Dodaj do ulubionych

Dedykowane... poprawne?

28.12.18, 21:33
Sluchajcie, czy ten zwrot jest poprawny?
Dedykowane w sensie przeznaczone do/dla.
Wydawalo mi sie ze nie, ze to jakias nowa glupia moda...a dzis kupilam plastry z joanny a tam na opakowaniu napis "dedykowane dla skory wrazliwej"

Brzydko brzmi... jakos.

--
Der Ossi ist schlau und stellt sich dumm, der Wessi macht es andersrum.
smile
Edytor zaawansowany
  • anika772 28.12.18, 21:35
    Irytujące bardzo.
  • osia83 28.12.18, 21:35
    Nie, nie jest poprawne, ale niestety wchodzi do powszechnego użycia.
  • cauliflowerpl 28.12.18, 21:37
    To nie jest glupia moda, to jest kompletne oglupienie, zdurnienie i nie wiem, co jeszcze, autorow tych tekstow.
    Przez wszechobecne dedykowanie mam czasem ochote porzucic polski internet. Do szalu mnie to doprowadza.
  • nangaparbat3 28.12.18, 21:40
    Okropne, ale już chyba na tyle powszechne, że za chwilę będzie poprawne sad

Mnie jeszcze dobijają "dwa stopnie na plusie" i "jeden na minusie".

--
    "Koło Wiedeńskie najchętniej z Heideggera czerpało przykłady dla swej tezy, że twierdzenia filozoficzne pozbawione są sensu."
  • mamablue 28.12.18, 21:41
    Coś jak "dyskont" 20 lat temu wink Kiedyś raziło, dziś w słownikach.
  • mamablue 28.12.18, 21:40
    To się chyba makaronizmem nazywa. Takie bezpośrednie zapożyczenie z innego języka (tu ang)
  • kaka-llina 28.12.18, 21:43
    Na co dzień mówię po angielsku (bardzo mało po polsku) i nie wpadło mi do głowy, zeby taka kalkę zrobić (a uwierzcie po prawie 15 latach robię dużo, zwłaszcza w budowie zdania) "dedykowane dla cery wrażliwej" brzmi dla mnie wybitnie idiotycznie.
  • taki-sobie-nick 28.12.18, 21:42
    To tak zwana kalka językowa, czyli dosłowne tłumaczenie z angielskiego dedicated.

W dodatku rekcja czasownika też nie taka, bo dedykować można coś KOMUŚ, a nie "dla kogoś".

Poprawnie: przeznaczone dcla skóry wrażliwej. Przeznaczyć można dla kogoś.
  • astomi25 28.12.18, 21:45
    Ale jak jest niepoprawne, to jakim cudem znajduje sie na opakowaniu kosmetyku?
    To jakby napisac, "do skury wrarzliwej" tongue_out

--
    smile
  • taki-sobie-nick 28.12.18, 21:50
    astomi25 napisała:

> Ale jak jest niepoprawne, to jakim cudem znajduje sie na opakowaniu kosmetyku?
    > To jakby napisac, "do skury wrarzliwej" tongue_out

Bo autor napisu

a) uważał to za poprawne,
    b) uważał to z jakichś powodów za lepsze niż "przeznaczony"

A produkt dedykowany jest dla skury wrarzliwej, a nie?
  • mdro 28.12.18, 21:55
    Przestańcie z tą "skurą wrarzliwą", błagam, bo zęby mnie bolą...

--
    Nie wiem, czy w moim mieszkaniu jest BARDZO gorąco, ale właśnie dwóch hobbitów wrzuciło mi przez okno jakiś pierścień (znalezione w necie)
  • astomi25 28.12.18, 21:56
    no nie?
    Mnie tez rozbolaly przy pisaniu wink

--
    smile
  • snakelilith 28.12.18, 21:59
    Bo autor jest nieukiem. Inaczej wiedziałby, że słowo dedykowany istnieje już od dawna w języku polskim, ma podobne ale jednak nieco inne znaczenie i weszło do słownika w renesansie, gdy wykształcony człowiek mówił w Europie po łacinie i po francusku.
  • mondovi 28.12.18, 21:57
    Dzięki big_grin

--
    nie lubię pustych głów, pustych słów i pustych butelek
  • lacunalegis 28.12.18, 21:59
    astomi25 napisała:

> Ale jak jest niepoprawne, to jakim cudem znajduje sie na opakowaniu kosmetyku?

