Dodaj do ulubionych

Dbacie o dobry sen swoich dzieci?

11.02.19, 08:55
Wg nowej piramidy żywieniowej dla dzieci ważnym elementem jest, poza ruchem i jedzeniem, ilość snu.
www.edziecko.pl/Junior/7,160036,24407885,piramida-zywieniowa-dla-dzieci-ulegla-zmianie-jej-podstawa.html#g=z&s=BoxLSLink
Z moich obserwacji wynika, że to największy problem dzisiejszych czasów. Niewysypianie się wystarczająco plus niebieskie ekrany wszędzie. Trudno zadbać o dobry sen dziecka wobec tylu rozpraszaczy.
A jak jest u was? Wasze dzieci do 12 r.ż. śpią po 10 godzin?

Niezmiennie uśmiech na twarzy wywołuje sugestywne nazwisko dyrektora IŻiŻ...... smile
Edytor zaawansowany
  • saskia44 11.02.19, 08:58
    Zdecydowanie spia po 10h. Moj syn ma 11 lat i chodzi spac (faktycznie zasypia) ok 21-21.30, nudzi sie ok 7 rano - to od pn-pt gdy chodzi do szkoly.
    Ja tez dbam o to zeby sie wyspac, nie zarywam nocy, to niezdrowe.
  • 35wcieniu 11.02.19, 09:04
    Nie mam nastoletniego dziecka, ale wydaje mi się że 10 godzin to strasznie dużo.
    Myślę że sama poza wczesnym dzieciństwem tyle nie spałam, jako nastolatka na pewno nie. Nie wiedziałam że są takie zalecenia.
  • jehanette 11.02.19, 10:24
    Nastolatki mają zaprzesunięty w stosunku do "dorosłego" rytm dobowy, na późne zasypianie i późniejsze wstawanie. Pewnie gdyby nie szkoła zaczynająca się od 8 to byłaby szansa żeby spać i w nastolęctwie te 10h, pamiętam że w weekendy to i o 11 się zwlekałam z łóżka wink

--
    Error 404
  • hanusinamama 11.02.19, 10:49
    Sa badania pokazujace ze od 14 roku zycia dzieci powinny budzic sie po 9. I zaczynac aktywnosci o 10. Zegar biologiczny maja przesuniety i godziny miedzy 8 a 10 nie są dobre dla nich na prace (czytaj nauke)
  • 35wcieniu 11.02.19, 10:56
    Z tym to tak jak z niejedzeniem po 18. tongue_out
    Przecież to zależy jaki kto ma tryb dnia.
  • bialeem 11.02.19, 10:54
    To chyba jednak osobnicze. Całą młodość to ja budziłam dom ok 6 chodząc spać ok 22-23. Najlepiej przyswajałam wiedzę w okolicach 5-7 co mi niejednokrotnie ratowało tyłek przed kartkówką czy sprawdzianem.
  • 35wcieniu 11.02.19, 10:58
    Osobnicze, dokladnie tak. Ja przez całe liceum i studia uczyłam się w nocy. NIGDY w całym swoim zyciu nie nauczyłam się niczego rano, chyba że w autobusie przed klasówką kiedy miałam nóż na gardle.
  • milva24 11.02.19, 09:22
    Pięciolatka śpi po 11 godzin, ośmiolatka minimum 9 ale po kilku dniach po 9 godzin odsypia i śpi 11 godzin. Pomijając wszystko moje dzieci jeśli są niewyspane to są nieznośne.
  • lot_w_kosmos 11.02.19, 09:36
    Tak, dbam.
  • leni6 11.02.19, 09:41
    Nie wierzę w sztywne ramy i różne zapotrzebowanie na sen wszystkich, mam dwoje małych dzieci i ich potrzeby w tym zakresie są bardzo różne. Ale generalnie dbam o ich sen.
  • princy-mincy 11.02.19, 09:50
    Moje dzieci niewyspane są nieznośne, więc tak, dbam o ich sen wink

• jehanette 11.02.19, 10:28
    100/100 big_grin Moje dziecko dośćź długo potrzebowało drzemki w ciągu dnia, cały trzeci rok jej życia 2h drzemka w południe była rzeczą świętą dla nas - nie dlatego, że tak się trzęśliśmy o dziubdziusię i w ogóle daliśmy się upupić dziecku - tylko dlatego że skutki naruszenia tej drzemki odczuwaliśmy jeszcze następnego dnia xD

--
    Error 404
  • karotka_plus 11.02.19, 10:00
    Tak, dbam. 10 lat, syn. O 21:30 ma być w łóżku, do 22 może sobie czytać książki. Wstaje 7-8. Jeżeli gra na kompie w tygodniu (bardzo rzadko bo brak czasu) to do 20. W weekendy więcej luzu.
  • kornelia_sowa 11.02.19, 10:01
    4 latka śpi 11 h, 11 latek różnie: 9-10-11 h. Kiedy ma trening, wraca przed 21.00. Zanim coś zje, wykąpie się, jest 22. Wstać musi o 7.00. Wychodzi 9 godzin i nie przeskoczymy tego. Jesli lekcje zaczyna o 9.00 to spi 10 h. W weekendy czasem 11 h, ale rzadko. Nie ma takiej potrzeby najwyraźniej
  • mamaafg 11.02.19, 10:08
    Tak, dbam o sen moich dzieci. Jak sa niewyspane to sa strasznie marudne. 3,5 latek spi okolo 11-12 h, 8miesieczna corka podobnie plus drzemki. Poza tym bardzo sobie cenie wolne wieczory, wiec zdecydowanie sen jest u nas priorytetem.
  • 1matka-polka 11.02.19, 10:13
    Tak, dbam o dobry sen mojego dziecka. Moje dziecko potrzebuje ok. 9,5 h snu na dobe i tyle spi. Codziennie jest kladzione spac o tej samej porze i szybko zasypia, mimo ze ma juz 7 lat. A w wekendy kladziemy je maksymalnie godzine pozniej, chyba ze jakas impreza, zeby sie za bardzo nie rozregulowalo. I jeszcze dodam do twojej piramidy, ze ludzie ktorzy sie nie wysypiaja, czuja wieksze laknienie i sa grubsi.

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • dziennik-niecodziennik 11.02.19, 10:34
    Srednio tak, będzie 10. Oczywiscie raz spi krocej, raz dluzej, jak kazdy, ale srednio bedzie tyle ile trzeba.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • aguar 11.02.19, 10:41
    Mój ma 9,5 i widzę, że około 9 h mu wystarcza, bo po takim czasie budzi się sam z siebie w weekend czy ferie. Pilnuję więc, żeby było min. 9 h w te dni, kiedy musi rano wstać do szkoły.
  • kanga_roo 11.02.19, 10:43
    u mnie to droga przez mękę, bo dziecinki (13 i 10 lat), po mamusi, lubią nocne życie. zagonienie ich do łóżek jest bardzo trudne, i nie ma znaczenia, że muszą wstać o szóstej. w weekendy odsypiają, młodsza regularnie podsypia też w samochodzie, wracając ze szkoły.
  • hanusinamama 11.02.19, 10:47
    MOja 7 latka idzie spac w tygodniu o 20.30 (powiedzmy czytanie oło 20 minut spi o 21) wstaje o 7. 00. Wiec spi 10 godzin. W weekend moze idzie spac pol godziny pozniej ale wstaje póżniej.
  • kyrelime 11.02.19, 10:53
    Dbam, ale moje dzieci są jeszcze małe. U nastolatków zapotrzebowanie na sen jest spore, wielu znajomych nastolatków ma potrzebę ucinania sobie drzemek w ciągu dnia lub tez odsypiania w weekend, zwlaszcza jeżeli w tygodniu śpią za mało.
  • czekoladazkremem 11.02.19, 10:59
    Oczywiście, że dbam. Codziennie wieczorem biegamy lub ćwiczymy. Ostatni posiłek trzy godziny przed snem, potem już tylko woda. Żadnej telewizji, smartfonów czy tabletów na godzinę przed snem - czytamy książki. Dzień staramy się kończyć o 22, bo wcześnie wstajemy. Syn śpi średnio dziewięć godzin, ja o dwie krócej.
  • gumijagody 11.02.19, 11:05
    Raczej pozostawiam dezycję dziecku, czasem jeśli uśnie za wcześnie to w środku nocy się budzi i nie wie co ze sobą zrobić albo wręcz przeciwnie, rano wstaje niewyspane.
  • saszanasza 11.02.19, 11:10
    Moja 11 latka zdecydowanie śpi za krotko, no ale nie potrafię jej zmusić do snu☹️

--
    Chciałabym się kiedyś wyspać na tyle, żeby rano poczuć, że się budzę a nie zmartwychwstaję.
  • an.16 11.02.19, 11:28
    Dbam i zawsze dbałam. Sen to zdrowie. Wyspane dziecko jest spokojniejsze, łatwiej się koncentruje, ma mniejszą ochotę na śmieciowe jedzenie. Córka zbliża się właśnie do 12 urodzin i kontrola snu jest coraz trudniejsza. Ma przy łóżku laptop i smartfonacrying
  • boo-boo 11.02.19, 12:35
    Moi śpią te 10 godzin- zdarza się, że dłużej.

--
    "All I ever wanted _ All I ever needed _ Is here in my arms _ Words are very unnecessary _ They can only do harm "

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.