Dodaj do ulubionych

Niedługo Wielkanoc, i pisanki....

14.04.19, 03:42
Robicie pisanki na swieta do koszyczka czy kupujecie gotowe?
Ja przeważnie lubię takie tradycyjne, farbowane w cebuli a potem wyskrobuje wzorki żyletką.
Ale w tym roku mam ochotę zrobić coś innego, np coś takiego. wlewa sie gesta farbkę akrylowa do wody i w tym ostroznie zanurza jajka. na koniec juz suche tarza w kleju i potem w złotku.
albo cos podobnego- z serwetek, starych ksiazeczek dla dzieci, opakowań od czekoladek itp itd. nie jest to ładne?
A to by była świetna zabawa z dziećmi!
Poza tym zamiast tylko koszyczka chce w tym roku mieć także półmiski i wazony wypełnione ozdobnymi jajkami, kupiłam wiec styropianowe i plastykowe i ile mi sie uda tyle wykleję i wymaluje. z roku na rok będzie więcej.
ale i to mi sie podoba, i to mogłoby gdzies z boku stac.. no tyle wyboru ze głowa boli!
A wy jakie macie pomysły, jeśli w ogóle?

Minnie

--
Szlachetność w praktyce
Wpadnij, zapraszam!...
Edytor zaawansowany
  • mysiulek08 14.04.19, 04:09
    Dekoracje wielkonocne konczyly zazwyczaj tak:

zostaly wiec porzucone smile
  • raczek47 14.04.19, 10:34
    Cudny filmik☺
  • minniemouse 14.04.19, 23:42
    Pobożna ta twoja śliczna Yoda smile i jak filmik wskazuje, wegetarianka - jajeczka nie ruszyła, ani baranka big_grin

--
    Szlachetność w praktyce
    Wpadnij, zapraszam!...
  • summerland 14.04.19, 04:54
    Fajne pomysly na dekorowanie jajek. Ja tez sie przymierzam, kupilam takie plastikowe jajka na wstazeczkach i chce zrobic na nich taki decoupage z serwetek. Chcialabym je potem pozawieszac na galazkach z mlodymi listkami wstawionych do wazonu.
  • summerland 14.04.19, 17:21
    Zapomnialam dodac, ze jajka do koszyczka w tym roku chce udekorowac takimi foliowymi koszulkami z wydrukowanymi wzorami- kwiatkami. Latwa sprawa, tylko na 3 sekundy wklada sie jajko w koszulce do wrzatku i koszulka oblepia cale jajko. Efektownie to wyglada.
  • kouda 14.04.19, 07:27
    W ogóle nie zajmuje się dekoracjami świątecznymi - szkoda mi czasu. Mam lustrzana tacke ze świeczkami - postawie tam doniczkę żonkili. W Boże narodzenie idzie tam cyprysik wink jajka gotuje w cebuli. Dla fanu dzieci kupuje paczkę barwników i naklejki - naciapia, nzchlapia, ja stół przetrę i w 30 minut opękam świąteczna tradycje wink
  • maaria33 14.04.19, 07:32
    Pisanki farbowane w cebuli, bez "skrobania"
    Tulipany
    Żonkile
  • lot_w_kosmos 14.04.19, 08:24
    Dzieciątka me robią. Po dwa jaja malują i starczy. Jakoś tam po swojemu. Koszyki do święcenia nieslismy zawsze trzy, jeden rodzinny, po jedym dzieciątek.
    W tym roku przypuszczam, że trzynastolatek już własnego nie zaniesie, poczucie obciachu weźmie górę uncertain
    Ale 11latka już szykuje swój.
  • saskia44 14.04.19, 08:47
    W ogole nie robie czegos takiego jak pisanki ani nie kupuje. Nie obchodze Wielkanocy, nie mam (nigdy nie mialam) swieconki).
    Kwiaty ciete w domu mam caly rok, wiosna zonkile, tulipany I mam jakies subtelne ozdoby zwiazane z tymi swietami.
  • skat_0 14.04.19, 18:18
    A jakąkolwiek polską tradycję obchodzisz/szanujesz w ogóle na tej emigracji?
  • saskia44 14.04.19, 18:25
    skat_0 napisała:

> A jakąkolwiek polską tradycję obchodzisz/szanujesz w ogóle na tej emigracji?

Wielkanoc to jest polska tradycja? Pisanki tez nia nie sa.
    A w ogole to jest taki obowiazek?
  • skat_0 14.04.19, 19:57
    Obowiązku może nie ma, ale ja swojemu dziecku chce pokazać skąd pochodzę i gdzie, jak mnie wychowano, nie odcinam korzeni, może z tęsknoty czy tam innych sentymentów. Twoje posty zawsze budzą moje zdziwienie w tej obojętności dla kraju i kultury pochodzenia , dlatego zapytałam, bez złośliwości.
    I wiem, ze Wielkanoc to nie tylko polskie święto, ale ja obchodzę po polsku, choć jajka poświęcę w duńskim kościele katolickim, i na Rezurekcje tez pójdę
  • saskia44 14.04.19, 20:09
    skat_0 napisała:

> Obowiązku może nie ma, ale ja swojemu dziecku chce pokazać skąd pochodzę i gdzie, jak mnie wychowano, nie odcinam korzeni, może z tęsknoty czy tam innych sentymentów.

No widzisz a mnie tak nie wychowano, nigdy nie bylam np ze swieconka, nie robili sie tego u mnie w domu.

Twoje posty zawsze budzą moje zdziwienie w tej obojętności dla kraju i
    > kultury pochodzenia , dlatego zapytałam, bez złośliwości.

Nie wiem co cie tak dziwi, wlaszcza ze sporo ematek mieszkajcych w pl nie maluje jaj, nie chodzi swiecic itp.

> I wiem, ze Wielkanoc to nie tylko polskie święto, ale ja obchodzę po polsku, ch
    > oć jajka poświęcę w duńskim kościele katolickim, i na Rezurekcje tez pójdę

No to przeciez masz prawo, nikt ci tego zabrania ani sie nie dziwi.
  • summerland 14.04.19, 22:22
    Ja sie dziwie po co ona sie udziela w tym watku.
  • daniela34 14.04.19, 08:53
    Robimy, moja mama maluje pisanki (wydmuszki) i jajka gotowane w cebuli. Dostaję trochę ozdób hand-made od przyjaciółek, które się tym zajmują, robię stroiki albo koszyczki w prezencie dla nich. W tym roku kilka osób dostanie szklane jajo z bluszczem i pisankami w środku (taka ozdoba na stół- trochę w stylu lasu w słoiku).
  • agnieszka_kak 14.04.19, 09:17
    Dekoracje robione ręcznie u mnie nie wychodzą nigdy jak na blogach I ich wartość estetyczna jest znikoma.
    Może dla funu wyskrobie że 2 jajka, ale żeby jakieś wazony i półmiski pełne jaj, o nie.
  • minniemouse 15.04.19, 00:01
    agnieszka_kak napisała:
    Dekoracje robione ręcznie u mnie nie wychodzą nigdy jak na blogach I ich wartość estetyczna jest znikoma.
    > Może dla funu wyskrobie że 2 jajka, ale żeby jakieś wazony i półmiski pełne jaj, o nie.

spróbuj najprostszy wazon, jak masz ochotę - albo jajeczka przepiórcze ugotowane na twardo w małym wazoniku (troche kremowej "trawki" z gniecionego papieru na dnie) i kilka takich ustaw na stole tu i tam,
    albo po prostu kup takie jajeczka arachidowe - te kropkowane sa cudne! i takie usyp w wazonikach.
    najlepiej tego kształtu - bardzo fajnie to wygląda, pod warunkiem ze jest tego kilka na stole.
    i już jesteś mistrzynią dekoracji wielkanocnego stołu smile

Minnie
    --
    Szlachetność w praktyce
    Wpadnij, zapraszam!...
  • kolibeer2 14.04.19, 09:45
    http://fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3387960,2,4,pisanki.html
    kiedyś robiłam takie, w tym roku tylko woskowo-cebulowe

--
    Jędza_do_kwadratu
  • minniemouse 15.04.19, 00:05
    @ Koliber
    to wygląda jak zdobione ziarna,i, groszkiem, nawet kukurydza! b. ciekawe! i pewnie od groma roboty?

--
    Szlachetność w praktyce
    Wpadnij, zapraszam!...
  • ga-ti 14.04.19, 09:51
    Ja już mam trochę jajek ozdobionych, 2 ze styropianu całe w brokacie, wbite na patyczek do wykałaczki i tak w doniczkę z żonkilem wbite - dziecko w przedszkolu robiło. 3 malowane farbkami przez przedszkolaka mego, są cudne, zupełnie nie jak te na zdjęciach big_grin Mam jakieś kupne styropianowe na sznureczkach - te wieszamy na kwiatkach doniczkowych. Dzieciaki, jak co roku, ozdobią same, jeszcze nie wiem jak, po prostu flamastrami albo najpierw w barwnik później flamastrami, albo w cebulę i korektorem wzorki, bo skrobanie przez dzieci kończy się pękniętą skorupką wink albo coś nakleją, jak im inwencja pozwoli. Do koszyczka wkładamy ze 2-3, reszta na talerzyk dla dekoracji. Tych dekoracji wszelakich mam zawsze dużo, dziecięca twórczość.
  • kosmos_pierzasty 14.04.19, 09:54
    Kupiłam kilka lat temu paterę na jajka i takie ubranka robione na szydełku. I od tego czasu tylko jaja podkolorowuję w cebuli, wkładam w ubranka, na paterę i gotowe. Mało pracy, a ładny efekt.
  • z_lasu 14.04.19, 10:12
    Przede wszystkim wychodzę z założenia, że na Wielkanoc dekoruje się JAJKA, a nie styropiany, plastiki itp. Jajka, czyli jedzenie, nie więc mowy o żadnych niejadalnych barwnikach (do wydmuszek nikt u nas nie ma cierpliwości). Zazwyczaj są z wzrokami w cebuli i kraszanki w barwnikach spożywczych (bo dziecko sobie życzy, mnie tam czerwone jaja nie potrzebne). Bywały też naklejkami. Ale zawsze jadalne.
  • andaba 14.04.19, 10:16
    Robię, z tym że odchodzę od zdobienia jajek - zaraz idą do śmieci, tzn skorupki - do jedzenia farbuję tylko w cebuli. Do dekoracji zdobię wydmuszki (tak, wróciłam po latach do tego starego sposobu) i jajka ze styropianu.

W tym roku zdobię wstążeczkami, sznurkiem + szydełkowa koronka i mam zamiar zrobić kilka dekupażem, ale na razie stoją w pierwszej fazie, czyli pomalowane na biało - do tego muszę mieć więcej czasu i pusty stół (przez strajk straciłam "pracownię" tongue_out).
  • agab51 14.04.19, 10:22
    W tym roku, postanowiłam, nie zrobię ani jednej pisanki, ani jednej naklejki na skorpupki nie nakleję.
    Nagotuję za to duzo jajek, bo lubimy i chętnie je zjemy.

