Dodaj do ulubionych

Nastolatki pijace kawę.

25.03.19, 18:10
Takie 14-16 letnie. Czy w kawiarni, cukierni, gdziekolwiek jest jakiś zakaz sprzedawania tego napoju nieletnim? Wasze młokosy pijają kawę?
Edytor zaawansowany
  • frey.a86 25.03.19, 18:12
    Ja piję od 14 roku życia, nie przesadzaj, to nie alkohol.
  • escott 25.03.19, 18:13
    Nie ma żadnego powodu, żeby nie piły. To znaczy są takie same jak w przypadku dorosłych: nie należy przesadzać z samą kofeiną i należy uważać na fakt, że kawiarniane napoje bardzo często zawierają gigantyczną dawkę cukru/kalorii.

--
    Sherlockiana - blog o SH

Forum Sherlock Holmes
  • 35wcieniu 25.03.19, 18:14
    big_grin Nie ma zakazu.
  • mikams75 25.03.19, 18:16
    w kawiarniach sprzedaja nie tylko kawe, ale i herbate, goraca czekolade, rozne smakowe szejki itp. i mlodziez to glownie te ostatnie zamawia, choc oczywiscie kazdemu w kubek nie zagladam wink
  • rosa-fira 25.03.19, 18:17
    Sowa nie sprzedaje kawy nastolatkom
  • little_fish 25.03.19, 18:28
    Gdzie? W piątek mój 15 latek kupił bez problemu...
  • 35wcieniu 25.03.19, 18:29
    Może jakieś pojedyncze punkty z klauzulą sumienia wink
  • little_fish 25.03.19, 18:31
    Może... 😉
  • rosa-fira 25.03.19, 20:58
    Mojej córce ostatnio jakaś nadgorliwa pani nie sprzedała.
  • little_fish 25.03.19, 22:09
    Jakoś to uzasadniła? Bo przecież nie ma zakazu sprzedaży kawy niepełnoletnim...
  • rosa-fira 26.03.19, 09:17
    Że używek dzieciom nie sprzedają😂 Następnego dnia, gdy poszłam tam z córką i zapytałam, potwierdziła. Nie potrafiła odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w takim razie sprzedają colę. Powtarzała tylko, że taki mają regulamin.
  • czarniejszaalineczka 25.03.19, 18:17
    http://66.media.tumblr.com/978239849fe803a0cb5934d7d9d4e711/tumblr_n7cu9crzwC1smcbm7o1_250.gif

--
    "Emocje, ciepło, tęsknota... wtf? Facet to nie kot, nie trzeba miziac. "
  • daniela34 25.03.19, 18:17
    Zastanawiam się, jakim aktem prawnym można by wprowadzić taki zakaz- ustawą o wychowaniu w senności i przeciwdziałaniu kofeinizmowi???
  • snakelilith 25.03.19, 18:27
    big_grin
  • 35wcieniu 25.03.19, 18:30
    Wychowanie w senności! big_grin Story of my life....

PS. Jak dzieci mogą legalnie kupic energetyki, to czepianie się kawy jest, no cóż... big_grin uroczo trolingowe tongue_out
  • czarniejszaalineczka 25.03.19, 18:33
    big_grinbig_grinbig_grinbig_grin

--
    "Emocje, ciepło, tęsknota... wtf? Facet to nie kot, nie trzeba miziac. "
  • danaide 25.03.19, 20:18
    Cudnesmile
  • princy-mincy 25.03.19, 18:20
    Czytam i oczom nie wierzę, ja rozumiem że Marceli Szpak dziwi się światu, ale Twoje pytania już naprawdę robią się żenujące.
  • aqua48 25.03.19, 18:39
    Młokosy? 16latki? Dlaczego mieliby nie pić kawy jeśli chcą i lubią?
  • arista80 25.03.19, 18:41
    Bo wtedy Milden będzie polansować się przy nich jako bardzo ważna pani biznesłumen z kawą.
  • rosapulchra-0 25.03.19, 19:10
    Pewnie jej syn pija kawę, a kawy za darmo nie rozdają..

--
    Można mieć wykształcenie wyższe, ale niekoniecznie podstawowe. by Figrut
  • qs.ibidem 25.03.19, 18:45
    O wiele młodsze dzieci widziałam pijące herbatę.
    14 lat to już chyba można.
  • margotka28 25.03.19, 18:52
    a czarną herbatę to już młokosy mogą kupować?
  • amsterdama 25.03.19, 19:03
    Moja 16 latka pije i nie widzę powodu, żeby jej zabraniać( oczywiście dobrą kawę i w przyzwoitej dawce). Lepsza filiżanka kawy niż coca cola czy badziewiaste słodycze.
  • ga-ti 25.03.19, 19:06
    Moje dziecko w klasie 8 bez problemów kupiło kawę w kawiarni. Pija od czasu do czasu jakieś cappuccino, czy tym podobne.
  • mildenhurst 25.03.19, 19:20
    Tylko pytam. Czyli niczym dziwnym jest 15 letnie dziecko (uśrednilam) pijące kawę. Nie cappuccino, ale zwykłą kawę, którą my czyli ich rodzice pijemy.
  • princy-mincy 25.03.19, 20:02
    A wiesz czym jest cappuccino? To też kawa.
  • olena.s 25.03.19, 20:11
    Dziwnie pytasz. O ile wiem (z literatury dziecięcej) cała Szwecja pije kawę z dziećmi.
  • ichi51e 25.03.19, 20:14
    I Brazylia.

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • hanusinamama 25.03.19, 22:51
    Dokładnie. Mam kolezanke na stałe mieszkającą w Brazylii. Pisałam jej ze moja 19 miesieczna córka wsadziła paluszek do kawy i tak zasmakowała, ze jak czuje zapach woła "kaka". I co ja mam zrobic. Ona na to: dać. Tutaj (u niej) dzieci pija kawe zamiast kakao. smile
  • danaide 25.03.19, 20:17
    W jakich książkach tę kawę piją? Zwykłą? Zbożową?
  • ichi51e 25.03.19, 21:28
    Nie zauwazylas nigdy ze mama Muminka caly czas nastawia kawe dla dzieci? ;>

--
    wszystkie swinie byly rowne ale niektore byly rowniejsze. a to dlatego ze znaly numer tel do kogo trzeba
  • 35wcieniu 25.03.19, 23:30
    Dzieci z Bullerbyn też piły smile
  • 35wcieniu 25.03.19, 23:31
    (ale nie wiem jaką, nie pamiętam czy bylo doprecyzowane)
  • danaide 25.03.19, 23:48
    No właśnie. W takim PRL kawa była towarem luksusowym. Nie wiem czy na szwedzkiej wsi 100 lat temu Lisa piła kawę co najmniej klasy tej, która piją dziś nastolatki czy jednak coś w rodzaju zbożowych mieszanek, może z dodatkiem czarnej.
  • 35wcieniu 25.03.19, 23:50
    Tej klasy pewnie nie, na pewno też nie miała mleka migdałowego wink
    Co nie zmienia faktu że na całkiem współczesnej szwedzkiej wsi, oraz w całkiem współczesnym szwedzkim mieście dzieci piją normalną kawę.
  • ichi51e 26.03.19, 07:58
    No wlasnie ta kawa w Muminkach nie szokowala specjalnie bo na koloniach zawsze na sniadanie byla kawa z wiadra i kazdy zakladal ze cos takiego pija. Pamietam ze kiedys sie zastanawialam dlaczego “czarna” pija skoro kawa jaka tam bezowa...

--
  • danaide 25.03.19, 23:44
    Muminki są z Finlandii
  • 35wcieniu 25.03.19, 23:48
    big_grin
    I nie istnieją. I nie są dziećmi! sad

Co nie zmienia faktu że w wielu krajach się kawę normalnie pije bo i czemu by nie.
  • danaide 25.03.19, 23:50
    Ale małą Mi trzeba by wziąć pod lupę...
  • ichi51e 26.03.19, 07:57
    Mi jest starsza siostra Wloczykija - ten zauwazmy tez pali fajke.

--
  • olena.s 26.03.19, 00:02
    Chyba zwykłą, bo to są sceny np. podwieczorku z gronem mieszanym wiekowo, w którym często występuje dzbanek z kawą. Jeden. A książki jakieś różne. O ile pamiętam Bullerbyn, My z wyspy Saltkrakan....
  • lacunalegis 25.03.19, 20:23
    olena.s napisała:

> Dziwnie pytasz. O ile wiem (z literatury dziecięcej) cała Szwecja pije kawę z d
    > ziećmi.

A Szwedzi piją bardzo mocną kawę, żadną słodką lurę.
  • 35wcieniu 25.03.19, 23:30
    A weź jeszcze zauważ że herbatę też piją, tę samą którą "my ich rodzice pijemy". ROZPUSTA!
  • majaa 26.03.19, 10:06
    Nastolatki raczej nie pijają zwykłego espresso. Jeśli już, to latte albo cappuccino. I tak, zdecydowanie lepsze jest to niż np. cola. Poza tym, herbata też zawiera kofeinę, a pijają ją znacznie młodsze dzieci. Nie mówię, że nastolatek ma regularnie poić się kawą, ale znów filiżanki białej kawy od czasu do czasu nie ma co demonizować.
  • iberka 25.03.19, 19:20
    18 latek kawy nie pije
  • lot_w_kosmos 25.03.19, 19:22
    Ja zaczęłam pić jako 17 latka do nauki wieczorami.
    Tylko i wyłącznie, raz na dwa tygodnie. Teraz pije jedną dziennie z ekspresu.
    Moje nie piją i nie będą raczej. Mąż nie pije, nie lubi. Oni też mają inne smaki, niż ja, więc wątpię czy kawa kiedykolwiek im posmakuje.
    Ale jak jednak, to paniki u mnie nie będzie.

Ale fakt, dawniej dzieciom kawy nie było można pijać...
  • little_fish 25.03.19, 19:26
    Dawniej czyli kiedy?
  • ichi51e 26.03.19, 08:04
    Na pewno w Emilce L M Montgomery jest mowa o tym ze dzieci moga pic tylko rumianek - jest opisana scena kiedy Emilka dostaje swoja pierwsza prawdziwa filizanke herbaty - jako dorosla kobieta.
    w Japonii do dzis dzieci raczej nie pija zielonej herbaty (bo podobno pobudza)

--
  • escott 25.03.19, 19:27
    Ale to była kwestia lokalnych przesądów i plotek, które ostatecznie nie znalazły potwierdzenia w badaniach. W różnych krajach są różne obyczaje i różnych rzeczy ludzie się irracjonalnie boją dzieciom dawać. W Polsce ludzie uważają, że małe dzieci mogą jeść gotowane marchewki i surowe jabłka a nie mogą pikantnych przypraw, nawet mleka od matki, która zjadła coś pikantnego, gdzie indziej powiedzieliby dokładnie odwrotnie itp.

--
    Sherlockiana - blog o SH

Forum Sherlock Holmes
  • princy-mincy 25.03.19, 20:05
    lot_w_kosmos napisała:

> Ale fakt, dawniej dzieciom kawy nie było można pijać...

Dawniej dzieciom dawano do picia piwo i wino a małe dzieci dostawały wywar z maku by spały.
    Kawa przy tym to pikuś.
  • taki-sobie-nick 25.03.19, 23:29
    princy-mincy napisała:

> lot_w_kosmos napisała:
    >
    > > Ale fakt, dawniej dzieciom kawy nie było można pijać...
    >
    > Dawniej dzieciom dawano do picia piwo i wino a małe dzieci dostawały wywar z ma
    > ku by spały.
    > Kawa przy tym to pikuś.

O maku nic nie wiem, ale dostawały cukier (niemowlęta), żeby nie wrzeszczały.
  • ichi51e 26.03.19, 08:06
    Wywar z maku piwo byly tanie i pod reka - kawa herbata kakao to byly dobra luksusowe - to tak jakbys lala w dziecko whiskey za 500zeta (abstrahujac od szkodliwosci bo o tym przeciez nie wiedzieli)

--
  • jematkajakichmalo 25.03.19, 19:30
    Cole mogą, a kawy nie?

--
    "Bosze, dziewczyno to tylko wszy!!!! Mogłabyś mieć raka trzustki to był by problem!" by zefirkowapola
  • abecadlowa1 25.03.19, 19:32
    Nie spotkałam się z zakazem sprzedawania kawy dzieciom. Moje piją zarówno kawę jak i herbatę. Zdziwiłaby mnie odmowa sprzedaży tych napojów dzieciom. Bardziej kontrowersyjne są dla mnie napoje energetyczne. A zdaje się, że nie istnieją żadne ograniczenia w ich sprzedaży.
  • danaide 25.03.19, 20:15
    A mnie Twoje pytanie nie dziwi. Sama zaczęłam kawę pijać po 25 rż., a bez kawy nie wydalać przy dzieckuwink Na studiach piłam chyba tylko yerba mate, też dobra na pobudzenie. Nie dziwi, bo po prostu przesuwana jest granica tego co "nie szkodzi", gdyż generuje to spory zysk. A kawa, cóż, super, fajna, lubię - ale to JEST używka. Co do energetyków - był okres, gdy się mówiło o tym, że nie wolno mieszać ich z alko. Ktoś się tym jeszcze przejmuje? Weszło toto do obiegu jako normalny drink serwowany w barach (przynajmniej w jednym rzuciło mi się na oczysmile. Inne syfy (colę na razie miłosiernie pominę) - nie spodziewacie się za ileś lat pozwów masowych porównywalnych z pozwami wobec firm tytoniowych o odszkodowania za utratę zdrowia/urody/życia spowodowanego konsumpcją tychże? Jakiś czas temu znalazłam stare kulinarne poradniki Polityki - z lat 90tych. W nich stało, że konserwanty w niewielkich ilościach nie zaszkodzą. Niewielkich? Czy takie właśnie ludzie spożywają?

Wbrew pozorom nie ma głupich pytań.
  • escott 25.03.19, 22:00
    Ale co to znaczy, że "to JEST używka"? To chyba jakaś bardziej moralna kwalifikacja? Herbata też jest używką. Nie ma wykazanej szkodliwości (to znaczy znane są mniej więcej limity, jakich należy się trzymać, żeby nie szkodziła na nic). Porównywanie jej do substancji o wysokiej i udowodnionej szkodliwości jest absurdem. Ale udowadnia, jak bardzo ludzie nie są racjonalni. Na przykład, potwierdzoną i porównywalną do papierosów szkodliwość (poziom rakotwórczości konkretnie) ma przetworzone mięso, ale to wrażenia nie wywiera i pytań o sprzedawanie mięsa naszym niewinnym dziatkom się na forach nie uświadczy.

--
    Sherlockiana - blog o SH

Forum Sherlock Holmes
  • hanusinamama 25.03.19, 22:53
    Ale w jaki sposób kawa szkodzi dzieciom??? Porównywanie fajek to kawy...odjazd totalny. Serio juz lepiej zeby piły kawe niz cole czy energetyki. Czarna herbata tez nie taka zdrowa. Serio to o szkodliwosci kawy juz dawno odczarowano mity...
  • kropkacom 25.03.19, 22:56
    Myślę, że chodzi nie o kawę samą w sobie ale, że dziecko, nastolatek i w kawiarni big_grin Szok!
  • danaide 25.03.19, 23:36
    Szczerze mówiąc to myślałam, że kawa powoduje przyspieszenie akcji serca co nie jest dobre dla dzieci. Co do coli czy energetykow - u mnie w domu tego nie ma. Natomiast jest kawa zbożowa dla dzoecka i nawyk chodzenia po kawiarniach. Moje dziecko zna smak kawy ale może dostać parę łyżeczek latte ode mnie, na razie, nie więcej.
  • 35wcieniu 25.03.19, 23:39
    Nowa gra na smartfonie też powoduje przyspieszenie akcji serca, jakoś to wytrzymują big_grin
  • danaide 25.03.19, 23:59
    Jak się ma kilkanaście lat wiele rzeczy powoduje przyspieszenie akcji serca...
  • hanusinamama 26.03.19, 00:01
    Myśle ze taki 14latek prędzej "przyspieszy" jak zobaczy ulubioną kolezankę niż po kawie smile
  • hanusinamama 25.03.19, 23:59
    Kawa może (ale nie musi) działąć szkodliwie jak ktoś ma poważne nadciśnienie. I nie kazdy ciśnieniowiec źle zareaguje na kawę. Natomiast nie ma szkodliwego wpływu kawy na zdrową osobę. Dzieci a Amwryce Południowej piją kawę jak u nas kako i nie szkodzi im...naszym ma szkodzić???
  • danaide 26.03.19, 00:04
    Nie wiedziałam. Wyników badań też nie widziałam.
    Nie wiedziałam, choć i badań nie widziałam. W sumie pisałam o czymś innym. Oprócz kawy jest wiele szkodliwego jedzenia. W tym tłumie nagle prawdziwa kawa staje się całkiem sensowną alternatywą.
  • danaide 26.03.19, 00:10
    Dobranoc, ostatnia kawa o 12ztej to jak mam jeszcze kontaktować.
  • kropkacom 26.03.19, 05:26
    Kwestia jest taka, że ja na przykład nie pisałam o codziennym piciu kawy przez moje nastolatki. Chodzi o wyjście do kawiarni. Co uważam jest w nieszkodliwym wejściem w świat "dorosłych". Przy czym większość nastolatków codziennie pije colę, dużo pije energetyki. Nie wspomnę o paleniu papierosów i innego tałatajstwa czy piciu alko.
  • ichi51e 26.03.19, 08:00
    w Brazylii przebadali na wszystkie strony i jedyne co im wyszlo to ze pita od dziecka kawa zmniejsza pociag do uzywek w doroslosci

