Dodaj do ulubionych

Episkopat ostro o Karcie LGBT

13.03.19, 15:12
Biskupi apelują o wycofanie budzących wątpliwości etyczne i prawne rozwiązań zawartych w tak zwanej Karcie LGBT.

Całość tu: episkopat.pl/stanowisko-konferencji-episkopatu-polski-w-sprawie-tak-zwanej-karty-lgbt/

--
Dzielmy się wiarą jak chlebem
Edytor zaawansowany
 • jola-kotka 13.03.19, 15:14
  A co oni moga innego robic jak nie apelowac o wycofanie? Im wieksza ciemnota spoleczenstwa tym wiekszy ich sukces.
 • pasquda77 13.03.19, 15:19
  Boją się że ktoś dzieci uświadomi , że pchanie łap starego klechy w ich majtki nie jest ok?
 • jola-kotka 13.03.19, 15:29
  Kazda taka wiedza ktora jest sprzeczna z ta gloszona przez sekty jest zla. Dlaczego. Bo uswiadamia, pokazuje ze prawo sekty niekoniecznie jest ok a co za tym idzie moze oddalic owieczki od sekty. Mniej owieczek w sekcie mniej kasy.
 • iwles 13.03.19, 15:21

  a kiedy episkopat ustosunkuje się (nomen omen) do walki z pedofilią wśród swoich ?
  Kiedy ostro wezmą się za oczyszczanie swoich szeregów?


 • szeptucha.z.malucha 13.03.19, 16:24
  No to teraz LGBT ostro o episkopacie niech się wypowie. Amen
 • daniela34 13.03.19, 15:25
  Nie interesuje mnie zdanie episkopatu na ten temat, albowiem w tym gremium zasiada m.in.abp Michalik, który wsławił się obroną księdza- pedofila z Tylawy. Paru innych takich "obrońców"tez by się znalazło
 • lauren6 13.03.19, 15:27
  Biskupi niech się lepiej zajmą problemem pedofilów w sutannach.
 • jola-kotka 13.03.19, 15:33
  Sprawa pedofilii jest wewnetrzana sprawa kosciola i mozna wciskac ciemnote ciemnemu ludowi ze nie istnieje. Tu chodzi o mlode pokolenie ktore im wiecej wiedzy dostanie tym bardziej moze sie od kosciola odsunac w przyszlosci. Kosciol wlaczy o wyznawcow bo niestety ale w pl pokolenie to super wierne wymiera a to kolejne jest mniej wierne i jest duza szansa ze ci co dzisiaj w szkolach bedzie jeszcze mniej wierne, maja przyklad w domu jeszcze szkola ich bedzie odciagac od listy grzechow. To jest wszystko przemyslane zeby jak najmniej oddzielac spoleczenstwo od kk.
 • czarniejszaalineczka 13.03.19, 15:31
  nich sie lepiej pedofilia w kosciele zajma

  --
  "Emocje, ciepło, tęsknota... wtf? Facet to nie kot, nie trzeba miziac. "
 • 45rtg 13.03.19, 15:33
  a2-a napisał:

  Mój drogi a(a-1), ostro LGBT wypowiadają się tępi.
 • margotka28 13.03.19, 15:42
  zdanie episkopatu zupełnie mam w odwłoku.
 • semihora 13.03.19, 15:49
  W #upie mam ich zdanie. Niech się zajmą pedofilią w swoich szeregach i odwalą się od LGBT.

  --
  Paszczak jest zawsze Paszczakiem i zdarzają mu się tylko te same rzeczy.
 • saszanasza 13.03.19, 15:49
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23844870,lekcja-o-molestowaniu-nagle-reke-podnosi-kilka-dziewczynek.amp?__twitter_impression=true&fbclid=IwAR3_fMxNm2tc1Gufn6SFg_2RW37OaPbDNXul2vpld9-DZ4PttHKxWgd8_7w
  --
  Chciałabym się kiedyś wyspać na tyle, żeby rano poczuć, że się budzę a nie zmartwychwstaję.
 • jehanette 13.03.19, 16:22
  Szkoda że episkopat nie jest ostry w stosunku do pedofili w sutannach.

  --
  Error 404
 • disco-ball 13.03.19, 16:31
  Niech oni się swoimi problemami z pedofila zajmą.
 • anorektycznazdzira 13.03.19, 17:35
  Radziłabym episkopatowi wystąpić ostro w sprawie pedofili w gronie własnym i kolegów,
  a zaraz potem, równie ostro i zdecydowanie w sprawie ukrywania i przenoszenia pedofili pomiędzy parafiami.

  --
  'Ta opowieść mnie znudziła, albowiem nie była o mnie. Kumasz zależność?' by król Julian
 • maadzik3 13.03.19, 17:38
  jak ktoś chce niech czyta, mnie zdanie biskupów nie interesuje. natomiast pamiętam że gdy protestowali niepełnosprawni biskupi mówili że nie są stroną i że jest rozdział państwa i kościoła. proponuję obecnie zastosować swoje rady z tamtego czasu i zająć się czymś co wchodzi w ich obowiązki zawodowe

  --
  Pustka w człowieku ma kształt Boga i tylko On może ją zapełnić
 • szarsz 13.03.19, 17:48
  Ostro to mówiła wczoraj moja ulubiona radna z Warszawy, polecam:

  www.tvn24.pl/tak-jest,39,m/episkopat-ma-opublikowac-dokument-dotyczacy-pedofilii-w-kosciele,917766.html

  Poseł Klawiter do dziś się nie otrząsnął z wrażenia i wciąż szuka języka w gębie.
 • bistian 13.03.19, 18:29
  szarsz napisała:

  > Poseł Klawiter do dziś się nie otrząsnął z wrażenia i wciąż szuka języka w gębie.

  Mocne, ale to raczej nie była dyskusja. smile
  Pan Poseł jest niesamowity, siedzi na spotkaniu i nie oddycha! Jak on to robi? surprised
 • angazetka 13.03.19, 17:51
  Nawet przeczytałam. Przykra to lektura.
 • maaria33 13.03.19, 18:06
  O sekciarz Ordo Iuris na posterunku
 • kosmos_pierzasty 13.03.19, 18:16
  To są popaprańcy lepszego sortu...
 • 7katipo 13.03.19, 18:22
  A kogo to obchodzi? Mnie na przykład równie mało, co zdanie w tejże kwestii poszczególnych członkiń koła gospodyń wiejskich w Grabowski Mniejszym uncertain
 • a2-a 13.03.19, 21:30
  7katipo napisała:

  > A kogo to obchodzi?


  Rodziców, zwłaszcza że emama to forum zajmujące się problematyką macierzyństwa.  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • livia.kalina 13.03.19, 21:39
  A zauważyłeś z powyższych wpisów, ze jednak nie? A zauważyłeś, co matki obchodzi? Rozliczenie się KK z pedofilii. I co Episkopat powinien w związku z tym zrobić?

  --
  super_hetero_dyna:
  "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
 • hanusinamama 13.03.19, 23:10
  Tak i bardzo nas martwi jak KK ukrywa w swoich szeregach pedofilów....bardzo.
 • 7katipo 14.03.19, 16:45
  Poproszę JEDEN RACJONALNY argument, dla którego miałaby emamę nie sama sprawa, a stanowisko episkopatu w tejże sprawie obchodzić uncertain
 • saszanasza 13.03.19, 22:01
  Krytykuje, bo trudniej jest przekonać dzieci uczone na lekcjach wychowania seksualnego o „złym dotyku”, że „dobrywujekksiądz” przelewa jedynie milość bożą wkladając dziecku czlonka do buzi.

  --
  Chciałabym się kiedyś wyspać na tyle, żeby rano poczuć, że się budzę a nie zmartwychwstaję.
 • a2-a 13.03.19, 22:37
  Krytykują z takich powodów:

  "Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie tak zwanej Karty LGBT


  1. W ostatnich tygodniach niektóre z samorządów lokalnych zainicjowały działania mające na celu promocję praw osób homoseksualnych, biseksualnych i transgenderycznych. Szczególnym wyrazem tych tendencji są dążenia do wprowadzenia tak zwanej Karty LGBT (LGBT – ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgenders – skrót obejmujący lesbijki, gejów, osoby biseksualne oraz osoby transgenderyczne). Wyrażając sprzeciw wobec tego projektu, Biskupi pragną podkreślić, że u podstawy ich stanowiska nie stoi brak szacunku dla godności wyżej wspomnianych osób, ale troska o dobro wspólne całego społeczeństwa, a zwłaszcza o poszanowanie praw rodziców i dzieci.


  2. Kościół nie używa nazwy LGBT, ponieważ w niej samej zawarte jest zakwestionowanie chrześcijańskiej wizji człowieka. Zgodnie z obrazem biblijnym, Bóg stworzył człowieka na swój obraz i podobieństwo, jako mężczyznę i kobietę, różnych w swoim powołaniu, ale równych w swej godności. Różnica płci, chciana przez Boga, stanowi podstawę małżeństwa i zbudowanej na nim rodziny, będącej podstawową komórką społeczeństwa. Proponowane alternatywne wizje człowieka nie liczą się z prawdą o ludzkiej naturze, a odwołują się jedynie do wymyślonych ideologicznych wyobrażeń. Nie tylko są całkowicie obce europejskiej cywilizacji, ale – gdyby miały stać się podstawą normy społecznej – byłyby zagrożeniem dla przyszłości naszego kontynentu.


  3. Karta proponuje szereg działań o charakterze promującym środowiska homoseksualne bądź inicjatyw stygmatyzujących w wymiarach społecznych osoby wyznające inny światopogląd lub religię. Innymi słowy, chociaż zakłada przeciwdziałanie dyskryminacji, to jednak sprzyja dyskryminacji innych. Projekty te miałyby być finansowane ze środków publicznych, co rodzi wątpliwości co do poszanowania zasad sprawiedliwości społecznej.


  4. Sprzeciw budzi propozycja wdrożenia Karty Różnorodności wraz z mechanizmami „zarządzania różnorodnością”, zgodnie z którymi przy podejmowaniu decyzji w sprawach pracowniczych, w tym dotyczących rekrutacji i awansów, mają być brane pod uwagę nacechowane ideologicznie pojęcia „orientacji psychoseksualnej” i „styl życia”. Podobne zastrzeżenia wiążą się z zapowiedzią preferencyjnego traktowania przez lokalne społeczności pracodawców zrzeszonych w „tęczowych sieciach pracowniczych” i próby wykluczenia z grona kontrahentów wszystkich przedsiębiorców podejrzewanych o brak tolerancji, co może oznaczać ludzi wyznających inny niż prezentowany przez wspomnianych samorządowców system wartości, w tym zapisany w Konstytucji RP. Przypominamy zatem, że w Konstytucji zapisana jest między innymi zasada bezstronności światopoglądowej władz publicznych (art. 25 Konstytucji RP), zakaz dyskryminowania w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym (art. 32 ust. 2), wolność sumienia, w tym także wolność do wyrażania sprzeciwu sumienia (art. 53) czy zasada dobra dziecka (art. 72).


  5. Można się obawiać, że ewentualne wprowadzenie przytoczonych postulatów może spowodować istotną zmianę w funkcjonowaniu demokracji w naszym kraju, powodując nie tylko ograniczenie praw dzieci i rodziców, ale także prawa wszystkich obywateli – w tym nauczycieli i pracowników administracji samorządowej – do wolności słowa, w tym wolności do wyrażania sprzeciwu sumienia, wolności nauczania, a w przyszłości być może także wolności nauczania religii. Może prowadzić także do poważnego ograniczenia wolności gospodarczej, która podporządkowana byłaby ideologicznym postulatom.


  6. Spośród powyższych postulatów przedstawionych w/w Karcie Biskupów Polskich najbardziej niepokoją propozycje wprowadzenia zajęć edukacji seksualnej uwzględniającej „kwestie tożsamości psychoseksualnej i identyfikacji płciowej”, zgodnej ze standardami i wytycznymi WHO (World Health Organization – Światowa Organizacja Zdrowia). Projekt ten może łatwo pozbawić rodziców wpływu na wychowanie ich dzieci i stać się programem je deprawującym.


  7. W propagowanej Karcie nie chodzi tylko o stworzenie nowej przestrzeni dla ideologii gender, dla praw osób homoseksualnych, biseksualnych i transgenderycznych. Można się obawiać, że Karta wprowadzi do szkół program wychowania seksualnego w duchu ideologii gender, adresowany już do małych dzieci. Wychowanie to ostatecznie będzie prowadziło do brutalnego zapoznawania dziecka z anatomią i fizjologią sfery seksualnej, z technikami osiągnięcia zadowolenia płciowego, a w dalszej kolejności technik współżycia cielesnego, poznania metod zapobiegania chorobom przenoszonym płciowo i „niechcianej” ciąży. Wychowanie to ma też na celu oswojenie dzieci z różnymi formami relacji płciowych, a więc nie tylko rodzicielskim związkiem mężczyzny i kobiety, ale także z zachowaniami samotniczo-ipsacyjnymi, biseksualnymi, homoseksualnymi, dezaprobaty płci w postaci różnych postaci transseksualizmu.


  8. Kościół ze swej strony uznaje za słuszne i potrzebne seksualne wychowanie dzieci, które rozumie jako wstępne przygotowanie do życia w małżeństwie obejmujące również odkrycie prawdziwego sensu ludzkiej płciowości. W procesie tym odrzuca jednak każdą formę zadania gwałtu wrażliwej psychice dziecka, którego ciało jeszcze „milczy” i które jeszcze nie „odkryło” swojej płciowości. Wychowanie to musi więc być prowadzone stopniowo, na miarę odkrywania przez dziecko różnych przejawów swojego ciała. W procesie wychowania dziecko winno na pierwszym miejscu poznać piękno miłości, która nie skupia się na sobie, ale uczy dostrzegania innych osób i nabywania umiejętności dzielenia się z nimi radością, również za cenę własnych wyrzeczeń. Koncentracja na sobie, egoistyczne sprawianie sobie przyjemności i zaspokajanie swoich potrzeb, nie jest w stanie ukształtować człowieka jako zintegrowanego wewnętrznie na poziomie sfery ducha i ciała, otwartego na potrzeby drugiej osoby oraz przygotować je do wspólnoty życia.


  9. Konsekwentnie Kościół wskazuje na nieodzowne środowisko i zasady wychowania. Pierwszym środowiskiem odpowiedzialnego wychowania jest ognisko domowe ukształtowane przez ojca i matkę, a podstawową formą jest oddziaływanie przez wspólnotę życia, wzajemną miłość i intymność. Ze względu na to, że każde dziecko ma swoją własną wrażliwość i rozwija się swoim rytmem, wychowanie nie może mieć formy szablonowej, ale winno uwzględniać jego indywidualność, którą są w stanie zagwarantować jego rodzice.


  10. Przekaz dziecku wiedzy o seksualności, nierespektujący powyższych przesłanek, zakłóca jego rozwój emocjonalny i wywołuje niepokój moralny. W procesie wychowawczym rodzice i wychowawcy winni też uszanować samodzielnie rozpoznawaną przez dziecko różnorodność płci: mężczyzny i kobiety.


  11.Biskupi wraz z rodzinami i środowiskami wyrażającymi sprzeciw wobec wspomnianej Karty, je wspierają i przypominają, że zgodnie z Konstytucją RP „każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed (…) demoralizacją” (art. 72 ust. 1). Dlatego też apelują o wycofanie budzących wątpliwości etyczne i prawne rozwiązań zawartych w tak zwanej Karcie LGBT.


  Biskupi zgromadzeni na 382. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski

  Warszawa, 13 marca 2019 r."

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • bistian 13.03.19, 23:15
  a2-a napisał:

  > Krytykują z takich powodów:
  >
  > "Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski w sprawie tak zwanej Karty LGBT


  A kogo to obchodzi? To jest próba reanimacji trupa, już nie będzie, jak było, nawet gdyby wyrzucili spośród siebie wszystkich ważnych tuszujących sprawy pedofilii
 • livia.kalina 14.03.19, 00:20
  Mnie szczególnie ujęło, że oni sami o sobie piszą "Biskupi", jakby nie mogli "biskupi", co w końcu jest zgodne z zasadami polskiej ortografii.

  --
  super_hetero_dyna:
  "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
 • szeptucha.z.malucha 14.03.19, 06:45
  No, chrońmy dzieci przed demoralizacją. Trzymajmy daleko od KK.
 • dziennik-niecodziennik 14.03.19, 09:16
  "8. Kościół ze swej strony uznaje za słuszne i potrzebne seksualne wychowanie dzieci, które rozumie jako wstępne przygotowanie do życia w małżeństwie obejmujące również odkrycie prawdziwego sensu ludzkiej płciowości. W procesie tym odrzuca jednak każdą formę zadania gwałtu wrażliwej psychice dziecka, którego ciało jeszcze „milczy” i które jeszcze nie „odkryło” swojej płciowości."

  ŻE CO KURDE BLASZKA????
  Kościół niech najpierw przyjmie do wiadomości co sie dzieje na jego łonie i sie z tego oczysci, zanim zechce pierdzielić głodne kawałki.

  --
  "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
  Pietrek + Solejuk wink
 • saszanasza 14.03.19, 09:25
  dziennik-niecodziennik napisała:

  > "8. Kościół ze swej strony uznaje za słuszne i potrzebne seksualne wychowanie d
  > zieci, które rozumie jako wstępne przygotowanie do życia w małżeństwie obejmują
  > ce również odkrycie prawdziwego sensu ludzkiej płciowości. W procesie tym odrzu
  > ca jednak każdą formę zadania gwałtu wrażliwej psychice dziecka, którego ciało
  > jeszcze „milczy” i które jeszcze nie „odkryło” swojej płciowości."
  >
  > Jak to milczenie dziecięcego ciała i gwałt na wrażliwej psychice ma się do księzy pedofilów pytam?
  >
  --
  Chciałabym się kiedyś wyspać na tyle, żeby rano poczuć, że się budzę a nie zmartwychwstaję.
 • bib24 14.03.19, 12:52
  Dojechałam do 4 punktu i wymiękłam. Obrzydliwy jest ten tekst biskupów. Ohyda.
 • madami 14.03.19, 13:35
  Obrzydliwa hipokryzja co nie? Gwałt zadany psychice w postaci edukacji seksualnej jest be ale gwałty wykonywane przez księży już ok tak?
 • hanusinamama 13.03.19, 23:07
  Jakos nie miał watpliwości etycznych w kryciu pedofilii...wisi mi i dynda wieć co sobie mówi zgraja zboów w kieckach.
 • a2-a 14.03.19, 09:51
  Po pierwsze, to proszę nie obrażać biskupów.
  Pani może to zwisa, ale katolikowi, a za takiego podaje się Trzaskowski, raczej nie powinno być obojętne co ma do powiedzenia Episkopat.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • iwles 14.03.19, 09:58
  a2-a napisał:

  > Po pierwsze, to proszę nie obrażać biskupów.
  > Pani może to zwisa, ale katolikowi, a za takiego podaje się Trzaskowski, raczej
  > nie powinno być obojętne co ma do powiedzenia Episkopat.
  >


  taaaaak?
  Jak to szło ? „źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie dostrzegasz” ?
  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • a2-a 14.03.19, 10:41
  iwles napisała:

  >
  > taaaaak?
  > Jak to szło ? „źdźbło w oku bliźniego widzisz, a belki w swoim nie
  > dostrzegasz” ?

  >
  >

  Tak to szło, ogólnie przyjęte normy obyczajowe są takie, że zarówno nie wolno obrażać osób LGBT, jak i biskupów.  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • hanusinamama 14.03.19, 10:53
  Ale czemu nie moge miec pretensji do biskupów za ukrywanie pedofilii? Dla was ksiadz moze robic wszystko ale zyjemy w kraju gdzie pedofil to przestępca a ukrywanie przestępstwa tez jest karane...
 • a2-a 14.03.19, 10:58
  Krytykować wolno, obrażać nie.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • iwles 14.03.19, 11:08

  a2-a napisał:

  > Krytykować wolno, obrażać nie.

  Yyyy….?
  Obrażaniem jest mówienie, żeby najpierw zrobili porządek w swoich szeregach ?

  Obrażaniem jest nazywanie kogoś przestępcą, jeśli przestępstwo popełnił ?
  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • a2-a 14.03.19, 11:33
  Ogólnie przyjęte normy obyczajowe określają jakich słów wolno używać, a jakich nie.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • iwles 14.03.19, 12:16

  ty lepiej już nic nie pisz o obyczajach panujących wśród kleru. • j_malec 14.03.19, 12:25
  Normy społeczne nakazują również nie posługiwanie się kłamstwem, zwłaszcza jako argument w dyskusji. Tobie kłamanie przychodzi bez większego problemu.
 • hanusinamama 14.03.19, 12:25
  NO o obyczajności ksęzy to by można ksiązke w 6 tomach napisać....
 • hanusinamama 14.03.19, 12:24
  Mówienie prawdy, ze jeden ksiadz to pedofil a drugi tez mandyta bo ukrywa taką zbrodnie to obrażanie ludzi???Ciekawe. Jak ksiadz cos ukradnie tez nie mozna go nazwać złodziejem??? Bo ksiadz? Ja w przeciwieństwie do ciebie wierzę w Boga. W BOga!!!! a nie w Księzy.
 • j_malec 14.03.19, 10:04
  Jest jakiś zakaz obrażania durnych panów w kieckach którzy wpieprzają się w życie innych ludzi, a jednocześnie bez najmniejszego skrępowania bronią pedofilów w swoich szeregach ?
  I dlaczego Trzaskowski ma brać pod uwagę co ma do powiedzenia episkopat. Jako wolny człowiek, nie musi, a nawet nie powinien, brać pod uwagę pierdów wydawanych przez to wątpliwie moralnie gremium.
 • hanusinamama 14.03.19, 10:10
  Ja radze niech kazdy w swoim sumieniu rozsądza co dla niego ważne a co nie. A wy katolicy macie taką maniere narzucania swojego zdania innym. Nawracanie na siłe...działa odwrotnie. I czemu mam ich nie obrażac Przez lata nic nie zrobili z problemem pedofilii w kościele..to teraz mają łajno...
 • black.emma 14.03.19, 07:22
  Świetna lektura, można się uśmiać. Np. z tego: "Przypominamy zatem, że w Konstytucji zapisana jest między innymi zasada bezstronności światopoglądowej władz publicznych (art. 25 Konstytucji RP), zakaz dyskryminowania w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym (art. 32 ust. 2), wolność sumienia, w tym także wolność do wyrażania sprzeciwu sumienia (art. 53) czy zasada dobra dziecka (art. 72)." - przyganiał kocioł garnkowi...
 • janja11 14.03.19, 09:34
  O masz. Forumowy korespondent z biskupiej kurii z biskupimi pouczeniami.
 • a2-a 14.03.19, 09:56
  janja11 napisał(a):

  > O masz. Forumowy korespondent z biskupiej kurii z biskupimi pouczeniami.


  Nie byłoby ich, gdyby prezydent Trzaskowski zanim podpisał Kartę, najpierw przeprowadził szerokie konsultacje społeczne.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • iwles 14.03.19, 09:59

  szerokie społeczeństwo go popiera.


  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • a2-a 14.03.19, 12:21
  iwles napisała:

  >
  > szerokie społeczeństwo go popiera.
  >
  >  Widocznie to nie wystarczyło.  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • iwles 14.03.19, 12:33

  > Widocznie to nie wystarczyło.


  wystarczyło.

  Tyle że zawsze znajdą się jakieś karaluchy, które lubią podgryzać bliźnich, dla samej satysfakcji gryzienia. • a2-a 14.03.19, 13:04
  iwles napisała:

  >
  > > Widocznie to nie wystarczyło.
  >
  >
  > wystarczyło.
  >
  > Tyle że zawsze znajdą się jakieś karaluchy, które lubią podgryzać bliźnich, dla
  > samej satysfakcji gryzienia.
  >
  >
  >

  To niech Pani nie podgryza wink
  Takie są po prostu skutki braku konsultacji ze wszystkimi grupami społecznymi.  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 10:08
  Przypomnę tylko, że Trzaskowski w przeciwieństwie do biskupów, został wybrany w demokratycznie przeprowadzonych wyborach powszechnych. I ma jak najbardziej legitymację społeczeństwa do podpisania karty.
 • panna.z.wilka 14.03.19, 10:18
  Trzaskowski raczej się nie krył ze swoim przychylnym okiem dla środowisk LGBT. Wygrał wybory, więc "konsultacje społeczne" można uznać za przeprowadzone.
 • hanusinamama 14.03.19, 10:19
  Najlepiej w niedziele na mszach???A idz sie gon katolski trollu...
 • a2-a 14.03.19, 11:10
  hanusinamama napisała:

  > Najlepiej w niedziele na mszach??? ...


  Niekoniecznie:
  "Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz (każdego szczebla: od lokalnych po centralne) przedstawiają obywatelom swoje plany dotyczące np. aktów prawnych (ich zmiany lub uchwalania nowych), inwestycji lub innych przedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie codzienne i pracę obywateli. Konsultacje nie ograniczają się jednak tylko do przedstawienia tych planów, ale także do wysłuchania opinii na ich temat, ich modyfikowania i informowania o ostatecznej decyzji.

  Konsultacje społeczne to sposób uzyskiwania opinii, stanowisk, propozycji itp. od instytucji i osób, których w pewien sposób dotkną, bezpośrednio lub pośrednio, skutki proponowanych przez administrację działań..."
  poradnik.ngo.pl/konsultacje
  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 11:12
  a2-a napisał:

  > "Konsultacje społeczne to proces, w którym przedstawiciele władz (każdego szcze
  > bla: od lokalnych po centralne) przedstawiają obywatelom swoje plany dotyczące
  > np. aktów prawnych (ich zmiany lub uchwalania nowych), inwestycji lub innych pr
  > zedsięwzięć, które będą miały wpływ na życie codzienne i pracę obywateli. Konsu
  > ltacje nie ograniczają się jednak tylko do przedstawienia tych planów, ale takż
  > e do wysłuchania opinii na ich temat, ich modyfikowania i informowania o ostate
  > cznej decyzji.

  Bardzo dobrze. Na jaki zatem temat konsultacje społeczne przeprowadzane są w Kościele Katolickim?
 • a2-a 14.03.19, 11:14
  Zapraszam, aby się zorientować...

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 11:15
  a2-a napisał:

  > Zapraszam, aby się zorientować...

  No właśnie pytam, żeby się zorientować. Tyle piszesz o tych konsultacjach, że powinieneś mieć temat dobrze rozpoznany.
 • a2-a 14.03.19, 11:26
  Kościół nie jest instytucją demokratyczną, tylko hierarchiczną, i nie kieruje się takimi samymi zasadami jak organy jednostek samorządu terytorialnego.


  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • janja11 14.03.19, 11:28
  Jakie konsultacje? KONKRETNIE?
 • dziennik-niecodziennik 14.03.19, 12:49
  Spowiedź!

  --
  "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..."
  Pietrek + Solejuk wink
 • 45rtg 14.03.19, 11:31
  a2-a napisał:

  > Kościół nie jest instytucją demokratyczną, tylko hierarchiczną, i nie kieruje s
  > ię takimi samymi zasadami jak organy jednostek samorządu terytorialnego.

  A kogo to konia obchodzi? Jak chcą konsultacji, to niech konsultują. Hierarchiczność w tym nie przeszkadza. Poza tym, postępując za słowami Chrystusa, biskupi są moimi, jako katolika, sługami, zatem jako tacy tym bardziej powinni konsultować ze mną to, co chcą zrobić.
 • a2-a 14.03.19, 11:38
  45rtg napisał:

  > Poza tym, postępując za słowami Chrystusa, biskupi
  > są moimi, jako katolika, sługami, zatem jako tacy tym bardziej powinni konsult
  > ować ze mną to, co chcą zrobić.


  Proszę zatem wskazać odpowiedni punkt na to w Prawie kanonicznym.  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 11:45
  a2-a napisał:

  > 45rtg napisał:
  >
  > > Poza tym, postępując za słowami Chrystusa, biskupi
  > > są moimi, jako katolika, sługami, zatem jako tacy tym bardziej powinni k
  > onsult
  > > ować ze mną to, co chcą zrobić.
  >
  > Proszę zatem wskazać odpowiedni punkt na to w Prawie kanonicznym.

  Prawo naturalne, objawione nam przez Boga w Osobie Chrystusa, jest ponad prawem ludzkim, w tym kanonicznym. Skoro prawo kanoniczne jest ułomne, należy je natychmiast dostosować do prawa naturalnego, czyli Boskiego.
 • a2-a 14.03.19, 11:50
  Cały czas jest aktualizowane, ostatnia poważna zmiana dotyczyła postawy Kościoła wobec kary śmierci.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 11:53
  a2-a napisał:

  > Cały czas jest aktualizowane, ostatnia poważna zmiana dotyczyła postawy Kościoł
  > a wobec kary śmierci.

  No to bardzo dobrze. Niech dalej pracują nad przystosowaniem prawa ludzkiego do prawa naturalnego. I niech nie zapominają, że są sługami wiernych, jak Chrystus.
 • a2-a 14.03.19, 12:25
  Jak widać po apelu w sprawie Karty LGBT, nie zapominają...

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 12:30
  a2-a napisał:

  > Jak widać po apelu w sprawie Karty LGBT, nie zapominają...

  Obrażasz Boga grzechem kłamstwa. Społeczeństwo nie prosiło biskupów o tego rodzaju wypowiedź. Co więcej, biskupi zawiedli społeczeństwo, któremu zgodnie z prawem naturalnym obowiązani są służyć, gdyż społeczeństwo oczekuje od nich pełnego zrozumienia stosunku do osób homoseksualnych, a także transpłciowych. Tymczasem biskupi - zdrajcy swoich wiernych wypluwają kubły bezbożnego jadu na te osoby, które w chrześcijańskim społeczeństwie nie budzą z reguły złych emocji.
 • a2-a 14.03.19, 13:10
  45rtg napisał:

  > Obrażasz Boga grzechem kłamstwa. Społeczeństwo nie prosiło biskupów o tego rodz
  > aju wypowiedź...


  Prosiło, proszę sobie poczytać inne fora na innych portalach.  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 13:14
  a2-a napisał:

  > 45rtg napisał:
  >
  > > Obrażasz Boga grzechem kłamstwa. Społeczeństwo nie prosiło biskupów o teg
  > o rodz
  > > aju wypowiedź...
  >
  > Prosiło, proszę sobie poczytać inne fora na innych portalach.

  Fora ludzi o oczach zaropiałych nienawiścią do bliźnich powinny, owszem, być obiektem zainteresowania biskupów, ale nie po to, żeby ulegać propagandzie bytujących tam bezbożników, tylko aby ich nawracać na drogę miłości bliźniego.
 • j_malec 14.03.19, 13:24
  Pisanie o biskupach i wspominanie o miłości do bliźniego, jest taką trochę abstrakcją.
  Swoją drogą, nigdy nie mogłem zrozumieć, jak człowiek który mówi/pisze że jest wierzący, może jednocześnie tak nienawidzić ludzi.
 • bistian 14.03.19, 11:32
  a2-a napisał:

  > Kościół nie jest instytucją demokratyczną, tylko hierarchiczną

  ale nieobowiązkową smile
  Część osób traktuje Kościół jako wspólnotę i jest w niej pomimo hierarchii. Dzieci tych osób już nie mają takich wątpliwości.
  Skończy się, jak w Irlandii. Irlandczycy to mądry naród.
 • janja11 14.03.19, 11:21
  No jak to? Przecież przemawiają do owieczek z wysokości ambony, a owieczki mają słuchać.
  Takie konsultacje to są...
 • a2-a 14.03.19, 11:31
  No nie, Lud Boży też ma w Kościele coś do powiedzenia, Papież nawet zachęca do większego udziału osób świeckich.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 11:36
  Nie ma nic do powiedzenia. Charakter kościoła jest dosyć jednoznacznie określony. To że są przypadki dialogu pomiędzy księżmi, a wiernymi, to jest raczej wyjątek a nie reguła. Nawet tutaj prezentujesz takie podejście, nie próbując nawet podważyć tego co mają do powiedzenia biskupi tylko uznając wszystko co powiedzą za jedynie objawiona prawdę.
 • a2-a 14.03.19, 11:57
  Nie próbuję podważyć stanowiska KEP, ponieważ po prostu nie widzę takiej potrzeby, zwłaszcza ze już od dawna wiele osób oczekiwało, a wręcz się domagało aby biskupi zabrali głos w kwestii Karty LGBT.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 11:58
  a2-a napisał:

  > Nie próbuję podważyć stanowiska KEP, ponieważ po prostu nie widzę takiej potrze
  > by, zwłaszcza ze już od dawna wiele osób oczekiwało, a wręcz się domagało aby b
  > iskupi zabrali głos w kwestii Karty LGBT.

  No i biskupi zawiedli te osoby odzywając się tak, jak się odezwali.
 • a2-a 14.03.19, 12:27
  Zawsze się znajdą jacyś niezadowoleni z jednej, jak i drugiej strony.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 12:32
  a2-a napisał:

  > Zawsze się znajdą jacyś niezadowoleni z jednej, jak i drugiej strony.

  To prawda, jednak biskupi zaparli się swoich współwiernych biorąc nienawistnie stronę bezbożnie zapominającej o swoich chrześcijańskich obowiązkach mniejszości.
 • j_malec 14.03.19, 12:05
  Dało się zauważyć, że nie jesteś w stanie podważyć lub poddać w wątpliwość jakiegokolwiek stanowiska episkopatu.
 • a2-a 14.03.19, 12:32
  j_malec napisał:

  > Dało się zauważyć, że nie jesteś w stanie podważyć lub poddać w wątpliwość jaki
  > egokolwiek stanowiska episkopatu.  Dość długo zwlekali z jego ogłoszeniem, więc pewnie się przyłożyli.
  Z czym Pan się nie zgadza, z jakim zapisem apelu KEP?
  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 12:47
  A co to ma do rzeczy ? Pisałem o czymś zupełnie innym. Rozumiem, że wychodzisz z założenia, że jeżeli nie jesteś w stanie odpowiedzieć na temat, to należy go zmienić lub bezczelnie kłamać, aby tylko nie okazało się że jesteś po prostu, taką bezwolną pacynką, która do wszystkiego co wyplują z siebie biskupi, podchodzi z nabożną czcią.
 • madami 14.03.19, 12:22
  a2-a napisał:

  > No nie, Lud Boży też ma w Kościele coś do powiedzenia, Papież nawet zachęca do
  > większego udziału osób świeckich.
  >

  może sobie mówić, na pewno zostanie wysłuchany hehhehe
 • hanusinamama 14.03.19, 13:03
  Ja poprosze konsultacje w temacie: wywalenie religii ze szkół, wiekszy dostęp do antykoncepcji i aborcji...i jak nadal jestes za konsltacjami?? Czy w tym przypadku biskupi wiedzą lepiej niż "ciemny lud"??
 • 45rtg 14.03.19, 10:58
  a2-a napisał:

  > janja11 napisał(a):
  >
  > > O masz. Forumowy korespondent z biskupiej kurii z biskupimi pouczeniami.
  >
  > Nie byłoby ich, gdyby prezydent Trzaskowski zanim podpisał Kartę, najpierw prze
  > prowadził szerokie konsultacje społeczne.

  Nie byłoby problemu, gdyby biskupi, zanim napisali pouczenia, najpierw przeprowadzili szerokie konsultacje społeczne.
 • a2-a 14.03.19, 11:13
  Od 2000 lat przeprowadzają smile

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 11:14
  a2-a napisał:

  > Od 2000 lat przeprowadzają smile

  Poproszę o przykłady.

 • a2-a 14.03.19, 12:02
  Przykłady są już nawet w Biblii, w Dziejach Apostolskich i nie zawsze miały one spokojny charakter np. spór sw. Pawła z pierwszym Papieżem Piotrem...

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 12:08
  W biblii nie ma też nic napisane o np. celibacie, a kościół go wprowadził w imię swoich partykularnych interesów. Więc wskazywania biblii jako źródła wiedzy, na temat tego co kościół powinien, a czego nie powinien robić, jest takie trochę ryzykowne.
 • a2-a 14.03.19, 12:12
  j_malec napisał:

  > W biblii nie ma też nic napisane o np. celibacie, a kościół go wprowadził w imi
  > ę swoich partykularnych interesów. Więc wskazywania biblii jako źródła wiedzy,
  > na temat tego co kościół powinien, a czego nie powinien robić, jest takie troch
  > ę ryzykowne.  Jak Pan się boi, to faktycznie niech Pan nie ryzykuje smile

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 12:14
  Czego mam się bać ?
 • a2-a 14.03.19, 12:34
  j_malec napisał:

  > Czego mam się bać ?


  - ryzyka, o którym Pan pisał.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 12:42
  Przecież to ty wskazujesz biblię jako źródło wiedzy, a nie ja. Więc to ty możesz się ośmieszyć, a nie ja. Nie dość kłamca, to jeszcze nawet nie potrafisz zrozumieć prostego tekstu.
 • hanusinamama 14.03.19, 13:05
  A wywalenie jednego z przykazań Boskich!!! aby moc sprzedawać święte obrazki??? To dopiero jazda.
 • 45rtg 14.03.19, 12:11
  a2-a napisał:

  > Przykłady są już nawet w Biblii, w Dziejach Apostolskich i nie zawsze miały one
  > spokojny charakter np. spór sw. Pawła z pierwszym Papieżem Piotrem...

  Ja bym poprosił jakieś świeższe, niż z I w. n.e. Może na przykład XX? Albo XXI?
 • a2-a 14.03.19, 12:46
  45rtg napisał:

  > Ja bym poprosił jakieś świeższe, niż z I w. n.e. Może na przykład XX? Albo XXI?

  Np. przed Synodami Biskupów na temat Rodziny (2015), albo ostatnim o Młodzieży (2018), były ankiety dla wiernych do wypełnienia, nawet on-line.  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 12:53
  a2-a napisał:

  > 45rtg napisał:
  >
  > > Ja bym poprosił jakieś świeższe, niż z I w. n.e. Może na przykład XX? Alb
  > o XXI?
  >
  > Np. przed Synodami Biskupów na temat Rodziny (2015), albo ostatnim o Młodzieży
  > (2018), były ankiety dla wiernych do wypełnienia, nawet on-line.

  To jakoś słabo rozpropagowali wiedzę o tych ankietach. I gdzież są do nich te on-line linki?
 • a2-a 14.03.19, 13:00
  45rtg napisał:

  > To jakoś słabo rozpropagowali wiedzę o tych ankietach. I gdzież są do nich te o
  > n-line linki?  Kto się tym interesuje to wiedział i bez problemu znalazł, np. tu:
  www.google.com/amp/s/pl.aleteia.org/2017/09/25/kosciol-nie-slucha-mlodych-teraz-masz-okazje-wyslac-swoja-opinie-do-watykanu/amp/


  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 13:12
  a2-a napisał:

  > 45rtg napisał:
  >
  > > To jakoś słabo rozpropagowali wiedzę o tych ankietach. I gdzież są do nic
  > h te o
  > > n-line linki?
  >
  > Kto się tym interesuje to wiedział i bez problemu znalazł, np. tu:

  "Kto się interesuje"? Zatem badania społeczne Kościoła opierały się tylko na informacjach od ludzi bezpośrednio związanych z klerem, lekceważąc większość społeczeństwa, któremu biskupi, jako jego słudzy z woli Chrystusa, winni są posłuszeństwo. Wstyd.
 • a2-a 14.03.19, 13:31
  Wstydzić się powinien może ten, kto wyciąga błędne wnioski.
  Badania w tym przypadku dotyczyły Synodu poświęconego młodzieży, więc i do tej grupy były skierowane.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 13:59
  a2-a napisał:

  > Wstydzić się powinien może ten, kto wyciąga błędne wnioski.
  > Badania w tym przypadku dotyczyły Synodu poświęconego młodzieży, więc i do tej
  > grupy były skierowane.

  Staranne ukrycie takich badań przed wiernymi powoduje jednak, że są one nic nie warte, gdyż otrzymuje się tylko odpowiedzi zaufanych potakiwaczy, którzy zasłużyli na zawiadomienie o nich.
 • j_malec 14.03.19, 12:53
  To napisz tym razem bez kłamstw, czego dotyczyły pytania np. z 2017 skierowane do młodzieży. Bo z tego co wiem, to dotyczyły one tylko miejsca młodzieży wierzącej w samym kościele.
 • j_malec 14.03.19, 11:31
  Jakoś nie pamiętam, żeby były przeprowadzane konsultacje społeczne na temat np. wprowadzenia lekcji religii do szkół albo chodzenia podczas lekcji do kościoła. Kościół, czy raczej hierarchia, ma zasadniczo zdanie społeczeństwa w dudzie. I wmawianie tutaj na forum, że kościół przeprowadza jakiekolwiek, konsultacje jest ordynarnym i chamskim kłamstwem. Ale zakładam, ze przy twoim poziomie zakłamania, to nie jest nic dziwnego.
 • a2-a 14.03.19, 12:07
  j_malec napisał:

  > Jakoś nie pamiętam, żeby były przeprowadzane konsultacje społeczne na temat np.
  > wprowadzenia lekcji religii do szkół...  Widocznie jeszcze wtedy nie było Pana na świecie, ale rozumiem że łatwiej wytykać Panu zakłamanie, niż otworzyć się na więdzę w kwestii życia Kościoła.

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 12:13
  Gówno wiesz o moim wieku, ale w sposób dla siebie charakterystyczny wypowiadasz się z wyższością o rzeczach o których nie masz bladego pojęcia.
  Podaj proszę link, w którym będą opisane wyniki konsultacji społecznych które przeprowadził kościół przed wprowadzeniem religii do szkół. Chyba że jesteś zakłamanym hipokrytą ?
 • a2-a 14.03.19, 13:23
  Skoro stosuje Pan inwektywy wobec mnie, to widocznie nie chce Pan ze mną rozmawiać, tylko mnie oczernić.
  Dziękuję więc Panu za udział w moim wątku, nie na tym polega dochodzenie do prawdy...


  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 13:28
  Sugerujesz że nie jesteś kłamcą i hipokrytą ? Przecież nie raz już ci wykazano, że bezczelnie kłamiesz. I od kiedy to kłamstwo, może być kluczem do dochodzenia prawdy ?
 • 45rtg 14.03.19, 12:14
  a2-a napisał:

  > j_malec napisał:
  >
  > > Jakoś nie pamiętam, żeby były przeprowadzane konsultacje społeczne na tem
  > at np.
  > > wprowadzenia lekcji religii do szkół...
  >
  > Widocznie jeszcze wtedy nie było Pana na świecie, ale rozumiem że łatwiej wytyk
  > ać Panu zakłamanie, niż otworzyć się na więdzę w kwestii życia Kościoła.

  Ja byłem. I zarzucam Ci, że obrażasz Boga grzechem kłamstwa, skoro twierdzisz, że wtłoczenie religii do szkół było konsultowane ze społeczeństwem. Co więcej, nie było wtedy (i nadal nie ma) zgody społecznej na religię w szkołach.
 • a2-a 14.03.19, 13:40
  Nic takiego nie twierdzę, po prostu religia była w szkołach jeszcze przed wojną, więc trudno aby pamiętać okoliczności jej wprowadzenia...

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • j_malec 14.03.19, 13:43
  I wtedy były konsultacje ? Może jakiś link, czy po prostu jak zwykle kłamiesz ?
 • 45rtg 14.03.19, 14:04
  a2-a napisał:

  > Nic takiego nie twierdzę, po prostu religia była w szkołach jeszcze przed wojną
  > , więc trudno aby pamiętać okoliczności jej wprowadzenia...

  Religia w szkołach była, owszem, za Stalina. Kiedy umarł, wreszcie wprowadzono normalność i religii zaczęto uczyć przy kościołach. Czy myślisz, że kłamliwie udając, iż brutalne wtłoczenie katechezy do szkół w roku 1990 było tylko kontynuacją stalinowskiej patologii, nie plujesz Bogu w twarz? On Cię z tego rozliczy, i to prędzej, niż byś się spodziewał.
  Katecheza została wmuszona Polakom do szkół nie tylko bez ich chęci i zgody, ale przeciwnie - wbrew woli wiernych.
 • iwles 14.03.19, 12:29
  a2-a napisał:

  > Widocznie jeszcze wtedy nie było Pana na świecie, ale rozumiem że łatwiej wytyk
  > ać Panu zakłamanie, niż otworzyć się na więdzę w kwestii życia Kościoła.


  NIE BYŁO żadnych konsultacji społecznych przed wprowadzeniem konkordatu ! Nie kłam !
  Jeżeli pamiętasz inaczej, to najwidoczniej byłeś albo jedną ze stron, albo jedynym opiniotwórcą (o zgodności z prawem europejskim) Ryszardem Czarneckim.


 • a2-a 14.03.19, 13:47
  iwles napisała:

  > a2-a napisał:
  >
  > > Widocznie jeszcze wtedy nie było Pana na świecie, ale rozumiem że łatwiej
  > wytyk
  > > ać Panu zakłamanie, niż otworzyć się na więdzę w kwestii życia Kościoła.
  >
  >
  >
  > NIE BYŁO żadnych konsultacji społecznych przed wprowadzeniem konkordatu ! Nie k
  > łam !
  > Jeżeli pamiętasz inaczej, to najwidoczniej byłeś albo jedną ze stron, albo jedy
  > nym opiniotwórcą (o zgodności z prawem europejskim) Ryszardem Czarneckim.
  >
  >

  A kto pisze o konkordacie?
  Ja mam na myśli czasy przedwojenne, albo i jeszcze wcześniejsze, których już nie da się pamiętać.

  Tak właściwie to dzięki religii pojawila się oświata. Warto poczytać o szkołach pijarskich, o Kalasancjuszu...


  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 14:06
  a2-a napisał:

  > > NIE BYŁO żadnych konsultacji społecznych przed wprowadzeniem konkordatu !
  > Nie k
  > > łam !
  > > Jeżeli pamiętasz inaczej, to najwidoczniej byłeś albo jedną ze stron, alb
  > o jedy
  > > nym opiniotwórcą (o zgodności z prawem europejskim) Ryszardem Czarneckim.
  >
  > A kto pisze o konkordacie?

  Wszyscy, także i Ty, tylko zorientowałeś się, że nie możesz obronić tego kłamstwa i starasz się dokonać jakiejś talmudycznej wolty, aby uciec od przykrej prawdy: wprowadzenie lekcji religii do szkół było gwałtem na Polakach.

  > Ja mam na myśli czasy przedwojenne, albo i jeszcze wcześniejsze, których już ni
  > e da się pamiętać.

  Nie masz na myśli czasów przedwojennych, kłamiesz, zdrajco Boga.
 • hanusinamama 14.03.19, 13:04
  Aaaaaaaaaaaaaa padłam i kawą ekran poplułam. Nosz lepszego tekstu nie czytałam dawno hahahahaha
 • triismegistos 14.03.19, 11:05
  W dudzie mam Trzaskowskiego, ale za to, że prowokuje czarną mafię to jawnego pokazania twarzy go szanuję smile Coraz bliższy jest dzień, kiedy kościoły będą płonąć a kler wyjedzie na taczkach smile

  --
  Żarty z wnoszenia lodówki na czwarte piętro kończą się gdy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro.
 • a2-a 14.03.19, 12:10
  triismegistos napisała:

  > Coraz bliższy jest dzień, kiedy kościoły będą płon
  > ąć a kler wyjedzie na taczkach smile
  >

  Oho, zabrzmiało groźnie smile


  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • triismegistos 14.03.19, 12:25
  Więcej pełnych wyższości uśmieszkw, a ten dzień będzie jeszcze bliższy smile

  --
  Żarty z wnoszenia lodówki na czwarte piętro kończą się gdy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro.
 • 45rtg 14.03.19, 12:41
  triismegistos napisała:

  > Więcej pełnych wyższości uśmieszkw, a ten dzień będzie jeszcze bliższy smile

  Akurat ściśle rzecz biorąc, to żadne kościoły nie zapłoną, a żaden kler na taczkach nie wyjedzie. To będzie wyglądało inaczej. Kościoły staną puste i zimne, a kler wywędruje z plebanii z walizeczkami szukać pracy.
 • a2-a 14.03.19, 13:52
  Rzeczywistość nie uznaje próżni, wielce prawdopodobne, że w miejsce katolicyzmu przyjdzie islam...

  --
  Dzielmy się wiarą jak chlebem
 • 45rtg 14.03.19, 14:08
  a2-a napisał:

  > Rzeczywistość nie uznaje próżni, wielce prawdopodobne, że w miejsce katolicyzmu
  > przyjdzie islam...

  Cóż, nie mam nic przeciwko. To inny sposób chwalenia tego samego Boga, za to duchowni muzułmańscy są uczciwsi od zakłamanych polskich biskupów katolickich.
 • triismegistos 14.03.19, 17:04
  Czcze marzenia 😎

  --
  Żarty z wnoszenia lodówki na czwarte piętro kończą się gdy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro.
 • 7katipo 14.03.19, 16:50
  Z episkopatem. Te konsultacje. Społeczne big_grin big_grin big_grin
 • madami 14.03.19, 12:12
  Mam gdzieś co biskupi bredzą, niech się zajmą swoimi grzechami głównymi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.