Dodaj do ulubionych

Szczepionki. Za czy przeciw?

29.01.19, 23:03
Ze bycie anty zrobilo sie popularniejsze w ostatnich latach - slyszalem. Ale pojecia nie mam, jaka skala przeciwnikow a jaka zwolennikow.
Zwolennikow wiecej, ale o ile?

Edytor zaawansowany
  • mdro 29.01.19, 23:05
    Idź sobie trollować gdzie indziej.

--
    Nie wiem, czy w moim mieszkaniu jest BARDZO gorąco, ale właśnie dwóch hobbitów wrzuciło mi przez okno jakiś pierścień (znalezione w necie)
  • iwoniaw 29.01.19, 23:31
    like it!

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • saskia44 30.01.19, 07:24
    Nie moge wybrac zadnej z tych opcji, bo szczepien w ten sposob nie rozpatruje. Wybor jakiekolwiek opcji jest przyznaniem ze w szczepieniach jest cos nie ok, ze szkodza (chocby tylko troche) i ze chocby tylko troche ale jednak przeszlo komus przez glowe ze cos tu nie tak, moze jakas big pharma, spisek itp.
    To juz kolejna 'ankieta' przez ciebie zrobiona ktorej opcje odpowiedzi nawet nie sugeruja prawidlowosci twoich zalozen czy przekonan ale od razu je potwierdza.
  • aguar 30.01.19, 08:46
    "Wybor jakiekolwiek opcji jest przyznaniem ze w szczepieniach jest cos nie ok, ze szkodza (chocby tylko troche)"
    A ja uważam, że rzeczywiście jest jedna rzecz, która nie jest do końca ok, a mianowicie, że ukłucie sprawia dziecku ból i że to się za bardzo lekceważy. Niby da się znieczulić np. Emlą, ale wielu uważa to za niewarte zachodu fanaberie.
  • triss_merigold6 30.01.19, 09:07
    Ból jest chwilowy i łatwo dziecko uspokoić o ile rodzic nie histeryzuje.
  • aguar 30.01.19, 09:31
    "Ból jest chwilowy i łatwo dziecko uspokoić o ile rodzic nie histeryzuje."
    Sorry, ale to jak gadanie, że jak kobieta urodzi, to zapomni o bólu. Rodzice, do których dziecko ma zaufanie i na których jest całkowicie zdane, zaprowadzają je gdzieś, oddają w ręce obcej osoby, która zadaje im ból, dziecko nie jest w stanie zrozumieć sensu tego, co się dzieje, może to spowodować traumę.
  • triss_merigold6 30.01.19, 09:51
    O, i to właśnie przykład koncertowej histerii. Trzeba podać szczepionkę, siedź spokojnie, ukłucie zaboli i za chwilę ból minie. To trwa, nie wiem, 15 sekund? O ile nie będziesz wcześniej godzinę nastawiać dziecka, że ach, to straszne i będzie bolało ale mamusia cię kocha etc.
  • iwoniaw 30.01.19, 09:57
    Dokładnie. Ale takich histeryczek jest, niestety, niemało - przychodząc z dziećmi na szczepienie wielokrotnie widziałam, jak mamunie nakręcały dzieci dokładnie w ten sposób; na widok dziecka nie wyczyniającego histerii i potrafiącego spokojnie siedzieć przez 10 sekund po uprzedzeniu, że zaboli, personel robił oczy jak piątki, taki to był ewenement... uncertain

--
    "My jesteśmy Rada Puchaczy - każdy w lesie wie, co to znaczy"
  • triss_merigold6 30.01.19, 10:07
    Moje były spokojne.wink Mamuniom klepie, bo ach, jakie one wrażliwe i przejmujące się, większy cyrk robią niż te dzieci.
  • iwoniaw 30.01.19, 10:13
    Ano.

