Dodaj do ulubionych

Spadek - ponownie

01.04.19, 23:06
W skrocie: jest chora matka. Ma dwie corki. Matka jest osoba lezaca. Starsza corka posiada wlasne mieszkanie ale na czas choroby matki wprowadzila sie do niej. Mlodsza mieszka w wynajetym mieszkaniu. Matka postanowila mieszkanie przepisac na to dziecko, ktore.mieszkania nie ma. Starsza czuje sie oszukana ale chorej matki samej zostawic nie chce. Starsza zarzadza matki emerytura. Tzn. nigdy oficjalnie matka nie zostala ubezwlasnowolniona jednak jako osoba lezaca cala emeryture oddaje tej corce, ktora z nia mieszka. Oczywiscie dostaje za to wyzywienie, leki i wszystko czego do zycia potrzebuje. I teraz: starsza corka majac wku....rwa na brak pomocy przy matce przez.mlodsza siostre - te ktora ma dostac po matce mieszkanie - postanowila nie placic czynszu. Chce sie w ten sposob odegrac na siostrze by ta po przejeciu spadku musiala wydac kilka tysiecy na zalegly czynsz. Chorej, lezacej matki pewnie komornik nie wyrzuci. Siostry juz sa sklocone i nic nie wskazuje na to, ze sie pogodza. Co sadzicie o takiej zemscie? Ja osobiscie chyba bym wolala zyc z rodzina w zgodzie.
Edytor zaawansowany
 • 35wcieniu 01.04.19, 23:09
  Zemsta sugeruje że nie tylko matka nie jest tu w pełni zdrowia...
 • jola-kotka 01.04.19, 23:12
  Przepisala matka juz to mieszkanie?
 • niktmadry 01.04.19, 23:22
  Tak.
 • amast 01.04.19, 23:53
  Jeżeli mieszkanie już jest młodszej, to czemu ona nie wprowadzi się do swojego mieszkania (i przestanie wynajmować u kogoś, czysta oszczędność), a starsza nie wróci do swojego?
 • niktmadry 02.04.19, 00:05
  Bo poza ta oszczednosia trzeba sie ta matka opiekowac. Mlodsza jakkos nie ma czasu ani ochoty. Starsza prosila juz nie raz o odciazenie jej.
 • amast 02.04.19, 00:12
  Tak myślałam. I ponieważ nie pierwszy taki przypadek jest opisywany tu na forum a i w otoczeniu się z tym spotkałam, to niezmiennie zachodzę w głowę, co powoduje rodzicami, którzy w taki właśnie sposób postanawiają rozdysponować swój majątek: wszystko dla tych, którzy mają wywalone i nic dla tych, którzy lojalnie zajmują się seniorami....
 • jola-kotka 02.04.19, 00:26
  Bo ten co jest blisko jest zly bo powstaja moze jakies konflikty i za nim sie nie teskni bo jest.
 • amast 02.04.19, 00:31
  Ja jestem zła, bo jestem daleko wink Ale ja jestem jedynaczką...
 • profes79 01.04.19, 23:22
  Przede wszystkim jeżeli okaże się, że mieszkanie było zadłużone to siostra opiekująca się może mieć spore kłopoty. Oczywiście wszystko zależy od sądów ale na miejscu siostry-spadkobierczyni po uzyskaniu informacji, że mieszkanie jest zadłużone na wysoką kwotę zrobiłbym już po pogrzebie i otwarciu spadku stosowny dżihad. A myślę, że sąd mógłby się zainteresować, czemu to mieszkanie nie było opłacane.
  Zupełnie alternatywnie można zrzec się spadku i powiedzieć starszej córce "chcesz mieć mieszkanie to płać".