Nawet największe wydawnictwa oszczędzają na profesjonalnej korekcie. Wydawane są książki z błędami ortograficznymi. A co dopiero opakowania kosmetyków.

Przecież nie ma żadnej państwowej izby kontroli językowej poprawności etykiet, każdy może sobie napisać na swoim produkcie, co mu ślina na język przyniesie.
  • lacunalegis 28.12.18, 21:56
    To jest błąd.

Mówienie o "dedykowanych produktach" działa tak samo jak "bynajmniej" zamiast "przynajmniej" - mało kto poprawi (bo jednak dorosłych poprawiać nie wypada), każdy zrozumie, o co chodzi, ale to bardzo mocno pogarsza wizerunek mówiącego. To taki błąd kontrolny, po którym poznaje się osoby mającą pewne braki w oczytaniu.
  • chloe30 28.12.18, 22:10
    lacunalegis napisała:

> To jest błąd.
    >
    > Mówienie o "dedykowanych produktach" działa tak samo jak "bynajmniej" zamiast "
    > przynajmniej" - mało kto poprawi (bo jednak dorosłych poprawiać nie wypada), ka
    > żdy zrozumie, o co chodzi, ale to bardzo mocno pogarsza wizerunek mówiącego. To
    > taki błąd kontrolny, po którym poznaje się osoby mającą pewne braki w oczytani
    > u.

O Jezu - dzięki za ten wpis. Dedykowane mi sie podobało, choć nie używałam, świadoma, ze niepoprawne, ale podobało sie i czekałam, aż wejdzie boczna furtka do poprawności wink
    Ale skoro to ma być na miarę bynajmniej/przynajmniej, od którego dostaje białej gorączki, to od dzisiaj żegnam moje lubienie dedykowanego. A won!!!

--
    http://dl3.glitter-graphics.net/pub/124/124973zv9l8g53sa.gif
  • strusinianka 28.12.18, 21:58
    Niepoprawne i głupie. Ślepe i bezmyślne.
  • astomi25 28.12.18, 22:01
    Az mnie korci zeby napisac do tej firmy smile

--
    smile
  • nickbezznaczenia 28.12.18, 22:04
    Musiałabyś pisać do wielu firm, niestety.
  • daisy 28.12.18, 22:05
    Serio, napisz. Albo zadzwoń. Na pewno mają jakąś infolinię albo formularz do kontaktu. Zrobisz dobry uczynek.

--
    Fajna książka dla dzieciaka
  • raczek47 28.12.18, 22:32
    W ogóle zwrot "dedykowane dla " jest błędem."Dedykowane "- tu powinien być celownik-komu? czemu? -skórze wrażliwej, a nie dla kogo.
    Idiotyzm w ogóle całkowity- że coś jest dedykowane skórze.
  • iwoniaw 29.12.18, 21:29
    To jedna z tych kalek językowych, które najbardziej mnie irytują. Brr...

--
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • k1234561 29.12.18, 21:43
    A mnie irytuje zwrot "na mieście", np.dzisiaj jemy na mieście,idziemy na miasto.Na mieście czyli gdzie na dachach?
    I kolejne ch0ciaż już coraz rzadziej używane na szczęście : zapodaj.Podaj,daj, ale zapodaj,co to jest?

--
    http://lbym.lilypie.com/1ocMp1.png
  • daisy 29.12.18, 21:49
    sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/na-miasto-i-do-miasta;7443.html
    --
  • daisy 29.12.18, 21:50
    sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Kiedy-na-kiedy-w;13238.html
    --
  • iwoniaw 29.12.18, 21:52
    Ale "na mieście" nie jest zwrotem niepoprawnym. I ma nieco inny odcień znaczeniowy niż "w mieście".

"Zapodaj" to chyba miało być prześmiewczo-ironiczne, może i trochę przekombinowane, ale na zasadzie podobieństwa strukturalnego do wyrazu o podobnym znaczeniu - "zaserwuj" (od "serwuj" całkiem naturalne).

--
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • mangosmoothie 30.12.18, 00:14
    póki co po polsku można dedykować komuś książkę lub występ, osoby, które bezmyślnie używają kalki "produkt dedykowany dla" pytam, czy pytają swoich przyjaciół jaką destynację wybrali na nadchodzące wakacje
  • nickbezznaczenia 30.12.18, 06:59
    Z destynacją jest jednak trochę inaczej: sjp.pwn.pl/doroszewski/destynacja;5420506.html

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka