Dodaj do ulubionych

Eurokołchoz klepnął Acta 2

26.03.19, 18:16
Padło ostatnie miejsce swobodnej wymiany myśli. A co najgorsze, tak ludziom wyprano mózgi, że w odróżnieniu od protestów sprzed paru lat, teraz protestowała ledwie garstka. Kupili pewnie ciśnięty przez media głównego ścieku kit, że chodzi o ochronę praw autorskich.

Ciekawe na co teraz przyjdzie kolej.

PS Czytajcie szybko, bo jak znam żwawe łapki tutejszych cenzorów, długo niniejszy post nie powisi
Edytor zaawansowany
  • maaria33 26.03.19, 18:36
    Pytanie co kto łyknął...

--
    dramatika: Znam trochę środowisko, które robi takie rzeczy - wszystko to samoucy. Nie potrzebowali żadnych nauczycieli, którzy żądają podwyżek.
  • gyubal_wahazar 26.03.19, 19:04
    Z drugiej strony, ludzie przejdą do dark weba i za 5-10 zł miesięczne będą się łączyć przez proxy z serwisami stawianymi przez europejczyków w Stanach. A wtedy Europa stanie się internetowym zadupiem i za 20 lat eurokołchoz będzie kombinował, jakby tu sraktę narzucić Stanom
  • lellapolella 26.03.19, 20:25
    W internecie w tej chwili jest tyle bagna, nie mającego nic wspólnego ze swobodną wymianą myśli i nawet najbardziej liberalnie pojętą wolnością, że z ciekawością zobaczę jakiekolwiek zmiany.

--
    Możesz wygrać wyścig szczurów, ale nadal będziesz szczurem. Banksy
  • milva24 27.03.19, 06:51
    Zgadzam się.
  • bialeem 27.03.19, 10:26
    To będą bardzo ciekawe zmiany. Brak forum czy fejsa lub komentarzy np. Zero treści tworzonych przez użytkowników. Nosz piękny internet. Przez takich mundrych jak ty, którzy dokładnie w ten sposób o tym myślą.
    Jeżeli administrator strony jest odpowiedzialny za to, co piszą użytkownicy to jak sądzisz co zrobi?
    Nie ma możliwości sprawdzenia czy coś napisanego nie narusza praw autorskich, bo nie ma bazy utworów z którą można treść porównać. Nawet przy premoderacji nie ma więc technicznej możliwości wprowadzenia tego prawa. Skutkiem będzie wyłączenie miejsc w których użytkownik może coś napisać. Zamiast mundrych postów na forum zostaną ci listy do redakcji.
  • claudel6 27.03.19, 10:58
    ta, jasne, założysz się?
  • spanish_fly 27.03.19, 11:41
    Może w ogóle zero treści, bo czym się zasadniczo różni użytkownik od jakiegoś dziennikarskiego bota, który generuje papkę na portale internetowe? Ograniczenia administratora dotyczą w tym samym stopniu użytkowników forów, co i dziennikarzy publikujących artykuły.
  • bialeem 27.03.19, 12:02
    Większość portali jest chroniona prawem prasowym, ale tak w niektóre też to uderzy. Tego chcą wydawcy. Żeby taki Onet nie publikował treści z GW zmieniając tylko trochę tekst. Ale to już jest trochę inna kwestia.
  • lellapolella 27.03.19, 12:15
    Brak fejsa? Ojej! I forum? Brak treści tworzonych przez użytkowników? Mark Zuckerberg&company już uczą się grać na skrzypcach, żeby zarabiać w przejściach podziemnychbig_grin

--
    Możesz wygrać wyścig szczurów, ale nadal będziesz szczurem. Banksy
  • claudel6 27.03.19, 14:13
    big_grin
  • livia.kalina 26.03.19, 20:49
    Nie będę pozować na specjalistkę od prawa. W temacie jestem skazana na opinię innych. Ale to co piszesz to narracja pisu więc z 99% prawdopodobieństwem kłamliwa, obliczona na merdanie do pisowskuego betonu. Słyszałam też dzisiaj na ten temat komentarz Tomasza Lipińskuego i Urszuli Dudziak i wydał mi się sensowny. Że to zabezpieczenie interesów twórców w obliczu hegemonii serwisów społecznościowych.

--
    super_hetero_dyna:
    "Stalin, choć ludobójca, był jednak człowiekiem dużego formatu."
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 00:37
    Słabo to świadczy o ich sposobie myślenia, ale z drugiej strony sztuka to zdecydowanie bardziej domena uczuć niż logiki, więc nie powinno to chyba dziwić
  • iwles 27.03.19, 06:37
    Wow.
    A co wcale a wcale m.in. nie chodzi i ochrone praw autorskich?

--
    Paweł

Moje dziecko powiedziałosmile
  • maaria33 27.03.19, 06:40
    Nie, to eurokołchoz wink

Tyle gyubal zrozumiał.

--
    dramatika: Znam trochę środowisko, które robi takie rzeczy - wszystko to samoucy. Nie potrzebowali żadnych nauczycieli, którzy żądają podwyżek.
  • ajaksiowa 27.03.19, 06:41
    Wyłłumaczcie mi łopatologicznie czy chodzi o to że jak np onet pl zamieszcza jakiś artykuł z gazeta pl to nie płaci tej gazecie?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 09:41
    Odpuść, bo za trudne. Nie dźwigniesz
  • bialeem 27.03.19, 10:28
    Nie. Nie chodzi. Skutkiem tego prawa będzie likwidacja tzw internetu 2.0 w którym normalny user może coś od siebie napisać. To jest debilizm czystej wody niezależnie od pisu.
  • iwoniaw 27.03.19, 10:48
    Tak, z całą pewnością chodzi o "normalnych userów" piszących "od siebie" big_grin Bo gdzieżby tam o to, by każdy user odpowiadał za to, co pisze oraz nie mógł bezkarnie kraść cudzego, tudzież podszywać się pod pięć tożsamości i gadać sam ze sobą. big_grin

--
    "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
  • bialeem 27.03.19, 10:54
    Nie rozumiesz tego prawa. Nie chodzi o to, ale taki będzie skutek, bo w innej formie jest niewprowadzalne. Podszywanie się nie ma tu nic do rzeczy.
  • iwoniaw 27.03.19, 11:16
    Taki będzie skutek, tzn jaki? Że wydawcy w internecie przytną możliwość wylewania za pomocą ich własnych stron, strumieni, nazwijmy to uprzejmie, świadomości, każdemu, kto potrafi stukać w klawiaturę? I np. komentowanie pod artykułami będzie możliwe tylko via profile na portalach społecznościowych z własnym nazwiskiem, a jako "trolujęnaforachdlafunu" już nie? No zaiste, będzie to niepowetowana strata dla ludzkości oraz łamanie praw człowieka i wolności słowa, że ho ho big_grin Czy odczuwasz tak samo intensywną niechęć i przerażenie na myśl, że każdy może zamknąć drzwi przed ŚJ albo zabronić cieciowi wpuszczania ulotkarzy w pobliże swej skrzynki pocztowej?

--
    Spójrzmy na ciąg cyfr: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Gdzie ukryła się ósemka?
    Na pierwszy rzut oka w podanym ciągu ósemki nie ma. A kiedy przyjrzymy się uważnie jeszcze raz, cyfry osiem nadal nie dostrzeżemy. Ciekawostką jest, że sztuczka ta udaje się tylko wtedy, kiedy w ciągu cyfr nie ma ósemki.
  • bialeem 27.03.19, 12:05
    Nie. Nie ma znaczenia czy treść będzie pod iwonaw czy imię i nazwisko, bo to nie user będzie za tą treść odpowiedzialny. Nie będzie komentarzy. Części "serwisów społecznościowych" też nie będzie. Te które zostaną będą monopolistami i będą mogły z użytkownikiem zrobić co będą chciały.
    Klatka schodowa będzie zamknięta na głucho także dla lokatorów, a żeby się do niej dostać trzeba będzie mieć własny serwer.
  • iwoniaw 27.03.19, 13:20
    Tak, to rzeczywiście straszne, że aby się dostać do mieszkania, należy mieć klucz. Oraz że jak właściciel lokalu udostępni go lumpom, którzy zaleją sąsiadów, to ci sąsiedzi będą się mogli od właściciela domagać odszkodowania, a nie ścigać lumpów po osiedlu. Groza normalnie big_grin

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • 1matka-polka 27.03.19, 13:39
    "Oraz że jak właściciel lokalu udostępni go lumpom, którzy zaleją sąsiadów, to ci sąsiedzi będą się mogli od właściciela domagać odszkodowania, a nie ścigać lumpów po osiedlu."
    Tak, tak, a jeśli kogoś zabiją w twoim mieszkaniu, to ty pójdziesz siedzieć.

--
    "Bardzo wiele rzeczy się dzieje, ale również zdumiewająco wiele rzeczy na świecie się nie dzieje."
    Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną
  • iwoniaw 27.03.19, 14:02
    Być może i pójdziesz. Póki co domagasz się, żeby z definicji omijała cię konieczność składania jakichkolwiek wyjaśnień nawet w sytuacji, w której beztrosko użytkowałeś lokal dalej, przeskakując nad trupem i nie zaprzątając myśli tym, że może by jednak choć po policję zadzwonić.

--
    'I don't think you can fight a whole universe, sir!'
    'It's a prerogative of every life form, Mr Stibbons!'
  • bialeem 27.03.19, 14:09
    Z definicji pójdziesz nieważne co zrobisz. Obecnie jest tak, że jak współpracujesz, bo wiesz, że coś się stało, to nic się nie dzieje. To jest zresztą nawet niezła metafora. Teraz mieszkanie jest otwarte. Mogą wpaść goście, mogą wejść jak cie nie ma i ty odpowiadasz za to co zrobią tylko jak im pomożesz w morderstwie albo nie zadzwonisz na policję. Będzie tak, że będziesz odpowiadać za wszystko, zawsze co zrobią u ciebie goście nieważne czy tam jesteś czy nie. Do tego nie wiesz czy to co akurat robią goście jest złe czy nie. Mogą podskakiwac na jednej nodze na twoich oczach, możesz temu przyklasnąć i cię za to aresztują, bo ktoś opatentował takie skakanie na jednej nodze.
  • iwoniaw 27.03.19, 14:44
    To jest zresztą nawet n
    > iezła metafora. Teraz mieszkanie jest otwarte. Mogą wpaść goście, mogą wejść ja
    > k cie nie ma i ty odpowiadasz za to co zrobią tylko jak im pomożesz w morderstw
    > ie albo nie zadzwonisz na policję. Będzie tak, że będziesz odpowiadać za wszyst
    > ko, zawsze co zrobią u ciebie goście nieważne czy tam jesteś czy nie.

Cóż, póki co mamy do czynienia z histerią potencjalnych gości, że ktoś sugeruje właścicielowi mieszkania, iż może by tak drzwi zamykał na klucz, jeśli nie chce odpowiadać za to, co owi goście przychodzący pod jego nieobecność tam wyczyniają. Bo możliwość, że właściciel się nie będzie patyczkował, gdy stanie przed nim realna groźba odpowiadania za ekscesy gości, na których skarży się pół osiedla, to godzenie w interesy i wolność tych gości. big_grin

--
    "George, while his intelligence was way above normal (...) was required by law to wear it all the time. It was tuned to a government transmitter (...) to keep people like George from taking unfair advantage of their brains."
  • 1matka-polka 27.03.19, 14:09
    "póki co domagasz się, żeby z definicji omijała cię konieczność składania jakichkolwiek wyjaśnień"

Osoba, która jest świadkiem przestępstwa albo posiada wiarygodne informacje o jego popełnieniu ma tylko obywatelski obowiązek zawiadomienia o nim. Żadne regulacje prawne nie nakazują osobom, pod groźbą kary, informowania o popełnieniu przestępstwa.
    Wyjątek stanowi art. 240 kodeksu karnego, który wskazuje szereg, najcięższych, przestępstw, o których niezawiadomienie grozi karą pozbawienia wolności do lat 3.
    Wśród nich wyróżniamy m.in.:
    4. zabójstwo człowieka;"

So? Chcesz tworzyć kolejne prawo nadrzędne wobec innego prawa, czy o co ci chodzi?

--
    „porzuciwszy tradycyjne formy religijności i duchowości... zyskaliśmy jakąś gigantyczną lukę, która zasysa wszystkie śmieci, które znajdują się w polu naszego widzenia” D. Masłowska
  • iwoniaw 27.03.19, 14:48
    Ależ skąd big_grin Wszak nadal nie ma obowiązku zawiadamiania o innych przestępstwach. Natomiast lanie krokodylich łez, że ktoś może nie chcieć być oskarżony o współudział, więc najprawdopodobniej pogoni pasera ze swego ogródka, zamiast pozwalać mu się zalęgnąć z "dziuplą", a to narusza swobodę tegoż pasera, jest po prostu śmiechu warte.

--
  • maniaczytania 27.03.19, 07:18
    livia.kalina napisała:

> Ale to co piszesz to narracja pisu

Aha, więc to dla tej narracji kilka naszych największych gazet codziennych z GW na czele miało białą czystą stronę na okładce, a PO w mediach społecznościowych wrzucała plakat, że jest przeciwko, jeśli artykuł 13 nie zostanie usunięty (widać jednak jakaś niesubordynację, bo połowa jej europosłów zagłosowała za, a połowy nie było na głosowaniu),i dlatego też niemiecki FAZ pisze, że Niemcy zagłosowały za, żeby Francja poparła NordStream 2.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • iwles 27.03.19, 07:26
    Ale wiesz, ze Acta to ogolny zarys przepisow, dopiero kazde panstwo u siebie musi stworzyc konkretne przepisy. I to od naszej wladzy beda zalezec szczegolowe przepisy.
    To cos takiego, jak RODO. Zanim zaczelo obowiazywac, musielismy ustanowic swoje przepisy o ochronie danych osobowych, dostosowane do polskiej rzeczywistosci.
    Tak samo bedzie z Acta2.

--
    Paweł

• maniaczytania 27.03.19, 07:32
    Tak, i co do samej zasady, to jest ok. Natomiast chodzi o ten artykuł 13, który właściwie jest nie do spełnienia przez serwisy/ portale, a nie zostało nawet przegłosowane jego usunięcie.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • bialeem 27.03.19, 10:28
    Dokładnie tak.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:09
    'Każde państwo' od czasu podpisania traktatu lizbońskiego, nie będzie miało nic do gadania. Poczytaj o nim, to się przekonasz
  • maaria33 27.03.19, 07:40
    www.newsweek.pl/polska/puste-pierwsze-strony-polskich-dziennikow-to-apel-o-przyjecie-dyrektywy-o-prawach/z07lxqv
    Pierwsze strony poniedziałkowych wydań największych polskich dzienników świecą pustkami. Powód? Unijna dyrektywa o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym. W ten sposób wydawcy zwrócili się do polskich europarlamentarzystów o zagłosowanie [b]za przyjęciem dyrektywy. [/b]

--
  • spanish_fly 27.03.19, 07:52
    No właśnie.
  • maniaczytania 27.03.19, 08:20
    Ok, miałam ich za mądrzejszych.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • spanish_fly 27.03.19, 09:10
    LOL, ja Ciebie też.
  • sundace46 27.03.19, 09:23
    spanish_fly napisała:

> LOL, ja Ciebie też.

big_grin
  • maniaczytania 27.03.19, 09:24
    Ja się pomyliłam, bo nie sprawdzałam tego, zrobiłam założenie. Oni są przekonani, że coś wywalczą w walce z gigantami typu Google czy FB i odwrócą trend upadku gazet papierowych (słowa naczelnego Rzeczpospolitej w radiu dziś). W sumie, chętnie popatrzę, jak im to wyjdzie.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • spanish_fly 27.03.19, 09:58
    Ewentualnie celowo dezinformujesz.
  • bialeem 27.03.19, 10:31
    Ja raczej niechętnie popatrzę jak ta banda lunatyków (a znam ludzi z prasy papierowej) zarąbuje internet.
  • 1matka-polka 27.03.19, 10:41
    A ja chętnie, czekam na jakąś apokalipsę, popcorn mam przygotowany.

--
    "Here is the solution to the American drug problem suggested... by the wife of our President: "Just say no"."
    Kurt Vonnegut
  • sundace46 27.03.19, 09:24
    Widzę, że maniaczytania na posterunku big_grin
  • livia.kalina 27.03.19, 09:26
    Nie rozumiesz prostego tekstu ale to innych miałaś za mądrzejszych?

--
    super_hetero_dyna:
  • spanish_fly 27.03.19, 09:56
    Maniaczytania po prostu nie czyta.
  • maniaczytania 27.03.19, 10:46
    Już się przyznałam do błędu, widziałam białe okładki, zrobiłam założenie (jedyne sensowne, jakie mi przyszło do głowy) i nie sprawdziłam go. Tyle.
    Szkoda, że nie widzą, że to dotyczy ich też, bo większość ma portale, na których będzie musiało teraz odpowiadać za treści wrzucane przez użytkowników. Kary pewnie będą wysokie, więc taniej będzie zamknąć możliwości komentowania, blogowania, wypowiedzi na forum.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • spanish_fly 27.03.19, 10:51
    Nie przyznałaś się do błędu, tylko wytknięto Ci błąd.

Dyrektywa dotyczy praw autorskich. Co do niej mają Twoim zdaniem komentarze i wypowiedzi na forum?
  • bialeem 27.03.19, 10:56
    Dyrektywa dotyczy przerzucenia odpowiedzialności za naruszenie prawa z wrzucającego treści na administratora. Portal będzie natychmiast odpowiedzialny za każdy komentarz i nie ma technicznej możliwości sprawdzenia czy ten komentarz nie narusza prawa autorskiego. Ergo - wyłączy komentarze (i fora i blogi).
  • spanish_fly 27.03.19, 11:01
    Twitter i FB też się wycofają z UE?
  • 35wcieniu 27.03.19, 11:02
    No masz wyżej, cały internet zamkną, ale można się przenieść do darknetu za 5 zł miesięcznie big_grin big_grin
  • bialeem 27.03.19, 11:06
    To zależy, ale wcale bym się nie zdziwiła. Chociaż ich raczej będzie stać na kary. Walnie w małych i średnich.
  • spanish_fly 27.03.19, 11:09
    To kiedy przewidujesz ten koniec internetu?
  • bialeem 27.03.19, 11:12
    Koniec internetu 2.0. Niedługo. Blogi się zamykają, komentarze są wyłączane już od jakiegoś czasu. Ta ustawa to języczek u wagi. Właśnie masa liczb w excellach przeszła na drugą stronę i na końcu się nie zsumuje.
  • 35wcieniu 27.03.19, 11:15
    Niedługo czyli kiedy? Rok, dwa, 5, 10 lat?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:20
    Chwila, sięgnę tylko po kulę ... Jest: 31 lutego 20120, kwadrans po uszatku
  • 35wcieniu 27.03.19, 11:21
    To kupa czasu, dzięki. Śpijmy zatem spokojnie. big_grin
  • spanish_fly 27.03.19, 11:22
    Skoro nie jesteście w stanie stwierdzić, kiedy to nastąpi to znaczy, że nie jesteście w stanie stwierdzić czy to nastąpi. Sorry.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:51
    Jak to nie jesteśmy ? Przecież podałem ci powyżej dokładną datę i godzinę
  • spanish_fly 27.03.19, 11:18
    Blogów po prostu nikt nie czyta, nie mieszałabym ich do tego.

To kiedy ten koniec komentowania Twoim zdaniem nastąpi, bo o to pytałam?
  • sumire 27.03.19, 11:20
    Blogi się zamykają, bo ludzie przestali je czytać - przenoszą się na Instagramy i inne Snapchaty. Normalna rzecz.
    Komentarze są wyłączane, bo portale nie nadążały z moderowaniem, które niestety stało się niezbędne.
  • claudel6 27.03.19, 14:19
    excelach. jedno l.
  • 35wcieniu 27.03.19, 10:55
    "jedyne sensowne, jakie mi przyszło do głowy" big_grin
    Aż się prosi o komentarz, ale się powstrzymam big_grin
  • maniaczytania 27.03.19, 10:58
    No wiesz, że nie protestowałyby przeciw czemuś, co ich dotyczy w takim samym w zasadzie stopniu, jak tych internetowych gigantów.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • 35wcieniu 27.03.19, 11:01
    big_grin big_grin Prima aprilis jest za parę dni, daj już spokój big_grin big_grin
  • spanish_fly 27.03.19, 11:01
    I oczywiście Ty wiesz lepiej niż sami wydawcy, co jest dla nich dobre.
  • bialeem 27.03.19, 11:10
    Wydawcy żyją w innym świecie. Większość nie rozumie dlaczego ludzie nie kupują gazet i dziwią się, że już niewielu spija od nich jedyną słuszną prawdę. Dotyczy to obu stron barykady. Model subskrypcyjny się nie spina, reklama wyniosła się do internetu a oni tak sobie wiosłują na tratwie wyobrażając sobie, że są na wielkim jachcie na przyjęciu wydanym na ich cześć.
  • claudel6 27.03.19, 14:24
    to jest totalne pitolenie, biznes zamykał fora masowo i do tej pory, bo mu się nie podobało, co ludzie tam pisali albo były naciski różnych lobby, gdy fora były za bardzo opiniotwórcze (vide IMDB). użytkownicy są zawsze na łasce jakichś onych, którzy utrzymują platformę. ja jestem za modelem subskrypcyjnym i za tym, by na platformie, za której użytkowanie płacę, nie było syfu.
    w Twoje przewidywania nie wierzę i dziwię się, że to poważnie piszesz po tylu latach obserwacji Internetu.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:35
    > biznes zamykał fora masowo i do tej pory, bo mu się nie podobało, co ludzie tam pisali albo były naciski różnych lobby,

A kojarzysz historię piratebay ? Chyba do dziś największy serwis torrentów. Latami z nim hollywoody wojowały i w końcu częściowo im się udało, ale serwis istnieje do dziś. Wiesz ile zabierało im stawianie go od zera, po zarekwirowaniu sprzętu przez policję ? 2 dni.

Rozumiesz teraz dlaczego przy odpowiedniej determinacji ludzi, wysiłki urzędasów skazane są na porażkę ? Podpowiem: pooglądaj z jaką wprawą brukselskie urzędaski dźgają swe smarki (w czasie obrad, oczywiście) i porównaj to z dzieciakami np w metrze.

Ta anegdota dobrze ilustruje fakt, że dzieciaki okręcą sobie pierdzistołków wokół palca, a ci nie będą nawet rozumieć z czego oni sie śmieją
  • sumire 27.03.19, 14:48
    O, jacy brawurowi złodzieje, tylko dwa dni im zajęło! Fajnych masz idoli, dzieciak.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:56
    A da radę Sumireka choć przeliterować słowo 'torrent' ? No właśnie, tak myślałem
    Bo gdyby umiała, to może też umiałaby odróżnić złodziejstwo, od naruszenia praw autorskich. Ale to trudne jest, więc nie chcę przeciążać tej miłej, ślicznej główki wink
  • sumire 27.03.19, 15:03
    Nie wiesz, czy jestem śliczna, więc daruj sobie protekcjonalny ton.
    O ile wiem, torrenty nie płacą twórcom, więc wiesz co? Kradną. Bo twórca, o ile nie zrzeka się praw, powinien zarabiać na udostępnianiu i rozpowszechnianiu swojego utworu. Tako rzecze prawo. A z tego autorskiego nawet zdawałam egzamin na studiach, więc zanim zaczniesz mi tłumaczyć, czym się różni rozpowszechnianie na lewo od złodziejstwa, to się chwilkę zastanów.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 15:21
    > Nie wiesz, czy jestem śliczna, więc daruj sobie protekcjonalny ton.

Wyniuchałem na torrentach, luz wink

Uświadamiano mi już tutaj potęgę kultu papierka, nadal jednak wyżej stawiam ogólne rozgarnięcie. Ale do meritum. Wytłumacz mi proszę, jak jesteś mi w stanie ukraść (przypominam, że mówimy o złodziejstwie), piosenkę którą skomponowałem. Jak mnie jej fizycznie pozbawisz ? Bo przecież do tego sprowadza się złodziejstwo
  • sumire 27.03.19, 16:23
    Okej, czyli jesteś jednak dzieckiem torrentów, bo każdy świadom tego, jak działa prawo autorskie rozumie, na czym polega kradzież w tym przypadku.
    Korzystanie z cudzej twórczości bez płacenia za to korzystanie można porównać do jeżdżenia na gapę. Niby nie kradniesz autobusu, ale okradasz miasto, które ci ten autobus kupiło, obmyśliło trasy, zatrudniło kierowców, żeby wozili ci zadek.
    Artysta ma prawo zarabiać na swojej twórczości. Nie żyje z powietrza. Muzycy, literaci, filmowcy zarabiają - przynajmniej w teorii - na publikacji swoich utworów, na emisji w radiu i telewizji, na wykorzystywaniu ich w innych materiałach, przerabianiu. We wszystkich pozostałych mediach elektronicznych jest to regulowane. Teraz po prostu ktoś chce wprowadzić te regulacje w internecie, żeby własność intelektualna była w nim traktowana na serio, a nie w gimbazowym rozumieniu "to nie jest fizyczne, więc nie mogę ukraść".
    Po pewnym czasie utwory i tak przechodzą do tzw. domeny publicznej, ale przynajmniej za swojego życia twórca powinien móc czerpać należne mu korzyści z publikacji swoich utworów, a przynajmniej móc domagać się tego, by nikt nie powielał jego twórczości jako własnej. To się twórcom należy jak psu zupa i nie rozumieją tego tylko dzieciaki zdziwione faktem, że ściąganie kiepskiej wersji filmu z serwera postawionego gdzieś w Udmurcji jest nielegalne.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 16:33
    > Okej, czyli jesteś jednak dzieckiem torrentów,

Oświeć mnie błagam, czem w istocie jestem, bo ta rozterka nie pozwoli mi zmrużyć oka

> Korzystanie z cudzej twórczości bez płacenia za to korzystanie można porównać do jeżdżenia na gapę.

A słyszałaś może kiedyś takie słowo, jak: 'linux' ? A 'java' ? A 'web' ? Jeśli nie to podpowiem: wszystkie one i wiele innych, to ogromne ilości cudzej twórczości na których opiera się olbrzymia część współczesnych technologii ifnormatycznych, a z których korzystanie mało, że jest kompletnie bezpłatne, to jeszcze wiele z nich można dowolnie modyfikować używając do własnych komercyjnych projektów i nikomu nie przyjdzie przez myśl nazwanie tego złodziejstwem, bo autorzy do swobodnego korzystania z tych dzieł sami mocno zachęcają

Reszta później, bo muszę orać, ale chętnie pociągnę wątek

• sumire 27.03.19, 20:10
    To wytłumacz mi, mądralo, z czego ma żyć artysta, którego utwór jest nielegalnie powielany i rozpowszechniany. Podpowiem - sztuka i rozrywka niekoniecznie działają w kategoriach open source.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 20:25
    Artysta, którego utwór jest nielegalnie powielany i rozpowszechniany ma żyć z koncertów. Wiem na jaką koszmarną katorgę skazuję tym samym sól tej ziemi, o bezpośrednim niemal kontakcie ze spoconą ciżba nawet nie wspominając, ale ciżba ta z kolei codziennie bladym świtem truchta orać w swoim kieracie, więc jakaś symetria jest zachowana
  • tanebo2.0 27.03.19, 20:32
    A ile będzie kosztować bilet na taki koncert? 20 tysięcy? Kogo będzie na to stać?

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 20:36
    20 milionów. Nikogo. Zapłaci pan, pani, społeczeństwo
  • tanebo2.0 27.03.19, 20:40
    Oczywiście. Nie płaci tylko plebs i inne cwaniaczki...

--
    Lubię to! Właśnie w tym kierunku bym chciała iść. Że też facet potrafi doradzić z sensem, a baby nie.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 17:41
    'Po pewnym czasie utwory i tak przechodzą do tzw. domeny publicznej,'

I to jest wg mnie istota problemu: po jakim czasie ? Otóż w większości krajów świata po 50 lub 70 latach, od śmierci autora. Czyli średnio biorąc, przez 100 lat, albo 4 pokolenia, ludzie nie skorzystają z tego co sami (nie ściagając od nikogo) wymyślili, tylko dlatego że ktoś ich ubiegł, nawet o 1 dzień

Widzisz jak koszmarnie blokuje to rozwój cywilizacyjny ? Życie nie znosi próżni i gdyby Edison nie wymyslił żarówki, rok, dwa czy 5 lat później wymyśliłby ją ktoś inny. Dlaczego więc na średnio biorąc 100 (słownie: sto) lat ograniczać ludzkości rozwój ?

Jasne, że można kupić licencję na korzystanie z tych praw autorskich, ale nie zmienia to odpowiedzi na pytanie: dlaczego aż przez 100 lat ?

Ten czas jest tak absurdalnie długi, że niemal na całym świecie, naruszanie praw autorskich jest powszechne (parę lat temu były szacunki, że nawet w samych Stanach, co 4-ta kopia windowsów jest nielegalna).

Jeśli więc istnieje prawo, które niemal powszechnie jest łamane, to może nie dlatego, że w każdej rodzinie jest złodziej, tylko samo prawo jest złodziejskie ? Dlaczego płomienni szermierze praw autorskich, tego pytania sobie nie zadadzą ?

Może dlatego, że wszyscy mają zakodowane, że prawo to jakaś relikwia czy świętość, tylko dlatego, że egzekwowane może być fizycznym przymusem. A to tylko litery na papierze układające się w coś mądrego i sprawiedliwego, albo głupiego i krzywdzącego

Założę się, że skrócenie tych absurdalnych 100 lat do 2, 3 czy max 5-ciu, spowodowałoby, że rozwój ludzkości przyspieszyłby, a odsetek naruszeń spadł, bo znikłby ich podstawowy powód. A i powszechna ocena moralna takich zachowań byłaby znacznie surowsza od obecnej
  • tanebo7.0 27.03.19, 18:57
    Więc po co w ogóle coś tworzyć skoro Zenek z Pcimia za to nie zapłaci?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 19:09
    Po to że inny Zenek zapłaci. Nigdy nie ma tak, że każdy Zenek płaci. Nawet podatki
  • tanebo2.0 27.03.19, 19:17
    Bredzisz. Bez własności intelektualnej nie istniałby nawet internet w którym właśnie piszesz. Nie istniałyby też patenty. Bo to też jest własność intelektualna. Byłoby jak w średniowieczu - artysta mógł żyć tylko dzięki pieniądzom mecenasa. To co tworzy naszą cywilizację to własność intelektualna. To że coś zrobisz i jeśli to zarejestrujesz to możesz na tym zarabiać. Niestety ostatnio pojawili się tacy jak ty i tacy jak chińscy podrabiacze którzy chcą się dorobić na cudzej pracy...

--
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 19:35
    > To co tworzy naszą cywilizację to własność intelektualna

Jaką naszą ? Masz ciągoty do dyktowania innym, w jakiej cywilizacji żyją ? A po drugie, zapewne zaszokuje cię fakt, że przez dziesiatki tysięcy lat rozwoju ludzkości, żadna własność intelektualna nie istniała, a mimo to powstały najwspanialsze dzieła sztuki, architektury czy inżynierii. Zamiast powtarzać wyświechtane frazesy, warto zacząć myśleć samodzielnie. No chyba że to boli
  • tanebo2.0 27.03.19, 19:43
    Nie. Jak żyliśmy? Dopiero wprowadzenie w XIX wieku urzędów patentowych ruszyła cywilizacja techniczna. Wcześniej alchemicy szyfrowali swoje notatki. Jak myślisz dlaczego?

--
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 19:49
    > Dopiero wprowadzenie w XIX wieku urzędów patentowych ruszyła cywilizacja techniczna

Chiński mur zbudowali na pewno marsjanie, piramidy nawiał mosuny z południowego Wietnamu, a kaplicę sykstyńską utoczyły żuczki gnojarki. Rzuć jeszcze czymś równie wesołym, ładnie proszę
  • tanebo2.0 27.03.19, 19:54
    A kto z plebsu mógł oglądać kaplicę Sykstyńską, prywatną kaplicę papieża?

--
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 20:27
    Chętnie ci odpowiem, jak tylko pomożesz mi zrozumieć, jak plebs spod kaplicy sykstyńskiej ma się do klepnięcia srakty przez eurokołchoz
  • tanebo2.0 27.03.19, 20:31
    To proste. Michał Anioł nie mógł liczyć na ACTA więc sprzedawał tylko tym co płacili grubą kasę. Czyli papieżowi.

--
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 20:37
    No ciepło, ciepło, ale wpleć gdzieś jeszcze eurokołchoz
  • tanebo2.0 27.03.19, 20:47
    Ciekawe że nie jesteś przeciwko płaceniu w kinie czy przy zakupie płyty CD...

--
  • iwles 27.03.19, 19:37
    gyubal_wahazar napisał:

> Po to że inny Zenek zapłaci. Nigdy nie ma tak, że każdy Zenek płaci. Nawet poda
    > tki

Aaaaaaa teraz rozumiem! Ukroci ci się sprzedaz witaminki C na czarno, bez odprowadzania podatku.
    I tu cie gryzie, robaczku 😄

--
    Paweł

• gyubal_wahazar 27.03.19, 19:43
    Iwka, kopę lat smile Fajnie, że ktoś pamięta jak się z szalikowców medycyny rockefelerowskiej nabijałem.
  • claudel6 27.03.19, 16:03
    no więc sam mówisz, że internet sobie poradzi, bo dzieciaki i tak ograją starych pierdzieli robiących prawo.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 17:44
    Umowne 'dzieciaki' sobie nawet dziś poradzą, ale prócz nich, jest jeszcze mnóstwo innych ludzi
  • sumire 27.03.19, 11:04
    Widzą.
    Być może są gotowi wziąć za to odpowiedzialność, by znowu nie doszło do sytuacji, jak parę tygodni temu, gdy gość w Nowej Zelandii z lubością na żywo transmitował, jak morduje ludzi, zanim ktoś w social mediach zorientował się, co się dzieje.
    I raczej nikt nie zamknie ci możliwości blogowania, nie siej durnej paniki.
  • 35wcieniu 27.03.19, 10:33
    Jak w internetach bywam od lat, tak takiego samozaorania chyba nigdy nie widzialam big_grin
  • bialeem 27.03.19, 10:35
    Jezu jak wy jesteście wszyscy ślepiuncertain
  • 1matka-polka 27.03.19, 10:38
    "Jezu jak wy jesteście wszyscy ślepi"
    Czegoś innego się spodziewałaś? Peeeerły przed wieeeprze...

--
    Łatwiej jest oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani.
    Mark Twain
  • a2-a 27.03.19, 08:01
    Platforma najpierw jest przeciw, potem za... w ten sposób sama się PiSowi podkłada.
    Rząd nie musi nic robić, żeby wygrać wybory, wystarczy że wypunktuje opozycję.

--
    Dzielmy się wiarą jak chlebem
  • maaria33 27.03.19, 08:03
    O Józek....

--
  • iwles 27.03.19, 08:07
    a2-a napisał:

> Platforma najpierw jest przeciw, potem za... w ten sposób sama się PiSowi podkł
    > ada.
    > Rząd nie musi nic robić, żeby wygrać wybory, wystarczy że wypunktuje opozycję.
    >

Wziałeś się za politykę? Sprawy Boga odsunałeś juz?
    😄

--
    Paweł

• livia.kalina 27.03.19, 09:23
    To takie postne wyrzeczenie- miłość do Boga schodzi na drugi plan, a na pierwszym miejscu lokuje się miłość do pisu. Nowe przykazanie daje wam: nie będziesz miał żadnych bogów ponad pisem.

--
    super_hetero_dyna:
  • katja.katja 27.03.19, 08:26
    Ale o co chodzi? Teraz w necie nie będzie można krytykować pewnych mniejszości? Mieć poglądów inne niż "jedyne słuszne"?

--
    Proszę o wpłatę na naprawdę ubogą samotną matkę, z nieuleczalnie chorym dzieckiem, oboje są brzydcy więc nie wzbudzają współczucia ani medialnego zainteresowania, życie jest podłe: dzieciom.pl/podopieczni/4405
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:30
    Katja, w necie jest tona informacji na ten temat. Możesz zacząć od nazwiska: Michał Dydycz - to chłopak który organizuje różne formy protestu przeciw srakcie
  • morbidetto 27.03.19, 10:37
    gyubal_wahazar napisał:

> Katja, w necie jest tona informacji na ten temat. Możesz zacząć od nazwiska: Mi
    > chał Dydycz - to chłopak który organizuje różne formy protestu przeciw srakcie

A umie coś poza tym?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:42
    A ciort jewo znajet, tawarisz ljejtnant
  • livia.kalina 27.03.19, 11:38
    Michał dydycz to kuc. Możesz dla odmiany powołać się na nie idiotę?

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:53
    A kim ty jesteś by go oceniać ?
  • livia.kalina 27.03.19, 12:33
    No błagam cię! Korwin to dla ciebie jakiś autorytet? Ktoś, kto się zadaje z tym szurem to autorytet? Powiedzmy, ze nikt z nas nie jest specjalistą od prawa autorskiego ale jesteśmy na forum emama więc mamy dzieci. Korzystasz z podręcznika Korwina dotyczącego wychowywania dzieci? tez chcesz jak on wychować córeczkę złodziejkę-kleptomankę i narkomankę? czy masz jakieś inne metody wychowawcze? A może różnicujesz- Korwin ze świtą szurów zna się na prawie autorskim a na wychowaniu dzieci nie. Tylko tak wymądrza się na każdy temat i pisze na ten temat książki. To jaki klucz przyjmujesz, w czym Korwin jest skompromitowanym idiotą a w czym autorytetem?

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 13:12
    A co cię natchnęło, by nagle Korwina wyciągnąć z kapelusza ? Nawet pół sylaby mu nie poświęciłem. Nie żebym jakoś utyskiwał, ale chciałbym móc w przyszłości nadążyć za zakamarkami twej wybujałej jaźni.

Jeszcze na tego szura jakbyś mogła rzucić trochę światła, bo może wyprze ona mego ulubionego waszego naziola.

A co do meritum, to słucham i lewaków i prawaków i sam sobie wyrabiam opinię. Tak więc fakt, że za lewakami (najdelikatniej rzecz określając) nie przepadam, zawdzieczają oni głownie sami sobie.
  • bialeem 27.03.19, 13:14
    Nie trzeba być specjalistą od prawa autorskiego. Trzeba trochę myśleć, umieć czytać i trochę wiedzieć jak funkcjonuje internet. Serio wystarczy. Ewidentnie te trzy cechy rzadko spotykają się w jednym człowieku.
    Nie musisz od razu wyskakiwać z Korwinem, który nota bene może być autorytetem w niektórych dziedzinach. Np brydża. Rozumiem, że na podstawie tego co/jak piszesz do guyballa mam cię uznać za kompletne chamidło, które swoje dziecko wychowuje w duchu wyzywania wszystkich od inceli i kuców?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 13:26
    BiałeEm, dzięki za wsparcie, ale luz, radzę sobie jakoś. W każdym razie, miło widzieć, że ktoś myśli podobnie smile
  • maniaczytania 27.03.19, 08:33
    Bardzo ciekawa dyskusja właśnie w Tok FM - B. Chrabota, A. Lichnerowicz i T. Sekielski.

--
    "Pomyślę o tym jutro"
  • 45rtg 27.03.19, 09:18
    gyubal_wahazar napisał:

> Padło ostatnie miejsce swobodnej wymiany myśli. A co najgorsze, tak ludziom wyp

Przepraszam, a jak się ogranicza swobodną wymianę myśli za pomocą prawa autorskiego? Bo prawa do moich swobodnych myśli mam ja, więc mogę je publikować, jak chcę. A Ty skąd bierzesz swoje myśli? One są czyjeś?
  • iwoniaw 27.03.19, 09:25
    Bo prawa do moich swobodnych myśli mam ja, więc mogę je publikować, jak chcę. A Ty skąd bierzesz swoje myśli? One są czyjeś?

big_grin big_grin big_grin

Celne pytanie, też myślę, że tu leży problem big_grin

--
    "Lubię muzykę poważną, ale nie jestem aż takim zwolennikiem klasyki, żeby puszczać ją sobie w domu." (Zbigniew Boniek)
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 09:35
    Wyłożysz mi to w szczegółach, jak przyjdę do ciebie na widzenie wink Tylko nie narzekaj wtedy że ani pan prokurator cię nie zrozumiał, ani wysoki sąd.
  • iwles 27.03.19, 09:38
    gyubal_wahazar napisał:

> Wyłożysz mi to w szczegółach, jak przyjdę do ciebie na widzenie wink Tylko nie na
    > rzekaj wtedy że ani pan prokurator cię nie zrozumiał, ani wysoki sąd.

Jeszcze wierzysz, ze przejmiecie sądy? Daremny trud !

--
    Paweł

• gyubal_wahazar 27.03.19, 09:40
    Cudownie się w twoich oczach rozmnożyłem, czy ty tak do wszystkich w konwencji 'wicie-rozumicie' ?
  • 45rtg 27.03.19, 09:57
    gyubal_wahazar napisał:

> Wyłożysz mi to w szczegółach, jak przyjdę do ciebie na widzenie wink Tylko nie na
    > rzekaj wtedy że ani pan prokurator cię nie zrozumiał, ani wysoki sąd.

A jakieś konkreciki, panie obrońco "wolności wypowiedzi"?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:06
    > Przepraszam, a jak się ogranicza swobodną wymianę myśli za pomocą prawa autorskiego?

Nie chwytasz, że rzekoma obrona praw autorskich to tylko pretekst do narzucenia cenzury ? Poczytaj może najpierw by mieć jakieś elementarne pojęcie o temacie, a wtedy dyskusja będzie miała jakiś sens
  • livia.kalina 27.03.19, 10:08
    Ale ty czytałeś coś innego niż wypociny znanego tuza intelektu maruchy?

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:11
    To i tak lepiej niż ty, gdy czyta ci wujek u którego siedzisz na kolanach wink
  • 45rtg 27.03.19, 10:11
    gyubal_wahazar napisał:

> > Przepraszam, a jak się ogranicza swobodną wymianę myśli za pomocą prawa a
    > utorskiego?
    >
    > Nie chwytasz, że rzekoma obrona praw autorskich to tylko pretekst do narzucenia
    > cenzury ? Poczytaj może najpierw by mieć jakieś elementarne pojęcie o temacie,

Says who, że tak kosmopolitycznie zapytam? Spłakane gimbusy, które się boją, że im nie przyjmą demota z tekstem zbawiającym świat pod cudzym obrazkiem?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:14
    Myślisz że zerową wiedzę i poziom logiki pokryjesz żenującymi kawałkami podsłuchanymi od kajtusiów ze starszej klasy ?
  • morbidetto 27.03.19, 10:18
    Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:24
    Naucz się elementarnej kultury, a potem wróć i spróbuj jeszcze raz
  • morbidetto 27.03.19, 10:32
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:44
    Pomogę, bo pewnie masz z tuzin diopotrii:

> Nie fikaj,

Łatwiej teraz, czy ci to narysować ?
  • morbidetto 27.03.19, 10:48
  • iwles 27.03.19, 10:11
    gyubal_wahazar napisał:

>
    > Nie chwytasz, że rzekoma obrona praw autorskich to tylko pretekst do narzucenia
    > cenzury ? Poczytaj może najpierw by mieć jakieś elementarne pojęcie o temacie,
    > a wtedy dyskusja będzie miała jakiś sens

To moze ty zacytuj ten przepis, ktory ograniczy swobodę formulowania myśli.

--
    Paweł

• gyubal_wahazar 27.03.19, 10:21
    lmgtfy.com/?q=acta+2
  • morbidetto 27.03.19, 10:24
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:25
    Chcesz żebym za ciebie lekcje odrobił ? Myśleć też mam za ciebie ?
  • morbidetto 27.03.19, 10:35
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:46
    Pouczać to możesz swoją zabajkalską babcię, a i to tylko, jeśli ci na to pozwoli, towarzyszu
  • morbidetto 27.03.19, 10:50
  • iwles 27.03.19, 09:35
    Boja sie, czy beda mogli za darmo publikowac przeklejki z instruktazowych maili 😄
    No i elko jeszcze martwi sie, czy bedzie moglo placic kopiejkami za memy.

--
    Paweł

• bialeem 27.03.19, 10:32
    Gdzie je chcesz publikować? Kto ci na to pozwoli jeżeli będzie odpowiedzialny za to co napiszesz?
  • morbidetto 27.03.19, 10:37
  • bialeem 27.03.19, 10:51
    Nie ma czegoś takiego jak "sprawdzacz plagiatów" to jest tylko baza publikacji, a nie baza "wszystkich treści chronionych prawem autorskim". Znam prawników Gazeta.pl, pracowałam jako Admin. Żegnaj się z forum i komentarzami.
  • morbidetto 27.03.19, 10:53
  • bialeem 27.03.19, 10:59
    Nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak typowy admin forumowy, ale dobrze jest zostać oświeconą w tej materii. Rozumiem, że ci mądrzy i sprawni intelektualnie zamiast odnosić się do meritum próbują "jechać" personalniesmile
    Bye.
  • spanish_fly 27.03.19, 11:03
    Istotne, że chwalenie się, że się zna prawników i było się adminem to nie jest żaden argument.
  • bialeem 27.03.19, 11:14
    To jest informacja dotycząca tego, że to forum też najpewniej zostanie zamkniętesmile Z drugiej ręki że tak powiem. Ci prawnicy o tym zadecydują. To dla wszystkich popierających to nieszkodliwe prawo, bo w końcu oni nic złego nie robią i mają gdzie to wszystko komentować. Otóż nie. Nie będą mieli.
  • spanish_fly 27.03.19, 11:26
    Nawet jeśli przewidywany przez Ciebie scenariusz faktycznie miałby się sprawdzić to zostają jeszcze grupy dyskusyjne, czaty itd. Fakt, że nie wszystko będzie dostępne publicznie może mieć nawet swoje dobre strony.
  • bialeem 27.03.19, 11:33
    Każda grupa ma admina i żaden admin nie weźmie na siebie odpowiedzialności za publikację takich treści. Nie zostaną żadne grupy poza tymi, które będzie stać na kary. Patrz może fb, bo google pewnie będzie wolało wyłączyć treści userów, bo z nich nie żyje.
  • spanish_fly 27.03.19, 11:37
    Wysłanie do kogoś wiadomości to nie jest publikacja. Rozumiem, że komunikacja e-mailowa Twoim zdaniem też upadnie, bo to wynika z Twojego toku rozumowania?
  • bialeem 27.03.19, 12:14
    Nie. Natomiast na grupach dyskusyjnych i czatach się jak najbardziej publikuje.
    Jeżeli chodzi ci o grupy ukryte, to do nich nowych użytkowników przyciągają zwykle inne, jawne treści i publikacje, a bez tych danych grup ukrytych nie ma jak znaleźć
  • spanish_fly 27.03.19, 12:20
    Są e-mailowe grupy dyskusyjne, byłam członkiem kilku w początkach polskiego internetu. Jakoś dały się te grupy znaleźć, tak samo jak udawało się kolejne dziesiątki lat wcześniej znaleźć źródło zinów.
  • bialeem 27.03.19, 13:17
    Czy ty się czytasz? Internet będzie taki piękny. Cała wiedza (fakt, że także wszystkie antyszczepy i braciasamcy) pochowana po szufladach. Jak w zeszłym wieku.
  • sumire 27.03.19, 13:28
    Dowody jakieś na to?
  • spanish_fly 27.03.19, 13:48
    To jest jak na razie wyłącznie Twoja wizja.
  • 1matka-polka 27.03.19, 13:53
    "Czy ty się czytasz? Internet będzie taki piękny. Cała wiedza (fakt, że także wszystkie antyszczepy i braciasamcy) pochowana po szufladach."
    Ale im przecież na tym zależy, po ładnych paru latach wolnego dostępu do internetu okazało się że społeczeństwo jest niedojrzałe, bo mimo dostępu do informacji nie przechodzi naturalnie na weganizm i miłość do islamistów, więc zmienili strategię i zaczęli dążyć do ograniczenia wolności słowa big_grin

--
    "Here is the solution to the American drug problem suggested... by the wife of our President: "Just say no"."
    Kurt Vonnegut
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 09:31
    Tragifarsy ciąg dalszy. Otóż okazało się właśnie, że 9 typów którzy we wczorajszym głosowaniu klepnęło Actę, teraz twierdzi, że pomyłkowo smile

Uważają nas za kompletnych frajerów sądząc, że uwierzymy w tak żenujący kit, a przecież 5-letnie dziecko się połapie, że zagłosowali tak, jak im ich wodzuś przykazał, ale żeby ludzie nie pluli na nich na ulicy, szybko krzyknęli, że sie pomylili, dzięki czemu w protokołach głosowania, będzie stało, że byli przeciw.

A tu dama z (no nie ma szans byście zgadli skąd) PO, wysmarowała podanie do ministra:

"Małgorzata Pępek, posłanka Platformy Obywatelskiej z Żywca, zaproponowała ministrowi cyfryzacji wprowadzenie zmian w polskim prawie, które nakazywałyby ujawnienie danych personalnych osób piszących komentarze na forach internetowych czy serwisach społecznościowych"

marucha.wordpress.com/2019/03/19/poslanka-po-chce-ujawnienia-danych-internautow-tworca-acta2-chce-paralizu-youtube-w-ue-dokad-to-zmierza/

Strasznie komuszkom zawadza to, że nie są w stanie zagłuszyć ludzi im się sprzeciwiających. A że z latami, wykruszało się będzie pokolenie telewizyjne, zaś rosło internetowe, lękają się bidusie o swoje przyspawane do żłóbka stołki.

Ale że na przyznanie się do tego wprost są zbyt tchórzliwi, wolą wojować z netem pod płaszczykiem ochrony praw autorskich
  • 45rtg 27.03.19, 09:36
    gyubal_wahazar napisał:

> Tragifarsy ciąg dalszy. Otóż okazało się właśnie, że 9 typów którzy we wczorajs
    > zym głosowaniu klepnęło Actę, teraz twierdzi, że pomyłkowo smile
    >
    > Uważają nas za kompletnych frajerów sądząc, że uwierzymy w tak żenujący kit, a

No więc jak to jest z tym ograniczaniem swobodnej wymiany własnych myśli, co?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 09:43
    Głosuj na komuszków, to się niebawem dowiesz
  • livia.kalina 27.03.19, 09:39
    Jak się nie podoba wolność a la " eurokołchoz" to może pora zasmakować " wolności" w stylu putinowskim? Kuce tak wielbią Putina, że zupełnie nie rozumiem, po co się męczą w " eurokołchozie". Na tuzów intelektu pokroju maruchy radzę się nie powoływać bo za chwilę przyjdzie albo odszczekiwanie albo potrzeba powrotu pod innym nickiem.

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 09:46
    A skąd ta mentalność, że zawsze trzeba mieć pana ? Syndrom sztokholmski czy skłonność do masochizmu ?
  • livia.kalina 27.03.19, 09:48
    Z lekcji historii?

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 09:53
    Rozdział 'Niewolnictwo', zapewne
  • livia.kalina 27.03.19, 10:07
    Rozdział "Historia Polski".

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:16
    Sowieckie jej wydanie. Polskie mówi o naszej odwadze i bohaterstwie, ale jeśli wybierasz mentalność niewolnika, to mogę tylko współczuć
  • morbidetto 27.03.19, 10:23
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:40
    > Odwaga i bohaterstwo (skądinąd bardzo często debilnie zgubne w historii Polski)

Wybrałeś bycie tchórzem - twoja sprawa

> Oczywiście polactwu

Gardzisz Polską - jak wyżej. Ciekawi mnie tylko, dlaczego przychodzisz na polskie forum, jeśli tyle jest rosyjskich czy eurokołchoźnianych. Swoją drogą nieźle polski opanowałeś. Ciekawe czy akcent również, czy jeszcze zdzjepko zacjągasz wink
  • morbidetto 27.03.19, 10:52
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:54
    Ja jestem u siebie, bo to polskie forum. Tobie za to przytulniej pewnie byłoby na majalubianka.ru, albo szkolafrankfurcka.de. Ale wpadaj czasem, bo lubię się pośmiać wink
  • morbidetto 27.03.19, 10:59
  • 45rtg 27.03.19, 09:50
    gyubal_wahazar napisał:

> A skąd ta mentalność, że zawsze trzeba mieć pana ? Syndrom sztokholmski czy skł

"There is always a bigger fish"
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 09:52
    To mogę tylko współczuć
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 09:51
    > za chwilę przyjdzie albo odszczekiwanie albo potrzeba powrotu pod innym nickiem

Uuu, no teraz towarzyszko ciut zanadto się odkryliście. Wrogów ludu po naszemu to można zwalczać po wioskach. Z miastowymi trzeba ostrożniej, bo zaraz się połapio z której jaczejki jesteśmy
  • livia.kalina 27.03.19, 11:37
  • sumire 27.03.19, 10:29
    Nie "swobodnej wymiany myśli", tylko dowolnego wykorzystywania cudzej własności intelektualnej.
    Fakt, w dobie internetu nie ma takiej możliwości uregulowania tego, żeby wszyscy byli zadowoleni, ale może dobrze będzie, jeśli pokolenie wychowane na podchwytywaniu treści z sieci i przekazywaniu ich dalej jako własnych ogarnie wreszcie, że to najzwyklejsza w świecie kradzież.
    A jak to będzie działało w praktyce, to już zupełnie inna sprawa.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 10:52
    Naprawdę wierzysz, że biurokraci o znajomości technologii internetowych na poziomie loginów 'admin/1234', poprawią w go w czymkolwiek ? Wielka jest twoja wiara
  • spanish_fly 27.03.19, 10:57
    Jasne, powinniśmy pozwolić Zuckerbergowi i jego specom od technologii internetowych rozwijać ich portale bez przeszkód.

tech.wp.pl/facebook-przechowywal-niezabezpieczone-hasla-milionow-uzytkownikow-6361856325277313a
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:18
    Prócz FB w internecie jest też parę innych miejsc, zaś cenzura nie będzie ograniczała się do FB tylko do każdego z nich.
    Docelowo chodzi o to, by wyeliminować z mediów internetowych przeciwników politycznych i swobodnie wciskać ciżbie oficjalną (czytaj: kłamliwą) propagandę
  • spanish_fly 27.03.19, 11:21
    Ale wszędzie, jak widać są tacy sami specjaliści na poziomie loginów admin/1234.

Tak czy inaczej, dyrektywa już przegłosowana. Teraz apeluj do władzuni, żeby ją przekonwertowała na polskie warunki w możliwie najmniejszym zakresie.
  • bialeem 27.03.19, 11:29
    Przestań z tymi teoriami spiskowymi, bo ośmieszasz poważną sprawę.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:56
    Doucz się, a wtedy połapiesz się która z nich jest poważniejsza
  • iwles 27.03.19, 11:30
    gyubal_wahazar napisał:

> Docelowo chodzi o to, by wyeliminować z mediów internetowych przeciwników polit
    > ycznych i swobodnie wciskać ciżbie oficjalną (czytaj: kłamliwą) propagandę

To sie juz dzieje, w polskich mediach publicznych.
    No widzisz, jak ktos ma zle intencje, to zadne dyrektywy nie są mu potrzebne.

--
    Paweł

• sumire 27.03.19, 11:31
    No i piękna riposta big_grin
  • claudel6 27.03.19, 14:35
    no dokładnie big_grin przecież tam i jest i cenzura, i kłamstwo, i poprawianie rzeczywistości (wymazywanie serduszek WOŚP na filmach), i bezczelna propaganda - wszystko w świetle prawa i za nasze pieniążki.
  • sumire 27.03.19, 15:00
    I bezprawne wykorzystywanie utworów, i wstawianie informacji sprzed 2 lat jako newsów, vide ostatnia historia z materiałem z nauczycielką... smile Ale to jest okej, bo to nie jest eurokołchozny wymysł lewactwa, tylko porządne prawdziwie polskie media narodowe.
  • sumire 27.03.19, 11:00
    Nie, ale wierzę w to, że ludzie wychowani na internetach uważają, że mogą sobie dowolnie wykorzystywać i rozpowszechniać wszystko, co tam jest, ignorując kompletnie twórców. I całe wielkie oburzenie wynika głównie z zaskoczenia tym faktem.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:15
    Istnieją odpowiednie paragrafy kodeksu cywilnego. Nikt nikomu nie broni z nich korzystać i są one wykorzystywane.
    Cenzura, bo do tego pod płaszczykiem obrony praw autorskich sprowadza się acta2, spowoduje tylko, że Europa stanie się internetowym zadupiem. Oficjalny ruch przeniesie się do Stanów, a nieoficjalny do dark weba.

Efekt więc z punktu widzenia unijnych biurokratów będzie żaden, ale iluś ludziom krwi to napsuje i spowoduje przez jakiś czas spore zamieszanie
  • sumire 27.03.19, 11:23
    Każdy, kto kiedykolwiek używał twórczo internetu, wie doskonale, że ludzie mają w de "paragrafy kodeksu cywilnego" i jak im się podoba ich zdjęcie czy tekst, to sobie po prostu kopiują, nie wspominając słowem o tym, kto jest ich autorem. Takie samo rzężenie o cenzurze było, gdy zamykano Napstera.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:49
    Ok, w takim razie, ty będziesz miała internet cenzurowany, gdzie już nie pogadasz jak teraz, a ja wybieram dzisiejszy schodząc do dark weba lub łącząc się przez proxy. Zgadnij w którym kierunku podąży większość internautów ?

Unijne urzędasy mają problem z włożeniem wtyczki do gniazdka a myślą, że narzucą coś dzieciakom które w necie czują się jak ryby w wodzie. Będą mogli im nagwizdać. Ucierpią za to głównie ludzie mniej oblatani, którzy póki się nie nauczą, stracą dzisiejsze możliwości internetu
  • sumire 27.03.19, 11:59
    Ale dlaczego nie pogadam?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:42
    Bialeem już na to odpowiedziało. W skrócie, ponieważ ustawowo za treści odpowiedzialny właściciel platformy nie będzie w stanie tego robić, by uniknąć kar i odszkodowań, wolał będzie skasować możliwość komentowania
  • sumire 27.03.19, 12:49
    Nie, może po prostu zmienić zasady logowania się w taki sposób, by było wiadomo, że komentującym jestem ja, Zosia Kowalska ze Swornychgaci.
    Internet żyje interakcją, nikt nie będzie śpieszył się do jej całkowitego eliminowania. Natomiast już teraz pod tekstami wywołującymi kontrowersje czy przyciągającymi różnej maści odpady intelektualne możliwość komentowania jest zablokowana i wcale nie uważam tego za złe.
  • bialeem 27.03.19, 12:54
    Nie. To prawo zdejmuje w praktyce odpowiedzialność z publikującego/piszącego więc to czy wystąpi pod swoim nazwiskiem czy nie to ganz egal. Jest niestety dokładnie tak jak on pisze.
    Internet żyje interakcją - to prawda. To prawo tą interakcje kastruje. Nikt nie mówi, że celowo. Natomiast dokładnie taki będzie skutek, bo prawo jest tworzone przez urzędników na wniosek wydawców, a platform nikt nie słucha, bo są zagłuszane argumentami, że zarabiają na łamaniu prawa. Wydawcy to natomiast w większości leśne dziadki, które nijak nie znają się na internecie i nie rozumieją konsekwencji swoich czynów.
  • sumire 27.03.19, 13:11
    Ale obecnie odpowiedzialność publikujących/piszących jest ŻADNA, bialeem. Jest dokładnie żadna.
    W najlepszym wypadku twój post poleci, to wszystko. Nie poniesiesz raczej żadnej kary, pisząc o kimś brzydkie rzeczy albo kradnąc jego własność intelektualną. Najwyżej cię zbanują. Być może ktoś poda cię do sądu, jeśli będzie chciało mu się bawić.
    I mam wrażenie, że to najbardziej protestujących boli - nie że biedny Fejsbuk będzie odpowiedzialny za publikację ich farmazonów (prasa, radio i telewizja od zawsze są), ale że zechce tę odpowiedzialność przerzucić na faktycznych autorów.
  • bialeem 27.03.19, 13:31
    Jak najbardziej znam ludzi, którzy ponieśli kary za naruszanie prawa w internecie.
    Nie siedzisz w odpowiednich miejscach internetu. Widziałam wyroki za pomówienia, widziałam wyroki za naruszanie własności intelektualnej. To się dzieje. Ta odpowiedzialność w tej chwili jest autorów. To prawo jest bardzo jednoznaczne i działa dokładnie odwrotnie. Żadna platforma nie da rady technicznie kontrolować treści piszących a i tak siłą rzeczy jest za nie odpowiedzialna. I nie mówimy tu tylko o fejsie, który sobie poradzi, poukrywa, popłaci kary, wycofa się z Europy(to i tak nie jest ich największy rynek), a o Gazeta.pl, która będzie odpowiedzialna za to co sobie ktoś pierdnie u nich na stronie. Nie ma jak tego sprawdzić, nie wie czy to jest naruszenie prawa lub nie. Ba! Może nie wiedzieć, że ktoś sobie gdzieś pierdnął w starych komentarzach/starym wątku na forum wklejając fragment książki. Być może ktoś z Onetu. I co teraz? Kara?
    To jest absurdalne prawo.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 13:46
    A dodatkowo, jakie otwiera to pole dla szantarzystów: - 50 kawałków miesięcznie, albo włamię ci się na stronę i wrzucę coś rasistowskiego, albo banda botów-troli będzie pisać obraźliwe komentarze.

Ileż nowych wspaniałych fuch dla adminów, pentesterów, prawników, script-kidsów. Nowy, wspaniały świat
  • sumire 27.03.19, 14:21
    No, nie siedzę w miejscach, w których ludzie mają problemy z prawem, to fakt big_grin

Ale znam ludzi, którzy ucierpieli na tym, że ktoś się rozpędził w komentowaniu ich działalności - czy w ogóle ich jako osoby - w sieci. Odpowiedzialność autorów jest znikoma, realne konsekwencje wyrzygiwania się w internecie ponosi jeden na dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy internautów świadomie nadużywających wolności słowa czy łamiących ustawę o prawie autorskim czy prawie prasowym, czy już w ogóle działających z zamiarem wyrządzenia komuś krzywdy.

"Nie ma jak tego sprawdzić, nie wie czy to jest naruszenie prawa lub nie" - hahhha. Myślisz, że media nie zatrudniają prawników?...
  • 1matka-polka 27.03.19, 14:24
    "realne konsekwencje wyrzygiwania się w internecie ponosi jeden na dziesiątki"
    A jeśli weźmiemy pod uwagę, jak ciężko odróżnić prawomyślne rzygi od tych nieprawomyślnych, to się naprawdę robi niewesoło suspicious

--
    "Chociażbym chodził ciemną doliną, zła się nie ulęknę, bo ja jestem największym skurkowańcem w tej dolinie."
    Psalm 23
  • sumire 27.03.19, 14:40
    Matekpolek, tu nie chodzi o twój fetysz pt. politpoprawność, tylko o to, żeby nikt nie wziął sobie twojego tekstu, podpisując się pod nią jako własną. Żeby nikt nie zarabiał na twoim zdjęciu jako własnym. Żeby sobie nie obracał w internetach twoim wysiłkiem, trzepiąc na tym kasę, której ty nie zobaczysz na oczy.
  • 1matka-polka 27.03.19, 14:43
    Tak, tak, powtarzaj, powtarzaj, może ktoś uwierzy.

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • sumire 27.03.19, 14:49
    Ojej, lewactwo cię ocenzuruje!
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:50
    Tak było, jest i będzie. Pokaż mi dowolny przepis, który wyeliminował przestępstwo. To że namnożysz ich nie wiadomo ile, nie spowoduje, że przestępcy po ich przewertowaniu się nagle przestraszą. Magiczna moc literek działa może na pensjonarki, ale niewiele powyżej
  • spanish_fly 27.03.19, 13:39
    Wystarczy stosowny zapis w regulaminie danego serwisu/portalu, żeby użytkownik też ponosił odpowiedzialność w razie złamania praw autorskich.
  • bialeem 27.03.19, 13:58
    Od kiedy to dowolny regulamin jest nadrzędny w stosunku do ustawy/kodeksu?
    Jeżeli tacy abnegaci prawni tworzyli ten wykwit to już wszystko rozumiem.
  • spanish_fly 27.03.19, 14:01
    Ale kto mówi, że ma być nadrzędny? Serwis/portal poniesie odpowiedzialność zgodnie z ustawą, a użytkownik na zasadzie regresu. Nowa dyrektywa wyłącza odpowiedzialność użytkownika? Nie. Po prostu nakłada odpowiedzialność również na publikatora treści.
  • bialeem 27.03.19, 14:04
    Nakłada odpowiedzialność za coś o czym administrator (bo to nie publikator - publikator publikuje, administrator umożliwia publikację osobie publikującej) nawet nie wie. Nie rozumiesz jak paranoidalne to jest? Serio?
  • spanish_fly 27.03.19, 14:08
    Jak kupisz coś kradzionego to też ponosisz za to odpowiedzialność, nawet jeśli nie miałaś o tym pojęcia, wiesz o tym? Jak popełnisz przestępstwo, bo właśnie zmieniły się przepisy, a Ty o tym nie miałaś pojęcia to też poniesiesz odpowiedzialność. Paranoidalne?
  • bialeem 27.03.19, 14:11
    Jak udowodnisz, że nie miałaś pojęcia, że to skradzione, to najwyżej ci to zabiorą. Nie pójdziesz siedzieć jak za kradzież. Przepisy są opublikowane i ogólnodostępne. Listy treści chronionych prawem autorskim nie ma.
  • spanish_fly 27.03.19, 14:20
    Poniesiesz odpowiedzialność przewidzianą prawem nawet za kradzież nie zawsze trafia się do więzienia.
  • livia.kalina 27.03.19, 12:51
    Z przegłosowanej wczoraj w EU ustawy wynikają tylko ogólne wnioski- jak ten o odpowiedzialności. To kraje członkowskie mają swoim prawem doprecyzować, jak konkretnie ma to wyglądać. Jest mnóstwo możliwości prawnych i rożnych rozwiązań między totalnym olaniem praw twórców a zamykaniem internetów. Ale rozumiem, ze przed eurowyborami liczy się gównoburza - "pis w osobie takich intelektualistów jak Fotyga i Legutko broni wolności internetu a po chce was zamykać i jeszcze zamknąć internet".

--
    super_hetero_dyna:
  • bialeem 27.03.19, 13:01
    Tak, ale te możliwości są ograniczone. Coś jak RODO. Furtki wąskie, a interpretacja UE i tak robi swoje dowalając kary za coś, co niby jest zgodne z praktykami w danym kraju. Z tym, że RODO można wykorzystać relatywnie bezboleśnie (chociaż i tak przymierzają się do ubicia programatica co walnie w reklamodawców i co za tym idzie w portale żyjące z reklam) to już przy ACTA2 szczeliny są za wąskie żeby państwo mogło je realnie wykorzystać. Nie mówiąc już o tym, że platformy nie będą się przejmowały rozróżnianiem tego czy coś jest z Polski czy z Francji. Obszar EU to obszar EU.
  • spanish_fly 27.03.19, 13:45
    Zewsząd słyszę, że ta dyrektywa jest właśnie bardzo ogólna i zostawia ogromne pole do popisu dla lokalnego prawodawstwa. Platformy międzynarodowe mogą sobie zrobić uregulowanie jedno dla całego UE, ale już polskie portale dostosują się do polskich przepisów.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 13:51
    Naczelna zasada: nie wierz gryzipiórom w ani jedno słowo. Nawet jeśli teraz jest ogólna, jaki problem by za pół roku miała tuzin aneksów ? A poza tym, o czym już wspominałem, od czasu jak klepnięcia traktatu lizbońskiego (przez Kaczyńskiego - żeby nie było, że ktoś mnie o sympatie do pisu posądza), lokalne prawo nie ma nic do gadania wobec unijnego
  • spanish_fly 27.03.19, 13:59
    Dziękuję, nie wierzę w ani jedno Twoje słowo.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 13:59
    Tylko nie to, błagam ..
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:02
    PS Wbijasz mi w serce sztylet
  • claudel6 27.03.19, 14:38
    >Zgadnij w którym kierunku podąży większość internautów ?

ta jasne, dlatego większość społeczności internautów siedzi na przeciekającym na wszystkie strony fejsie, a nie na zabezpieczonym blockchainem steemie. to ironia, gdybyś nie wyłapał.
  • bialeem 27.03.19, 11:25
    I tak kończy się analfabetyzm prawny. Wszystko można przepchnąć przy odpowiedniej narracji skoro ludzie nie czytają źródeł i nie łapią konsekwencji litery prawa. W końcu to prawo uderzy na pewno tylko w tych paskudnych złodziei treści. Bo odpowiedzialność za treść leżąca na adminie na pewno źle się nie skończy.
    Powiedz sumire... Gdybyś miała przed domem tablice na której można wieszać wszystko, także w języku którego nie znasz więc nie wiesz co na tej tablicy jest, ale automatycznie policja przychodzi do ciebie jak ktoś tam umieści coś nieprzyjemnego i aresztuje za to ciebie albo każe ci za to płacić, to trzymasz tą tablicę dalej, uniemożliwiasz przyczepianie czegokolwiek czy likwidujesz w cholerę?
  • spanish_fly 27.03.19, 11:35
    Jeszcze musiałaby chyba jakieś zyski czerpać z tej tablicy, żeby podpadała pod dyrektywę, nie?

Zresztą nie wiadomo jeszcze jako to zostanie przetransferowane na polskie prawo. Równie dobrze może się skończyć tym, że portale będą musiały usuwać posty, co do których nastąpi zgłoszenie, że naruszają prawa autorskie. Albo, że odpowiedzialność będzie ograniczona do udowodnionej straty podmiotu, którego prawa zostały naruszone. Apeluj do władzy, żeby wprowadziła korzystne rozwiązania. Załamywanie rąk nad już przegłosowaną dyrektywą nic nie da.
  • bialeem 27.03.19, 11:45
    To o czym piszesz jest stosowane OBECNIE. Właśnie calutki problem leżał w tym, żeby tego nie zmieniać.
  • sumire 27.03.19, 11:40
    To, że ja nie wiem, co na tej tablicy jest, raczej niczego nie zmienia. Zresztą media społecznościowe mają możliwość filtrowania treści w nich publikowanych niezależnie od języka, więc raczej teges. Ostatnie lata pokazały bardzo dobitnie, że całkowita wolność słowa najzwyczajniej w świecie się nie sprawdza, bo społeczeństwa do niej nie dojrzały.
    To, co chcą wprowadzić, nie różni się zbytnio od rozwiązań JUŻ stosowanych w tradycyjnych mediach. Jak dzwonisz do radia i zaczynasz opowiadać o tym, jak nie lubisz pedałów i ciapatych, to pan redaktor też ma guzik, którym cię błyskawicznie rozłączy, bo odpowiedzialność w takiej sytuacji spoczywa na radiu, a nie tobie.
  • bialeem 27.03.19, 11:53
    Zmienia dokładnie wszystko, bo bierzesz odpowiedzialność za coś o czym możesz nie mieć pojęcia tylko udostępniając tablicę. Teraz bierzesz tą odpowiedzialność jak ktoś ci powie, że "o tu" jest coś złego, a ty tego nie zdejmiesz.
    Nie ma możliwości tego typu filtracji chociażby dlatego, że nie ma z czym porównać treści. Nie ma bazy treści chronionych prawem autorskim i niemożliwe jest jej stworzenie, bo nawet twój komentarz może być uznany za utwór.
    O ile wiesz, że x może naruszać prawo, bo masz konkretne wytyczne, że tekst taki i taki może naruszać prawo (w radiu monitorujesz na bieżąco takie treści, nie przeszukujesz pod tym kątem milionów postów na raz), to nie wiesz czy dany pościk nie jest przypadkiem nieoryginalną złotą myślą z czyjejś stronki internetowej albo jakiejś szuflady.
  • spanish_fly 27.03.19, 11:56
    Dlaczego niemożliwe jest stworzenie bazy treści chronionych prawem autorskim? Po prostu lądować w niej będzie to, co zostanie do niej zgłoszone. Będziesz chciała chronić swoje komentarze - będziesz musiała je tam zgłaszać. Jeśli nie zgłosisz, nie będą chronione.
  • sumire 27.03.19, 11:58
    Czyli kto powinien twoim zdaniem ponieść odpowiedzialność za to, że na Facebooku można było transmitować strzelaninę? Bo ktoś chyba powinien.

A co do ostatniego zdania - jeśli ludzie są na tyle tępi, że nie rozumieją, iż nie można sobie cudzych złotych myśli dowolnie publikować bez podania zródła, to niestety trzeba ich w tym edukować odgórnie. Ileż było przypadków, gdy jeden bloger kradł całe wpisy z innego bloga, a potem było wielkie zdziwienie, że tak nie wolno?...
  • bialeem 27.03.19, 12:16
    Ale ty nie edukujesz blogera tylko platformę blogową.
    Odpowiedzialność zawsze powinna leżeć na publikującym, a nie na narzędziu z którego korzysta.
  • sumire 27.03.19, 12:37
    Powinna, ale to jest technicznie niemożliwe. Poza tym wtedy to dopiero byłoby darcie jap o wolności słowa - nadal BARDZO wielu użytkowników internetu nie jest gotowe brać odpowiedzialności za własne słowa czy publikacje. Ilekroć ktoś wyciąga nazwiska trolli czy hejterów, ci potem skamlą i proszą o usunięcie, i nagle straszny wstyd ich ogarnia.
  • bialeem 27.03.19, 12:49
    Właśnie to jest jak najbardziej technicznie możliwe. W przeciwieństwie do wprowadzenia publikacji "filtrowanych" treści. Nikt nie jest anonimowy w internecie.
  • sumire 27.03.19, 13:05
    Wiesz, ile postów jest publikowanych na Facebooku w chwili, w której piszę ten wpis? A ile tweetów? Wiesz, ile czasu zajęło ostatnio Twitterowi zdjęcie tweeta Prawa i Sprawiedliwości z niesławnym spotem o uchodzcach? Kilka miesięcy. Nie ma szans na monitorowanie tego w czasie rzeczywistym, bo nawet jeśli są algorytmy i filtry reagujące na słowa klucze, te algorytmy i filtry nie są w stanie rozpoznać wszystkich niedopuszczalnych treści. To raz. Dwa - nie rozpoznają tego, że podszywasz się pod kogoś w internecie, na przykład. Że kopiujesz cudze treści i publikujesz je jako własne. Trzy - zidentyfikowanie kogoś podpisującego się jako PraffdziwyPolak124 i siedzącego za proxy, czyli nadającego niby ze Stanów, a w istocie z osiedla w Sosnowcu czy innej tam farmy pod Sankt Petersburgiem, to też nie jest 15 sekund roboty.
  • bialeem 27.03.19, 13:19
    Nie 15 sekund, ale się da.
    Co do reszty - pełna zgoda. Taka filtracja nie jest możliwa, a jednak się jej będzie wymagać pod groźbą kary. Na zdecydowanie większą skalę. Gdzie sens, gdzie logika?
  • spanish_fly 27.03.19, 13:37
    Na razie nie jest możliwa. Wkrótce będzie.
  • bialeem 27.03.19, 14:02
    Nie będzie. Nie ma możliwości stworzenia bazy danych treści chronionych prawem autorskim, bo wszystko może być chronione prawem autorskim. Zresztą gdyby było możliwe, to wiesz jakich zasobów trzeba żeby na bieżąco filtrować wszystkie aktualnie tworzone treści pod kątem wszystkich tego typu tekstów? Nierealnych.
  • sumire 27.03.19, 14:25
    Ale po co ci baza treści chronionych prawem autorskim? Ty w ogóle znasz ustawę o prawie autorskim?
  • bialeem 27.03.19, 18:19
    A jak mądralo chcesz filtrować treści chronione od każdych innych? Tak. Znam. Nie wiem tylko co to ma do rzeczy. Ale ty już się kręcisz dookoła swojego ogona więc zakończę tą gałązkę
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:09
    Unijne zuchy pokazały już ślimakiem jako 'rybą śródlądową' na co ich stać. Nikogo nie zdziwi więc jak zrobią taki bajzel w (sr)akcie, że nikt sie w tym nie połapie, tym bardziej, że nawet teraz jest to niezła mątwa.

I oto chodzi, bo wtedy każdy sędzia będzie mógł wydać dowolny wyrok i na każdy będzie miał podkładkę.
    A dzięki temu, jak będzie rządził PIS, skazywać będą PO-wców, a jak PO - PISowców.

W efekcie, nikt się nie będzie wychylał i europejski internet stanie się pustynią, bo ludzie przeniosą się na inne serwery.
  • bialeem 27.03.19, 14:14
    Akurat przepisy ślimacze i bananowe miały bardzo konkretne cele mające nieoficjalnie preferować np konkretne gatunki z kolonii francuskich przed nieeuropejskimi gatunkami. W tych przypadkach miało to sens prounijny i realnie nikomu nie szkodziło (w obrębie unii celnej). Nie zrobili tego ot tak sobie żeby strzelić jakąś głupotę. To są mity.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:23
    To że chodziło o pieniądze, jest dość oczywiste. Można było jednak to zrobić jak zrobiłby chyba każdy zdrowy na umyśle człowiek: zamiast stawki x% przypisał stawkę y%. Ale nie, kołchoz postanowił pokazać biologom, że nie mają bladego pojęcia o swej robocie i ślimaka zaliczyli ryb. Tak jaskrawych przykładów ich głupoty jest zresztą mnóstwo, więc to nie żaden wielki wyjatek
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:24
    Od tego są sądy. A cenzura w tym kraju była przez 45 lat komuny i nie słyszałem jeszcze by ktoś za nią tęsknił.
    Jedną z najważniejszych przyczyn rozkwitu internetu jest fakt, że państwo trzymało od niego z dala swe spotniałe łapki.
    Jeśli zacznie się do niego mieszać, ludzie znajdą wprawdzie sposoby by obejść zakazy, ale zmarnowane zostaną ciężkie miliony które można by przeznaczyć na zdrowie czy naukę

Ale urzędasy są albo zbyt tępe, by zrozumieć, że cenzura nie wypali, albo (co bardziej prawdopodobne) są płaceni za podnoszenie łapek w górę
  • claudel6 27.03.19, 14:53
    chcesz powiedzieć, że w mediach publicznych nie ma cenzury? big_grin
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 15:06
    Mało że jest cenzura to i tępa propaganda, ale co to zmienia w kwestii srakty ?
  • claudel6 27.03.19, 16:10
    odniosłam się się do tego zdania:
    A cenzura w tym kraju była przez 45 lat komuny i nie słyszałem jeszcze by ktoś za nią tęsknił.

no więc cenzura nie była, ale jest i jak widać ktoś za nią tęsknił. tylko nie widziałam, żebyś założył wątek na temat cenzury w TVP, choć ta cenzura i propaganda już jest, działa i szkodzi, a ta od ACTA2 jeszcze nie ujrzała światła dziennego w postaci lokalnych przepisów, więc na razie tu dyskutujemy o hipotezach.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 16:23
    Nie założyłem wątku o cenzurze w tefałpie ani tefałenie, bo nie wiem, czy spędzam w nich kwadrans tygodniowo, więc bezpośrednio mnie nie dotyczy.

> a ta od ACTA2 jeszcze nie ujrzała światła dziennego w postaci lokalnych przepisów, więc na razie tu dyskutujemy o hipotezach.

Dyskutujemy kiedy jest jeszcze cień szansy, by tym bzdetom zapobiec. Gdy kiedyś rano zobaczysz strzępy internetu który znałaś dotąd, będzie już za późno. A doświadczenie życiowe uczy część z nas, że tam gdzie coś działa, a mimo to, swe łapy tryni państwo, może być tylko gorzej
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 16:08
    > Ostatnie lata pokazały bardzo dobitnie, że całkowita wolność słowa najzwyczajniej w świecie się nie sprawdza, bo społeczeństwa do niej nie dojrzały.

Esencja myśli kolegów Marksa, Engelsa i Lenina. Zachodzi jednak kolejne pytanie: czy do jakiejkolwiek wolności masy dojrzały ? Niestety i tu mam poważne wątpliwości. Burżujstwo, kułactwo i reakcja ani na chwilę nie przestają sypać piachu w tryby komunizmu. Trzeba nam ludzi pokroju towarzyszy: Dzierżyńskiego, Jagody i Berii, jeśli wiecie co mam na myśli, towarzyszko
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:39
    Ostateczne rozwiązanie każdej kwestii (draft ustawy)

Nożem można zabić. Więcej - od ciosów nożem ginie na świecie wiele tysięcy ludzi. Wnoszę więc projekt, by każdy kto ma noże, w terminie 7 dni musiał się z nimi zgłosić do Okręgowej Unijnej Homologacji Noży, gdzie każdy z nich zostanie sfotografowany, dostanie NIN (numer id noża) i będzie podlegał corocznemu przeglądowi pod kątem obecności śladów krwi lub możliwości wtrynienia go komuś w kichy.

Koszt dla budżetu będzie żaden, bo każdy potencjalny nożownik zapłaci śmieszne 2 dychy od noża, co pokryje konieczność zatrudnienia 20 tysięcy Unijnych Kontrolerów Homologacji Noży, wliczając wyposażenie ich biur, sekretarki i samochody służbowe

Ponadto kodeks karny za pchnięcie zarejestrowanym nożem będzie przewidywał 5 lat, a niezarejestrowanym - czapę.
    Ekspertyzy ekspertów wskazują ponadto, że w wyniku wprowadzenia niniejszej ustawy, ilość zbrodni z udziałem noża zmniejszy się na rzecz widelców, co pozwoli nam przejść do kolejnej fazy projektu

• gyubal_wahazar 27.03.19, 11:40
    Okręgowej Unijnej _Komisji_ Homologacji Noży - czułem że za krótkie
  • sumire 27.03.19, 11:42
    Już nie histeryzuj, bo to nic nie wnosi do dyskusji, poza elementem humorystycznym (ale słabo).
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 11:58
    A tak się starałem. Rujnujesz mój świat
  • sumire 27.03.19, 12:00
    Myślałam, że już ci go eurokołchoz zrujnował.
    Przenieś się może do rosyjskiego internetu, tam mają większą woln... Oh wait.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:13
    Wierzę ci na słowo, że fajna tamtejsza wolność, ale ja stąd i nigdzie się nie wybieram. Wiem, jaki to dla ciebie zawód, ale nikt nie obiecywał, że będzie lekko wink
  • livia.kalina 27.03.19, 12:35
    Czyli dobrze się żyje w "eurokołchozie"?

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:46
    Eurokołchoźnikom pierwszorzędnie. Kucom mniej, a kuco-naziolom jeszcze mniej. A ty do której frakcji się zaliczasz ?
  • livia.kalina 27.03.19, 11:45
  • 1matka-polka 27.03.19, 11:45
    "Ekspertyzy ekspertów wskazują ponadto, że w wyniku wprowadzenia niniejszej ustawy, ilość zbrodni z udziałem noża zmniejszy się na rzecz widelców, co pozwoli nam przejść do kolejnej fazy projektu"
    Piękne.

--
    "W lokalnej dyskotece spotykasz szatana - co mówisz? Zareaguj spontanicznie na zadaną sytuację."
    Dorota Masłowska
  • mdro 27.03.19, 12:09
    Po pierwsze, żadne "ACTA2". Po drugie, nikt internetów nie będzie zamykał, zagrożone są co najwyżej serwisy typu wypok i stąd ta panika wśród kuców i pokrewnych inceli, bo oni tylko tam mogą zaistnieć (no i zasilane z Kremla trolle leją ślozy, bo nie będzie poligonu do testowania dezinformacji i propagandy). Po trzecie, faktycznym zagrożeniem jest ograniczenie w Internecie korzystania z prawa dozwolonego użytku. Na ile i czy w ogóle, to się okaże.

--
    "mam świadomość, że jestem sterowanym botem" - 1elka26 na forum emama
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:09
    Dziewczyny, naprawdę nie chwytacie, że wojuję głównie w Waszej sprawie ?
    Sam, podobnie jak grupka hobbystów poradzę sobie na co najmniej dwa wymienione już wyżej sposoby, ale ludzie którzy albo nie mają czasu albo ich to nie rajcuje, obudzą się któregoś dnia z wykastrowanym netem. I wtedy bedzie 'no jak to ?'

No tak to - wierzyliście unijnym pierdzistołkom, to macie na co zasłużyliscie. Dlatego naprawdę warto poczytać niezależnych mediów, zamiast w ciemno wierzyć tefałenom czy innym tefałpom

PS Liwka, nie troskaj się. Mnie tu tną jak polne konwalie. A prócz kuca, lubię jeszcze naziola, więc chętnie przyjmę każdą ilość
  • tanebo7.0 27.03.19, 12:11
    Czyli prawo własności masz gdzieś?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:14
    Zazdroszczę ci daru czytania co 7-mą sylabę. I to od tyłu
  • sumire 27.03.19, 12:14
    Ale co mi mają w tym internecie wykastrować? Blogi podróżnicze, które czytam? Serwisy teatralne? Stronę Guardiana czy Politico? Moje ulubione podcasty przyrodnicze i kulturalne?

I które to te niezależne media, te sponsorowane przez spółki Skarbu Państwa? big_grin
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:28
    Co tylko będą chcieli. Myślisz że będą się przed tobą tłumaczyć ? Dostaniesz formułkę 'Naruszenie ustawy z dnia .. ' i finał.
    Nie słyszałaś jak jutub od prawie 2 lat wywala kolejnych właścicieli kanałów ? Cenzorzy będą robić to samo, tylko gorliwiej
  • sumire 27.03.19, 12:33
    Nie słyszałam, żeby wywalał właścicieli kanałów, które nie naruszają żadnych przepisów.
    Słyszałam, że ostatnio usunęli filmik Międlara, całkowicie ich popieram w tej sprawie.
  • livia.kalina 27.03.19, 12:35
    Eli Gawin tez wywalają filmiki z roznegliżowaną i umalowaną 9 letnią córką. I też jest oburzona na cenzurę.

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:53
    No widzisz. Tobie i Sumirce potrzebna jest mama, która przysłoni ślepka, byście się moralną zgnilizną nie zdeprawowały.
    Doskonale to rozumiem i nawet poradzę wam na to wspaniałe rozwiązanie. Zwie się 'kontrola rodzicielska'. Gorąco polecam
  • spanish_fly 27.03.19, 12:59
    Chodzi o ochronę tego dziecka, które było na filmikach, a nie tych, którzy je oglądali.
  • livia.kalina 27.03.19, 13:01
    Ale przyznaj, ze to jednak szczególne uczucie trafić na człowieka, któremu trzeba takie oczywistości tłumaczyć.

--
    super_hetero_dyna:
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 13:05
    Powtórzę: od tego są sądy. No chyba że ktoś lubi wylewać dziecko razem z kąpielą, to wtedy niech zrobią kartki na internet. Albo lepiej niech prąd odetną, i rowery treningowe ludziom zarekwirują, by akumulatorów pedałując nie ładowali. Dostrzegasz absurd który próbuję pokazać ?
  • bialeem 27.03.19, 13:08
    Że zacytuję "to jednak szczególne uczucie trafić na człowieka, któremu trzeba takie oczywistości tłumaczyć"
  • sumire 27.03.19, 13:15
    Czyli jesteś za tym, by w imię wolności słowa mamusia mogła publikować w sieci zdjęcia swojego nagiego, umalowanego dziecka (do zidentyfikowania, wszak mamunia występuje pod nazwiskiem, nawet wiadomo, w której dzielnicy miasta mieszka), a pedofile brandzlowali się uciesznie do niego?
    Ot, "niepokornych" walka o wolność słowa...
  • bialeem 27.03.19, 13:22
    Mamusia nie może, bo mamusia rozprowadza pornografię dziecięcą i poinformowany serwis musi usunąć post za naruszanie istniejącego prawa i udostępnić uprawnionym organom dane takiej mamusi, a prokurator tejże mamuni może wytoczyć sprawę z konkretnego paragrafu. Mieszasz pojęcia.
  • sumire 27.03.19, 13:30
    No, zdaniem koleżki jednak może, a tylko ja i livia się gorszymy zgnilizną moralną. I czyli jednak w takiej sytuacji serwis ma mieć jakąś odpowiedzialność big_grin Haha.
  • bialeem 27.03.19, 13:33
    A dlaczego by miał? Zostanie poinformowany, że coś jest nie tak i usunie. Za co ma być odpowiedzialny? Że pozwolił opublikować jakiś filmik na którym nie wiadomo co jest? Przecież serwis nie ogląda tych filmików przed publikacją.
  • sumire 27.03.19, 14:27
    "musi usunąć post za naruszanie istniejącego prawa i udostępnić uprawnionym organom dane takiej mamusi" - sama używasz słowa "musi", więc sama sugerujesz, że jednak PEWNĄ odpowiedzialność ma.
    Może zatem zacznie się oglądanie filmików przed publikacją, tak, jak blogerzy mogą zatwierdzać komentarze na swoich blogach. Sthaszna wizja, co?...
  • bialeem 27.03.19, 18:21
    Oglądanie filmików coś może dać na treści pedofilskie a nie na naruszanie prawa autorskiego, bo często nie wiesz czy dany film narusza prawo autorskie czy jest oryginalnym tworem. Ludzie.. zacznijcie myśleć. To serio nie boli.
  • 1matka-polka 27.03.19, 18:56
    "Ludzie.. zacznijcie myśleć."
    Kto ma zacząć myśleć, płatne lewackie trolle, czy apostołowie neomarksizmu?

--
    "po Polsce krąży groźna amerykańska choroba...zwana polityczną poprawnością. Choroba ta atakuje mózg, powodując całkowitą ...utratę zdrowego rozsądku, zdolności do racjonalnego myślenia i - co może najsmutniejsze - poczucia humoru." A. Kołakowska
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:25
    Oo Sumirka zaliczyła mnie do koleżków, jak miło smile
  • sumire 27.03.19, 14:28
    Naucz się najpierw mojego nicka, fanie Witkacego.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:43
    Ok, SumirEka. Zdałem ?
  • 1matka-polka 27.03.19, 14:45
    "Naucz się najpierw mojego nicka"
    Ty cudze ciągle przekręcasz, macie tam specjalne warsztaty z wyparcia i hipokryzji?

--
    „porzuciwszy tradycyjne formy religijności i duchowości... zyskaliśmy jakąś gigantyczną lukę, która zasysa wszystkie śmieci, które znajdują się w polu naszego widzenia” D. Masłowska
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 13:29
    Nie było, nie ma i (chyba) nie będzie takich paragrafów, które wyeliminowałyby przestępczość.
    A tworzenie absurdalnych, bo raz że nieżyciowych, a dwa, że możliwych do obejścia, tylko kompromituje te paragrafy i ich twórców
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 12:49
    'Dajcie mi człowieka a znajdę wam paragraf' - że zacytuję klasyka. Ty też naruszasz. Mało tego, sama się przyznasz i jeszcze skruchę walniesz. 1984 się kłania
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 13:36
    Wysoka Izbo,

Wnoszę o penalizację posiadania loginów 'admin/1234', dzięki czemu szeregi naszych (p)osłów przerzedzą się o dobrą połowę, a jeśli dorzucić na końcu jeszcze '5' - o 3/4
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:16
    Kolejny dowód na to, że eurokołchoz udławi się tą ustawą. Jak rozstrzygną która jurysdykcja jest właściwa, jeśli treści serwowane są z dziesiątków serwerów rozsianych po całym świecie ? Po narodowości właściciela ? A jeśli treści będą na serwerach dziesiątków właścicieli a ich właściciele pochodzą spoza europy ?

Czekam kiedy rozmnożą się reklamy właścicieli clou-serwerów o treści: 'Acta - sracta: postaw swój portal u nas, a bedą ci mogli nagwizdać !'
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:16
    clou_d_ serwerów - miało być
  • sumire 27.03.19, 14:32
    A co, martwisz się, że nie pozwolą ci oglądać twojej kolekcji pornosów trzymanej na serwerze pod Irkuckiem?
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 14:46
    Sumirekuś, tam to już tylko ty swoich dorodnych, szczodrze obdarzonych, hebanowych zuchów trzymasz.
    Teraz jaskinie w Kambodży są grane
  • sumire 27.03.19, 14:53
    No, skoro tak, to czego tak trzęsiesz portkami przed europejskim prawem? W kambodżańskich jaskiniach twoje kradzione materiały będą bezpieczne smile
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 15:01
    Słyszysz głosy ? Bo ja nigdzie nie rzekłem, że się boję, a co dopiero, że o siebie. Was mi głównie szkoda, a ponieważ mam słabość do pań, biję w dzwonek, że wam neta wykastrują
  • sumire 27.03.19, 15:05
    Ale my używamy tej legalnej części netu i zachowujemy się w niej zgodnie z prawem, więc niczego nam nie wykastrują. Nie musi ci być nas szkoda, bo nie robimy tego, czego z zapałem godnym lepszej sprawy tak idiotycznie bronisz.
  • gyubal_wahazar 27.03.19, 15:15
    Oj haniebnie niedoszacowujesz kwalifikacji i zaangażowania cenzorów, o systemach motywacyjnych ich zwierzchników, nie wspominając. Ile chcesz dać mi czasu bym znalazł ci tylko w tym wątku ileś twoich naruszeń paragrafów ? 3 minuty ? 4 ?

Natchnieniem będzie mi '1984' Orwella, a konkretnie Ministerstwo Prawdy. To jak ?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.