  --
  Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
 • niktmadry 01.04.19, 23:39
  Tam nic nie jest umowione. Oficjalnie rachunki powinna placic matka. Gdyby mlodsza raczyla starsza odciazyc i tez pomagac chorej matce to sama moglaby sie zatroszczyc o te rachunki. Co nie oznacza, ze popieram taka zemste.
 • jola-kotka 01.04.19, 23:43
  Zaraz. Piszesz ze mieszkanie jest przepisane czyli oficjalnym wlascicielem jest ta siostra nie matka wiec to ona powinna placic rachunki. Matka mieszka ok ale matki nikt do odpowiedzialnosci za brak wplat nie pociagnie .
 • niktmadry 01.04.19, 23:50
  Testament zostal napiswny.
 • jola-kotka 01.04.19, 23:52
  Czyli nie zostalo przepisane. To jaki problem ma ta siostra co teraz opiekuje sie matka? Wystapi o zachowek i tyle. Zadluzanie mieszkania to najwieksza glupota jaka moze zrobic.
 • niktmadry 01.04.19, 23:42
  Dzichadu bym sie na miejscu starszej nie bala. Starsza i tak juz doklada do lekow i pampersow dla matki. W sadzie moze powiedziec, ze emerytury nie starczylo.
 • kyrelime 01.04.19, 23:46
  No, ale skoro młodsza ma już mieszkanie przepisane to czy oficjalnie to na niej nie ciąży regulowanie rachunków?
 • niktmadry 01.04.19, 23:49
  Zle napisalam. Jest testament. Na mlodsza siostre.
 • kyrelime 01.04.19, 23:59
  Ok. Czyli tak jak ktoś wyżej pisał, zachowek. Rozumiem złość czy też żal tej młodszej siostry, ale pomysł z niepłaceniem czynszu jest naprawdę zły, złośliwy i w ogóle do bani. Taki dług może szybko rosnąć, wartość mieszkania spadnie itd. Jeżeli z emerytury matki brakuje na czynsz to madrzej byłoby rozmówic sie z siostrą, żeby to ona czynsz pokrywała (o ile ma z czego, no bo perspektywa odziedziczenia mieszkania nie równa się z tym, że ja stać na czynsz).
 • profes79 02.04.19, 08:49
  Po pierwsze - jeżeli jest testament to starsza i tak dostaje zachowek (tzn. jest uprawniona do wystąpienie o niego). jak to już parę osób pisało
  Po drugie - to starsza będzie musiała udowodnić przed sądem, że nie starczyło pieniędzy i przedłożyć stosowne rachunki/wyciągi z konta; na gębę nikt jej wiary nie da.

  --
  Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
 • niktmadry 02.04.19, 09:04
  Co starsza bedzie musiala udowodnic? Przeciez oficjalnie emerytura zarzadza matka. Mlodsza gdyby ruszyla du...pe to by tez mogla sie zatroszczyc o matke i rachunki. Oficjalnie to starsza moze powiwdziec, ze emerytury matki na oczy nie widziala.
 • profes79 02.04.19, 09:09
  Tak, i sąd uwierzy, że leżąca matka decydowała o sposobie zarządzania emeryturą i sama sobie dokonywała zakupów a starsza siostra to tylko przechodziła. Z tragarzami.

  --
  Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
 • iwles 02.04.19, 09:22
  Przeciez moglo byc tak, ze matka dawala starszej corce wydzione kwoty na konkretny cel: zakupy zywieniowe, leki itp.
  Nie oznacza to przeciez, ze corka dobrowolnie zarzadzala cala emeryturą.


  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • profes79 02.04.19, 09:28
  Ponownie: to córka będzie musiała to udowodnić. Sądy na ogół w kwestiach rodzinnych dotyczących zarządzania czyimś majątkiem bywają podejrzliwe.

  --
  Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
 • iwles 02.04.19, 09:31
  Ale co udowodnic? Ze miala cala emeryture matki w swoim portfelu, a nie w szufladzie matki?

  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • jola-kotka 02.04.19, 09:37
  A co to za roznica?
 • profes79 02.04.19, 09:38
  Właśnie tak. Bo jedno z dwóch - albo dostawała całość do łapki i ma dokumenty na wydatki albo nie dostawała a wtedy raczej trudno przypuszczać, żeby leżąca pani wydała wszystkie pieniądze na balety. Tak czy inaczej oznacza to dla "mściwej" siostrzyczki problemy bo to ona będzie się tłumaczyć jak to się stało, że mieszkanie w którym mieszkała i opiekowała się leżącą osobą jest zadłużone. A sąd przyjrzy sie sprawie tym bardziej wnikliwie, że będzie wiedział, że zadłużono mieszkanie które miało iść do osoby trzeciej, wcześniej w nim nie mieszkającej.

  --
  Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
 • abasia0 02.04.19, 10:13
  "Mściwa siostrzyczka" - dobre sobie. Tak piszecie, jakby najważniejszym zadaniem bylo oprócz opieki byli oddanie mieszkania spadkobierczyni w stanie nieskazitelnym. Może rzeczywiście tych pieniedzy nie wystarcza? Leki, pampersy, środki czystości, jedzenie, opłaty, lekarze. To nie sa małe sumy. A praca opiekuna 24/24, dzień w dzień? Mycie, karmienie, przewijanie, dbanie, zeby nie bylo odleżyn, ocinanie paznokci, włosów u leżącego to luzik. Zakupy trzeba zrobić, posiłki przygotować, podać, posprzątać, uprać. Pilnować podawania leków. Czasem nieprzespane noce, bo choremu sie tryb przedstawił. I tak każdego dnia, 7 dni w tygodniu. Ma absolutne prawo wymagać od siostry pomocy ale druga siostra woli spokojnie poczekać, i tak swoje dostanie.
 • jola-kotka 02.04.19, 10:17
  Masz wyraznie napisane ze specjalnie chce zadluzyc mieszkanie.
 • profes79 02.04.19, 10:18
  I teraz: starsza corka majac wku....rwa na brak pomocy przy matce przez.mlodsza siostre - te ktora ma dostac po matce mieszkanie - postanowila nie placic czynszu. Chce sie w ten sposob odegrac na siostrze by ta po przejeciu spadku musiala wydac kilka tysiecy na zalegly czynsz.

  --
  Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
 • jola-kotka 02.04.19, 09:36
  Ta i corka nie zainteresowala sie oplatami za mieszkanie matki ale juz na zakupy owszem brala. Slaba sciema.
 • jola-kotka 02.04.19, 09:35
  Blagam cie.
 • iwles 02.04.19, 09:55
  A miala obowiazek interesowac sie oplatami za czynsz?
  Sytuacja mogla wygladac tak: wez corko 100 zl z szuflady na zakupy, wez corko 130 zl na wykupienie recepty itp.
  Ten sposob nie nazwalabym ZARZĄDZANIEM finansami matki.


  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • jola-kotka 02.04.19, 10:22
  Miala bo matka byla lezaca i wiadomo ze sama tego nie zalatwi. Sory ale tego co piszesz nikt nie kupi. Pomijajac juz ze corka tam mieszkala to tez zdawala sobie sprawe ze oplaty sie robi.
 • sofia_87 02.04.19, 10:32
  Zawsze może powiedzieć, ze skoro mieszkanie było przepisane na mlodsza corke, to sadzila, ze zajmuje się tym nowa wlascicielka. Co zresztą byłoby dość logiczne
 • jola-kotka 02.04.19, 10:34
  Nie moze bo mieszkanie nie jest przepisane . Jest tylko zapisane w testamencie a to jest mega roznica.
 • sofia_87 02.04.19, 11:00
  Jest zapisane w testamencie, wiec starsza siostra może tlumaczyc, ze uznala to mieszkanie za wlasnosc siostry. A jej samej nie było stać na dokładanie do opieki.
  Biorac pod uwagę, ze mlodsza nie brala udziału w opiece nad matka i ogolnie panie nie dogadywaly się w roznych kwestiach, to można domnimywac, ze starsza mowila młodszej, ze to ona ma placic czynsz.
  Slowo przeciw słowu, nie sadze aby kobieta która zajmowala się lezaca matka była pociagnieta do odpowiedzialności za niepłacenie czynszu za mieszkanie, które było w testamencie zapisane na kogos innego.
  Inna kwestia, ze starsza powinna ustalić jaki to testament i przygotowywać się do wystąpienia o zachowek albo korzystając z pogarszającego się stanu zdrowia matki dazyc do podpisania przez nia umowy dozywocia
 • profes79 02.04.19, 13:29
  Zapis testamentowy nie ma nic do rzeczy. A jak powie przed sądem, że nie płaciła czynszu bo mieszkanie w testamencie zapisane komu innemu to sędzia ją śmiechem zabije.

  --
  Witoldzbazin i Big_news - mała (na szczęście) wesoła gromadka trolli FŁ
 • sofia_87 02.04.19, 13:34
  Może powiedzieć, ze była zajeta opieka nad matka, w której siostra nie uczestniczyla, wiec poinformowala mlodsza siostrę, ze chociaz kwestie rachunkow ma to ona zalatwiac.
  Emerytura szla na bieżące potrzeby lezacej kobiety, a starsza corka nie zamierzala się dokladac ze swoich pieniędzy do utrzymywania mieszkania, które będzie jej siostry, wiec scedowala ten obowiązek na nia.

  I kogo tu sedzia smiechem zabije? smile
 • ravny 02.04.19, 13:42
  Nadal zabije starszą. Bo to do skrzynki na listy do której ona ma klucze przychodziły upomnienia, bo starsza nie ma dowodow na poinformowanie młodszej, bo starsza na 100% nie ma rachunków na wydanie co miesiąc calości emerytury matki.
 • sofia_87 02.04.19, 13:48
  Kary śmierci nie ma za takie przewinienia, w Polsce za żadne.
  Starsza spokojnie się wywinie depresja i innymi problemami zdrowotnymi, a jako opiekunka osoby lezacej na pewno takowe będzie miała albo już ma.
  Rachunkow mieć nie musi, wystarczy, ze udowodni ile kosztują choćby pieluchy i inne artykuly dla lezacej osoby, koszt lekow da się udowodnić, dochodzi 500-600 zl na jedzenie i po emeryturze nie ma sladu smile
 • ravny 02.04.19, 16:49
  www.zdrowymbadz.pl/informacja-dla-pacjenta-refundacja-nfz-i-zwrot-z-pfron-na-pieluchy-pieluchomajtki-wkladki-podklady-p-4901.html
 • ravny 02.04.19, 16:52
  serafin.info.pl/informator/pomoc-z-narodowego-funduszu-zdrowia
 • iwles 02.04.19, 14:26
  ravny napisał:

  > Nadal zabije starszą. Bo to do skrzynki na listy do której ona ma klucze przych
  > odziły upomnienia, bo starsza nie ma dowodow na poinformowanie młodszej, bo sta
  > rsza na 100% nie ma rachunków na wydanie co miesiąc calości emerytury matki.  A mlodsza ma dowód na to, ze starsza wydaje emeryture matki???


  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • abasia0 02.04.19, 10:32
  Naturalnie, ze opłaty sie robi. Pytanie, czy dochód starszej pani jest wystarczający czy opiekunka musi dokładać pieniądze oprócz wyczerpującej opieki. Bo druga siostra uważa, że ta pierwsza wszystko ogarnie.
 • jola-kotka 02.04.19, 10:35
  Jakos do tej pory byl wystarczajacy , zlosc corki sprawia ze juz nie jest😀
 • iwles 02.04.19, 10:39
  jola-kotka napisała:

  > Jakos do tej pory byl wystarczajacy , zlosc corki sprawia ze juz nie jest😀


  Ceny poszly w gorę? Lekow, zywnosci, srodkow czystosci itp.