--
  • heavy_metal_thunder 26.03.19, 08:27
    Kawa jest niedobra dla żołądka.
  • grru 26.03.19, 09:56
    Herbata to też używka

--
    Nadal jem gluten smile
  • triismegistos 25.03.19, 20:25
    Czy ty się założyłaś z jozkiem które z was wyprodukuje więcej głupich wątków?

--
    Żarty z wnoszenia lodówki na czwarte piętro kończą się gdy trzeba wnieść lodówkę na czwarte piętro.
  • gulcia77 25.03.19, 20:26
    Sama piję kawę od, dosłownie, dzieciństwa. Opiekowała się mną babcia Francuzka i polskiej jazdy z kawą zabronioną dla dzieci zrozumieć nie mogła. Młody ma 14 lat i pije, kiedy ma ochotę. Lubi latte, w przeciwieństwie do nas -wielbicieli czarnej.

--
    "Emancipate yourselves from mental slavery
    None but ourselves can free our minds"
  • lacunalegis 25.03.19, 20:27
    Zaczęłam pić kawę w gimnazjum, czyli miałam właśnie jakieś 13-14 lat. Nigdy nie odmówiono mi sprzedaży, bo też i jakie miałyby być podstawy.

Cola i czarna herbata też zawierają kofeinę, a poi się nimi nawet przedszkolaki.
  • yuka12 25.03.19, 21:50
    Córa 14- latka kawy i czarnej/zielonej/ czerwonej herbaty nie pije i nie lubi. Ewentualnie owocową. Z pobudzających napoi tylko kakao i raz na pół roku colę. Syn, tak córka, herbat nie lubi, nawet owocowej. Kakao uwielbia i od czasu do czasu (1 pół roku) zamawia sobie cappuccino w szkole. Nie lubi coli, pepsi itp., uważa, że są niezdrowe.
    Ale owszem niektórzy koledzy i koleżanki córy pijają kawę, napoje energetyczne i popalają papierosy.

--
    "najlatwiej patrzec przez etykietki, ktore rozdano, swiat jest wtedy taki prosty, a zycie nieskomplikowane" by Undoo
  • hanusinamama 25.03.19, 22:55
    I serio wrzucasz kawe i papierosy do jednego worka???
  • memphis90 26.03.19, 07:09
    Kakao taaaaak straaaasznie pobudza, że w Pl zwyczajowo daje się je dzieciom do picia przed snem...

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • piekna_remedios4 26.03.19, 09:21
    pobudzające napoje - kakao big_grin jesteś urocza, doprawdy
    po wypiciu kakao jedyne do czego mnie ono pobudza to sen, po kawie zresztą też bez kłopotu idę się zdrzemnąć.
  • girasole01 25.03.19, 21:55
    Mnie kiedyś odmówiono sprzedaży małej latte w kawiarni, bo byłam w ciąży. Jeszcze mnie pani barista opierdzieliła. Było to dziwne wink
  • escott 25.03.19, 22:01
    Mam nadzieję, że opierdzieliłaś panią baristę, szlag by mnie trafił. Kobieta w ciąży zawsze żywym inkubatorem, którym można zarządzać zgodnie z wyciągniętymi z tyłka przesądami...

--
    Sherlockiana - blog o SH

Forum Sherlock Holmes
  • majenkir 26.03.19, 02:31
    Ja bym zrobiła jihad 😉.
    W ciażach piłam normalnie kawe...

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • ichi51e 26.03.19, 07:54
    Kawa w piwrwszym semestrze ma rzekomo dzialanie poronne

--
  • piekna_remedios4 26.03.19, 09:22
    rzekomo
    chyba jak ktoś nic innego nie spożywa jak tylko hektolitry kawy
  • kropkacom 26.03.19, 05:28
    Już to widzę...
  • klaramara33 25.03.19, 22:00
    Daj spokój. Kara jest bardzo zdrowa. Niewskazana jest jedynie dla nadcisnueniowcow. Mój siedmiolatek czasem pije sobie lekką kawę, natomiast np. coca coli nigdy jemu nie dałam, tak samo czipsów i różnych takich chemicznych wytworów.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.