--
    "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
  • aguar 30.01.19, 10:49
    Ale to co piszecie, dotyczy dzieci kilkuletnich, może już nawet od 3-4 lat, moje np. oglądało "Było sobie życie" i mniej więcej kumał, o co chodzi w szczepieniach. Owszem, bał się, ale już rozumiał, że to ma sens. To jest inna sytuacja. Ja mam na myśli niemowlęta, które nie są w stanie niczego pojąć. Śmieją się do pielęgniarki, a nagle ta je "jebs" w udo i jest płacz z bólu, a nie dlatego, że matka coś robi nie tak. A przy następnej wizycie często jest płacz już od progu. Dzieci mają różną wrażliwość na ból, jak wszyscy ludzie i trzeba brać pod uwagę, co czują, a nie traktować je jak poduszki do igieł.
  • triss_merigold6 30.01.19, 10:56
    Przy niemowlętach jest nawet łatwiej i szybciej, dziecko na kolanach u matki, zaraz potem można uspokoić przy piersi. Nie jest to przyjemność tylko konieczność tj. podanie szczepionki i wciąż nie widzę powodów do histerii i przeżywania.
  • aguar 30.01.19, 11:06
    Nie chodzi mi o to, aby histeryzować (bo to rzeczywiście nie ma sensu) tylko na dążeniu do eliminacji bólu na miarę możliwości XXI wieku. Ale jak dziecko podrośnie i będzie wolało bez znieczulenia, to bym nie zmuszałasmile
  • iwoniaw 30.01.19, 11:23
    No ale ktoś tu prowadzi krucjatę przeciwko znieczuleniu, bo nie zauważyłam? Jeśli dziecko wrażliwe na ból (albo matka na jego wyobrażenie), to przecież można użyć emli czy czego tam, jak najbardziej. Ale po co mówić, że - olaboga - szczepienie ma minusy, bo wkłucie jest niezbędne? To histeria.

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • umzak 30.01.19, 16:12
    Zapraszam cięna szczepienie bliżniąt . Spróbuje je szybko uspokoić .
  • ficus_carica 30.01.19, 11:26
    Większe cyrki odchodzą u dentysty, tam to się można poczuć jak w psychiatryku.

--
    kiedy dorośnie wtedy on przyniesie wojnę pod twój dom
    i ojca synów i bratu brat stawi naprzeciw pana świat
    nie ma wiary bez niewoli nie ma bólu co nie boli
  • ficus_carica 30.01.19, 11:25
    Porównujesz poród że szczepieniem? Na głowę upadlas?

--
  • aguar 30.01.19, 11:29
    Nie, porównuję tylko lekceważenie bólu rodzącej do lekceważenia bólu dziecka.
  • triss_merigold6 30.01.19, 11:45
    Kilkunastosekudnowego bólu ukłucie podczas szczepienia, a nie bólu przy zapaleniu wyrostka robaczkowego, powinnas dodać.

Cóż, równie dobrze można porównać zgonienie scierka kota z blatu kuchennego do skórowania świni żywcem, albo zabranie dziecku tabletu, żeby odrobiło lekcje do klęczenia na grochu.
  • cruella_demon 30.01.19, 12:12
    Zawsze cię miałam za freaka, ale teraz to ci odklepało po całości big_grin
  • saskia44 30.01.19, 09:12
    No tak, ale w porownaniu z tym klucie dzieci w przypadku katarku i temperatury od 24h jest chyba gorsze.
  • aguar 30.01.19, 09:26
    Zgadzam się, gorsze, bo w ogóle bez sensu.
  • lilia.z.doliny 30.01.19, 10:23
    ale nie robcie z tego zagadnienia, jak mawial Opania
    to kilka sekund, ktore sprswiajja dyskomfort ck najwyzej, a nie jakis szarpiacy bol

--
    Pierogi są jak seks. Trzeba skonsumować tyle, żeby po wszystkim leżeć i ledwo dychać.
  • aguar 30.01.19, 10:52
    Znam dorosłych, co boją się kłucia, sama do nich nie należę. Ale to jest coś innego, bo są w stanie zrozumieć na poziomie rozumu, że wytrzymanie takiego bólu czy dyskomfortu czemuś służy. A maleńkie dziecko nie. Tylko zakłócone zostaje jego poczucie bezpieczeństwa.
  • triss_merigold6 30.01.19, 10:56
    Projektujesz sobie jakieś schizy.
  • ficus_carica 30.01.19, 11:29
    Jak sie dziecko wywali, a zaczynające chodzić wywala się częściej niż jest szczepione, to dopiero trauma 😃

--
  • wapaha 30.01.19, 12:31
    oj nie przesadzaj- bo takie traumy może wzbudzić niefajna pani w przedszkolu, wizyta u dentysty, kożuch na mleku, pierwsza jazda rowerem bez kółek i wywrotka, odkrycie że kotlety są ze zwierzęcia, spóbowanie papryki chilli itd
    Life
  • turzyca 30.01.19, 11:28
    Da się w ogóle oszukać mózg za pomocą VR: www.youtube.com/watch?v=egYlwU-eXlg

Z drugiej strony w czasach, kiedy chodziłam do rodzinnego dzielącego gabinet z pediatrą, byłam w stanie z praktycznie 100% prawdopodobieństwem na podstawie dialogów w poczekalni ustalić, które dziecko zrobi w zabiegowym popisową histerię, a które się wprawdzie popłacze z bólu, ale da się utulić w ramionach rodzica. Tych od "to nie będzie wcale bolało" i "nie histeryzuj już tak" miałam ochote palnąć krzesłem, jak tylko wchodzili do poczekalni.

