Dodaj do ulubionych

działalność Owsiaka- jestem w szoku

16.01.19, 08:53
na kanwie wątku o pokojowej nagrodzie nobla musiałam założyć ten watek. Naprawdę przez 27 lat grania orkiestry wiele z was myśli, ze Owsiak i jego fundacja TYLKO kupuje sprzęt dla POLSKICH szpitali????? Może po prostu skopiuję info ze strony fundacji.

"Fundacja posiada status organizacji pożytku publicznego

Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Cel ten realizujemy poprzez zbiórki Finałowe, zakup sprzętu na oddziały medyczne szpitali w całej Polsce, a także przez prowadzenie sześciu ogólnopolskich programów medycznych i jednego edukacyjnego.

W ciągu 26. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała i przekazała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN.

Fundacja najczęściej kojarzy się ze styczniową publiczną zbiórką pieniędzy zwaną Finałem WOŚP. Pośród śniegów i mrozów na ulicę wychodzą tysiące wolontariuszy i miliony Polaków, by wspólnie zbierać pieniędzy na konkretny, wcześniej wytyczony przez Fundację medyczny cel. Do tej pory zbieraliśmy między innymi dla:

Kardiochirurgii dziecięcej
Ratowania życia dzieci poszkodowanych w wypadkach
Ratowania życie niemowląt i dzieci młodszych
Ratowanie życia dzieci z chorobami nerek
Ratowanie życia dzieci z wadami wrodzonymi
Nowoczesne metody diagnostyki i leczenia w neonatologii i pediatrii
Dzieci z chorobami onkologicznymi
Godnej opieki medycznej seniorów

Prowadzimy sześć ogólnopolskich programów medycznych. Kliknij na program, o którym chcesz przeczytać więcej:

Krajowy Program Leczenia Wad Ubytkowych i Wydłużania Kończyn u Dzieci
Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci,
Program Powszechnych Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków,
Program Leczenia i Zapobiegania Retinopatii Wcześniaków,
Program Nieinwazyjnego Wspomagania Oddychania u Noworodków
Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą

Program zamknięty:

Program Leczenia Dzieci Osobistymi Pompami Insulinowymi,

Uczymy Pierwszej Pomocy w szkołach podstawowych: Program Edukacyjny "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Organizujemy największy otwarty europejski festiwal muzyczny Pol'and'Rock Festival!

Z czego jesteśmy dumni?

Pierwsi, najwcześniej rozliczamy się z 1% podatku!
Dzięki środkom zebranym w ramach 1% podatku dochodowego za lata 2005 i 2006, kupiliśmy 220 półautomatycznych defibrylatorów. Rozdaliśmy je do miejsc publicznych w całej Polsce!
Co roku skrupulatnie rozliczamy pieniądze zebrane w czasie Finału.
Ponad 951 mln PLN - tyle zebraliśmy na sprzęt medyczny pracujący w szpitalach w całej Polsce.
Kupiliśmy w sumie ponad 59 700 nowoczesnych urządzeń medycznych. Oznacza to, że statystycznie każdego dnia do polskich szpitali i instytucji trafia 12 urządzeń kupionych przez WOŚP.
Prowadzimy 6 ogólnopolskich nowoczesnych programów medycznych i jeden edukacyjny
Na okoliczność wad słuchu badamy niemalże 100% populacji noworodków. Przebadaliśmy już ponad 5 800 000 noworodków.
219 oddziałów neonatologicznych wyposażyliśmy w 464 urządzenia Infant Flow! To najlepszy wynik w Europie!
Stworzyliśmy 19 centrów leczenia retinopatii, ratując wzrok 8 680 wcześniakom.
Kupiliśmy najmłodszym dzieciom 2 978 osobistych pomp insulinowych. Dzięki temu Polska jest pierwszym krajem na świecie, w którym tak powszechnie leczy się cukrzycę u dzieci pompami.
Uruchomiliśmy Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą - kupiliśmy 1173 pomp.
Od lutego 2005 r. prowadzimy szkolenia pierwszej pomocy z użyciem defibrylatora w amerykańskim systemie AHA. Kursy te ukończyło ponad 5 300 osób!
Nauczyliśmy ponad 10 tysięcy osób udzielania pierwszej pomocy w ramach szkoleń Pokojowego Patrolu!
Od 2004 funkcjonuje Centrum Wolontariatu - Uniwersytet Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Szadowo - Młyn, gdzie prowadzimy szkolenia pierwszej pomocy!
W styczniowy Finał WOŚP angażuje się ponad 1 700 sztabów, kwestuje dla nas 120 tys. wolontariuszy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie!
Doceniając naszą pracę, Narodowy Bank Polski poświęcił nam w 2003 r. dwie okolicznościowe monety, a Poczta Polska wydała nasze znaczki z okazji 12., 13., 14., 15., 16., 17., 20.,21., 23. i 24. Finału. Wszystkie możecie zobaczyć na stronie Poczty.
Dziękując za Finał WOŚP, organizujemy corocznie największy letni festiwal open-air w Europie - Przystanek Woodstock.
Wyposażyliśmy Klinikę "Budzik" - pierwszy w Polsce wzorcowy ośrodek rehabilitacyjny dla dzieci w śpiączce - w 15 łóżek dla dzieci w wieku od 2 do 18 lat.

1 września 2004 r. zostaliśmy wpisani do centralnego rejestru organizacji posiadających status organizacji pożytku publicznego.
Co to znaczy?
Posiadanie przez organizację statusu organizacji pożytku publicznego nakłada na nią obowiązki sprawozdawczości, aby wszyscy zainteresowani mogli uzyskać informacje, na co wydane zostały pieniądze przekazywane przez darczyńców. Status ten umożliwia także przekazanie na rzecz organizacji pożytku publicznego 1% podatku dochodowego przez osoby fizyczne.

Co jeszcze?
Status, jaki otrzymaliśmy, stwarza dla wszystkich naszych ofiarodawców kilka możliwości:

Osoby prawne mogą odliczyć wartość darowizny nie przekraczającej 10% wypracowanego dochodu (art. 18 Ustawy o podatku dochodowym osób prawnych).
Osoby fizyczne mogą skorzystać, odliczając darowiznę nieprzekraczającą 6% dochodu w całym roku podatkowym (art. 26 ust. 1 pkt. 9 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) przez pomniejszenie o 1% obliczonego podatku należnego w zeznaniu rocznym, tj. w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia - zamiast do budżetu, można przekazać pieniądze organizacji pożytku publicznego.

Wyjątkowe akcje Fundacji WOŚP

Fundacja angażuje się również w różne projekty i programy.

W 1997 r. roku przygotowaliśmy 156 transportów z pomocą w czasie wielkiej powodzi, jaka nawiedziła południową Polskę.
W 1999 r. zorganizowaliśmy transport lekarstw dla uchodźców z Albanii.
W 2005 r. zorganizowaliśmy pomoc dla poszkodowanych wskutek tsunami na Sri Lance – kupiliśmy sprzęt do pięciu szpitali na terenie całego kraju.
W 2006 r. po katastrofie w hali wystawowej w Katowicach zakupiliśmy sprzęt dla 5 specjalistycznych jednostek ratownictwa Państwowej Straży Pożarnej.
W 2010 r. w lipcu wyjątkowo ogłosiliśmy „mały finał” pod hasłem STOP POWODZIOM i za zebraną sumę 2 644 507,34 zł zakupiliśmy sprzęt dla 564 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych.
W 2012 r. przekazaliśmy dla niewidomych dzieci 100 maszyn do pisania alfabetem Braille'a do ośrodka misyjnego prowadzonego przez Siostry Franciszkanki w miejscowości Kibeho w Rwandzie w Afryce.
W 2013 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy konferencje Now! Go Online poświęconą wykorzystywaniu Internetu i nowych technologii przez organizacje pozarządowe w swoich działaniach. W 2014 roku zaprosiliśmy NGO na szkolenia oraz uruchomiliśmy serię kameralnych spotkań, na których staramy się łączyć NGO i świat Internetu inspirując ich do wspólnych projektów. Swoją premierę w 2014 roku miał także portal Dobra Strona Internetu (www.dobrastronainternetu.pl) na temat pozytywnych działań polskich organizacji pozarządowych w Internecie. "

www.wosp.org.pl/fundacja
Edytor zaawansowany
  • maaria33 16.01.19, 08:55
    Nie wiem czy wielu. Chyba jedna czy dwie forumki "nie wiedzą" i "nie rozumieją"
  • lauren6 16.01.19, 08:56
    Po co kopiujesz cały tekst? Umiem klikać w linki. Skopiuj te fragmenty, do których chcesz się odnieść. W przeciwnym wypadku spamujesz.
  • wilan.an 16.01.19, 08:59
    Ja tylko podbiję go do góry, naprawdę warto przeczytać.
    Dziękuję że to wstawiłaś.
  • srubokretka 16.01.19, 09:13
    Tez jestem w szoku. Tyle dostaja za darmo ( za nasze pieniadze) , a zeby dostac sie do tego sprzetu trzeba isc do lekarza prywatnie. Inaczej kolejka na 2 lata.
  • roks30 16.01.19, 09:26
    No, ale co? WOŚP ma zwiększać limity NFZ? Nie rozumiem po co ten wątek. Nie, ja nie twierdzę, że WOŚP kupuje cały sprzęt. Wiem, że to tylko jakaś część (mniejsza). Zresztą sam Jurek o tym mówił. Teraz wyobraź sobie gdzie stalaby polska kardio chirurgia i kilka innych dziedzin medycyny gdyby nie było orkiestry.
  • ajaksiowa 16.01.19, 09:49
    Ale wątpliwości przeciwników budzą jedynie ,,koszty własne,, a ściślej _ich wysokość.
  • semihora 16.01.19, 13:17
    A w Caritasie nie budzą?

--
    Nie przejmuj się, nie ma tu nic gorszego niż my sami.
  • katja.katja 16.01.19, 09:47
    Na co czeka się 2 lata? Na inkubator czy pompę insulinową? A może na materac antyodleżynowy?

--
    Proszę o wpłatę na naprawdę ubogą samotną matkę, z nieuleczalnie chorym dzieckiem, oboje są brzydcy więc nie wzbudzają współczucia ani medialnego zainteresowania, życie jest podłe: dzieciom.pl/podopieczni/4405
  • araceli 16.01.19, 09:50
    srubokretka napisał:
    > Tez jestem w szoku. Tyle dostaja za darmo ( za nasze pieniadze) , a zeby dostac
    > sie do tego sprzetu trzeba isc do lekarza prywatnie. Inaczej kolejka na 2 lata.

2 lata czego się na inkubator?

--
    Co inni myślą o Tobie to nie Twój interes.
  • hanusinamama 16.01.19, 09:51
    Ale to nie sprząęt to podziekuj NFZ ze są takie a nie inne limity przyjeć pacjentów.
  • zielonecurry 16.01.19, 10:18
    Oczywiście że tak. Z budżetu NFZ pokrywane są tylko świadczenia z zakresu opieki medycznej. NFZ nigdy nie kupował i nie kupi sprzętu do jakiegokolwiek szpitala, bo to nie jego zadania. Za wyposażenie w sprzęt odpowiadają organy prowadzące (starosta, uczelnie etc.) a jak wiemy ani uczelnie, ani powiaty nie mają kasy. Gdyby nie WOŚP to na wielu oddzialach bylaby bieda.
  • bialeem 20.01.19, 15:57
    "tylko świadczenia z zakresu opieki medycznej". Jak mnie takie słowa i idące za nim myślenie denerwują. To "tylko" to 99,99% kosztów.
  • zona_glusia 16.01.19, 13:51
    srubokretka napisał:

> Tez jestem w szoku. Tyle dostaja za darmo ( za nasze pieniadze) , a zeby dostac
    > sie do tego sprzetu trzeba isc do lekarza prywatnie. Inaczej kolejka na 2 lata
    > .
    "Tyle" to w dalszy w ciągu jest niewielki procent ( lub nawet mniej) ogólnych wydatków na zdrowie. Wydatki na zdrowie są w Polsce za niskie, lekarzy mamy najmniej w Europie na liczbę mieszkańców, pielęgniarek dramatycznie brakuje stąd dwuletnie kolejki. Nie mówiąc już o tym, że Owsiak zbiera na pieniądze dla najmłodszych.
  • srubokretka 17.01.19, 03:33
    Dlaczego nie ma kolejki do tego samego lekarza , do tego samego sprzetu , jezeli wyklada sie prywatna kase.? Moze to tylko tak moj region ma??
  • bialeem 20.01.19, 15:57
    Bo płacisz za małe składki zdrowotne.
  • anorektycznazdzira 16.01.19, 22:10
    moje dziecko jako niemowlę miało diagnostykę słuchu w ramach ogólnopolskiego programu WOŚP bez kolejki, bez proszenia i bezpłatnie
    po przyjęciu na oddział po wypadku na rezonans czekało 20 minut a nie 2 lata

więc nie pitol

--
    medal ma dwie strony: dobrą i nienajgorszą- Murakami
  • brenya78 16.01.19, 09:58
    Działalność jest w 99% lokalna. Parę kontyngentów do Afryki nie robi z WOSPu międzynarodowej organizacji humanitarnej na skalę czerwonego krzyża, lekarzy bez granic czy fundacji Gatesow. NIE TA SKALA.
  • roks30 16.01.19, 10:05
    Kto tak twierdzi? Przecież nikt nie mówi ze to międzynarodowa organizacja, tylko ze gra prawie na całym świecie (są to imprezy organizowane oďdolnie). Jaka jest teza tego wątku? Dalej nie rozumiem.
  • brenya78 16.01.19, 10:12
    Co to znaczy gra na świecie? Że Polonia w różnych krajach organizuje finał raz do roku? Wiesz ile takich organizacji na świecie? Wiesz ilu Brytyjczyków "gra" co roku na całym świecie w Comic Relief.
    Jantez nie wiem jaka jest teza tego wątku. Napisać, że WOSP to mniejsza organizacja, działająca głównie lokalnie, a tu święte oburzenie forumek i udowadnianie nie wiadomo czego właściwie. O co chodzi?
  • misterni 16.01.19, 12:11
    Pytanie, co ty chcesz udowodnić. Bo nikt tu nie twierdził, że WOŚP to działalność na skalę światową, a ty próbujesz nam to tłumaczyć. wink

--
    Wszystko można, co nie można, byle z wolna i ostrożna.
    Misterni
  • brenya78 16.01.19, 12:29
    "Bo nikt tu nie twierdził, że WOŚP to działalność na skalę światową, a ty próbujesz nam to tłumaczyć."

Udowodniono to w wątku o Noblu dla Owsiaka.
  • brenya78 16.01.19, 10:15
    "Kto tak twierdzi? Przecież nikt nie mówi ze to międzynarodowa organizacja,"

W sąsiednim wątku udowadniają, że Owsiakowi należy się nobel jak psu micha, bo ma porównywalne z innymi noblistami zasługi - np. czerwony krzyż, czy lekarze bez granic. Bo zamówił kilka kontyngentów do Afryki, a oprócz tego "porwał młodych" (ciul że raz w roku), oraz że nie dał się PiSowi, oraz że orkiestra zagrała w tym roku w San Francisco (a więc organizacja MIĘDZYNARODOWA).
    Nie wiem czy się śmiać czy płakać.
  • araceli 16.01.19, 10:18
    brenya78 napisał(a):
    > Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Najlepiej skorzystać z prawa do milczenia.

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • brenya78 16.01.19, 10:22
    A coś merytorycznie czy jak zwykle ani me and be. Moze tontynpisalas "uzasadnienie" dla kandytury Owsiaka? big_grin
  • e-ness 16.01.19, 10:24
    100/100
  • vitreous 16.01.19, 10:24
    Najlepiej zamilcz bo tylko się osmieszasz.
  • brenya78 16.01.19, 10:33
    Kolejna merytoryczna. No jak tak "uzasadnianie" kandydaturę Owsiaka to życzę powodzenia. Wiem wiem, zawsze można napisać komitetowi noblowskiej żeby się zamknęli i przestali kompromitować bo Jurek wielkim Polakiem jest big_grin
  • hummorek 16.01.19, 10:52
    Ok, czaję o co Tobie chodzi.
    Powiedz mi jedno: Owsiak to dobrze, czy źle? WOŚP? Lepiej żeby jego działalność była, czy lepiej nie? I tak na koniec - czy według Ciebie robi coś złego?
    I Nobla tutaj odkładam na bok. Tak pytam z ciekawości. Jak odpowiesz?
  • hummorek 16.01.19, 10:53
    'Jak' na końcu dodał słownik i wyszło głupio, sorki.
  • brenya78 16.01.19, 11:03
    "Ok, czaję o co Tobie chodzi."

Chwała Bogu.

"Powiedz mi jedno: Owsiak to dobrze, czy źle? WOŚP? Lepiej żeby jego działalność była, czy lepiej nie?"

Nie o tym ta dyskusja. Oczywiscie że lepiej żeby był, ale nie zmienia to faktu że nie jest to działalność na miarę Nobla. I to w niczym nie umniejsza Owsiakowi, naprawdę.

• hummorek 16.01.19, 11:07
    Dlatego napisałam, że nie pytam w kontekście Nobla. Dygresją było moje pytanie i dzięki, że odpowiedziałaś 😉
  • brenya78 16.01.19, 11:11
    Po co pytałaś? Żeby zadecydować czy zgadzasz się ze mną czy nie? Bez sensu.
  • hummorek 16.01.19, 12:20
    What?
    Chciałam wiedzieć co myślisz i tyle.
    Nie mam żadnej potrzeby zgadzania się Tobą czy też niezgadzania.
  • brenya78 16.01.19, 12:32
    "What?
    Chciałam wiedzieć co myślisz i tyle."

A jakie mialo to znaczenie co ja myślę o Owsiaku?
  • fuzja-jadrowa 16.01.19, 12:45
    Bo one tutaj przede wszystkim rozmawiają z nickiem i jego ogólnymi poglądami, a potem (ewentualnie) odnoszą się do argumentów. Nie mogła się zdecydować, czy/ jak bardzo na ciebie naskoczyć.
  • hummorek 16.01.19, 13:04
    Nie chcę na nikogo naskakiwać, skąd ten pomysł.
  • brenya78 16.01.19, 14:45
    Tak też to odebrałam big_grin że nie po myśli "partii" pisałam i jej nie stykało, że nie wypisuje kalumnie na Owsiaka a jednak wątpię że dostanie Nobla big_grin no jak śmiem big_grin na pewno jestem prawakiem. Z drugiej strony, ona przynajmniej próbowała się upewnić, inna od razu założyła że nim jestem...
  • sumire 16.01.19, 14:51
    Ależ nie jesteś jedyną, która wątpi. Tylko sposób, w jaki to wyrażasz, z bzdurnymi wtrętami o polskich kompleksach, daje do myślenia.
  • brenya78 16.01.19, 15:03
    A czymże to jest jak nie podszyte polskimi kompleksami - nominacja do Nobla nie poparta nawet uzasadnieniem w paru słowach, plus akcja wysyłania zmasowanych pustych mejli do komitetu noblowskiego? A lokalnie na forum akcje pt. "zamilcz" bo ktoś się dopytuje za co właściwie ten nobel i że halo, może jednak to nie ten rząd wielkości co inni laureaci. Czymże to jest jak nie swojskie polskie kompleksy? Przecież dokładnie tak samo kreuje się kult JPII. Był świętym, największym Polakiem, najbardziej walczył z komuna i w ogóle.
    Skoro Owsiak zasługuje na Nobla to niechże chociaż powstanie merytoryczny wniosek z uzasadnieniem.
  • hummorek 16.01.19, 14:58
    To źle odebralas. Ta ona nie zakłada z góry, że rozmówca jest be. Wyobraź sobie, że myślę inaczej niż Tobie się wydaje że myślę :p
  • angazetka 16.01.19, 11:12
    Owszem, uważam, że jest. Trzy dekady dowodzenia wielką akcją charytatywną. To jest moc.
  • przystanek_tramwajowy 16.01.19, 11:15
    Ktoś mi może powiedzieć, kto to jest ta cała brenya? Jaki miała nick wcześniej? A może sama odpowiesz brenya? Pytam ja, wieczny przystanek_tramwajowy, którego wkulsoniają te ciągłe zmiany nicków na forum.

---
    A o co? Tak na logikę to żona prezydenta miasta ma więcej kasy i łatwiej jej kupić bilet na samolot niż np. żonie pobitego policjanta, który trafia w ciężkim stanie do szpitala. (by grru, daniej jemgluten, w uzasadnieniu wypowiedzi, że wysyłanie samolotu po żonę zamordowanego prezydenta Gdańska było przesadną troską).
  • brenya78 16.01.19, 11:18
    Nigdy nie zmieniałam nicka. Lecz się.
  • taki-sobie-nick 17.01.19, 00:05
    przystanek_tramwajowy napisał:

> Ktoś mi może powiedzieć, kto to jest ta cała brenya?

Na pewno nie ja, a kto nie wierzy, wie, gdzie się zgłaszać.
  • fuzja-jadrowa 16.01.19, 12:39
    > I Nobla tutaj odkładam na bok. Tak pytam z ciekawości. Jak odpowiesz?

Dlaczego odkładasz Nobla na bok? Przecież o tym właśnie dyskutuje brenya.
  • malia 16.01.19, 14:19
    To niech sobie założy wątek jak chce dyskutować o czym innym niż temat obecnego, albo niech pojdzie do wątku, który na taki temat jest założony.
    Bo obecny jest o tym, czym zajmuje się WOŚP
  • misterni 16.01.19, 12:13
    brenya78 napisał(a):

Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Płacz.

--
    Misterni
  • conena 16.01.19, 15:01
    brenya78 napisał(a):

> a oprócz tego "porwał młody
    > ch" (ciul że raz w roku),

Porwij do działania jakąkolwiek grupę społeczna raz w życiu, mądralo.

> Nie wiem czy się śmiać czy płakać.
    Płacz.

--
    Szumią jodły na gór szczycie, kocham disco ponad życie.
  • sumire 16.01.19, 10:12
    Ale rozumiesz, że tu nie chodzi o skalę? W każdym razie nie tylko o skalę? Czy w twoim pojmowaniu świata prawdziwy dobroczyńca to tylko ten, którego nazwisko na całym świecie znają?
  • brenya78 16.01.19, 10:18
    W pokojowej nagrody Nobla jak najbardziej chodzi o skalę i zasięg działania idei, problemu. Dlatego dostaje ja czerwony krzyz, czy lekarze bez granic, czy działacze na rzecz FGM, a nie powiatowy szpital w Ledzborku.
  • przystanek_tramwajowy 16.01.19, 10:23
    Jak czytam wpisy brenyi to przypomina mi się kawał o piekle. Jedynym kotłem, którego diabły nie muszą pilnować jest polski kocioł. Jak tylko ktoś próbuje z niego uciec, to reszta natychmiast go wciąga z powrotem. Brenya na pewno pilnowałaby włazu do tego kotła. Taki mały, zawistny człowieczek, któremu jest lepiej, gdy innym jest gorzej.

---
    A o co? Tak na logikę to żona prezydenta miasta ma więcej kasy i łatwiej jej kupić bilet na samolot niż np. żonie pobitego policjanta, który trafia w ciężkim stanie do szpitala. (by grru, daniej jemgluten, w uzasadnieniu wypowiedzi, że wysyłanie samolotu po żonę zamordowanego prezydenta Gdańska było przesadną troską).
  • araceli 16.01.19, 10:23
    brenya78 napisał(a):
    > W pokojowej nagrody Nobla jak najbardziej chodzi o skalę i zasięg działania ide
    > i, problemu. Dlatego dostaje ja czerwony krzyz, czy lekarze bez granic, czy dzi
    > ałacze na rzecz FGM, a nie powiatowy szpital w Ledzborku.

Proponuję zapoznać się z listą laureatów - spora część działała całkowicie lokalnie:
    pl.wikipedia.org/wiki/Laureaci_Pokojowej_Nagrody_Nobla

--
    Kryjąc się w fortecy sztywnej konsekwencji, schronić się możemy przed zakusami rozumu.
  • brenya78 16.01.19, 10:32
    JPL. Rozumiesz że można działać lokalnie a mieć wpływ międzynarodowy? Raise awareness, zmieniać postawy ludzi, np. jak ci którzy LOKALNIE włączyli z FMG zwrócili tym samym uwagę na ten problem na całym świecie i zapoczątkowali SWIATOWE zmiany w tym zakresie. Dlatego dostali Nobla, a nie za działalność lokalna. Jezu, naprawdę inteligencji użyjcie.
  • e-ness 16.01.19, 10:35
    Ale nie ty będziesz decydować o tej nagrodzie wiec po co te emocje?
  • brenya78 16.01.19, 10:45
    Emocje dlatego, że ktoś znowu uprawia polonocentryzm i ośmiesza idę WOŚP nie potrafiąc nawet (podobno) uzasadnić tej kandydatury. Zgaduje, że w następnej kolejności będzie urażona duma narodowa, bo nie docenili Owsiaka i ogólnopolski zryw pisania do komitetu noblowskiego jak bardzo się pomylił.
  • e-ness 16.01.19, 11:20
    To ty się osmieszas
  • malia 16.01.19, 14:22
    W takim razie powinnaś tam napisać. To twój obowiązek, musisz konicznie uświadomić komitet noblowski, że z Polski dotarło do nich zgłoszenie osoby, która nie powinna być zgłoszona, bo takie jest twoje zdanie. Będą wdzięczni za pomoc
  • iwles 16.01.19, 15:00
    brenya78 napisał(a):

> Emocje dlatego, że ktoś znowu uprawia polonocentryzm i ośmiesza idę WOŚP nie po
    > trafiąc nawet (podobno) uzasadnić tej kandydatury. Zgaduje, że w następnej kole
    > jności będzie urażona duma narodowa, bo nie docenili Owsiaka i ogólnopolski zry
    > w pisania do komitetu noblowskiego jak bardzo się pomylił.

Widocznie uzasadnienie zgłoszenia bylo wystarczjące, zeby je przyjąć.
    Nie tobie o tym decydowac. No chyba ze podejrzewasz, ze w uzasadnieniu podano same kłamstwa, wtedy powinnas to zglosic oficjalnie.

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • brenya78 16.01.19, 15:09
    Do złożenia nominacji nie potrzeba było uzasadnienia! Wniosek składany jest automatycznie.
  • araceli 16.01.19, 10:37
    brenya78 napisał(a):
    > JPL.

Na zdrowie.

--
    Gdzie wszyscy myślą tak samo - nikt nie myśli zbyt wiele.
  • misterni 16.01.19, 12:21
    A jakież to wpływy międzynarodowe miała twórczość Szymborskiej, Miłosza, Reymonta czy Sienkiewicza?
    --
    Misterni
  • hummorek 16.01.19, 12:28
    To nie były nagrody pokojowe
  • brenya78 16.01.19, 12:31
    Wypadałoby najpierw zaznajomić się za co przyznaje się nagrodę w dziedzinie literatury...
  • misterni 16.01.19, 16:30
    Za twórczość literacką. Za konkretne dzieło lub całokształt.

--
    Misterni
  • brenya78 16.01.19, 23:27
    No to masz odpowiedź dlaczego dostali Noble...
  • misterni 17.01.19, 14:15
    Ale ja się nie pytałam, dlaczego dostali. wink

--
    Misterni
  • brenya78 17.01.19, 16:28
    Pytałaś o wpływ międzynarodowy. Nagroda literacka nie wymaga wpływu międzynarodowego. Nagrodę literacką dostaje się za dzieło bądź całokształt.
  • fuzja-jadrowa 16.01.19, 12:49
    Poważnie to piszesz?
  • e-ness 16.01.19, 10:27
    Idź pikietuj ze jesteś przeciwna nominacji albo zamilcz!
  • brenya78 16.01.19, 10:40
    Nie jestem przeciwna nominacji. Jestem zwyczajnie zaskoczona ta nominacja. Zwłaszcza podobno z brakiem jakiegokolwiek uzasadniania. Uważam, że to ośmiesza idee WOŚP tylko i wyłącznie. Nominacja pt. bo Owsiak wielkim Polakiem jest, tak jak JPII a kto uważa inaczej niech się zamknie.
  • sumire 16.01.19, 10:43
    I dopiero teraz cię to zaskoczyło, choć temat przewijał się od lat?
  • brenya78 16.01.19, 10:46
    Jaki temat się przewijał?
  • sumire 16.01.19, 10:51
    Kandydatury Owsiaka do Nobla. Od ładnych paru lat o tym mówiono.
    Pomijam już fakt, że nie ma czym być zaskoczonym, bo sama nominacja o niczym nie świadczy i Komitet wybierze, kogo zechce.
  • brenya78 16.01.19, 11:04
    Nie słyszałam o tym wcześniej. Usłyszałam przedwczoraj.
  • reinadelafiesta 16.01.19, 11:27
    Kandydatura Owsiaka była już zgłaszana dwa lata temu przez posłankę Joannę Schmidt, WOŚP także była zgłaszana - przez dr A.Grzegorczyka - rektora Wyższej Szkoły Promocji, Mediów i Show Businessu w Warszawie. Akceptacja kandydatur jest generowana automatycznie, więc póki co, za wcześnie na radość/ żal

--
    Żeby dojść do źródła, trzeba iść pod prąď
  • maslova 16.01.19, 11:37
    A tu komentarz Owsiaka do zgłoszenia jego kandydatury w 2017 roku:
    "Jurek Owsiak odniósł się do niej dość sceptycznie. "Pani posłanka zahulała z Nagrodą Nobla. Pomyślałem sobie, że jeśli już, to należy odwrócić nieco logikę całego przedsięwzięcia. Otóż będę dumny, jeśli samo proponowanie tego wyróżnienia będzie wiązało się z Fundacją Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako instytucją, która przez 25 lat nakręciła Polaków na tak niebywałe rzeczy" - pisał na Facebooku twórca Orkiestry."
  • e-ness 16.01.19, 12:40
    Nie tylko jesteś przeciwna nominacji, ale jesteś pełna pogardy dla ludzi którzy przyczynili się do niej, jak i do tych wszystkich co maja w twoich oczach czelność ja popierać.
  • brenya78 16.01.19, 14:43
    Tak, tak jestem pełna pogardy. Co jeszcze sobie dopiszesz?
  • gaskama 16.01.19, 14:56
    Alez ja ci napialam uzasadnienie. Wybralas z dlugiej wypowiedzi jedno zdanie i skomentowalas, ze nie umiem czytac. A czemu nie skomentowalac kolejnych kilkanascie linijek arguementow?

--
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • nenia1 16.01.19, 11:31
    e-ness napisała:

> Idź pikietuj ze jesteś przeciwna nominacji albo zamilcz!

Jezu, ludzie, nauczcie się w końcu ze sobą rozmawiać. Kobieta ma swoje poglądy, nie obraża Owsiaka, nie neguje orkiestry, nie twierdzi, że WOŚP jest do kitu, wyraża swoje zdanie w związku z nominacją do nagrody Nobla.
    Nie może? Nie może mieć innego zdania, wątpliwości? Po co to pisanie: "zamilcz!"? Czy sugerowanie, że pisze pod innym nickiem? Masz swoje argumenty za to je przedstaw i tyle. Jutro znowu ktoś będzie biadolił nad upadkiem obyczajów w Polsce, można warto zacząć od siebie?
  • brenya78 16.01.19, 11:53
    Dzięki Nenia.
  • hummorek 16.01.19, 12:25
    No, to już wiesz dlaczego pytałam o to, o co pytałam. Szkoda, że nie złapałas przekazu tylko się wkurzylas całkiem bez sensu.
  • vitreous 16.01.19, 16:35
    Właśnie, to ta kobieta nie potrafi rozmawiać, nie odpowiada na pytania i merytoryczne argumentacje, w dodatku z pogardą odnosi się do rozmówców. Mnie szkoda zasu na takiego dyskutanta i jedyne co mogę jej radzić to by się przymknęła i nie ośmieszała się dalej.
  • brenya78 16.01.19, 17:50
    "merytoryczne argumentacje"

Żart dnia big_grin
  • gaskama 16.01.19, 13:02
    Brenya, jesli dobrze interpretuje intencje pokojowej nagrody nobla, to nie chodzi o dzialalnosci na skale miedzynarodowa. Dzialanosc moze byc lokalna, wazne by miala wydzwiek międzynarodowy. Przejzyj nobistow, wielu dzialalo na "rynu" wylacznie lokalnym, ale zasluczyli sie dla np. praw kobiet w swoim kraju. Walczyli o niepodleglosc swojego kraju o wolnosc slowa w swoim kraju.
    Nagroda ta jest tez nagroda polityczna, tego chyba nikomu nie musze tlumaczyc. Prosze popatrzec na nazwiska ludzi, kraje, ktore reprezentowali i lata, w ktorych nagrode dostali, co dzialo sie wtedy w rejonie tego kraju.
    W obecnej chwili mamy w wielu krajach odradzajaca sie prawice o zabarwieniu nie tylko narodowym, ale narodowosocjalistycznym, wrecz faszystowkim. Dotyczy to szczegolnie Europy, Stanow. W takiej sytuacji czlowiek reprezentujacy organizacje, ktora dziala od lat ponad podzialami, dla dobra ogolu z wydzwiekiem miedzynarodowym (pewnie czytalas historie z pierszych lat akcji, jak amerykanskie media chialy otrzyma scenariusz akcji i nie wierzyly, ze to w duzej mierze akacja spontaniczna) .... coz nominacja nie jest tak nieuzasadniona, jak sie wydaje na pierszy rzut oka. Zerio o akcji pisza zagraniczne media co roku, wpisana jest do ksiegi rekordow Guinessea (nie wiem, jak to sie pisze), Musisz na to spojrzec szerzej, nie tylko przez pryzmat pomp insulinowych i lozej na odlezyny. Tak ja to widze. Mysle, ze Owsiak nagrody nie dostanie, jednak promuje sie bardzo walke o prawa czlowieka. Aczkolwiek on tez o nie walczy. O prawa do godnego leczenia, do prawa do ratowania zdrowaia zaraz po urodzeniu ... on nie walczy o aspekty formlne, bo te w teorii mamy zagwarantowane ale o ich praktyczne wdrazaznie. Nie wiem, czy ty tez tak to widzisz.

--
    "Przy pewnej dozie kretynizmu hipokryzja to po prostu wyraz poczucia przyzwoitości." by asia_i_p
  • brenya78 16.01.19, 14:47
    "Dzialanosc moze byc lokalna, wazne by miala wydzwiek międzynarodowy"

Przecież już to STO razy napisałam. Czy wy nie umiecie w ogóle czytać?
  • gaskama 16.01.19, 14:51
    No ale akcja WOSP spelnia ten warunek. Wiec teraz zupelnie cie nie rozumiem.

--
  • brenya78 16.01.19, 14:56
    Jaki warunek spełnia? Jaki ma WOŚP wydźwięk międzynarodowy???? O to CALY CZAS PYTAM. I nie, nie chodzi o to że orkiestra zagrała w San Francisco na Boga.
  • gaskama 16.01.19, 15:00
    Przeciez ci napisalam, serio nie rozumiesz tego, co czytasz? Specyficzna sytuacja w Europie, politycne posuniecia, najwieksza tego typu akcja na swiecie (chodzi mi o final, nie sam fakt organizacji charytatywnej) itd. itp. CZEGO nie rozumiesz?

--
  • brenya78 16.01.19, 15:09
    Ja w dalszym ciągu nie rozumiem jak się ma specyficzna atmosfera w Europie do finału WOSP. I po drugie nie rozumiem jaki działalność WOŚP ma wydźwięk miexzynarodowy.
  • bi_scotti 16.01.19, 22:45
    brenya78 napisał(a):

> Jaki warunek spełnia? Jaki ma WOŚP wydźwięk międzynarodowy?

Jest swiadectwem tego, ze wherever we are i jakkolwiek crappy moze byc medical service tam, gdzie jestesmy, gdy sie zbierzemy wespol-zespol, to wiele dobrego moze sie zdarzyc. To tak w skrocie smile
    WOSP jest jedna z bardzo wielu podobnych inicjatyw podejmowanych przez roznych ludzi na swiecie w roznych sprawach (zdrowie, edukacja, environment etc. etc. etc.); tak naprawde, oryginalnych/niepowtarzalnych "dzialalnosci" wlasciwie nie ma, szczegolnie teraz, w dobie nieskrepowanej komunikacji. A Nobel Peace Prize to symbol, symbol uznania dla roznych mniejszych (Malala) badz wiekszych (Walesa) ludzi za ich osobiste zaangazowanie w ogolnie-rozumiane "pokojowe dzialania". W tym kontekscie, WOSP jest jak najbardziej miedzynarodowy, czy raczej ponad-narodowy zarowno w swoim statucie jak i ostatecznych rezultatach.
    Osobiscie, podobnie jak przy okazji Walesy, bylabym za zgloszeniem do/ewentualnym przyznaniem Nobla organizacji, nie osobie. Ale to moj punkt widzenia. JO zapewne Nobla nie dostanie ale byloby super cool gdyby jednak dostal - "cool" rozumianego jako fantastyczna motywacja dla wszystkich jemu podobnych robiacych "cos" dobrego w roznych zakatkach swiata. Cheers.

--
    "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
    Leonard Cohen
  • brenya78 16.01.19, 23:43
    "Jest swiadectwem tego, ze wherever we are i jakkolwiek crappy moze byc medical service tam, gdzie jestesmy, gdy sie zbierzemy wespol-zespol, to wiele dobrego moze sie zdarzyc. To tak w skrocie smile "

No sorry, ale w ogóle nie przekonuje mnie to tłumaczenie. Wiele może się zdarzyć gdziekolwiek, nie oznacza to że WOŚP ma z tym cokolwiek wspolnego, czy jest tego inspiracją. WOŚP to zwykła zbiórka pieniędzy, wolontariusze, zryw - takich imprez na świecie jest całe multum.

"WOSP jest jedna z bardzo wielu podobnych inicjatyw podejmowanych przez roznych ludzi na swiecie w roznych sprawach"

No właśnie. Może każdej organizacji charytatywnej dawajmy Nobla.

"Nobel Peace Prize to symbol, symbol uznania dla roznych mniejszych (Malala) badz wiekszych (Walesa) ludzi za ich osobiste zaangazowanie w ogolnie-rozumiane "pokojowe dzialania". "

Ciekawe że ludzie pamiętają Wałęsę, Malała i Obamę, ale nie prawie setkę innych kandydatów. Może gdyby ich poznali to załapali by za co ta nagroda i dlaczego Owsiak z całym szacunkiem niezbyt do towarzystwa pasuje. Tj pasuje tak samo jak każda inna organizacja charytatywna.

"W tym kontekscie, WOSP jest jak najbardziej miedzynarodowy, czy raczej ponad-narodowy zarowno w swoim statucie jak i ostatecznych rezultatach"

Sorry, ale nadal nie widzę tej międzynarodowośći w zbieraniu kasy na polskie szpitale. Na szpitale zbiera brytyjski Comic Relief, jakoś nie zaryzykowała bym że to działalność ponad-narodowa.
  • bi_scotti 17.01.19, 02:24
    brenya78 napisał(a):

> No sorry, ale w ogóle nie przekonuje mnie to tłumaczenie

That's OK. Wymiana zdan nader rzadko konczy sie tym, ze jedna strona przekona druga. Warto czasem po prostu werbalizowac swoje poglady/obserwacje/refleksje dla samego wypowiedzenia wlasnego zdania. Ty wypowiedzialas swoje, ja swoje, life goes on. Wszystko wskazuje na to, ze i tak zdanie zadnej z nas nie bedzie brane pod uwage gdy przyjdzie do faktycznego przyznawania Nobel Peace Prize smile
    W tym zapewne problem wielu dyskusji, nie tylko przeciez na forum ematka, ze strony koniecznie chca sie wzajemnie do czegos tam przekonac. Blad w zalozeniu! Juz bardziej prawdopodobnym jest spotkanie sie "in the middle", jakas tam forma kompromisu, w ktorej kazda ze stron cos zachowa, cos utraci. Opcji, ze Cie przekonam w ogole nie bralam pod uwage. It's not my first rodeo big_grin Cheers.

--
    "There is a crack in everything, that's how the light gets in"
    Leonard Cohen
  • gaskama 16.01.19, 14:54
    I troche nie do konca rozumiem twoja agresje. Jak masz postawiona teze, ktorej zadne argumenty nie nawet nie zachwieja i nawet troche nie zamierzas pochylic sie nad innnym punktem widzenia ... coz ... twoj problem. Staralam sie na argumenty i ze spokojem.

--
  • brenya78 16.01.19, 14:58
    Jesteś jedyną osobą, która odpowiedziała merytorycznie. Ja jestem po setce wpisów, w których zarzuca mi sie prawactwo, wciąganie do kotła polskiego piekiełka, nienawiść, zmianę nicka oraz każe mi się zamilknąć. Sorki, że odpowiedziałam agresywnie.
  • gaskama 16.01.19, 15:03
    To ja tez sorki. Niestety aktualna sytuacja wywoluje duze emocje. Ja w nominacji widzje intencje. Tez sie zastanawiam, czy ta dla mnie FANTASTYCZNA akcja zasluguje na Nobla. Ale po przemysleniu widze tok myslenia zglaszajacych i nie odmawiam pewnej logiki. Ludzie sa bardzo wyczuleni na krytyke tej akcji. Ja tez krytykujacych jestem gotowa zagryzc wink

--
  • gaskama 16.01.19, 15:03
    A i dla mnie Owsiak jako nominacja to ruch polityczny. Nominowany powinien byc WOSP.

--
  • brenya78 16.01.19, 14:54
    "Aczkolwiek on tez o nie walczy. O prawa do godnego leczenia, do prawa do ratowania zdrowaia zaraz po urodzeniu ... on nie walczy o aspekty formlne, bo te w teorii mamy zagwarantowane ale o ich praktyczne wdrazaznie"

Idąc tym tropem to każda absolutnie organizacja o takie rzeczy walczy. Owsiak w dalszym ciągu pozostaje zjawiskiem lokalnym bez wpływu na skalę międzynarodową.
    Spójrz na działalność choćby fundacji Gatesow, porównaj to będziesz wiedziała o czym ja mówię.
  • gaskama 16.01.19, 15:06
    O Gatesach tez myslalam. Tu mamy jednak jedna osobe, miliardera, ktory przkazuje swoje zyski. I nie dziwilabym sie, gdyby B,Gates tez zostal kiedys nominowany do tej nagrody. WOSP to akcja spoleczna za ktora kryja sie miliony ludzi. Wydaje mi sie, ze lepsza bylaby nominacja WOSP, ale aktualna sytuacja poszla w kierunkku Owsiaka.

--
  • brenya78 16.01.19, 15:19
    "nie dziwilabym sie, gdyby B,Gates tez zostal kiedys nominowany do tej nagrody. "

Od lat się o tym mówi i od lat uporczywie nie dostają Nobla.

"WOSP to akcja spoleczna za ktora kryja sie miliony ludzi."

Ale co z tego wynika dla "ładu międzynarodowego"? I skąd te miliony? Jest milion wolontariuszy? Czy milion ludzi wpłaca pieniadze? Co zmienia dla ładu międzynarodowego fakt że WOŚP ma wolontariuszy? Nie wiem, plony w Afryce od tego rosną? Prawa kobiet zostają przywrócone? Kraje pozbywaja się bomby atomowej? Co z tego że milion ludzi? W Comic Relief w UK też uczestniczą miliony. Miliardy wpłacają na inne organizacje.
  • brenya78 16.01.19, 15:20
    "O Gatesach tez myslalam. Tu mamy jednak jedna osobe, miliardera, ktory przkazuje swoje zyski."

