Dodaj do ulubionych

Rada muzyka/gitarzysty potrzebna

15.04.19, 10:08
Dla laika - czyli łopatologia mile widziana.

Co to jest backing track?
Chodzi o backing track Am rock.
Czy to ma związek z pentatoniką? Czy ja dobrze rozumiem, że:
- chodzi o tonację A moll
- jest to zestaw dzwęków/akordów, jakby to nazwać "podstawowych" stanowiących jakby tło, wokół których buduje się kolejne dźwięki/melodię?
- rytm charakterystyczny dla rocka...

Ktoś musi wysłuchać na youtubie właśnie tego. Ale nie "dosłuchał" do końca nauczyciela suspicious
A ja nie dopytałam.
Na youtubie znalazłam dziesiątki tego. I różne akordy. Nie wiem co wybrać..... jest coś takiego:
F Dm E Am F. Albo inne.... (podejrzewam, że jest ich wiele, słusznie podejrzewam?)
Pomocy - w tej dziedzine jestm zieloniutka jak szczypiorek na wiosnę!!!
Z góry dziekuję smile
Edytor zaawansowany
  • asfiksja 15.04.19, 10:20
    Wpisz w google dokładnie to "backing track a minor rock". Wyświetlą ci się podkłady akordów pod ewentualną linię melodyczną w tonacji a-moll, w aranżacji rockowej. Możecie posłuchać różnych, nic nie stoi na przeszkodzie, tu nie będzie jedynie słusznego wariantu.
    Pentatonika to zły trop. Ale też związane z muzyką, więc w którymś kościele ci dzwoni.
  • asfiksja 15.04.19, 10:21
    > Wpisz w google
    Oczywiście w YT (który też należy do google).
  • kochamruskieileniwe 15.04.19, 10:31
    no właśnie wpisałam i mi wyskoczyło mnóstwo tego...
    i nie wiem, czy uczen ma odsłuchiwac jedno konkretne - bo jest jeden właściwy; czy tez ma odsłuchać różne - (na co by logika wskazywała)....

Które rock backing tracki Am są podstawowe? czy są jakeś, które należy odsłuchac w pierwszej kolejności?
  • jan.becher 15.04.19, 11:29
    Jaki był cel tej pracy domowej? Backing track to podkład, czyli akompaniament, służący najczęściej do ćwiczenia improwizacji. Uczeń do podkładu improwizuje, używając dźwięków, skal i fraz stosownych dla danej tonacji. Nie wiem, czemu mialoby służyć samo słuchanie, to jak oglądanie ram bez obrazu.

Z pentatoniką jak najbardziej ma to związek, jest to najczęściej używana skala w muzyce rockowej (+ wywodząca się z pentatoniki skala bluesowa). Być może nauczycielowi chodzilo o to, żeby improwizować uzywając pentatoniki Am.
  • kochamruskieileniwe 15.04.19, 11:58
    Dzięki.
    Tak - na 95% nauczycielowi o to chodziło big_grin (ostatnie zdanie)
    A z tym odsłuchaniem na yt to chyba o przykład służyło. Z tego co widzę, może o to, że na jednym podkladzie można rózne improwizacje ?
    Nie wiem - jak napisałam - nie dopytałam suspicious

Czyli dobrze zrozumiałam co to jest backng track (patrz post startowy?) ak się upewniam...
  • jan.becher 15.04.19, 12:14
    Można różne - na tym polega improwizacja. Jakby były takie same to byłaby kompozycja. I owszem - można tez ułozyć sobie do konkertnego podkładu melodię, zapamiętać ją lub zapisać.
  • kochamruskieileniwe 15.04.19, 12:09
    o jeszcze jedno - to w zasadzie jak brzmi taki sam podkład???
    uwaga - ja, laik pytam wink
    czy to konkretne akordy? czy to taki zapis na tabulaturze: 5 8 ;5 7; 5 7; 5 7; 5 8; 5 8 )począwszy od dolnej linii tabulatury, nie wiem, jak to inaczej zapisac).
    Ps - o wyrozumiałość proszę, jak pisałam jestem zielona w temaci i sama chciałabym się czegoś dowiedzieć. I wiedzieć, co kontrolować w trakcie ćwiczeń u ucznia...wink
  • jan.becher 15.04.19, 12:19
    To są akordy grane w jakismś konkretnym rytmie i stylu. Jest to zapętlony, kilku - kilkunastokrotnie powtorzony schemat akordów. Może to być jeden akord Am, ale cześciej będzie to schemat kilku akordów z tonacji Am. Ten który podalaś w pierwszym poscie pasuje do tonacji Am, ale ja bym wybrał na początek jakiś prostszy.

Te cyfry na tabulaturze to zapis pentatoniki Am służacej do improwizacji.
  • kochamruskieileniwe 15.04.19, 13:10
    Dzięki wielkie.
    Porządkuję sobnie to w głowie smile

a czy to co podałam w poście startowym (F Dm E Am F)- może też być tym podkładem? I czy to jest w tonacji A moll?
    Ten co podałam, był grany w zeszłym roku - jeden uczeń grał to, drugi improwizował i na odwrót. Mam niejasne podejrzenia - ze dzieciak ma przecwiczyć podklad, bo na lekcji będą na zmianę z nauczycielem improwizowac (tzn w przypadku ucznia właściwie podejmować probę improwizacji). Bo generalnie jakoś w ten temat weszli....

• kochamruskieileniwe 15.04.19, 13:13
    o rany - zaślepiło mnie i doczytałam - a właściwie nie dotarło do mnie, co napisałeś o tym podkładzie z postu startowego. Chyba mój umysł mi dzisiaj strajkuje wink

A możesz pomóc wybrać jakiś prosty podkład - jakie akordy? Właśnie z tonacji a minor....(cholera - ja nie umiem wybrać akordów w odpowiedniej tonacji...)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.