--
    Wczoraj było za wcześnie. Jutro będzie za późno. Dzisiaj jest TEN DZIEŃ.
  • maaria33 14.04.19, 10:25
    W sumie pisanki to chyba największa przyjemność dla dzieci - kiedy dorastają nikomu już na tym tak nie zależy.
  • andaba 14.04.19, 10:32
    To zależy smile
    Zrobiłyśmy z córką drzewko emausowe na konkurs szkolny (od razu uprzedzam, że to konkursy "rodzinne", w których pomoc rodziców jest dopuszczona, a nawet pożądana). Mój dorosły syn był tak zachwycony, że nie chciał żeby je odnosić do szkoły. Córka zaniosła, bo to drapak spory był, nie mam miejsca, ale naprodukowałam mu ptaszków, które mu się najbardziej podobały. Jeszcze muszę gniazdko uwić smile
  • maaria33 14.04.19, 10:36
    smile
  • pola731 14.04.19, 18:27
    Daj zdjęcie tych ptaszków smile

--
    "Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie..."
    Peter Drucker
  • wadera3 14.04.19, 10:27
    Ozdabiam dekupażem, są to głównie wydmuszki(gęsie) te do zjedzenia maluję w cebuli i robię "skrobanki".

Przykłady w linku z sygnaturki.
    --
    www.facebook.com/przetworybabcijoasi/
  • memphis90 14.04.19, 10:37
    Te pierwsze wyglądają jak maczane w lakierze do paznokci, robiłam takie rok temu. Tylko do dekoracji, bo jaj z farby akrylowej czy lakieru nie odwazylabym sie zjeść. Pamiętaj, że nie da się tak ozdobić jaj styropianowych, rozpuszczają się od lakieru.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • wadera3 14.04.19, 10:45
    memphis90 napisała:

> Te pierwsze wyglądają jak maczane w lakierze do paznokci,
    >

Czy to odpowiedź do mnie?

--
    www.facebook.com/przetworybabcijoasi/
  • memphis90 15.04.19, 14:48
    Nie, pierwszy link Minnie.

--
    "Nie pogardzaj drugim człowiekiem, dopóki nie poznasz jego historii. A gdy tylko poznasz, to bądź sobą i spluń" niezatapialna-armada.blogspot.com
  • mrs.solis 14.04.19, 16:01
    Nic nie maluje, ani nie organizuje.

--
    http://s17.rimg.info/94f1aa849ae7d6fc1cd7782d5aa29dac.gif
  • chatgris01 14.04.19, 16:42
    Przypomniała mi się słynna pisanka z Hitlerem big_grin

Choć to nie to forum.
  • beneficia 14.04.19, 16:48
    A jaka to?
  • chatgris01 14.04.19, 16:55
    Z "Szóstej klepki" Musierowicz, namalowana przez sześcioletniego Bobcia, który koniecznie chciał, aby (jako najpiękniejszą) przystroić nią świąteczny stół. Rodzina miała zagwozdkę (nie chcieli zranić uczuć dziecka), w końcu go dyplomatycznie przekonali, że jak najpiękniejsza, to powinien obdarować najlepszego przyjaciela, straszliwą latorośl sąsiada Nowakowskiego.
  • stephanie.plum 14.04.19, 16:49
    ostatnio o tym rozmawialiśmy z mężem, że nasz prawie pięciolatek w ogóle nie wie (szczęściarz) że był jakiś Hitler.
    ciekawe, ile miał lat twórca pisanki? czy w czasach, kiedy ta książka powstawała, dzieci były bardziej - wcześniej uświadamiane w kwestii wojen i tak dalej...

--
    idę tam, gdzie idę
  • andaba 14.04.19, 16:56

Ja sobie zdaję czasem sprawę, że dla moich dzieci II wojna jest dla nich tym, czym dla nas było powstanie styczniowe.
    A dla nas wojna była wciąż żywa.
    Niby jedno pokolenie, a taka przepaść.
  • stephanie.plum 14.04.19, 17:52
    właśnie...