  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • jola-kotka 02.04.19, 10:50
  Yhy
 • abasia0 02.04.19, 10:55
  Tak, tak, ceny lecą w dół a emerytury szybują w górę. Tylko opieka jest darmowa i całodobowa.
 • jola-kotka 02.04.19, 11:21
  Sad powie ze skoro nie starczalo to matka mogla corke ktora sie nia nie opiekowala pozwac o alimenty. Bedzie numer jak wywala matke z chaty.
 • abasia0 02.04.19, 11:34
  Nie wiemy co powie sąd. Wiemy natomiast, że jedna córka jest obarczona całością opieki a druga ma na to wywalone. I ciekawe czemu nie chce zrezygnować z wynajmowanego mieszkania, wprowadzić się do matki i nią się opiekować.
 • ravny 02.04.19, 13:01
  ale starsza sama sie do tej opieki wyrwała, wpakowała się nieproszona do cudzego mieszkania i ma pretensje do wszystkich że jej nie wynagradzają i nie robią tego co ona chce.
  Powinna się wyprowadzić i zgłosić sprawę do opieki społecznej.
 • zosia_1 02.04.19, 11:32
  Siostra opiekująca się może mieć kłopoty? No nie żartuj. A kto jest właścicielem mieszkania? Młodsza, więc niech sobie płaci czynszu za swoje mieszkanie
 • jola-kotka 02.04.19, 11:34
  Nie jest wlascicielka mieszkania. Wedlug testamentu ma byc wlascicielka czyli dopiero po smierci matki.
 • iwles 02.04.19, 12:18
  Aha. Czyli nie tylko zrzucila cala opieke nad matką na siostre, to jeszcze zrzucila na nia odpowiedzialnosc za mieszkanie i zalatwianie wszystkich spraw okoloadministracyjnych mieszkania, ktore ona odziedziczy? No super siostrunia. 😕

  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • jola-kotka 02.04.19, 13:07
  Mysle ze one obie nie sa super.
 • mgla_jedwabna 02.04.19, 00:42
  A ta siostra, która ma mieszkanie, to dostała je od rodziców czy zapracowała sama?

 • niktmadry 02.04.19, 05:54
  Wsparcie od rodzicow dostala ale niewielkie. Reszta to jej praca + kredyt + wklad jej s.p meza.
 • bo1 02.04.19, 10:28
  No to decyzja matki - spadkodawczyni mocno niesprawiedliwa, ale z tym niewiele można zrobić. Można próbować namawiać ją do zmiany testamentu i to właściwie jedyne, co pokrzywdzona córka może zrobić. Jeśli matka sporządziła testament notarialnie z zapisem windykacyjnym, na co przepisy kc obecnie zezwalają, to przedmiot tego zapisu zostaje wyłączony z masy spadkowej. Do podziału będzie więc tylko reszta spadku, o ile w ogóle jakaś będzie. Pomysł z zaniechaniem płacenia czynszu jest słaby. Może narobić dużych kłopotów matce. Wspólnota ma prawo w takiej sytuacji wystąpić o przymusowe sprzedanie mieszkania w drodze licytacji. Nie ma tu obowiązku dostarczenia lokalu zastępczego, więc matka może wylądować na bruku.
 • mama-ola 02.04.19, 10:53
  W głowie mi się nie mieści, że ktoś dzieli między dzieci nie po równo. To znaczy widzę, że ludzie tak robią, ale pojąć nie mogę czemu. W mojej rodzinie też teraz zachodzi taka sytuacja, że dom odziedziczyła nie ta córka, która całe życie mieszkała z rodzicami, tylko ta, która wyjechała do innego miasta i tam się dorobiła kilku mieszkań. Żeby chociaż odziedziczyły po połowie, ale nie, tylko ta jedna, bogata. A ta, co z nimi mieszkała całe życie, najpierw miała status mieszkającej "u rodziców", a teraz ma status mieszkającej formalnie "u siostry". (Sama nie mogła niczego się dorobić, nauczycielką jest).
 • ravny 02.04.19, 10:59
  >Sama nie mogła niczego się dorobić, nauczycielką jest


  big_grinbig_grinbig_grinbig_grinbig_grin
  dobre

  co jej przeszkadzało dorabiać wykładami w weekendy, robieniem biżuterii wieczorami, pracą fizyczną za granicą przez całe wakacje, albo zwyczajnie - zostaniem dyrektorem szkoły w której uczy? tongue_out
 • mama-ola 02.04.19, 12:00
  > Co sadzicie o takiej zemscie?

  Najpierw rozmowa z matką, żeby zmieniła testament i zostawiła córkom po równo.
  Jeśli to nic nie da, rozmowa z siostrą. W końcu siostra ma chyba jakieś zdanie na ten temat?
 • zosia_1 02.04.19, 12:09
  tak, pewnie uwaza, ze to mieszkanie jej sie po prostu należy, tak jak jej siostrze opieka nad matką smile
 • sofia_87 02.04.19, 12:10
  Siostra jest pewnie zadowolona...
 • ratunku1981 02.04.19, 12:30
  Rozmowa z matką nic tu nie da. Ta córka usłyszy tylko, że jej na kasie zależy. Jedyna rozmowa jaka powinna być przeprowadzona to z siostrą. Dostałaś mieszkanie razem z mieszkańcem to się nim zajmuj. Niestety trzeba być twardym bo jak nie to będą tobą całe życie pomiatac.
 • angazetka 02.04.19, 12:38
  Ależ jeszcze NIE dostała. Dostanie je w spadku. Bez mieszkańca.
 • ravny 02.04.19, 12:41
  Starsza siostra lubi się rządzić. Zajęła matki mieszkanie wprowadzając się do niej, przejęła matki emeryturę. Dlaczego- wiedząc, że to mieszkanie jest dla młodszej siostry- nie mieszka u siebie by siostra się do matki wprowadziła i matką zajmowała? Starsza ma jakąś obsesję kontrolowania, dyrygowania i mszczenia się na tych co robią coś innego niż ona oczekuje?
  Współczuję tej matce starości - przeciez tak wściekła córka może i da jej żreć, ale na pewno znęca się emocjonalnie i traktuje z buta-bo nienawidzi.
 • eliksir_czarodziejski 02.04.19, 12:59
  Przecież watkodajka napisała wyżej że młodsza córuś nijak nie chce przyłożyć ręki do opieki nad matką. Jak nie chce nic przy matce pomoc to z całą pewnością w moment wprowadziłaby się do matki i zapewniłaby jej całodobowa opiekę jak tylko starsza by się wyprowadziła, jasne...
 • sofia_87 02.04.19, 12:43
  Skoro starsza siostra jako jedyna zajmuje się matka, to powinna wspomnieć o umowie dożywocia, na swoja korzyść oczywiście. To zupełnie normalne
  Jeśli matka się nie zgodzi, to corka może ja poinformowac, ze się wyprowadza aby zostawić miejsce dla młodszej, wybranej corki
 • ravny 02.04.19, 12:50
  Jak sobie wyobrażasz pomoc matce przez młodszą- jeśli starsza -już wcześniej nie przepadająca za młodszą - wpakowała się do matki do mieszkania i się tam rządzi nie zostawiając młodszej miejsca na kontakt z matką bez nadzoru i dyrygowania starszej?

 • eliksir_czarodziejski 02.04.19, 13:00
  A skąd ty tak dobrze wiesz jak tam między nimi jest, projektujesz jakąś historię że swojego życia czy o co chodzi?
 • ravny 02.04.19, 13:03
  z tego co napisała autorka, że już wcześniej się żarły a od sprawy z mieszkaniem to już na noże.

  wyżej doczytałam, że mieszkanie już na młodszą przepisane - to co starsza w tym mieszkaniu jeszcze robi? czemu cudzą własnośc nieproszona zawłaszcza?
 • eliksir_czarodziejski 02.04.19, 13:05
  Nazlopalas się czegoś psychoaktywnego?
 • jola-kotka 02.04.19, 13:12
  No raczej dobrze nie jest.
 • amast 02.04.19, 13:02
  To ja przypomnę:

  P: Jeżeli mieszkanie już jest młodszej, to czemu ona nie wprowadzi się do swojego mieszkania (i przestanie wynajmować u kogoś, czysta oszczędność), a starsza nie wróci do swojego?
  O: Bo poza ta oszczednosia trzeba sie ta matka opiekowac. Mlodsza jakkos nie ma czasu ani ochoty. Starsza prosila juz nie raz o odciazenie jej.

  Żeby robić ze starszej siostry zołzę, to wypadałoby mieć jakiekolwiek podstawy.
 • ravny 02.04.19, 13:07
  Bo może to matka ma młodszą poprosić a nie starsza dyrygować życiem młodszej i dyktować jej jak młodsza ma się zajmować, starsza zawłaszcza matki emeryturę, pakuje się do cudzego mieszkania i obmyśla jak sie na młodszej zemścić. Cudowna siostrzyczka.
  Chce się własnoręcznie opiekować - to jej wybór. Nie chce - to niech najmie opiekunkę i od młodszej ściągnie należną część wg prawa. • amast 02.04.19, 13:15
  Jakie to życie jest proste.
 • eliksir_czarodziejski 02.04.19, 13:42

  > Chce się własnoręcznie opiekować - to jej wybór. Nie chce - to niech najmie opi
  > ekunkę i od młodszej ściągnie należną część wg prawa.

  Czyli jednak coś spozylas. Czytanie ze zrozumieniem zazwyczaj ciężko wtedy idzie, rzeczywiście.
 • ravny 02.04.19, 13:55
  no chyba ty masz z czymś problem, czyżby z braciszkiem i mamusią?
 • abasia0 02.04.19, 14:22
  Przykro czytać Twoje posty ravny. Trzymajmy sie faktów : póki co starsza zasuwa przy matce, a stwierdzenie, że się "wepchała " do cudzego mieszkania jest bezprzedmiotowe, bo dość ciężko zajmować sie leżącym z doskoku.
  Młodsza zaś, nie zamierza ani starszej odciążyć ani zająć sie samodzielnie chorą.
 • eliksir_czarodziejski 02.04.19, 14:55
  Czyli jednak jakieś tam słowo pisane dociera.
 • jola-kotka 02.04.19, 13:14
  Co wy z tym ze mieszkanie jest juz mlodszej. Nie jest i pewnie nigdy nie bedzie bo mlodsza bedzie musiala je sprzedac zeby zaplacic zachowek starszej . Taki scenariusz wroze tej sprawie.
 • ravny 02.04.19, 13:23
  doczytałam - autorka podawała kilka wersji - ostateczna wersja jest, że jest testament na młodszą a nie że obecnie już mieszkanie młodszej.
  czyli starsza ma prawo do zachowku, może też żądać od siostry zwrotu części nakładów poniesionych na opiekę.
  Ale woli się napierd..alać byle się zemścić niż po prostu sprawy prawnie pozałatwiać.
 • iwles 02.04.19, 13:54
  A skad wiesz, ze prawnie tego nie zalatwi, w stosownym czasie?

  --
  Paweł

  Moje dziecko powiedziałosmile
 • jola-kotka 02.04.19, 13:10
  Ale jaka gwarancje ma siostra ze po smierci matki ta nie wystapi o zachowek nie ma . Bo narazie to zadna z nich nic nie dostala.
 • eliksir_czarodziejski 02.04.19, 13:02
  Nie widzę tu dobrego wyjścia, moja jedyna myśl to że ludzie są straszni. Straszne jest to jak rodzice potrafią niszczyć własne dzieci i więź między rodzeństwem. Sama wiem niestety najepiej... 😔
 • eliksir_czarodziejski 02.04.19, 13:04
  Moi rodzice są zdrowi i sprawni i skóra mi cierpnie na myśl że kiedyś tak nie będzie i na to co oni będą z moim braciszkiem wyprawiac...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.