Ty wiesz ilu pracowników i wolontariuszy ma organizacja Gatesow?
  • przystanek_tramwajowy 16.01.19, 15:22
    Dość, że Gates sam nic nie robi, bo ma od tego ludzi, to jeszcze pewnie od podatku sobie tę dobroczynność odpisze.

--
  • brenya78 16.01.19, 15:28
    Tak jak każda organizacja charytatywna...
    I mylisz się bardzo, bo pani Gatesowa jak najbardziej sama w tej organizacji działa.
  • gaskama 16.01.19, 15:31
    To nie sa dobre argumenty. On tego naprawde nie robi, by pomnazac swoj majatek. Serio. I ma zone bardzo zaangazowana w dobroczynnosc.

--
  • gaskama 16.01.19, 15:30
    Chodzi mi o to ze WOSP jest organizacja, z ktora identyfikuja sie miliony Polakow. Mysla "WOSP to ja". Kazdy, kto wplacil nawet 1 zl uwaza, ze jest darczynca, czuje sie dobrze. Nie wiem, czy z fundacja Gatesow tyle ludzi sie identyfikuje. Tam raczej chodzi o zarzadzanie gigantyczna kasa sponsorowana przez jednostki. To inny rodzaj pomocy. Zapene o wiekszym polu razenia niz WOSP. Na tym plegaa fenomen WOSP, ze kazdy czuje sie wolontariuszem WOSP, ze ludzie sa gotowi tak walczyc o akcje. Nie wiem, czy w stanach tocza sie takie dyskusje w sprawie FG, raczej nie. Tu ludzie czuja dume, ze uczestnicza w przewnym przedsiewzieciu. Babcia, ktora dala 5 zl z 900 zl renty jest tak samo wazna jak firma, ktora przela 100.000. To pewne osiagniecie tej organizacji. Nie szukaj na sile co chwile kolejnych arguemntow, by ludziom udowodnic, ze akcja nie zasluguje na nominacje. Cieszmy sie jako Polacy, ze zostala nominowana, niech inni maja watpliwosci wink

--
  • brenya78 16.01.19, 17:46
    "Chodzi mi o to ze WOSP jest organizacja, z ktora identyfikuja sie miliony Polakow. Mysla "WOSP to ja". Kazdy, kto wplacil nawet 1 zl uwaza, ze jest darczynca, czuje sie dobrze."

Ale to nadal nie jest przykład działalności dla dobra ludzkości, no proszę cię. Bo babcia jest dumna że dała na fundację? No chwała jej. Ale pokoju światowego to nadal nie zaprowadza.
  • sumire 16.01.19, 17:52
    Wiesz, w sumie to żaden z laureatów nie zaprowadził pokoju światowego. W skali lokalnej owszem, niektórzy się przyczynili do wyciszenia konfliktów. Ale wojny jak były, tak są, broń masowego rażenia jak była, tak jest, głód jak był, tak jest, handel ludźmi jak był, tak jest. Zatem może w ogóle nie ma sensu jej przyznawać?
  • brenya78 16.01.19, 17:59
    Większość z laureatów ma jednak dużo większe zasługi na polu zaprowadzania pokoju światowego i pomyślności ludzkości niż Owsiak. Tylko tyle.
  • sumire 16.01.19, 22:19
    Średnia to pomyślność w sytuacji, gdy coraz więcej ludzi nie ma co jeść, a konflikty zbrojne mają się bardzo dobrze.
  • gaskama 16.01.19, 22:21
    No coz, nie podzielam tak radykalnego zdania, jakie ty reprezentujesz. Mam watpliwosci, ale widze argumenty uzasadniajace taka decyzje. Natomiast mowienie ciagle tego samego na rozne argumenty (a to wlasnie robisz) mnie dla odmiany nie przekonuje. Wedlug ciebie sa tacy, ktorzy bardziej zasluzyli. Rozumiem. Pozwol sie innym cieszyc tym wyroznieniem dla Polski.

--
  • gaskama 16.01.19, 22:25
    Na pocieszenie napisze ci, ze to tylko nominacja, wiec moze jeszcze bedziesz czula satysfakcje a wielu dumnym z WOSP i Owsiaka emamom bedzie przykro. Nie trac nadziei i milego wieczoru.

--
  • brenya78 16.01.19, 23:32
    Dlaczego mam czuć satysfakcje?? Czy to, że zgodnie z moimi poglądami uważam, że nobel jest bardziej prestiżowy niż działalność Owsiaka, oznacza że mam odczuwać satysfakcję że Owsiak Nobla nie dostanie?
    Obrzydliwe to co napisałaś.
  • ras.szamra 17.01.19, 06:08
    Nie tylko obrzydliwe, ale i pokazuje, że niektórzy w swoim zacietrzewieniu zachowują się identycznie jak miłośnicy PiS-u, którzy są tu ns tym forum tak wyśmiewani.
    Jak masz takie same poglądy jak my - Ok. Jeśli choć w minimalnym stopniu piszesz o wątpliwościach, to się wtedy zaczyna z grubej rury. Nawet jeden wątek na ten temat nie wystarczył. Musiał powstać drugi, by Cię przekonywać, że nie masz racji. No po prostu nie masz.
    A jak się mimo to nadal nie dasz przekonać, to masz zamilknac.

Na marginesie Brenya uważam identycznie jak ty. Działalność WOŚPu i Owsiaka jest piękna, niech Orkiestra gra jak najdłużej. Ale to nie kaliber Nobla niestety.
  • sumire 16.01.19, 10:31
    Ej, brenya, takie riposty to raczej nie czynią z ciebie poważnego partnera do dyskusji.
  • brenya78 16.01.19, 10:36
    Na tak, jedna riposta na sto podobnych. Nie masz się kogo czepić?
  • sumire 16.01.19, 10:39
    Nie mam. Mimo wszystko ogromna większość forumek nie używa tego typu ciepłych słów w dyskusji. Jeśli trudno ci ich nie używać, to są inne fora, gdzie żulerski język jest akceptowalny. Nie musisz zaśmiecać tego, już wiemy, o co ci chodzi.
  • brenya78 16.01.19, 10:43
    Może w takim razie wystosuj prośbę do tych forumek aby odpowiadały merytorycznie a nie chrzanily trzy po trzy?
  • zabka141 16.01.19, 10:38
    Ale o co ci chodzi? Bo kopiujesz tekst i trudno powiedziec czy przeczytalas ze zrozumieniem.

Pytasz: "na kanwie wątku o pokojowej nagrodzie nobla musiałam założyć ten watek. Naprawdę przez 27 lat grania orkiestry wiele z was myśli, ze Owsiak i jego fundacja TYLKO kupuje sprzęt dla POLSKICH szpitali?"

Na podstawie tego co wkleilas widac wyraznie ze robia duzo duzo wiecej.

Czy jest cos w tym zlego? Naprawde trudno cie zrozumiec.
  • wilan.an 16.01.19, 10:54
    Nie wiem czy zrozumiałaś intencje autorki, on właśnie chciała pokazać O ILE WIĘCEJ ROBIĄ.
  • zabka141 16.01.19, 10:56
    Trudno mi bylo z tego wpisu wywnioskowac.
  • fuzja-jadrowa 16.01.19, 12:52
    Napisała "na kanwie wątku o..." oraz podkreśliła "tylko" i "polskich". Nie czytałam wątku o nagrodzie, a zrozumiałam, o co chodzi.
  • majenkir 16.01.19, 15:44
    zabka141 napisał(a):
    > Trudno mi bylo z tego wpisu wywnioskowac.

A juz myslalam, ze jestem jedyna wink.

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • dzikka 16.01.19, 11:19
    ok, mój błąd, pisze w pracy z tzw. doskoku. Powinnam wstawić sam link a nie kopiować, zachowuje się czasami na forum jak słoń w składzie porcelany.
    niemniej z zadanego pytania: "Naprawdę przez 27 lat grania orkiestry wiele z was myśli, ze Owsiak i jego fundacja TYLKO kupuje sprzęt dla POLSKICH szpitali?????" -trudno wywnioskować o co mi chodzi?

Wyjaśniam: uważam, że WOŚP robi dużo więcej niż tylko doposaża polskie szpitale i placówki zdrowia. Myślałam, że o tym wiedzą wszyscy, niezależnie od upodobań politycznych i osobistego stosunku do Owsiaka. Jednak w wątku Nobel dla Owsiaka pojawiły się osoby, które dały do zrozumienia , że WOŚP tylko i wyłącznie kupuje sprzęt i niczym więcej się nie zajmuje. Chciałam pokazać, że się mylą.

• bazia8 16.01.19, 11:31
    Dzikka, nie tłumacz się smile
    Kto chce, ten zrozumie.

--
    Jestem atrakcyjna i bardzo szczupla, mam bardzo dobry metabolizm (Cichociemno)
  • brenya78 16.01.19, 11:56
    Dzikka, ja wiem czym zajmuje się WOŚP. Jednakże w kontekście całej działalności zajmuje się główne doposażeniem polskich szpitali, a nie globalna działalnością charytatywną. I o to tylko mi chodziło. Naprawdę nie ma o co nic piany.
  • zabka141 16.01.19, 12:54
    Dzika, odebralam twoj post inaczej. Np. wiele osob krytykuje ze Owsiak zajmuje sie czyms wiecej, np. robi Przystanek Woodstock. Sorryy.
  • taki-sobie-nick 17.01.19, 01:27
    Chciałam pokazać, że się mylą.

No dobra. Po trosze się mylę, a po trosze nie pamiętam. Ale festiwalu nie uważam za dokonanie i proszę mi bez dydrymałów, że "wolontariusze muszą odpocząć".
  • taki-sobie-nick 17.01.19, 01:36
    dyrdymałów rzecz jasna
  • szeera 16.01.19, 15:59
    A ja zupełnie szoku nie rozumiem. WOŚP jest jedną z bardzo, bardzo wielu organizacji charytatywnych zajmujących się łataniem dziur w systemach opieki zdrowotnej krajów rozwiniętych. Takich organizacji naprawdę jest dużo, bardzo wiele z nich opiera się na pracy wolontariuszy, szczególnie młodzieży - bo młodzież ma czas i chęci oraz na drobnych darczyńcach. Jest to typowa działalność charytatywna wpisana w system, nieprowadząca do żadnej zmiany społecznej. A tak na marginesie, porównując do innych podobnych organizacji WOŚP ma bardzo niewielkie koszty własne, czyli jest bardzo efektywny. Myślę, że w Polsce WOŚP robi takie wrażenie bo jest (z grubsza) jedyny. W innych krajach to będzie cały wachlarz różnych organizacji i akcji charytatywnych związanych ze służbą zdrowia.

Co wg mnie wcale nie przekreśla szans na Nobla, jeśli tylko ktoś by uznal, że to mogłoby uratować polską demokrację. Szczególnie po ostanim tragicznym wydarzeniu.
  • asia_i_p 16.01.19, 16:53
    Piszesz tak, jakby nagroda Nobla była przyznawana tylko dużym międzynarodowym organizacjom. Tymczasem na liście noblistów są politycy (w tym także mocno kontrowersyjni), jest Malala, której działalność ma światowe znaczenie wyłącznie symbolicznie, nie faktycznie. To jest dość kapryśna nagroda, czasem wspiera działania skuteczne, a czasem odważne próby wbrew wszystkiemu, i jak najbardziej są do niej zgłaszani bohaterowie lokalni/ inicjatywy lokalne. Wałęsa dostał ją zanim poleciało domino w 1989, czyli mowy nie było wtedy jeszcze o światowym czy choćby europejskim efekcie jego działań - była Solidarność, działalność jak najbardziej lokalna, doceniona za niezwykłość idei. I za to samo chcą docenić Owsiaka i WOŚP.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • asia_i_p 16.01.19, 16:54
    To była odpowiedź na post Breyny, że nie jest to działalność na miarę Nobla, niestety po odświeżeniu strony doczepia nie tam, gdzie się planowało, tylko tam, gdzie chce.

--
    The conceptual penis [...], is exclusionary to disenfranchised communities based upon gender or reproductive identity [...] and is the conceptual driver behind much of climate change.
  • brenya78 16.01.19, 17:49
    "Piszesz tak, jakby nagroda Nobla była przyznawana tylko dużym międzynarodowym organizacjom. "

Gdzie ja coś takiego napisałam???
  • asia_i_p 16.01.19, 22:21
    Pisałaś, że nie jest to organizacja międzynarodowa na miarę Czerwonego Krzyża, Lekarzy bez Granic, fundacji Gatesów. W poście umieszczonym w tym samym wątku pisałaś, że nie jest to działalność na miarę Nobla. Zakładam, że twoje pojedyncze posty są częścią spójnej argumentacji w całej dyskusji.

--
  • gaskama 16.01.19, 22:26
    Bledne zalozenie Asiu, ja tez je zrobilam. Pozdrawiam.

--
  • hummorek 16.01.19, 23:54
    Zalozen nie robiłam co prawda, ale tu się podepnę. Coby nie było czepiania się.
    A może chodzi w tym wszystkim o jednostkę, o osobę, która była/jest zdolna zrobić coś takiego? Bo według mnie właśnie o to chodzi. Nie to, że go ślepo uwielbiam, ale podziwiam, szanuję i życzę jak najlepiej. Owsiak z Noblem, czy bez Nobla i tak będzie kimś.
    I nie ma dla mnie znaczenia czy ktoś jest z lewej czy prawej strony sceny politycznej, natomiast duże znaczenie ma to, jakim jest człowiekiem. Po prostu. Podobnie szanuję odmienne zdania tu, na forum. Ale nie szanuję pogardy i szyderstwa, bo komuś coś się uwidzialo jako jedyna prawda objawiona, taka jego, więc musi być najlepsza.
  • brenya78 16.01.19, 23:35
    "Pisałaś, że nie jest to organizacja międzynarodowa na miarę Czerwonego Krzyża, Lekarzy bez Granic, fundacji Gatesów. "

Pisałam też o prawie setce innych laureatów tej nagrody, z których tylko niewielu było "międzynarodowych". Jakoś starannie ich pominęłas...
  • iberka 17.01.19, 07:24
    Z racji długoletniej współpracy z ngo'sami podchodzę do ich ( czyt. wszelkich fundacji/ stowarzyszeń) działalności z dużą dozą nieufności.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.