bo gdyby chodziło o brak zwykłego seksu z kobietą czy mężczyzną, nie atakowaliby dzieci, tylko uwodzili dorosłych.
    gazetalubuska.pl/ksiadz-oskarzony-o-molestowanie-trafil-do-sulechowa-mieszkancy-w-szoku-na-facebooku-stworzyli-profil-uwaga-na-dzieci-w/ar/13718698
  • dramatika 08.12.18, 12:22
    Przypuszczam, że kuratorium nie mogłoby zwolnić nauczyciela pedofila dopóki ten nie zostałby skazany prawomocnym wyrokiem sądu.
    wyborcza.pl/1,76842,13910148,Nauczyciel_podejrzewany_o_pedofilie__zwolniony_z_pracy_.html
  • dramatika 08.12.18, 12:32
    Dodam, że dziwi mnie, dlaczego w cytowanym przez Ciebie przypadku z Głogowa/Sulechowa ksiądz nie siedzi w areszcie, skoro przedstawiono mu zarzuty. Winę tutaj ponosi przede wszystkim prokuratura albo sąd, które pozwalają, by pedofil chodził wolno do czasu prawomocnego wyroku.
    Jak najbardziej powinniśmy żądać od kościoła, aby "coś zrobił" z księdzem pedofilem - kuria jednak nie ma mocy, aby wsadzić go za kratki niezależnie od systemu prawnego. Może go wydalić całkowicie z kościoła, ale to nie uchroni ofiar pedofila, póki ten jest na wolności.
  • madami 07.12.18, 12:02
    <Za dwa dni kościoły nadal będą pękać w szwach. Tu na forum nadal się będzie dyskutować o sukienkach na chrzciny i prezentach na komunie... >

bo do tego sprowadza się polska religijność....

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.