Dodaj do ulubionych

Mieć czy być?

28.01.19, 22:24
Co byście wolały?
Mieć domek letniskowy (w dowolnym miejscu - nad morzem, jeziorem, w gorach), swoją oazę, miejsce gdzie jestescie u siebie, ale wiąże się to z pewnym uwiązaniem - weekendy, wolne, urlopy - najcześciej w tym domku, bo zawsze jest tam coś do zrobienia, a to skosić, a to zagrabić, a to naprawić. Domek to też wydatki i drobne problemy - w tamtym roku naprawy po piorunie, w tym budowa kominka, w przyszlym moze trzeba wymienić dach, niepokoj czy nikt się nie włamał, nie zalalo, nie bylo pożaru... Ale można zaprosić przyjaciół, pogrillować, przenocować, rozstawić basen, trampolinę, hamak, zrobić ognisko, dzieci biegają - ogolnie luz i sielanka.
czy:
Być niezależym, sporo podŕóżować, każdy urlop spedzać w innym miejscu Europy, świata. Nie wracać w to samo miejsce, bo życie za krotkie, a świat zbyt duży żeby wszystko zwiedzić. Zamiast pakować kasę w domek letniskowy wydawać ja przez wiele lat na różne podróże - zwiedzać, odkrywać, smakować różne kultury i różne kuchnie, zachwycać się światem.
Obserwuj wątek
      • werdipurke Re: Mieć czy być? 28.01.19, 22:28
        ale z doswiadczenia powiem ze przy dzieciach to fajnie miec tez to pierwsze.
        ale jesli trzeba wybierac albo albo to drugie i ewentualnie postarac sie zarobic tez na pierwsze
    • aerra Re: Mieć czy być? 28.01.19, 22:31
      Jeśli nie mogę mieć domku w takim stanie, żeby nie trzeba było w każdy weekend tam siedzieć i pilnować/naprawiać, żeby nie wykluczało to podróżowania, to zdecydowanie jednak opcja 2.
    • milka_milka Re: Mieć czy być? 28.01.19, 22:31
      Drugie.

--
      Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
    • psiamama6 Re: Mieć czy być? 28.01.19, 22:32
      Drugie. Jeżeli to o ciebie chodzi, to chyba wiesz jaka jesteś osoba, co sprawia ci przyjemność i jak wolisz spędzać wolny czas. Mnie osobiście wszelkie domki letniskowe nie kręcą, a jeżeli już to wolałabym taki wynająć na tydzień, zapłacić i o nic się nie martwić.
    • kochamruskieileniwe Re: Mieć czy być? 28.01.19, 22:40
      hmmmm.
      Z doświadczenia powiem, że można mieć i jedno i drugie.
      Kwestia podejścia - czyli jest domek, ale nie ma przymusu w nim spędzać każdej wolnej chwili.

Mamy działkę leśną z domkiem. I bywają lata, gdy wcale tam nas ma.
      Ale fakt - działka leśna. Grabienia i podlewania nie wymaga. I specjalnie nic tam nie trzymamy, by złodziejstwa nie przyciągać. Gospodarze (od których działka była kupiona wiele lat temu) maja klucze od domku i kontakt do nas. Jak sić coś dzieje - zawiadamiają nas.
      Na działke mamy jakieś niecałe 50 km. Może dlatego tak to u nas wygląda. Poza tym, działkę nabyli teściowie gdy mieszkali w bloku. My mieszkamy w domu z ogrodem. To tez ma wpływ na to,że na działce bywamy, jak bywamy.

• spanish_fly Re: Mieć czy być? 28.01.19, 22:47
      Wybrałam domek, co nie znaczy, że czasem gdzieś nie wyjadę. Wyjazd w nowe miejsce raz na jakiś czas jest fajny, ale potrzebuję częstszej odtrutki na miasto. Do siebie mogę pojechać w każdej chwili. Nie wymaga to planowania, wielkiego pakowania, a na miejscu mam ciszę, spokój, swoją dużą przestrzeń. 4 dni u siebie na wsi daje mi taki odpoczynek jak 7 dni gdzie indziej.
    • 3-mamuska Re: Mieć czy być? 28.01.19, 22:50
      Pierwsze...
      Od lat jeżdżę w to samo miejsce urlopowe, psychicznie odpoczywam. Nie jestem typem podróżnika.
      Choć mam kilka miejsc na świecie które chciałbym zobaczyć, ale pojadę tyle ze jedyna opcja bez dzieci. W nowe nieznane miejsce to nie urlop z dziećmi.

--
      -----------------
      Życie ma ty­le ko­lorów, ile pot­ra­fisz w nim dostrzec.
    • princesswhitewolf Re: Mieć czy być? 28.01.19, 23:04
      Opcja dwa wydaje sie cudowna dla tych ktorzy w zyciu nie zyli na walizce i na lotniskach. Ty ktorzy tego doswiadczyli albo doswiadczaja wcale nie wydaje sie to tak atrakcyjne. Mam znajomego muzyka co ciagle jezdzi, kolezanke stewardesse, sama cale lata musialam latac co dwa trzy dni i szczerze.... o nie.

Poza tym na opcje 1 tez bym sie nie zdecydowala bo pare razy do roku lubie jezdzic na wakacje
      • anorektycznazdzira Re: Mieć czy być? 29.01.19, 07:32
        dużo jeżdżę i od 20 lat się nie zniechęciłam
        zauważ, że ona nie pisze o życiu na walizkach, tylko o spędzaniu każdego urlopu w dowolnie wybranej części świata
        (tak BTW to nie wydaje mi się, że koszt się tu z utrzymaniem domku letniskowego równoważy, ale powiedzmy)

--
        'Ta opowieść mnie znudziła, albowiem nie była o mnie. Kumasz zależność?' by król Julian
    • berber_rock Re: Mieć czy być? 29.01.19, 07:33
      Drugie.
      Przy czym to drugie to u mnie juz dziala od 15 lat.
      Jezdze po calym swiecie razem z dzieciakami i nigdy nie powtarzam miejsc. Sa tylko 2 kraje ktore chce powtorzyc.

Domek? W zyciu! Mierzi mnie idea ze mialabym byc przywiazana do jednego miejsca.
      • rosapulchra-0 Re: Mieć czy być? 29.01.19, 07:47
        A co pomiędzy 55 a 60 r.ż.?

--
        A to nie wiesz, że jak kobieta "rozkłada nogi", to jej się otwiera taka czarna dziura, co zasysa z niespotykaną siłą wszystkie samce jak leci, aż po horyzont zdarzeń...? by memphis90
    • rosapulchra-0 Re: Mieć czy być? 29.01.19, 07:46
      Gdy dzieci były małe, to korzystaliśmy z domku mojej koleżanki, wówczas samotnej. I tak, to jest uwiązanie. Tzn. nie my uwiązani, ale koleżanka. W tej chwili moje dzieci, gdy są w Polsce, to korzystają z zaproszenia i jeżdżą do jej domu na Mazurach. Zaś ona, odkąd ponad 20 lat temu kupiła dom, jeździ tylko tam, gdy ma wolną chwilę. Nie chciałabym być tak uwiązana.

--
      A to nie wiesz, że jak kobieta "rozkłada nogi", to jej się otwiera taka czarna dziura, co zasysa z niespotykaną siłą wszystkie samce jak leci, aż po horyzont zdarzeń...? by memphis90
    • mlodyniedowziecia Re: Mieć czy być? 29.01.19, 08:16
      Dylemat może autentyczny, ale zupełnie nie z gatunku "mieć czy być". Obie ewentualności są z kategorii "mieć" bo druga wymaga nawet większych pieniędzy. I tu jest kolejny problem. Domek letniskowy zupełnie nie jest porównywalny kosztami z "sporo podróżować, zwiedzać, smakować, zachwycać się światem". Niestety, o domku pisze osoba, która nigdy go nie miała. Jestem szczęśliwym posiadaczem domu z dużą działką, zbudowanego ponad 100 lat temu. Przez 10 lat nie wydałem na naprawy i remonty więcej niż 20 tys., a wliczam w to grilla, basen, piasek, huśtawkę, domek na drzewie, izolację przeciwwilgociową, remont łazienki.
      Domek letniskowy to może być spory koszt na początku, a może i całkiem niewielki (od 40 do 400 tys. chyba, że Zakopane lub dom, a nie domek). Jeśli przyjmiemy wersję "po środku" tj. 200 tys. to przez 30 lat wychodzi rocznie ok. 7 tys. zł i na końcu wciąż mamy domek, czyli kasę odzyskamy. Za 7 tyś. to w 4 osoby trudno wyjechać na tydzień "w świat", o ile mówimy o sezonie, i raczej nie ma mowy o smakowaniu lokalnej kultury. Gdyby nawet założyć pewne koszty remontu domku (te moje 2 tys. zł rocznie średnio) to dalej mamy jedne tygodniowe wczasy dla 4 osób za cenę możliwości wyjazdu "na swoje" przez okrągły rok. Podróżowanie po świecie standardową rodziną (2+2) 2-3 razy do roku na 2 tygodnie (mało kto ma tyle urlopu) to wydatek nie mniejszy niż 50-60 tys. rocznie (chyba, że jesteśmy studentami) i ma się nijak finansowo do posiadania domku nad jeziorem, który za takie właśnie pieniądze możemy kupić.
      Można zresztą kupić mieszkanie w pięknym miejscu zamiast domku i nagle problemy znikają: dach naprawi spółdzielnia, usunie szkody po piorunie (sprawdź prawdopodobieństwo uderzenia pioruna, to się raczej nie zdarza wszystkim). Nam pozostaje płacić czynsz i przyjeżdżać, kiedy mamy ochotę. A koszt. Znacznie niższy niż spore podróże.
      A są tacy, którzy rozwiązują to kompromisowo - kupują kampera. Mają i swój domek i podróże.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka