Dodaj do ulubionych

Pulneo i Eurespal wycofane z aptek

12.02.19, 17:55
Obrót Pulneo i innymi lekami z fenspirydem (jak Eurespal) został wstrzymany na wniosek francuskiej agencji ds. leków. Piszę, bo może nie zauważyłyście informacji, a lek jest często polecany na forum.
www.tvp.info/41272500/popularne-leki-na-przeziebienie-wycofane-z-obrotu-chodzi-o-tabletki-i-syropy
--
"mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
Edytor zaawansowany
  • danaide 12.02.19, 18:16
    Pulneo oraz sterydami faszerowane były wszystkie niemowlaki na oddziale warszawskiego szpitala, w którym leżała moja córka. Mówię o dzieciach poniżej 1. roku życia, które złapały jakieś oskrzelowe rzeczy (w tym moje dziecko, które złapało to już w szpitalu, gdzie trafiło z zapaleniem ucha, mając 4,5 miesiąca). Także ten tego i właściwie nie mam więcej pytań.
  • vinca 12.02.19, 21:35
    bo sterydami wlasnie sie leczy zapalenie oskrzeli. Wolalabys po staremu antybiotykami?
  • danaide 12.02.19, 21:59
    Wolałabym, żeby dziecka z zapaleniem ucha nie kładziono na oddział gdzie są dzieci z zapaleniem oskrzeli. To dopiero byłaby jakaś nowość...
  • danaide 12.02.19, 22:04
    Dodam jeszcze, że oficjalnie był to lek od 2. roku życia, a ja pisałam o dzieciach przed 1. rokiem życia.
    I oświeć mnie - jak stwierdza się zapalenie oskrzeli? Osłuchowo li tylko czy wykonując dalsze badania?
  • vinca 12.02.19, 22:14
    Nie wiem jaki to lek do inhalacji podaje sie od 2 rż bo np Nebbud czy Berodual mozna dawac na pewno dziecku poniżej roku.
    Zapalenia oskrzeli nie stwierdza sie tylko na podstawie osluchania choc znam takich pediatrów dla ktorych byle świst oznacza automatycznie zapalenie oskrzeli...
  • danaide 12.02.19, 22:25
    Od 2 rż podaje się Pulneo. Z tego co pamiętam z reklamy, bo zapamiętałam go jako jeden z pierwszych leków podawanych mojemu dziecku. Dostawało też Berodual i Pulmicort. Nie wiem jakie jeszcze badania powinno mieć wykonane - przyjechało na oddział, zaczęło kaszleć do towarzystwa, to dostało jw. Osłuchiwane było, co do reszty nie pomną - ale i tak nie odpowiedziałaś na pytanie.
  • memphis90 12.02.19, 22:38
    Badanie fizykalne (osluchiwanie, opukiwanie, ocena drzenia glosowego) służy rozpoznaniu zapalenia oskrzeli. Badanie rtg nie jest zalecane w diagnostyce, chyba, że podejrzewa się powikłania lub rozpoznanie jest niepewne (np dla różnicowania z ciałem obcym w oskrzelach, rozstrzeniem oskrzeli lub innymi stanami).

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • danaide 12.02.19, 23:01
    Dzięki.
  • milka_milka 12.02.19, 18:25
    Ha, odkąd jeden raz zapisano mojej córce eurespal i źle reagowała, nie podawałam nigdy. Intuicja!

--
    Kobieta z racji posiadania dwóch XX ma w pakiecie wbudowaną opcję sprzątania.[...]x wygląda trochę jak kosz na śmieci, a trochę jak kosz na brudną bieliznę. Jak nie pucuje wszystkiego w zasięgu wzroku, to jest godna pożałowania.Facet ma Y a to wygląda jak kieliszek. On może olewać. by beataj1
  • antyideal 12.02.19, 22:22
    U nas było podobnie.
  • ave-55 12.02.19, 18:59
    Na moją córkę Pulneo działa bardzo dobrze, dzięki niemu od jakiś 5 lat nie brała antybiotyku. Zawsze go miałam w apteczce i był ostatnią deską ratunku gdy kaszel stawał się męczący i nieznośny i sam syrop na kaszel sobie nie radził.
  • milva24 12.02.19, 20:38
    Na moje też. Młodsza nawet dwa tygodnie temu brała. Wypiły ładne kilka butelek.
  • kropka_kom 12.02.19, 21:57
    odkąd leczę córkę wziewami ( np.pulmicort) nie bierze od dawna antybiotyku...chyba wolę to
  • mum2004 12.02.19, 20:23
    Masakra, kilka lat temu pulneo było bardzo często przypisywane, syn dostawał przy infekcjach z dużym kaszlem. Sporo butelek tego nam zeszło w okresie przedszkolnym sad
  • kropkaa 12.02.19, 20:27
    Kiedyś lekarz przepisał, farmaceutka odradziła. Tyle w temacie.
  • karme-lowa 12.02.19, 20:43
    Po Pulneo córka miała ostrą biegunkę.
  • z_lasu 12.02.19, 20:57
    A wiadomo coś konkretnego na temat powodów wycofania? Bo taka np. aspiryna obecnie jest niemalże śmiertelnym zagrożeniem dla dzieci. Ręka w górę kogo w dzieciństwie NIE faszerowali aspiryną.
  • livia.kalina 12.02.19, 21:12
    Mnie faszerowano i na krwotoki z nosa nieomal nie zeszłam. Mojemu synowi, po operacji w szpitalu, w zeszłym roku, podawano pyralginę i też dostał takiego krwotoku z nosa że wieźli go na laryngologię na założenie tamponu bo na chirurgii nie mogli sobie dać radę.

--
    super_hetero_dyna:
    "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
  • z_lasu 12.02.19, 21:23
    Ale ja nie twierdzę, że należy dzieci faszerować pulneo czy aspiryną. Ja chcę tylko wiedzieć o co chodzi.
  • leesha 12.02.19, 22:14
    mgr.farm/aktualnosci/wazne-wstrzymane-wszystkie-leki-z-fenspirydem-ryzyko-jest-zbyt-duze/

W komentarzach pod informacja mozna wyczytać, ze moze chodzic o kardiologiczne kwestie.
  • dziennik-niecodziennik 12.02.19, 22:20
    Zasadniczo o to ze wplyw na rytm pracy serca (zaznaczony w ulotce jako dzialanie niepozadane, wiec to nie tak ze znienacka wyskoczyl) wydaje sie byc jednak wiekszy niz wyszlo z pierwotnych badan, co moze zaburzac podstawowa wartosc przy dopuszczaniu lekow do obrotu - bilans korzysci do szkod. Fenspiryd zostal wstrzymany (jeszcze nie wycofany) i skierowany do dalszych badan. Sprawa sie wyjasni.
    Przy czym nalezy wspomniec ze to wstrzymanie nie znaczy, iz lek nie dziala badz jest smiertelna trucizna.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • evee1 13.02.19, 02:44
    Moje dzieci tez nie mogly przez wiele lat brac aspiryny i pochodnych, wiec u nas wylacznie paracetamol byl w uzyciu. Wlasnie ze wzgledu na krwotoki.

--
    Internet... You start reading about sequoias and two hours later you know everything about Russian Revolution
  • bo_gna 12.02.19, 20:58
    Tydzień temu mojej córce lekarka starej daty przepisała właśnie pulneo, na szczęście dawałam jej tylko przez 3 dni. Dzięki za info
  • rulsanka 12.02.19, 21:05
    Moja pediatra twierdziła, że fenispiryd dla dzieci jest ok, natomiast dorośli częściej reagują źle na ten lek. Potwierdzają to moje osobiste doświadczenia. Gdy w czasie studiów dostałam ten lek na przeziębienie, spałam przez 20 godzin na dobę. Dopiero, gdy zorientowałam się, że to skutek uboczny, odstawiłam lek i senność się skończyła. Natomiast moje dzieci dostały z raz w życiu ten syrop, po wyjaśnieniu, że dzieci reagują lepiej. Brali krótko, może po 3 dni. Bałam się tego leku, ale trzeba przyznać, że skutków ubocznych nie było żadnych.

--
    Pomoc dla Zuzi
  • nickbezznaczenia 12.02.19, 21:08
    Dwa tygodnie temu lekarka, średniej daty przepisała to dziecku i bardzo ładnie zadziałał.
  • ankanka3 12.02.19, 21:12
    Nie wiem czy o to chodzi, ale te leki od pewnego czasu przestały być na receptę. Podobno u dzieci mogą maskować infekcje oddechowe, zwlaszcza gdy rodzice podają je przy kaszlu na wlasną rękę. Czyli - objawy znikają, a infekcja oskrzeli lub pluc szaleje.
  • memphis90 12.02.19, 22:41
    Nie, nie ma takiej opcji, żeby lek taki jak fenspiryd zamaskowal objawy "szalejącej infekcji płuc" .