--
    Wróżenie z fusów.
  • martishia7 30.01.19, 12:25
    U mnie pielęgniarki w przychodni same strofują, żeby dziecku (malutkiemu ! ) nie mówić, że nie będzie bolało. Bo będzie - na chwilkę.
  • milva24 30.01.19, 13:26
    To zależy od indywidualnej wrażliwości na ból. Moja starsza robiła histerie i to od pierwszego szczepienia, kiedy to w wieku 6 tyg wcale nie chciała dać się uspokoić przy piersi ani utulić mężowi i wyła w poczekalni jeszcze 20 min po szczepieniu. Młodsza z kolei płakała raz, krótko, kiedy akurat w porze szczepienia wypadła jej drzemka a tak nawet nie pisnęła.
  • triss_merigold6 30.01.19, 07:39
    Samo zadawanie takich pytań powinno być karane przynajmniej dwoma latami łagru.
  • milva24 30.01.19, 07:48
    no_easy_way_out napisał:

> Ze bycie anty zrobilo sie popularniejsze w ostatnich latach - slyszalem.

Ale to chyba nie na ematce? T
  • no_easy_way_out 30.01.19, 09:45
    Nie wczytywalem sie w to nigdy.
    Ale widywalem watki z nawiazywaniem do antyszczepionkowcow. I jakies galazki-odnogi - a tam kilkadziesiat wymian zdan.
    No bywaly zazarte dyskusje - w ktore sie nie wczytywalem. Wiec chce sprawdzic skale kontrowersji tu.
  • milva24 30.01.19, 11:23
    Tu raczej kontrowersji nie ma. Trafiają się pojedyncze głosy negujące szczepienia, większość jest za.
  • asfiksja 30.01.19, 09:40
    Tworzenie takiej ankiety jest naprawdę niemądre. Sposób zadania pytania sugeruje, jak gdyby istniała jakaś wątpliwość.
    Osobiście znam jedną (1) antyszczepionkowszczynię (oczywiście z naukami biologicznymi i służbą zdrowia nie ma nic wspólnego). Ale wyemigrowała do Belgii. Poza tym znam tylko ludzi wkurzonych na wysokie ceny szczepionek, sama się do nich zaliczam.
  • no_easy_way_out 30.01.19, 09:49
    W zamierzeniu w pierwszej odpowiedzi zawiera sie opinia “szczepionki maja same plusy- zadnych minusow “. Nie chcialem mnozyc opcji bez potrzeby.
  • saskia44 30.01.19, 10:07
    Nie, wiecej dobrego niz zlego to nie sa same plusy.
  • no_easy_way_out 30.01.19, 10:16
    Jesli plusow jest piec, a minusow zero - to jest wiecej plusow niz minusow.

Algebraicznie do tego podszedlem. Moge tylko powiedziec jakie zamierzenie mialem.
    a powtore - w zamierzeniu w pierwszej odpowiedzi zawiera sie opinia “szczepionki maja same plusy- zadnych minusow “

Tak, widze, ze wy nie. ok. przyjalem.
  • saskia44 30.01.19, 11:00
    Super ze przyjales, troche za pozno. Jesli cie temat interesuje to zrob nowa ankiete ale tym razem zadaj konretnie i daj nietendwncyjne mozliwe odpowiedzi.
  • wapaha 30.01.19, 09:49
    Pytanie : za i przeciw - powinno mieć takie właśnie odpowiedzi : a) za b) przeciw c) nie wiem
    Ankieta tendencyjna i sugerująca, że szczepienia to jednak "zło"

JESTEM ZDECYDOWANIE ZA
  • no_easy_way_out 30.01.19, 10:01
    >Pytanie : za i przeciw - powinno mieć takie właśnie odpowiedzi : a) za b) przeciw c) nie wiem

Nie.
    Za czym?
    obowiazkowymi szczepeniami?
    Nawet ktos, kto bardzo popiera szczepienia moze zaznaczyc "przeciw" bo jest przeciw obowiazkowi i jednak to ze kazdy ma miec wybor moze zwyciezyc.
    Za szczepieniami "na zyczenie" ?
    A co jesli ktos ogolnie jest za, ale uwaza jakas jedna szczepionke za nie wiem, podejrzana, zla, niesprawdzona, no pojecia nie mam, nie znam sie. Wtedy tez nie zaznaczy "za". I oczywiscie powie, ze "ankieta jest zle zrobiona".

Skonstruowanie idealnej ankiety, w ktorej jest mozliwe zadanie tylko jednego pytanie - nie jest proste.
    Chce wiedziec mniej wiecej, jaki % ematki jest mocno sceptyczny albo przeciwny.

Na chwile obecna, po ponad 30 indywidualnych klikach jest to 0% (hint: moj glos tez tam jest, od wczoraj wieczor)
  • wapaha 30.01.19, 10:11
    Czyli źle zadałeś pytanie, jest ono niepełne, a co za tym idzie-odpowiedzi również.
    Ankieta nie musi być idealna- to nie badania metodologiczne ale forum, ale pytanie powinno być jak najbardziej szczegłówe i nie pozostawiające wątpliwosci co do tego, jaką wiedzę chce posiąść autor
    BTW wczoraj szczepiłam się na MMR ( świnka/odra/różyczka)
  • saskia44 30.01.19, 10:11
    Zanim zapytasz zdecyduj o co konkretnie pytasz? Z twojego pytania nie wynika czy pytasz o obowiazek szczepien ty pytasz o to not jest zwolennikiem szczepien a kto przeciwnikime a mozliwe odpowiedzi sa tendencyjne, bo stwierdzaja ze szczepienia sa zle w jakims stopniu.
  • no_easy_way_out 31.01.19, 10:20
    >Zanim zapytasz zdecyduj o co konkretnie pytasz? Z twojego pytania nie wynika czy pytasz o obowiazek szczepien

O podejscie do szczepien "masy" ematkowej. Jak wyglada struktura
  • hanusinamama 30.01.19, 09:54
    Pytania tendencyjne.
  • lilia.z.doliny 30.01.19, 09:58
    uznam to pytanie za zart, dobrze?

--
    Pierogi są jak seks. Trzeba skonsumować tyle, żeby po wszystkim leżeć i ledwo dychać.
  • cruella_demon 30.01.19, 12:14
    Antyszczepy to szkodliwe, niebezpieczne świry. Dzieci powinny być im z urzędu odbierane.
  • al_sahra 30.01.19, 13:40
    Ja podsunę więcej pomysłów na takie ankietki.

Ratowanie dzieci z pożaru. Za czy przeciw?
    Brutalne gwałty z pobiciem. Za czy przeciw?
    Sterylizacja kotów. Za czy przeciw?
    Kradzieże samochodów. Za czy przeciw?
    Operacje wyrostka. Za czy przeciw?

Oczywiście z dopuszczeniem opcji ”Nie wiem, sprawa jest złożona”, żeby było obiektywnie.
  • iwoniaw 30.01.19, 13:46
    Doskonale podsumowanie.

Można jeszcze zapytać, czy ziemia jest płaska, kanalizacja w miastach przydatna, a anestezja podczas operacji mózgu niezbędna. O sens alfabetyzacji społeczeństwa nie ma co pytać, bo po wątkach autora niniejszego widać, że sprawa jest co najmniej dyskusyjna.

--
    "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
  • al_sahra 30.01.19, 16:06
    iwoniaw napisała:

> Doskonale podsumowanie.
    >
    > Można jeszcze zapytać, czy ziemia jest płaska, kanalizacja w miastach przydatna
    > , a anestezja podczas operacji mózgu niezbędna. O sens alfabetyzacji społeczeńs
    > twa nie ma co pytać, bo po wątkach autora niniejszego widać, że sprawa jest co
    > najmniej dyskusyjna.
    >

Zgadzam się z tymi przykładami, z wyjątkiem operacji mózgu. Są operacje wykonywane bez anestezji, pacjent jest cały czas przytomny i nawet odpowiada na pytania. Mózg nie boli (taki paradoks), a uniknięcie anestezji pozwala na monitorowanie funkcji w trakcie i zmniejszenie ryzyka niektórych powikłań.
  • iwoniaw 31.01.19, 10:44
    Tak, nie jestem specjalista od operacji mózgu i zapomniałam o tym, o czym piszesz (tzn. o opcji pacjenta przytomnego, gdy mu gmerają w głowie czy gdzie indziej w środku) - powinnam była napisać raczej o znieczuleniu do krojenia niż anestezji.

--
  • no_easy_way_out 30.01.19, 13:51
    Wiem, ze w zamierzeniu mialo byc przesmiewcze, ale powiem Ci czemu sprawa jest powazniejsza:

Cytuje za wiki:

"W Polsce w 2010 r. na skutek odmowy rodziców nie zaszczepiono 3437 dzieci[4], w 2017 już ponad 26 tysięcy. Ocenia się, że w 2018 może być 40 tys. niezaszczepionych"

Jest ruch, jest idea, jest wiara, ideologia. Wynik: 40,000 niezaszczepionych dzieci (szacunki)

Ile wg. Ciebie dzieci nie zostalo uratowanych z pozaru, ze wzgledu na niemaly, coraz glosniejszy ruch, ze ratowac z pozaru dzieci nie nalezy?

Ja widze roznice. Ludzie bedacy przeciw szczepionkom istnieja (nawet znam osobiscie, i to absolutnie nie jest "tylko ich sprawa" - moja tez!) . Grupy nacisku, ze nalezy gwalcic z pobiciem czy nieratowac dzieci z pozaru nie istnieja.
  • iwoniaw 30.01.19, 13:54
    Z jakiego powodu zakładasz, że istnienie wystarczająco licznej grupy idiotów powinno powodować pochylanie się nad ich aberracjami umysłowymi zamiast zdecydowanej pacyfikacji tychże?

--
  • no_easy_way_out 30.01.19, 13:58
    >Z jakiego powodu zakładasz, że

Nie zakladam tego co tam wypisalas, wymyslilas.
    Chce zbadac skale zjawiska, odsetek ludzi (tu, bo pytam tylko tu), ktorzy mysla w jakistam sposob - aby sprawdzic jak rozpowszechnione jest to sposob myslenia.
    Na przyklad: gdyby nawet na ematce bylo to dajmy na 15-20% - wiedzialbym, ze skala jest wieksza niz jeszcze niedawno zakladalem.
    Widze jak na dloni, po tych kilkudziesieciu glosach, ze tak nie jest.
    Wiec "mam co chcialem".
  • milva24 30.01.19, 14:09
    no_easy_way_out napisał:

> .
    > Na przyklad: gdyby nawet na ematce bylo to dajmy na 15-20% - wiedzialbym, ze sk
    > ala jest wieksza niz jeszcze niedawno zakladalem.
    > Widze jak na dloni, po tych kilkudziesieciu glosach, ze tak nie jest.
    > Wiec "mam co chcialem".

Ale ematka nie jest reprezentatywna w tej kwestii, z resztą w innych też nie. Więcej tu również kobiet z dużych miast, z wyższym wyksztalceniem, czynnych zawodowo, racjonalistek, agnostyczek i ateistek.
  • ficus_carica 30.01.19, 16:07
    Przecież sam podałeś statystyki obrazujące skalę zjawiska. Po wuj ci "badania" na małej, niereprezentatywnej grupie?

--
  • no_easy_way_out 30.01.19, 16:43
    >Przecież sam podałeś statystyki obrazujące skalę zjawiska. Po wuj ci "badania" na małej, niereprezentatywnej grupie?

40,000 to estymacja, oraz to absolute numbers.
    Jezeli na 100 odpowiedzi, dajmy na to 10 glosow byloby "anty" (gdybanie, bo 100 glosow jeszcze nie ma, jest ok 70) - oznaczaloby to, ze 10% na emamie jest anty.
    Wtedy przyjalbym, na moje wlasne potrzeby, ze ogol spoleczenstwa to raczej nieco wiecej niz 10%. Bo tak w swojej ocenie odbieram "przekroj" emamy, jako czesciej stosujace "szkielko i oko".

Te wyniki nie pojawia sie w zadnym reportazu, w zadnej pracy naukowej.
    To tylko forum i jak zadanie jest pytanie oraz jak ograniczona grupa ankietowanych kazdy widzi.

Gdyby ktos mial potraktowac te wyniki dla celow naukowych, to ta ankiete moglaby posluzyc jako typowy pilot. Tak to sie z grubsza robi. Sprawdzasz co dziala, co nie dziala, co z nia ok a co nie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.