--
    idę tam, gdzie idę
  • chatgris01 14.04.19, 16:57
    Twórca pisanki miał 6 lat, rocznik 1969.
  • joasia33 14.04.19, 16:54
    Oraz chyba z czołgiem smile

--
    fotoforum.gazeta.pl/5,2,joasia33.html
  • chatgris01 14.04.19, 16:56
    Jeszcze była z bakteriami big_grin
    I z witaminami, o równie przygnębiającym wyglądzie, co te bakterie.
  • majenkir 14.04.19, 19:35
    big_grinbig_grinbig_grin

--
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • stephanie.plum 14.04.19, 16:47
    farbowane w cebuli i w liściach czerwonej kapusty.
    dużo jajek. na niektórych namalujemy białe i niebieskie wzorki, pewnie niezbyt porządnie...

zawsze święcimy wielki kosz jedzenia, aż się ludzie dziwnie patrzą. w koszu są jaja, rożniste wędliny, chleb, sól rzodkiewki, winogrona, butelka dobrego wina...

dla mnie Wielkanoc to fantastyczna celebracja dobrego życia. I uważam, że to się znakomicie wpisuje w kontekst religijny.

--
    idę tam, gdzie idę
  • andaba 14.04.19, 16:57
    Czerwoną kapustę czymś doprawiasz(octem?) Jakie wychodzą? Nigdy nie robiłam, zainteresowałaś mnie.
  • stephanie.plum 14.04.19, 17:03
    w zeszłym roku zrobiłam taką "esencję", gotując łupiny czerwonej cebuli i liście czerwonej kapusty, a potem do tego, myk, jajka.

wyszły ciemne, w takim ciekawym, bordowym lekko odcieniu.
    zrobiłam tak, bo miałam mało cebuli, i spodobało mi się...

--
    idę tam, gdzie idę
  • czekoladazkremem 14.04.19, 17:28
    Co się znakomicie wpisuje w kontekst religijny, bo nie bardzo rozumiem??
  • stephanie.plum 14.04.19, 17:39
    celebracja tak prozaicznej czynności, jak jedzenie dobrych rzeczy.

--
    idę tam, gdzie idę
  • minniemouse 15.04.19, 00:51
    mnie sie kiedys w czerwonej kapuście zafarbowała na taki piekny ciemny niebieski kolor. ale na cala kapuste trzeba dodac 4 lyzki octu. i tyle tylko wody aby zakryła kapustę. zagotowujesz, studzisz, cedzisz, wstawiasz do plynu ugotowane na twardo jajka, i czekasz. mozna zostawic na noc. brazowe jajka wyjda zielone, biale niebieskie.
    poza tym farbuje turmeric (curry) (uwaga od zapachu turmeric moze glowa bolec) - 2 lyzki octu + 1 lyzk2 turmeric - na zolto,
    buraki na czerwono i rozowo - 2 szklanki wody, 2 lyzki octu, 2 szklanki starkowanych świeżych buraki.
    z czegokolwiek nie robimy farbki (buraki, turmeric) , najpierw doprowadzamy to do wrzenia, nastepnie na malym ogniu "dusimy" ok 15-20 minut, odstawiamy, przecedzamy przez sitko do misek lub sloikow. do tego dodajemy jeszcze po 1 lyzce octu. i w tym dopiero farbujemy jajka, mozna przez noc.
    Na fioletowo - kwas burakowy, 1-2 kubki i zanurzyc.
    www.mommypotamus.com/how-to-dye-easter-eggs-naturally-with-everyday-ingredients/
    Minnie

--
    Szlachetność w praktyce
    Wpadnij, zapraszam!...
  • stephanie.plum 15.04.19, 11:03
    o, to brzmi profesjonalnie!

--
    idę tam, gdzie idę
  • al_sahra 14.04.19, 17:16
    > A wy jakie macie pomysły, jeśli w ogóle?

Żadnych styropianów etc. Na stole będą jajka do jedzenia, w kilku kolorach. Kiedyś farbowałam nieszkodliwymi pastelowymi farbkami, ale od jakiegoś czasu po prostu kupuję jajka naturalnie kolorowe. Już namierzyłam w okolicy farmę, gdzie mają kury Araucana:

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQ7SCIEni70iZbzOUMCWEQ8J4ogsuAknGZYbz3AE8NxemKkKCh7
  • stephanie.plum 14.04.19, 17:39
    o, jakie fajne!

--
    idę tam, gdzie idę
  • al_sahra 14.04.19, 17:46
    stephanie.plum napisała:

> o, jakie fajne!

Po prawdzie to ja aż tak intensywnego koloru nie widziałam, a może zdjęcie jest podrasowane. Te jajka, które można tutaj kupić, są najczęściej w różnych odcieniach bladoniebieskiego, niebieskozielonego i żółtozielonego. Ale i tak fajne, a jak do tego dołoży się kilka zwykłych białych i brązowych, to wychodzi cała gama kolorów.
  • stephanie.plum 14.04.19, 19:40
    ja strasznie lubię te delikatne, pastelowe kolory skorupek ptasich jaj. fakt, na zdjęciu trochę podrasowane chyba, naturalne są ładniejsze...

--
    idę tam, gdzie idę
  • majenkir 14.04.19, 19:41
    Mam araucany, jajka znosza w tym odcieniu

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/db/AraucanaEgg_vs_Brown_White.jpg/220px-AraucanaEgg_vs_Brown_White.jpg

a w maju kupuje kurki, ktore znosza te brazowe jajeczka big_grin
    --
    http://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/re/qd/3acg/EyS38bArbyduwnye7X.jpg
    Abby&Prada
  • rulsanka 15.04.19, 14:17
    Maransy smile

--
    www.siepomaga.pl/nozka-julci
  • minniemouse 15.04.19, 00:52
    Ooooo, to piękne! 💜

--
    Szlachetność w praktyce
    Wpadnij, zapraszam!...
  • czekoladazkremem 14.04.19, 17:26
    Nigdy nie pojmę, po co wytwarzać te tony badziewia i (często) plastiku. Rozumiem jajka gotowane z łupinami czy innym barwniku naturalnym, żonkile, tulipany. Po co komu talerze wypełnione plastikowymi jajami??
  • summerland 14.04.19, 17:32
    Mam tez drewniane pisanki - kolorowe, pomalowane tradycyjnie. One tez co roku sluza do dekoracji.
  • minniemouse 15.04.19, 00:58
    czekoladazkremem napisała:

> Po co komu talerze wypełnione plastikowymi jajami??

plastykowe jaja służą do robienia samemu dekoracji. np ja kiedys zrobiłam decoupage w tym stylu - z wiekszymi rozami. a jedne takie. bardzo ladnie to wyglada jako dekoracja.
    a po co ten wysyp bombek, mikolajow, balwankow, aniolkow itd w mieszkaniu na Boże Narodzenie?

Minnie

--
    Szlachetność w praktyce
    Wpadnij, zapraszam!...
  • rulsanka 15.04.19, 14:19
    Plastik to syf. W końcu go zjesz, ty, twoje dzieci lub wnuki. Jeżeli będą jakieś wnuki przy postępującym zatruciu środowiska.

--
    www.siepomaga.pl/nozka-julci
  • mikk25 15.04.19, 13:16
    100/100
  • skat_0 14.04.19, 18:22
    Coś wymalujemy z moim trzylatkiem, w tym roku zostajemy na Święta w Dk, pójdziemy do Kościoła i poswietujemy tradycyjnie jak należy 😀
  • aquella 14.04.19, 18:58
    uwielbiam zdobienie jajek ( i ogólnie wszelkie prace manualne) a że ciężko mi znaleźć śnieżnobiałe jajka to w tym roku piekę takie mini z ciasta solnego z drucikiem w środku i potem maluję ( akrylem ) i bardzo ładnie wyglądają na wianuszkach z bukszpanu lub w doniczce na trawce z rzeżuchy smile
  • danaide 14.04.19, 21:20
    Polecam malowanie woskiem. Potrzebne białe jajka, tealighty, wykałaczki, farbki do jajek, chusteczki higieniczne do ścierania wosku.
    Mam egzemplarze sprzed dwóch lat. Dwa się stłukły, trzy ostały. W tym roku w ramach zapewniania atrakcji w związku ze strajkiem...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.