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • saskia44 12.02.19, 21:18
    Tu gdzie mieszkam w ogole tego nie ma, chyba ze w polskich sklepach. Lekarze byli zdziwieni gdy polscy rodzice mowili o tych lekach. Lepiej pozno niz wcale.
  • nickbezznaczenia 12.02.19, 21:55
    Tak, tak w polskich, ale lek jest francuski. big_grin
    Ten zadawniony konflikt angielsko-francuski...
  • saskia44 12.02.19, 22:01
    Francuzi to lekomanii jak Polacy.
  • nickbezznaczenia 12.02.19, 22:04
    big_grin
  • kropkaa 13.02.19, 00:43
    😆
  • juuuu7 12.02.19, 21:23
    Kupilam ale moje dziecko odmowilo wypicia ze wzgledu na zapach i smak. Widac mial racje😂
  • zwyczajnamatka 12.02.19, 21:46
    Nasza lekarka to jednak jest najlepsza. Nigdy tego nie przepisala córce, a wręcz odradzała. Mowiła, że to jedno wielkie g.. jest. Oczywiscie nie dosłownie.
  • black.joanna 12.02.19, 22:01
    Jak moje dzieci były mniejsze, lekarka ciągle przepisywała pulneo. Jak poczytałam co to jest i że w wielu krajach jest wycofane, nie podawałam. W zeszłym roku chyba, jak zobaczyłam reklamę w tv, że teraz pulneo można kupić bez recepty, to pomyślałam, że ktoś na głowę upadł. Wielka farma rządzi
  • kropkaa 13.02.19, 00:45
    Nie kupuję nic, co podrobił Aflofarm. Choćby nie wiem jak tanie to było.
  • madzioreck 12.02.19, 22:30
    No i to tyle, jeśli chodzi o "badania", no przecież skoro sprzedają, to przebadane i bezpieczne suspicious
  • memphis90 12.02.19, 22:54
    Zgodnie z komunikatami nie jest to lek niebezpieczny (jest wiele leków wpływających na tzw. wydłużenie QT) ale jego skuteczność jest na tyle niska, że korzyści nie równoważą ryzyka.

--
  • madzioreck 13.02.19, 10:52
    Jakiego ryzyka, skoro nie jest niebezpieczny? I skoro jest nieskuteczny, to kto i po cholerę w ogóle wypuścił go na rynek?
  • dziennik-niecodziennik 13.02.19, 11:21
    przy rejestracji leku bierze sie pod uwage jego cechy pozytywne i negatywne. pozytywne to oczywiscie skutecznosc, negatywne to m.in. działania uboczne, działania niepożądane itd, uciążliwosc terapii itd. i teraz bilans musi wyjsc na plus. jesli dany lek jest bardzo skuteczny w leczeniu, to musialby miec naprawde duuuuuze minusy zeby nie warto bylo choc sprobowac go w terapii. czyli np jesli dany lek na raka bedzie powodował uporczywe wymioty lub okropny świąd skóry, to - dopoki te objawy nie zagrazają życiu - nadal warto go podawac, pod osłoną innych środków ktore zlikwidują lub zmniejszą te wymioty czy świąd.
    no i w przypadku eurespalu wychodzi na to że owszem, działa, ale nie az tak rewelacyjnie zeby warto było znosic działania niepożądane. i na tej podstawie jest wycofanie. czyli ani on nieskuteczny, ani niebezpieczny, tylko po prostu pacjent ma za mało korzysci z jego zazywania. tak nalezy rozumiec ten komunikat.
    a co tam wyjdzie to zobaczymy.

--
    "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
    Pietrek + Solejuk wink
  • memphis90 12.02.19, 22:46
    W zasadzie nie wiadomo o co chodzi, szczególnie, że to sama firma farmaceutyczna zadecydowała o wycofaniu leku, a wszystkie generyki poleciały z automatu. W działaniach niepożądanych poza pierdolami typu ból brzucha było tylko o niewielkim ryzyku tachykardii i to po przedawkowaniu.

--
  • dziennik-niecodziennik 13.02.19, 10:59
    i o to chodzi ze to ryzyko wystąpienia tachykardii jest prawdopodobnie wieksze niz niewielkie i sprawia że lek nie jest az tak bezpieczny jak sie wydawalo.

--
    Pietrek + Solejuk wink
  • alpepe 12.02.19, 22:48
    Moje córki nigdy nie miały zapalenia oskrzeli czy płuc jako małe dzieci, ale wiem, że eurespal ja miałam kiedyś przepisany i moja córka też był bardzo ok.

--
    Achse des Guten
  • samawsnach 13.02.19, 02:53
    Jak dla mnie rzeczowy i wiele wyjasniający wpis, jeszcze sprzed wycofania leku -
    pantabletka.pl/pulne
  • piekna_remedios4 13.02.19, 11:08
    pan tabletka pierdzieli farmazony. Tak jak napisała memphis parę postów wyżej - nie ma takiego czegoś jak maskowanie objawowe przy dalej toczącej się infekcji oskrzeli.
  • rosie 13.02.19, 07:19
    Po pulneo moje dziecko miało koszmary i stany lękowe, płakał wtulony we mnie błagającym głosem mówił "mama na weź na ręce i przytul" ja na to "synu przecież jesteś u mnie na rękach" Po przewertowaniu ulotek leków, które brał postanowiłam odstawić wlasnie pulneo. Dziecko się uspokoiło i nie miało już tych stanów lękowych. Kilka lat później skusiłam się i podałam młodszemu dziecku. Serce biło mu szybko i tak głośno jak nigdy. Od tej pory nie kupowałam tego świństwa. Ale lekarze ochoczo przepisywali, miałam go na każdej recepcie. Początkowo mówiłam, że nie chce i dlaczego nie chce ale sieroty nawet nie odnotowały w karcie dzieci. Poźniej nie tłumaczyłam tylko w aptece prosiłam "bez pulneo". A później było bez recepty ale na kartce z zaleceniami zawsze lekarz pisał. Dawkowanie zawsze większe niż w ulotce.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka