Dodaj do ulubionych

Podatek Niemcy, kara.

22.03.19, 14:41
Mam taki oto problem.
Pracowałam sezonowo od 2014 do 2018 roku w Niemczech. Co rok dłużej.
Do 2016 rozliczałam się co rok. Wszystko było ok. Dostawałam z Finanzmat pisma... np numery podatkowe, decyzję co rok o zwrocie podatku.
W 2017 roku ogólnie miałam dostać zwrot podatku w wysokości około 500 euro.
No i niestety z racji tego, że miałam kupę problemów, zapomniałam złożyć deklarację podatkową.
Tak, wiem moja wina. Zagapiłam się.
Deklarację złożył mi znajomy odpłatnie za rok 2017 i 2018 końcem tamtego tygodnia, lub początkiem tego (między 13- 20 marca 2019).
19 marca zostało mi nadane pismo z karą. Doszło dziś 22 marca.

m.fotosik.pl/zdjecie/991c44a39ce5722b
I teraz nie wiem co robić. Pismo jest inne niż wszystkie, które dostawałam. Jeszcze go do końca nie przetłumaczyłam. Nie ma żadnego numeru konta itp.
Dodam, że nie dostałam wcześniej żadnego przypomnienia i upomnienia. Ostatnie pismo z decyzją o zwrocie podatku pochodzi z 2016 roku. Bardzo mnie to dziwi, bo powinnam dostać upomnienia wcześniej. Jakoś zawsze pisma dochodziły a ewentualne upomnienie nie...

Czy ktoś może mi rozjaśnić sytuację?

Czy w takimm przypadku, zwrot podatku z 2017 roku mi przepada?
Czy powinnam już teraz zapłacić, żeby mi nie naliczali odsetek? Czy czekać aż mi rozpatrzą deklarację podatkowe za rok 2017 i 2018 i co
w związku z tym postanowią...?
Czy istnieje szansa, że mi cofną karę?
Czy po rozpatrzeniu deklaracji 2017/ 2018 sami mi od kwoty zwrotu odliczą ewentualną karę czy sama muszę opłacić osobno.

Ktoś ma jakieś doświadczenie w temacie?
Napisałam na kilku innych forach podatkowych bo nie chcę problemów z finanzmat.

Edytor zaawansowany
  • katja.katja 22.03.19, 14:43
    A czynny żal? Przy pierwszym "czynnym żalu" każdemu umarzają karę niejako z automatu, ale musisz zapłacisz oczywiście zaległy podatek z odsetkami.

--
    Proszę o wpłatę na naprawdę ubogą samotną matkę, z nieuleczalnie chorym dzieckiem, oboje są brzydcy więc nie wzbudzają współczucia ani medialnego zainteresowania, życie jest podłe: dzieciom.pl/podopieczni/4405
  • niemieckiproblem 22.03.19, 14:51
    Nie mam zaległego podatku.
    To oni mają mi zwrócić podatek.
    Deklaracja została złożona. Ledwo co, ale jednak.
  • katja.katja 22.03.19, 15:05
    Aha. To nie wiem.

--
    Proszę o wpłatę na naprawdę ubogą samotną matkę, z nieuleczalnie chorym dzieckiem, oboje są brzydcy więc nie wzbudzają współczucia ani medialnego zainteresowania, życie jest podłe: dzieciom.pl/podopieczni/4405
  • niemieckiproblem 22.03.19, 15:17
    Dzięki, za szczerość
  • annajustyna 22.03.19, 15:23
    Zlozyles i zapomnij. 200 € musialbys placic, gdybys nie zlozyl do wyznaczonego terminu w maju.
  • annajustyna 22.03.19, 15:24
    A z tym 08.03 choczdi jedynie o to, ze gdybys zlöozyl po 08.03. to nadawca tego pisma nie mogl o tym wiedziec i wtedy pismo byloby bezprzedmiotowe, czyli do zignorowania i tak. Generalnie niemeicka skarbowka nie gryzie i przelewa tez pieniadze na konto za granica.
  • niemieckiproblem 31.03.19, 14:16
    Ja wiem, że niemiecka skarbówka przelewa pieniądze na polskie konta np.
    Pierwszy raz jestem w takiej sytuacji i wydawało mi się, że powinnam najpierw dostać upomnienie bez określenia kwoty kary: Erinnerung an die Abgabe der Steuererklärung.

Dopiero później: Aufforderung zur Abgabe der Steuererklarung, gdzie już mi konkretną kwotę kary wizualizują.

Wiem też, że deklarację z karą czy bez i tak trzeba złożyć, dlatego się zastanawiam czy:
    a) zwrócą mi podatek za ten rok, w którym zapomniałam złożyć deklaracji.
    b) jeśli tak, czy pomniejszą go o karę.

Zauważyłam, że to pismo automatyczne, więc mam nadzieję, że jest jak piszesz i że mi przedłużyli do maja. A nie, że do maja mam złożyć deklarację mimo kary, którą mi odbiją.

• niemieckiproblem 31.03.19, 14:17
    A tak w ogóle. Dziękuję za odpowiedź.
  • jolinka102 31.03.19, 20:32
    Jezeli zlozylas rozliczenie podatkowe i masz nadplacony podatek to dostaniesz zwrot podatku. Urzad nie przyznal Ci zadnej kary tylko wyslal upomnienie z informacja, zeby zlozyc deklaracje podatkowa do 08.05. Jezeli tego nie zrobisz urzad moze nalozyc kare finansowa. Na przyszlosc polecam wysylanie zeznania podatkowego listem poleconym. Na Twoim miejscu zadzwonilabym do urzedu i dowiedziala sie czy otrzymali juz Twoje rozliczenie podatkowe.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka